Logo Radio Łódź

Łódź wysłała "Światełko do Nieba" - 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy [DUŻO ZDJĘĆ + WIDEO]

Pokaz fajerwerków zwieńczył 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łodzi. Tegoroczna edycja została zorganizowana w cieniu pandemii i obostrzeń sanitarnych. Uczestnicy imprezy wzięli udział w różnych atrakcjach, które czekają na mieszkańców całego województwa.

Łódź wysłała "Światełko do Nieba" - 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wstępne podsumowanie zbiórki w Łodzi

Za nami orkiestrowe "Światełko do Nieba”. Tuż po pokazie reporterka Radia Łódź rozmawiała z Patrykiem Lewandowskim, członkiem sztabu WOŚP Manufaktura.

- Dotychczas na rzecz WOŚP w całej Polsce i zagranicą zadeklarowano już zebranie 85 329 427 zł. To wynik, jakie zadeklarowały do tej pory wszystkie sztaby. Sztab w Manufakturze zebrał na razie 260 000 zł, zarówno w gotówce, jak i w e-skarbonce. Ostateczny wynik może być jeszcze lepszy.

O tym, jak się zbierało pieniądze w tym roku, najlepiej wiedzą wolontariusze, którzy pomimo pogody, zbierali pieniądze do puszek od samego rana. - Jesteśmy aktywni od 10 rano. Jak oddamy puszki, to minie jedenaście godzin. Na początku nie było przyjemnie ze względu na warunki atmosferyczne i kiepską pogodę, ale później wszystko się rozkręciło. Po 14 było już rewelacyjnie.

Wolontariusze zwrócili uwagę na większą hojność tych, którzy zdecydowali się wesprzeć zbiórkę. - To jest dla nas najważniejsze. Najbardziej podobało mi się, jak ludzie nawet zatrzymywali się samochodami, żeby tylko wrzucić coś do naszych puszek.

Bezpieczeństwo w czasie Finału WOŚP - zaledwie kilka incydentów w całej Polsce

Posłuchaj:

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Na rynku łódzkiej Manufaktury przygotowano moc atrakcji dla rodzin z dziećmi. Zainteresowanie, mimo niesprzyjającej aury, było duże.

Posłuchaj:

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Do wspólnej zabawy na rynku Manufaktury zapraszają skrzaty - można z nimi potańczyć i poszukać szczęścia.

Posłuchaj jeszcze:

Zupa pho, renifer i sarenka na Piotrowskiej

Mimo wyjątkowo złej pogody, wszystkich którzy pojawili się dziś na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, rozgrzewała gorąca atmosfera Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale nie tylko... O wolontariuszy i zmarzniętych przechodniów dziś na Piotrkowskiej dbał między innymi jeden z młodszych uczestników zbiórki Zygmunt, który oferował zupę pho z kluskami.

Jaka jest tajemnica rozgrzewającego wietnamskiego rosołu tłumaczą Agnieszka, Bożena i Magda. - Mamy tutaj kurczaka, ale jeżeli ktoś życzyłby sobie wersję wege, to jest również wersja bez mięsa. Do tego smak urozmaica kolendra, szczypiorek i makaron ryżowy.

A przy stoisku z zupą można dziś było spotkać także renifera i sarenkę. - Zbieramy na WOŚP, orkiestrujemy razem już po raz dziesiąty. Serca i datki są ogromne, mimo pogody ludzie zadziwiają.

Na ulicach Łodzi wciąż kwestuje mnóstwo wolontariuszy, to oni są bohaterami tego dnia i każdy z nich ma opowieść, która sprawia, że mimo chłodu, wciąż chcą zbierać więcej. Swoją historię opowiada spotkany na ulicach Łodzi Marcin, który na co dzień pełni służbę jako strażak w Koluszkach. - Jak spotkałem innego wolontariusza, któremu sprzęt zakupiony dzięki WOŚP mógł pomóc. W takich sytuacjach widać najlepiej, że to, co robimy, ma sens. W tym roku zbieram już po raz jedenasty, a po raz pierwszy pomogłem orkiestrze jako uczeń szkoły podstawowej.

Na godzinę 20 zaplanowane jest tradycyjnie „światełko do nieba”.

Specjalna komunikacja miejska

Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi także dziś gra z orkiestrą. Z okazji 30. finału WOŚP uruchomiono 3 specjalne linie autobusowe i tramwajowe które obsługiwane są przez wyjątkowe pojazdy pojazdy.

Wśród autobusów i tramwajów, które dziś wyjechały na łódzkie trasy, są te najstarsze - zabytkowe oraz te najnowsze i najbardziej nowoczesne. Linia tramwajowa nr 301 łączy Teofilów z Piotrkowską Centrum. Na trasie spotkamy skład czerwonych wagonów z lat 60., podmiejskie "kanciaki" oraz wagon imprezowy. 

Linie autobusowe nr 302 i 303 dojeżdżają z Janowa do Retkini do centrum wydarzeń WOŚP, czyli na rynek Manufaktury. Ta flota składa się z kultowych oraz najnowszych wagonów, które dopiero kilka dni temu po raz pierwszy wyjechały na łódzkie ulice. 

Jak co roku, dla wolontariuszy WOŚP cała komunikacja miejska w Łodzi jest darmowa. W autobusach i tramwajach specjalnych linii spotkamy wolontariuszy, których obsługę zapewnia sztab organizowany przez Klub Miłośników Starych Tramwajów.

(Fot. Karolina Kolasa)

Z WOŚP gra łódzka straż miejska

Konie straży miejskiej i grup rekonstrukcyjnych, silna ekipa samochodów terenowych i aut historycznych, quady oraz ratownicy z psami ratującymi. Wszyscy mimo wiatru i zacinającego deszczu ze śniegiem przeszli ulicą Piotrkowską w Łodzi od pasażu Schillera do placu Wolności.

Co podobało się łodzianom najbardziej? - Bardzo fajne samochody, cudowne pieski, a najpiękniejsze koniki i labradorki. Uaz nam się też podobał, szczególnie najstarsze modele. A polonezy kojarzyły się nam z 07 Zgłoś Się. 

Konie straży miejskiej po roku przerwy wzięły udział w wielkiej szarży konnej. - Za symboliczną złotówkę można było przejechać się szarżą - informuje Marek Marusik, zastępca naczelnika Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi.

To nie był koniec atrakcji. Na obserwujących wielką szarżę czekały także: orkiestra dęta i występy grup tanecznych, a także pokazy zabytkowych samochodów i autobusów.

Sprawdź pełną listę łódzkich atrakcji WOŚP - TUTAJ.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Okulistyka dziecięca czeka na pomoc WOŚP

Łódzka Klinika Okulistyki Dziecięcej Instytutu CZMP ma nadzieję na doposażenie jej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku orkiestra gra właśnie dla takich oddziałów.

Jak podkreśla dr Dorota Matusiak, w instytucie rodzi się najwięcej dzieci z trudnych i zagrożonych ciąż. Właśnie wcześniaki są najbardziej zagrożone retinopatią. - U wielu z nich ten problem występuje. Zarówno diagnostyka, jak i leczenie tego schorzenia wymaga specjalistycznego sprzętu okulistycznego. Problem dotyczy dna oka, czyli zmian siatkówkowo-naczyniówkowych. Potrzebujemy aparatów do badania dna oka, które służą do badania i diagnozowania retinopatii wcześniaczej. 

W klinice wykonywane są operacje okulistyczne. Dlatego najbardziej potrzebny jest nowy mikroskop operacyjny. Okulistyka operacyjna to mikrochirurgia. - W przypadkach zaćm - zarówno wrodzonych, ale także pourazowych - mamy do czynienia z jaskrą. Gro naszych pacjentów to są również osoby ze zmianami pourazowymi - dodaje dr Matusiak.

Dr Matusiak ma też nadzieję, ze nowocześnie wyposażone dziecięce okulistyki zwiększą zainteresowanie młodych lekarzy właśnie tą dziedziną medycyny i chętniej będą wybierać taką specjalizację.

Bieganie po schodach dla WOŚP

W związku z finałem WOŚP w budynku Orion Business Tower przy ul. Sienkiewicza, Jarosław Piechota wchodził po schodach na 13. piętro tego budynku przez dziesięć godzin i w ten sposób zapełniał puszkę dla WOŚP.

W tym roku udało się zaliczyć 105 wejść. Tym wynikiem Jarosław Piechota zbliżył się do swojego wyniku sprzed roku, kiedy to pokonał trzynastopiętrowiec 113 razy

Posłuchaj:

Na parterze budynku są także wolontariusze WOŚP, poczęstunek i inne atrakcje jak loteria z nagrodami. Każdy chętny może się dołączyć i wejść z Jarkiem kilka pięter.

Akcja "Z Piechotą po schodach" odbywa się w tym roku po raz piąty, w tym czasie Jarek pokonał pięć i pół tysiąca pięter czyli półtora miliona schodów

"Każdy może wesprzeć WOŚP"

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, apeluje do mieszkańców o rozwagę i odpowiedzialne zachowanie. Jak mówi, jeśli ktoś ma wątpliwości dotyczące swojego zdrowia lub też obawia się spotkań z ludźmi, zawsze może wesprzeć WOŚP w świecie wirtualnym. - Jesteśmy w trakcie walki z pandemią koronawirusa. Gdy nie chcemy wychodzić z domu, możemy skorzystać z elektronicznych puszek WOŚP czy wziąć udział w licytacjach - dodaje.

Możliwości jest naprawdę wiele. Pomysły na licytacje są ciekawe, a nierzadko zaskakujące. Istnieje m.in. możliwość wzięcia ślubu pośród rekinów w tunelu łódzkiego Orientarium. Zainteresowani mają także szansę spędzenia dnia ze słoniem Aleksandrem.

Lista aukcji przygotowanych przez Urząd Miasta Łodzi - TUTAJ.

Z WOŚP gra także Politechnika Łódzka

W pomoc Wielkiej Orkiestrze Świątecznej pomocy aktywnie włączają się także łódzcy studenci. - W Manufakturze działają studenci z kół naukowych Iron Warriors i Solar Team. Specjalizują się w konstrukcji wyjątkowych bolidów - mówi dr. inż. Ewa Chojnacka, rzecznik prasowy PŁ. Bolidy można nie tylko oglądać, istnieje także możliwość przejechania się pojazdami. Atrakcje dla najmłodszych przygotowali także studenci z Wydziału Chemicznego PŁ. 

Swoje stoisko przygotowały także Europejskie Igrzyska Akademickie, współorganizowane w tym roku przez Politechnikę Łódzką. Uczelnia przygotowała także bardzo interesującą aukcję. - Jest możliwość wspólnego przygotowania obiadu wraz z prof. Krzysztofem Jóźwikiem, rektorem PŁ. Po przygotowaniu oczywiście nastąpi konsumpcja posiłku. A to wszystko zostanie zorganizowane w zabytkowych wnętrzach pałacyku rektoratu - wyjaśnia rzecznik PŁ.

Aukcja potrwa do 14 lutego - link TUTAJ.

Moc atrakcji od łódzkich harcerzy

W tym roku miasteczko harcerskie ulokowano na skwerze przy ul. Limanowskiego. - Można zobaczyć, jak wygląda prawdziwe obozowisko harcerskie. Będą kiełbaski i ognisko z gitarą. Oferujemy książkodzielnię dla wszystkich miłośników czytania. Odwiedzą nas pieski wykorzystywane przy dogoterapii - mówi Dominika Kosacz, szefowa sztabu WOSP w Hufu Łódź-Bałuty.

W ramach "Światełka do nieba" harcerze planują pokazać własny "fire show". Tegoroczny finał organizowany jest przez harcerzy w plenerze. W ten sposób chcą sprostać obostrzeniom sanitarnym.

Karolina Kolasa, Dorota Matyjasik, Mariusz Janik, Damian Grosicki, Wiktoria Makowska, Michał Czarniecki

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies