Logo Radio Łódź

21 283 nowe zakażenia koronawirusem w Polsce, ponad 800 zgonów [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 21 283 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 1 635 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarły 803 osoby.

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln 621 tys. 116. Dzisiaj (14 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 21 283 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1 635 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 182 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 621 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 59 tys. 930 osób.

  • W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 10 tysięcy 146 osób zakażonych koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce jest ponad 2 miliony 229 tysięcy ozdrowieńców.

  • Liczba pacjentów chorych na COVID-19 przebywających w szpitalach zmniejszyła się o ponad 700. Obecnie zajętych jest niemal 34 tysiące łóżek covidowych.

  • Z kolei o 56 osób spadła liczba pacjentów podłączonych do respiratorów. W sumie do respiratorów podłączonych jest 3 tysiące 457 osób.
    Na kwarantannie przebywa obecnie ponad 357 tysięcy osób. W porównaniu z dniem wczorajszym to spadek o ponad tysiąc osób.

Koronawirus w Łódzkiem

Właściciele firm domagają się odmrożenia gospodarki. Wskazują, że czas działa na ich niekorzyść. Kolejne tygodnie w lockodownie to dla nich straty. Niektórzy nie czekając na koniec ograniczeń, otwierają się sami. Czytaj więcej

Powszechne punkty to takie, w których wykonuje się co najmniej kilka tysięcy szczepień tygodniowo. Po spotkaniu wojewody, przedstawicieli NFZ i samorządów ustalono, ile będzie ich w regionie. Czytaj więcej

Debata Radia Łódź. Jak oceniamy działania policjantów wobec przedsiębiorców otwierających swoje interesy?

Nie wszyscy przedsiębiorcy, którzy wynajmują lokale użytkowe od miasta będą mogli skorzystać z obniżki czynszu za kwiecień do złotówki. Czytaj więcej

Decyzją wojewody łódzkiego zgierski szpital ponownie staje się szpitalem jednoimiennym. Kończy się proces przekształcania, od piątku dla pacjentów chorych na COVID-19 dostępna będzie pełna baza łóżkowa. Czytaj więcej

Koronawirus w Polsce

M. Maląg: Polska w czasie pandemii poradziła sobie gospodarczo bez rezygnacji z programów społecznych

Minister Marlena Maląg powiedziała, że Polska w czasie pandemii COVID-19 poradziła sobie gospodarczo, przy czym nie zrezygnowano z programów społecznych.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej zaznaczyła, że do tej pory na ratowanie miejsc pracy rząd przekazał ponad 204 miliardy złotych. "Śmiało możemy powiedzieć, że udało się uratować 7 milionów miejsc pracy, po to, by nasza gospodarka, kiedy zwalczymy pandemię, mogła wrócić w szybkim tempie do normalności" - mówiła minister podczas konferencji prasowej.
Minister przypomniała, że według Eurostatu bezrobocie w Polsce wynosi 3,1 procent i jest najniższe w całej Unii Europejskiej. Dodała, że swoistymi tarczami antykryzysowymi są też programy społeczne jak na przykład "Rodzina 500+" czy programy dla seniorów. Minister przypomniała, że cały pakiet programów "Emerytura Plus" wynosi w tym roku około 36 miliardów złotych i zapewniła, że pieniądze na ten cel są w budżecie zaplanowane. Wskazała na przeprowadzoną waloryzację emerytur i rent, na wypłacaną już trzynastą emeryturę i na koleje wsparcie dla seniorów, jakim jest czternasta emerytura, która trafi jesienią do ponad 9 milionów emerytów. Minister zwróciła też uwagę na program "Mama 4+" przeznaczony dla rodziców, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci, i z powodu długoletniego zajmowania się potomstwem nie wypracowali emerytury minimalnej. Minister poinformowała, że z programu korzysta 72 tysiące seniorów.
Uczestnicząca w konferencji prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska wyjaśniła, że na program "Mama 4+" przeznaczono do tej pory 700 milionów złotych. Najwięcej osób - 35 tysięcy pobiera to świadczenie z tytułu wychowania czwórki dzieci, 16 tysięcy seniorów otrzymuje je z tytułu wychowania 5 dzieci a 2510 osób pobiera świadczenie "Mama 4+" z tytułu wychowania 8 dzieci. Prezes ZUS zaznaczyła, że 2 145 osób pobierających świadczenie wychowało powyżej 9 dzieci.

Prezes Uścińska poinformowała też, że około 391 tysięcy osób otrzymało świadczenie 500 plus dla niesamodzielnych na łączną kwotę 2,2 miliarda złotych. Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji jest adresowane do osób, które ukończyły 18 lat. Od marca tego roku roku próg dochodowy dotyczący 500 plus dla osób niesamodzielnych wynosi 1772,08 złotych.

Szef KPRM o rejestracji na szczepienia

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że od wczoraj na szczepienia przeciwko COVID-19 zarejestrowało się ponad 550 tysięcy osób. Jak mówił, po pewnym spowolnieniu świątecznym dynamika zapisów wraca do wcześniejszego poziomu.

Minister Michał Dworczyk, który jest pełnomocnikiem do spraw Narodowego Programu Szczepień przypomniał, że codziennie uruchamiana jest rejestracja dla kolejnych roczników. Wskazał, że od wczoraj mogą się rejestrować osoby urodzone w roku 1962, a od dziś od północy - osoby rodzone w 1963 roku. Powiedział, że z tych dwóch roczników zarejestrowało się już ponad 153 tysiące osób. Dodał, że system rejestracji działa sprawnie i bez zakłóceń.

Do końca drugiego kwartału rząd planuje wykonać 20 milionów szczepień. Do końca sierpnia pierwszą dawką mają być zaszczepione wszystkie chętne osoby. W tym tygodniu wykonanych ma być ponad milion szczepień.

Koronawirus na świecie

Rozpoczęła się w Brukseli narada przedstawicieli władz federalnych i regionalnych Belgii na temat ewentualnego planu łagodzenia ograniczeń. Sytuacja w kraju nie jest jednak tak dobra jak się spodziewano. Liczba zakażeń w Belgii spada, ale wolniej niż zakładano, cały czas rośnie liczba ciężko chorych pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. Dlatego premier Belgii Alexander De Croo wypowiadał się przed naradą ostrożnie. „Decyzja powinna być podjęta spokojnie i musi być wyważona. Przestrzegam przez zbyt wielkimi oczekiwaniami” - dodał szef belgijskiego rządu. Wiele wskazuje na to, że uczniowie powrócą do szkół od poniedziałku, ale nie w pełnym wymiarze, zniesiony ma być też zakaz dla podróży zagranicznych, które nie są niezbędne. Dyskusja będzie dotyczyć ewentualnego ponownego otwarcia zakładów fryzjerskich. Powraca też pytanie co z pubami, restauracjami, czy barami, które są zamknięte od października i jest duża presja na ich otwarcie.

Stany Zjednoczone chcą wstrzymać podawanie szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson. Powodem jest kilka przypadków zakrzepów krwi. Producent przesunął też dostawy preparatu do Europy. Wszystko to dzieje się w czasie, gdy na całym świecie pogarsza się sytuacja epidemiczna.

W sumie w USA stwierdzono sześć przypadków zakrzepów po podaniu szczepionki Johnson & Johnson. Chodzi o kobiety w wieku od 18 do 48 lat. Władze federalne zaapelowały o wstrzymanie podawania preparatu do czasu przeprowadzenia szczegółowych badań, ale ostateczna decyzja będzie należeć do władz poszczególnych stanów. Firma Johnson & Johnson zapowiedziała też wstrzymanie dostaw do Europy, co może zwiększyć i tak już duże braki w zapasach na kontynencie.

Indie tymczasem dały zielone światło na wprowadzenie na rynek rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Będzie to trzeci preparat w kraju, w którym liczba zachorowań jest drugą najwyższą na świecie.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Na całym globie rośnie liczba nowych zachorowań. Oprócz Indii najtrudniejsza sytuacja jest w Brazylii. Miejscowi lekarze alarmują, że wśród ofiar COVID-19 oraz ciężko chorych coraz więcej jest ludzi młodych.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 951 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 137 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

We Włoszech nadal utrzymuje się wysoka liczba zgonów z powodu koronawirusa. W ciągu ostatniej doby zmarło 476 osób ponad sto więcej niż wczoraj i najwięcej w Europie. Liczba zgonów, mimo wprowadzenia pod koniec marca surowych restrykcji sanitarnych, nie zmniejsza się. Oscyluje między 350 a 500. Od początku pandemii zmarło ponad 115 tys osób. Wyleczyło się blisko 4 miliony zakażonych. W ciągu ostatnich dwóch tygodni zanotowano niewielki spadek liczby hospitalizowanych. Jest ich obecnie w sumie niecałe 27 tysięcy. Spadła też liczba wykrywanych nowych zakażeń. Liczba aktywnych wykrytych przypadków przekracza pół miliona. Do chwili obecnej zaszczepiono blisko 9 i pół miliona osób, 16 procent populacji. Nadzwyczajny komisarz do spraw walki z pandemią zapewnił, że do września uda się zaszczepić 70 procent mieszkańców Włoch.

Francja zawiesza wszystkie połączenia lotnicze z Brazylią. Francuski rząd chce tym sposobem uniknąć transmisji tamtejszej mutacji koronawirusa, coraz częściej wykrywanej w wielu krajach Ameryki Południowej. Wariant ten jest bardziej zaraźliwy i bardziej odporny na szczepionkę niż inne formy wirusa Sars-Cov-2. Zaostrzenia przepisów sanitarnych dla pasażerów przybywających z Brazylii domagała się opozycja podczas debaty w Zgromadzeniu Narodowym. „Widzimy, że sytuacja pogarsza się. Podjęliśmy więc decyzję o wstrzymaniu aż do odwołania wszystkich lotów między Brazylią i Francją” - poinformował deputowanych premier Jean Castex. Jeszcze kilka godzin temu ministerstwo transportu wykluczało możliwość wprowadzenie całkowitego zakazu lotów z Brazylii twierdząc, że decyzja w tej sprawie zależy Unii Europejskiej. Władze szacują, że do tej pory około tysiąca pasażerów przybywało co tydzień z Brazylii do Francji. Od kilku dni francuscy eksperci ostrzegają przed brazylijską mutacją Sars-Cov-2, która - zdaniem niektórych - może spowodować czwartą falę pandemii. Według lekarzy, wariant ten jest odporny na niektóre szczepionki i zaraża przede wszystkim osoby poniżej 40 lat. Jego transmisja jest dwa razy szybsza niż w przypadku klasycznej formy wirusa. Obecnie brazylijski wariant odpowiada za mniej więcej 0,5 procent zakażeń we Francji. Od kilku dni zmutowana forma patogenu rozwija się coraz szybciej w wielu krajach Ameryki Południowej, w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies