Logo Radio Łódź

Wirtualna Noc Muzeów w Łódzkiem. W tym roku w trybie online

Choć obostrzenia łagodnieją, a muzea oraz galerie mogą pozostać otwarte i przyjąć niewielką liczbę osób, to tegoroczne spacery w ramach Nocy Muzeów odbędą się trybie online.

Spacery wirtualne, relacje z wystaw, wernisaże, warsztaty i pokazy zostały przygotowane by podtrzymać majową tradycję spotkań z kulturą.

Łódź Pełna Kultury

Najwięcej materiałów filmowych, aż 11, emitowanych co godzinę, znajdą wielbiciele ciekawostek na stronie FB Łódź Pełna Kultury, która jest oficjalną stroną Wydziału KulturyWarto także śledzić główny profil Łodzi i Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Wśród atrakcji m.in. filmy o sztuce socrealistycznej i więziennych grypsach. Tańce ludowe pokaże Zespół Pieśni i Tańca Łódź. Będzie można zobaczyć starożytne biblijne papirusy, czy zajrzeć do łódzkiej "Dętki".

- Przed nami także prezentacja niezwykłych plakatów mistrzów takich jak Franciszek Starowieyski, Michał Batory, Andrzej Pągowski czy Rafał Olbiński. O sztuce cyfrowej opowie legendarny łódzki artysta Józef Robakowski. Serdecznie zapraszamy przede wszystkim online z nadzieją, że będzie to już pożegnanie z taką prezentacją kultury i od końca maja będziemy się z Państwem częściej widywać na żywo - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

Transmisje będą dostępne na profilach FB:

Obejrzyjcie relacje filmowe, które będą poświęcone m.in. przestrzeniom Pałacu w tym jadalni czy buduarowi pani domu, multimedialnej wystawie "Łódź w Europie, Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś ", Muzeum Sportu i Turystyki czy kanałowi Dętka, który cieszy się wielką popularnością.

Relacje wideo z wystaw: „Ziemia (P)oddana”, „Działy Otwarte. Działy Zamknięte” i „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”.

Zaprasza na relację online pt. "Kod tajemniczych soc-obrazów". Będzie to spotkanie z malarstwem socrealizmu, połączone z odkrywaniem tajemnic magazynów Muzeum. Ponadto zaplanowane są wejścia na żywo poświęcone wystawie „Grypsy wczoraj i dziś”, (przygotowanej we współpracy ze służbą więzienną), historii placu kościelnego w Łodzi oraz podziemiom Czerwonego Domku (miejsce kaźni getta). 

 

Przekona, że zabytkowa elektrownia przy ul. Targowej kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Czy pracownicy elektrociepłowni spacerowali po Księżycu? Czy kocioł miewał katar? Dlaczego okoliczni mieszkańcy nie przepadali za noworocznymi koncertami w kotłowni EC1? Tego dowiecie się śledząc 15 maja fan page EC1.

Zaprezentuje wystawę NCKF SPOT. Obok kamer, projektorów i sprzętu filmowego sprzed lat, warto przyjrzeć się kostiumom z filmów takich jak  „Królowa Bona” czy „Barbara Radziwiłłówna”. Kino to potęga wyobraźni a wspominane kostiumy były narzędziami, za pomocą których kreowano niezwykły świat, w którym przeżywaliśmy emocje i wzruszenia.

Rozmowa online z Józefem Robakowskim – pomysłodawcą wystawy „Obrazy cyfrowe: Krzysztof Cichosz / Barbara Konopka / Robert Mainka / Tomasz Mażewski / Wiesław Michalak / Igor Omulecki / Józef Robakowski / Tomasz Wysocki / Witosław Ziemiszewski”

Warsztaty online z ubiegłorocznej edycji „Słownika współczesnych łodzianizmów” i relacja z wystawy w Galerii Re:Medium pt. „Słownik kultury łódz/ludz-kiej” organizowana wspólnie z Festiwalem Designu.

Spotkanie z Arturem Chrzanowskim, autorem prac prezentowanych Galerii Willa pt. „Przypadek Łodzi”.

"Marek Edelman. Człowiek" - to hasło przewodnie, wokół którego Centrum przedstawi narrację w tegorocznej Nocy Muzeów. Odbędzie się wirtualne oprowadzanie po wystawie i prezentacja wspomnień o Marku Edelmanie takich osób jak: Janina Ochojska, Bereś, Burnetko, Irena Jaros.

Wirtualne oprowadzanie po kamienicy Konrada Haessnera, w której mieści się Dom Literatury - Roosevelta 17. To jedna z najpiękniejszych łódzkich kamienic. W trakcie jej rewitalizacji odkryto niezwykłe polichromie.  Poznacie historię miejsca, detale architektoniczne i zakamarki.

CT Lutnia zaprasza na spotkanie z malarstwem Josepha Williama Turnera, który jest uważany za prekursora impresjonizmu. O godz. 14 .00 rozpocznie się spotkanie w plenerze Skwer (za budynkiem) i warsztaty malarskie dla dzieci.

Wirtualne oprowadzanie po wystawie "Patyczaki - Jadwiga Janus". Na zwiedzanie wystawy zaprasza  artystka teatralna, stypendystka Prezydent Miasta Łodzi, Marynia Janus.

Wirtualny spacer prowadzony przez Grzegorza Nowaka pt.: "Kulisy, Kreacja, Dokumentacja" na podstawie Twórczości Agaty Dudy - Gracz. Archipelag Ginących Wysp - wirtualna podróż z narracją po indonezyjskiej wyspie Jawa. Migawki z podróży naszego kolegi Piotra Sarnika.

Wystawa pt.: " TAJSA wczoraj i jutro" - instalacja Krzysztofa Gila. Prelekcja z kontekstem historycznym dotycząca wystawy prac autora na temat historii Romów w Europie.

"Nakręceni Folklorem" - Polskie Tańce Narodowe - prezentacja artystyczna Zespołu Pieśni i Tańca "Łódź" na scenie w Centrum Kultury Młodych.

Prezentacja biznesów kreatywnych, które rezydują w Art_Inkubatorze. Poznajcie kreatywnych łodzian, ich historie, rozwój biznesowy oraz plany na przyszłość.

Wirtualna wystawa i wernisaż prac Joanny Biskup-Miś. Wernisaż transmitowany będzie za pośrednictwem YouTube.

Prezentacja plakatów Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - tworzonych przez wybitnych artystów, takich jak m.in. Franciszek Starowieyski,Michał Batory, Andrzej Pągowski, Rafał Olbiński, Lex Drewinski, Waldemar Świerzy. 

Koncerty online Stowarzyszenia Śpiewaczego im. St. Moniuszki, które będą odbywać się się o godz.: 20.00, 21.00, 22.00 i 24.00. Prezentacja  historii, trofeów i nagrań.

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi  zaprasza po raz kolejny na zajezdnię Brus na spotkanie z historią łódzkiej komunikacji miejskiej.

Sobota 15 maja: Od 14.00 do 16.00 zapraszamy do Galerii ASP przy ulicy Piotrkowskiej 68

Niedziela 16 maja: Oprowadzanie kuratorskie po wystawie jubileuszowej z okazji 50-lecia pracy twórczej prof. Jerzego Leszka Staneckiego – “Stanecki Artis 50” w Galerii Kobro (ul. Wojska Polskiego 121). Oprowadzanie  będzie odbywać się o godz. 14.30, 16.00, 17.30 – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w pandemii. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod adresem: nocmuzeow@asp.lodz.pl

Projekcja studenckich prac wideo zrealizowanych pod kierunkiem pedagogów z Instytutu Fotografii i Multimediów w auli Centrum Promocji Mody (ul. Wojska Polskiego 121). Projekcje odbywać się będą o godz. 15.15, 16.45, 18.15 – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w pandemii. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod adresem: nocmuzeow@asp.lodz.pl

  •  Komenda Główna Policji

Po raz pierwszy zwiedzający zostaną wirtualnie oprowadzeni po Biurze Edukacji Historycznej-Muzeum Policji. Prawdziwą gratką dla kolekcjonerów wrażeń i niezwykłych przeżyć z pewnością będzie możliwość zobaczenia eksponatów należących do Komendy Głównej Policji oraz tych użyczonych z prywatnych zbiorów. Znajdą się tam m.in. repliki przedwojennych mundurów, broń będącą na wyposażeniu Policji Państwowej, krzesło do wykonywania zdjęć sygnalitycznych oraz zestaw do badań daktyloskopijnych, które wykorzystywane były przez policjantów Policji Państwowej. Zobaczyć można będzie też największy eksponat pod względem gabarytowym, który znajduje się w muzeum - oryginalną łódź z ubiegłego wieku, będącą na wyposażeniu Komisariatu Rzecznego Policji.

Obecnie w muzeum prezentowana jest wystawa czasowa poświęcona policyjnemu lotnictwu, w tym m.in. fotografie przedstawiające policyjne samoloty podczas szkoleń, akcji prewencyjnych, czy pierwszych podniebnych lotów. Ciekawostką dla pasjonatów historii policji z pewnością będzie również możliwość zajrzenia do zrekonstruowanego gabinetu gen. insp. Kordiana Józefa Zamorskiego, ostatniego komendanta Policji Państwowej.

Swoje drzwi dla słuchaczy otworzy również Radio Łódź, które, za pomocą internetu i anteny, przygotowało szereg atrakcji. Więcej informacji tutaj.

Tomaszów Mazowiecki

  • Skansen Rzeki Pilicy

Na Noc Muzeów zaprasza także Skansen Rzeki Pilicy. To jedyne w kraju muzeum, poświęcone rzece, będzie można zwiedzać od 16.00 do 23.00. Niestety ze względu na pandemię będzie można zwiedzać tylko ekspozycje zewnętrzne. 

- To unikatowe miejsce ze względu na swoją ideę, eksponaty, budynki. Jest tu mnóstwo ciekawych eksponatów - mówi Zbigniew Cichawa, kierownik skansenu.

  • Miejskie Centrum Kultury 

Marzanna Majewska z Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza z kolei na grę miejską „Diabelskie potyczki” od godz. 14 do godz. 17. 

- Uczestnicy będą szukać klucza do bram miasta. Kilka dni temu został on wykradziony przez diabła, który uwolnił się ze swojej kryjówki. Aby znaleźć miejsce ukrycia klucza, trzeba będzie rozwiązać zagadki pozostawione przez czarta w różnych punktach miasta, wykazując się przy tym sprytem i znajomością historii Tomaszowa Mazowieckiego. 

Piotrków Trybunalski

  • Muzeum w Piotrkowie

Placówka będzie otwarta, ale trzeba pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego. - Muzeum będzie czynne od godz. 10 do godz. 22. Niestety ze względu na reżim zwiedzanie będzie ograniczone. Preferujemy zwiedzanie rodzinne, indywidualne - mówi dyrektorka Marta Walak.

  • Muzeum Marcepanów

Miłośnicy królewskiego przysmaku, który trafił do Piotrkowa za sprawą ostatnich Jagiellonów, będą mogli uczestniczyć w warsztatach marcepanowych, ale nie tylko.

- Przede wszystkim warsztaty marcepanowe, zawodów historycznych, plecionkarstwo, robotnictwo, wytwory z gliny. Będzie otwarta wystawa o tradycjach komunijnych w Piotrkowie Trybunalskim w XIX w. i XX w. oraz uroczyste uruchomienie Sali Pamięci Legionów Polskich z pogadankami o legionach - mówi dyrektor placówki Jacek Bonarek.

Bełchatów

  • Ekspozycja Giganty Mocy

Interaktywna ekspozycja Giganty Mocy zaprasza na Noc Muzeów. Ma być tajemniczo i strasznie. - To wydarzenie, które z uwagi na sytuację epidemiczną będzie miało formę questingu online, do którego zapraszamy dzieci z rodzicami. Każdy może zdobyć nagrody, a zabawa polega na poszukiwaniu ukrytych odpowiedzi. Będziecie podążać za tajemniczą postacią - mówi Agata Śmigiel- Ławska.

  • Muzeum regionalne

Na Noc Muzeów zaprasza także muzeum regionalne. - Już nie tylko online, ale także stacjonarnie w naszych ogrodach przy muzeum. Będziemy tworzyć od podstaw strażacką noc muzeów - będą strażacy, ich sprzęt, samochody, będzie można wsiąść i pobawić się tym sprzętem. Ze strażakami przygotujemy także szereg atrakcji, na pewno będzie to coś dla młodych ludzi - mówi dyrektor Marek Tokarek.

Skierniewice

Noc muzeów w Skierniewicach rozpocznie się na wiele godzin przed zapadnięciem zmroku. Na ulicach miasta m.in. na skateparku i na skierniewickim rynku można będzie spotkać żołnierzy 26 skierniewickiej dywizji piechoty - rekonstruktorzy przygotowali dla mieszkańców historyczne niespodzianki.

  • Muzeum Historyczne Skierniewic

Na zwiedzających czeka też Muzeum Historyczne Skierniewic, które przygotowało kilka wystaw - wśród nich ta w muzealnych ogrodach. Dla tych, którzy Noc Muzeów chcieliby przeżywać jednak w nocy muzeum przygotowało specjalny spacer.

Łowicz

  • Muzeum w Łowiczu

Na noc muzeów zaprasza również Muzeum w Łowiczu. Tam oprócz prezentowanych wystaw m.in tej poświęconej Tadeuszowi Kościuszce, na dziedzińcu muzeum odbędzie się pokaz wyposażenia Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies