Logo Radio Łódź

415 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia w Polsce, w tym 44 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 415 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowały kolejne 44 osoby. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 38 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln 874 tys. 824. Dzisiaj (5 czerwca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 415 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 44 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 8 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 30 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 74 tys. 139 osób.

  • Od wczoraj wyzdrowiało 960 osób zakażonych koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce jest 2 644 273 ozdrowieńców.

  • W ciągu minionej doby o 97 osób zmniejszyła się liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. W szpitalach jest obecnie 3 484 takich pacjentów. O 26 osób zmniejszyła się z kolei liczba pacjentów podłączonych do respiratorów. W sumie z takich urządzeń korzysta 484 chorych.

  • Na kwarantannie przebywa prawie 63 tysięcy osób. W porównaniu z poprzednim dniem to wzrost 2 tysiące osób.

Koronawirus w Łódzkiem

Dzięki wygaszaniu obostrzeń związanych z pandemią, na ulice Łodzi znów możemy zapraszać turystów. Przewodnicy blisko rok pozostawali bez pracy. Czytaj więcej

Jeszcze w czerwcu zostaną zorganizowane szczepienia dla osób w kryzysie bezdomności. Akcja będzie połączona z niedzielnym wydawaniem ciepłego posiłku na placu przed archikatedrą. Czytaj więcej

Zobacz także: Nowa Lewica o środkach dla szpitali powiatowych z Funduszu Odbudowy

Do Punktu Szczepień Powszechnych trafią większe dostawy szczepionek przeciw COVID-19. Będzie otwarty przez 6 dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku w godzinach 16.00 - 19.30 i w soboty od 9.00 do 18.00. Czytaj więcej

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim uległa zdecydowanej poprawie. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa obecnie około 600 osób. To rekordowo niska liczba. Czytaj więcej

Łódzki magistrat chce zwolnić właścicieli lokalów gastronomicznych z części opłat za ogródki - także te ustawione w pasie drogowym. Do tej pory za wystawienie stolików na zewnątrz nie musieli płacić ci restauratorzy, których ogródki mieściły się na drodze wewnętrznej, jak przy ul. Piotrkowskiej. Czytaj więcej

Od poniedziałku zapisy i szczepienia dzieci

Od poniedziałku ruszają zapisy i szczepienia dzieci od 12 roku życia. Sposoby rejestracji pozostają te same co w przypadku dorosłych. Różnice dotyczą samego kwestionariusza wypełnianego przed szczepieniem.

Dzieci mają już wystawione e-skierowania - wyjaśnia pełnomocnik wojewody do spraw szczepień Jolanta Kowalik Gęsiak. - Będą mogły skorzystać z możliwości zaszczepienia się w wybranym przez siebie punkcie populacyjnym, bądź punkcie powszechnym. Wszystkie zasady są identyczne jak w przypadku szczepienia poprzednich grup wiekowych, różnią się jedynie tym, że kwestionariusz jest nieco inny - mówi Jolanta Kowalik Gęsiak.

Do kwestionariusza rodzic lub opiekun prawny wpisuje także swoje dane, numer PESEL i podpisuje zgodę na szczepienie dziecka. - Tam jest wymagana zgoda - oświadczenie rodzica. Rodzic na takim szczepieniu, myślę że raczej powinien być obecny. W przypadku osób w wieku 16-18 lat takiego wymogu nie ma. Wystarczy podpisane oświadczenie, które jest częścią kwestionariusza - dodaje pełnomocnik wojewody do spraw szczepień Jolanta Kowalik Gęsiak.

Szczepienia dzieci będą odbywać się w już istniejących puntach powszechnych i populacyjnych.

W przyszłym tygodniu rozpocznie się w szkołach akcja informacyjna na temat szczepień. Po wakacjach uczniowie będą mogli zaszczepić się w szkole.

Paszport covidowy dla każdego uprawnionego

Polska jest jednym z krajów, w którym wdrożono Unijny Certyfikat COVID, czyli elektroniczne zaświadczenie o szczepieniu, byciu ozdrowieńcem lub uzyskaniu negatywnego wyniku testu. Certyfikat będzie obowiązywać w Unii Europejskiej od lipca, ale część krajów, w tym Polska, zrobiły to wcześniej.

- Unijny certyfikat będzie obowiązywał od 1 lipca. Wtedy wszystkie państwa UE, a także Islandia, Lichtenstein i Norwegia zobowiązały się do wprowadzenia i uznawania tego certyfikatu - informuje rzecznik łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Anna Leder. - Pamiętajmy, że ten certyfikat nie jest dokumentem podróży. Nie zastępuje ani paszportu, ani dowodu osobistego.

Certyfikat można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta z zakładki certyfikaty. Możemy go także wydrukować w punkcie szczepień lub w placówce medycznej, która ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl. Certyfikat może mieć formę papierową lub elektroniczną w postaci kodu QR.

Certyfikaty mają ułatwić podróżowanie bez konieczności przechodzenia kwarantanny i wykonywania kolejnych testów. Z Internetowego Konta Pacjenta (w zakładce profilaktyka) możemy także pobrać zaświadczenie o zaszczepieniu. Jest ono potrzebne przy wyjeździe poza Unię Europejską, przed wyjazdem do sanatorium i pobytem w szpitalu.

Koronawirus na świecie

Czechy otrzymały od Węgier 41 tysięcy szczepionek przeciwko COVID-19. Premier Czech Andrej Babisz oficjalnie odebrał dostawę preparatu Pfizer/BioNTech od szefa węgierskiej dyplomacji Petera Szijjarto. Czechy zobowiązały się do zwrotu szczepionek w nieokreślonym terminie. Do przekazania szczepionek doszło w największym praskim punkcie szczepień działającym w halach widowiskowych O2 Universum, gdzie mają one być wykorzystywane. W kwietniu Węgry wraz z Austrią i Słowenią obiecały przekazać Czechom łącznie 80 tysięcy szczepionek. Była to reakcja na porażkę negocjacyjną czeskiego rządu, który zablokował kompromis dotyczący podziału pomiędzy kraje Unii przyspieszonej dostawy 10 milionów dawek, tracąc przez to możliwość otrzymania dodatkowych 70 tysięcy szczepionek. W poniedziałek do Czech dotarło 100 tysięcy dawek preparatu Pfizera darowanych przez Serbię. W ostatnich dniach tempo szczepień w Czechach przyspieszyło. W środę podano rekordową liczbę 112 tysięcy dawek. Przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymały dotychczas 4 miliony osób. Od dziś na szczepienia mogą rejestrować się osoby w wieku od 16 do 29 lat. Według danych czeskiego ministerstwa zdrowia, wczoraj nie było żadnego zgonu osoby zakażonej koronawirusem. Po raz ostatni taka sytuacja miała miejsce 2 września ubiegłego roku.

We wszystkich włoskich regionach można zapisywać się na szczepienia przeciw COVID-19 bez względu na wiek. W sumie w czerwcu do liczących 60 mln mieszkańców Włoch dotrze 20 milionów dawek szczepionek. Dolny wiek niepełnoletnich, którzy będą mogli się zaszczepić, to zależne od regionu 12, 14 lub 16 lat. Szczepienie młodzieży wzbudza wiele kontrowersji, ale jak wynika z sondaży, 70 procent Włochów popiera tę inicjatywę. W dalszym ciągu pierwszeństwo będą miały osoby starsze. Ponad 3 miliony Włochów powyżej 60 roku życia nie zostało jeszcze zaszczepionych. Kampania szczepień przebiega bardzo sprawnie. Do dziś rozdysponowano 35 mln dawek. Ponad 12 mln osób, głównie starszych, zakończyło cykl szczepień. Sytuacja sanitarna cały czas się poprawia. Na początku kwietnia hospitalizowano 33 tysiące zakażonych. Obecnie jest ich nieco ponad 7 tysięcy.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Rząd Joe Bidena ogłosił plan dystrybucji za granicę pierwszych 25 milionów dawek szczepionki na COVID-19. Trzy czwarte z tej liczby trafi przez program COVAX do państw Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki. Pozostałą część USA przekażą bezpośrednio kilkunastu krajom, w tym Kanadzie, Meksykowi i Ukrainie. Doradca prezydenta Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego Jack Sullivan poinformował, że 19 milionów dawek szczepionki trafi do innych krajów za pośrednictwem międzynarodowego programu COVAX a 6 milionów USA przekażą w ramach porozumień dwustronnych. „Dzięki pomysłowości naszych naukowców i poświeceniu Amerykanów, znaleźliśmy się w sytuacji, w której możemy pomagać innym i będziemy to robić. Tak jak powiedział prezydent Biden nie oczekujemy od innych krajów niczego w zamian” - mówił Sullivan podczas wirtualnej konferencji prasowej. Poza Kanadą, Meksykiem i Ukrainą na liście państw, którym USA bezpośrednio przekażą szczepionki znalazły się także Kosowo, Gruzja, Jemen, Egipt, Irak i Korea Południowa. Pierwszy transport szczepionek dla wszystkich koreańskich żołnierzy wyruszy już dzisiaj a dystrybucja pozostałych potrwa kilka tygodni. Łącznie Stany Zjednoczone przekażą innym krajom 80 milionów dawek szczepionki na COVID-19, wielokrotnie więcej niż Chiny i Rosja.

Brytyjskie media informują, że Londyn zaostrzy zasady przyjazdu do Anglii. Z tak zwanej zielonej listy, wiążącej się z najmniejszymi obostrzeniami ze względu na COVID-19, zniknie w przyszłym tygodniu Portugalia. Po południu rząd opublikować ma zaktualizowane zasady wyjazdów do poszczególnych państw. To system "świateł drogowych: czerwonego, pomarańczowego i zielonego. Jest aktualizowany co najmniej co trzy tygodnie. Według BBC, Sky News i the Sun żaden kraj nie zostanie dodany do zielonej listy, a większość państw europejskich, w tym Polska, pozostanie na liście pomarańczowej. Rząd apeluje, by, o ile nie jest to konieczne, nie wyjeżdżać z Królestwa do takich państw. Wszystko to dotyczy Anglii, ale w przeszłości regionalne rządy Walii, Irlandii Północnej i Szkocji dostosowywały swoje reguły do Londynu.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies