Logo Radio Łódź

Trwa Light Move Festival 2021. Atrakcje, lokalizacje i organizacja ruchu podczas 11. Festiwalu Światła [GALERIA ZDJĘĆ]

Rozpoczął się 11. Light Move Festival. Organizatorzy przygotowali ponad 30 świetlnych instalacji, mappingów i projekcji, a poza tym wykłady o architekturze i pokazy filmów dokumentalnych. Popularny Festiwal Światła potrwa do niedzieli.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Inauguracyjny mapping pojawił się na kościele przy rondzie Solidarności. - Magię dają filmiki, a pora potęguje nastrój - mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. - Przyjeźdźcie, zobaczcie, oglądajcie – zaprasza.

„Kościół św. Teresy stał się płótnem dla imponującego mappingu Camille Gross i Leslie Epsztein, pt. „Connect: Arte Naturae”, opowiadającego o ponownym połączeniu człowieka z naturą” – zapowiadają organizatorzy. O godzinie 20 i 21, w piątek i w sobotę, widowiska dopełni spektakl taneczny pt. „Hulanki” w wykonaniu Art Color Ballet.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Impreza powraca w stacjonarnej formule po pandemicznej przerwie. Hasłem tegorocznego festiwalu są „Połączenia”. - Te dwa lata pokazały, jak się od siebie oddaliliśmy. Te połączenia są właśnie po to, żebyśmy skomunikowali się nie tylko ze sobą. To są połączenia międzyludzkie, ale są również połączeniami z całym światem, z kulturami z różnych stron, to też współpraca z wieloma organizacjami i instytucjami – wyjaśnia dyrektor artystyczna Light Move Festival Beata Konieczniak.

Sprawdź, gdzie w tym roku będzie się odbywać Light Move Festival

Po raz pierwszy łódzki festiwal światła zagości na rondzie Solidarności. Mapping będzie można zobaczyć na kościele św. Teresy. Nie zabraknie też dobrze znanych lokalizacji. - Z instalacjami i animacjami będziemy m.in. w parku Staszica, na pl. Dąbrowskiego, tam pojawią się 10-metrowe instalacje nawiązujące do dmuchawców, ale również trzy przystanki muzyczne. Kolejnym krokiem będzie pl. Piłsudskiego i Łódzki Dom Kultury, Light Move Festiwal to również Manufaktura tam będą gigantyczne żyrandole, no i jest jeszcze ulica Piotrkowska – wylicza Beata Konieczniak.

Areną wydarzeń muzycznych stanie się także balkon Teatru Wielkiego w Łodzi. W piątkowy wieczór usłyszymy oryginalną opowieść o losach okrętów zatopionych w Morzu Czerwonym, którą przybliży nam muzyka autorstwa Pawła Steczka i głos Krystyny Czubówny. W sobotę atmosferę rozgrzeje L.U.C z Rebel Babel Ensemble, Biszem i Pauliną Przybysz.

Przed Teatrem Wielkim stanęły olbrzymie „Pissenlit” autorstwa francuskiego kolektywu TILT. To rzeźby świetlne inspirowane kwiatem dmuchawca, które zmieniają sposób patrzenia na dysonans delikatności i siły natury.

Park Staszica gości aż pięć instalacji artystycznych, łączących interakcję, kolor i światło.

Festiwal Światła - program 3,24 MB

11. Light Move Festival trwać będzie od piątku do niedzieli w godzinach 18 - 24. W tym czasie trzeba spodziewać się sporych utrudnień w ruchu. Zamknięte będą ulice w centrum miasta, zmienią się trasy tramwajów i autobusów. Chodzi przede wszystkim o takie ulice, jak Piotrkowska, Sienkiewicza, Narutowicza i Kilińskiego, a także Nowe Centrum Łodzi i okolice ronda Solidarności.

- Apelujemy o ostrożność, apelujemy o dostosowanie się do obowiązującego oznakowania, ponieważ na czas trwania tego festiwalu będzie ono całkowicie zmienione - mówi Jadwiga Czyż z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

Sprawdź, które ulice będą zamknięte

Zmiany na drogach pojawią się w każdy festiwalowy dzień czyli 24, 25 i 26 września 2021 roku w godzinach 18:00 – 24:00. W związku z wyświetlanymi na budynkach iluminacjami na czas trwania festiwalu zamknięte zostaną ulice:

 • ul. Piotrkowska od ul. Zamenhofa do ul. Rewolucji 1905 r.
 • ul. Sienkiewicza od ul. Nawrot do ul. Narutowicza
 • ul. Kilińskiego od ul. Tuwima do ul. Narutowicza
 • ul. P.O.W. od ul. Narutowicza do al. Rodziny Poznańskich
 • ul. Sterlinga od ul. Jaracza do ul. Narutowicza
 • ul. Knychalskiego od ul. Narutowicza do końca drogi
 • pl. Dąbrowskiego od ul. Narutowicza do ul. Jaracza
 • wschodnia jezdnia ul. Uniwersyteckiej od ul. Wierzbowej do ul. Kopcińskiego
 • zachodnia jezdnia ul. Uniwersyteckiej od ul. Źródłowej do ul. Wierzbowej
 • ul. Pomorska od wyspy przystankowej do DK14
 • ul. Składowa od al. Scheilblerów do al. Rodziny Poznańskich
 • al. Rodziny Poznańskich od al. Scheilblerów do ul. Jaracza
 • ul. Narutowicza od ul. Uniwersyteckiej do al. Kościuszki
 • ul. Traugutta i ul. 6 sierpnia od ul. Sienkiewicza do al. Kościuszki
 • ul. Moniuszki od ul. Sienkiewicza do Piotrkowskiej
 • ul. Tuwima od ul. Kilińskiego do al. Kościuszki. 

Sprawdź, zmiany w kursowaniu MPK

Zmiany w komunikacji miejskiej obowiązywać będą w godz. 18 - 01 w piątek, sobotę i niedzielę. Autobusy i tramwaje będą miały wydłużone godziny kursowania, aby zapewnić jak najlepszy dojazd na festiwal i zapewnić powroty do domu.

Linia 2: Trasa bez zmian, kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku al. Kościuszki - Zielona).

Linia 3B: Trasa bez zmian, kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku al. Kościuszki - Zielona).

Linia 7: Trasa bez zmian, kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku al. Kościuszki - Zielona).

Linia 10B: Trasa bez zmian, kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Piotrkowska Centrum).

Linia 11B: Trasa bez zmian, kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku al. Kościuszki - Zielona).

Linia 12B: Z pętli Stoki do skrzyżowania Narutowicza/Tramwajowa bez zmian, następnie Tramwajową, Węglową, al. Rodziny Poznańskich, Kilińskiego i dalej obecną trasą. Zmiana trasy tylko w podanym kierunku. Tramwaje kursują do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Piotrkowska Centrum).

Linia 15: Trasa bez zmian, kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku rondo Solidarności).

Linia 17: Trasa bez zmian, kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku rondo Solidarności).

Linia 18: Trasa bez zmian. Linia kursuje we wszystkie trzy dni trwania festiwalu.

Linia 51:
Z pętli Łagiewniki do ronda Solidarności bez zmian, a następnie Kopcińskiego, Jaracza, Polskiej Organizacji Wojskowej, al. Rodziny Poznańskich do pętli dw. Łódź Fabryczna.
Z pętli dw. Łódź Fabryczna, al. Rodziny Poznańskich, al. Rodziny Scheiblerów, Narutowicza, Kopcińskiego, al. Palki i dalej obecną trasą.

Linie 53A, 53B, 53C, 53D i 53E:
Z Brzezin, Nowosolnej, Skoszew, Kalonki i Łukaszewa do ronda Solidarności bez zmian, następnie Kopcińskiego, Jaracza, Polskiej Organizacji Wojskowej, al. Rodziny Poznańskich do pętli dw. Łódź Fabryczna.
Z pętli dw. Łódź Fabryczna, al. Rodziny Poznańskich, al. Rodziny Scheiblerów, Narutowicza, Kopcińskiego, al. Palki i dalej obecną trasą.

Linia 57: Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Dw. Łódź Fabryczna).
Z pętli Marysin Stadion do skrzyżowania Sterlinga/Rewolucji 1905 r. bez zmian, następnie Rewolucji 1905 r., Uniwersytecką, al. Rodziny Scheiblerów, al. Rodziny Poznańskich, Kilińskiego, al. Piłsudskiego, Sienkiewicza i dalej obecną trasą.
Z pętli Piastów Kurak do skrzyżowania Radwańska/al. Kościuszki bez zmian, następnie Radwańską, Piotrkowską, Tymienieckiego, Kilińskiego, al. Rodziny Poznańskich, al. Rodziny Scheiblerów, Uniwersytecką, Jaracza, Sterlinga i dalej obecną trasą.

Linia 61:
Ze Zgierza do ronda Solidarności bez zmian, następnie Kopcińskiego, Jaracza, Polskiej Organizacji Wojskowej, al. Rodziny Poznańskich do pętli Dw. Łódź Fabryczna.
Z pętli Dw. Łódź Fabryczna, al. Rodziny Poznańskich, al. Rodziny Scheiblerów, Narutowicza, Kopcińskiego, al. Palki i dalej obecną trasą.

Linia 80A: Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanków Struga/al. Kościuszki i Zamenhofa/Piotrkowska).
Z pętli Janów do skrzyżowania Tuwima/Kilińskiego bez zmian, następnie Kilińskiego, al. Piłsudskiego, al. Mickiewicza, al. Kościuszki, Struga i dalej obecną trasą. Zmiana trasy tylko w podanym kierunku.

Linia 80B: Z pętli Retkinia do skrzyżowania Przędzalniana/Tuwima bez zmian, następnie Tuwima, al. Rodziny Kindermannów, al. Rodziny Grohmanów, Wydawniczą do pętli pl. Mikulskiego
Z pętli pl. Mikulskiego, Wydawniczą, al. Rodziny Grohmanów, al. Rodziny Kindermannów, Tuwima i dalej obecną trasą.

Linia 83: Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Struga – Kościuszki i Zamenhofa – Piotrkowska).
Z pętli pl. Mikulskiego do skrzyżowania Tuwima/Kilińskiego bez zmian, następnie Kilińskiego, al. Piłsudskiego, al. Mickiewicza, al. Kościuszki, Struga i dalej obecną trasą. Zmiana trasy tylko w podanym kierunku.

Linia 85: Z pętli Arturówek do skrzyżowania Sterlinga/Jaracza bez zmian, następnie Jaracza, Polskiej Organizacji Wojskowej, al. Rodziny Poznańskich do pętli dw. Łódź Fabryczna
Z pętli dw. Łódź Fabryczna, al. Rodziny Poznańskich, al. Rodziny Scheiblerów, Uniwersytecką, Jaracza, Sterlinga i dalej obecną trasą.

Linie 96A, 96B i 96C:
Z pętli Teofilów Rojna do skrzyżowania Rewolucji 1905 r./Polskiej Organizacji Wojskowej bez zmian, następnie Polskiej Organizacji Wojskowej, al. Rodziny Poznańskich, Uniwersytecką, Narutowicza i dalej obecnymi trasami.
Z pętli Janów do skrzyżowania Jaracza/Uniwersytecka bez zmian, następnie Uniwersytecką, al. Rodziny Poznańskich, Polskiej Organizacji Wojskowej, Jaracza, Kilińskiego, Pomorską, Legionów, Zachodnią i dalej obecnymi trasami.

Linia Z1: Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla pętli Dw. Łódź Fabryczna). Obsługa taborem przegubowym.
Z pętli dw. Łódź Chojny, Kilińskiego, al. Rodziny Poznańskich, al. Rodziny Scheiblerów, al. Rodziny Grohmanów, Wydawniczą do pętli pl. Mikulskiego
Z pętli pl. Mikulskiego, Wydawniczą, al. Rodziny Grohmanów, al. Rodziny Scheiblerów, al. Rodziny Poznańskich, Kilińskiego i dalej obecną trasą.

Linia Z13: Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Scheiblerów - Dw. Łódź Fabryczna).
Z pętli Dąbrowa/Niższa do skrzyżowania Jaracza/Uniwersytecka bez zmian, następnie Uniwersytecką, al. Rodziny Scheiblerów, al. Rodziny Poznańskich, Polskiej Organizacji Wojskowej, Jaracza, Kilińskiego, Pomorską, Legionów, Gdańską i dalej obecną trasą.
Z pętli Legionów/al. Włókniarzy do skrzyżowania Rewolucji 1905 r./Polskiej Organizacji Wojskowej bez zmian, następnie Polskiej Organizacji Wojskowej, al. Rodziny Poznańskich, al. Rodziny Scheiblerów, Narutowicza i dalej obecną trasą.

Linie N3A i N3B: Z pętli Instytut CZMP do skrzyżowania Sienkiewicza/al. Piłsudskiego bez zmian, następnie al. Piłsudskiego, al. Mickiewicza, al. Kościuszki i dalej obecnymi trasami. Zmiana trasy tylko w podanym kierunku.

Linie N4A i N4C: Z pętli Stoki Skalna/Nowosolna do skrzyżowania Sterlinga/Pomorska bez zmian, następnie Pomorską, Legionów, Zachodnią i dalej obecnymi trasami. Zmiana trasy tylko w podanym kierunku.

Linie N7A i N7B:
Z pętli Retkinia do skrzyżowania Polskiej Organizacji Wojskowej/Narutowicza bez zmian, następnie Polskiej Organizacji Wojskowej, al. Rodziny Poznańskich, al. Rodziny Scheiblerów, Narutowicza i dalej obecnymi trasami.
Z pętli Nowosolna/Telefoniczna Zajezdnia do skrzyżowania Uniwersytecka/Narutowicza bez zmian, następnie al. Rodziny Scheiblerów, al. Rodziny Poznańskich, Polskiej Organizacji Wojskowej, Jaracza, Kilińskiego, Pomorską, Legionów, Zachodnią i dalej obecnymi trasami.

Linia N8:
Z pętli dw. Łódź Dąbrowa do skrzyżowania Kilińskiego/Tuwima bez zmian, następnie Kilińskiego, al. Piłsudskiego, al. Mickiewicza, al. Kościuszki do przystanku końcowego al. Kościuszki/Zielona.
Z przystanku al. Kościuszki/Zielona do skrzyżowania Polskiej Organizacji Wojskowej/Narutowicza bez zmian, następnie Polskiej Organizacji Wojskowej, al. Rodziny Poznańskich, al. Rodziny Scheiblerów i dalej obecną trasą.

Nie zapominajmy też o bezpieczeństwie. - Liczymy, że pojawią się państwo tłumnie, natomiast ten tłum będzie wymagał tego, abyśmy zachowali bezpieczny dystans społeczny. Kiedy nie będziemy mieli możliwości zachowania tej odległości korzystajmy ze środków ochrony indywidualnej – mówi Marek Marusik ze Straży Miejskiej w Łodzi. I apeluje, aby nie zabierać ze sobą przedmiotów zbędnych i takich, które mogą zakłócić przemieszczanie się po terenie festiwalowym. - Mam tu na myśli m.in. rowery i hulajnogi elektryczne. Jeżeli nie ma takiej konieczności, nie zabierajcie ze sobą również zwierząt – przekonuje przedstawiciel Straży Miejskiej.

Szczególną uwagę zwracajmy na seniorów i dzieci. Warto również - na wszelki wypadek - wyposażyć dziecko w karteczkę lub też opaskę z numerem telefonu rodzica.

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies