Logo Radio Łódź

2 896 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 242 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 2 896 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowały kolejne 242 osoby. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 298 osób.

 • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln 851 tys. 911. Dzisiaj (15 maja) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 2 896 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 242 nowe zachorowania na COVID-19.

 • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 100 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 198 osób.

 • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 71 tys. 609 osób.

 • Od wczoraj wyzdrowiało 6 358 osób zakażonych koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce jest 2 595 635 ozdrowieńców.

 • W ciągu minionej doby o 563 osoby spadła liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. W sumie w szpitalach jest obecnie 12 421 takich pacjentów. O 63 osoby zmniejszyła się z kolei liczba pacjentów podłączonych do respiratorów. W sumie z takich urządzeń korzysta 1 627 chorych.

 • Na kwarantannie przebywa prawie 116 tysięcy osób. W porównaniu z poprzednim dniem to spadek prawie o 200 osób.

Koronawirus w Łódzkiem

Dzięki punktom takim, jak ten, który zorganizowano w powiecie łowickim, dostęp do szczepień przeciwko COVID-19 będą miały osoby, którym dotarcie bezpośrednio na szczepienie stwarzało duży problem. Czytaj więcej

Łódzcy restauratorzy przygotowują się do otwarcia ogródków gastronomicznych. Od północy mogą już przyjmować gości choć z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. Czytaj więcej

Zielone certyfikaty covidowe to kwestia kilku tygodni - przekonuje szef MSZ Zbigniew Rau. Dokument upoważniający do swobodnego przekraczania granic osobom zaszczepionym miałby się pojawić w przyszłym miesiącu. Był to jeden z tematów dzisiejszego spotkania Grupy Wyszehradzkiej w Łodzi. 

Informacja zwrotna trafi do władz Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego za pośrednictwem ankiet. W nich studenci określą również, czy wolą zaszczepić się w punkcie na uczelni, czy w innym miejscu wyznaczonym przez NFZCzytaj więcej

Od północy luzowanie obostrzeń

Zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.

Transport zbiorowy

 • 100 proc. liczby miejsc siedzących lub
 • 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu 50 proc. miejsc siedzących niezajętych)

Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu)

 • dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika)

Kultura – kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie na świeżym powietrzu

 • maks. 50-procentowe obłożenie

Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury na otwartym powietrzu

 • z zachowaniem reżimu sanitarnego

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie

 • nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych
 • nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich
 • reżim sanitarny m.in. wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy

Sport

 • obiekty sportowe na świeżym powietrzu – maks. 25 proc. publiczności
 • zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi - limit 150 osób

Od poniedziałku rejestracja na szczepienia dla 16 i 17-latków

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, od niedzieli na stronie internetowej będzie dostępny kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej.

Resort zdrowia zachęca do wcześniejszego pobrania formularza i podpisania go przez opiekuna prawnego nastolatka. Jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, otrzyma go do wypełnienia w punkcie szczepień.

Wówczas jednak osoba niepełnoletnia będzie musiała przyjść na szczepienie z opiekunem prawnym, który wyraża zgodę na udzielenia świadczenia.

W przypadku szczepienia osoby, która ukończyła 16 rok życia, wymagany jest również na kwestionariuszu podpis wyrażający zgodę na wykonanie szczepienia przeciw COVID-19.

Odpowiedzi na pytania z kwestionariusza pozwolą personelowi kwalifikującemu do szczepienia zdecydować, czy danej osobie można je wykonać. Osoba kwalifikująca może zadać dodatkowe pytania. W przypadku niejasności należy poprosić o wyjaśnienie pracownika medycznego kwalifikującego lub realizującego szczepienie.

Ministerstwo informuje też, że od 17 maja, gdy rozpocznie się rejestracja nastolatków powyżej 16 roku życia, wszystkie osoby z odpowiednich roczników będą miały automatycznie wystawione e-skierowanie do szczepienia. Otrzymają je wszyscy, którzy ukończyli lub ukończą 16 rok życia w bieżącym roku.

E-skierowania będą wystawiane w odstępach tygodniowych po fakcie ukończenia 16 roku życia. Obecnie tylko szczepionka firmy Pfizer ma aprobatę Europejskiej Agencji Leków do stosowania u osób w wieku 16 lat i starszych.

Kwestionariusz od niedzieli będzie dostępny TUTAJ.

Koronawirus na świecie

Słowacki rząd podjął decyzję o zakończeniu stanu wyjątkowego, który został wprowadzony w związku z pandemią. Sytuacja epidemiczna na Słowacji znacznie się poprawiła od początku marca, kiedy w przepełnionych szpitalach były ponad 4 tysiące pacjentów chorych na COVID-19, a każdego dnia umierało około stu osób. Stan wyjątkowy na Słowacji został wprowadzony w październiku i był kilkakrotnie przedłużany. Przestanie obowiązywać o północy, a wraz z nim wygaśnie zakaz zgromadzeń i godzina policyjna. Część restrykcji sanitarnych, dotyczących między innymi podróżowania, usług, a także wydarzeń kulturalnych i sportowych, będzie nadal obowiązywać. Ogłaszając koniec stanu wyjątkowego premier Eduard Heger podziękował Słowakom za stosowanie się do obostrzeń. "Obiecaliśmy wam, że stan wyjątkowy nie potrwa nawet o minutę dłużej, niż będzie to potrzebne. To nasze wspólne zwycięstwo. Zwycięstwo wszystkich obywateli Słowacji, którzy byli odpowiedzialni" - powiedział szef rządu. Zniesienie stanu wyjątkowego umożliwiła przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydent Zuzanę Czaputovą nowelizacja ustawy o mobilizacji gospodarczej, która reguluje obostrzenia.

Brytyjczycy przyspieszają szczepienia drugą dawką. Powodem jest wzrastająca liczba przypadków indyjskiego wariantu koronawirusa, szczególnie na północy Anglii. Rząd nie rezygnuje jednak z planów otwarcia kraju. Według naukowców indyjski wariant koronawirusa rozprzestrzenia się szybciej niż pozostałe. Premier Boris Johnson powiedział, że najważniejsza broń przeciwko koronawirusowi, to szczepionka. "W całym kraju przyspieszymy podawanie drugiej dawki dla ludzi powyżej 50 roku życia i przewlekle chorych. Drugi zastrzyk nastąpi w osiem tygodni po pierwszym". Dotychczas było to 12 tygodni. W pierwszej fazie szczepień naukowcy zalecili maksymalne wydłużenie przerwy, aby móc szybciej rozprowadzić pierwsze dawki. Boris Johnson podkreślił, że planowane w Anglii poluzowanie regulacji dojdzie do skutku. Będzie można pójść do kina i teatru, a także siedzieć we wnętrzu pubu i restauracji. Ale jednocześnie premier ostrzegł, że nowy wariant może sprawić, iż kraj będzie później otwierał się nieco wolniej. Szkocja ogłosiła tymczasem, że za trzy dni luzowaniem obostrzeń nie zostaną objęte dwa obszary - okręg Moray na północy i największe miasto kraju - Glasgow. Ze wstępnych badań wynika, że w tym drugim za zakażenia odpowiada prawdopodobnie nowy wariant. Pierwszy minister Walii Mark Drakeford poinformował tymczasem, że rząd rozważał przez pewien czas przyśpieszenie otwierania kraju, ale pod wpływem doniesień o indyjskim wariancie odłożył te plany.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Turyści z Polski zaszczepieni przeciwko Covid-19 będą mogli wjeżdżać do Czech. Taką możliwość będą miały od jutra osoby będące co najmniej 22 dni po przyjęciu pierwszej dawki.
Czeski minister spraw zagranicznych Jakub Kulhanek powiedział, że ułatwienia w podróżowaniu pomogą w ożywieniu ruchu turystycznego przed wprowadzeniem w Unii Europejskiej tak zwanych paszportów covidowych. "Wprowadzenie paszportów jest kwestią przełomu czerwca i lipca. Dlatego od jutra, 15 maja, obywatele Niemiec, Austrii, Słowacji, Słowenii, Węgier i Polski będą mogli do nas przyjechać bez kwarantanny i testu, o ile zostali zaszczepieni" - powiedział szef czeskiej dyplomacji. Wszystkie te państwa, za wyjątkiem Słowacji, mają od jutra uznawać także zaświadczenia o szczepieniu wydane czeskim obywatelom. Działające w Czechach hotele i inne miejsca oferujące noclegi mogą obecnie przyjmować tylko podróżujących służbowo. Rząd nie zdecydował dotychczas, kiedy zostaną otwarte dla turystów. Natomiast od 17 maja w reżimie sanitarnym będą działać w Czechach ogródki gastronomiczne.

Aby wjechać do Włoch z innych państw unijnych od niedzieli wystarczy negatywny wynik testu na koronawirusa. Tamtejszy minister zdrowia zdecydował, że przybywający ze strefy Schengen, czyli również z Polski, nie będą poddawani kwarantannie. Przybysze muszą posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu przeprowadzonego nie wcześniej niż 48 godzin przed przyjazdem. Jeśli drugi test, przeprowadzony w chwili przybycia do Włoch da również wynik negatywny, będzie można podróżować po całym kraju. Identyczne zasady będą dotyczyć przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii i Izraela. W związku z poprawą sytuacji sanitarnej od poniedziałku 17 maja we Włoszech, poza Doliną Aosty, będzie panować reżim żółtej strefy lekkiego zagrożenia epidemicznego. Będą otwarte muzea, sale koncertowe i plaże. Restauracje i bary będą obsługiwać gości w ogródkach.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies