Dzień Dziecka po lockdownie. Gdzie zabrać pociechy w dniu ich święta? [SERWIS SPECJALNY]
Najbliższy weekend i początek przyszłego tygodnia upłyną pod znakiem dzieci. Co roku 1 czerwca obchodzone jest święto najmłodszych. Tegoroczne będzie szczególne, bo przez pandemię koronawirusa pociechy wiele ostatnich miesięcy spędziły w domach. Z tej okazji Radio Łódź przygotowało listę propozycji, gdzie rodzice mogą zabrać swoje maluchy.

Świętowanie w Łodzi rozpocznie się już w piątek 28 maja i potrwa ponad tydzień - do niedzieli 6 czerwca. W umilenie czasu najmłodszym i ich rodzicom włączają się placówki kulturalne, organizacje publiczne oraz prywatne firmy. Wszystko po to, aby Dzień Dziecka 2021 wywołał jak najwięcej uśmiechów.

Jedną z atrakcji może być przyjrzenie się egzotycznym zwierzętom z bliska. Łódzkie zoo w dniach 28-30 maja organizuje Rodzinny Dzień Dziecka. Powróci pokazowe karmienie między innymi lemurów katta, ariranii, papug Kea, czy dzioborożców - mówi Alicja Danielewicz, kierownik działu promocji i komercjalizacji w łódzkim zoo.
Dla wszystkich oburzonych cenami biletów wstępu mamy dobrą wiadomość. W najbliższy weekend obowiązywały będą promocje. - W terminie od 28 maja do 1 czerwca (włącznie) wszystkie dzieci i młodzież do 18 roku życia kupią bilet w cenie 10 złotych. Zniżka obowiązuje również na bilety rodzinne. Co istotne, promocja dotyczy tylko biletów zakupionych w kasie naszego ogrodu zoologicznego - wyjaśnia Danielewicz.
30 maja w godzinach od 11:00 do 17:00 zorganizowany zostanie piknik. Do współpracy w wydarzeniu zaproszono także inne instytucje. - Szykujemy różnego rodzaju konkursy i aktywności. Pojawi się między innymi Muzeum Kinematografii. Pracownicy przedstawią ciekawe przyrządy, które w XIX wieku służyły jako zabawki dla dzieci - zapowiada Magdalena Janiszewska, kierownik działu edukacji w łódzkim zoo.
Oczywiście, nie zabraknie tematów zoologicznych. - Skupimy się szczególnie na temacie związanym z przemytem zwierząt. Służba celna zaprezentuje, jakich pamiątek nie warto przywozić z wakacji. Poza tym, będziemy robić zabawki z materiałów recyklingowych - dodaje Janiszewska.
Podczas pikniku pojawi się także animator z Parku Trampolin - Saltos, a drużyna SkyWeavers Łódź zaznajomi dzieciaki z podstawami quidditcha, słynnych rozgrywek sportowych znanych z Harrego Pottera. O godzinie 12:00 pojawią się też futboliści Wilków Łódzkich, którzy zorganizują treningi dla najmłodszych na specjalnie przygotowanym torze przeszkód, a dla każdego śmiałka będzie czekać słodka nagroda.

Bomby nasienne, sadzenie roślin i urządzanie wielkiego domku dla… owadów. To wszystko czeka na najmłodszych podczas Bzyczącego Weekendu w Centrum Nauki i Techniki EC1. Kto powiedział, że zabawy nie można łączyć z nauką? O tym jakie skutki niesie za sobą znikanie zielonych, czynnych biologicznie terenów dzieciaki dowiedzą się na wesoło, a wszystko to z pomocą łatwo dostępnych produktów.
29 i 30 maja w EC1 czekać będą stoiska plastyczne oraz zorganizowane będą warsztaty, podczas których opowiedziane zostanie o owadach i ich roli, a wszyscy chętni własnoręcznie zrobić będą mogli ich modele.
Oczywiście w Centrum dostępne będą wystawy stałe, na których zaprezentowano podróż przez dzieje cywilizacji - od hałdy węgla aż po lot w kosmos: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość przetwarzania energii, najważniejsze odkrycia i wynalazki.
Teatralny Dzień Dziecka
O tym, że skarpetki się „rozparowują" wie chyba każdy. Według scenariusza spektaklu przygotowanego przez Teatr Pionokio „one się nie gubią, ale rozchodzą. Jedna sobie gdzieś wędruje, a druga też, ale gdzie indziej". O tym jak skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo dzieci będą mogły dowiedzieć się już 30 maja i 1 czerwca. Więcej informacji o biletach i pokazach TUTAJ.
Spektakl dla najmłodszych o najmniejszych? Taką propozycję przygotował Teatr Lalek Arlekin. Przedstawienie „Calineczka” inspirowane jest znaną baśnią Hansa Christiana Andersena, ale w unowocześnionym wydaniu, w którym odnajduje wiele aktualnych sensów. - To swoista współczesna dziecięca „baśń drogi”, dająca dziecku przeżyć rozmaite przygody, wiodąc je przez trudne etapy jego dorastania. Bo to właśnie dorastanie jest głównym motywem naszej „Calineczki” - mówią twórcy spektaklu.
Więcej informacji o premierze i biletach TUTAJ.
Spektakl dla całych rodzin pt. „My, psy” obejrzeć będzie można 30 maja w Teatrze Nowym. Sztuka jest pierwszym utworem scenicznym napisanym przez Henia Psa, wybitnego artystę estradowego, tenora dramatycznego, jednego z najprzystojniejszych kundli średniego pokolenia.
Z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi Henio Pies związany jest od pięciu sezonów. Zagrał w trzech przedstawieniach. Wielokrotnie wyróżniany - za rolę Psa Jipa w spektaklu „Doktor Dolittle i przyjaciele" otrzymał m.in. Nagrodę im. Psa Kazimierza Dejmka oraz „Złotą Parówkę”.
Wyjątkowe atrakcje z okazji Dnia Dziecka przygotowały także łódzkie muzea
Jednym z nich jest Muzeum Miasta Łodzi, gdzie święto maluchów potrwa cały tydzień. Od 1 do 6 czerwca przy zakupie specjalnego biletu dla dzieci w kasie muzeum będzie można pobrać zestaw edukacyjny, który pozwoli w kreatywny i emocjonujący sposób zwiedzić przestrzenie Pałacu Izraela Poznańskiego, odkrywając sekrety dawnych gier i zabaw. Więcej informacji TUTAJ.
Chociaż Muzeum Kinematografii dołącza się do świętowania dnia najmłodszych w łódzkim zoo (o czym pisaliśmy wyżej), to nie koniec atrakcji z ich strony. Mały Kinematograf 1 czerwca organizuje warsztaty online dla dzieci w wieku 3-7 lat, więc nawet jeśli nasza pociecha zachoruje lub nie dopisze pogoda, będzie mogła kreatywnie spędzić swój dzień. W programie spotkanie z książką „Tańcz, Córko Księżyca".
Warsztaty rodzinne pt. „Mistrz Szyfrów", to z kolei propozycja Muzeum Tradycji Niepodległościowych. 1 czerwca w godz. 17:30-18:45 przy ul. Gdańskiej na uczestników czekać będą:
- opowieść na temat tego, kim jest kryptolog
- prezentacja wybranych metod szyfrowania
- gra muzealna
- edukacyjna mata do kodowania
- megapuzzle z zaszyfrowaną wiadomością
Bilet kosztuje zaledwie złotówkę, ale obowiązuje limit miejsc - 15 uczestników. Zapisywać się można pisząc na adres edukacja@muzeumtradycji.pl lub dzwoniąc pod numer 42 620-05 70.
Specjalną atrakcję przygotował też oddział Martyrologii Radogoszcz. Radogoskie Gry Wojenne odbędą się 30 maja o godzinie 11:00 i 13:00. Na uczestników czekać będą: gra planszowa, gra karciana, gra memory. Więcej informacji TUTAJ.
Bezpłatne zajęcia w Parku Ocalałych organizuje 1 czerwca Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Instalacja „Marzenie Abramka" to rozmowy o potędze marzeń. Więcej informacji TUTAJ.

Dzień Dziecka świętować będzie można także 29 maja w Parku Źródliska pod kawiarnią Tubajka. Dzieci przywita wata cukrowa i gry podwórkowe. Będzie można zrobić sobie swój własny pin, malować farbami, czy wziąć udział w warsztatach kuglarskich.
Nie zapomniano także o dorosłych. Będą mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami lub uczestniczyć w warsztatach na 1 piętrze kawiarni.
Ośrodek Terenowy „Wyspa Kultury" Bałuckiego Ośrodka Kultury zaprasza natomiast na wydarzenie plenerowe przy ul. Stawowej 28. Jak obiecują organizatorzy na odwiedzających czekać będą występy artystyczne, animacje, gry, zabawy i występ zespołu „Męski punkt widzenia”.
„Królewski Dzień Dziecka" szykuje 30 maja Łódzki Dom Kultury. Dzieciaki obejrzą spektakl pt. „Jak Dyzio stał się dobrym dzieckiem?” oraz wezmą udział w animacjach i zabawach ruchowych. Więcej informacji o atrakcjach i biletach TUTAJ.
Przenieśmy się do świata magii
Bajka improwizowana na scenie Monopolis to propozycja na spędzenie przedpołudnia w dniach 30 maja 1 czerwca. Jak twierdzi ARTKombinat ich bajka „otwiera na emocje, sztukę i zabawę". - Jako widzowie przenosimy się, niczym Alicja w Krainie Czarów, do bajecznego świata po drugiej stronie lustra. To niesamowita podróż w głąb wyobraźni dzieci i naszej. W trakcie naszych spektakli rodzice też są dziećmi.
To nie koniec magii w Monopolis. 30 maja o 13:00 na dzieci czekają magicy - Pan Ząbek i Rafał Walusz. Więcej informacji o występie i biletach TUTAJ.

Ciekawą propozycję na spędzenie Dnia Dziecka przygotowała Fabryka Sztuki. „Dzień Dziecka na Abramce". 1 czerwca w Pasażu Abramowskiego pojawi się magiczny labirynt sensoryczny, pyszne warsztaty kulinarne, warsztaty sportowe z krav magi, warsztaty muzyczne, warsztaty relaksacyjne oraz czytelnia pełna książek.
Wydarzenie urozmaici też przegląd zdjęć z „Abramka Fest!" - wydarzenia, które Fabryka Sztuki zorganizowała w Pasażu Abramowskiego w 2013 roku. Będzie też wata cukrowa i stoisko z prezentami.
Zwiedzanie zabytkowego tramwaju, to natomiast pomysł na spędzenie święta maluchów w Rzgowie. 1 czerwca od 9:00 do 12:00 dla zwiedzających dostępny będzie tramwaj nieistniejącej już linii podmiejskiej 42 przez Rzgów.

Dla zakochanych w wiośnie specjalną atrakcję przygotowała Biblioteka Miejska w Łodzi. „Motyle na motylowej" to propozycja warsztatów plenerowych, które (o ile dopisze pogoda) odbędą się 1 czerwca w godzinach 10:00-18:00 przed Filią nr 16 przy ul. Motylowej 13. Uczestnicy stworzą motyle dowolną techniką, do dyspozycji będą różne materiały plastyczne.