Logo Radio Łódź

16 965 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 929 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 16 965 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 929 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 48 osób.

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln 267 tys. 964. Dzisiaj (29 marca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 16 965 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 929 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 11 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 37 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 51 932 osoby.

  • Od wczoraj wyzdrowiało 25 tysięcy 509 osób zakażonych koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. Łącznie w Polsce jest ponad milion 824 tysiące ozdrowieńców.

  • Od wczoraj w szpitalach przybyło 849 pacjentów chorych na COVID-19. W sumie w szpitalach jest teraz prawie 30 tysięcy chorych. O 91 osób wzrosła z kolei liczba pacjentów podłączonych do respiratorów. Ogółem do respiratorów jest podłączonych 2 tysiące 985 pacjentów.

  • Na kwarantannie przebywa prawie 424 tysiące osób. W porównaniu z poprzednim dniem to spadek prawie o 23 tysiące osób.

Koronawirus w Łódzkiem

W związku z zaostrzeniem lockdownu władze Łodzi podjęły decyzję o obniżeniu do złotówki czynszów za wynajmowane od miasta lokale użytkowe. Czytaj więcej

Punkt Szczepień w Bionanoparku nadal ma wolne miejsca dla seniorów. W kwietniu i na początku maja, dostępne są terminy dla 600 osób, które otrzymają pierwszą dawkę szczepionki. Czytaj więcej

Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński, zapowiedział, że od dziś (28.03) szpital tymczasowy w Łodzi będzie mógł przyjąć kolejnych 56. pacjentów. W sumie znajdzie się w nim miejsce dla 112 osób chorych na COVID19. Czytaj więcej

Zobacz także: Kolejny dzień lockdownu. Czy mieszkańcy przestrzegają obostrzeń?

Do łódzkich szpitali trafi 50 aparatów do wysokoprzepływowej terapii tlenowej. Będzie to sprzęt zakupiony ze środków samorządu województwa, który ma wspomóc leczenie pacjentów na COVID19. Czytaj więcej

Minister zdrowia: trzecia fala zakażeń koronawirusem przewyższy drugą

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówi, że trzecia fala zakażeń koronawirusem przewyższy drugą zarówno jeśli chodzi o liczbę chorych jak i hospitalizacji. Trwa konferencja prasowa Adama Niedzielskiego oraz rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera.

Na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego z udziałem premiera i wojewodów dokonano przeglądu sytuacji we wszystkich regionach. Adam Niedzielski powiedział, że obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w województwie śląskim. Opracowany jest plan, który pozwoli w razie potrzeby na relokację pacjentów z tego regionu do innych, przy wykorzystaniu transportu lotniczego.

Przygotowany plan ewentualnej relokacji pacjentów ze Śląska, gdzie jest najtrudniejsza sytuacji pod względem infrastruktury szpitalnej, przewiduje transport samolotami z wykorzystaniem lotniska w Pyrzowicach. W transport chorych zaangażowane będzie nie tylko Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, ale również MSWiA i MON. Przy wykorzystaniu śmigłowców i samolotów będzie odbywał się transport pacjentów do innych regionów.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że obecnie trzecia fala pandemii zrównała się ze średnimi wynikami z drugą falą. Dodał, że trzecia fala znacznie przewyższy drugą falę zarówno pod względem liczby zakażeń, jak i zajętości łóżek. 

Minister zdrowia zaznaczył, że sytuacja w poszczególnych regionach Polski pod względem liczby zakażeń i zajętości łóżek dynamicznie zmienia się.

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany o to, że wiceminister sprawiedliwości, kandydat Solidarnej Polski na prezydenta Rzeszowa Marcin Warchoł pojawia się na spotkaniach wyborczych bez maseczki, ocenił, że zachowanie wiceszefa MS jest "zaskakujące". "Dla mnie to zachowanie pana ministra Warchoła jest zaskakujące. Szczerze mówiąc mi jest wstyd za to, że w taki sposób może się zachowywać wiceminister w naszym rządzie" - oświadczył Müller. - "W tej chwili mamy bardzo trudną sytuację epidemiczną i zasłanianie się mówieniem o tym, że nie nosi maseczki, bo był w parku, czy przechodził przez park - uważam, że taka postawa, w takich okolicznościach po prostu nie przystoi" - podkreślił.

"Apeluję do pana ministra, aby w sposób rzetelny wypełniał obowiązki, nawet z nadmiarem, w tych okolicznościach trudnych, epidemicznych. Nic się złego nie stanie, jak będzie nosił maseczkę w każdym możliwym miejscu publicznym" - dodał rzecznik rządu Piotr Müller.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska o programie szczepień w Polsce

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska powiedziała, że niedobór szczepionek jest wciąż największą przeszkodą w sprawnym przeprowadzeniu programu szczepień w Polsce. System stworzony przez rząd jest w stanie szczepić znacznie więcej osób, jednak koncerny farmaceutyczne dostarczają mniej dawek niż pierwotnie planowano.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że Polska jest jednym z liderów w liczbie szczepień wśród krajów unijnych, co potwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„Problem tkwi w tym, że Komisja Europejska zawarła tak nieprecyzyjne umowy z koncernami farmaceutycznymi, że to my dziś jesteśmy petentami w tych koncernach proszącymi o szczepionki, a te koncerny skorzystały z dotacji Unii Europejskiej na opracowanie tychże szczepionek” - mówiła europoseł w Programie 3. Polskiego Radia.

W tym tygodniu do Polski ma dotrzeć ponad milion dawek szczepionek. Dziś firma Pfizer dostarczyła ponad pół miliona dawek swojego preparatu.

Do tej pory w naszym kraju jedną dawka zaszczepiono ponad 3 miliony 800 tysięcy osób, a dwie dawki szczepionki otrzymało niemal dwa miliony osób. Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia ubiegłego roku.

Koronawirus na świecie

Kanclerz Angela Merkel wyraziła zdumienie, że niektóre landy zbyt wolno zaciągają tak zwany "hamulec bezpieczeństwa". "Niektórzy premierzy zdają się nie zauważać, że mamy trzecią falę pandemii" - powiedziała szefowa rządu w wywiadzie udzielonym telewizji ARD. W rozmowie z telewizyjną Jedynką kanclerz Angela Merkel przypomniała, że nowy wariant wirusa jest "bardziej agresywny i śmiertelny", dziwiąc się, że premierzy kilku landów nie potrafią "zdać sobie sprawy z powagi sytuacji". Jej zdaniem kraje związkowe są zobowiązane do wycofania się z poluzowań wszędzie tam, gdzie wskaźnik zapadalności na COVID-19 przekracza krytyczny pułap 100 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. O wdrażaniu tak zwanego "hamulca bezpieczeństwa" decydują głównie władze lokalne. Te zaś zaczęły wbrew napomnieniom rządu otwierać kolejne obszary życia publicznego. Mimo rosnącej liczby zakażeń premier Kraju Saary Tobias Hans zadecydował o zniesieniu większości obostrzeń. Angela Merkel nie wykluczyła wobec tego wprowadzenia zmian, które zapewniłyby jej więcej kompetencji w zakresie władzy wykonawczej. "Być może należy wprowadzić stosowne poprawki do ustawy dotyczącej ochrony przed infekcjami i jasno wskazać, czego jeszcze brakuje" - oznajmiła kanclerz.

W Niemczech wykryto minionej doby prawie 20 i pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem. To o tysiąc mniej niż wczoraj, ale o 4 tysiące więcej niż tydzień temu. W związku ze wzrostem siedmiodniowego wskaźnika zachorowalności lekarze medycyny ratunkowej domagają się przywrócenia twardego lockdownu. Instytut Roberta Kocha poinformował, że wskaźnik nowych zakażeń wzrósł do 124 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. To oznacza, że dynamika rozprzestrzeniania się wirusa rośnie. Niemieccy lekarze wzywają dlatego do ponownego zaostrzenia przepisów. "Wobec gwałtownego wzrostu zakażeń mutacjami w szkołach i przedszkolach powinniśmy w ślad za innymi krajami natychmiast zamrozić życie publiczne" - uważa Christian Karagiannidis. W rozmowie z "Rheinische Post" szef Niemieckiego Stowarzyszenia Intensywnej Terapii przypomina, że obciążenie personelu na oddziałach ratunkowych wciąż się zwiększa. "Władze landowe powinny trzymać się ustalonych zasad i zaciągnąć hamulec bezpieczeństwa" - apeluje Karagiannidis. W ubiegły wtorek kanclerz Angela Merkel podjęła decyzję o przedłużeniu dotychczasowych obostrzeń do 18 kwietnia, choć niektóre samorządy nie stosują się do jej zaleceń. W Rostocku, zarządzanym przez duńskiego burmistrza Clausa Madsena, dzisiejsze mecze piłkarskie mają się odbyć z udziałem kibiców. Premier Kraju Saary Tobias Hans z kolei ogłosił, że w jego landzie już od 6 kwietnia otwarte będą kina, muzea, siłownie i restauracje na świeżym powietrzu.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Francja udostępnia szczepienia przeciwko Covid-19 dla kolejnych grup wiekowych. Od dziś zastrzyki mają być wykonywane osobom powyżej 70 lat bez chorób współistniejących. Francuskie władze chcą przyspieszyć tempo szczepień, w obliczu narastającej trzeciej fali pandemii. Od dziś osoby powyżej 70 roku życia bez czynnika ryzyka mogą zapisywać się na szczepienia w punktach medycznych lub w gabinetach lekarskich czy w aptekach. W sumie nowy etap kampanii szczepień ma dotyczyć ponad trzech milionów Francuzów. Media wskazują jednak, że osoby te będą musiały poczekać na zastrzyk jeszcze kilka tygodni, z powodu braku dawek i długich list oczekujących na szczepionkę. Do tej pory Francja zaszczepiła ponad 7 milionów osób - przede wszystkim starszych z chorobami współistniejącymi oraz personel medyczny. 3 procent społeczeństwa otrzymało obie dawki. Zdanie epidemiologów, tempo szczepień jest zbyt wolne, aby zahamować trzecią falę koronawirusa. Lekarze twierdzą także, że lokalne lockdowny - obowiązujące w 19 departamentach nie są wystarczające. Eksperci domagają się wprowadzenia narodowej kwarantanny. W czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron mówił, że konieczne będzie podjęcie nowych środków, aby powstrzymać nową falę epidemii. Od kilku dni Francja notuje najwyższe liczby zakażeń od czterech miesięcy. Minionej doby pozytywny wynik testu otrzymało ponad 41 tysięcy osób.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies