Łódź świętuje Dzień Niepodległości. Uroczyście, społecznie i aktywnie [DUŻO ZDJĘĆ]
Dziś 11 listopada, Dzień Niepodległości. Przez cały dzień w różnych częściach miasta i w różny sposób łodzianie świętowali 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Msza święta w intencji ojczyzny w archikatedrze pw. Stanisława Kostki rozpoczęła oficjalne łódzkie obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Arcybiskup metropolita Grzegorz Ryś w homilii przytoczył słowa papieża Franciszka - to cztery zasady dotyczące budowania dobra wspólnego.
- Czas jest ważniejszy i większy niż przestrzeń. Jedność jest ważniejsza niż konflikt. Całość jest ważniejsza niż suma części, a rzeczywistość jest ważniejsza niż idee. Kochajmy Polskę taką jaka jest, bo jest - powiedział abp Grzegorz Ryś.
Około godz. 11:30 przed łódzką archikatedrą rozpoczęły się oficjalne obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości. Po zmianie warty przy grobie nieznanego żołnierza głos zabrał Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki. - Piłsudski, Dmowski, Witos, Daszyński - dzisiaj powinien nam brzmieć w uszach ich testament. Zostawiliśmy wam Rzeczpospolitą suwerenną, szukajcie wolności w wielkości. Niepodległości nie zaprzepaśćcie, a błędów przeszłości nie powielajcie - mówił.
Posłuchaj:
Na zakończenie oficjalnych obchodów przed archikatedrą przeszła defilada.
Obchody Święta Niepodległości na łódzkich osiedlach
Trzy łódzkie osiedla stworzyły wspólne obchody w ramach Dnia Niepodległości. Jak mówią mieszkańcy, to dobra okazja do poprawy relacji z sąsiadami. Najpierw spotkali się przy Rondzie Złotno, by przespacerować się po cmentarzu Mania i posłuchać opowieści historyka. Później zrobili przystanek na skwerze przy ulicach Srebrzyńskiej i Jęczmiennej, gdzie odbyło się wspólne śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych. Frekwencja dopisała.
- Spotkać możemy sąsiadów z trzech osiedli: Mani, osiedla Mireckiego i Złotna. Fajnie, że w tym wyjątkowym dniu wszystkim chciało się przyjść. Jest nam miło. Dla dzieci atrakcją mogą być gry, dla dorosłych wojskowa grochówka, która nam bardzo smakuje - mówi Wojciech Smakowski z osiedla Montwiłła-Mireckiego. - Chcielibyśmy wprowadzać ideę partycypacji w życie. Tylko o to chodzi. Ludzie, przyjdźcie, bawcie się. Znajmy się - dodaje Adam Macander, radny z osiedla Zdrowie-Mania.
Na koniec spotkania uczestnicy przeszli na osiedle Montwiłła-Mireckiego w Łodzi, gdzie złożyli kwiaty.
Masa Niepodległości
Grupa rowerzystów ruszyła w podróż po ulicach Łodzi. W ten sposób również upamiętniają Dzień Niepodległości. Swój przejazd określili mianem „Masy Niepodległości”. - Masa Niepodległości to nawiązanie do Masy Krytycznej, czyli przejazdów rowerzystów, które odbywają się w wielu miastach co miesiąc. W Łodzi od pewnego czasu co prawda nie ma już Masy Krytycznej, ale okazja jest dzisiaj nietypowa - 103. rocznica odzyskania niepodległości, dlatego jedziemy - mówi organizator Piotr Kowalski.
Grupa zaplanowała dojechać do kilku ważnych punktów na mapie Łodzi. - Samo jedzenie rowerem jest najciekawsze. Zatrzymamy się na Gdańskiej 100, grobie nieznanego żołnierza pod katedrą, na ul. Wschodniej - w miejscu, gdzie Józef Piłsudski mieszkał, gdy był w Łodzi i zakończymy nasz objazd na placu Wolności - dodaje Kowalski.
To kolejna dzisiaj sportowa forma obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości w regionie łódzkim. Przed południem symboliczny bieg wraz z polonezem odbył się w lesie przy Pabianicach, a po godzinie 13 biegacze zmierzyli się na dystansie pięciu kilometrów w Parku Miejskim w Skierniewicach.
Niepodległościowy bieg ulicami Łodzi
Ładna pogoda sprzyja aktywnemu świętowaniu Dnia Niepodległości. Z tej okazji ulicami Łodzi przebiegli ochotnicy z grup biegowych i Fundacji Życie. Trasa biegu przebiegała w taki sposób, aby uczestnicy mogli odwiedzić wszystkie - powiązane z odzyskaniem niepodległości- najważniejsze punkty na mapie miasta. - Byliśmy pod pomnikami ofiar katyńskich, komunizmu i stanu wojennego. Będziemy także pod pomnikiem Legionisty, byliśmy na placu Wolności, przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Czeka na nas jeszcze Jan Kowalewski, nasz kryptolog - mówi Agnieszka Forzpańczyk z grupy Biegam i zwiedzam Łódź.
Biegaczom towarzyszył przewodnik w stroju marszałka Józefa Piłsudskiego, który opowiadał o powiązanej ze swoją osobą historii. To już trzecia odsłona biegu dla niepodległości. Dzisiejsza trasa liczyła łącznie 15 kilometrów.
Piknik niepodległości w Manufakturze
Na rynku łódzkiej Manufaktury zorganizowano 10. piknik niepodległości. Chętni mogą z bliska obejrzeć dwa czołgi, sprawdzić ile ważyły spadochrony z lat 40, czy zrobić sobie zdjęcie z repliką broni z I wojny światowej. Na miejscu są też panie z grupy rekonstrukcyjnej Przysposobienia Obronnego Kobiet, prezentujące stroje z epoki.
- Mamy koleżankę w pięknym wełnianym kostiumie spacerowym w paseczki z 1912 roku. Do tego jest obszerny kapelusz. Tę suknię można kojarzyć z filmu Titanic - mówi jedna z pań.
Piknik zakończy się ok. 17.30 pokazem sztucznych ogni.
Magdalena Dąbek/Dagmara Kendzior
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |