Logo Radio Łódź

Niespełna 10 tys. nowych przypadków koronawirusa. Liczba ozdrowieńców przekroczyła 2 mln [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 9 tys. 902 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 837 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarły 64 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln 448 tys. 463. Dzisiaj (5 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 9 tys. 902 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 837 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 19 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 45 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 55 tys. 5 osób.

  • W szpitalach przebywa 32 tys. 656 chorych na COVID-19. Zajętych jest 3 tys. 269 łóżek respiratorowych.

  • Resort zdrowia poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 43 tys. 930 łóżek i 4 tys. 213 respiratorów. 

  • Na kwarantannie przebywają 412 tys. 774 osoby. Wyzdrowiało dotąd 2 mln 9 tys. 308 zakażonych.

Koronawirus w Łódzkiem

Łódzcy uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą skorzystać z bezpłatnego wsparcia psychologów i pedagogów. Czytaj więcej

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi policzyli, że choroba COVID-19 może objawiać się na ponad 60 sposobów. Czytaj więcej

Zobacz też, Gdzie się leczyć podczas świąt? Pełna lista przychodni i punktów wymazowych w regionie łódzkim

Muzeum Sztuki w Łodzi poszerza swoją cyfrową kolekcję. Kolejnych tysiąc dzieł znanych z wystaw w placówce trafi do sieci. Czytaj więcej

W obliczu wysokiej liczby zachorowań na COVID-19 szpital tymczasowy w łódzkiej Hali Expo przygotowuje się na przyjęcie maksymalnej liczby pacjentów. Czytaj więcej

Zobacz także, Dzisiaj Poniedziałek Wielkanocny - Śmigus-dyngus

- 7,5 mln maseczek chirurgicznych trafi do mieszkańców województwa łódzkiego - zapowiedział wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Czytaj więcej

 

Koronawirus w Polsce

Dr Agnieszka Szarowska o konieczności szczepień w dobie pandemii

Doktor Agnieszka Szarowska z warszawskiego szpitala MSWiA powiedziała w Polskim Radiu 24, że szczepienia służb medycznych dają lekarzom i pielęgniarkom komfort psychiczny. Pozwalają się skupić na pomocy pacjentom, którzy trafiają do placówek medycznych, bez obawy o własne zdrowie czy życie. 

Pełnomocnik ds. walki z Covid-19 w szpitalu MSWiA podkreśliła, że do skutecznej walki z pandemią istotna jest świadomość społeczna konieczności szczepień. - Byłabym bardzo szczęśliwa, jeżeli byłaby ta świadomość wśród ludzi, że to szczepienia są naszą najlepszą i najpotężniejszą bronią przed wszystkim, co może nam zagrażać ze strony wirusów i bakterii - mówiła dr Agnieszka Szarowska.

Według niej, jeśli co pewien czas będzie konieczność przyjęcia szczepionki przeciwko kolejnym typom koronawirusa, należy to robić regularnie z poczuciem wdzięczności, że mamy dostęp do szczepień.

Pełnomocnik ds. walki z Covid-19 w szpitalu MSWiA zaznaczyła, że szczepienia przeciw Covid-19 dają nadzieję na pokonanie pandemii. - Ta nadzieja odrodzenia też jest potrzebna. Te święta są najważniejszymi świętami w kalendarzu liturgicznym i musimy zdawać sobie sprawę, że to właśnie te święta pokazują nam tę nadzieję na przyszłość, że będzie dobrze - powiedziała dr Agnieszka Szarowska.

Ostrzegła jednocześnie, że nadal należy przestrzegać wszystkich obostrzeń sanitarnych, a szczególnie zachowywać dystans społeczny. Zaznaczyła, że odpowiedzialne zachowanie jest jedynym sposobem na powstrzymanie rozwoju epidemii koronawirusa i na odsunięcie groźby zapaści w służbie zdrowia.

Koncert Piotra Beczały z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej online

Muzyka w wykonaniu światowej sławy tenora Piotra Beczały zabrzmi podczas koncertu online z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Z powodu obowiązujących zaostrzonych zasady bezpieczeństwa koncert zostanie udostępniony widzom na platformie vod.teatrwielki.pl. Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza. W programie wieczoru znalazły się między innymi dzieła: Stanisława Moniuszki, Giacomo Pucciniego, i Feliksa Nowowiejskiego.

Koncert będzie dostępny od godz. 19 na vod.teatrwielki.pl przez 48 godzin.

Piotr Beczała w 2018 roku został okrzyknięty najlepszym śpiewakiem i nagrodzony Operowym Oscarem - International Opera Award. Od lat wykonuje najważniejsze partie tenorowe w Metropolitan Opera czy Wiener Staatsoper.

Centrum Weterana - działania w dobie pandemii

Centrum Weterana w Warszawie pracuje nad kilkoma projektami, które będzie można realizować mimo pandemii i związanych z nią obostrzeń. Obecnie trwają konsultacje w sprawie cyklu lekcji dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Podczas spotkań młodzież ma poznawać przede wszystkim historię - zapowiada dyrektor Centrum Weterana pułkownik Szczepan Głuszczak. Chodzi o przybliżenie młodzieży współczesnej historii, zwłaszcza udziału polskiego wojska w zagranicznych misjach.

Centrum Weterana liczy też na to, że w kolejnych tygodniach uda się zorganizować spotkania w ramach akcji "Projekt Wojownik". Z powodu pandemii zajęcia dla weteranów ze sztuk walki w tym roku odbywają się sporadycznie. W tym roku udało się zorganizować tylko jedne zajęcia, w roku ubiegłym odbyło się pięć spotkań, a planowano kilkanaście.

Centrum Weterana zabiega również o kontynuację akcji "Weterani dla pszczół". W ubiegłe wakacje grupa żołnierzy szkoliła się z bartnictwa i tajemnic hodowli pszczół. Projekt cieszył sie tak dużym zainteresowaniem, że Centrum Weterana postanowiło zorganizować drugą odsłonę akcji.

Podchorążowie udzielają korepetycji

Podchorążowie z Akademii Marynarki Wojennej wspierają uczniów w zdalnej nauce. W ramach akcji "Podchorki dają korki" przyszli marynarze udzielają korepetycji najbardziej potrzebującym, czyli wychowankom placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Akcję koordynuje kapelan Akademii Marynarki Wojennej ksiądz porucznik Tomasz Wojciechowski. - Korepetycje cieszą się coraz większym zainteresowaniem - mówi duchowny.

Podchorążowie pomagają w nauce dzieciom i młodzieży z czterech takich placówek. W sumie to 35 uczniów. Udzielają korepetycji online. - Nie ma podziału na przedmioty ścisłe czy humanistyczne. Zakres tematyczny jest duży - od matematyki, fizyki i chemii, przez biologię, polski oraz języki obce, aż po przedmioty typowo techniczne - dodaje kapelan Akademii Marynarki Wojennej. 

W akcję jest zaangażowanych 35 podchorążych, a kilkudziesięciu czeka na kolejne zgłoszenia. Podchorążowie sami oceniają, na jakim poziomie są ich podopieczni i ustalają, jak często mają odbywać się korepetycje.

Osoby, które chcą skorzystać z korepetycji znajdą odpowiednie informacje na stronie internetowej gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej.

Koronawirus na świecie

We Włoszech, gdzie w święta wprowadzono lockdown w całym kraju, Niedziela Wielkanocna przebiegła spokojnie. Policja pilnuje przestrzegania restrykcji sanitarnych i nie odnotowała poważniejszych wykroczeń. Centra dużych miast jak Rzym, Mediolan czy Neapol, w związku z restrykcjami pozbawione turystów, były niemal całkowicie puste. Nieczynne są bary i restauracje. Siedemdziesiąt tysięcy policjantów pilnujących porządku miało najwięcej pracy w miejscowościach nadmorskich, gdzie mieszkańcy, korzystając ze słonecznej, ciepłej pogody, wyszli na spacer na promenady i plaże. W związku z tym, że nie można opuszczać własnej gminy, patrole policyjne kontrolują drogi wyjazdowe z miast. Kontrole zaostrzono dziś, bo w wielkanocny poniedziałek Włosi tradycyjnie wyjeżdżają na piknik. Jutro w 10 z 20 regionów Włoch, w tym w Lacjum ze stolicą w Rzymie, będzie zniesiona część ograniczeń. Otwarte zostaną wszystkie sklepy i większość punktów usługowych. Będzie można m.in. pójść do fryzjera.

Szkocja znosi część ograniczeń epidemicznych. Od dziś otwarte są zakłady fryzjerskie, sklepy z artykułami gospodarstwa domowego i centra ogrodnicze. Z salonów fryzjerskich w Szkocji będzie można skorzystać tylko po wcześniejszym umówieniu wizyty. Wznowione zostają także usługi typu "kliknij i odbierz" - klienci mogą zamawiać towary w sklepach internetowych i odbierać je w wyznaczonych punktach. Zmiany dotyczą także edukacji. Od dziś wracają zajęcia sportowe na świeżym powietrzu dla dzieci w wieku od 12 do 17 lat, a na uniwersytetach będą odbywać się zajęcia z przedmiotów praktycznych. Szkoły średnie działają obecnie w systemie nauczania mieszanego, ale władze Szkocji zakładają, że wszyscy uczniowie powrócą do szkół w pełnym wymiarze godzin po Wielkanocy. Już wcześniej częściowo zostały zniesione ograniczenia - przed Wielkim Tygodniem otworzono kościoły, wprowadzając w nich limit do 50 osób. W Wielki Piątek zniesiono także zakaz opuszczania domów bez ważnej przyczyny. Teraz Szkoci mogą podróżować swobodnie, ale tylko po najbliższej okolicy, nie przekraczając granic jednostek samorządowych, w których mieszkają. Szkockie władze znoszą obostrzenia, ponieważ w kraju spada liczba zakażeń koronawirusem. Wczoraj odnotowano tam 343 przypadki infekcji i nie stwierdzono zgonów wśród zakażonych pacjentów.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Wielkanoc we Francji w tym roku jest obchodzona w zaostrzonym reżimie sanitarnym. W całym kraju wprowadzono lockdown i ograniczono możliwość poruszania się poza miejscem zamieszkania. Po raz drugi we Francji święta Wielkanocne nie mogą się odbywać normalnie z powodu pandemii. Francuzi mogą uczestniczyć w nabożeństwach wielkanocnych, choć w świątyniach może przebywać ograniczona liczba wiernych. Większość Francuzów musiała zrezygnować ze świątecznych spotkań w rodzinnym gronie. W całym kraju obowiązuje zakaz poruszania się dalej niż 10 kilometrów od miejsca zamieszkania. Władze poinformowały jednak, że w wielkanocny weekend będą dozwolone wyjazdy osób, które udają się na miejsce, w którym chcą spędzić miesięczny lockdown. Rok temu Francuzi spędzali święta wielkanocne w podobnych warunkach. Władze wprowadziły wówczas narodową kwarantannę. W całym kraju były też zamknięte kościoły.

W Czechach jedną z wielkanocnych tradycji jest kolędowanie. Pandemia sprawiła jednak, że wiele zwyczajów w tym roku nie może być praktykowanych. Podobnie jak w Polsce, wielkanocną tradycją jest w Czechach robienie pisanek. Zgodnie ze zwyczajem, dziewczęta dają pomalowane jajka chłopcom, którzy w poniedziałek wielkanocny przychodzą wysmagać je po nogach rózgami. Tradycja, nazywana "pomlázką" i przypominająca polskiego "śmigusa", ma zapewnić smaganym dziewczętom piękno, zdrowie i płodność. W tym roku z powodu pandemii chodzenie po domach z kolędą i pomlázką jest niemożliwe. Ministerstwo zdrowia zaleciło ograniczenie kontaktów z rodziną i sąsiadami. Jeszcze w marcu w Czechach toczono dyskusję o tym do jakiej kategorii produktów należą wielkanocne ozdoby i czy można je sprzedawać jako artykuły pierwszej potrzeby. Wątpliwości dotyczące interpretacji przepisów rozwiało ministerstwo handlu, które na dwa tygodnie przed świętami pozwoliło na sprzedaż ozdób.

W Wielkanoc katolicy w Kijowie mogą uczestniczyć w życiu Kościoła. Warunkiem jest zachowanie środków bezpieczeństwa. Wierni mogą też brać udział w mszach za pośrednictwem Internetu. W ukraińskiej stolicy msze święte w języku polskim są odprawiane między innymi w soborze świętego Aleksandra. Jak tłumaczy proboszcz ksiądz Stanisław Inżyjewski, wierni mogą brać udział w modlitwach, jednak liczba osób w kościele jest ograniczona, a ci, którzy wejdą do środka muszą zachować rygory sanitarne - używać maseczek i środków dezynfekcyjnych. W kościelnych ławach zwiększono też dystans między siedzącymi. W wielkanocnych modlitwach po ukraińsku, ale i po polsku można uczestniczyć wchodząc na stronę internetową parafii. Według niektórych szacunków rzymscy katolicy na Ukrainie to około miliona osób.

Wioślarska osada uniwersytetu w Cambridge triumfowała w słynnych regatach ósemek Boat Race. Z powodu pandemii koronawirusa i zamknięcia mostu Hammersmith wyścig nie odbył się zgodnie z tradycją na Tamizie w Londynie, a na rzece Great Ouse w Ely. To 3. z rzędu zwycięstwo Cambridge, a 85. w historii. Uczelnia ta wywalczyła w niedzielę w dublet - nieco wcześniej okazała się lepsza w zmaganiach kobiet.

/IAR/Ministerstwo Zdrowia

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies