Logo Radio Łódź

Cezary Pawlak | Radio Łódź

Środowym "Gościem po 8" był Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi. Rozmawialiśmy m.in. o 27. kweście, jakie pomniki udało się odrestaurować w tym roku, co wymaga najpilniejszych prac w roku przyszłym, ile szkód z tegorocznych nawałnic, które przeszły nad najstarszą łódzką nekropolią udało się naprawić.

Trwa 27. kwesta, ale warto wrócić także do tej ubiegłorocznej. Wyjątkowej, bo prowadzonej drogą internetową. Ze względu na pandemię nie można było przeprowadzić zbiórki pieniędzy na cmentarzu. - Udało się zebrać blisko 24 tys. zł. Byliśmy wdzięczni osobom, które wsparły nas w tym trudnym czasie. Była to kwota symboliczna, za którą można było odnowić tylko jeden pomnik. Warto jednak zaznaczyć, że podczas jeszcze wcześniejszej kwesty zebraliśmy rekordowe 130 tys. zł. Dzięki temu w tym roku możemy zaprezentować 10 odnowionych pomników, choć potrzeby są oczywiście znacznie większe - podkreśla Cezary Pawlak.

Ten rok także jest szczególny. Część nagrobków na Starym Cmentarzu w Łodzi została uszkodzona przez letnie nawałnice. - Pamiętam, gdy kwesty się rozpoczynały, wybieraliśmy pomniki znajdujące się przy głównej alei. Później szukaliśmy zapomnianych postaci w historii naszego miasta. Obecnie mówimy głównie o pracach pielęgnacyjnych, także tych pomników, które wymagają odnowienia po wichurach - zaznacza prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi.

Do tej pory udało się odnowić blisko 200 pomników. Należy jednak zapytać, ile nagrobków wciąż wymaga konserwacji? - Trzeba by przeprowadzić inwentaryzację. Choć to zadanie leży w gestii Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Ta instytucja ma dostęp do ewidencji. Wiele już zrobiono, ale nadal w potrzebie jest 1000-1500 pomników. Odnowiliśmy 192 i w tej grupie są pomniki również znajdujące się poza ewidencją - mówi gość Tomasza Lasoty. - Wartością kwesty jest świadomość społeczna na temat cmentarza i historii naszego miasta. Kwesta zaangażowała wiele instytucji i stowarzyszeń - dodaje.

W dalszej części programu podkreślano m.in. medialny wymiar kwesty. Wspominano również Stanisława Łukawskiego i Wojciecha Słodkowskiego, czyli osoby, które przyczyniły się do zawiązania kwesty. Czy mimo upływu lat nadal trzeba zapraszać ludzi do udziału w kweście? - Myślę, że nie, choć są takie oczekiwania. Jako prezes Towarzystwa serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych. Tym bardziej że kwestia rozkłada się na wiele dni. Rozpoczęła się w minioną sobotę, w prace porządkowe zaangażowała się młodzież szkolna - podkreśla Cezary Pawlak.

W programie rozmawiano także o problemach Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi.

Zobacz całą rozmowę:

WCZEŚNIEJSZE ROZMOWY DNIA ZNAJDZIESZ W ARCHIWUM
Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies