Logo Radio Łódź

Inwazja Rosji na Ukrainę. Władimir Putin straszy cały świat [NA ŻYWO]

W czwartek (24 lutego) nad ranem wojska rosyjskie wkroczyły do dwóch separatystycznych republik na Ukrainie. To kolejny stopień eskalacji rosyjskiej agresji na swoich sąsiadów.

NOWSZE WYDARZENIA W NOWYM ARTYKULE --> TUTAJ

(Fot. mil.gov.ua)

23 lutego - środa

godz. 23.35 - Apel o zwołanie RB ONZ

Ostatni raz Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zebrała się w nocy z 21 na 22 lutego, kilka godzin po agresji Rosji na Ukrainę. W środę wniosek o ponowne posiedzenie Rady złożył Dmytro Kułeba - Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy. 

Ukraina zwróciła się o pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z apelem rosyjskich władz okupacyjnych w Doniecku i Ługańsku do Rosji z prośbą o udzielenie im pomocy wojskowej, co jest dalszą eskalacją napięcia Dmytro Kułeba

godz. 23.29 - Sytuacja na Ukrainie monitorowana z powietrza

Przestrzeń powietrzna Ukrainy jest monitorowana nie tylko przez siły tego kraju, ale i jednostki sprzymierzeńców. Dodatkowo sytuację na Ukrainie, ewentualne ruchy wojsk okupacyjnych śledzą z powietrza amerykańskie drony rozpoznawcze Northrop Grumman RQ-4B Global Hawk

 

godz. 23.18 - Podsumowanie środowych wydarzeń

 • Donieck i Ługańsk poprosiły Rosję o pomoc wojskową, co wielu ekspertów nazywa możliwym ostatecznym pretekstem do inwazji na Rosję
 • Ukraina wprowadziła stan wyjątkowy na najbliższe 30 dni
 • Prezydent USA Joe Biden ogłosił sankcje dla spółki Nord Stream 2, kontrowersyjnego projektu gazociągu
 • Rosja rozpoczęła ewakuację swojej ambasady w Kijowie w stolicy Ukrainy
 • Według wysokiego rangą amerykańskiego przedstawiciela obrony Rosja przeniosła prawie 100% żołnierzy na pozycje gotowe do inwazji. Pojawiły się również dodatkowe doniesienia, że wywiad USA ostrzegł Ukrainę, że zbliża się zmasowany atak
 • Zgromadzenie Ogólne ONZ odbyło dziś spotkanie na temat kryzysu na Ukrainie, w którym kilka państw członkowskich wezwało Rosję do deeskalacji i sprecyzowania konsekwencji rosyjskiej inwazji

godz. 23.02 - Finlandia rozważa akces do NATO

W czasie specjalnego posiedzenia fińskiego parlamentu premier Sanna Marin powiedziała, że rząd Finlandii jest gotowy do tego, by ubiegać się o członkostwo w NATO jednak dopiero wtedym, gdy pomysł będzie miał silne poparcie społeczne i jedność w parlamencie. 

Działania Rosji nie mają wpływu na te rozwiązania i Rosja nie może na nas wpływać Sanna Marin

godz. 22.56 - Dostawa broni z Polski

W środę wieczorem Minister Obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow przekazał informację, że tego dnia na Ukrainę dotarł transport z Polski. Dostarczono m.in. hełmy i granatniki.

godz. 22.50 - Zamknięte międzynarodowe lotnisko

Międzynarodowy port lotniczy w Charkowie został zamknięty na noc. Miasto znajduje się zaledwie 20 kilometrów od granicy Ukrainy z Federacją Rosyjską i to właśnie ono jest typowane jako miejsce ewentualnej inwazji.

godz. 22.43 - Strach ale bez paniki

Mimo eskalacji rosyjskiej agresji na Ukrainę, mieszkańcy zachowują spokój. Dzieci są wysyłane do szkół i przedszkoli. Dopiero, gdy nadchodzi informacja o ataku, schodzą do schronów czy piwnic. Rodzice, by dodatkowo zabezpieczyć dzieci przed skutkami działań militarnych, naklejają dzieciom nalepki z wypisaną grupą krwi, by w razie konieczności, pomoc mogła przyjść jak najszybciej.

godz. 22.29 - Zamknięte przejścia graniczne

Rosja zamknęła wszystkie przejścia graniczne na Krymie. Strona Ukraińska mówi o "inscenizowanej przez Rosjan prowokacji."

godz. 22.12 - Pentagon jest przekonany, że Rosja mobilizuje kolejne jednostki

Kolejne siły wojskowe zmierzają w stronę Doniecka.

godz. 21.59 - Separatyści oskarżają Ukrainę o agresję

Przywódcy samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy oficjalnie zwrócili się z prośbą do Władimira Putina o „pomoc w odparciu agresji Sił Zbrojnych Ukrainy”.

godz. 21.55 - Rosja planuje prowokacje w ukraińskich fabrykach

Ministerstwo Obrony Ukrainy powołując się na dane wywiadu podało, że Rosjanie planują prowokacje w fabryce Titan w Armiańsku. Strona rosyjska chce w ten sposób przerzucić odpowiedzialność na stronę ukraińską. 

Oficjalnie oświadczamy, że Ukraina nie planowała i nie planuje żadnych akcji sabotażowych na tym obiekcie i odpieramy wszelkie zarzuty w tym zakresie Wywiad Wojskowy Ukrainy

godz. 21.46 - Google zablokował kanał jednego z separatystów

Rosyjska agencja informacyjna Interfax podała, że Roskomnadzor zażądał usunięcia blokady kanału YouTube szefa DRL (Donieckiej Republiki Ludowej) Denisa Pushilina. Światowy potentat informatyczny Google miał zablokować konto lidera separatystów z powodu naruszenia przez Denisa Pushilina zasad społeczności YouTube. Roskomnadzor (rosyjska Federalna Służba ds. nadzoru w sferze łączności, technologii informatycznych i środków masowego przekazu) wysłała pismo z żądaniem natychmiastowego usunięcia blokady.

W liście departamentu zauważa się, że takie działania administracji serwisu wideo YouTube naruszają kluczowe zasady swobodnego rozpowszechniania informacji i nieskrępowanego dostępu do nich. Roskomnadzor nalega na natychmiastowe zniesienie nałożonych ograniczeń, a także prosi o wyjaśnienie przyczyn za ich wprowadzenie Roskomnadzor

godz. 21:30 -  L. Ponomariow apeluje o tworzenie ruchów antywojennych

Rosyjski obrońca praw człowieka Lew Ponomariow wezwał do tworzenia ruchów antywojennych. Część niezależnych komentatorów i twórców kultury skrytykowała Rosjan za bierność w obliczu zagrożenia wojną.

Z sondażu przeprowadzonego przez prokremlowskie Wszechrosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej wynika, że 73 procent obywateli Federacji „raczej popiera” decyzję Władimira Putina o uznaniu niepodległości separatystycznych regionów Donbasu.

W Rosji część środowisk opozycyjnych, a także twórcy kultury i obrońcy praw człowieka apelują do Kremla o powstrzymanie wojny z Ukrainą.

godz. 21:20 - Dwa samoloty zwiadowcze nad Ukrainą i kolejne prowokacje

W mediach pojawiają się wstępne informacje, że nad Ukrainą znajdują się dwa samoloty zwiadowcze Stanów Zjednoczonych. 

Tymczasem minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że cała nocna zmiana została ewakuowana z fabryki chemikaliów Titan w Armiańsku. "To może być przygotowanie do kolejnej inscenizowanej prowokacji ze strony Rosji. Wydaje się, że Moskwa nie ma granic w próbach fałszowania pretekstów do dalszej agresji" - czytamy. 

godz. 21:10 - Premier Węgier: Musimy trzymać się z dala od konfliktu Rosji i Ukrainy

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w środę na Facebooku, że Węgry muszą trzymać się daleko od rosyjsko-ukraińskiego konfliktu, więc nie wyślą na Ukrainę ani żołnierzy, ani broni. "Najważniejszą wartością jest bezpieczeństwo kraju” - napisał Orban. Premier dodał też, że trzeba zrobić wszystko, co się da, by uniknąć wojny.

godz. 21:00 - Ukraina wprowadza stan wyjątkowy na terenie całego kraju

Parlament ukraiński przegłosował wprowadzenie w kraju stanu wyjątkowego (od północy na 30 dni z możliwością przedłużenia). Jak podają liczne media - jest to ruch w odpowiedzi na rosyjską agresję i powiększanie się napięć na linii Moskwa-Kijów.

Stan wyjątkowy obejmie wszystkie obwody kraju, oprócz ługańskiego i donieckiego w Donbasie, ponieważ tam już obowiązuje szczególny reżim prawny. Ograniczenia wynikające ze stanu wyjątkowego mogą być różne w różnych regionach.

Stan wyjątkowy przewiduje m.in. zakaz zgromadzeń i strajków, oraz możliwość zaprowadzenia godziny policyjnej. Przewidziano również m.in. ewakuację ludności z niebezpiecznych miejsc zamieszkania i kontrolę dokumentów obywateli. Mogą być prowadzone kontrole środków transportu, lokali i rzeczy osobistych. 

godz. 20:55 - Ukraina: 75 ostrzałów ze strony sił prorosyjskich w Donbasie

Do godz. 20 siły prorosyjskie w Donbasie 75 razy ostrzelały ukraińskie pozycje. Według danych Sztabu Operacji Zjednoczonych Sił bojówkarze wystrzelili ponad tysiąc pocisków artyleryjskich w kierunku terenów kontrolowanych przez Ukrainę. Separatyści ostrzeliwują pozycje ukraińskiej armii, a także budynki cywilne.

Na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę:

 • spadło 250 niekierowanych pocisków rakietowych,
 • spadło 247 pocisków artyleryjskich
 • spadło 586 pocisków moździerzowych
 • zginął jeden ukraiński żołnierz, jeden został ranny.

W miejscowości Zełenopilla w obwodzie donieckim pocisk artyleryjski trafił w przedszkole. Przebywające w nim dzieci były ukryte w piwnicy, żadne z nich nie zostało ranne. We wsi Mikołajiwka w wyniku ostrzału ranna została kobieta. 

godz. 20:50 - Uda się zapewnić bezpieczeństwo energetyczne na świecie? 

Rzecznik Departamentu Stanu USA odniósł się również do sprawy związanej z szantażem ze strony Rosji i przerwach w przepływie gazu.

Poinformował, że w tym zakresie trwają już prace z różnymi krajami. - Realizujemy plan, który ma na celu zabezpieczenie dostaw energii i dostarczenie rezerw, które pozwolą na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego na świecie. Naszym celem od dawna jest dywersyfikacja dostaw energii, ponieważ pamiętamy, że już w przeszłości Rosja wykorzystywała kwestie związane z energetyką do swoich działań politycznych - podkreślił Price.

godz. 20:38 - Atak na główne ośrodki miejskie, w tym Kijów jest wciąż możliwy - ocenia rzecznik Departamentu Stanu USA

- Rosja zebrała i zgromadziła siły i środki, ciężkie uzbrojenie i żołnierzy potrzebne do inwazji wobec Ukrainy. Już to widać, a my powtarzamy to od kilku dni, że inwazja jest bliska. Może się zacząć dzisiaj, jutro albo w najbliższych dniach. Rosja jest gotowa przeprowadzić tę inwazję na pełną skalę - mówił podczas briefingu prasowego rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

Rzecznik podkreślił również, że gdy inwazja się zacznie, USA zrobi wszystko, co w ich mocy, by zapobiec dalszemu groźnemu rozwoju sytuacji. - Rosja jest gotowa na inwazję. Wszystko jest możliwe, jednak my chcemy zapobiec pełnoskalowej wojnie, która będzie pod wieloma względami niszcząca nie tylko dla narodu ukraińskiego. Niestety na razie Rosja nie zdradza chęci do zaangażowania się i deeskalacji sytuacji - mówił Ned Price.

Price zapewnił również, że współpraca USA z rządem ukraińskim jest silna. - Ukraina ma nasze pełne wsparcie, jednak ostateczne decyzje zostaną podjęte przez stronę ukraińską na podstawie ich własnej oceny aktualnej sytuacji. Naszym celem wciąż pozostaje utrzymanie kontaktów dyplomatycznych - dodał rzecznik.

godz. 20:20 - Lider Doniecka - "Chcemy rozmów z Ukrainą"

Lider Doniecka powiedział dziś (23 lutego), że chcą rozmów z Ukrainą, ale nie wykluczył, że może przy tym być potrzebna pomoc "dużej Rosji".

godz. 20:15 - Biden ogłosił sankcje wobec spółki Nord Stream 2 AG i jej zarządu

Dziennikarz Scott Thuman opublikował na swoim Twitterze oświadczenie Białego Domu. Czytamy w nim m.in., że prezydent USA Joe Biden podjął decyzję dot. nałożenia sankcji na firmę, która jest odpowiedzialna za budowę gazociągu Nord Stream 2. "Wydałem zarządzenie, aby moja administracja nałożyła sankcje na Nord Stream 2 AG oraz jej szefów" - powiedział prezydent USA.

Biały Dom zorganizował specjalny spotkanie prasowe, na którym przedstawiono decyzję administracji USA. - To jest początek. Jeżeli Władimir Putin będzie eskalował sytuację, my będziemy odpowiadać - usłyszeliśmy.

 Wcześniej Niemcy ogłosiły wstrzymanie certyfikacji gazociągu.

 

godz. 20:08 - Świat krytykuje Putina za agresję na Ukrainie

Kolejne kraje potępiają wysłanie rosyjskich wojsk na Ukrainę i uznanie przez Kreml dwóch samozwańczych republik w Donbasie. Władimira Putina skrytykował prezydent Turcji, a rosyjskiego ambasadora na rozmowę wezwały władze Czech. Na Rosję nakładane są też kolejne sankcje.

Prezydent Turcji rzadko krytykuje Rosję w sprawach niezwiązanych z Bliskim Wschodem. Tym razem jednak, w trakcie rozmowy telefonicznej, miał powiedzieć Putinowi, że Turcja nie uznaje dwóch samozwańczych republik z Donbasu. Równocześnie zaoferował swoją pomoc w ewentualnych negocjacjach. Rosję krytykują też Czechy, które wezwały na rozmowę rosyjskiego ambasadora w Pradze.

Do tej pory USA, Wielka Brytania, Kanada, Japonia i Australia wprowadziły sankcje finansowe na Rosję. Chodzi głównie o zakaz wjazdu dla wysokich przedstawicieli władz i zakaz handlu obligacjami. Podobne sankcje wprowadza właśnie Unia Europejska. We wspólnocie zapadła ostateczna zgoda na restrykcje. Zachód zapowiada, że to dopiero początek sankcji.

Jutro wieczorem w Brukseli dojdzie do nadzwyczajnego szczytu przywódców Unii Europejskiej w związku z sytuacją na Ukrainie.

godz. 19.49 - Tomasz Grzywaczewski: działania na Donbasie obnażają kłamstwa Kremla

Tomasz Grzywaczewski, ekspert od spraw wschodnich, od kilku dni przebywa na Donbasie. Relacjonuje wydarzenia, do których dochodzi na Ukrainie - To nowa agresja Rosji, ponieważ wojna na Donbasie toczy się od 2014 roku. We wtorek na całej linii frontu dochodziło do ostrzałów i bombardowań. Eksplodujące bomby było słychać także w okolicach miejsca, w którym się znajduję - relacjonuje Tomasz Grzywaczewski.

Jak dodaje, Rosjanie zbombardowali wczoraj (22 lutego) elektrownię Szczastia pod Ługańskiem, a także stację wodociągową w okolicach Doniecka. W ten sposób pozbawiono tysięcy osób dostępu do wody i elektryczności. - Te działania obnażają kłamstwa Kremla, który twierdzi, że wprowadził siły pokojowe i zamierza bronić wolności mieszkańców Donbasu. Tymczasem przynosi śmierć i zniszczenie, prowadzi do kryzysu humanitarnego. Mieszkańcy Donbasu stali się zakładnikami imperialnej polityki Kremla - podkreśla.

godz. 19.39 - Pikiety przeciwko wojnie w Moskwie

W Moskwie policja zatrzymała ponad 10 aktywistów, z których część brała udział w jednoosobowych pikietach przeciwko wojnie z Ukrainą. Część zatrzymanych po prostu znajdowała się na miejscu protestu. Na Placu Puszkina w centrum stolicy policja zatrzymała sześć osób: Aleksieja Bielenkina, Michaiła Lejpunskiego, Grigorija Szejanowa, Tatianę Kozłową, Olgę Zielikiną i Darię Maslennikową. Niektórzy z nich pikietowali, a niektórzy jedynie przebywali na placu.

Wcześniej zatrzymani zostali: radny jednej z dzielnic Moskwy Siergiej Cukasow i muzyk Kiriłł Miedwiediew. Obaj przed administracją (kancelarią) prezydenta Władimira Putina również prowadzili jednoosobowe pikiety przeciwko wojnie z Ukrainą. W innym miejscu Moskwy, na słynnej ulicy Arbat, trzy osoby przyszły z hasłami antywojennymi pod pomnik legendarnego barda Bułata Okudżawy. Również zostały zatrzymane.

Policja zatrzymywała także uczestników akcji poparcia dla separatystów z Donbasu. Uczestnicy tej akcji odpalili race naprzeciwko ambasady Ukrainy w Moskwie.

godz. 19.32 - Niemiecki rząd rozważa możliwość dostarczenia Ukrainie noktowizorów

W związku z eskalacją kryzysu władze RFN rozważają możliwość przekazania na Ukrainę dalszych materiałów i sprzętu wojskowego. Prowadzone są rozmowy z rządem w Kijowie m.in. na temat dostaw noktowizorów - powiedział szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Michael Roth. Jak podała telewizja ARD niewykluczone, że sprzęt, który nie jest już potrzebny po zakończeniu misji Bundeswehry w Afganistanie, będzie można przekazać szybko i bez zbędnej biurokracji.

Rząd Niemiec zasygnalizował, że będzie nadal dostarczał sprzęt ochronny Ukrainie - powiedział Roth, odnosząc się do wcześniejszej dostawy 5 tys. hełmów wojskowych, o które prosił Kijów.

godz. 19.19 -  UE będzie gotowa do wprowadzenia drugiego pakietu sankcji przeciw Rosji

Kolejne sankcje to m.in. kontrola eksportu. Zostaną nałożone jeśli rosyjskie wojska wyjdą poza ukraińskie regiony kontrolowane przez wspieranych przez Moskwę separatystów - powiedział agencji Reutera Valdis Dombrovskis, wiceszef Komisji Europejskiej.

godz. 18.47 - Ambasador Polski przy ONZ: jesteśmy na skraju wielkiego kryzysu bezpieczeństwa o potencjalnie bezprecedensowej skali

Krzysztof Szczerski mówił, że "nie możemy być cicho wobec tego kryzysu, Polska jest za tymi, którzy wybierają wolność ponad niewolę" -  Nie ma powrotu do świata sprzed ONZ, świata imperializmu i kolonializmu, wyższości jednych państw nad drugimi. A mimo to dziś jesteśmy świadkami takich działań przeciwko Ukrainie - dodał.

godz. 18.39 -  Rosyjskie konwoje widziane na drodze do Doniecka

Jak informuje Phil Stewart, korespondent agencji Reutera, na drodze do Doniecka były widziane dwa oddzielne konwoje sprzętu wojskowego jadące od strony Rosji. Jeden konwój składał się z 9 czołgów i wozu bojowego. Drugi z ciężarówek i cystern z paliwem.

godz. 18.22 -  Szef MSZ Ukrainy: nie planujemy militarnej ofensywy w Donbasie

Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, zapewnił, że Kijów nie planuje operacji militarnej w Donbasie. Szef ukraińskiej dyplomacji obarczył Rosję odpowiedzialnością za największy kryzys bezpieczeństwa w powojennej Europie i zaapelował do krajów członkowskich ONZ, by nie uznawały niepodległości separatystycznych regionów.

Szef ukraińskiej dyplomacji wyraził przekonanie, że wojna na pełną skalę na Ukrainie będzie końcem porządku międzynarodowego. - Jeśli działania Rosji nie spotkają się z błyskawicznymi i surowymi konsekwencjami, nastąpi całkowite bankructwo systemu bezpieczeństwa międzynarodowego - dodał.

godz. 18.16 - Pożar ostrzelanego budynku w obwodzie ługańskim

W obwodzie ługańskim trwa likwidacja pożaru w budynku mieszkalnym spowodowanego ostrzałem - informuje ukraińska Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

godz. 18.01 - Amerykańskie media: Atak Rosji w ciągu 48 godzin

Przedstawiciele USA ostrzegły władze ukraińskie o zbliżającym się ataku Rosji na pełną skalę - podała telewizja CNN. Zdaniem Amerykanów na szczególne ryzyko narażony jest Charków.

Wcześniej tę samą informację podał "Newsweek", dodając, że atak ma nadejść w ciągu najbliższych 48 godzin.

godz. 17.55 - USA nakłada sankcje na firmę budującą Nord Stream2

Informację podała agencja Reutera. Wynika z niej, że USA usankcjonują firmę budującą rosyjski rurociąg Nord Stream 2.

godz. 17.52 - Premier Wielkiej Brytanii chce najostrzejszych sankcji dla Rosji

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział przedstawicielom branży finansowej, organom regulacyjnym i stowarzyszeniom handlowym, że chce najostrzejszej możliwej kolejnej fali sankcji wobec Rosji - informuje agencja Reutera.

godz. 17.51 - Ambasador USA przy ONZ: "Rosyjska agresja zagraża całemu światu"

Ambasador USA Linda Thomas-Greenfield podczas debaty Zgromadzenia Ogólnego ONZ podkreśliła, że "rosyjska agresja nie zagraża tylko Ukrainie, ale całemu światu i Narodom Zjednoczonym". Dodała, że prezydent Rosji jasno określił swoje intencje i dał sobie prawo do rekolonizacji. Dyplomatka zaznaczyła również, że zwykli Rosjanie powinni zastanowić się, "jak wiele ludzi Putin jest skłonny poświęcić, by nasycić swoje ambicje".

godz. 17.45 - Szef MSZ Ukrainy: "Ukraińcy chcą pokoju, ale będą bronić swojego kraju"

Ukraiński szef dyplomacji wziął udział w debacie Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Podczas przemówienia Dymtro Kułeba tłumaczył, że świat ma ostatnią szansę, by powstrzymać rosyjską inwazję. Mówił, że brak odpowiednich reakcji, a nawet pozostanie neutralnym, doprowadzi tylko do eskalacji konfliktu i dalszego cierpienia. "I, co mówię z przykrością, nie będzie się to ograniczało tylko do ukraińskich granic i terytorium. Rosja musi wycofać swoje siły z suwerennego terytorium Ukrainy. My, Ukraińcy, chcemy pokoju".

godz. 17.42 - Ambasador Rosji przy ONZ: "Konflikt w Donbasie jest daleki od zakończenia"

Wasilij Nebenzia podczas debaty Zgromadzenia Ogólnego ONZ dotyczącej kryzysu wokół Ukrainy powiedział, że "Rosja nie będzie pobłażać tym, którzy naruszają rozejm. Dodał, że Ukraina prowadzi wojnę przeciwko językowi rosyjskiemu i wszystkiemu, co rosyjskie. - Ten konflikt jest daleki od zakończenia. Obszary mieszkalne są ostrzeliwane w obu republikach, a Zachód kontynuuje prowokacje - zaznaczył rosyjski ambasador.

Dodał, że Rosja nie mogła pozostać obojętna wobec "ludobójstwa" mieszkańców Doniecka i Ługańska.

godz. 17.22 - Rząd Hiszpanii wzywa obywateli do natychmiastowego opuszczenia Ukrainy

Rząd Hiszpanii wezwał wszystkich swoich obywateli przebywających na Ukrainie do natychmiastowego opuszczenia terytorium tego kraju. W imieniu gabinetu Pedro Sancheza o tymczasowy wyjazd Hiszpanów z Ukrainy zaapelował szef MSZ Jose Manuel Albares.

Podczas popołudniowego posiedzenia parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Albares powiedział, że obywatele Hiszpanii powinni wyjechać z Ukrainy “tak szybko, jak to jest możliwe” ze względu na groźbę rosyjskiej inwazji.

Dodał, że władze Hiszpanii odradzają też swoim obywatelom podróżowanie na Ukrainę niezależnie od okoliczności.

godz. 17.20 - Borrel: "UE odpowiada pakietem środków"

Szef unijnej dyplomacji podkreśla, że "działania Rosji przeciwko Ukrainie są nielegalne i niedopuszczalne, naruszają prawo międzynarodowe, integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy, własne zobowiązania międzynarodowe Rosji i dodatkowo eskalują kryzys".

godz. 17.16 - UE przyjęła pakiet sankcji nałożonych na Rosję

Europa jest zjednoczona w swojej skutecznej reakcji na nielegalne działania i groźby Rosji wobec Ukrainy i jej obywateli - napisał na Twitterze Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. - Z zadowoleniem przyjmujemy szybkie przyjęcie przez Radę pakietu sankcji. Opowiadamy się za międzynarodowym porządkiem opartym na zasadach - dodał.

godz. 17.15 - Ukraina wprowadzi stan wyjątkowy

Ukraina wprowadzi ogólnokrajowy stan wyjątkowy, w którym będą obowiązywać specjalne ograniczenia, aby utrzymać spokój kraju i chronić jego gospodarkę w obawie przed rosyjską inwazją - mówi Ołeksij Daniłow, najwyższy urzędnik ds. bezpieczeństwa kraju.

godz. 17.03 - ONZ: "Świat znajduje się w niebezpiecznym momencie"

Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ, powiedział, że "świat znajduje się w niebezpiecznym momencie, a rozszerzenie konfliktu na Ukrainie może wywołać konsekwencje na skalę nieznaną od wielu lat". Guterres potępił uznanie przez Rosję separatystycznych "republik" w Donbasie. 

godz. 16.52 - Rosja ewakuuje dyplomatów z Ukrainy

Jak informuje agencja Reutera, Rosja ewakuuje dyplomatów z placówek w Ukrainie.

godz. 16.38 - Trójkąt Lubelski potępił decyzję Rosji

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy z tzw. Trójkąta Lubelskiego, wydali wspólne oświadczenie, w którym potępili decyzję Federacji Rosyjskiej o uznaniu separatystycznych „republik ludowych” na okupowanych terenach Ukrainy.

 godz. 16.26 - UE: specjalne posiedzenie Rady Europejskiej w czwartek

Charles Michel zwołał na czwartek nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej poświęcony Ukrainie. - W XXI wieku nie ma miejsca na użycie siły i przymusu do zmiany granic - napisał na Twitterze.

godz. 16.25 - Cyberatak na ukraińskie rządowe strony internetowe

Kilka ukraińskich państwowych stron internetowych, w tym strony rządu i ministerstwa spraw zagranicznych, nie działają. Cyberataków doświadczyły też strony internetowe ukraińskich banków.

Ukraińskie władze informowały w tym tygodniu, że dotarły do nich ostrzeżenia o hakerach przygotowujących poważne ataki na agencje rządowe, banki i sektor obronny Ukrainy.
Kijów o cyberataki obwinia Rosję. 

godz. 16.19 - Kryzys na Ukrainie uderza w branżę spożywczą

Jak donosi agencja Reutera, kryzys na Ukrainie "zagraża dostawom oleju słonecznikowego". Region Morza Czarnego odpowiada za 76 proc. światowego eksportu oleju słonecznikowego. Niepewność dostaw pobudza popyt na olej palmowy i sojowy.

godz. 16.01 - Przedszkole i budynki mieszkalne ostrzelane w obwodzie donieckim

Przedszkole i budynki mieszkalne zostały ostrzelane w znajdujących się pod kontrolą władz w Kijowie miejscowościach Zełenopilla i Mykołajiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowała miejscowa policja.

Podczas prowadzonego przez prorosyjskich separatystów ostrzału przedszkola w Zełenopilli w budynku znajdowało się czworo dzieci wraz z nauczycielami. W tej samej miejscowości pod ostrzałem znalazł się również zamieszkany przez starsze małżeństwo dom. Wskutek ataku na budynek cywilnej infrastruktury w Mykołajiwce ranna została kobieta.

godz. 15.53 - Spada wartość rubla

Agencja Reutera podaje, że "dolar kosztuje już ponad 80 rubli". To efekt sankcji nałożonych na Rosję.

godz. 15.47 - Prezydent RP apeluje do władz Rosji o wstrzymanie rozpoczęcia operacji zbrojnej przeciwko Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda zaapelował do rosyjskich władz o wstrzymanie się od wydania rozkazu rozpoczęcia operacji zbrojnej przeciwko Ukrainie. W Kijowie spotkali się przywódcy Ukrainy, Polski i Litwy.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że nie dojdzie do wybuchu wojny. - To ważny moment, kiedy wszyscy stąpają po cienkiej ścieżce pomiędzy pokojem i dalszym stabilnym rozwojem a wojną - dodał.

Prezydenci rozmawiali w ukraińskiej stolicy o aktualnej sytuacji w regionie w związku z agresją Rosji. Przywódcy Ukrainy, Polski i Litwy przyjęli wspólną deklarację głoszącą, że uznanie przez Rosję niepodległości separatystycznych republik nie ma następstw prawnych.
Sygnatariusze deklaracji wezwali wspólnotę międzynarodową do szybkiego nałożenia surowych sankcji na Rosję. Podkreślili, że sankcje te powinny dotyczyć także gazociągu Nord Stream 2. Prezydenci oświadczyli, że Ukraina zasługuje na status państwa kandydującego do Unii Europejskiej.

godz. 12.57 - Spotkanie prezydentów Polski i Litwy w Kijowie

Jest to pierwsza wizyta zachodnich przywódców na Ukrainie po uznaniu przez Rosję samozwańczych republik.

godz. 12.36 - Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy: w kraju jest 36 tys. rezerwistów

Na Ukrainie jest 36 tys. rezerwistów – poinformował sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. - W zdecydowanej większości są to ludzie, którzy byli na froncie, rozumieją, w czym rzecz, w zależności od tego, gdzie będzie trzeba ich wykorzystać – oświadczył Daniłow po posiedzeniu RBNiO.

Jak dodał, decyzji o ogólnokrajowej mobilizacji na Ukrainie nie ma, ale w razie konieczności zostanie podjęta. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał dekret o mobilizacji rezerwistów w wieku od 18 do 60 lat. Maksymalny okres służby ma wynosić rok. 

godz. 12.27 - Rosyjska FSB twierdzi, że udaremniła zamach na anektowanym Krymie

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa podała, że na anektowanym Krymie zatrzymała sześć osób, które przygotowywały zamach bombowy w świątyni prawosławnej. Przekazała także, że zatrzymani to osoby związane z ukraińskim ugrupowaniem nacjonalistycznym Prawy Sektor.

FSB nie podała szczegółów zatrzymania ani nazwisk zatrzymanych osób. Zapewniła, że przejęła materiały wybuchowe i inne elementy ładunku, które przechowywał jeden z ujętych. Znalazła też ulotki i instrukcje. Do zamachu miało dojść w świątyni w Symferopolu - twierdzi FSB.

godz. 12.22 - Bloomberg: z powodu kryzysu wokół Ukrainy rosyjscy oligarchowie stracili już 32 mld dolarów

Wraz z eskalacją konfliktu wokół Ukrainy zmniejsza się majątek najbogatszych rosyjskich oligarchów - informuje Bloomberg. Najbogatsi Rosjanie stracili w 2022 roku 32 mld dolarów. Wraz z wprowadzeniem zachodnich sankcji ich majątek może się dalej skurczyć.

Najwięcej ze swojego majątku, jedną trzecią stracił jak na razie Giennadij Timczenko, którego fortuna wynosi obecnie ok 16 mld dolarów - informuje Bloomberg. Znajdujący się na 118. miejscu prowadzonej przez agencję listy najbogatszych ludzi świata oligarcha swój majątek zawdzięcza głównie udziałom w wydobywającej gaz firmie Novatek.

Timczenko jest też głównym udziałowcem Rossija Bank. Ta instytucja finansowa, podobnie jak sam Timczenko znaleźli się na liście pięciu banków i trzech oligarchów, którzy zostali we wtorek obłożeni sankcjami przez rząd Wielkiej Brytanii. Miliarder od kilku lat znajduje się również na liście sankcyjnej USA jako bliski współpracownik prezydenta Rosji Władimira Putina.

Inny rosyjski oligarcha Leonid Mikhelson (według Bloomberga 55. najbogatszy człowiek świata), który również jest udziałowcem Novateka, stracił w 2022 roku 6,2 mld dolarów i jego majątek jest obecnie szacowany na 26,6 mld - pisze agencja. Wyceniana na 19,3 mld dolarów fortuna prezesa koncernu naftowego Łukoil Wagita Alekperowa (95. miejsce na liście) zmalała od początku roku o 3,5 mld. Akcje Łukoilu spadły w tym czasie o 17 proc.

Według Bloomberga łączny majątek 23 rosyjskich miliarderów wynosi obecnie 343 mld dolarów, na początku 2022 roku było to 375 mld. Przyjęte w poniedziałek i we wtorek przez USA, Wielką Brytanię i Unię Europejską sankcje, będące reakcją na uznanie przez Rosję niepodległości dwóch separatystycznych republik w ukraińskim Donbasie, mogą przyczynić się do dalszego zmniejszenia majątków najbogatszych Rosjan - ocenia Bloomberg.

godz. 12.20 - Ostateczna zgoda ambasadorów krajów UE na sankcje wobec Rosji

Jest ostateczna zgoda ambasadorów unijnych krajów na sankcje wobec Rosji za uznanie niepodległości samozwańczych republik na Ukrainie - donieckiej i ługańskiej oraz wysłanie wojsk. Nieoficjalnie informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej potwierdziła francuska prezydencja. Po południu, wraz z publikacją decyzji w unijnym Dzienniku Urzędowym, sankcje wejdą w życie.

Jest to ekspresowe tempo nakładania restrykcji jak na Unię Europejską. Nie minęły dwa dni od ogłoszenia decyzji przez Władimira Putina a sankcje już są zaakceptowane i za kilka godzin wejdą w życie, zaledwie dobę po politycznej zgodzie udzielonej w Paryżu przez ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów.

godz. 12.18 - Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy rekomenduje wprowadzenie stanu wyjątkowego

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy rekomenduje wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie kraju. Poinformował o tym po posiedzeniu Rady jej sekretarz Ołeksij Daniłow. Stan wyjątkowy ma obowiązywać przez 30 dni, potem może być przedłużany.
Ma to oczywiście związek z rosyjską agresją.

godz. 10.50 - Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda są w Kijowie

Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda są w stolicy Ukrainy, Kijowie - poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch. Wkrótce planowane są rozmowy obu przywódców z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jak napisał w anglojęzycznym tweecie Jakub Kumoch, celem wizyty jest wsparcie Ukrainy i jej prezydenta w walce o utrzymanie niepodległości i spójności terytorialnej kraju.

 

 

godz. 10.30 - Papież apeluje o pokój

Papież Franciszek podczas audiencji ogólnej wystąpił z kolejnym apelem o pokój na Ukrainie. Ogłosił Środę Popielcową 2 marca dniem postu i modlitwy w intencji pokoju.

Papież wyraził głębokie zaniepokojenie eskalacją kryzysu na Ukrainie. Powiedział, że po raz kolejny pokój zagrożony jest partykularnymi interesami. - Zwracam się do wszystkich, na których spoczywa polityczna odpowiedzialność polityczna, by zrobili poważny rachunek sumienia przed Bogiem, który jest Bogiem pokoju, a nie wojny"- mówił papież.

Franciszek zaapelował do stron konfliktu, by powstrzymały się od działań, które mogą pogłębić kryzys i spowodować dodatkowe cierpienia ludności. Potem ogłosił Środę Popielcową dniem modlitw i postu w intencji pokoju.

godz. 10.19 - Od rana ostrzał z broni ciężkiej

Ukraińskie Siły Zbrojne poinformowały, że od rana rosyjskie wojska okupacyjne na wschodzie kraju przeprowadziły 25 ostrzałów, z czego 21 z użyciem broni ciężkiej. Ostrzelane zostały pobliskie pozycje ukraińskich obrońców. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych. Siły wojskowe monitorują sytuację i odpowiednio reagują na potencjalne zagrożenia.

Ukraińskie oddziały skontrolowały 3,7 tysiąca pojazdów - ponad 4 tysiące osób. 394 osoby przeszły przez punkty kontrolne na tereny okupowane. 605 osób przybyło na tereny kontrolowane przez Ukrainę.

Wczoraj formacje zbrojne Federacji Rosyjskiej 96 razy ostrzelały terytorium wschodniej Ukrainy. Zginął jeden ukraiński żołnierz, a pięciu odniosło obrażenia.

godz. 9.50 - Mobilizacja rezerwistów na Ukrainie 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał dekret o mobilizacji rezerwistów w wieku od 18 do 60 lat - poinformowały w środę siły zbrojne w oświadczeniu. Maksymalny okres służby ma wynosić rok.

- Mówimy wyłącznie o obywatelach przydzielonych do rezerwy operacyjnej. (...) Musimy zwiększyć gotowość armii ukraińskiej w związku z wszelkimi możliwymi zmianami w środowisku operacyjnym - powiedział Zełenski, cytowany przez agencję informacyjną Interfax Ukraina.

"Dziś nie ma potrzeby ogólnej mobilizacji; musimy szybko uzupełnić personel armii ukraińskiej i innych formacji wojskowych" - dodał.

godz. 9.36 - Pełen raport wtorkowych ataków rosyjskich separatystów na wschodniej Ukrainie

Ministerstwo Obrony Ukrainy podaje, że zbrojne formacje Federacji Rosyjskiej przeprowadziły 96 ataków, z których 81 przy użyciu ciężkiej broni.

Rosyjskie siły okupacyjne ostrzelały (po myślniku użyte jednostki i sprzęt):

 • 8 razy SHCHASTIA —  BM-21 "Grad", czołgi, moździerze kalibru 120 mm i 82 mm, sztalugowe granatniki przeciwpancerne, sztalugowe granatniki automatyczne, ciężkie karabiny maszynowe, broń strzelecka.
 • pozycje ukraińskich obrońców w pobliżu MARIUPOL —  artyleria kalibru 122 mm, moździerze kalibru 120 mm.
 • MURATOVO — BM-21 "Grad".
 • KRYAKIVKA — BM-21 "Grad".
 • HNUTOVE — kaliber artyleryjski 122 mm, kaliber moździerzy 120 mm.
 • 3 razy SHYROKYNE — z moździerzy kalibru 120 mm, ciężkie karabiny maszynowe.
 • MAJ— z moździerzy kalibru 120 mm.
 • 2 razy KRASNOGOROVKA - z dział przeciwpancernych MT-12.
 • LOBACHEVE — z kalibru artyleryjskiego 122 mm.
 • 2 razy MARINKA - z kalibru artyleryjskiego 122 mm.
 • 5 ataków na VODIANE — z kalibru artyleryjskiego 122 mm, moździerzy kalibru 120 mm.
 • BOGDANOVKA — z moździerzy kalibru 120 mm.
 • 3 razy ŻÓŁTY - z kalibru artyleryjskiego 122 mm, ciężkie karabiny maszynowe.
 • 2 razy TROKHIZBENKU - kaliber artylerii 122 mm, moździerze kalibru 120 mm.
 • 10 razy NOVOTROITSKE — kaliber artylerii 122 mm, moździerze kalibru 120 mm i 82 mm, sztalugowe granatniki przeciwpancerne.
 • 9 razy STAROHNATIVKA — moździerze kalibru 120 mm i 82 mm, sztalugowe granatniki automatyczne, ręczne granatniki przeciwpancerne, kompleksy kierowane przeciwpancernie, granatniki sublufowe.
 • 2 razy VERKHNOTORETSKE — z moździerzy kalibru 120 mm i 82 mm, sztalugowych granatników automatycznych, ciężkich karabinów maszynowych, broni strzeleckiej.
 • 4 razy HRANITNE — kaliber artyleryjski 152 mm i 122 mm, sztalugowe granatniki automatyczne.
 • POŁUDNIE — od moździerzy kalibru 82 mm.
 • PISKY — z moździerzy kalibru 120 mm.
 • MIKOŁAJÓWKA — z moździerzy kalibru 120 mm.
 • 3razy CHERMALYK — z artylerii kalibru 152 mm, moździerzy kalibru 120 mm i 82 mm.
 • 2 razy ZAITSEVE — z moździerzy kalibru 120 mm.
 • 2 razy NOVOLUHANSKE — z moździerzy kalibru 120 mm.
 • STANYTSIA LUHANSKA — z ciężkimi karabinami maszynowymi.
 • NOWY JORK — z moździerzy kalibru 82 mm, sztalugowych granatników automatycznych, sztalugowych granatników przeciwpancernych.
 • NOVOSELOVKA — z moździerzy kalibru 82 mm, sztalugowych granatników przeciwpancernych, ciężkich karabinów maszynowych.
 • MAYORSK — z moździerzy kalibru 82 mm.
 • 2 razy ŁOPATKINA — kaliber artylerii 122 mm, moździerze kalibru 82 mm.
 • 6 razy KRYM— od BWP, artylerii kalibru 152 mm i 122 mm, moździerzy kalibru 120 mm i 82, sztalugowych granatników automatycznych, broni strzeleckiej.
 • HAŁASY — z moździerzy kalibru 120 mm.
 • SYSE — ze sztalugowych granatników przeciwpancernych, ciężkich karabinów maszynowych.
 • Przyczepa — z moździerzy kalibru 82 mm.
 • 3 razy STANYTSIA LUHANSKA — od sztalugowych granatników przeciwpancernych, ciężkich karabinów maszynowych, granatników sublufowych.
 • 2 razy NOVOZVANIVKA — kaliber artylerii 122 mm, moździerze kalibru 120 mm.
 • TROITSKE — z moździerzy kalibru 120 mm.
 • 2 razy OPITNE — kaliber artyleryjski 122 mm, moździerze kaliber 82 mm.
 • ORIKHOVE — kaliber artylerii 122 mm, moździerze kalibru 120 mm.
 • 2 razy POPASNU — z moździerzy kalibru 120 mm.
 • KAMIANKU — z moździerzy kalibru 120 mm.
 • W wyniku ostrzału jeden ukraiński żołnierz zginął. Jeden żołnierz został ranny i przebywa w placówce medycznej. Pięciu żołnierzy odniosło obrażenia bojowe. Dowództwo Połączonych Sił zbrojnych składa szczere i głębokie kondolencje krewnym i przyjaciołom zmarłego.

W ciągu dnia zbrojne formacje Federacji Rosyjskiej odnotowały 15 ataków, z których 14 przy użyciu broni ciężkiej. Rosyjskie siły okupacyjne ostrzelały:

 • Pozycje ukraińskich obrońców w pobliżu MARIUPOL to artyleria kalibru 122 mm, moździerze kalibru 120 mm, sztalugowe wyrzutnie przeciwpancerne i granatniki ręczne, ciężkie karabiny maszynowe.
 • Trzykrotnie NOVOTOSHKIVSKE — z BM-21 "Grad", kalibr artyleryjski 122 mm, moździerze kalibru 120 mm i 82 mm.
 • ZOLOTE — z kalibru artyleryjskiego 122 mm.
 • POPASNU — z kalibru artyleryjskiego 122 mm.
 • Południe — od sztalugowych granatników przeciwpancernych i broni strzeleckiej.
 • SVITLODARSK — z moździerzy kalibru 120 mm.
 • BOGDANOVKA — kaliber artyleryjski 122 mm, moździerze kaliber 82 mm.

godz. 9.25 - Wsparcie w sprzęcie wojskowym

Ukraińcy mogą przeciwstawiać się okupantowi rosyjskiemu m.in. dzięki militarnemu wsparciu jakie w ostatnich dniach otrzymali od sojuszników, m.in. Polski, Litwy i Kanady. 

Litwini przekazali Ukrainie m.in. partię przeciwlotniczych systemów rakietowych Stinger w ramach rozszerzenia pomocy wojskowej. Dostawy zawierały również amunicję obronną, kamizelki kuloodporne i pasy balistyczne.

godz. 8.20 - Lista rosyjskich podmiotów objętych sankcjami 

Departament skarbu Stanów Zjednoczonych opublikował listę rosyjskich podmiotów objętych sankcjami w związku z uznaniem przez Rosję niepodległości tzw. Donbaskiej i Ługańskiej Republik Ludowych.
Na pakiet sankcji finansowych złożyły się trzy elementy: sankcje przeciwko dwóm ważnym dla Kremla rosyjskim bankom, restrykcje dotyczące obrotu nowymi rosyjskimi obligacjami oraz dodatkowe sankcje personalne przeciwko synom osób z otoczenia Władimira Putina.
Wśród rosyjskich przedsiębiorstw, jakie znalazły się na nowo opublikowanej liście, jest m.in. Elitnyje Doma i Bajkal Centyr z siedzibą w Moskwie, zajmujące się budownictwem, firmy świadczące usługi finansowe, takie jak Fond Era z Samary czy moskiewski Kourf.

Ukarany został także państwowy instytut rozwoju REC powołany przez rząd w celu wspierania rozwoju przemysłu. Jak zostało wyjaśnione na stronie internetowej przedsiębiorstwa "REC działa również jako punkt kontaktowy z odpowiednimi ministerstwami i agencjami krajowymi oraz współpracuje z kluczowymi branżami i podmiotami biznesowymi w Rosji, aby poprawić warunki eksportu w Rosji i pomóc ominąć bariery handlowe".

Dwa objęte sankcjami banki to Wnieszekonombank (WEB) i Promswiazbank (PSB) oraz 42 kontrolowane przez nie podmioty. Restrykcje dotyczące obrotu rosyjskim długiem są rozszerzeniem sankcji nałożonych na Rosję w kwietniu ub.r. w związku m.in. z ingerencją w amerykańskie wybory. Sankcje personalne objęły synów trzech bliskich współpracowników Putina (którzy sami już wcześniej zostali objęci sankcjami): szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandra Bortnikowa, zastępcy szefa kancelarii prezydenta Siergieja Kirijenki oraz byłego premiera i szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Michaiła Fradkowa.

godz. 8.05 - To nie są wojska pokojowe

ONZ zarzuca Rosji tworzenie pretekstu do wybuchu wojny. Sekretarz generalny organizacji Antonio Guterres oświadczył, że wysłania rosyjskich wojsk do Donbasu nie można nazwać “misją pokojową”, jak twierdzi Rosja. Podkreślił, że Rosja złamała prawo międzynarodowe i naruszyła integralność terytorialną Ukrainy. Szef ONZ powiedział, że rosyjska argumentacja o rzekomych czystkach etnicznych, które miałyby być dokonywane przez ukraińskie wojsko w Donbasie, jest “nonsensowna”.

- Kiedy żołnierze jednego kraju wchodzą na teren drugiego kraju bez jego zgody, to z pewnością nie jest to bezstronna misja pokojowa. ONZ popiera suwerenność terytorialną Ukrainy w jej uznanych przez świat granicach” - dodał. Antonio Guterres wezwał również do powrotu do dyplomacji tak, by udało się rozwiązać konflikt na drodze negocjacji.

godz. 7.54 - wydłuża się lista sankcji na Rosję

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Unia Europejska, Kanada, Japonia i Australia - wszystkie te kraje w ostatnich godzinach nałożyły sankcje na Rosję. Amerykański prezydent Joe Biden poinformował, że zablokowane zostaną dwie instytucje finansowe, a restrykcje mają dotknąć także elity finansowe Rosji i ich rodziny. “Odcięliśmy rosyjski rząd od zachodniego finansowania. Rosja nie będzie już mogła zarabiać na Zachodzie i nie będzie mogła handlować obligacjami, ani na naszych, ani na europejskich rynkach” - powiedział Joe Biden.

Niemcy wstrzymały certyfikację budzącego kontrowersje gazociągu Nord Stream 2.  Unia Europejska nałoży sankcje na rosyjskie banki oraz deputowanych Dumy. Decyzja ma zostać sfinalizowana dzisiaj. Wielka Brytania z kolei obłoży restrykcjami pięć rosyjskich banków oraz trzech biznesmenów.

Australia wydała zakaz wjazdu oraz nałożyła restrykcje finansowe na ośmiu członków rosyjskiej rady bezpieczeństwa za ich udział w przygotowaniu inwazji. Kanada, podobnie jak wcześniej USA, wydała zakaz jakiejkolwiek współpracy z przedstawicielami samozwańczych republik z Doniecka i Ługańska. Sankcje dotkną też deputowanych Dumy oraz przedstawicieli dwóch rosyjskich banków.Japonia, tak jak Stany Zjednoczone, wydała zakaz handlu rosyjskimi obligacjami. Zamroziła też konta kilku Rosjan.

Stany Zjednoczone odwołały z kolei planowane spotkanie szefa dyplomacji Anthony’ego Blinkena z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Podobne spotkanie z udziałem ministra Jean-Yvesa Le Driana odwołała też Francja.

godz. 7.25 - Izrael - nie podjęto jeszcze decyzji o odpowiedzi na konflikt 

Minister spraw zagranicznych Jair Lapid powiedział, że Izrael znajduje się w podobnej sytuacji do państw bałtyckich, w związku z czym nie podjęto jeszcze decyzji o izraelskiej odpowiedzi na konflikt w Europie. Zarówno Rosja, jak i Ukraina, są domem dla dużych społeczności żydowskich, co wedle szefa MSZ oznacza, że musi być ostrożniejszy niż inni ministrowie spraw zagranicznych na świecie.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Knesetu Ram Ben-Barak, powiedział w wywiadzie z izraelską stacją radiową 103 FM, że gdyby Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Rosję, postawiłoby to Izrael w trudnej sytuacji. Dodał jednak, że "ostatecznie, jeśli kiedykolwiek będziemy musieli wybrać stronę, wybierzemy stronę amerykańską".

Personel ambasady Izraela na Ukrainie został ewakuowany z Kijowa do Lwowa we wtorek, kilka godzin po ogłoszeniu przez Rosję niepodległości separatystycznych republik w Doniecku i Ługańsku. Szef MSZ podziękował Polsce, Słowacji, Rumunii, Mołdawii i Węgrom za wcześniejsze uzgodnienie z Izraelem możliwości ewakuacji swoich obywateli drogą lądową przez te europejskie kraje, w razie takiej konieczności.

godz. 6.50 - Sankcje dla administracji Putina

Radio Swoboda prodaje, że wśród przedstawicieli Rosji, których Unia Europejska ma objąć sankcjami jest minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i duża grupa wojskowych, rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa i szefowa prokremlowskiej telewizji RT Margarita Simonjan. Rozgłośnia powołuje się na źródła w Komisji Europejskiej.

Wśród osób objętych sankcjami są też - według tego źródła - szef administracji (kancelarii) prezydenta Władimira Putina - Anton Wajno, wiceprzewodniczący Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) Piotr Tołstoj oraz dziennikarz telewizyjny Władimir Sołowjow, znany z propagandowych programów w telewizji państwowej.

Listę sankcji oficjalnie Unia Europejska ma ogłosić dzisiaj

godz. 6.03 - Nie będzie spotkania z Putinem

Biały Dom poinformował, że prezydent Joe Biden nie ma już w planach szczytu z prezydentem Władimirem Putinem. Wcześniej sekretarz stanu Antony Blinken odwołał zapowiadane na czwartek spotkanie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Rząd USA zapowiada, że w przypadku eskalacji rosyjskiej agresji ma przygotowane dalsze sankcje.

Sekretarz stanu Antony Blinken ocenił, że Rosja odrzuciła dyplomację, wobec czego spotkanie z Siergiejem Ławrowem jest bezprzedmiotowe. Jak powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki wobec odwołania spotkania szefów dyplomacji, Joe Biden nie spotka się też z Władimirem Putinem. Zapytana co jest warunkiem spotkania prezydentów Psaki odpowiedziała: „Deeskalacja. To jest niezbędne”.

Zastępca Narodowej Rady Bezpieczeństwa Daleep Singh poinformował, że USA mają przygotowane dalsze sankcje wobec Rosji jeśli będzie kontynuować agresywne działania. Powiedział, że decyzja Niemiec o zawieszeniu certyfikowania Nord Stream 2 została podjęta w konsultacji z USA. „Rosyjski gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony. Ta warta 11 miliardów dolarów, kontrolowana przez Rosję inwestycja, pójdzie na straty” - podkreślił.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki uchyliła się od odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia czy USA uznają decyzję o wstrzymaniu Nord Stream 2 za ostateczną i czy certyfikacja gazociągu może zostać przywrócona. Wskazała na słowa prezydenta Joe Bidena, że z powodu działań Rosji Nord Stream 2 nie „ruszy do przodu”.

(Fot. mil.gov.ua)

godz. 5.25 - Kuba broni Putina

Komunistyczne władze Kuby stają po stronie Rosji. Gazeta, która jest organem propagandowym Komunisty Partii Kuby (jedynej legalnie tam działającej partii) w opublikowanym materiale wskazuje, że Putin działa spokojnie, a Zachód prowokuje. W tekście czytamy m.in.: "Kreml działa bardzo powściągliwie i apeluje o pokojowe rozwiązanie konfliktu, podczas gdy Europa roznieca płomienie i podsyca pożar"

Działania rosyjskiego prezydenta poparli też przywódcy Nikaragui Wenezueli. Autorytarny prezydent Nikaragui Daniel Ortega stwierdził, że Rosja się po prostu broni.

godz. 5.08 - Nowa Zelandia potępia Rosję

Nowa Zelandia wezwała rosyjskiego ambasadora Georgija Zujewa na spotkanie w środę z czołowymi przedstawicielami dyplomatycznymi, którzy wzywają Rosję do powrotu do negocjacji dyplomatycznych w sprawie Ukrainy, donosi agencja Associated Press. Minister spraw zagranicznych Nanaia Mahuta jest obecnie poza krajem, ale powiedział w oświadczeniu, że ambasador został wezwany „aby wysłuchać silnego sprzeciwu Nowej Zelandii wobec działań podjętych przez Rosję w ostatnich dniach i potępić to, co wydaje się początkiem rosyjskiego inwazja na terytorium Ukrainy”. 

godz. 4.30 - Australia nakłada sankcje na Rosję

Na razie nie wiadomo jakie konkretne ograniczenia spotkają Federację Rosyjską ze strony Australii, jednak premier tego kraju podkreślił, że będą one stosowane wobec przedstawicieli rosyjskich elit.

Australijczycy zawsze przeciwstawiają się tyranom i będziemy przeciwstawiać się Rosji, wraz ze wszystkimi naszymi sojusznikami" - podkreślił szef australijskiego rządu Scott Morrison

godz. 3.13 - Ranni żołnierze ukraińscy

 • Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało raport z wtorkowych działań:
 • 6 rannych żołnierzy w wyniku ostrzału ukraińskich pozycji
 • ewakuowano 42 rodziny ze wsi Wrubiwka, w tym 30 dzieci w wieku szkolnym i 15 dzieci w wieku przedszkolnym
 • 72 naruszenia zawieszenia broni
 • 52 użyto broni zakazanej w porozumieniach mińskich
 • uszkodzona przepompownia wody na osiedlu Zołote - ponad 3 tys. cywilów bez wody pitnej na osiedlu Popasna
 • zniszczony został budynek mieszkalny we wsi Vodiane
 • zniszczone budynek gospodarczy i nieruchomość rolna w osadzie Verkhnotoretske

godz. 2.46 - Celem jest zniszczenie Ukrainy

Ostatecznym celem Putina jest „zniszczenie Ukrainy”, mówi Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy w wywiadzie dla CNN. Zdaniem ministra „żadne sankcje nie wystarczą”, dopóki siły rosyjskie nie wycofają się z ukraińskiej ziemi.

godz. 2.31 - Trump nazywa Putina geniuszem

Były prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla amerykańskiej konserwatywnej stacji radiowej w programie Clay Travis i Buck Sexton nazwał prezydenta Rosji Władimira Putina „geniuszem” ze względu na jego decyzję o uznaniu dwóch samozwańczych republik w Ługańsku i Doniecku na Ukrainie oraz rozmieszczeniu wojsk na terytorium kontrolowanym przez Rosję.

To jest genialne, jak mówi Putin, duża część Ukrainy — Ukrainy . Putin deklaruje, że jest niezależny. Och, to wspaniale. Tak więc Putin mówi teraz: „To jest niepodległe”, duża część Ukrainy. Powiedziałem: „Jak mądre to jest?”. ... Oto facet, który jest bardzo bystry… Znam go bardzo dobrze. Bardzo bardzo dobrze. Donald Trump

godz. 2.17 - Japonia nakłada sankcje na Rosję

Minister Fumio Kishida informuje, że Japonia tak jak Stany Zjednoczone, nakłada sankcje na Rosję. Japonia zabroni emisji rosyjskich obligacji w Japonii i zamrozi aktywa niektórych Rosjan, donosi Reuters. Kishida, który również wezwał Rosję do powrotu do rozmów dyplomatycznych, powiedział, że nie widzi znaczącego wpływu obecnej sytuacji na dostawy energii w krótkim okresie i że dalsze kroki zostaną rozważone w przypadku pogorszenia sytuacji.

godz. 1.43 - Wezwanie do zawieszenia broni

António Guterres, sekretarz generalny ONZ powiedział, że rosyjskie wojska na granicy z Ukrainą „nie są żołnierzami sił pokojowych”, jednocześnie wzywając do natychmiastowego zawieszenia broni .

W tym krytycznym momencie wzywam do natychmiastowego zawieszenia broni i przywrócenia rządów prawa António Guterres

godz. 1.22 - Satelitarne zdjęcia jednostek na białorusi

Zdjęcia satelitarne pokazują nowe rozmieszczenie ponad 100 pojazdów wojskowych i dziesiątki namiotów wojskowych na południowej Białorusi w pobliżu granicy z Ukrainą, poinformowała we wtorek prywatna firma amerykańska.

Zdjęcie satelitarne firmy Maxar Technologies rzekomo pokazuje zbliżenie szpitala polowego i rozmieszczenia wojsk w zachodnim Biełgorodzie

Zdjęcia zdają się potwierdzać słowa prezydenta Joe Bidena, który wskazał, że Rosja kontynuuje przemieszczanie wojsk na Białoruś, pomimo terminu zakończenia ćwiczeń w ten weekend.

Ponad 100 pojazdów i dziesiątki namiotów wojskowych na południowej Białorusi, niecałe 40 km od Ukrainy.

godz. 1.07 - Proukraińskie wiece i zgromadzenia

Do opinii publicznej docierają informacje, o proukraińskich wiecach organizowanych spontanicznie w małych miejscowościach. Jedno ze zgromadzeń miało miejsce w południowo-wschodnim ukraińskim mieście Mariupol w obwodzie donieckim, czyli regionie okupowanym przez Rosjan.

godz. 0.02 - Krótkie podsumowanie wtorkowych wydarzeń

 • Wyższa izba parlamentu Rosji jednogłośnie głosowała za przyjęciem wniosku Władimira Putina o rozmieszczenie wojsk poza Rosją.
 • Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział: „Wszystko wskazuje na to, że Rosja nadal planuje atak na Ukrainę na pełną skalę”, dodając, że „nigdy nie było za późno”, aby Rosja nie zaatakowała.
 • Putin zapowiedział, że Rosja poprze roszczenia terytorialne swoich państw-partnerów we wschodniej Ukrainie, co dramatycznie zwiększy prawdopodobieństwo większej wojny w najbliższej przyszłości.
 • Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej głosowali za ukaraniem rosyjskich osób i podmiotów na Ukrainie.
 • Prezydent USA Joe Biden powiedział, że „to jest początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę” podczas dzisiejszych wystąpień, nakładając nowe sankcje na Rosję, ale dodając, że dyplomacja jest nadal możliwa.
 • Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że nie będzie już spotykał się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem: „Teraz, gdy widzimy początek inwazji, a Rosja dała jasno do zrozumienia, że całkowicie odrzuciła dyplomację, nie ma sensu iść naprzód to spotkanie w tej chwili”.

22 lutego - wtorek 

godz. 23.00 - Premier Mateusz Morawiecki:  "Ważny dzień dla konsolidacji Zachodu"

godz. 22.39 - Brytyjski minister obrony: Rosja mogła objąć swoim "uznaniem" terytoria niekontrolowane przez separatystów 

Część terytorium uznanych przez prezydenta Rosji Władimira Putina jako teren separatystycznych republik jest po drugiej stronie granicy kontroli, oddzielającej strefę prorosyjskich separatystów od reszty kraju, powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace.

Między separatystami i Ukrainą istnieje strefa buforowa, ale Wallace zasugerował, że oficjalne dokumenty ogłaszające rosyjskie uznanie niepodległości separatystycznych republik wyraźnie przekroczyły rzeczywiste strefy wpływów na niekorzyść Ukrainy.

"Prezydent Putin zadeklarował, że zamierza uznać niepodległą republikę doniecką i ługańską, ale niektóre z terenów w granicach tych republik zawarły w sobie ziemie kontrolowane przez Ukrainę" Ben Wallace

Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ powiedział, że granice obu regionów zostaną ustalone w przyszłości.

Zachodni przywódcy powiedzieli, że szczegóły tego dokumentu nie są w pełni jasne, ale nie byłoby zaskoczeniem, gdyby Rosja "rozszerzyła granice republik do terenów poza kontrolą separatystów, co stałoby się kolejnym pretekstem do działania".

godz. 22.35 - "Żadna instytucja finansowa w Rosji nie jest bezpieczna w przypadku dalszej agresji" podkreśla Biały Dom

godz. 22.21 - Sankcje wobec Rosji oficjalnie przyjęte, podało "źródło unijne" dla Polskiej Agencji Prasowej

Podczas spotkania ambasadorów państw Unii Europejskiej w Brukseli, podjęto decyzję o formalnym przyjęciu unijnych sankcji wobec Rosji, przekazało PAP "źródło unijne". Sankcje prawdopodobnie wejdą w życie w środę, dodała ta osoba.

W przypadku potwierdzenia tej informacji, decyzja o restrykcjach powinna zostać opublikowana w dzienniku urzędowym wspólnoty w środę, 23 lutego po południu. Będzie to jednoznaczne z wejściem sankcji w życie - wskazało źródło.

- Osiągnęliśmy jednogłośne porozumienie w sprawie pakietu sankcji wobec Rosji – poinformował szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich w Paryżu.

Jak poinformował, sankcje polegające na zamrożeniu aktywów i zakazie wydawania wiz będą wymierzone w szczególności w 351 deputowanych rosyjskiej Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji), którzy zaaprobowali uznanie niepodległości Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

"Zdecydowaliśmy się też wziąć na cel 27 osób i podmiotów podważających i zagrażających integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy. Sankcje zostaną nałożone w koordynacji z partnerami w USA, Wielkiej Brytanii oraz w Kanadzie" Josep Borrell

- Sankcje nie są cudownym środkiem. Nie działają jak czerwone światło, na którym wszyscy się zatrzymują. Ale uderzają w ludzi, w których są wymierzone. Chcemy mieć możliwość odstraszania tak, abyśmy mogli odpowiedzieć, jeśli będą dalsze działania Rosji - dodał Borrell, pytany o ocenę skuteczności dotychczasowych restrykcji wymierzonych w Rosję oraz o powód braku decyzji o wdrożeniu przygotowanego w ostatnich tygodniach pakietu sankcji.

godz. 22.07 - Czesi przeciw rosyjskiej agresji - tysiąc osób zgromadziło się na Placu Wacława

Około tysiąca osób zebrało się w Pradze, by wyrazić solidarność z Ukrainą w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. W manifestacji na placu Wacława wzięli też udział przedstawiciele mniejszości ukraińskiej w Czechach. Podobne demonstracje zaplanowano w innych czeskich miastach, między innymi w Karlowych Warach i Ołomuńcu.

- Najważniejsze, by ludzie na Ukrainie nie czuli, że zostali z tym sami. Chcemy pokazać tej drugiej stronie, że Ukraina nie jest osamotniona. Że są państwa, które ją wspierają i że nie można tak po prostu zabrać sobie czyjegoś terytorium - mówili Polskiemu Radiu prażanie, którzy zebrali się we wtorek wieczorem w centrum miasta.

- Jesteśmy tu, żeby wesprzeć nasz naród w tym trudnym czasie. Głównie żołnierzy, którzy bronią naszego państwa - podkreślił Wiktor, Ukrainiec żyjący w Pradze. - Wszyscy Czesi, z którymi rozmawiałam w ostatnich dniach pytali jak wygląda sytuacja na Ukrainie, co z moją rodziną, czy potrzebuje może jakiejś dodatkowej pomocy. To naprawdę miłe - dodała Maryna.

W geście solidarności z Ukrainą na budynkach licznych instytucji publicznych w Czechach wywieszono ukraińskie flagi. Budynek ministerstwa spraw zagranicznych, a także wieża widokowa na praskim wzgórzu Petrzyn zostały podświetlone w niebiesko-żółtych barwach.

- Te gesty są dla nas ważne. Wierzymy, że ukraińska armia poradzi sobie mając wsparcie Czech, Polski, Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii i że życie w Kijowie nadal będzie mogło toczyć się spokojnie. Jednak z drugiej strony musimy wiedzieć, że poczucie zagrożenia nie zawsze widać gołym okiem. Czasem wygląda to tak, jakby ludzie żyli normalnie, ale wieczorem w domu planują, co będą robić na wypadek wojny - powiedziała Polskiemu Radiu Iryna, jedna z uczestniczek praskiej manifestacji.

godz. 22.02 - Reuters: Źródło w Pentagonie potwierdza - śmigłowce Apache przylecą do Polski i do krajów bałtyckich

Stany Zjednoczone zdecydowały o przerzuceniu z Grecji do Polski 12 śmigłowców bojowych AH-64 Apache. Amerykanie podjęli również decyzję o wysłaniu do krajów bałtyckich 20 śmigłowców Apache z Niemiec oraz ok. 800 żołnierzy stacjonujcych do tej pory we Włoszech.

godz. 21.56 - Mobilizacja rezerwistów na Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret, na mocy którego wszyscy rezerwiści otrzymają powołanie do wojska. Na razie Zełenski wyklucza ogólną mobilizację.

"Mówimy wyłącznie o obywatelach przydzielonych do rezerwy operacyjnej. (...) Musimy zwiększyć gotowość armii ukraińskiej w związku z wszelkimi możliwymi zmianami w środowisku operacyjnym. Dziś nie ma potrzeby ogólnej mobilizacji; musimy szybko uzupełnić personel armii ukraińskiej i innych formacji wojskowych" Wołodymyr Zełenski

Komentując decyzję Rady Federacji (izby wyższej parlamentu Rosji) w sprawie zgody na użycie rosyjskich sił zbrojnych poza granicami kraju,  Zełenski podkreślił, że "jasno to pokazuje, kto tak naprawdę chce pokoju", a kto nie.

godz. 21.42 - Rząd Słowacji wzywa do powstrzymania rosyjskiego imperializmu

Po zakończeniu posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Państwa premier Słowacji Eduard Heger wezwał do powstrzymania rosyjskiego imperializmu. Dodał także, że Słowacja stoi po właściwej stronie historii.

Heger podkreślił, że Słowacja należy do tych państw, które protestują przeciw zachowaniu Rosji i są gotowe zrobić wszystko, co możliwe, by utrzymać pokój.  Zdaniem słowackiego premiera, Rosja rujnuje stosunki z Ukrainą i całym demokratycznym światem oraz łamie prawo międzynarodowe. Jednocześnie Moskwa skuteczne sprowadziła na Europę widmo wojny, zniszczeń i zabijania.

"Imperializm rosyjski musi zostać powstrzymany. Prezydent Putin ani przez chwilę nie może mieć poczucia, że siłą stworzy na Ukrainie rosyjski protektorat i za przykładem byłych komunistów opuści żelazną kurtynę. Konieczne jest wzmocnienie własnych zdolności obronnych Eduard Heger

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova, która również uczestniczyła w posiedzeniu, uznała rosyjską agresję na tereny Ukrainy za przygotowane, celowe, niesprowokowane i nieuzasadnione naruszenie prawa międzynarodowego i integralności terytorialnej.

Czaputova po raz kolejny sprzeciwiła się żądaniom Rosji, dotyczących powrotu do poziomu bezpieczeństwa sprzed 1997 roku. "Sojusz Północnoatlantycki skutecznie przestałaby gwarantować także nasze bezpieczeństwo" – oświadczyła prezydent Słowacji.

Minister obrony Jaroslava Nad` zadeklarował pełną gotowość Słowacji na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Dodał, że ma zarazem świadomość, że takiej ewentualnej fali migracji Bratysława jeszcze nie przeżywała. W zależności od rozwoju sytuacji, słowaccy żołnierze będą pomagać policjantom w ochronie granicy z Ukrainą, dlatego też wojsko słowackie zwiększa swoją gotowość, zapowiedział Nad'.

godz. 21.32 - Sytuacja na Ukrainie przyniosła wzrost cyberataków w Rumunii

Wkroczenie wojsk rosyjskich do Donbasu doprowadziło do nasilenia się cyberataków w Rumunii, powiedział we wtorek szef Rumuńskiej Służby Wywiadowczej (SRI) Eduard Hellvig.

Na dzisiejszym posiedzeniu komisji ds. bezpieczeństwa w parlamencie Hellvig powiedział, że rumuńskie instytucje państwowe są głównym celem takich ataków.

Wśród celów były już m.in. ministerstwa. Pogłębianiu się konfliktu rosyjsko-ukraińskiego towarzyszy zwiększona aktywność szpiegowska oraz nasilenie dezinformacji Eduard Hellvig

Członkowie komisji wskazywali na trzy niebezpieczne zjawiska dla Rumunii, jakie nastąpią w przypadku eskalacji napięcia: nasilenie się migracji, kryzys gospodarczy oraz wzrost przygranicznej przestępczości.

godz. 21.20 - Manifestacja przed amerykańską ambasadą w Moskwie

Kilkadziesiąt samochodów udekorowanych w rosyjskie flagi przejechało przed ambasadą USA w ramach protestu przed sankcjami zapowiedzianymi przez prezydenta Joe Bidena.

Wcześniej Biden zapowiedział nałożenie sankcji finansowych zarówno na banki, które finansują rosyjską armię, jak i na oligarchów oraz inne znaczące osoby w Rosji.

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Peskow przyznał, że Władimir Putin nie wysłuchał przemówienia amerykańskiego prezydenta, ponieważ uczestniczył w roboczym spotkaniu.

godz. 21.06 - Francuskie MSZ: Putin może nie poprzestać na Donbasie

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powiedział, że Francja obawia się dalszej ekspansji wojsk rosyjskich, wykraczających poza Donbas. Szef francuskiej dyplomacji stwierdził, że sytuacja na Ukrainie jest bardzo poważna, i że Rosja oddala się od dyplomacji, a zbliża się do dalszej eskalacji napięć.

Le Drian stwierdził w wywiadzie dla francuskiej telewizji, że Rosja utrzymuje sto czterdzieści tysięcy żołnierzy w rejonie granicy z Ukrainą, i że oddziały te mogą wkroczyć do Donbasu.

"Obecnie zagrożone są również inne regiony Ukrainy. Jest to bardzo niepokojące" Jean-Yves Le Drian

Zapowiedział również, że sankcje zatwierdzone przez Unię Europejską bardzo znacząco wpłyną na działania Moskwy.

Zapytany o to, czy prezydent Francji Emmanuel Macron był zbyt naiwny, gdy jeszcze kilka dni temu liczył na osiągnięcie porozumienia z Rosją, Le Drian odparł, że prezydent był w pełni świadomy cynizmu Władimira Putina, gdy prowadził z nim rozmowy.

Szef francuskiej dyplomacji oskarżył prezydenta Rosji o pogwałcenie międzynarodowych porozumień, i skrytykował jego "manipulacje, niejednoznaczne wypowiedzi i działania podtrzymujące niepewność i napięcia".

godz. 21.01 - Cyberataki niemal pewne

W Polsce ogłoszony jest trzeci stopień zagrożenia cyberatakami, a w stanie Nowy Jork są niemal pewni, że do takich ataków dojdzie. Stan jest w stałym kontakcie z Białym Domem i ministerstwem bezpieczeństwa krajowego, aby "zapewnić koordynację działań". Gubernator stanu wezwała nowojorczyków, by "pamiętali, że ich osobiste urządzenia też są podatne na cyberataki”. Apelowała zarazem, aby zadbali o swoich bliskich, zwłaszcza starszych, mogących paść ofiarą oszustw hakerów.

"Moim priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa nowojorczykom, dlatego zachowamy czujność, kontynuując monitorowanie zagrożeń i w razie potrzeby wzmacniając nasze osłony bezpieczeństwa cybernetycznego” Kathy Hochul

godz. 20.46 - „Nielegalne” sankcje...

Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej poinformowała, że sankcje nałożone przez kraje Zachodu na Rosję są „nielegalne”. 

Już dawno zrozumieliśmy, że jest to jedyne narzędzie przywódców państw zachodnich przeciw nam, stosowane, żeby powstrzymać nasz rozwój” Maria Zacharowa

Gdy dziennikarze dopytywali panią rzecznik o pogorszenie wizerunku Rosji i Rosjan na Zachodzie odparła, że nie ma się czym przejmować, bo reputacja Zachodu jest „splamiona krwią”.

godz. 20.41 - Kolejny ambasador wezwany

Ruchy dyplomatyczne wykonuje również Holandia. Minister Spraw Zagranicznych wezwał do siebie w trybie pilnym ambasadora Federacji Rosyjskiej.

godz. 20.38 - Odpowiedź na sankcje unijne

Komisja rosyjskiej Dumy zapowiedziała, że będzie odpowiedź na sankcje, które Unia Europejska nałożyła na 351 deputowanych.

godz. 20.23 - Wystąpienie prezydenta USA. Sankcje nałożone

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden rozpoczął przemówienie od bardzo mocnych słów:

Rosja chce przejąć terytorium Ukrainy siłą. Nie ma żadnego usprawiedliwienia rosyjskiego ataku na Ukrainę Joe Biden

Prezydent USA zaznaczył, że choć dotychczas w Białym Domu unikano sformułowania o inwazji, to trzeba nazywać sprawy po imieniu. Poniedziałkowy akt agresji Rosji na Ukrainie to początek inwazji. Dlatego nie można czekać i natychmiast trzeba działać. Już we wtorek Stany Zjednoczone Ameryki Północnej nałożyły na Rosję sankcje finansowe, odcinając Federację Rosyjską od możliwości zewnętrznego finansowania, czy kredytowania. Sankcjami zostały objęte dwa duże banki oraz został zamrożony obrót rosyjskim długiem. W środę amerykańska administracja poinformuje o kolejnych sankcjach nałożonych bezpośrednio na oligarchów rosyjskich.

Prezydent USA ostrzegł, że Putin „ustanawia przesłanki, by pójść znacznie dalej” na Ukrainie, przewidując atak na większą skalę w nadchodzących dniach. Ponieważ informacje wywiadu wskazują na to, że na Białorusi cały czas stacjonują wojska rosyjskie, prezydent Joe Biden rozkazał wysłanie dodatkowych sił zbrojnych do państw bałtyckich.

Biden powiedział, że jego administracja pracuje nad zmniejszeniem obciążeń finansowych, jakie - sankcje nałożone na Rosję - będą miały dla amerykańskich gospodarstw domowych. Chodzi zwłaszcza o ceny gazu w Stanach Zjednoczonych.

Obrona wolności będzie dla nas również kosztować, tutaj w domu… Ale ponieważ zrobimy to, zamierzam podjąć zdecydowane działania, aby upewnić się, że nasze sankcje są wymierzone w rosyjską gospodarkę, a nie w naszą Joe Biden

godz. 20.21 - Polska jest przygotowana

W opinii Unii Europejskiej Polska jest „dość dobrze przygotowana na przyjęcie wielu Ukraińców” uciekających przed rosyjską agresją. Takie zdanie przekazała agencjom prasowym komisarz do spraw wewnętrznych Unii Europejskiej Ylva Johansson.

Wcześniej pani komisarz wysłuchała relacji wiceministra spraw wewnętrznych Polski Bartosza Grodeckiego na temat planów i przygotowań do radzenia sobie z różnymi scenariuszami, które mogą zostać narzucone przez działania Moskwy.

Johansson nie przedstawiła żadnych szacunków, ilu Ukraińców mogłoby schronić się w Polsce przed rosyjską akcją militarną, ani szczegółów planów opracowanych przez Warszawę.

godz. 20.06 - Odwołane spotkanie

Spotkanie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa z jego francuskim odpowiednikiem Jean-Yvesem Le Drianem zostało odwołane. Do spotkania miało dojść w Paryżu, ale odwołała je francuska strona

godz. 20.04 - Prezydent Vuczić: Serbia jest naciskana, aby dołączyła do zachodnich sankcji wobec Rosji

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że jego kraj jest naciskany, aby dołączył do sankcji wobec Rosji w związku z uznaniem przez Moskwę niepodległości dwóch separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy. - Wszystko to, co wiedzieliśmy wczoraj, dziś jest już nieaktualne. Widzimy, że pokój nie jest niczym pewnym" - ocenił Vuczić, cytowany przez portal Balkan Insight.

godz. 19.52 - Pożar w rosyjskim konsulacie w Odessie

Naoczni świadkowie twierdzą, że rosyjscy dyplomaci rozpoczęli palenie dokumentów przed opuszczeniem konsulatu.

godz. 19.49 - Szef włoskiego MSZ: UE musi żądać wycofania rosyjskich sił

Luigi Di Maio, szef włoskiej dyplomacji, potępił jako "niedopuszczalne" działania militarne Rosji na Ukrainie oraz uznanie przez Moskwę dwóch samozwańczych republik w Donbasie. Po nadzwyczajnej naradzie szefów dyplomacji UE w Paryżu Di Maio ocenił, że Unia powinna być "niewzruszona" w żądaniu wycofania rosyjskich sił. Di Maio powiedział dziennikarzom, że narady na forum G7 i UE pozwoliły skoordynować sankcje przeciwko Rosji. - Nie możemy myśleć o tym, że działania ze strony Rosji w tym momencie można tolerować, bo postępując w ten sposób, niszczy się drogę porozumień z Mińska - wskazał Di Maio.

W środę ma ona przedstawić informację na temat obecnego kryzysu w obu izbach parlamentu Włoch.

godz. 19.46 - "Stop Putinowi", "Stop wojnie" - demonstracja w Berlinie

Około 600 osób demonstrowało we wtorek przed rosyjską ambasadą w Berlinie przeciwko polityce prezydenta Władimira Putina wobec Ukrainy. Na transparentach można było przeczytać takie hasła jak "Stop Putinowi!” i "Stop wojnie!” - informuje telewizja ARD. Wśród uczestników protestu była współprzewodnicząca socjaldemokratycznej partii SPD Saskia Esken i berliński senator ds. kultury Klaus Lederer.

godz. 19.44 - Stały przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku weźmie udział w debacie w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ poświęconej sytuacji na Ukrainie

godz. 19.42 - Lista państw, które poparły i potępiły działania Rosji

Niezależny białoruski kanał Nexta przygotował mapę, która pokazuje poparcie lub potępienie decyzji prezydenta Rosji ws. uznania niepodległości samozwańczych republik w Donbasie.

godz. 19.40 - Blisko 30 tys. mieszkańców obwodu donieckiego nie ma dostępu do wody

Prawie 30 tys. osób w mieście Wołnowacha w obwodzie donieckim nie ma zaopatrzenia w wodę po ostrzelaniu dwóch transformatorów przez Rosjan – poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. - Na razie ludzie zdobywają wodę ze sztucznych źródeł i studni. Ale tylko przywrócenie pracy głównego i drugiego, rezerwowego transformatora pozwoli zapewnić Wołowasze zaopatrzenie w wodę – podkreśliła.

Według niej naprawę utrudnia brak gwarancji bezpieczeństwa, gdyż brygady powinny pracować na linii rozgraniczenia.

Denisowa powiedziała, że zgodnie z prawem międzynarodowym pełną odpowiedzialność za zaopatrzenie w wodę ponoszą władze okupacyjne, a ostrzeliwując strategiczne obiekty Rosjanie łamią prawo obywateli Ukrainy do dostępu do wody pitnej.

godz. 19.38 - Rumunia - w przypadku wojny - przyjmie uchodźców 

Minister obrony Rumunii Vasile Dincu oświadczył, że jego kraj jest gotowy przyjąć ponad 500 tys. uchodźców z Ukrainy, jeśli w tym kraju wybuchnie wojna. Przypomniał, że w 2014 roku, gdy Rosja anektowała ukraiński Krym i wszczęła walki w Donbasie, większość uciekającej z Ukrainy ludności kierowała się do Polski.

W rozmowie z krajowymi mediami Dincu sprecyzował, że w razie wybuchu wojny na Ukrainie Rumunia byłaby w stanie umieszczać uchodźców w dużych miastach, a także w mniejszych miejscowościach przygranicznych. Wskazał też, że w przypadku masowej ucieczki Ukraińców Rumunia może nie być głównym miejscem ich schronienia, gdyż być może będą oni woleli kierować się do Polski.

Minister poprosił obywateli Rumunii o zachowanie spokoju w obliczu narastającego napięcia na sąsiedniej Ukrainie. Zapewnił, że wojna nie przeniesie się na terytorium Rumunii.

godz. 19.36 - Szef Pentagonu: Putin wciąż może uniknąć krwawej wojny

Prezydent Rosji Władimir Putin wciąż może uniknąć krwawej wojny z wyboru - powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin na początku rozmów w Pentagonie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą.

godz. 19.31 - Szef unijnej dyplomacji o pakiecie sankcji wobec Rosji

Josep Borrel napisał na Twitterze, że "Dzisiaj jednomyślnie zgadzamy się na zdecydowaną reakcję na nielegalne działania Rosji przeciwko Ukrainie.

Pakiet sankcji UE uderzy

 • 351 deputowanych rosyjskiej Dumy Państwowej, którzy głosowali za uznaniem tzw. ŁRL i DRL.
 • 27 osób i podmiotów, które podważają integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy. Obejmie to sektor polityczny, wojskowy, biznesowy i medialny.
 • W stosunki gospodarcze między dwoma oderwanymi regionami a Unią Europejską.
 • Ukierunkowanie na zdolność państwa rosyjskiego do dostępu do rynków kapitałowych i finansowych UE.

godz. 19.28 - 72 ostrzały w Donbasie

Wspierane przez Rosję oddziały kilkadziesiąt razy atakowały terytoria kontrolowane przez ukraińskie siły rządowe w Donbasie. Prorosyjscy bojówkarze ostrzeliwują pozycje ukraińskiej armii, ale też obiekty cywilne, w tym infrastrukturę. Według informacji ukraińskiego wojska - bojówkarze do godziny 19.00 dokonali 72 ostrzałów. Większość z użyciem artylerii. Ranny został jeden ukraiński żołnierz.

Pociski kolejny już dzień spadają na elektrociepłownię w mieście Szczastia, co powoduje przerwy w dostawach energii. Ponadto, jak poinformował prezes ukraińskiego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko wspierane przez Rosję oddziały w sposób systemowy ostrzeliwują infrastrukturę gazową - przede wszystkim gazociągi dystrybucyjne którymi dostarczany jest gaz do miejscowości w obwodzie donieckim.

godz. 19.26 - USA szukają sposobu "uniknięcia dalszego konfliktu"

USA szukają sposobu „uniknięcia dalszego konfliktu” na Ukrainie, mówi szef Pentagonu.

godz. 19.23 - "Rosja próbuje zorganizować bunty w więzieniach"

Rosja próbuje zorganizować kilka buntów w ukraińskich więzieniach - przekazał Denys Maluska, ukraiński minister sprawiedliwości. Jak dodał, można spodziewać się "opłaconych protestów" obok placówek penitencjarnych.

 

godz. 19.08 - Szef MSZ Ukrainy: UE powinna przyjąć Ukrainę do wspólnoty

Najbardziej strategiczną decyzją, jaką może teraz podjąć Unia Europejska, jest decyzja o przyjęciu Ukrainy - powiedział w Waszyngtonie Dmytro Kułeba, szef ukraińskiej dyplomacji. Wezwał UE do "odrzucenia sceptycyzmu" i zaapelował o obietnicę akcesji dla Ukrainy w przyszłości. - Ten czas już nadszedł. Na tle tego, co się dzieje, jest absolutnie oczywiste, że najlepszą strategiczną decyzją, jaką może dzisiaj podjąć Europa, jest to, aby dosłownie zabrała do siebie Ukrainę - mówił.

godz. 19.06 - Konwój ponad 100 wozów wojskowych widziany w Rosji na drodze do granicy z Ukrainą

W okolicach Biełgorodu w Rosji dostrzeżono konwój ponad 100 wozów wojskowych, zmierzający w kierunku granicy z Ukrainą - poinformowała agencja Reutera.

Biełgorod jest położony w odległości ok. 30 km od granicy z obwodem charkowskim na Ukrainie.

godz. 18.57 - Szefowa UE: Unia Europejska jest za bardzo uzależniona od rosyjskiego gazu

Ursula von der Leyen podkreśla, że obecny kryzys pokazuje, iż UE jest za bardzo uzależniona od rosyjskiego gazu. Dodaje, że niemiecki rząd ma absolutną rację w sprawie Nord Stream 2. Ten musi być oceniony w kontekście bezpieczeństwa dostaw dla całej UE. 

godz. 18.55 - prezydenci Rosji i Azerbejdżanu podpisali deklarację o współpracy sojuszniczej

Władimir Putin i Ilham Alijew podpisali w Moskwie deklarację o współpracy sojuszniczej dwóch państw. Zawiera ponad 40 punktów, dotyczących różnych dziedzin współpracy dwustronnej. Kreml nazwał podpisanie dokumentu „nowym etapem” stosunków z Baku. W deklaracji jest m.in. mowa o działaniach na rzecz realizacji ustaleń, dotyczących uregulowania konfliktu w Górskim Karabachu pomiędzy Baku i Erywaniem. Zawiera ona punkty o współpracy m.in. w postaci udzielania wzajemnej pomocy wojskowej, zaopatrzenia w broń, walki z terroryzmem, współpracy parlamentarnej, itd.

15 stycznia Alijew oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisali w Kijowie wspólną deklarację o pogłębieniu partnerstwa strategicznego. Jak oświadczył wówczas przywódca Ukrainy, mówi ona m.in. o gotowości do wzajemnego wsparcia suwerenności i integralności terytorialnej w uznanych międzynarodowo granicach.

godz. 18.50 - Szef MSZ Francji: sankcje UE zabolą Rosję

Sankcje UE przeciwko Rosji, zatwierdzone w Paryżu przez unijnych szefów dyplomacji, bardzo zabolą Moskwę - oświadczył minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian. Jak dodał, zaplanowana na piątek rozmowa, jaką miał odbyć z szefem MSZ Rosji, nie jest już aktualna. - W obecnym kontekście politycznym rozmowa z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem nie miałaby sensu - tłumaczył.

Z kolei Ursula von der Leyen zaznaczyła, że pakiet sankcji wobec Rosji szybko zostanie sfinalizowany.

godz. 18.39 - Rosja ewakuuje personel ambasady z Ukrainy

Rosyjski MSZ przekazał, że planuje ewakuować z Ukrainy personel ambasady.

godz. 18.37 - Ostrzał elektrowni i walki w mieście Szczastia w obwodzie ługańskim

Trwają walki w okolicy miasta Szczastia w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - napisano na Twitterze funduszu na rzecz ukraińskich wojskowych Powróć żywym. W mieście położonym po rządowej stronie linii kontaktowej ostrzelano również elektrownię cieplną. Ukraińskie MSW podało, że ostrzał przeprowadzono z terenów kontrolowanych przez separatystów.

godz. 18.32 - UE nałoży sankcje w koordynacji z partnerami: USA, Wielką Brytanią i Kanadą

Szef unijnej dyplomacji podkreśla, że pakiet sankcji dla Rosji będzie dotkliwy. Chodzi o ograniczenie Rosji dostępu do rynków i usług kapitałowych oraz finansowych w Unii Europejskiej, a także objęcie sankcjami rosyjskich banków, które finansują operacje wojskowe.
Ponad 350 osób zostanie też wpisanych na czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Zablokowany ma być również handel samozwańczych republik z Unią Europejską.

Formalnie restrykcje muszą jeszcze zatwierdzić unijni ambasadorowie w Brukseli, co ma nastąpić bardzo szybko. Szefowie dyplomacji poparli propozycję przewodniczących Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej.

godz. 18.25 - UE: jednogłośne porozumienie ws. sankcji wobec Rosji

Informację w tej sprawie przekazał Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji. - Zdecydowaliśmy się wziąć na cel 27 osób i podmiotów podważających integralność terytorialną Ukrainy - mówi.

godz. 18.21 - Kolejne sankcje ze strony USA

Administracja Bidena przygotowała kontrolę eksportu, aby uderzyć w rosyjskie firmy z rzekomymi powiązaniami wojskowymi i odmówić Rosjanom dostępu do globalnej technologii, w tym elektroniki i komputerów - poinformował Reuters.

godz. 18.10 - Finał Ligi Mistrzów UEFA nie w Rosji

UEFA prowadzi wewnętrzne rozmowy na temat przeniesienia finału Ligi Mistrzów z Sankt Petersburga po tym, jak Rosja dokonała inwazji na wschodnią Ukrainę.

godz. 18.01 - Putin: „antyrosyjska” Ukraina

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek po południu, że „uzbrojona po zęby Ukraina” jako „antyrosyjska” jest „nie do zaakceptowania”. Przemawiając na briefingu w Moskwie, Władimir Putin mówił, że Rosja jest „poważnie zaniepokojona” zagrożeniem ze strony Ukrainy, która zbuduje broń jądrową.

Stwierdził, że ostatnie uwagi prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, ubolewania nad rezygnacją Ukrainy ze swojego arsenału nuklearnego w 1994 roku, są „wymierzone w Rosję” i jedyne, czego Ukrainie brakuje w tym względzie, to systemy wzbogacania uranu. Choć nie dodał, to wiadomym jest, że Federacja Rosyjska chętnie przejęłaby ukraińskie złoża tego pierwiastka. Szacowane są na największe w Europie jedne z największych na świecie.

Pytany przez dziennikarzy prezydent Rosji wskazał, że wojska zaraz po konferencji nie zaczną zmierzać w stronę ukraińskiej granicy, ale nie wykluczył, że to się stanie.

 

godz. 17.54 - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu wnioski są jednoznaczne: potrzebna jest stanowcza odpowiedź całego świata.

godz. 17.41 - Finlandia dokona ponownej oceny

W związku z kryzysem na Ukrainie, Finlandia dokona ponownej oceny projektu rosyjskiego reaktora jądrowego Rosatom 

godz. 17.32 - Spotkanie Trójkąta Lubelskiego

W środę w Kijowie z prezydentem Ukrainy spotkają się prezydenci Polski (Andrzej Duda) i Litwy (Gitanas Nauseda). „Wizyta ma na celu po raz kolejny wyrażenie poparcia i solidarności dla Ukrainy i jej mieszkańców” - poinformował rzecznik litewskiego prezydenta Tomas Berżinskas

godz. 17.23 - Dramatyczna decyzja

Wyższa Izba Rosji spełniła prośbę Władimira Putina o rozmieszczenie wojsk rosyjskich poza granicami Federacji Rosyjskiej. Decyzja była jednogłośna i wskazała potrzebę przeprowadzenia tzw. „misji pokojowej”. Decyzja rosyjskiego parlamentu ma skutek natychmiastowy. Prezydent Federacji Rosyjskiej po raz kolejny podkreślił też w mediach, że Ukraina nie może wejść do NATO

Ukraina powinna uznać referendum na Krymie, nie może wejść do NATO Władimir Putin 

Putin wyjął też kolejny argument dyplomatyczny z ręki przedstawicieli Zachodu, którzy regularnie powołują się na mińskie porozumienia. "One nie przestały istnieć" - powiedział Władimir Putin. Prezydent Rosji podkreślił, że jednym z warunków unormowania relacji Rosji z Ukrainą jest uznanie przez władze w Kijowie referendum na anektowanym Krymie z 2014 roku. Ukraina powinna też sama zrezygnować z wejścia do NATO - oświadczył.

godz. 17.20 - Jawne działania militarne Rosji

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg opisuje agresję Rosji na Ukrainę jako „najniebezpieczniejszy moment dla bezpieczeństwa europejskiego od pokolenia”.

Na konferencji w Brukseli podkreślił, że Rosja celowo naruszyła prawo międzynarodowe.

Moskwa przeszła od tajnych prób destabilizacji Ukrainy do jawnych działań militarnych. Jens Stoltenberg

Sekretarz NATO pochwalił też Ukrainę za „powściągliwość” w niereagowaniu na „powtarzające się prowokacje” Rosji, dodając, że NATO jest „zjednoczone w pełnym poparciu dla suwerenności Ukrainy i integralności terytorium”. Złudzeń jednak Jens Stoltenberg nie ma.

Wszystko wskazuje na to, że Rosja nadal planuje atak na Ukrainę na pełną skalę Jens Stoltenberg

godz. 17.12 - Rząd przyjął projekt uchwały o obronie Ojczyzny

Głównym założeniem nowej uchwały ma być wzmocnienie armii i zwiększenie budżetu na obronność Polski. Założeniem jest, by polskie wojsko miało ok. 300 tysięcy żołnierzy. Przewidziano również mechanizmy finansowania modernizacji Wojska Polskiego, a jednym z nich ma być utworzenie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. 

Rząd chce by ustawa weszła w życie najpóźniej 1 lipca 2022 roku. Z zakładanych 300 tysięcy żołnierzy podstawę mają stanowić "zawodowcy". Tych ma być około 250 tys., a uzupełnią liczbę żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie polska armia stanowi ok. 111 tys. żołnierzy zawodowych i około 32 tys. "terytorialsów." 

Ma zostać wprowadzona również dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Każdy ochotnik będzie mógł zapisać się na 28-dniowe szkolenie podstawowe, a później przez 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne. Przed tymi, którzy pozytywnie  przejdą szkolenie otwarte zostaną drzwi do służby zawodowej.

godz. 16.53 - Putin chce użyć armii poza granicami Rosji

Przewodnicząca izby wyższej rosyjskiego parlamentu Walentina Matwijenko poinformowała media, że prezydent Władimir Putin wystąpił do Rady Federacji Rosyjskiej o zgodę na użycie armii poza granicami kraju. Pozytywna decyzja  może utorować Rosji drogę do szerszej agresji na Ukrainę

godz. 16.51 - Biały Dom zabierze głos

Administracja Białego Domu poinformowała, że o godz. 19 polskiego czasu prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wygłosi przemówienie, aby przedstawić aktualne informacje dotyczące agresji Rosji na Ukrainę.

godz. 16.50 - Chcą zerwania stosunków dyplomatycznych

Do ukraińskiego parlamentu (Rady najwyższej) wpłynęły projekty uchwał w sprawie zerwania stosunków dyplomatycznych Ukrainy z Federacją Rosyjską oraz wprowadzenia stanu wojennego w obwodach donieckim i ługańskim. Dodatkowo rozważana jest też propozycja całkowitego zamknięcia dwóch granic Ukrainy: z Rosją i Białorusią. Wniosek o zerwanie stosunków dyplomatycznych z Rosją podpisał szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.

"Przeanalizowaliśmy wszystkie możliwe następstwa i scenariusze rozwoju wydarzeń w razie przyjęcia takiej decyzji i doszliśmy do wniosku, że decyzja ta jest aktualna, przemyślana i odpowiada interesom Ukrainy. Jeśli chodzi o to, kiedy to się stanie, to prezydent podejmie odpowiednią decyzję" Dmytro Kułeba

godz. 16.46 - Kreml ubolewa nad Nord Stream 2

Jak już wcześniej informowaliśmy, były prezydent Federacji Rosyjskiej, straszył Europę wysokimi cenami gazu po wstrzymaniu certyfikacji dla projektu Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim. Tymczasem, oficjalny komunikat Kremla, to ubolewanie nad zawieszeniem projektu. Rosyjskiej agencji prasowej Interfax informacje przekazał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, który wyraził też nadzieję, że to tylko tymczasowe zamrożenie Nord Stream 2.

Dokładnie odmiennego zdania jest Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy - Dmytro Kuleba. "W obecnych warunkach jest to krok moralny, polityczny i praktycznie poprawny. Prawdziwe przywództwo oznacza trudne decyzje w trudnych czasach. Posunięcie Niemiec jest tego dowodem" - napisał na Twitterze.

godz. 16.41 - Premier Mateusz Morawiecki o sankcjach

Premier Mateusz Morawiecki jest zadowolony z dzisiejszej decyzji rządu Niemiec o zamrożeniu certyfikacji Nord Stream 2.

godz. 16.28 - Grupa G7 potępia działania Rosji

Ministrowie spraw zagranicznych grupy najbardziej uprzemysłowionych państw świata G7 potępili Rosję za inwazję na Ukrainę i uznanie niepodległości prorosyjskich republik na wschodzie tego kraju. Stanowisko organizacji przedstawił minister spraw zagranicznych Japonii, Yoshimasa Hayashi. Jak poinformował, ministrowie G7 uznali, że takie kroki Moskwy to naruszenie suwerenności Ukrainy i jej spójności terytorialnej, oraz że łamią prawo międzynarodowe. Szefowie dyplomacji G7 ogłosili, że śledzą sytuację na pograniczu Ukrainy i Rosji z "wielkim zaniepokojeniem".

W skład grupy G7 wchodzą: USA, Japonia, Francja, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania i Kanada.

godz. 16.17 - W piątek w Warszawie szczyt B9

W piątek w Warszawie odbędzie się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki. W skład B9 wchodzi 9 krajów NATO z regionu Europy Środkowo-Wschodniej: Polska, Bułgaria, Rumunia, Węgry, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa i Estonia.

godz. 16.12 - 6 eksplozji w centrum Doniecka

W centrum Doniecka na wschodzie Ukrainy dało się usłyszeć sześć wybuchów – poinformował Reuters. Przyczyna eksplozji nie jest znana, ale według dyplomatycznych źródeł agencji zostały wznowione ostrzały na linii kontaktowej oddzielającej tereny kontrolowane przez separatystów i przez rząd Ukrainy.

godz. 16.06 - Niemcy chcą wysłać więcej żołnierzy na Litwę

W celu odstraszenia Rosji od dalszych agresywnych działań Niemcy są gotowe wysłać więcej wojsk na Litwę – oświadczyła Christine Lambrecht, niemiecka minister obrony. - Musimy zastosować silniejsze środki odstraszania, jesteśmy gotowi wysłać więcej wojsk zarówno sił lądowych, jak i powietrznych. Minister nie skomentowała planu rozmieszczenia dodatkowych sił. „Nie mogę powiedzieć, jak to wszystko będzie wyglądać, musimy przygotować plan” - dodała.

godz. 16.03 - MSZ Rosji: spotkanie Ławrow - Blinken nie zostało odwołane

Przewidziane na 24 lutego spotkanie szefów dyplomacji USA i Rosji, Antony'ego Blinkena i Siergieja Ławrowa nie zostało odwołane, plany nie zostały zmienione - poinformowała Maria Zacharowa, rzecznik prasowy rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych. - Nie słyszeliśmy oświadczeń drugiej strony o zmianie jej planów - powiedziała.

godz. 15.57 - Premier Węgier: niezmiennie popieramy suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy

Premier Węgier Viktor Orban zapewnił w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że Węgry w ramach skoordynowanej reakcji poprą wspólne wysiłki unijne mające na celu rozwiązanie sytuacji – podał, Bertalan Havasi, rzecznik szefa węgierskiego rządu.

godz. 15.51 - Szefowa ambasady USA na Ukrainie: wypowiedzi Putina o Ukrainie niedorzeczne

Wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina o Ukrainie i narodzie ukraińskim były niedorzeczne i odzwierciedlały spaczoną wizję - oświadczyła Kristina Kvien, szefowa ambasady USA na Ukrainie. Oceniła, że działania Putina zagrażają nie tylko Ukrainie, lecz całemu międzynarodowemu porządkowi, którzy utrzymuje globalny pokój i bezpieczeństwo od II wojny światowej - mówiła Kvien cytowana przez portal RBK-Ukraina.

godz. 15.49 - Doradca prezydenta USA: Wkroczenie rosyjskich wojsk na Donbas jest początkiem inwazji

Jon Finer, doradca prezydenta Joe Bidena, zapowiedział, że USA wkrótce ogłoszą "znaczące" sankcje przeciwko Rosji. - To jest początek inwazji. Inwazja jest inwazją i to właśnie teraz trwa" - powiedział Finer w wywiadzie dla CNN. Jednocześnie zaznaczył, że wprowadzenie rosyjskich wojsk do tzw. republik ludowych w Donbasie jest otwartym przyznaniem tego, czemu Rosja zaprzeczała przez 8 lat, czyli obecności tam jej wojsk.

godz. 15.37 - MSZ Białorusi: szanujemy decyzję Rosji

Decyzję Rosji o uznaniu niepodległości tzw. republik ludowych - Donieckiej i Ługańskiej przyjmujemy z szacunkiem i zrozumieniem – poinformowało we wtorek w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych Białorusi. Tamtejsze MSZ podkreśliło przy tym, że „ten krok Rosji ma nie tylko wymiar polityczny, ale i ludzki”.

godz. 15.32 - NATO organizuje nadzwyczajne spotkanie z przedstawicielem Ukrainy

NATO ogłosiło zorganizowanie we wtorek nadzwyczajnego spotkania ambasadorów 30 państw członkowskich Sojuszu z przedstawicielem Ukrainy. Ma to oczywiście związek z uznaniem przez Moskwę niepodległości separatystycznych regionów ukraińskich - poinformowała agencja AFP.

godz. 15.27 - Węgry rozmieszczą siły wojskowe w pobliżu swej granicy z Ukrainą

Tibor Benkoe, minister obrony Węgier zapowiada rozmieszczenie wojsk przy granicy z Ukrainą - poinformowano na rządowym profilu na Facebooku. - Armia węgierska rozmieści jednostki we wschodniej części kraju. Ze względu na kryzys ukraińsko-rosyjski ważna jest zarówno ochrona naszej granicy, jak i przygotowanie się do działań humanitarnych – tłumaczy Benkoe. - Bezpieczeństwo Węgier jest najważniejsze; wzmocnimy granicę ukraińsko-węgierską - dodaje.

godz. 15.16 - Mecz Polski z Rosją może zostać odwołany

godz.15.07 - Rosjanie zaatakowali kilkanaście razy

Ministerstwo Obrony Ukrainy podało, że tylko we wtorek formacje zbrojne Federacji Rosyjskiej 17 razy naruszyły zawieszenie broni, z czego 14 razy użyto broni zakazanej przez porozumienia mińskie. Rosjanie używali systemów artyleryjskich kalibru 122 mm, moździerzy kalibru 120 mm i 82 mm, granatników różnych systemów, ciężkich karabinów maszynowych i broni strzeleckiej. Na razie po stronie ukraińskiej nie odnotowano strat w ludziach.

Zdaniem władz Ukrainy agresorzy rozmieszczają systemy i prowokują ukraińskich obrońców do rozpoczęcia ostrzału. Ukraińcy mają jednak działać wyjątkowo powściągliwie, a w żadnym wypadku nie strzelają do cywili czy budynków mieszkalnych.

Rosyjskie wojska okupacyjne z niekontrolowanego terytorium Ukrainy nadal ostrzeliwują infrastrukturę cywilną, co stanowi rażące naruszenie norm międzynarodowego prawa humanitarnego.

Tylko od 9 do 12 we wtorek Ministerstwo Obrony Ukrainy odnotowało 14 ataków rosyjskich wojsk okupacyjnych na osiedla Shchastia, Lobacheve, Trokhizbenka, Yuzhnoye, Zatseve, Novoluhanske, New York, Krasnohorivka, Vodiane, Marinka, Verkhnotoretske, Hranitne. Podczas ostrzału uszkodzonych zostało 12 budynków mieszkalnych w osadach Shchastia, Hranitne. Całkowicie zniszczony 1 budynek mieszkalny we wsi Novognatovka oraz most dla pieszych między osadami Hranitne i Staromaryinka.

Nie ma oficjalnych informacji o zgonach czy rannych cywilach. Ukraińskie wojsko pomaga cywilom złagodzić konsekwencje ciężkiego ostrzału rosyjskich wojsk okupacyjnych. Statystyka ostatnich sześciu dni okupacji jest jednak przerażająca:

 • 166 ataków na obiekty cywilne w osadach obwodów donieckiego i ługańskiego:
 • 60 domów cywilnych zostało uszkodzonych.
 • zniszczenia 4 placówek edukacyjnych,
 • uszkodzone 2 samochody, garaż,
 • uszkodzonych 12 obiektów ważnego przeznaczenia infrastrukturze,
 • uszkodzona świątynia
 • uszkodzony sklep,
 • zginął 1 cywil,
 • dwóch cywilów ciężko rannych, a trzech lekko rannych.

godz. 14.51 - Były prezydent Rosji reaguje na informacje o wstrzymaniu certyfikacji Nord Stream 2

Były prezydent Rosji straszy, że sankcje w postaci zamrożenia możliwości uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 są równoznaczne ze zwiększeniem ceny gazu dla całej Europy

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wydał rozkaz wstrzymania procesu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2. Dobrze. Witamy w nowym wspaniałym świecie, w którym Europejczycy już niedługo zapłacą € 2000 za 1000 metrów sześciennych gazu ziemnego! Dmitry Medvedev

godz. 14.47 - Ambasada USA na Ukrainie dyplomatycznie kąsa Rosję

godz. 14.28 - Przemówienie do ukraińskich żołnierzy

Drodzy żołnierze i marynarze, sierżanci i oficerowie, oficerowie, generałowie i admirałowie! Drodzy pracownicy Sił Zbrojnych Ukrainy!

Mrok niepewności opadł. To, co wy wiedzieliście od ośmiu lat, teraz widzi świat. Dzięki waszej odwadze, poświęceniu i profesjonalizmowi plany wroga, który przez te wszystkie lata prowadził nikczemną wojnę, ukrywając się za kobietami i dziećmi, zostały złamane. Szkoły i budynki mieszkalne zostały ostrzelane. Ludzi porywano i torturowano. Wróg kłamał i zastraszał. Splądrował i zniszczył naszą ziemię.

Wczoraj pokazał swoje prawdziwe oblicze. Twarz przestępcy, który chce trzymać wolny świat jako zakładnika, który jest świadomy swojej zbrodni i próbuje połączyć wszystkich wokół siebie z okrągłą gwarancją. Bo się boi. W końcu kara z pewnością przyjdzie za przestępstwo.

Dzięki Wam Europa zdała sobie sprawę z prawdziwych kosztów unikania szczerych odpowiedzi. Kreml zrobił kolejny krok w kierunku odrodzenia Związku Radzieckiego. Z nowym Układem Warszawskim i nowym murem berlińskim. Jedyne, co ich od tego oddziela, to Ukraina i ukraińska armia.

Nasz wybór jest bardzo prosty – bronić naszego kraju, naszego domu, naszych bliskich. Nic się dla nas nie zmieniło. Teraz zobaczymy prawdziwych przyjaciół, którzy staną się kimś więcej. Teraz ci "przyjaciele", którzy od ponad roku namawiają nas do kapitulacji, nie będą mogli się ukryć. Przed nami trudne testy. Będą straty. Będziemy musieli przejść przez ból, przezwyciężyć strach i rozpacz. Ale na pewno wyprzedzimy zwycięstwo. Ponieważ jesteśmy na naszej własnej ziemi i za nami stoi prawda. Ukraińska armia jest wspierana przez cały naród. Wiara ludzi jest znakiem, że postępujemy właściwie.

Teraz wszystkie wysiłki wojskowo-politycznego przywództwa państwa i dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy mają na celu wzmocnienie obrony. W szczególności, zmaksymalizowanie zaangażowania partnerów, z którego część już otrzymaliśmy.

Wielu w emocjach będzie naciskać na chaotyczne decyzje. Nie pozwolimy na to. Naszą siłą jest jedność i zaufanie. Z chłodną głową. Zachowajmy spokój. Bądźmy na bieżąco.

Dla pamięci moich braci. Ze względu na tych, których kochamy. Chwała Siłom Zbrojnym Ukrainy! Chwała Ukrainie!

Minister Obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow

godz. 14.17 - Lokalizacja jednostek rosyjskich na Ukrainie

W ostatnich 24 godzinach dnia na terytorium okupowanym przez Rosjan siły ukraińskie zidentyfikowały i oznaczyły miejsce rozmieszczenia 134 jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego. W szczególności w strefie akcji tzw. "1 Korpusu Armii", łącznie rozwieziono uzbrojenie i sprzęt wojskowy 52 jednostki.

godz. 13.49 - Brytyjskie sankcje na Ukrainę

Wielka Brytania nałożyła sankcje na 5 rosyjskich banków i 3 osoby. Finansowe obostrzenia zdaniem premiera Wielkiej Brytanii dotyczą olbrzymich kwot netto. Premier Boris Johnson przemawiając w parlamencie zaznaczył, że to tylko „pierwsza transza”, a będzie ich więcej.

godz. 13.40 - Szef MSZ Ukrainy zadowolony z decyzji Niemiec ws. zawieszenia certyfikacji Nord Stream 2

Dmytro Kuleba, szef ukraińskiej dyplomacji napisał na Twitterze, że "z zadowoleniem przyjmuję decyzję Niemiec o zawieszeniu certyfikacji Nord Stream 2. W obecnych warunkach jest to krok moralny, polityczny i praktycznie poprawny. Prawdziwe przywództwo oznacza trudne decyzje w trudnych czasach. Posunięcie Niemiec jest tego dowodem".

godz. 13.37 - UE zapowiada także późniejsze sankcje

Charles Michel i Ursuna von der Leyen podkreślają, że UE jest gotowa przyjąć dodatkowe sankcje na późniejszym etapie, jeśli zajdzie taka potrzeba w świetle dalszych wydarzeń. Jednocześnie Ursuna von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreśliła, że "Agresja Rosji na Ukrainę jest nielegalna i niedopuszczalna. Unia pozostaje zjednoczona we wspieraniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy." 

godz. 13.29 - UE: propozycje sankcji

Michel i Von der Leyen przekazali, że propozycja pakietu zakłada: objęcie sankcjami banków, które finansują rosyjskie operacje wojskowe, zdolności państwa i rządu rosyjskiego do dostępu do rynków i usług kapitałowych oraz finansowych UE, handlu UE z dwoma separatystycznymi regionami oraz osób, które brały udział w nielegalnej decyzji uznania tzw. republik. 

godz. 13.27 - Rząd Syrii popiera decyzję sojuszniczej Rosji o uznaniu niepodległości republik w Donbasie

Szef MSZ w Syrii ogłosił we wtorek w Moskwie poparcie dla rosyjskich działań. Fajsal Mekdad dodał, że Zachód zachowuje się wobec Rosji podobnie, jak zachowywał się wobec Syrii. - To, co Zachód czyni przeciwko Rosji jest podobne do tego, co robił Syrii podczas terrorystycznej wojny - powiedział Mekdad, cytowany przez państwowe syryjskie media.

godz. 13.18 - UE: pierwszy pakiet sankcji wobec Rosji zostanie przedstawiony dziś po południu

Charles Michel i Ursula von der Leyen poinformowali, że pierwszy pakiet sankcji wobec Rosji zostanie formalnie przedstawiony tego popołudnia. - Rosyjska agresja wobec Ukrainy jest nielegalna i nieakceptowalna. Unia (Europejska - red.) pozostaje zjednoczona we wspieraniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - napisała Ursula von der Leyen na Twitterze.

Aby nałożyć sankcje na Rosję, potrzebna jest jednomyślna zgoda wszystkich krajów członkowskich.

godz. 13.11 - Belgia odmówiła Ukrainie wysłania sprzętu wojskowego

Gabinet premiera Aleksandra De Croo odmówił Ukrainie wysłania sprzętu wojskowego. Rząd "nie chciał dolewać oliwy do ognia" i oficjalna prośba Kijowa została zignorowana - informuje dziennik „De Standaard”. Gazeta przekazuje, że ukraiński rząd zwrócił się kilka tygodni temu do belgijskiego gabinetu z oficjalną prośbo o wysłanie 5 tys. hełmów, kamizelek kuloodpornych, broni oraz amunicji.

godz. 13.08 - Ustawa o obronie Ojczyzny 

godz. 13.07 - Wyższa izba parlamentu Rosji zaakceptowała ratyfikację umów o współpracy z "republikami ludowymi" w Donbasie.

Wyższa izba parlamentu Rosji, Rada Federacji, zagłosowała jednomyślnie we wtorek za ratyfikacją umów o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy między Rosją i separatystycznymi tzw. republikami ludowymi w ukraińskim Donbasie - Doniecką i Ługańską. Wcześniej ratyfikowała umowy izba niższa, Duma Państwowa.

godz. 13.04 - Kreml: Putin do prezydenta Azerbejdżanu: "Rosja uznaje suwerenność byłych republik radzieckich, z wyjątkiem Ukrainy".

Władimir Putin podczas rozmowy na Kremlu z Ilhamem Alijewem podkreślił, że "Rosja uznaje suwerenność byłych republik radzieckich, z wyjątkiem Ukrainy". Jak zaznaczył, w przypadku Kijowa sytuacja jest inna z powodu "wpływów zewnętrznych".

godz. 12.59 - Były prezydent Francji: Putin realizuje plan którego celem jest całkowite przejęcie terytorium Ukrainy

Były prezydent Francji François Hollande powiedział, że Władimir Putin realizuje plan, którego celem jest całkowite przejęcie terytorium Ukrainy. Politytk, który w 2014 roku uczestniczył w negocjacjach dotyczących porozumień mińskich, podkreślił, że Europa powinna wyznaczyć Putinowi "czerwoną linię" i podjąć "próbę siły" w sprawie Ukrainy. 

godz. 12.51 - Prawie połowa Ukraińców chce walczyć lub pomagać armii

Prawie połowa Ukraińców (48 proc.) chce walczyć lub pomagać armii ukraińskiej – wynika z sondażu fundacji Inicjatywy Demokratyczne, którego wyniki opublikowano we wtorek.
14 proc. Ukraińców zamierza przyłączyć się do ochotniczych sił przeciwdziałających rosyjskiej agresji militarnej w razie wtargnięcia Rosji na Ukrainę. 8 proc. jest gotowych bronić kraju w szeregach sił zbrojnych, a 25 proc. chce w miarę swoich możliwości pomagać w sposób niemilitarny.

godz. 12.48 - Prezydent Litwy planuje wyjazd do Kijowa

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zamierza lecieć do Kijowa. Ma to być wyraz solidarności z Ukraińcami. Przywódca Litwy odnosząc się do uznania w poniedziałek przez Rosję ukraińskich republik separatystycznych powiedział, że Rosja szuka pretekstu, by włączyć Ukrainę do swojej „strefy wpływów”. Wizytę w Kijowie zapowiedział też we wtorek mer Wilna Remigijus Szimaszius, podczas której zamierza m.in. omówić możliwość uruchomienia kanałów humanitarnych i pomocy medycznej, schronienie dla rodzin, które straciły domy.

godz. 12.46 - Premier Włoch krytykuje Rosję

Mario Draghi ostro skrytykował uznanie przez Rosję dwóch samozwańczych republik w Donbasie. Zaznaczył, że jego zdaniem konflikt należy rozwiązać na drodze dialogu. - To niedopuszczalne pogwałcenie suwerenności i zasad demokracji. Jestem w stałym kontakcie z sojusznikami, by rozwiązać ten kryzys w sposób pokojowy i uniknąć wojny w sercu Europy - mówił.

godz. 12.39  - Premier Czech: Europa jest o krok od wojny

Według premiera Czech Petra Fiali uznanie przez Rosję samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy, a następnie wprowadzenie do nich wojsk, jest aktem agresji wobec suwerennego państwa i naruszeniem prawa międzynarodowego. Przemawiając w parlamencie, szef czeskiego rządu powiedział, że NATO prawdopodobnie wzmocni swoją obecność wojskową na wschodniej flance Sojuszu. Petr Fiala ocenił, że Europa jest o krok od wojny, dlatego Unia Europejska powinna stanowczo zareagować. Szef czeskiego rządu uznał, że obecna sytuacja wynika ze zbyt łagodnego podejścia Zachodu do imperialistycznej polityki Władimira Putina.

godz. 12.34 - Szef MSZ Rosji: "Ukraina nie ma prawa do suwerenności"

Siergiej Ławrow, szef rosyjskiej dyplomacji w wywiadzie dla telewizji Rossija24, podkreślił, że prawo do suwerenności może być przestrzegane tylko wobec państw, które reprezentują cały naród żyjący na jego terytorium. Zdaniem Ławrowa, Ukraina od 2014 roku nie jest takim państwem

godz. 12.28 - Holandia nie wyśle wojsk na Ukrainę

 Mark Rutte, premier Holandii zapowiedział, że jego rząd nie wyśle żołnierzy do Ukrainy. Szef holenderskiego gabinetu podkreślił jednocześnie, że działania Putnia nie mogą pozostać bez odpowiedzi.

godz. 12.20 - Płonie elektrownia w obwodzie ługańskim

W obwodzie ługańskim, na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę spadł pocisk. Uderzył w elektrownię.

 

godz. 12.12 - Nord Stream 2

Olaf Scholz poinformował, że Nord Stream 2 nie będzie certyfikowany i polecił wykonanie ponownej oceny, w jaki sposób można zabezpieczyć niemieckie dostawy energii.

godz. 12.11 - Ukraińskie media o zerwaniu stosunków dyplomatycznych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w Radiu Swoboda o tym, że rozważa zerwanie wszelkich stosunków dyplomatycznych z Federacją Rosyjską. 

Tymczasem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow mówi, że nic nie wie o wprowadzeniu rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainę.  "Nic mi o tym nie wiadomo" - powiedział Pieskow.

godz. 12.06 - Rosyjska propaganda 

W czasie gdy cały świat nie ma wątpliwości co do agresji Rosji na Ukrainę, media rządowe Federacji Rosyjskiej pokazują świętujących w Doniecku prorosyjskich separatystów.

godz. 11.59 - Ambasador wezwany na spotkanie 

Chris Bryant przewodniczący Wszechpartyjnej Grupy Parlamentarnej w Wielkiej Brytanii wezwał na spotkanie ambasadora Federacji Rosyjskiej. 

godz. 11.55 - Tryb nadzwyczajny rosyjskiego parlamentu

Standardowo parlament rosyjski ratyfikuje umowy międzynarodowe z dzięsięciodniową karencją. W przypadku uznania niepodległości ŁRL i DRL wprowadzono przy głosowaniach poprawkę. Ta jedna poprawka spowodowała, że uznano niepodległość republik natychmiastowo. Dodatkowo zawarto w umowach porozumienie o przyjaźni i wzajemnym wsparciu Federacji Rosyjskiej i prorosyjskich separatystów. 

godz. 11.53 - Ukraina pozbawiona dwóch obszarów

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy informuje, że w związku z przyjęciem przez kierownictwo Federacji Rosyjskiej nielegalnych decyzji o uznaniu "niepodległości" quasi-podmiotów utworzonych przez nią na okupowanych terytoriach Ukrainy – tzw. "Ługańskiej Republiki Ludowej" i "Donieckiej Republiki Ludowej", chargé d'affaires (pełniący obowiązki ambasadora) Ukrainy w Federacji Rosyjskiej Wasyl Pokotyło został wezwany na Ukrainę na natychmiastowe konsultacje.‎

godz. 11.43 - Ukraina pozbawiona dwóch obszarów

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej podaje, że Rosja uznaje granice republik donieckich w obszarze zajętym przez Rosję i prorosyjskich separatystów.

godz. 11.35 - Posiedzenie plenarne Dumy państwowej Federacji Rosyjskiej

To właśnie Duma oficjalnie wnioskowała do Władimira Putina o uznanie republik donieckich za niepodległe. O godzinie 12 czasu moskiewskiego, a 11 czasu polskiego deputowani rozpoczęli posiedzenie. Głosowali nad uznaniem republik ludowych za suwerenne państwa. Wszystkie frakcje rosyjskiego parlamentu głosowały za. 

W trakcie debaty nie brakowało słów o tym, że "tylko Rosja jest w stanie zapewnić pracę, dobrą szkołę dzieciom i rozwój na tych terenach". Jeden z mówców zauważył nawet, że 21 lutego będzie w historii Federacji Rosyjskiej tak ważną datą, jak data pokonania Hitlera. 

godz. 11.23 - Możliwy stan wojenny

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że stan wojenny zostanie wprowadzony dopiero, gdy Rosja zaatakuje na pełną skalę. 
"Wierzymy w to, że potężnej wojny przeciwko Ukrainie nie będzie i nie będzie szerokiej eskalacji ze strony Rosji. Jeśli będzie - będzie wprowadzony stan wojenny" Wołodymyr Zełenski.

godz. 11.15 - Spotkanie ministrów spraw zagranicznych

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że we wtorek w Paryżu odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów po uznaniu niepodległości przez Rosję dwóch samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie. Z nieoficjalnych doniesień mediów wynika, że posiedzenie rozpocznie się o godzinie 16. 

godz. 10.52 - Rosja lekceważy możliwe sankcje

Federacja Rosyjska lekceważy sankcje, jakie na Rosję planuje nałożyć Zachód. Rosyjski minister spraw zagranicznych mówi o tym, że działania Europy i Stanów Zjednoczonych są przewidywalne, a Rosja już się do nich przyzwyczaiła.

Nasi europejscy, amerykańscy, brytyjscy koledzy nie przestaną i nie uspokoją się, dopóki nie wyczerpią wszystkich możliwości tzw. kary Rosji. Już grożą nam wszelkimi sankcjami lub, jak mówią teraz, „matką wszystkich sankcji”. Cóż, przywykliśmy do tego. Wiemy, że i tak zostaną nałożone sankcje. Z powodu lub bez powodu. Siergiej Ławrow 

Jednocześnie w wywiadzie dla rosyjskiego portalu Ławrow podkreślił, że nie rozumie reakcji Zachodu, bo oni - Rosjanie - gwarantują bezpieczeństwo w separatystycznych republikach na Donbasie

godz. 10.37 - Krok w kierunku odrodzenia ZSRR

Minister Obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow nie ma złudzeń, że decyzja Rosji o uznaniu dwóch samozwańczych regionów we wschodniej Ukrainie oznacza, że Kreml zrobił kolejny krok w kierunku odrodzenia Związku Radzieckiego.

Kreml zrobił kolejny krok w kierunku odrodzenia Związku Radzieckiego. Z nowym Układem Warszawskim i nowym Murem Berlińskim. Ołeksij Reznikow

godz. 10.30 - Transporty z pomocą humanitarną i wojskową na Ukrainę

Rzecznik rządu Piotr Muller poinformował, że Polska kieruje kolejne transporty z pomocą humanitarną i wojskową na Ukrainę. W TVP 1 minister Muller mówił, że Ukraina musi mieć możliwość obrony przed agresją rosyjską.
Minister Muller przypomniał, że Polska wysyła na Ukrainę uzbrojenie, między innymi: moździerze, amunicję i broń przeciwlotniczą. Mówił także, że Polska jest gotowa, aby pomagać rannym Ukraińcom. - Testujemy procedury, które pozwolą na szybki transport z Ukrainy do Polski osób wymagających natychmiastowej pomocy medycznej - powiedział. 

godz. 9.55 - Narada BBN

W związku z sytuacją wokół Ukrainy, prezydent Andrzej Dudy na godzinę 10 zwołał w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego naradę z udziałem premiera, ministrów oraz szefów służb.

godz. 9.34 - Chiny zaniepokojone sytuacją na Ukrainie

Chińskie władze zaapelowały dziś do „wszystkich” zaangażowanych stron o deeskalację i zachowanie spokoju. W ten sposób rzecznik chińskiego MSZ odpowiedział na pytanie o stanowisko Chin wobec uznania przez Rosję dwóch separatystycznych republik. Chińskie MSZ wyraziło zaniepokojenie rozwojem sytuacji na Ukrainie. Jednoznacznie nie wsparło żadnej ze stron.

godz. 8.57 - Polscy dyplomaci na Ukrainie

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że Polska jest przygotowana do ewakuacji personelu dyplomatycznego z Ukrainy, na wypadek eskalacji konfliktu. W Polskim Radiu 24 mówił, że obecnie nie ma takiej konieczności.

Paweł Jabłoński wskazywał, że polscy dyplomaci na razie pozostają na Ukrainie, aby pomagać naszym rodakom w tym kraju oraz wspierać naszych wschodnich sąsiadów. - Pokazujemy w ten sposób, że jesteśmy godnym zaufania sojusznikiem, który w trudnych chwilach nie zostawia swoich partnerów - powiedział. Zaznaczył jednocześnie, że resort spraw zagranicznych ma plany na wypadek zaostrzenia się konfliktu na wschodzie Ukrainy.

godz. 8.43 - Rosja traci na giełdzie

Rosyjskie indeksy giełdowe spadły dziś rano o ponad osiem procent. To reakcja rynku na wczorajszą decyzję Władimira Putina o wkroczeniu wojsk rosyjskich do separatystycznych regionów na wschodzie Ukrainy.
Dolarowy indeks RTS spadł o 9,9 procent, a gdy rublowy MOEX - o 8,5 procent. Rubel traci ponad 2% wobec dolara i euro. Zdaniem analityków w obawie przed sankcjami Zachodu inwestorzy pozbywają się akcji Rosnieftu, Sbierbanku i Gazpromu.

godz. 8.30 - Minister Sportu o barażach z Rosją

Sankcje powinny objąć również rosyjski sport, który Putin bezwzględnie wykorzystuje do celów politycznych - ocenił szef Ministerstwa Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk.

Minister Bortniczuk, pytany w Polskim Radiu 24, czy w obecnej sytuacji polscy piłkarze powinni 24 marca jechać do Moskwy na mecz barażowy (o awans na mistrzostwa świata w Katarze), przyznał, że zarówno przed PZPN, jak i przed UEFA oraz FIFA, jest bardzo wiele trudnych decyzji do podjęcia. Bo rzeczywiście, jeżeli mamy obejmować Rosję sankcjami, to nie widzę powodu, aby pewnego rodzaju ostracyzmem, czyli takim wykluczeniem towarzyskim nie objąć również rosyjskich sportowców. To są oczywiście decyzje federacji, o których mówiłem" - oświadczył.

Jak dodał, "my będziemy zabiegać o to, aby - a takie zapewnienie mam ze strony PZPN-u - w wersji minimum rozegrać mecz na terenie neutralnym". "Jeżeli nie będzie na to zgody ze strony federacji, no to będziemy zastanawiać się, co robić; ja na dzisiaj uważam, że w takiej sytuacji do Rosji polscy sportowcy jechać nie powinni, ale to jest moje osobiste zdanie, nieskonsultowane ani z szefem rządu, ani przede wszystkim z kierownictwem federacji, a to federacja piłkarska podejmie ostateczne decyzje" - powiedział minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

godz. 8.22 - Brytyjczycy mówią wprost o inwazji

Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid mówi, że jasne jest, że rosyjski prezydent Władimir Putin zdecydował się zaatakować suwerenność Ukrainy. W informacjach przekazanych agencji Reuters Javid podkreślił, że inwazja Rosji na Ukrainę już się zaczęła.

 

Budzimy się do bardzo ciemnego dnia w Europie i z tego, co już widzieliśmy i dowiedzieliśmy się dzisiaj jasno wynika, że Rosjanie, prezydent Putin, postanowili zaatakować suwerenność Ukrainy i jej integralność terytorialną. Sajid Javid

Swoje zdanie brytyjski minister oparł na raportach wywiadowczych państw Zachodu. Zaznaczył jednocześnie, że jeszcze dziś (we wtorek) Boris Johnson wygłosi przed parlamentem oświadczenie w sprawie Ukrainy.

 

godz. 8.16 - Japonia o sankcjach wobec Rosji

Władze Japonii wyraziły gotowość wsparcia ewentualnych sankcji wobec Rosji w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Rzecznik japońskiego rządu potępił uznanie przez Rosję separatystycznych republik.
Hirokazu Matsuno powiedział\, że działania Rosji naruszają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, prawo międzynarodowe i są całkowicie nieakceptowalne. Japonia wyraziła gotowość wsparcia planowanych przez amerykańską administrację i inne kraje G7 sankcji wobec Rosji.

Dziennik Yomiuri pisze, że Japonia ma już plan objęcia Rosji kolejnymi sankcjami. Japońskie sankcje dotyczyłyby zakazu eksportu do Rosji chipów oraz transferu technologii, a także poszerzyłyby ograniczenia wobec rosyjskich banków..

godz. 7.55 - Prezydent Andrzej Duda

 

godz. 7.50 - MSZ Turcji

Uznanie przez Rosję niepodległości dwóch separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy jest nieakceptowalne, to złamanie międzynarodowych porozumień i naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy - przekazało  MSZ Turcji.

- Decyzja Rosji o uznaniu Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej stanowi wyraźne naruszenie nie tylko porozumień mińskich, ale i jedności politycznej Ukrainy, jej suwerenności i integralności terytorialnej. Te tak zwane decyzje Rosji są nie do przyjęcia i odrzucamy je - oświadczył resort dyplomacji w Ankarze. Wezwano również wszystkie strony konfliktu do przestrzegania prawa międzynarodowego.

godz. 7.18 - Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak

godz. 7.03 - Drzwi do wojny pozostają otwarte - komentarze

Rosyjscy komentatorzy niezależni krytycznie odnieśli się do wczorajszych decyzji Władimira Putina. W ich ocenie „drzwi do wojny pozostają otwarte” i „nadciąga nowy konflikt zbrojny”. W ocenie deputowanego opozycyjnej partii „Jabłoko” Borysa Wiszniewskiego, Władimir Putin może nie tylko uznać niepodległość separatystów z Donbasu, lecz także zdecydować się na zaanektowanie tych regionów.

- Zniszczono nie tylko porozumienia mińskie, ale i podpisane przez Rosję międzynarodowe umowy” - napisał na blogu Echa Moskwy rosyjski polityk. Dalej podkreślił, że decyzja prezydenta naruszyła międzynarodowe prawo i terytorialną integralność Ukrainy. - Rozdeptana została zasada nienaruszalności granic, przyjęta w Helsinkach w 1975r. - dodał Borys Wiszniewski.

O wypowiedzeniu wojny napisał opozycyjny komentator Leonid Gozman. W jego ocenie są dwa scenariusze przyszłych wydarzeń: rozpoczęcie przez Rosję działań zbrojnych, żeby przejąć kontrolowane przez Kijów terytoria obwodów: ługańskiego i donieckiego lub Ukraińcy nie wytrzymają napięcia i sami rozpoczną działania zbrojne. - Dalej będzie tylko gorzej. Sądzę, że dla Rosji gorzej, niż dla Ukrainy. Nie ma pewności, że po tym wszystkim utrzymamy się jako państwo” - dodaje rosyjski komentator.

godz. 6.03 - MSZ Ukrainy rozmowa z Antonym Blinkenem

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmyro Kułeba rozmawiał telefonicznie z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. Szef ukraińskiego MSZ poinformował, że głównym tematem rozmowy były sankcje wobec Rosji w odpowiedzi na jej bezprawne i agresywne działania.

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken napisał po rozmowie, że decyzja o Rosji o uznaniu "niepodległości tak zwanych republik kontrolowanych przez jej własnych pełnomocników jest działaniem haniebnym. - Potępiamy to z całą mocą, stoimy z Ukrainą, co przekazałem ministrowi Kułebie" - poinformował Antony Blinken.

godz. 5.36 - Ukraina się nie boi

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełensky podkreślił w umieszczonym w mediach nagraniu, że Ukraińcy są u siebie. Nie boją się niczego i nikogo.

godz. 4.22 - Ukraina na RB ONZ

Bezpośrednio po przedstawicielu Federacji Rosyjskiej głos na Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w imieniu Ukrainy zabrał Siergiej Kyslytsya. Rozpoczął od zdjęcia maski z twarzy, bo nie obawia się koronawirusa przed którym ma chronić, obawia się „wirusa, który uderzył w ONZ – wirusa rozprzestrzenianego przez Kreml”

Przedstawiciel Ukrainy jednoznacznie potępił zachowanie Federacji Rosyjskiej. Podkreślił też to co kilka godzin wcześniej w orędziu do Ukraińców przekazywał prezydent Ukrainy. 

Jesteśmy na własnej ziemi. Niczego ani nikogo nie boimy się Nikomu niczego nie oddamy. Domagamy się od Rosji anulowania decyzji o uznaniu i powrotu do stołu negocjacyjnego. Siergiej Kyslytsya

Ukraina domaga się od Federacji Rosyjskiej „natychmiastowego i całkowitego - dającego się zweryfikować -  wycofania wojsk okupacyjnych” dodał przedstawiciel Ukrainy. Swoje wystąpienia zakończył otwartym pytaniem: w kogo później uderzy ten wirus?

godz. 4.13 - Rosja na RB ONZ

Ambasador Federacji Rosyjskiej przy ONZ nawet nie starał się odpowiadać na zarzuty międzynarodowej społeczności. Zdaniem jego i jego ojczyzny, wypowiedzi innych ambasadorów stanowiły jedynie „bezpośredni atak słowny na Rosję”

Wasilij Nebenzya oskarżył Ukrainę o sabotowanie porozumień mińskich, nie rozmawiając ze wspieranymi przez Moskwę separatystami na wschodzie. Jednocześnie obwinił Zachód za „popychanie” Ukrainy w kierunku konfliktu.

Ukraina jest na krawędzi „wojskowej przygody” Wasilij Nebenzya

godz. 4.07 - Chiny na RB ONZ

Jedno z najkrótszych przemówień wygłosił w ONZ ambasador Chińskiej Republiki Ludowej. Zhang Jun wskazał jedynie, że "wszystkie zainteresowane strony muszą szukać rozsądnych rozwiązań".

godz. 4.02 - Ghana na RB ONZ

Ambasador Ghany przy ONZ Harold Agyeman  w krótkim przemówieniu podkreślił, że Ghana wspiera bezwarunkowo granice Ukrainy uznane przez międzynarodową społeczność.

godz. 3.59 - Kenia na RB ONZ

Kenia na RB ONZ wystosowała stanowczy apel do Rosji o kontynuowanie działań dyplomatycznych i zaprzestanie konfliktu. 

Spotykamy się dziś wieczorem na krawędzi poważnego konfliktu. … dyplomacja zawodzi … integralność terytorialna Ukrainy jest naruszona … Multilateralizm leży dziś wieczorem na łożu śmierci Martin Kimani

godz. 3.57 - Japonia potępia Federację Rosyjską

Japonia publicznie potępiła zachowanie Federacji Rosyjskiej. Głos w sprawie konfliktu zajął japoński minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi i oświadczył, że Tokio zamierza koordynować z innymi krajami sankcje przeciwko Moskwie. Powiedział też, że również Japonia jest za międzynarodowymi sankcjami dla Rosji. Natomiast rzecznik rządu Hirokazu Matsuno oświadczy, że:

Te działania naruszają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, naruszają prawo międzynarodowe i są całkowicie nie do przyjęcia Hirokazu Matsuno 

godz. 3.54 - Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie na RB ONZ

Przedstawiciel Indii przy ONZ wskazuje na konieczność powściągliwego zachowania. Indie wezwały, że „powściągliwości ze wszystkich stron”, nawet po wkroczeniu sił rosyjskich na wschodnią Ukrainę. Jednocześnie wzywają wszystkie strony do pomocy w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa. Podobne stanowisko w ONZ zajęły Zjednoczone Emiraty Arabskie wskazując, że powściągliwość może zapewnić powrót do porozumień z Mińska i da szansę na uniknięcie ofiar cywilnych.

godz. 3.47 - Irlandia na RB ONZ

Tuż po wypowiedzi przedstawicielki Wielkiej Brytanii przemawiała w imieniu Irlandii Geraldine Nason. Potwierdziła poparcie jej ojczyzny dla Ukrainy i pochwaliła Ukraińców za powściągliwość.

godz. 3.29 - Wielka Brytania na RB ONZ

W imieniu Wielkiej Brytanii głos na Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zabrała Barbara Woodward. W swoim wystąpieniu podkreśliła humanitarny wpływ możliwej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę.

Dążąc do siłowej zmiany granic, Rosja pokazuje rażącą pogardę dla prawa międzynarodowego. Rosja doprowadziła nas na skraj przepaści. Wzywamy Rosję do wycofania się. Barbara Woodward

Dodała, że działania Rosji „szydzą” ze zobowiązań podjętych wcześniej wobec porozumień mińskich i są „rażącą pogardą dla prawa międzynarodowego”.

Zjednoczone Królestwo ogłosi nowe sankcje przeciwko Rosji w odpowiedzi na jej pogwałcenie prawa międzynarodowego i atak na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Rosja poniesie dotkliwe konsekwencje za swoje działania.  Barbara Woodward

godz. 3.23 - Inwazja możliwa w każdej chwili

Sekretarz stanu USA Antony Blinken potwierdził oficjalnie, że personel placówek dyplomatycznych USA na Ukrainie został przeniesiony ze Lwowa do Polski i spędzi u nas noc z poniedziałku na wtorek ze względów bezpieczeństwa. Zapowiedział, że dyplomaci będą "regularnie" wracali, by kontynuować pracę na Ukrainie.  

Sekretarz Blinken po raz kolejny też wezwał obywateli Stanów Zjednoczonych, by opuścili Ukrainę ze względu na ryzyko rosyjskiej inwazji. Stwierdził też, że rosyjskie wojska kontynuują zbliżanie się do granic Ukrainy w sposób wskazujący na to, że inwazja może rozpocząć się w każdym momencie.

godz. 3.09 - USA na RB ONZ

W trakcie wystąpień ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Linda Thomas-Greenfield nie miała wątpliwości co do oceny sytuacji. Stwierdziła m.in., że "mówienie o misji pokojowej rosyjskich żołnierzy w tym regionie jest nonsensem. Wszyscy doskonale wiemy, co oni tam robią". Ambasadorka USA dodała też, że społeczność narodowa musi zdecydowanie odpowiedzieć na rosyjską agresję na Ukrainie, bo Władimir Putin testuje Europę i świat, na jak wiele może sobie pozwolić i jaka będzie odpowiedź Zjednoczonych Narodów.

Thomas-Greenfield powiedziała, że uznanie przez Rosję regionów we wschodniej Ukrainie za niepodległe republiki jest „wyraźną podstawą dla rosyjskiej próby stworzenia pretekstu do dalszej inwazji na Ukrainę”. Jednocześnie wskazała też, że Rosja złamała prawo międzynarodowe. Pani ambasador wezwała też wszystkich do solidarności w obronie niepodległości i suwerenności Ukrainy.

Putin chce cofnąć się do czasów, gdy światem rządziły imperia. To nie jest rok 1919. Linda Thomas-Greenfield

Ambasador USA przy ONZ podkreśliła też, że konsekwencje działań Rosji będą tragiczne nie tylko na Ukrainie, ale też w Europie i na świecie.

 

 

godz. 3.00 - Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ z udziałem Ukrainy

godz. 2.52 - Ukraina na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zostało zwołane na godzinę 3.00 czasu polskiego (21.00 czasu nowojorskiego). W posiedzeniu weźmie udział przedstawiciel Ukrainy.

godz. 2.06 - Kolejne państwa potępiają rosyjską agresję na Ukrainę

Minister spraw zagranicznych Austrii - Alexander Schallenberg nazwał akcję Rosji "rażącym naruszeniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" i jednocześnie zapewnił o solidarności Austriaków z Ukrainą. Natomiast austriacki kanclerz Karl Nehammer zwołał na wtorek posiedzenie gabinetu kryzysowego rządu federalnego.

Niestety, stało się to, czego obawialiśmy się przez kilka dni i przed czym ostrzegaliśmy - Karl Nehammer

Australijski premier Scott Morrison zapowiedział poparcie dla planowanych przez zachodnich sojuszników sankcji wobec Rosji. Stwierdził też, że Federacja Rosyjska powinna natychmiast wycofać wojska za własne granice i przestać grozić sąsiadom.

To niedopuszczalne, to niesprowokowane, to nieuzasadnione... Sugestie, że są to siły pokojowe, to nonsens - Scott Morrison

Rosyjską agresję na Ukrainę potępił też premier Kanady Justin Trudeau. Zapowiedziano też sankcje ekonomiczne, które zostaną nałożone na Federację Rosyjską.

Przypomnijmy, że Kanada w ostatnich tygodniach udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej i gospodarczej. W sobotę (19 lutego) minister obrony Kanady Anita Anand informowała, że broń, na której dostawy dla Ukrainy zgodził się rząd, dotarła już na miejsce. Dostarczona broń to m.in. karabiny, w tym karabiny maszynowe z optycznym celownikiem, noktowizory i sprzęt do obserwacji oraz inne wojskowe wyposażenie.

Wartość przekazanej Ukrainie broni i amunicji to 7,8 mln CAD, jest to odpowiedź na konkretną prośbę ze strony Ukrainy. Wcześniej Kanada przekazała Ukrainie inne wojskowe wyposażenie, w tym systemy wywiadowcze, a także środki ochrony osobistej dla żołnierzy. Rząd Kanady udzielił również Ukrainie pożyczki w kwocie do 500 mln CAD. Uprzednio, w styczniu br. Kanada przekazała już Ukrainie pomoc finansową w wysokości 120 mln CAD.

godz. 1.51 - 10 lat na budowę baz wojskowych

Zgodnie z doniesieniami agencji Reuters Rosja podpisała umowę z separatystycznymi republikami Donbasu na dekadę. Traktaty mają po 31 punktów, w których podkreśla się m.in. że Federacja Rosyjska i "republiki  ludowe" (Doniecką Republikę Ludową i Ługańską Republikę Ludową) będą pracować nad integracją gospodarek.

Podpisane 21 lutego umowy dziesięcioletnie mają być automatycznie odnawiane na kolejne okresy pięcioletnie. Jednak jednym z najważniejszych ustaleń podpisanych traktatów jest zgoda na budowę w DRL i ŁRL rosyjskich baz wojskowych.

godz. 1.48 - Zełenski: Cała odpowiedzialność spoczywa na przywódcach Rosji

Prezydent Ukrainy podziękował w orędziu wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy „po raz kolejny udowadniają, że Ukraińcy są narodem mądrym i odważnym, a mimo to zachowują zimną krew, reagują spokojnie i rozważnie” - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Ukraina jednoznacznie kwalifikuje ostatnie działania Federacji Rosyjskiej jako naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa. Cała odpowiedzialność za konsekwencje tych decyzji spoczywa na przywódcach politycznych Rosji - Wołodymyr Zełenski

W wystąpieniu prezydent Zełenski jednoznacznie wykluczył też jakiekolwiek ustępstwa terytorialne, a jednocześnie po raz kolejny wezwał do pokoju i dyplomatycznych rozmów.

godz. 1.03 - Prezydent Ukrainy wygłasza orędzie do narodu

W przemówieniu opublikowanym w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski powiedział m.in., że uznanie przez Federację Rosyjską niepodległości okupowanych regionów Donbasu może oznaczać jednostronne wycofanie się przez Rosję z porozumień mińskich. 

Uznane na arenie międzynarodowej granice Ukrainy pozostaną takie same mimo działań Rosji - Wołodymyr Zełenski

W przemówieniu prezydent Ukrainy podkreśla: „nie boimy się”. Chwilę później dodaje, że Ukraina oczekuje „wyraźnego wsparcia” ze strony Zachodu.

godz. 1.00 - USA nakładają sankcje

Prezydent Stanów Zjednoczonych Biden podpisał rozporządzenie ws. sankcji przeciwko donbaskim "republikom". W USA tym samym wprowadzono zakaz handlu a dla firm dodatkowo zakaz inwestycji z samozwańczymi "republikami ludowymi" w Donbasie. Restrykcjami  mogą zostać objęte także osoby działające na tym terenie. Zakazany jest jakikolwiek import lub eksport towarów, usług czy technologii między USA i donbaskimi "republikami ludowymi". Kolejne kroki zostaną podjęte we wtorek (czasu polskiego) w koordynacji z sojusznikami. Temat sankcji był też przedmiotem rozmów prezydenta Bidena z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz telefonicznej konferencji z przywódcami Francji i Niemiec, Emmanuelem Macronem i Olafem Scholzem.

0.58 - Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy

Prezydent Polski Andrzej Duda zapewnił prezydenta Ukrainy o solidarności ponad podziałami. Po raz kolejny opowiedział się za nałożeniem poważnych sankcji na Rosję przez NATO i Unię Europejską.

godz. 0.40 - Zwołanie Posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ

W odpowiedzi na apel m.in. prezydenta i premiera Polski podjęto decyzję o pilnym zwołaniu Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zgodnie z doniesieniami agencji Reuters posiedzenie zostało zwołane na godzinę 3 (czasu polskiego) we wtorek 22 lutego.

godz. 0.16 - Premier Wielkiej Brytanii zapowiada sankcje

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson rozmawiał w poniedziałek późnym wieczorem z Wołodymyrem Zełenskim. W rozmowie zdecydowanie potępił decyzję Kremla o uznaniu Ługańska i Doniecka za niepodległe republiki. Chwilę później poinformował, że na godzinę 6.30 zwołuje posiedzeniu rządowego sztabu kryzysowego.

 Update on Ukraine 21 February 2022: pic.twitter.com/rRcJ3ome3y

godz. 0.01 - ONZ nie ma złudzeń

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres uważa decyzję Federacji Rosyjskiej za naruszenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy oraz niezgodne z zasadami Karty Narodów Zjednoczonych.

21 lutego - poniedziałek

godz. 23.53 - Oświadczenie polskiego MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej stanowczo potępiło w specjalnym oświadczeniu decyzję Władimira Putina o uznaniu przez Federację Rosyjską samozwańczych republik na terytorium Ukraina za niepodległe. 

W oświadczeniu czytamy m.in., że taka decyzja Rosji jest kolejnym złamaniem prawa międzynarodowego i "stanowi jawne i bezsprzeczne podważenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy."

godz. 23.46 - Ukraina domaga się posiedzenia RB ONZ

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy zaapelował o pilne zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

godz. 23.28 - Nagranie dziennikarza Le Figaro

Kolumnę jadących w stronę Donoecla dziesiątek rosyjskich czołgów, dział artyleryjskich, ciągniętych przez ciężarówki i innych pojazdów wojskowych, nagrywa francuski dziennikarz Alain Barluet.

godz. 23.07 - Dziennikarze donoszą o rozkazie Putina

Władimir Putin po podpisaniu deklaracji o uznaniu niepodległości dwóch regionów: Ługańska i Doniecka za niepodległe republiki wydał rosyjskiej armii rozkaz wkroczenia na terytorium Ukrainy. W zaledwie kilkanaście minut informację potwierdzają kolejne międzynarodowe agencje prasowe. Wejście wojsk rosyjskich na wschodnią część Ukrainy ma być akcją "stabilizacyjną". Wcześniej rosyjskie media rządowe i prorządowe portale informowały o domniemanych akcjach żołnierzy ukraińskich. Te jednak nie znalazły potwierdzenia w żadnych doniesieniach niezależnych mediów czy międzynarodowych obserwatorów.

godz. 22.43 - Ostra decyzja Stanów Zjednoczonych

Sekretarz USA Antony Blinken przekazał w oświadczeniu, że decyzja Kremla stanowi "jasny atak na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy" i musi się spotkać z odpowiedzią państw wolnego świata. 

godz. 21.37 - Polska potępia decyzję prezydenta Putina

godz. 20.50 - Putin podpisuje dekret o uznaniu separatystycznych „republik ludowych” w Donbasie

Władimir Putin w poniedziałek wieczorem podpisał dekret o uznaniu tzw. republik ludowych w Donbasie za niepodległe.

„Uważam za konieczne uznanie niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej” - Władimir Putin 

Wcześniej prezydent Rosji zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa, w czasie którego jej członkowie poparli uznanie niepodległości separatystycznych republik na terytorium południowo-wschodnich Ukrainy.

(Fot. Twitter)

Trudno solidaryzować się z krajem, w którym pomniki ludobójców wyrastały jak grzyby po deszczu!

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies