Logo Radio Łódź

Siódmy dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Kolejny atak na Charków [NA ŻYWO]

Trwa siódmy dzień inwazji Rosji na Ukrainę - Charków ponownie pod ostrzałem, twarde stanowisko prezydenta USA Joe Bidena, Chersoń zdobyty przez Rosjan.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - WCIŚNIJ F5

2 marca - środa

godz. 14.00 - Rosjanin złożył broń, cywile poczęstowali go jedzeniem

W sieci krąży film, który pokazuje rosyjskiego żołnierza, który poddał się i został poczęstowany jedzeniem. Jak donoszą ukraińskie media, wielu żołnierzy nie chce brać udziału w walkach. Niewola jest dla nich szansą nie tylko na uratowanie życia, ale także na uniknięcie późniejszych konsekwencji.

godz. 13.50 - Ponad dwa tysiące cywili zginęło w czasie inwazji, podaje ukraińska służba ds. sytuacji nadzwyczajnych

godz. 13.44 - Russia Today i Sputnik zablokowane w Unii Europejskiej

godz. 13.39 - WAŻNE: elitarna rosyjska brygada rozbita pod Charkowem

Ukraińcy rozbili elitarną jednostkę rosyjską pod Charkowem, potwierdził doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. - Chodzi o 200. Samodzielną Brygadę Strzelców Zmotoryzowanych - dodał Arestowycz.

Według raportów ukraińskich mediów, obrońcy zdobyli sześć czołgów najnowszej generacji T-80BWM. Jeden z portali napisał, że płk Denis Kuriło, który dowodził brygadą, "haniebnie zwiał z pola walki".

godz. 13.37 - Bitwa o Charków: tunele podziemne udostępnione dla ludności cywilnej

godz. 13.36 - System SWIFT wyłączony dla kluczowych rosyjskich banków, potwierdza Komisja Europejska

godz. 13.27 - WAŻNE: Ukraińcy po raz pierwszy w ofensywie

Jak podaje portal NEXTA, po raz pierwszy w czasie wojny, Siły Zbrojne Ukrainy przeszły do ofensywy. Ukraińcy przesunęli się w głąb dystryktu Gorłówki i tam się umacniają.

godz. 13.26 - Zniszczone centrum Charkowa po bombardowaniu

godz. 13.21 - Liczba uchodźców zbliża się do miliona, podaje wysoki komisarz ONZ ds. uchodźców

Jak wynika z danych UNHCR, z powodu inwazji do sąsiednich krajów uciekło już 836 tysięcy osób. Najwięcej z nich (54%) uciekło do Polski. 14% uchodźców przekroczyło granicę na Węgrzech, 8% - na Słowacji oraz w Mołdawii.

godz. 13.09 - "Charków staje się Stalingradem XXI wieku" - konferencja Ołeksija Arestowicza, doradcy szefa kancelarii prezydenta Ukrainy

Rosjanie wciąż atakują Charków z powietrza. Pociski spadły w okolicach wieży telewizyjnej oraz historycznego budynku ratusza.

Komentując wydarzenia w Charkowie, Ołeksij Arestowicz nazwał miasto "Stalingradem XXI wieku". - Wróg ponosi olbrzymie straty - dodał.

Władze ukraińskie nie są w stanie na razie potwierdzić, czy wojska białoruskie również biorą udział w inwazji. Wiadomo natomiast, że w środę wieczorem ma dojść do kolejnych negocjacji. Skład delegacji ma pozostać bez zmian.

godz. 13.02 - Ukraińskie ministerstwo obrony: ofensywa na Kijów z północnego zachodu zatrzymana

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy, wojskom ukraińskim udało się powstrzymać ofensywę na Kijów z północnego zachodu. - Rosjanie przesuwają się na zachód od stolicy, aby tam zdobyć trochę terenu. Rosyjskie bazy z zaopatrzeniem zostały zauważone w Borodiance i Katjuszance.

godz. 12.24 - Kolejne sankcje wobec Białorusi

Tytoń, drewno, cement, oraz stal - między innymi eksport produktów z tych sektorów na Białoruś ma zostać zablokowany.

godz. 12.24 - Papież Franciszek podziękował Polakom za pomoc Ukrainie

Papież Franciszek: jako pierwsi, wsparliście Ukrainę, otwierając swoje granice, swoje serca i drzwi swoich domów dla Ukraińców uciekających przed wojną. Jestem Wam głęboko wdzięczny i z serca Wam błogosławię!

godz. 12.00 - Anonymous wyłączyło centrum kontroli Rosyjskiej Agencji Kosmicznej

Grupa hackerska "NB65 związana z Anonymous wyłączyła centrum dowodzenia Rosyjskiej Agencji Kosmicznej. - Rosja nie ma już kontroli nad swoimi satelitami szpiegowskimi - napisało źródło Anonymous TV.

godz. 11.39 - Rekordowo wysokie ceny gazu w Europie - skutek sytuacji na Ukrainie

godz. 11.35 - Rosja gotowa do kolejnej rundy negocjacji - poinformował Kreml

Rosyjska delegacja będzie gotowa do kontynuacji rokowań z Ukrainą w drugiej połowie dnia - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

godz. 11.22 - Mieszkańcy Chersonia nie witają najeźdzców z kwiatami, napisał portal NEXTA

Burmistrz miasta Igor Kołychajew poprosił o pomoc centralne władze na Ukrainie oraz organizacje międzynarodowe, chodzi o zorganizowanie korytarza do zbierania setek zwłok i umożliwienia przywożenia do Chersonia żywności i lekarstw. Jak powiedział włodarz Chersonia, w walkach o miasto zginęło wielu członków obrony terytorialnej Ukrainy.

godz. 11.06 - Rosja planuje triumfalny powrót Janukowycza? Tak twierdzi ukraiński wywiad

Ścigany były prezydent Wiktor Janukowycz jest aktualnie w Mińsku, a Kreml przygotowuje go do specjalnej operacji, podaje portal Ukraińska Prawda za krajowym wywiadem.

Według jednego ze scenariuszy, Rosjanie spróbują zadeklarować Janukowycza prezydentem Ukrainy.

- Zdobyte informacje wskazują na to, że Moskwa może przygotowywać operację informacyjną, której celem będzie powrót byłego prezydenta na Ukrainę lub opublikowanie odezwy w imieniu Janukowycza do narodu ukraińskiego w bliskiej przyszłości.

W 2014 roku doszło do protestów przeciwko prorosyjskiemu rządowi, które przeszły do historii jako Euromaidan. Po sukcesie protestujących Wiktor Janukowycz uciekł do Rosji. Niedługo później Krym został zaanektowany przez Rosję, a separatyści zaczęli domagać się niezależności Donbasu.

godz. 10.59 - Narada mieszkańców miasta Konotop - będą walczyć dalej

W sieci pojawiło się nagranie z narady mieszkańców miasta Konotop z burmistrzem. Rosjanie mieli postawić lokalnym władzom ulitmatum - albo Ukraińcy się poddadzą, albo siły rosyjskie zniszczą miasto. Zebrani odpowiedzieli na pytanie zadane przez swojego burmistrza: "Chcemy walczyć!"

godz. 10.38 - Opozycjonista rosyjski Aleksiej Nawalny: "Wyjdźmy na ulicę, zawalczmy o pokój"

Lider opozycji w Rosji Aleksiej Nawalny wezwał wszystkich swoich rodaków do wyjścia na ulice i główne place miast.

- Putin to nie Rosja. Jeżeli można być w Rosij dumnyk z jakiegoś powodu, to na pewno są to 6 824 osoby aresztowane za wyjście na ulice, trzymając plakaty z napisem "No war".

- Nie bądźmy przeciwko wojnie, tylko zawalczmy przeciwko wojnie - zaapelował Nawalny.

godz. 10.29 - Mieszkańcy Energodaru wyszli na ulicę, by zablokować wkraczające wojska rosyjskie

Dziennikarka Hanna Liubakowa opublikowała na Twitterze krótki film z drona, przedstawiający mieszkańców Energodaru, którzy wyszli skonfrontować się z siłami inwazyjnymi. - W tym mieście znajduje się największa elektrownia atomowa w Europie, czyli Zaporoska Elektrownia Atomowa. Każde bombardowanie lub eksplozja może okazać się śmiertelne. Mam nadzieję, że Kreml to rozumie - napisała dziennikarka. 

godz. 10 26 - O 14 posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Pałacu Prezydenckim pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy.

godz. 10.16 - Premier Mateusz Morawiecki na lotnisku w Rzeszowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlsem Michelem

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlsem Michelem, premier Mateusz Morawiecki zapewnił o gotowości Polski do pomocy uchodźcom z Ukrainy. - Jesteśmy zobowiązani, żeby pomóc naszym sąsiadom i to robimy. Zorganizowaliśmy korytarz humanitarny, przyspieszyliśmy wszystkie procedury, które po naszej stronie mogliśmy przyspieszyć. Jestem w stałym kontakcie z premierem i prezydentem Ukrainy - powiedział.

Premier zapewnił o solidarności Stanów Zjednoczonych ze wschodnią flanką NATO - Wiceprezydent USA Kamala Harris zapewniła mnie o gotowości do realizacji zobowiązań wynikających z traktatu północnoatlantyckiego oraz o wysłaniu do Polski dodatkowych sił wojskowych USA w odpowiedzi na zaogniającą się sytuację - poinformował.

godz. 10.12 - Odessa pod ostrzałem wojsk rosyjskich. Blisko lotniska doszło do eksplozji

godz. 09.54 - Raport brytyjskiego ministerstwa obrony z ostatnich 24 godzin: "Ogólne zdobycze Rosjan ograniczone"

Brytyjskie ministerstwo obrony opublikowało codzienny raport z wydarzeń na Ukrainie. Według służb Wielkiej Brytanii, zdobycze terytorialne Rosji są ograniczone na wszystkich osiach. - Jest to prawdopobodnie spowodowane kombinacją wciąż pojawiających się trudności logistycznych oraz silną ukraińską obroną - czytamy w raporcie.

Resort obrony zauważył jednak zajęcie Chersonia przez wojska rosyjskie. W przeciągu 24 godzin Rosjanie zintensyfikowali ataki artyleryjskie i powietrzne na obszary zabudowane. - Szczególnie siły rosyjskie skupiły swój atak na Charkowie, Kijowie, Mariupolu i Czernihowie.

Według danych brytyjskiego ministerstwa obrony, liczba przesiedleńców zmuszonych do ucieczki przekroczyła już 660 tysięcy osób.

godz. 09.15 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: "Rosjanie stracili już 6 tysięcy żołnierzy"

Prezydent Ukrainy podsumował ostatnią dobę walk z wojskami rosyjskimi. Według jego danych, od początku inwazji Rosjanie stracili już 6 tysięcy żołnierzy

Zełenski odniósł się także do wtorkowego bombardowania Kompleksu Memorialnego Babi Jar. Zaapelował do wszystkich Żydów na świecie o potępienie działań sił rosyjskich. - Zwracam się teraz do wszystkich Żydów na świecie. Nie widzicie, co się dzieje? Nazizm rodzi się w ciszy, więc krzyczcie o tym, jak zabija się cywilów.

godz. 09.01 - 120 tysięcy prób dezinformacji w przestrzeni polskich mediów społecznościowych

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych odnotował wzrost incydentów dezinformacji o 20 000%. Instytut zauważył też "drastyczną radykalizację grup antyuchodżczych", które działają w kanałach antycovidowych.

godz. 08.50 - Wojska rosyjskie zajęły Chersoń, twierdzi agencja Ria Nowosti

Rosyjskie siły zbrojne przejęły pełną kontrolę nad Chersoniem, podało rosyjskie ministerstwo obrony, cytowane przez Ria Nowosti. Lokalne władze na razie milczą.

- Trwają negocjacje między rosyjskim dowództwem, administracją miasta i regionu w celu utrzymania funkcjonowania infrastruktury społecznej, zapewnienia ładu i porządku oraz bezpieczeństwa ludności - czytamy w komunikacie rosyjskiego MON.

godz. 08.36 - Zniszczenia również w Żytomierzu

Dwie osoby zginęły, a 16 osób zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku lotniczego na Żytomierz, poinformowała Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Rosyjskie bomby zniszczyły również 10 budynków.

godz. 08.20 - Kolejny atak rakietowy na Charków - 21 osób zginęło, 112 zostało rannych

Rosjanie przypuścili kolejny atak na Charków - w nocy z wtorku na środę na centrum miasta spadły rakiety, a w pobliżu szpitala wojskowego toczyły się zacięte walki. Siły ukraińskie odparły atak bez strat własnych, poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Do eksplozji doszło także w miejskiej fabryce czołgów oraz w okolicach regionalnego budynku SBU. Budynek uniwersytecki w Charkowie płonął już od wczesnych godzin porannych.

godz. 08.08 - Prezydent USA Joe Biden z wyraźnym przesłaniem do Rosji podczas corocznego orędzia o stanie państwa

Prezydent Joe Biden wyraził podziw dla narodu ukraińskiego za walkę z rosyjską agresją. Podczas wygłoszonego w Kongresie orędzia o stanie państwa amerykański prezydent zadeklarował dalsze wsparcie Ukrainy. Wyraził też przekonanie, że siłą Zachodu jest jego jedność.

Joe Biden ostrzegł, że prezydent Putin zapłaci cenę za inwazję na Ukrainę. Ogłosił, że Stany Zjednoczone dołączają do Europy oraz Kanady i zamykają przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Występując przed połączonymi izbami Kongresu prezydent USA przekonywał, że dyktatorzy którzy nie ponoszą konsekwencji swojej agresji, powodują jeszcze więcej chaosu. Wyraził przekonanie, że Putin drastycznie pomylił się w swoich kalkulacjach. - Uważał, że Zachód i NATO nie odpowiedzą. Myślał, że nas podzieli. Putin się pomylił. Jesteśmy zjednoczeni i przygotowani - mówił Joe Biden i zapowiedział dalszą pomoc wojskową dla Ukrainy oraz zaostrzanie sankcji.

Dodał, że choć Putin może osiągać postępy na polu walki to w dłuższym okresie zapłaci za to wysoką cenę. - Kiedy historia tego okresu zostanie zapisana, wojna w Ukrainie sprawi, że Rosja będzie słabsza, a reszta świata silniejsza - powiedział.

Joe Biden powiedział, że rozpoczynając inwazję na Ukrainę Władimir Putin chciał wstrząsnąć podstawami wolnego świata, ale się przeliczył. - Sześć dni temu wydawało mu się, że może wjechać do Ukrainy i wywrócić świat. Zamiast tego napotkał mur oporu. Zderzył się z narodem ukraińskim  - mówił Biden. Wyraził podziw zarówno dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, jak i dla zwykłych Ukraińców, którzy stanęli w obronie swojej ojczyzny. - Niech każdy z nas w tej sali wyśle jednoznaczny sygnał Ukrainie i światu. Powstańmy i pokażmy, że Stany Zjednoczone stoją ramię w ramię z narodem ukraińskim - mówił.

Prezydent USA zakończył wystąpienie słowami: „Niech Bóg Was błogosławi i niech Bóg chroni naszych żołnierzy”, po czym zacisnął pięść i dodał „Dopadnijcie go!”.

Specjalnym gościem orędzia Joe Bidena była ambasador Ukrainy w Waszyngtonie Oksana Markarowa. Cała sala powitała ją długą owacją na stojąco.

1 marca - wtorek

godz. 22.54 - Plac Wolności w Charkowie "wczoraj" i "dziś"

godz. 22.42 - Rosyjskie pociski, które spadły na Mariupol

godz. 22.40 - Siły Powietrzne Ukrainy: zniszczono rosyjski śmigłowiec i samolot

Ukraińska agencja Interfax, powołując się na Dowództwo Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy, informuje, że "w ciągu dnia zniszczono jeden rosyjski śmigłowiec i jeden samolot, przeprowadzono cztery naloty na kolumny wrogiego sprzętu".

godz. 22.37 - "Dobranoc Europo, gdy śpisz, ukraińskie dzieci służą jako ludzkie tarcze przed Rosją"

Dobranoc Europo, kiedy śpisz, mali Ukraińcy strzegą twoich snów, stając się żywymi tarczami dla Unii Europejskiej przed rosyjską inwazją - napisano wieczorem na twitterowym profilu ukraińskiej Rady Najwyższej.

godz. 22.32 - Apple wstrzymuje sprzedaż w Rosji

Jak informuje agencja Reutera, Apple twierdzi, że wstrzymuje całą sprzedaż produktów w Rosji.

godz. 22.14 - Rosjanie bombardują Kijów

Państwowa Służba Łączności informuje, że w Kijowie na Rusaniwce, w Wyszniewie, na Kureniowce, w Bojarce i Żulanach doszło do bombardowań. Głośna eksplozja była słyszalna także w Białym Kościele, pali się teren wojskowy.

godz. 22.11 - Zniszczono konsulat Słowenii w Charkowie

W wyniku rosyjskiego ataku z powietrza, zniszczony został konsulat Słowenii w Charkowie. Słoweńskie ministerstwo spraw zagranicznych informuje na Twitterze, że nie ucierpiał żaden z pracowników placówki.

Jednocześnie słoweński MSZ potępił zniszczenie konsulatu oraz rosyjską agresję przeciwko Ukrainie.

Charków jest od popołudnia atakowany przez siły rosyjskie. To jeden z najbardziej intensywnych ostrzałów od początku agresji Rosji. W ofensywie na drugie co do wielkości miasto Ukrainy tylko dziś zginęło 10 osób, a 35 zostało rannych.

godz. 22.03 - W Kijowie słychać wybuchy

Oficjalny kanał Rady Najwyższej Ukrainy donosi, że w Kijowie ponownie słychać wybuchy.

godz. 21.57 - Straż Graniczna: z zagranicy wróciło 80 tys. Ukraińców

80 tys. Ukraińców wróciło z zagranicy w ciągu ostatnich pięciu dni – poinformowało biuro prasowe Państwowej Straży Granicznej Ukrainy. Według danych straży granicznej zdecydowana większość osób, które wróciły, to mężczyźni.

Straż podkreśla w związku z tym, że wszystkie przejścia graniczne na zachodniej granicy działają przez całą dobę, a sprawdzanie dokumentów i procedura przekroczenia granicy zostały maksymalnie uproszczone.

godz. 21.46 - MON Ukrainy: Charków został zaatakowany przez rosyjski bombowiec strategiczny

Jak informuje agencja Interfax-Ukraina, powołując się na ministerstwo obrony, w stronę Charkowa odpalono 16 pocisków z rosyjskiego bombowca strategicznego.

godz. 21.15 - Ukraińscy cywile walczą pod Chersoniem

Ukraińscy cywile podpalili rosyjskiego Pancyra, który utknął na polu pod Chersoniem.

godz. 21.00 - UE: zgoda na odłączenie 7 rosyjskich banków od systemu SWIFT

Unia Europejska zgodziła się na odłączenie od systemu SWIFT banków: VTB, Rossiya, Otkritie, a także Novikombank, Promsvyazbank, Sovcombank i VEB RF. Na liście nie znalazł się jednak Sbierbank.

godz. 20.58 - Mer Chersonia: miasto jest otoczone przez Rosjan

Położony na południowej Ukrainie Chersoń jest otoczony przez siły rosyjskie - przekazał we wtorek wieczorem mer miasta Ihor Kołychajew. Dodał, że płoną budynki mieszkalne, a miasto potrzebuje korytarza humanitarnego, którym dostarczano by jedzenie i leki. Kołychajew przekazał również, że w walkach o miasto zginęło lub zostało rannych do 300 żołnierzy rosyjskich - informuje powołujący się na jego słowa kanał Euromaidan PR na Twitterze. - We wtorek wieczorem miasto znajdowało się pod silnym ostrzałem Rosjan, a kilkudziesięciu cywilów zostało rannych - czytamy.

godz. 20.25 - Mariupol: po atakach w centrum nie żyje jedna osoba

Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne na skutek ataku sił rosyjskich w centrum Mariupola nad Morzem Azowskim – poinformowała agencja Interfax-Ukraina.

Ukraińskie MSW powiadomiło na Facebooku, że policja wszczęła sprawę karną z artykułu o naruszeniu praw i zwyczajów podczas wojny.

Uszkodzonych zostało kilka budynków i szkoła. Po raz kolejny ostrzelano jedną z dzielnic mieszkaniowych.

godz. 20.17 - Łódzcy przedsiębiorcy włączają się w pomoc Ukrainie

Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa spotkała się 28 lutego z Dyrektorem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej w Łodzi Witoldem Zapędowskim oraz jej przedstawicielami. Dodatkowo, w spotkaniu uczestniczyła Pani Nadiya Kaskiv - osoba ściśle współpracująca z Urzędem Wojewódzkim we Lwowie, która nakreśliła rzeczywisty obraz potrzeb.

Spotkanie uporządkowało wiedzę w zakresie niezbędnego i natychmiastowego wsparcia, jak również pozwoliło zaplanować konkretne działania na najbliższy czas.

Tego samego dnia odbyło się już w siedzibie ŁIPH robocze spotkanie, które zgromadziło zarówno Członków Rady ŁIPH, Członków Zarządu ŁIPH oraz przedsiębiorców.

Podczas spotkania ustalono konkretny plan działań na najbliższe dni oraz rozpoczęto rozmowy na temat strategii działań długofalowych, które mają przyczynić się do pomocy przez najbliższe miesiące.

godz. 20.14 - Rosyjskie atomowe okręty podwodne wypłynęły na ćwiczenia na Morzu Barentsa

Rosyjskie okręty podwodne z napędem jądrowym wypłynęły na ćwiczenia na Morzu Barentsa - poinformowała Flota Północna. Na Syberii trwają też ćwiczenia mobilnych wyrzutni rakiet międzykontynentalnych. Rosyjskie wojsko nie potwierdza, by manewry miały związek z niedzielną decyzją prezydenta Władimira Putina o postawieniu w stan najwyższej gotowości sił nuklearnych.

Kilka z atomowych okrętów podwodnych Floty Północnej jest zaangażowanych w ćwiczenia "wykonywania manewrów w sztormowych warunkach" - przekazała w cytowanym przez agencję AP we wtorek komunikacie rosyjska marynarka wojenna. Dodano, że do tych jednostek dołączy kilka okrętów wojennych normalnie zaangażowanych w ochronę Półwyspu Kolskiego.

W lasach położonego we wschodniej Syberii obwodu irkuckiego jednostki rosyjskich strategicznych wojsk rakietowych ćwiczą rozmieszczanie wyrzutni pocisków balistycznych dalekiego zasięgu RS-24 Jars - podano w komunikacie rosyjskiego ministerstwa obrony.

godz. 20.13 - PCK: na granicę ukraińską dotarł transport z Wrocławia

godz. 19.55 - Spółka Nord Stream 2 AG ogłosiła upadłość

Spółka Nord Stream 2 AG z siedzibą w Zug, która miała być operatorem gazociągu Nord Stream 2 łączącego Rosję z Niemcami, jest w stanie upadłości – informuje portal „Tages Anzeiger”.

O upadłości spółki Nord Stream 2 poinformowała przedstawicielka kantonu Zug do spraw gospodarczych Silvia Thalmann-Gut.

Thalman-Gut potwierdziła, że upadłość dotyczy ok. 100-110 pracowników – informuje „Tages Anzeiger”.

godz. 19.45 - Jad Waszem potępił rosyjski atak na Babi Jar

Izraelskie Centrum Pamięci o Holokauście Jad Waszem potępiło rosyjski atak na Kompleks Memorialny Babi Jar w Kijowie. To miejsce masakry Żydów podczas drugiej wojny światowej przez niemieckie wojska okupacyjne. W miejscu tym znajduje sie także pomnik upamiętniający ofiary.

"Wzywamy społeczność międzynarodową do podjęcia skoordynowanych działań w celu ochrony cywilów, a także historycznych miejsc ze względu na ich niezastąpioną wartość dla badań, edukacji i upamiętniania Holokaustu" - przekazał Jad Waszem.

godz. 19.42 - Tenisiści z Rosji i Białorusi wykluczeni z Pucharu Davisa

Międzynarodowa Federacja Tenisowa ogłosiła zakaz udziału rosyjskich i białoruskich drużyn w rozgrywkach Pucharu Davisa. Na razie będą mogli jednak kontynuować rywalizację w turniejach ATP i WTA oraz turniejach wielkoszlemowych.

godz. 19.28 - Potężna eksplozja w Charkowie

W Internecie pojawiają się kolejne materiały wideo z rosyjskich ataków na Charków. W ukraińskim mieście doszło do potężnej eksplozji przy użyciu niezidentyfikowanego rodzaju broni. Świadkowie mówią, że niewykluczone, że Rosjanie użyli broni termobarycznej. Możliwe również, że pocisk trafił w skład amunicji.

godz. 19.23 - Siedem osób zginęło w ostrzale siedziby władz obwodu charkowskiego

Siedem osób zginęło, a 24 zostały ranne - w tym jedno dziecko - podczas wtorkowego ostrzału przez siły rosyjskie siedziby władz obwodu charkowskiego na Ukrainie – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na szefa administracji obwodowej Ołeha Syniehubowa.

"Rosyjski wróg bezlitośnie zabija cywilnych mieszkańców obwodu charkowskiego! Dziś pociski trafiały w dzielnice mieskzaniowe, w centrum miasta, w szpital, w uniwersytet. Spokojni ludzie szli do aptek i sklepów spożywczych" - podkreślił Syniehubow.

Wcześniej podano, że co najmniej 10 osób zginęło, a ponad 35 zostało rannych w rosyjskich ostrzałach Charkowa. Na główny plac miasta - plac Wolności - spadła rakieta klasy Kalibr. Po kilku minutach doszło do powtórnego ataku analogiczną rakietą, tym razem w budynek.

godz. 19.10 - Spółka Nord Stream 2 niewypłacalna

Zlokalizowana w Szwajcarii spółka Nord Stream 2 jest niewypłacalna i zwolniła ponad stu pracowników. Poinformowała o tym dyrektor finansowa kantonu Zug, w którym firma funkcjonowała, Silvia Thalmann-Gut. To - jak dodała w rozmowie z publicznym nadawczą SRF - konsekwencja zeszłotygodniowych sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone.

Spółka Nord Stream 2, należąca w całości do Gazpromu, została objęta sankcjami USA nałożonymi w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Nord Stream 2 to 1234-kilometrowy gazociąg z Rosji do Niemiec biegnący przez Morze Bałtyckie. Niemcy we wtorek wstrzymały jego certyfikację.

godz. 19.00 - Zdjęcia po ataku na kijowską wieżę telewizyjną

godz. 18.54 - Rosja i Białoruś wykluczone z 33. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego "Solidarności" i Olimpijczyków

Oficjalne pismo w tej sprawie wystosował Region Ziemia Łódzka NSZZ "Solidarność", czyli organizator wyścigu. Jak czytamy, "w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, wyraża swoją solidarność z walczącym i broniącym swojej Ojczyzny narodem ukraińskim".

godz. 18.44 - CNN: Rosjanie wystrzelili na Ukrainę ponad 400 rakiet

Od początku inwazji na Ukrainę Rosjanie wystrzelili na ten kraj ponad 400 pocisków rakietowych - poinformowała stacja CNN, powołując się na wysokiego urzędnika rządu USA. Rosjanie wciąż nie mają przewagi w powietrzu, ukraińska obrona przeciwlotnicza pozostaje silna - dodano.

Ukraina nadal dysponuje systemami obrony przeciwrakietowej, które są "zdolne do użycia, nienaruszone i zaangażowane w walkę" - przekazał CNN amerykański wysoki urzędnik zajmujący się kwestiami obronnymi.

godz. 18.36 - Jak spalić rosyjski czołg? Ćwiczenia w Żytomierzu

W Żytomierzu setki osób wzięło udział w ćwiczeniu „Jak spalić rosyjski czołg”.

godz. 18.33 - Zełeński rozmawiał z Bidenem

Jak informuje agencja AFP, podczas rozmowy prezydentów Ukrainy i USA, Wołodymyr Zełeński powiedział Joe Bidenowi "musimy jak najszybciej powstrzymać agresora”.

godz. 18.21 - Duże sieci handlowe w Polsce usuwają rosyjskie i białoruskie produkty ze sklepowych półek

Duże sieci handlowe w Polsce: Biedronka, Carrefour, Żabka i Rossmann usuwają produkty z Rosji i Białorusi ze swojej oferty.

godz. 18.09 - Premier: Polska domaga się jak najostrzejszych sankcji wobec Rosji

Polska domaga się jak najostrzejszych sankcji wobec Rosji za atak na Ukrainę - powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że już te nałożone wcześniej są bolesne dla Moskwy. "Gospodarka rosyjska dostała potężne uderzenie" - dodał szef rządu.

godz. 18.07 - Bezprecedensowy wzrost zapotrzebowania na gotówkę w Rosji

Jak informuje na Twitterze PKO Research, rosyjska agresja na Ukrainę oraz zachodnie sankcje doprowadziły w Rosji do bezprecedensowego wzrostu zapotrzebowania na gotówkę. Od 24 lutego Rosjanie najprawdopodobniej wypłacili ok. 1,8 bln rubli (równowartość ok. 18 mld USD).

godz. 18.02 - Pięć ofiar ataku na Babi Jar

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że pięć osób zginęło w wyniku ataku rosyjskiej armii na terytorium, na którym w Kijowie znajduje się kompleks pamięci Babi Jar. "Po co powtarzać: nigdy więcej« przez 80 lat, skoro kiedy bomba spada na Babi Jar, świat milczy? Zniknęło jeszcze pięć ludzkich istnień. Historia się powtarza - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

"Trwa potężny atak rakietowy. Ci złoczyńcy po raz drugi zabijają ofiary Holokaustu!" - napisał w mediach społecznościowych szef kancelarii ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak.

godz. 17.57 - Ostrzał w Borodziance

Na zarejestrowanym materiale wideo widać, jak budynek cywilny jest atakowany przez czołg.

godz. 17.53 - Walki w Charkowie

godz. 17.39 - Prezydent Ukrainy: negocjacje są możliwe po zawieszeniu broni

Wołodymyr Zełeński, prezydent Ukrainy, powiedział "aby zasiąść do stołu negocjacyjnego, trzeba najpierw zawiesić broń".

godz. 17.32 - Kijów: 5 ofiar ataku na wieżę telewizyjną

Jak donosi ukraińska agencja Interfax, powołując się na Państwowe Pogotowie Ratunkowe, w ataku na wieżę tv w Kijowie zginęło 5 osób. Tyle samo zostało rannych.

godz. 17.29 - Premier Wielkiej Brytanii: nie będziemy zbrojnie walczyć z Rosją na Ukrainie

Brytyjskie wojska nie będą walczyć z siłami rosyjskimi na Ukrainie, a wzmacnianie ich obecności na wschodniej flance NATO ma miejsce w granicach Sojuszu - podkreślił premier Boris Johnson podczas wizyty w Estonii.

"To nic innego jak środki defensywne, które są istotą NATO od ponad 70 lat. Chcę jasno powiedzieć, że nie będziemy walczyć z siłami rosyjskimi na Ukrainie, a nasze wzmocnienia, takie jak te tutaj w Tapa, mieszczą się zdecydowanie w granicach członków NATO i jest to właściwą rzeczą" - powiedział w estońskiej bazie wojskowej, do której przyleciała kolejna grupa brytyjskich żołnierzy.

Wyjaśnił, że utworzenie przez NATO strefy zakazu lotów nad Ukrainą wymagałoby zestrzeliwania rosyjskich samolotów, co przerodziłoby się w wojnę światową. "To jest czas, w którym błędne kalkulacje i nieporozumienia są aż nazbyt możliwe" - wskazał.

godz. 17.17 - Rosyjscy i białoruscy lekkoatleci zawieszeni

Zawodnicy z Rosji i Białorusi nie będą dopuszczeni do udziału w międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych - informuje białoruska Nexta.

godz. 16.51 - W Chersoniu będzie obowiązywała godzina policyjna

Jak informuje ukraińska agencja Interfax, od dzisiaj (1 marca) w Chersoniu zostanie wprowadzona godzina policyjna. Będzie obowiązywała od godz. 20.00 do 6.00 rano.

godz. 16.44 - Ukraińskie media: strącono rosyjski samolot, który atakował mieszkalne dzielnice Charkowa

W Charkowie stracono rosyjski samolot, który bombardował mieszkalne dzielnice miasta – poinformował portal Suspilne na Telegramie. Przedstawicielka władz dzielnicy nowobawarskiej Tatjana Cybulnyk powiedziała portalowi, że jest to samolot, z którego zrzucono bombę na dom mieszkalny, zabijając według wstępnych danych co najmniej 8 osób i raniąc kolejne 8.

godz. 16.38 - Ataki na Kijów. Rosjanie uderzają w telekomunikację

godz. 16.35 - Krajobraz po ataku na Borodziankę

godz. 16.30 - MSZ Ukrainy: nie ma zgody na ultimatum stawiane przez Rosję

Nie ma zgody na ultimatum stawiane przez Rosję - podkreślił szef ukraińskiej dyplomacji. Dmytro Kułeba dodał, że takie stanowisko Ukraina będzie prezentować podczas rozmów pokojowych z Rosjanami. Minister Kułeba podkreślił, że spotkanie pokojowe powinno się odbyć, ponieważ Ukraina wierzy w dyplomatyczne rozwiązania, ale - jak dodał - pod żadnym warunkiem Ukraina nie pojedzie na rozmowy, jeśli Rosja zamierza na nich wyłącznie ogłaszać swoje ultimata. "Możemy rozmawiać, ale nie będziemy wykonywać rosyjskich ultimatów i zachcianek" - zaznaczył szef ukraińskiej dyplomacji.

Według niektórych ukraińskich mediów ukraińsko-rosyjskie rozmowy mogą się odbyć jutro. Pierwsza runda rozmów miała miejsce 28 lutego. Po jej zakończeniu nie ogłoszono żadnych konkretnych ustaleń. 

godz. 16.16 - Atak na wieżę telewizyjną w Kijowie

godz. 16.15 - MSZ Włoch: ambasada przenosi się do Lwowa

Ambasada Włoch na Ukrainie zostanie przeniesiona z Kijowa do Lwowa - poinformował we wtorek MSZ w Rzymie. Obywateli włoskich wezwał zaś, by opuścili Kijów wszelkimi dostępnymi środkami transportu, także pociągami.

Włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wytłumaczyło decyzję o przeniesieniu ambasady do Lwowa pogorszeniem się warunków bezpieczeństwa w Kijowie i w konsekwencji niemożliwością zagwarantowania pełnej działalności placówki. Jak dodał resort, przenosiny ambasady już trwają. Podobne decyzje podjęły wcześniej ambasady innych krajów.

godz. 15.42 - Doszło do pierwszej wymiany jeńców w obwodzie sumskim

Doszło do pierwszej wymiany jeńców w obwodzie sumskim Ukrainy – poinformował we wtorek szef lokalnej administracji obwodowej Dmytro Żywycki na Telegramie.

Wymieniliśmy naszych pięciu żołnierzy obrony terytorialnej na jednego rosyjskiego oficera policji wojskowej" – oznajmił Żywycki.

Na rozkaz prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zorganizowano zielony korytarz w celu przeprowadzenia wymiany jeńców, którzy znajdowali się z wiosce Osoiwka

godz. 15.40 - Rosjanie zbombardowali szpital w Charkowie

Tak wygląda szpital regionalny w Charkowie po nalocie rosyjskiego samolotu.

godz. 15.30 - MON Ukrainy: Rosjanie szykuje masową dezinformację - będą mówić, że rząd zgodził się na kapitulację

Rosyjski okupant przygotowuje się do rozpoczęcia szerokiej akcji dezinformacyjnej; będzie głosić, że władze cywilne i wojskowe Ukrainy zgodziły się na kapitulację; nie wierzcie w to, to kłamstwo! - ostrzegł we wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Celem tej operacji psychologicznej jest użycie kłamstw do złamania oporu ukraińskiego narodu i sił zbrojnych - przestrzegł Reznikow. Dodał, że według rosyjskich planów pierwszym etapem tej akcji będą masowe problemy z komunikacją, później pojawi się wiele fałszywych doniesień o zgodzie władz ukraińskich na kapitulację.

"Wielu z tych, którzy chcieli zdobyć Kijów w dwa lub trzy dni jest już w piekle" - przekazał szef ukraińskiego ministerstwa obrony. Bronimy się już 128 godzin, mocno trzymajcie swoją broń, kontynuujcie opór! - zwrócił się do rodaków Reznikow.

godz. 15.21 - Atak na dzielnicę mieszkalną w Charkowie

W Charkowie Rosjanie przypuścili atak rakietowy na dzielnicę mieszkalną. Szpital został zniszczony, są zabici i ranni.

godz. 15.19 - ONZ: dyplomacji z Europy odmówili wysłuchania Siergieja Ławrowa, szefa MSZ Rosji

Dyplomaci z krajów europejskich opuścili salę podczas Rady Praw Człowieka ONZ przed przemówieniem Ławrowa.

godz. 14.47 - Rosja zwróciła się do mieszkańców Kijowa żyjących niedaleko infrastruktury wywiadu do ewakuacji

godz. 14.45 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do uznania Rosji za kraj terrorystyczny

godz. 14.26 - Zniszczone budynki i samochody - krajobraz po bombardowaniu centrum Charkowa

godz. 14.24 - Zdjęcia z Mariupolu, to miasto jest wtorkowym celem wojsk rosyjskich

godz. 14.14 - Zniszczony dom rodzinny na Ukrainie - znak okrucieństwa wojny

godz. 14.05 - Rosjanie połączyli się z separatystycznymi sojusznikami w kluczowym terytorium przybrzeżnym, podaje agencja AFP

godz. 13.50 - Parlament Europejski przyjął wniosek Ukrainy o wejście do Unii Europejskiej. Rozpoczęła się specjalna procedura przyjęcia do wspólnoty.

godz. 13.31 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał w Parlamencie Europejskim

Nie brakowało emocji podczas przemówienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przed nadzwyczajną sesją Parlamentu Europejskiego. Jeden z tłumaczy wystąpienia nie mógł powstrzymać łez:

 - Walczymy za nasz kraj i za naszą wolność - mówił prezydent Ukrainy. - Każdy nasz plac, jakkolwiek by się nie nazywał, nosi imię placu Wolności. Nikt nas nie złamie. Jesteśmy silni, jesteśmy Ukraińcami.

Zełenski wezwał wszystkie kraje UE do solidarności z Ukrainą. - Udowodnijcie, że jesteście z nami, że faktycznie jesteście Europejczykami.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podziękowała Polsce, Rumunii, Słowacji oraz Węgrom za przyjęcie uchodźców z Ukrainy.

godz. 13.00 - Wizyta sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Łasku 

Nie wysyłamy naszych samolotów na Ukrainę - powiedział w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W jego opinii oznaczałoby to ingerencję militarną w konflikt toczący się na Ukrainie. Jens Stoltenberg dodał, że państwa NATO nałożyły już na Rosję poważne sankcje za nieuzasadnioną inwazję na terytorium Ukrainy. Nie zrezygnujemy ze wsparcia Ukrainy i na pewno pociągniemy Rosję i Białoruś do odpowiedzialności - dodał Stoltenberg. Z kolei prezydent Andrzej Duda mówił o ciągłym kontakcie z prezydentem Ukrainy. W ocenie głowy naszego Państwa, pomoc humanitarna udzielana przez Polskę jest odpowiedzią na potrzeby naszych sąsiadów ze wschodu.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj

godz. 12.50 - Zwykli mieszkańcy występują przeciwko rosyjskim siłom

W okupowanym Krupjansku koło Charkowa mieszkańcy występują przeciwko rosyjskim siłom inwazyjnym, dosłownie wypędzają ich z miasta.

godz. 12.45 - Najemnik z grupy Wagnera w ukraińskich rękach

godz. 12.37 - Nadzwyczajna sesja Parlamentu Europejskiego - tematem agresja Rosji na Ukrainę

godz. 12.32 - Dmitrij Miedwiediew: "Uważajcie na swoje przemówienie, panowie!"

Członek rosyjskiej rady bezpieczeństwa oraz były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ostrzegł kraje zachodnie przed wypowiadaniem wojny ekonomicznej. - Francuski minister powiedział dziś, że wypowiedzieli nam wojnę gospodarczą. Uważajcie na swoje przemówienie, panowie! I nie zapominajcie, że wojny gospodarcze w historii ludzkości często przeradzały się w prawdziwe wojny - napisał Miedwiediew.

godz. 11.26 - konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy oraz szefa NATO Jensa Stoltenberga w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku

- Dzisiejsza wizyta podkreśla jedność, spójność i solidarność w działaniach. Wszystko co dzieje się teraz, to wyjście pod zbliżający się szczyt NATO w Madrycie - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda jest przekonany, że dzięki jedności, zostanie zabezpieczony pokój w Europie oraz bezpieczeństwo dla mieszkańców Polski. - Chcemy, aby nasze kraje rozwijały się w spokoju i pokoju.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że Rosja i Białoruś zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. - Nałożyliśmy poważne sankcje na Rosję. Udzielamy wsparcia Ukrainie poprzez wysyłanie broni oraz innego sprzętu. Chcę jednak zaznaczyć, że NATO nie jest częścią konfliktu, zatem sojusz nie wyśle jakichkolwiek wojsk do Ukrainy.

godz. 11.20 - Cztery osoby ranne w wyniku ostrzału dwóch bloków mieszkalnych w Chersoniu

W Chersoniu ostrzał artyleryjski nie oszczędził dwóch dziewięciopiętrowych bloków mieszkalnych. Pociski zniszczyły mieszkania na drugim i trzecim piętrze oraz podpaliły jeden z budynków, raniąc cztery osoby. Pożar został ugaszony, doszło do wycieku gazu.

(Źródło: onet.pl)

godz. 11.14 - konferencja prasowa premierów Polski i Wielkiej Brytanii

Premier Mateusz Morawiecki oraz szef brytyjskiego rządu Boris Johnson wyrazili solidarność z Ukrainą oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

- Sankcje to podstawowa broń zachodu. Dzisiaj, niestety, konfrontujemy się także z dramatycznymi wydarzeniami. Giną cywile, dzieci, osoby starsze od kul rosyjskich żołnierzy wysłanych przez Putina. Chcemy chronić osoby cywilne, stąd nasz wysiłek od strony humanitarnej - powiedział premier Morawiecki.

Boris Johnson nie ukrywał podziwu dla Polski za działania w kierunku opanowania kryzysu humanitarnego na polsko-ukraińskiej granicy. Dodał także, że kraje zachodnie mają pełną świadomość, jak daleko może posunąć się Rosja w tym konflikcie. - Putin jest przygotowany do użycia barbarzyńskich taktyk, spuszczając bomby na cywilów. Sądzę, że w tej strasznej wojnie, która ma miejsce, została niedoceniona pasja Ukraińców do obrony.

godz. 10.59 - WAŻNE: Samolot linii rosyjskich wleciał w polską przestrzeń powietrzną, mimo zakazu

Samolot rosyjskich linii Volga-Dniepr Airlines podczas lotu z Rosji na Słowację naruszył zakaz wstępu do polskiej przestrzeni powietrznej. Jak poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego, lot był przeprowadzony na prośbę strony słowackiej i uzyskał stosowne zgody. Strona słowacka dodała, że w samolocie znajdował się tzw. "materiał strategiczny", czyli paliwo jądrowe dla elektrowni.

godz. 10.16 - Dziś Rosjanie spróbują zdobyć Mariupol, potwierdza lider donieckich separatystów

godz. 10.07 - W Łasku rozpoczyna się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem

Zapowiedź tego wydarzenia można przeczytać tutaj.

godz. 09.54 - Przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego: "Ostrzał Charkowa to zbronia wojenna, nikt tego Rosji nie wybaczy"

- Długo nam mówiono, że Ukraińcy nie są tacy, jak powinni być, albo że mają jeszcze wiele do zrobienia. Teraz pokazaliśmy całych siebie. W każdej rozmowie z naszymi partnerami czuję szacunek. Rosja też pokazała, czym się stała. 16 dzieci zginęło przez cztery dni. Każda zbrodnia okupantów gromadzi nas przeciw nim - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim, najnowszym przemówieniu.

Głowa państwa ukraińskiego upomniała się również o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. Wczoraj Zełenski wysłał do Brukseli oficjalny wniosek o wstąpienie do europejskiej wspólnoty. Źródła w Unii podają, że prezydent Ukrainy ma przemówić podczas nadzwyczajnej sesji Parlamentu Europejskiego.- Europejczycy mają świadomość tego, że nasi żołnierze walczą za pokój wszystkich państw Europy, za wolność, za demokrację. Zwracamy się do UE, by Ukraina natychmiast została do niej przyłączona. Nasz cel, to bycie razem z Europejczykami na równych prawach. Jestem przekonany, że zasłużyliśmy na to - dodał Wołodymyr Zełenski.

godz. 09.42 - Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn nie odbędą się w Rosji, potwierdziła FIVB

To już oficjalne - Międzynarodowa federacja siatkarska odebrała Rosji prawo organizacji Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn. Wcześniej wiele reprezentacji (w tym mistrzowie świata Polacy) oświadczyło, że nie weźmie udziału w imprezie, jeśli ta odbędzie się w Rosji.

- W związku z rosyjską inwazją militarną na Ukrainę, FIVB wyraża zaniepokojenie eskalacją sytuacji oraz sprawą bezpieczeństwa Ukraińców. Zarząd Administracji FIVB doszedł do wniosku, że przygotowanie i przeprowadzenie światowego czempionatu w Rosji byłoby niemożliwe ze względu na wojnę na Ukrainie. Zarząd podjął decyzję o odebraniu prawa organizacji turnieju mistrzowskiego, który ma się odbyć w sierpniu i wrześniu 2022 roku - czytamy w oświadczeniu.

Jak dodała FIVB, rosyjska federacja siatkarska oraz komitet organizacyjny zostały poinformowane o decyzji. Teraz międzynarodowa federacja musi znaleźć nowego gospodarza (lub gospodarzy) mistrzostw świata. - Chcemy zapewnić całej siatkarskiej rodzinie, czyli federacjom narodowym, zawodnikom, sędziom oraz fanom, bezpieczeństwo i dumę z uczestnictwa w radosnym i pokojowym festiwalu sportu.

godz. 09.35 - YouTube zablokował rosyjskie kanały Russia Today oraz Sputnika w Europie (AFP)

Jak podaje agencja AFP, platforma YouTube postanowiła zablokować w Europie kanały Russia Today oraz Sputnika sponsorowane przez Rosję. To kolejny znak solidarności branży mediów społecznościowych z Ukrainą.

Wcześniej Twitter zdecydował dodawać odpowiednie adnotacje do tweetów wysyłanych przez rosyjskie media związane z reżimem. Media powiązane z Kremlem są oskarżane o szerzenie dezinformacji w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę.

godz. 09.32 - W sieci coraz więcej nagrań z centrum Charkowa

godz. 09.25 - Najemnik z "grupy Wagnera" wzięty do ukraińskiej niewoli, informuje doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko

Najemnik z rosyjskiej formacji zbrojnej zwanej "grupą Wagnera" został wzięty do niewoli przez Ukraińców, podał Anton Heraszczenko. Pojmany w Owruczu (obwód żytomierski) Rosjanin wcześniej brał udział w walkach w Syrii.

 "Grupa Wagnera" jest prywatną firmą wojskową powiązaną z Jewgienijem Prigożynem, rosyjskim biznesmenem, który nie kryje swojego poparcia dla Kremla. Według zachodnich mediów, ponad 400 wagnerowców ma działać w Kijowie, a ich celem jest "zamordowanie prezydenta i członków rządu oraz przygotowanie gruntu pod przejęcie władzy przez Moskwę".

godz. 09.16 - Charków po ostrzale z rakiet Grad: "Sześć osób rannych, w tym jedno dziecko"

W Charkowie trwa liczenie strat po ataku rakietowym przeprowadzonym przez siły rosyjskie, poinformował oficjalnie szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

Bombardowanie ukraińskich miast potępił szef OBWE oraz polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. - Takie działanie musi być potępione przez wszystkich członków społeczności międzynarodowej. To zbrodnia wojenna, zgodnie z prawem międzynarodowym! Wzywam Rosję do uszanowania artykułu 25 Konwencji Haskiej z 1907 roku oraz wszystkich przepisów czwartej Konwencji Genewskiej.

godz. 08.55 - Brytyjskie ministerstwo obrony: "Rosjanie nie zrobili wielkich postępów w zdobyciu Kijowa przez ostatnie 24 godziny"

Brytyjskie ministerstwo obrony opublikowało najnowsze podsumowanie wydarzeń na Ukrainie. Według danych Brytyjczyków, Rosjanie nie zrobili wielkich postępów w zdobyciu Kijowa przez ostatnie 24 godziny. - Prawdopodobną przyczyną tak powolnego marszu są nieustanne trudności logistyczne.

Wojska rosyjskie coraz częściej używają swojej artylerii na północy Ukrainy oraz w okolicach Charkowa i Czernihowa. - Użycie ciężkiej artylerii w gęsto zaludnionych miejscach znacząco zwiększa ryzyko ofiar wśród ludności cywilnej - napisało ministerstwo w podsumowaniu.

Brytyjczycy odnieśli się również do sytuacji na froncie powietrznym. - Rosji nie udało się przejąć kontroli nad ukraińską przestrzenią powietrzną, co skłania do przeprowadzania nocnych operacji, aby zredukować własne straty.

godz. 08.52 - "Dwóch liderów, dwa światy..."

Oficjalny profil Ukrainy na Twitterze opublikował sarkastyczne porównanie prezydentów Rosji i Ukrainy.  - Wolność zwycięży - napisano na ukraińskim profilu twitterowym.

godz. 08.44 - Rosjanie wkroczyli do Chersonia, udało im się przekroczyć rzekę Dniepr

godz. 08.40 - Liczba zabitych i rannych żołnierzy rosyjskich coraz większa, informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

 

Wojsko ukraińskie podało najnowsze dane dotyczące strat Rosjan od początku inwazji. Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, liczba zabitych i rannych żołnierzy rosyjskich wynosi już 5 710 osób. W ukraińskiej niewoli przetrzymywanych jest obecnie 200 osób.

Wojska rosyjskie straciły również:

 • 29 samolotów,
 • 29 helikopterów,
 • 198 czołgów,
 • 846 wozów opancerzonych,
 • 305 pojazdów,
 • 77 jednostek artyleryjskich,
 • 7 środków obrony powietrznej,
 • 2 statki.

godz. 08.34 - Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk: Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z Ursulą von der Leyen

W rozmowie z Robertem Mazurkiem na antenie RMF FM, szef KPRM Michał Dworczyk potwierdził, że premier Mateusz Morawiecki porozmawia z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Tematem rozmowy będzie wypracowanie zasad wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej. 

godz. 08.13 - Ponad 370 tysięcy osób przekroczyło granicę z Ukrainy do Polski, podaje Straż Graniczna

Straż Graniczna poinformowała, że od czwartku, 24 lutego funkcjonariusze przepuścili 377,4 tys. osób przez przejścia graniczne z Ukrainą. We wtorek do godziny 7 przez granicę polsko-ukraińską przeszło 24 tys. osób.

godz. 08.10 - Porażające zniszczenia w Charkowie

Były ukraiński dyplomata Oleksander Szerba pokazał, jak wygląda centrum Charkowa po ataku rosyjskich wojsk. - Nasz piękny Charków... - skomentował poruszony Szerba.

godz. 08.00 - "To może być ostatni bezpieczny dzień w Kijowie"

Agencja prasowa AFP opublikowała wideo przedstawiające przestraszonych mieszkańców stolicy, którzy próbują uciec przed wojną i rosyjskimi wojskami. - Tysiące ludzi zalewa kijowski dworzec kolejowy, żeby uciec z ukraińskiej stolicy. Ukraińcy obawiają się, że to "ostatni bezpieczny dzień w Kijowie" - opisuje AFP na Twitterze.

godz. 07.54 - Kijów, Czernichów, Sumy i Charków wciąż w rękach Ukraińców, podaje Euromaidan Press

Jak informują ukraińskie media, we wtorek o godzinie 6 czasu lokalnego (godz. 5 czasu polskiego) separatystyczne grupy rosyjskich sabotażystów próbowały przedrzeć się do Czernihowa za pomocą wozów opancerzonych. Ich atak spotkał się z ostrą odpowiedzią wojsk ukraińskich. - Te grupy zostały zniszczone przez obrońców. Kijów został skutecznie obroniony, tak samo jak Sumy i Charków - dodaje Euromaidan Press.

godz. 07.50 - Bomba spadła na centralny plac Charkowa, uszkodziła regionalny budynek administracji

Drugie, największe miasto na Ukrainie wciąż pod ostrzałem rosyjskich wojsk. We wtorkowe rano w budynek administracji znajdującym się w centralnym placu Charkowa uderzyła rosyjska bomba.

To kolejny cios w miasto, od początku wojny okupanci nie oszczędzają również budynków mieszkalnych.

28 lutego - poniedziałek

godz. 22.51 - Zełenski: Rosja ostrzelała dziś Charków z artylerii rakietowej. Jest to ewidentna zbrodnia wojenna

"To spokojne miasto, spokojne dzielnice mieszkaniowe, żadnych obiektów wojskowych. Dziesiątki nagrań naocznych świadków dowodzą, że nie jest to pojedynczy fałszywy wystrzał, ale celowe niszczenie ludzi" - dodał prezydent Ukrainy. 

godz. 22.50 - Rzeczniczka Straży Granicznej o sytuacji na polsko-ukraińskiej granicy

Rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska poinformowała, że do tej pory polsko-ukraińską granicę przekroczyło już około 300 tysięcy uchodźców. Na każdym z przejść czeka na nich miejsce, gdzie mogą odpocząć, ciepły posiłek oraz pomoc prawna.

Porucznik Anna Michalska w rozmowie z IAR podkreśliła, że Straż Graniczna cały czas stara się zwiększyć przepustowość przejść granicznych. "Pierwszej doby działań zbrojnych na Ukrainie odprawiliśmy około 30 tysięcy osób, wczoraj było to już ponad 100 tysięcy osób" - powiedziała Anna Michalska.

Jak mówiła Anna Michalska, służby dokładnie weryfikują tożsamość każdego przekraczającego granicę. "Weryfikujemy dokumenty. Mamy świadomość, że w tym tłumie osób mogą być też te, które mają inne cele niż ucieczka przed wojną" - powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej.

Uchodźcy, którzy nie mają dokąd uciekać, mogą zgłaszać się do jednego z punktów recepcyjnych zlokalizowanych w pobliżu przejść granicznych. Tam uzyskają pomoc oraz zostaną przetransportowani do miejsc w całej Polsce, przygotowanych na zapewnienie im opieki.

Pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę przedstawiciele polskich władz zapewnili, że w naszym kraju znajdzie schronienie każdy uchodźca wojenny z Ukrainy.

godz. 22.46 - Rada Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) zawiesza wszystkie rosyjskie i białoruskie kluby oraz drużyny narodowe do odwołania

IIHF odbiera Rosji prawo do organizacji MŚ juniorów w 2023 roku.

godz. 22.42 - Spory ruch sprzętu wojskowego rosyjskich okupantów pod Kijowem

Jak informuje agencja Reuters, w kolumnie zauważono czołgi, wozy pancerne i jednostki artylerii polowej. 

godz. 22.40 - Terminale systemu Starlink dotarły do Ukrainy

Relacjonuje wicepremier oraz minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow:

godz. 22.30 - Po nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

W Nowym Jorku przedstawiciele ponad 190 krajów obradowali na nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Tematem była rosyjska agresja na Ukrainę.

Ambasador Polski Krzysztof Szczerski mówił, że jesteśmy świadkami jednego z największych kryzysów humanitarnych od II wojny światowej, a granice Polski są otwarte dla wszystkich, którzy uciekają przed agresją Rosji. Polski dyplomata oświadczył, że doniesienia o dyskryminacji rasowej, której rzekomo dopuszcza się Polska podczas przyjmowaniu uchodźców, są kłamstwem i oszczerstwem wobec Polski.

Ukraiński ambasador ostrzegał, że jeśli Ukraina nie przetrwa, zagrożony będzie zarówno pokój międzynarodowy, jak i Narody Zjednoczone. Natomiast ambasador Rosji Wasilij Nebenzia powtarzał, że w Ukrainie trwa "specjalna operacja wojskowa” w obronie dwóch separatystycznych obszarów i że jest ona jest "fałszywie przedstawiane przedstawiana" zarówno przez polityków jak i przez media.

Podczas obrad przed siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych trwały protesty przedstawicieli ukraińskich organizacji i nowojorczyków.

godz. 22.26 - Kanada zapowiada wprowadzenie zakazu importu rosyjskiej ropy - podaje AFP

Premier Kanady Justin Trudeau ogłosił zakaz importu rosyjskiej ropy. Powiedział, że dochody ze sprzedaży ropy wspierały prezydenta Władimira Putina i rosyjskich oligarchów.

godz. 22.08 - Biden: Kontynuujemy nasze wsparcie dla Ukrainy

"Rozmawiałem dzisiaj z sojusznikami i partnerami, aby omówić niesprowokowaną wojnę Rosji z Ukrainą. Kontynuujemy nasze wsparcie dla narodu ukraińskiego w obronie swojego kraju i potwierdzamy naszą gotowość do dalszego obciążania Rosji poważnymi kosztami, jeśli nie ulegną deeskalacji" - poinformował Joe Biden.

godz. 22.05 - Kolejne sankcje na Rosję?

"Rozmawiałem telefonicznie z Josepem Borrellem w sprawie ostatnich zbrodni wojennych Rosji na Ukrainie, w tym brutalnego masowego ostrzału infrastruktury cywilnej w Charkowie, co doprowadziło do wielu ofiar wśród ludności cywilnej. Poinformował mnie o zdecydowanych krokach UE w celu dalszego zaostrzenia sankcji wobec Rosji" - przekazał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba na swoim Twitterze. 

godz. 21.48 - Andrzej Duda dziękuje za wielkie serca Polaków

Dziękuję za to wielkie serce, które widać u nas, Polaków. Byłem przekonany, że jesteśmy takim właśnie społeczeństwem – ludźmi otwartymi, którzy z sercem na dłoni gotowi są pomagać potrzebującym. Świat to widzi - powiedział dziś prezydent Polski.

godz. 21.38 - Śledztwo ws. "Sytuacji na Ukrainie"

AFP informuje, że prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego rozpoczął śledztwo w sprawie "sytuacji na Ukrainie". 

godz. 21.25 - Zełeński: "Damy radę, wytrzymamy"

Prezydent Ukrainy publikuje filmik na Facebooku, w którym informuje, że to "najgorsze 5 dni w życiu każdego Ukraińca"

godz. 21.18 - WOT pomagają uchodźcom z Ukrainy

godz. 21.12 - Turcja blokuje cieśniny

Turcja zdecydowała o zablokowaniu cieśnin Bosfor i Dardanele dla okrętów wojskowych.

godz. 21.08 - Finlandia wesprze Ukrainę uzbrojeniem

Jak informują media, gabinet oraz fińskie siły zbrojne zdecydowały, że wyślą na Ukrainę 2,5 tys. karabinów automatycznych, 150 tys. naboi, 1,5 tys. granatników przeciwpancernych i 70 tys. racji żywnościowych dla wojska.

godz. 20.53 - Od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę do Polski trafiło 326 tys. ukraińskich uchodźców

Poinformował o tym wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker.

godz. 20.42 - Zniszczony akademik i bloki mieszkalne

Ok. godz. 18.10 czasu polskiego w Wasylkowie, Białej Cerkwi i Kalinówce - wskutek uderzenia rakietowego - zniszczony został czteropiętrowy akademik i dwa czteropiętrowe bloki mieszkalne.

W Białej Cerkwi trwa akcja ratunkowa. Uratowano dwie osoby, jedna znajduje się pod gruzami - przekazała państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy. W Wasylkowie i Kałyniwce służby nie mogą prowadzić akcji ratunkowej ze względu na trwające ostrzały.

godz. 20.27 - Rząd Norwegii: wyślemy na Ukrainę granatniki przeciwpancerne

Norweski rząd poinformował o podjęciu decyzji o wysłaniu do Ukrainy broni przeciwpancernej, choć jeszcze w niedzielę premier Norwegii Jonas Gahr Store przekonywał, że nie jest to możliwe.

"Rząd zdecydował, że Norwegia zaoferuje Ukrainie wsparcie zbrojeniowe (2 tys. granatników przeciwpancernych M72) w celu obrony przed militarnym atakiem Rosji" - oznajmił Store.

Według mediów władze Norwegii zgodziły się na wsparcie Ukrainy uzbrojeniem pod naciskiem konserwatywnej opozycji w parlamencie, a także po podobnych decyzjach innych krajów nordyckich.

Jeszcze w niedzielę premier Store twierdził, że Norwegia może wesprzeć ukraińskie wojsko hełmami oraz kamizelkami kuloodpornymi, ale nie bronią. "Ukraina jest jednak w nadzwyczajnej sytuacji" - tłumaczył zmianę stanowiska.

godz. 20.25 - Kancelaria Prezydenta RP: List Otwarty Prezydentów ws. poparcia szybkiej ścieżki kandydowania Ukrainy do UE

godz. 20.22 - MSZ Rosji: dostarczyciele broni na Ukrainę poniosą odpowiedzialność

Jak informuje korespondent agencji Reutera, szef rosyjskiego MSZ Sergiej Ławrow, przekazał, że dostarczyciele śmiercionośnej broni na Ukrainę poniosą odpowiedzialność, jeśli ta zostanie użyta podczas rosyjskiej kampanii wojskowej.

godz. 20.20 - Wojsko rosyjskie atakowane koktajlami Mołotowa

Na jednym z opublikowanych materiałów widać próbę obrzucenia rosyjskich wozów koktajlami Mołotowa. Nie do końca się to jednak udało.

godz. 20.18 - Kolejne nagrania z ostrzału m. Browary

godz. 20.17 - Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy: wojsko rosyjskie używa na swym sprzęcie ukraińskich symboli

Wojsko rosyjskie prowadzące inwazję na Ukrainie zaczęło stosować na swoim sprzęcie symbole ukraińskie, by wprowadzić ludzi w błąd - ostrzegł na swoim Facebooku dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

"Flagi ukraińskie są wywieszane na kolumnach rosyjskiego sprzętu wojskowego" - ostrzegł Załużny. Takie wypadki - dodał - odnotowano w dwóch miejscowościach w obwodzie kijowskim i na jednej z tras w obwodzie czernihowskim.

"Odnotowano także przypadki, gdy przeciwnik wywiesza białą flagę na swoim sprzęcie, jakoby po to, by się poddać. Po przybliżeniu się do pozycji ukraińskich wojska rosyjskie zaczynają otwierać ogień" - napisał dowódca. Przypomniał, że takie działania są naruszeniem prawa międzynarodowego.

godz. 20.12 - Rosja potępia decyzję FIFA i UEFA

Jak informuje agencja AFP, strona rosyjska twierdzi, że zawieszenie Rosji i rosyjskich drużyn w piłkarskich rozgrywkach UEFA i FIFA to dyskryminacja.

godz. 20.10 - Francja przenosi swoją ambasadę na Ukrainie do Lwowa

Francja przenosi swoją ambasadę na Ukrainie do Lwowa - poinformował szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian w wywiadzie dla stacji BFM TV. Podkreślił, że ambasador Francji pozostanie na terytorium Ukrainy. Szef francuskiego MSZ poinformował, że przenoszenie ambasady do Lwowa rozpoczęło się po południu.

Tłumaczył, że było to konieczne, z uwagi na "ryzyko i zagrożenie w związku z sytuacją w Kijowie" i możliwym "oblężeniem miasta przez rosyjskie wojsko". Le Drian zapewnił, że personel dyplomatyczny będzie w kontakcie z Francuzami, którzy zdecydują się opuścić ukraińską stolicą w przyszłych godzinach.

godz. 20.08 - Ukraińskie wojsko instruuje jak używać koktajli Mołotowa

godz. 20.06 - Mołdawia pozostaje neutralna

Jak donoszą światowe agencje informacyjne, Premier Mołdawii zadeklarował neutralność kraju w sprawie agresji Rosji na Ukrainę.

godz. 20.04 - Syreny alarmowe słychać we Lwowie

godz. 20.02 - Mer Charkowa: zginęło 9 osób, 37 zostało rannych

W poniedziałkowych rosyjskich ostrzałach Charkowa na wschodzie Ukrainy zginęło 9 osób, a 37 zostało rannych, w tym troje dzieci - poinformował mer tego miasta Ihor Terehow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

"Dzisiejszy ostrzał pokazał, że nie jest to po prostu wojna, tylko morderstwo ukraińskiego narodu" - oświadczył. Pociski trafiały w domy mieszkalne, zabijając i kalecząc niewinnych mieszkańców - dodał.

"Wyszły cztery osoby z bunkra, żeby nabrać wody i zginęły. Rodzina - dwoje dorosłych i troje dzieci - żywcem spłonęła w samochodzie" - powiedział.

"To, co teraz dzieje się w Charkowie, to zbrodnia wojenna! To ludobójstwo ukraińskiego narodu" - oświadczył wcześniej szef charkowskich władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

Doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że w poniedziałek doszło do zmasowanego ostrzału Charkowa rakietami Grad przez siły rosyjskie.

godz. 19.59 - Zniszczone oddziały rosyjskie w Charkowie

godz. 19.58 - UE: kolejne osoby na liście objętych sankcjami

Jak informuje Nexta, Unia Europejska "wciągnęła" na listę sankcji kolejne osoby z otoczenia Władimira Putina. Są to m.in. Dmitrij Pieskow, rzecznik prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Peskov, Igor Sieczin, uznawany za zastępcę Putina, Aliszer Usmanow, najbogatszy Rosjanin, Olga Skabeeva, rosyjska dziennikarka, nazywana "żelazną lalką Putina".

godz. 19.47 - Pentagon: Rosja zaangażowała 3/4 zgromadzonych sił

Rosja zaangażowała w inwazję już ok. 3/4 sił zgromadzonych wokół Ukrainy, a postępy wojsk zostały spowolnione - ocenił wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że mimo rozkazu Putina nie zaobserwowano znaczących ruchów sił jądrowych. Resort nie widzi też dowodów, by do czynnego udziału w wojnie włączyły się wojska białoruskie.

- Monitorujemy rosyjskie siły jądrowe tak blisko, jak to możliwe, ale nie widzieliśmy dotąd żadnych konkretnych ruchów z ich strony - powiedział oficjel podczas briefingu prasowego. Ocenił jednocześnie, że wprowadzenie przez rosyjskiego prezydenta broni jądrowej do dyskusji jest "godne potępienia".

Omawiając sytuację militarną na Ukrainie, przedstawiciel resortu obrony stwierdził, że Rosja zaangażowała w inwazję prawie 75 proc. zgromadzonych sił wokół Ukrainy, szacowanych wcześniej na 150-190 tys. żołnierzy. W ciągu pięciu dni wojny wystrzeliła też 380 rakiet różnego typu.

Oficjel stwierdził, że rosyjska ofensywa spowalnia, m.in. za sprawą "kreatywnych" wysiłków wojsk ukraińskich, w tym ataków podjazdowych, wysadzania mostów, czy bombardowań z powietrza. Mimo to, główne rosyjskie siły pod Kijowem poszły naprzód o ok. 5 km i znajdują się nieco ponad 20 km od miasta. Według Pentagonu, Rosja będzie starać się okrążyć stolicę i być może zastosować taktykę oblężenia.

Wojskowy stwierdził, że taka taktyka stosowana jest wobec Charkowa, czego świadectwem był m.in. ostrzał artyleryjski miasta, który doprowadził do zniszczenia budynków mieszkalnych i ofiar cywilnych.

Pentagon stwierdził też, że mimo doniesień mediów, nie zaobserwował dotąd oznak, by siły Białorusi przygotowywały się do wkroczenia na Ukrainę. Są natomiast wskazania, że na Ukrainie obecni są najemnicy z tzw. Grupy Wagnera.

Oficjel oznajmił też, że nie dostrzeżono dotąd, by Rosja starała się zakłócać dostawy broni na Ukrainę, które są kontynuowane.

godz. 19.40 - Premier Finlandii: dostarczymy Ukrainie karabiny automatyczne i granatniki

Finlandia postanowiła wesprzeć Ukrainę, także uzbrojeniem – oświadczyła premier Sanna Marin po nadzwyczajnym posiedzeniu gabinetu. Przekazane zostaną m.in. karabiny automatyczne i granatniki.

Według Marin, liderki socjaldemokratów, rządowa koalicja była jednomyślna, a "decyzja jest historyczna" i została podjęta wspólnie z prezydentem Saulim Niinisto. Przekazane uzbrojenie nie zagrozi własnym zdolnościom obronnym Finlandii – podkreśliła szefowa fińskiego rządu.

Zgodnie z decyzją gabinetu oraz fińskich sił zbrojnych, na Ukrainę wysłane zostanie 2,5 tys. karabinów automatycznych, 150 tys. naboi, 1,5 tys. granatników przeciwpancernych i 70 tys. racji żywnościowych dla wojska.

godz. 19.31 - Miasta portowe w Szwecji przygotowują się na przybycie uchodźców z Ukrainy

Szwedzkie miasta portowe, do których przypływają promy z Polski, przygotowują się na przybycie uchodźców z Ukrainy. Osobom posiadającym ukraińskie dokumenty armatorzy zaoferowali bezpłatny transport do Szwecji. Gotowość podwyższyły władze gmin Ystad i Trelleborg oraz Karlskrona na południu Szwecji, a także Nynaeshamn pod Sztokholmem. "Jesteśmy przygotowani, aby w razie potrzeby działać - zapewnił Christian Wigren z gminy Nynaeshamn, dokąd przypływają promy z Gdańska.

W Nynaeshamn na terminalu promowym trwa zbiórka darów dla Ukrainy prowadzona przez organizację Filippus we współpracy z Polską Żeglugą Bałtycką (Polferries). Polski armator zaoferował bezpłatny przewóz pomocy charytatywnej, a także darmowe bilety dla uchodźców z Ukrainy udających się do Szwecji. Podobną inicjatywę ogłosił również szwedzki przewoźnik Stena Line, którego promy wypływają z Gdyni.

Według szwedzkiego Urzędu ds. migracji od wybuchu wojny na Ukrainie o azyl w Szwecji wystąpiło 137 obywateli Ukrainy, głównie na południu Szwecji. W rzeczywistości uchodźców z Ukrainy mogło przyjechać więcej, gdyż do trzech miesięcy mogą oni przebywać legalnie. Media donosiły o transportach ukraińskich dzieci i kobiet do Szwecji organizowanych przez rodziny oraz znajomych. Jeden z domów dziecka z południowej Szwecji sprowadził podopiecznych z zaprzyjaźnionej placówki z Ukrainy.

godz. 19.29 - Szef MSZ Ukrainy: Litwa zdecydowanie opowiada się za Ukrainą

Dmytro Kuleba, szef ukraińskiej dyplomacji, informuje, że "Litwa zdecydowanie opowiada się za Ukrainą. Więcej wsparcia wojskowego i humanitarnego jest w drodze na Ukrainę". - Oboje zgadzamy się, że UE musi przyjąć najbardziej bolesne sankcje wobec Rosji, aby powstrzymać wojnę Putina z narodem ukraińskim - napisał na Twitterze.

godz. 19.27 - Monako zapowiada sankcje na Rosję

Jak informuje agencja Reutera, Monako, miejsce zamieszkania wielu bogatych Rosjan, będzie prowadziło zamrażanie aktywów i nakładało sankcje na Rosjan - czytamy w oświadczeniu Pałacu Królewskiego w Monako.

godz. 19.24 - NATO po raz pierwszy rozmieszcza elementy Sił Odpowiedzi Sojuszu w kontekście obrony zbiorowej

godz. 19.16 - Rosyjski konwój wojskowy na drodze do Kijowa. Ma około 30 km długości

Konwój rosyjskiej armii na północ od Kijowa ma długość co najmniej 27 km.

godz. 19.14 - Atak rakietowy na Wasylków

Trwa atak rakietowy na Wasylków pod Kijowem - poinformowała w poniedziałek mer miasta Natalia Bałasynowycz.

"Wasylków ostrzeliwują rakietami!!! Wszyscy mieszkańcy do schronów! I nie wychodźcie do rana! Chroń nas, Boże" - napisała w mediach społecznościowych mer miasta.

Na razie nie podano więcej informacji. Wieczorem ostrzelano także Kijów i Browary.

godz. 19.06 - Prezydent RP: nie można tolerować, że na Ukrainie giną dzieci

Po zakończeniu zorganizowanej przez Prezydenta USA Joe Bidena wideokonferencji z udziałem sojuszników z UE i NATO, prezydent RP Andrzej Duda powiedział, że "sojusznicy są zjednoczeni, stanowimy jedno. Wszyscy zdają sobie sprawę, że tylko razem poradzimy sobie w tej sytuacji. Musimy stać przy Ukrainie. Nie możemy godzić się na siłową zmianę światowego porządku - zaznaczył. - Nie sposób tolerować tego, że giną dzieci, że bombardowane są osiedla, że mordowani są ludzie. Musimy uczynić wszystko, aby ta wojna się zakończyła - podkreślił Andrzej Duda.

godz. 19.02 - Kliczko: od 1 marca całkowity zakaz sprzedaży alkoholu w Kijowie

Chcę poinformować, że od jutra sprzedaż napojów alkoholowych jest surowo zabroniona. Absolutnie - – powiedział Witalij Kliczko, burmistrz Kijowa.

godz. 18.54 - W Kijowie w sklepach zaczyna brakować jedzenia

Mieszkańcy miasta już się przyzwyczaili do reguł życia w czasie wojny. Wejść do metra, które od poniedziałku znów przewozi pasażerów, można wyłącznie po okazaniu dowodu osobistego. Na uczelniach oraz w szkołach ogłoszono ferie do 12 marca.

Po zakończeniu godziny policyjnej, która trwała od godz. 17 minionej soboty do poniedziałku do godz. 8, mieszkańcy stolicy udali się do sklepów, w których artykułów spożywczych jest coraz mniej. Brakuje wody, chleba, mięsa, nabiału, warzyw i owoców. Podobnie wygląda sytuacja w sklepach zoologicznych. Apteki, do których pierwszego dnia po wybuchu wojny, ustawiały się długie kolejki są teraz zamknięte. Została stworzona mapa aptek, które będą czynne codziennie w godz. od 8.00 do 19.00, podobną mapę stworzono też dla sklepów spożywczych. Od poniedziałku godzina policyjna będzie obowiązywała między 20.00 a 7.00.

Ze względu na zaistniałą sytuację żywnościową, są organizowane ośrodki pomocy, do których producenci żywności mogą bezpośrednio dostarczyć jedzenie, a osoby potrzebujące zgłosić swe zapotrzebowanie. Organizowane są zbiórki materiałów opatrunkowych, leków, ubrań, urządzeń łączności na potrzeby oddziałów obrony terytorialnej, których obecnie w Kijowie jest dziesięć.

Mieszkańcy miasta ze zrozumieniem przyjmują nową rzeczywistość i są nastawieni na zwycięstwo Ukrainy, ale można zaobserwować ogólne zmęczenie, zwłaszcza wśród osób starszych. Od kilku dni ulice nie są sprzątane, śmieci nie wywożone. Urzędy pocztowe są nieczynne. Szkoły oraz uczelnie są zamknięte; zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji Serhija Szkarleta ogłoszono ferie do dnia 12 marca.

Względny spokój kijowskich ulic od czasu do czasu przerywają wybuchy i alarmy przeciwlotnicze. Na ulicach pojawiły się wyświetlane informacje w języku rosyjskim, adresowane do rosyjskich żołnierzy, w których namawia się ich do opuszczenia Ukrainy, powrotu do domu bez zakrwawionych rąk i z czystym sumieniem.

godz. 18.49 - Ambasador RP przy ONZ: pomagamy wszystkim uchodźcom, chcemy być supermocarstwem solidarności

Stoimy w obliczu jednego z największych kryzysów humanitarnych od II wojny światowej, a granice Polski są otwarte dla wszystkich, którzy uciekają przed agresją Rosji - oświadczył ambasador RP Krzysztof Szczerski podczas nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ na temat wojny na Ukrainie. Dodał, że choć Polska nie jest politycznym supermocarstwem, chce być "supermocarstwem solidarności".

Odniósł się przy tym do doniesień o dyskryminacji na granicy polsko-ukraińskiej, w tym obaw wyrażanych przez przedstawicieli Indii dotyczących losów indyjskich studentów.

"Wiemy, że niektóre misje tu w Nowym Jorku były celami dezinformacji, mówiącej o dyskryminacyjnych praktykach na granicy polsko-ukraińskiej (...) To kompletne kłamstwo i straszna zniewaga dla nas" - stwierdził ambasador. Zaznaczył, że do Polski dotarli dotąd obywatele 125 krajów.

Dodał, że granice Polski są otwarte dla wszystkich uchodźców z Ukrainy, których dotychczasowa liczba sięga 300 tys. Podkreślił również m.in., że Polska wysłała specjalne pociągi, by ewakuować seniorów i matki z małymi dziećmi, a Polacy masowo ruszyli, by pomagać uchodźcom. Podkreślił, że do pomocy ruszyło tak wiele osób, że wokół przejść granicznych utworzyły się korki. Poinformował też, że w Polsce urodziły się już pierwsze dzieci ukraińskich uchodźców, a w szpitalach przeprowadzono pierwsze operacje ratujące życie Ukraińców.

godz. 18.42 - UEFA i FIFA wykluczyły Rosję i rosyjskie drużyny z rozgrywek

 

FIFA i UEFA wykluczyły piłkarską reprezentację Rosji i rosyjskie kluby piłkarskie z międzynarodowych i europejskich rozgrywek.

Oznacza to, że Rosja nie zagra w barażach o awans do Mistrzostw Świata, gdzie miała się zmierzyć z Polską, a rosyjskie kluby nie wystąpią w europejskich pucharach. Decyzję podjęto w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

UEFA postanowiła także wycofać się z umowy sponsorskiej z rosyjskim koncernem Gazprom, która obowiązywała od 10 lat.

godz. 18.40 - Jak przebiegały rozmowy negocjacyjne?

Jak podaje korespondent agencji Reutera, członek delegacji ukraińskiej powiedział, że negocjacje były trudne, a strona rosyjska była stronnicza. - Strona rosyjska, niestety, nadal ma bardzo stronniczy pogląd na rozpoczęte przez nią destrukcyjne procesy” – mówi doradca Szefa Gabinetu Prezydenta Michaił Podolyak.

godz. 18.37 - Nalot na Browary. 6 osób rannych

Burmistrz miejscowości Browary informuje, że w wyniku nalotu rannych zostało 6 osób - przekazuje ukraińska agencja Interfax.

godz. 18.33 - MSW Ukrainy: na Kijów spadł pocisk balistyczny Iskander

Na Kijów spadł pocisk balistyczny Iskander; informacje o dokładnym miejscu i ofiarach są ustalane - poinformował przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

"Kolejna zbrodnia putinowskiego reżimu. Uderzenie balistycznym pociskiem Iskander w Kijów" - napisał Heraszczenko w serwisie Telegram.

Ustalane są informacje co do dokładnego miejsca uderzenia i ewentualnych ofiarach.

godz. 18.31 - Kijów atakowany z powietrza

godz. 18.22 - Kolejne ataki na Charków

W Charkowie doszło do kilku wybuchów. Wciąż słychać strzały.

godz. 18.20 - Nalot na obrzeżach miasta Browary

Na obrzeżach Browarów, w kierunku Kijowa, siły rosyjskie przeprowadziły w poniedziałek atak lotniczy, są ranni - poinformował mer miasta Browary Ihor Sapożko.

godz. 18.17 - Premier Johnson rozmawiał z prezydentem Dudą

Premier Boris Johnson rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą - poinformowało Downing Street. - Premier podziękował prezydentowi za bliską współpracę i wsparcie umożliwiające dotarcie na Ukrainę kluczowej pomocy w postaci broni defensywnej i wsparcia humanitarnego - czytamy w oświadczeniu kancelarii premiera Johnsona. Potępienie rosyjskich ataków na Ukrainę i podziw dla odwagi naszych sąsiadów - według komunikatu to dwie kwestie, co do których polski prezydent i brytyjski premier byli zgodni. Jutro premier Johnson będzie w Polsce i Estonii.

godz. 18.11 - Kijów: wybuchy i syreny alarmowe

Bardzo blisko Kijowa słyszalne są silne eksplozje. W stolicy wyją syreny alarmowe.

godz. 18.10 - Potężna eksplozja w stolicy Ukrainy

godz. 18.08 - Brytyjczycy zapowiadają nowe sankcje przeciwko Rosji

Brytyjczycy wprowadzą nowe sankcje przeciwko Rosji. Szefowa dyplomacji Liz Trussogłosiła, że na celowniku znajdą się kolejne banki, w tym największy: Sbierbank. Zamrożone zostaną aktywa kolejnych trzech, w tym Bank Rozwoju Rosji. "Chcemy, by oni nie mieli dostępu do swych pieniędzy. By ich handel się zatrzymał. By ich statki nie mogły przybijać do portu, a ich samoloty - lądować" - mówiła Liz Truss.

Tymczasem ministerstwo transportu poprosiło zarządy brytyjskich portów, by nie przyjmowały rosyjskich statków. Chodzi o te zarejestrowane w Rosji, ale także o te, które de facto są kontrolowane przez obywatela Rosji. Szef ministerstwa Grant Shapps zapowiedział, ze resort będzie pomagał portom w zidentyfikowaniu niepożądanych jednostek.

godz. 18.03 - Sankcje Europejskiej Agencji Kosmicznej wobec Rosji

Europejska Agencja Kosmiczna wydała oświadczenie, w której informuje, że w pełni wdraża sankcje wobec Rosji - informuje ukraińska agencja Interfax.

godz. 18.01 - Zagrożenie atakiem rakietowym w Kijowie

godz. 17.55 - Potężna eksplozja w Kijowie

godz. 17.54 - Jutro w Łasku, prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem NATO Jensem Stoltenbergiem. W Polsce będzie także Boris Johnson

W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Podczas spotkania omówione zostaną m.in. kwestie rozmieszczenia szpicy NATO i obrony powietrznej. Do Polski ma przyjechać także brytyjski premier Boris Johnson.

godz. 17.50 - BBN: wideokonferencja z udziałem prezydentów m.in. USA i Polski

godz. 17.46 - Interfax-Ukraina: celem rozmów było przerwanie działań bojowych

Jak informuje, cytowany przez ukraińską agencję Interfax, przedstawiciel prezydenta Żełeńskiego, głównym celem pierwszej rundy rozmów negocjacyjnych było przerwanie działań bojowych.

godz. 17.24 - Negocjacje Rosji z Ukrainą: niewykluczone kolejne rozmowy

Delegacje rosyjska i ukraińska zakończyły negocjacje i wyjadą do swoich stolic na konsultacje przed nową turą – powiedział doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy - informuje rosyjska RIA.

godz. 17.17 - W Zaporożu rosyjskie wojsko strzelało do cywilnych samochodów

Jak informuje agencja informacyjna Ukrinform, w Zaporożu rosyjskie wojsko strzelało do cywilnych samochodów. Zabito dwie osoby.

godz. 17.11 - Zakończyły się negocjacje Rosji z Ukrainą

godz. 17.06 - Rosjanie niszczą port Berdiańsk

Dziennikarz Kiev Post informuje, że Rosjanie niszczą port Berdiańsk na Morzu Azowskim.

godz. 16.57 - Prezydent Ukrainy podpisał wniosek o członkostwo w UE

Wołodymyr Zełeński podpisał wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej - informuje ukraińska agencja Interfax.

godz. 16.54 - Volvo wstrzymało produkcję i sprzedaż samochodów w Rosji

godz. 16.48 - USA: nie zaobserwowano żadnych nuklearnych ruchów Rosji

Strona amerykańska przekazała, że dotąd nie zaobserwowała żadnych szczególnych ruchów nuklearnych ze strony Rosji. Chodzi oczywiście o postawienie przez Władimira Putina w stan gotowości "nuklearnej triady". Amerykanie podkreślają również, że nie zauważyli żadnych ruchów białoruskich wojsk, które miałyby dokonać inwazji na Ukrainę.

godz. 16.43 - Sekretarz Generalny ONZ: cywile i dzieci cierpią na tej wojnie, żołnierze muszą wrócić do koszar

Mamy wiarygodne informacje o zniszczeniach celów cywilnych i o ofiarach wśród cywilów i dzieci. Wystarczy już tego, żołnierze muszą wrócić do koszar - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ na temat wojny na Ukrainie. Skrytykował też groźbę użycia broni jądrowej przez Rosję. - Sama idea konfliktu nuklearnego jest po prostu niewyobrażalna - dodał.

- Mimo że rosyjskie uderzenia podobno biorą za cel ukraińskie instalacje wojskowe, mamy wiarygodne informacje o zniszczeniach budynków mieszkalnych, cywilnej infrastruktury (...) co skutkuje śmiercią cywilów, w tym dzieci. To totalnie nie do przyjęcia. Dość już tego - powiedział Guterres, apelując o "powrót żołnierzy do koszar".

godz. 16.40 - Wielka Brytania chce zawieszenia Rosji w organizacji Interpol

godz. 16.37 - Macron zażądał od Putina zaprzestania ataków na ludność cywilną

Według strony francuskiej, prezydent Francji zażądał w rozmowie z przywódcą Rosji wstrzymania ostrzału i ataków na ludność cywilną, zachowania całej infrastruktury cywilnej i bezpieczeństwa dla dróg. - Prezydent Putin potwierdził swoją chęć zobowiązania się do tych trzech punktów - poinformował Pałac Elizejski.

godz. 16.33 - Brytyjczycy uderzają w oligarchów

Brytyjczycy uderzają w rosyjskich oligarchów. Tworzą rejestr właścicieli nieruchomości, który ujawnić ma ich prawdziwych właścicieli. Bogacze nie będą już mogli ukrywać się za anonimowymi, firmami i fundacjami zarejestrowanymi za granicą.

Koniec z anonimowością. Teraz właściciele nieruchomości będą musieli ujawnić swoją tożsamość. Ci, którzy się nie zastosują będą mogli nawet trafić do więzienia. Co więcej, obowiązek ten działać będzie wstecz: 20 lat w przypadku Anglii i Walii i osiem lat w przypadku Szkocji.

Brytyjski rząd bierze więc na celownik Londongrad - świat bajecznych rosyjskich pieniędzy w stolicy Wielkiej Brytanii. Składają się na niego całe ulice i place pełne pustych domów, kupionych za pieniądze - nie zawsze z jasnych źródeł - witane przez kolejne brytyjskie rządy z otwartymi ramionami i przymkniętymi oczami. Częścią tego świata jest na przykład Roman Abramowicz, właściciel londyńskiej Chelsea. Szacuje się, że ma na Wyspach około dziesięciu nieruchomości. To mieszkania, domy i wiejska posiadłość.

godz. 16.25 - Kolejna zniszczona rosyjska kolumna wojskowa

Wygląda na to, że kolejna opuszczona i zniszczona rosyjska kolumna wojskowa w rejonie Izyumskim w obwodzie charkowskim. Głównie ciężarówki na paliwo. Wygląda na to, że siły rosyjskie źle radzą sobie z obroną swoich linii zaopatrzenia - napisano na Twitterze.

godz. 16.22 - Szefowa MSZ Niemiec: szybkie wejście Ukrainy do UE jest niemożliwe

Kwestia akcesji Ukrainy do UE nie może zostać rozwiązana w ciągu kilku miesięcy – powiedziała, cytowana przez ukraińską agencję Interfax, niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock.

godz. 16.16 - FIFA chce zawiesić Rosję

Według dziennikarzy agencji Reutera, światowa federacja piłkarska jeszcze dziś (28 lutego) ma zawiesić reprezentację Rosji we wszystkich międzynarodowych rozgrywkach. Oznaczałoby to, że Rosja nie zagra w barażach o MŚ w Katarze.

godz. 16.12 - Macron rozmawiał z Putinem i Zełeńskim

Prezydent Francji miał rozmawiać z przywódcami Rosji i Ukrainy. Rozmowa z Władimirem Putinem miała trwać 1,5 godziny. Informację na ten temat przekazała Rosyjska Agencja Informacyjna.

godz. 16.08 - Zestrzelony śmigłowiec w okolicach Charkowa

godz. 16.06 - Premier Wielkiej Brytanii przyjedzie do Polski

Brytyjski premier Boris Johnson pojedzie we wtorek do Estonii i Polski, gdzie spotka się ze swoimi odpowiednikami, Kają Kallas i Mateuszem Morawieckim, oraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem - poinformował w poniedziałek rzecznik Johnsona.

Nie sprecyzował, czy spotkanie Johnsona ze Stoltenbergiem odbędzie się w Estonii, czy też w Polsce.

godz. 16.00 - Sztab generalny Ukrainy: trwa rosyjska ofensywa i ataki z terytorium Białorusi

Wojska rosyjskie kontynuują ofensywę przeciw Ukrainie, prowadząc m.in. ostrzały rakietowe i lotnicze głównie z terytorium Białorusi - podał ukraiński sztab generalny. Według niego "istnieje wysokie prawdopodobieństwo użycia sił Białorusi".

Sztab podaje, że w ciągu poprzedniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły głównie z Białorusi sześć uderzeń rakietowych - z wykorzystaniem do 30 pocisków - i 4 uderzenia lotnicze.

godz. 15.54 - Doradca prezydenta Ukrainy: trwają rozmowy z Rosją

Rozmowy ukraińskiej i rosyjskiej delegacji trwają - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez agencję Reutera. Wcześniej media ukraińskie, powołując się na dowództwo sił powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy i przedstawiciela MSW Antona Heraszczenkę, podały, że rozmowy zakończyły się. 

godz. 15.45 - Negocjacje Rosji z Ukrainą. Nie koniec, a przerwa

Podobno negocjacje jak dotąd się nie zakończyły. Delegacje zrobiły sobie przerwę.

godz. 15.41 - Po ataku rakietowym w Charkowie

Kijowski dziennikarz opublikował na Twitterze materiał wideo, który opatrzył komentarzem "Zwykłe mieszkanie w Charkowie dzisiaj" - To Rosja robi na Ukrainie - dodał.

godz. 15.40 - Władze: to, co dzieje się w Charkowie, to zbrodnia wojenna i ludobójstwo

- To, co teraz dzieje się w Charkowie, to zbrodnia wojenna! To ludobójstwo ukraińskiego narodu - oświadczył szef charkowskich władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Według obecnych szacunków wskutek rosyjskich ostrzałów zginęło 11 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Rosjanie ostrzeliwują całe dzielnice mieszkaniowe w Charkowie, gdzie nie ma infrastruktury krytycznej, nie ma pozycji sił zbrojnych Ukrainy, w które mogliby celować Rosjanie - napisał w Telegramie Syniehubow.

"Giną dziesiątki cywilów. Dzieje się to w dzień, kiedy ludzie wyszli do aptek, po jedzenie, po wodę. To zbrodnia. Rosja wykorzystuje ciężką artylerię!" - alarmował. Ostrzały trwają do tej pory i dlatego niemożliwe jest wysłanie ratowników oraz usuwanie szkód. Obecnie szacuje się, że zginęło 11 osób, kilkadziesiąt zostało rannych.

godz. 15.35 - Apel MKOl

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zaleca, aby międzynarodowe federacje sportowe zabroniły Rosjanom i Białorusinom udziału w zawodach.

godz. 15.31 - Szef MSZ Węgier: nie przepuścimy śmiercionośnej broni dla Ukrainy przez nasze terytorium

Węgry nie pozwolą na przetransportowanie przez ich terytorium śmiercionośnej broni dla Ukrainy - oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto podczas wizyty w Kosowie. "Powodem takiej decyzji jest to, że podobne dostawy mogą stać się celem wrogich działań militarnych. (...) Musimy zapewnić Węgrom bezpieczeństwo" - powiedział Szijjarto po spotkaniu z szefową kosowskiej dyplomacji Doniką Gervallą.

Premier Viktor Orban powiedział w czwartek, że Węgry muszą się trzymać z dala od wojny na Ukrainie, gdyż „dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo Węgrów”. „Dlatego nie ma mowy, byśmy wysłali na Ukrainę czy to żołnierzy, czy sprzęt wojskowy” – dodał Orban. Zapewnił natomiast, że Węgry dostarczą niezbędnej pomocy humanitarnej.

godz. 15.28 - Spartak Moskwa wyrzucony z Ligi Europy

Jak informuje Sky Sports, rosyjski "jedynak" w europejskich pucharach został wykluczony z rozgrywek piłkarskiej Ligi Europy. Tym samym RB Lipsk automatycznie awansuje do 1/4 finału. UEFA nie potwierdziła jeszcze tych doniesień.

godz. 15.26 - Przedmieścia Czernihowa po ataku rakietowym

godz. 15.24 - USA: apel do Amerykanów o wyjazd z Rosji

Departament Stanu USA zaleca, aby Amerykanie w trybie natychmiastowym wyjechali z Rosji.

godz. 15.21 - Mariupol: w szpitalnym schronie urodziło się 6 dzieci

W schronie szpitala położniczego w ostrzeliwanym przez wojska rosyjskie Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, przez dwie doby urodziło się sześcioro dzieci - pisze agencja Ukrinform, powołując się na władze miejskie.

"Bez względu na wszystko! Szpital położniczy na Lewym Brzegu kontynuuje swoją pracę nawet w schronach. Przez dwie doby na świat przyszło sześcioro nowych mieszkańców Mariupola" - napisała mariupolska miejska rada.

Zapewniono, że pracownicy medyczni kontynuują leczenie pacjentów i przyjmowanie porodów.

godz. 15.17 - ONZ rozpoczyna dostarczać żywność na Ukrainę

Światowy Program Żywnościowy ONZ rozpoczyna operację dostarczania pomocy żywnościowej na Ukrainę.

godz. 15.12 - Kijów: godzina policyjna od godz. 20

Od dzisiaj (28 lutego) godzina policyjna w Kijowie będzie obowiązywać od godz. 20.00 do 7.00 rano. Ludzie będą mogli wychodzić na ulice tylko w przypadku syren przeciwlotniczych. Poruszanie się po mieście samochodem jest dozwolone tylko za specjalnym zezwoleniem.

godz. 15.10 - Oficjalnie: zakończyły się rozmowy negocjacyjne Rosji i Ukrainy

Rozmowy Ukrainy i Rosji zakończyły się, czekamy na szczegóły - poinformowało dowództwo sił powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Informację o zakończeniu rozmów potwierdził też przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

godz. 15.01 - Negocjacje ukraińsko-rosyjskie zakończone?

Nexta informuje, że negocjacje Rosji z Ukrainą dobiegły końca i wkrótce poznamy szczegóły. Tych doniesień nie potwierdza Rosyjska Agencja Informacyjna. Według RIA spotkanie negocjacyjne nadal jest prowadzone.

godz. 14.48 - Szwajcaria przyjmuje te same sankcje wobec Rosji, co Unia Europejska

Szwajcarska Rada Federalna informuje, że Szwajcaria przyjmuje wszystkie sankcje UE wobec Rosji i zamyka swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych.

godz. 14.45 - Ukrainy o członkostwo w UE jest już gotowy i jutro może dotrzeć do Brukseli

Wniosek Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej jest już gotowy i jutro może dotrzeć do Brukseli - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z wysokich rangą unijnych dyplomatów.

Jutro, na nadzwyczajnej sesji Parlamentu Europejskiego ma wystąpić prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski łącząc się z europosłami zdalnie.

godz. 14.40 - UE: w tym tygodniu kolejne sankcje dla Białorusi

Jak informuje agencja Reutera, powołując się na urzędnika z UE, w tym tygodniu Unia Europejska nałoży nowe sankcje na Białoruś.

godz. 14.34 - Szef MSZ Rosji odwołuje wylot do Genewy

Z powodu zakazu przestrzeni powietrznej UE, Sergiej Ławrow, rosyjski minister spraw zagranicznych odwołuje wyjazd do Genewy na spotkanie w ONZ.

godz. 14.32 - Ukraina: 330 tys. osób pozbawionych prądu

Z powodu ostrzału sił rosyjskich i walk z okupantem ponad 330 tys. osób zostało pozbawionych dostępu do energii elektrycznej - poinformowało ukraińskie ministerstwo energii. Dodało, że 11,6 tys. osób utraciło dostęp do sieci gazowej. - Z powodu działań wojennych 316 osad i 332 tys. konsumentów zostało pozbawionych prądu. Na terenie obwodów żytomierskiego, rówieńskiego, zaporoskiego, kijowskiego, czernihowskiego, sumskiego i charkowskiego 11 675 konsumentów utraciło dostęp do sieci gazowej - przekazało ministerstwo. Ekipy remontowe kontynuują prace nad przywróceniem dostaw energii - uzupełniło.

godz. 14.24 - Putin o Zachodzie: "imperium kłamstw"

Jak informuje korespondent agencji Reutera, na specjalnie zwołanym spotkaniu dot. sytuacji gospodarczej w Rosji, prezydent Władimir Putin nazwał Zachód "imperium kłamstw".

godz. 14.13 - Borrell: Rosja zamierza rozmieścić broń jądrową na Białorusi

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przekazał, że Rosja zamierza rozmieścić broń jądrową na Białorusi. "To bardzo niebezpieczny ruch" - zaznaczył.

"Ministrowie obrony UE omówią w poniedziałek plany wspólnego finansowania dostaw broni o wartości 500 mln euro na Ukrainę, w tym broni defensywnej do odpierania sił rosyjskich" - powiedział szef unijnej dyplomacji.

„Państwa członkowskie muszą dostarczyć tę broń, muszą koordynować to, co robią (...) z tymi zasobami” – dodał Borrell przed wirtualnym spotkaniem ministrów obrony państw UE.

godz. 14.00 - Mieszkańcy Enerhodaru umacniają swoją pozycję

godz. 13.52 - Sekretarz generalny NATO przyjedzie do Polski

Sekretarz generalny NATO uda się we wtorek (1 marca) do Polski i Estonii - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Sojuszu.

- We wtorek 1 marca 2022 r. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg uda się do Polski i Estonii. W Polsce, razem z prezydentem Andrzejem Dudą, odwiedzi bazę lotnictwa w Łasku. W Estonii Jens Stoltenberg wraz z premier Kają Kallas odwiedzi bazę wojskową Tapa - czytamy w komunikacie.

godz. 13.51 - Departament Skarbu USA: zakaz transakcji z rosyjskim Bankiem Centralnym

Departament Skarbu USA zakazuje Amerykanom angażowania się w transakcje z rosyjskim Bankiem Centralnym, zasadniczo zamrażając jego aktywa obecnie przechowywane w USA.

godz. 13.44 - 352 cywilów zginęło na Ukrainie

Z informacji, do których dotarli ukraińscy dziennikarze wynika, że w dotychczasowej wojnie Rosji z Ukrainą zgineło 352 cywilów. 2040 zostało rannych.

godz. 13.40 - USA zawiesza działalność swojej ambasady w Mińsku

godz. 13.30 - Rakietowy ostrzał Charkowa

Atak skierowany jest na obszar mieszkalny Charkowa. - Rosja rozpętała wojnę totalną - donoszą dziennikarze The Kiev Post.

godz. 13.15 - Rosyjska "triada atomowa" w gotowości

Rosyjski szef MON powiedział prezydentowi Putinowi, że triada nuklearna jest w „dyżurze gotowości” i wzmocniła personel.

godz. 13.05 - Oficjalnie: marynarze z Wyspy Węży w niewoli

Ukraińska marynarka wojenna potwierdza, że marynarze z Wyspy Węży żyją i zostali wzięci do niewoli przez stronę rosyjską.

godz. 12.56 - Ulice Charkowa po ostrzale rakietowym

godz. 12.55 - Tragiczne doniesienia z Charkowa [18+]

godz. 12.52 - Ukraina: Rosjanie rozstrzelali prawosławnego duchownego

Ukraińska agencja RISU informuje, że rosyjscy żołnierze rozstrzelali prawosławnego księdza Maksyma Kozachynę. 43-letni duchowny należał do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego - Patriarchatu Kijowskiego, który nie jest uznawany przez Cerkiew rosyjską. Był proboszczem parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny we wsi Rozważyw w obwodzie kijowskim. Miał zostać rozstrzelany przy wyjeździe z tej miejscowości. Bliższe okoliczności nie są znane.

godz. 12.50 - RIA: Borrel wezwał UE do dostarczenia Ukrainie broni dużego kalibru

godz. 12.48 - Rzecznik MSZ: nie planujemy ewakuacji polskiej ambasady w Kijowie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie planuje ewakuacji polskiej ambasady w Kijowie.
"Pan ambasador Bartosz Cichocki i jego podwładni tam w Kijowie pozostają"- poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

"Jesteśmy jako pracownicy naszej służby zagranicznej bardzo z nich dumni. To nie jest łatwa decyzja rozdzielić się ze swoimi rodzinami i być narażonym na niebezpieczeństwo, ale jako Polaka przepełnia mnie dumą, że polscy dyplomaci i dziennikarze też, dzielą losy naszych ukraińskich przyjaciół" - powiedział Łukasz Jasina.

Rzecznik przypomniał, że na Ukrainie funkcjonuje także polskie przedstawicielstwo we Lwowie.

godz. 12.45 - Dziesiątki zabitych po ostrzale Charkowa

godz. 12.32 - Japonia nakłada sankcje na Rosję i Białoruś

Jak informuje Rosyjska Agencja Informacyjna, Japonia planuje nałożyć sankcje na Bank Centralny Rosji, a także na prezydenta Białorusi - Aleksandara Łukaszenkę.

godz. 12.29 - Szefowa niemieckiego MON: broń dla Ukrainy już w drodze

Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht poinformowała, że obiecana władzom w Kijowie broń wkrótce dotrze do celu. Po rosyjskim ataku na Ukrainę rząd federalny zapowiedział daleko idące zmiany w polityce wobec Rosji.

Zdaniem szefowej niemieckiego MON rosyjsko-ukraińska wojna będzie długo czekała na swoje rozstrzygnięcie. "Wbrew oczekiwaniom Moskwy inwazja na Ukrainę nie skończy się tak szybko. Dlatego musimy ją wspierać w jej oporze przeciwko rosyjskiemu agresorowi" - stwierdziła Christine Lambrecht, dodając, że niemiecka broń jest już w drodze.

Wczoraj rząd federalny zarzucił swój dotychczasowy kurs w sprawie dostaw broni na Ukrainę. Kanclerz Olaf Scholz poinformował, że Niemcy dostarczą jej około tysiąca sztuk broni przeciwpancernej i około 500 rakiet przeciwlotniczych.

godz. 12.28 - "Zostawiliśmy tatę w Kijowie"

godz. 12.24 - Rumunia: rząd zablokował prokremlowskie portale, m.in. RT i Sputnik

Władze Rumunii zablokowały rano prokremlowskie portale internetowe, w tym strony agencji Sputnik oraz telewizji RT - poinformował rzecznik rządu Dan Carbunaru. Powodem jest rozpowszechnianie przez te media rosyjskiej propagandy i dezinformacji na temat wojny na Ukrainie - dodał. Z informacji przekazanych przez rząd Rumunii mediom wynika, że do poniedziałkowego popołudnia zablokowanych zostało dziewięć stron. Do wieczora liczba ta może wzrosnąć - dodano.

godz. 12.23 - Kliczko: szabrownicy w Kijowie będą likwidowani

Witalij Kliczko, mer Kijowa, zapowiedział, że szabrownicy w Kijowie będą rozstrzelani na miejscu - donoszą kijowskie media.

godz. 12.18 - Prezydent Litwy wzywa NATO do większej obecności w krajach bałtyckich

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wezwał NATO do zwiększenia obecności w krajach bałtyckich. Premier Ingrida Szimonyte ogłosiła, że zwróci się do prokuratorów Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o zbadanie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, których Rosja i Białoruś dopuszczają się na Ukrainie.

Nauseda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i przekazał mu, że obrona przeciwlotnicza państw bałtyckich musi zostać wzmocniona, przez kolejne oddziały i uzbrojenie - podało biuro litewskiego prezydenta w komunikacie.

Takie wzmocnienie miałoby "kluczowe znaczenie w obecnym kontekście bezpieczeństwa" - dodał Nauseda.

godz. 12.15 - Płonie skład ropy naftowej w Ochtyrce, w obwodzie sumskim

godz. 12.13 - 50 tys. uchodźców z Ukrainy przekroczyło granicę z Rumunią

50 tysięcy uchodźców z Ukrainy przekroczyło do tej pory granicę z Rumunią - połowa z nich - około 25 000 - zostało na terytorium tego kraju. 102 osoby złożyły wniosek o przyznanie azylu przez państwo rumuńskie - poinformował rzecznik rządu Dan Cărbunaru.
Rumunia zadeklarowała, że jest gotowa przyjąć 500 000 uchodźców. Uchodźcom pomagają organizacje pozarządowe, wolontariusze i prywatne firmy. Granica rumuńsko-ukraińska ma 531 kilometrów.
Od początku wojny Ukrainę opuściło ponad 500 tysięcy osób.

godz. 12.05 - Negocjacje bez udziału mediów

 

godz. 12.03 - Trwają negocjacje pomiędzy Rosją i Ukrainą

godz. 12.02 - Niemcy: bezpłatne przejazdy koleją dla uchodźców z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować niemieckimi kolejami z Polski do Berlina. Dotyczy to wszystkich dalekobieżnych pociągów. Deutsche Bahn jest w kontakcie z PKP i w razie większego zapotrzebowania uruchomi dodatkowe wagony lub pociągi.

Obecnie codziennie kursuje do ośmiu pociągów dalekobieżnych Eurocity z Polski do Niemiec. Wszystkie przez przejście graniczne we Frankfurcie nad Odrą. Pociągi wyruszają z Warszawy, Gdańska, Przemyśla, a także Krakowa, Wrocławia i Wiednia.

godz. 12.00 - Krajobraz po bitwie w Buczy

Nexta opublikowała na Twitterze film, w którym ukraińska strona pokazuje efekty walk, do jakich doszło w Buczy, w okolicach Kijowa. - Siły zbrojne Ukrainy zniszczyły konwój wroga. Ulica Wokzalnaja, miasto Bucza. To efekt ich inwazji i pracy naszych sił zbrojnych. Wszyscy żyją, wszyscy są zdrowi - mówi autor nagrywanego filmu.

godz. 11.55 - Wicepremier Hiszpanii: Putin jest nieprzewidywalny i nie podejmuje racjonalnych decyzji

Wicepremier i minister finansów Hiszpanii Nadia Calvino ostrzegła w wywiadzie dla radia Ser Catalunya, że prezydent Rosji Władimir Putin „jest nieprzewidywalny i – jak się wydaje - nie podejmuje decyzji z racjonalnego punktu widzenia”.

Calvino odniosła się w ten sposób do ogłoszonego przez Putina w niedzielę postawienia w stan najwyższej gotowości bojowej rosyjskich sił odstraszania, tj. odpowiedzialnych za broń nuklearną.

Według hiszpańskiej wicepremier, sankcje nałożone na Rosje są „ostre i skuteczne” i już mają wpływ na gospodarkę tego kraju. Calvino opowiedziała się za ich utrzymaniem w celu wymuszenia na Rosjanach zakończenia wojny na Ukrainie.

godz. 11.52 - The Jerusalem Post: Roman Abramowicz zaangażowany w rosyjsko-ukraińskie rozmowy pokojowe

The Jerusalem Post, gazeta izraelska, donosi, że rosyjski miliarder Roman Abramowicz jest zaangażowany w rosyjsko-ukraińskie rozmowy pokojowe.

godz. 11.49 - W BBN zaczęła się kolejna narada w związku z agresją na Ukrainę

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego trwa kolejna narada w związku z agresją na Ukrainę. Uczestniczą w niej m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, szef MON Mariusz Błaszczak oraz szef MSWiA Mariusz Kamiński. Po spotkaniu BBN prezydent Andrzej Duda odbędzie szereg rozmów z przywódcami innych państw oraz weźmie udział w konsultacjach zwołanych przez Prezydenta USA. Jutro Prezydent spotka się z Sekretarzem Generalnym NATO.

godz. 11.46 - Media: pod Kijowem zginęły dziesiątki żołnierzy Gwardii Narodowej

Pod Kijowem zginął dowódca pododdziału rosyjskiej Gwardii Narodowej z obwodu kemerowskiego na Syberii wraz z dziesiątkami żołnierzy – poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na rosyjskie media.

Źródła, na które powołują się media, podały, że przy próbie zajęcia lotniska w Hostomlu pod Kijowem zginęło co najmniej 42 rosyjskich żołnierzy wraz z dowódcą specjalnego oddziału szybkiego reagowania płk Konstantinem Ogniem, który miał doświadczenie w walkach w Czeczenii i Afganistanie.

Ciała żołnierzy mają zostać przewiezione do obwodu kemerowskiego jeszcze w poniedziałek.

Ani w rosyjskim ministerstwie obrony, ani w Gwardii Narodowej nie odpowiedziano na pytania dziennikarzy w tej sprawie.

godz. 11.41 - Schalke 04 kończy współpracę z Gazpromem

Niemiecki klub piłkarski Schalke 04 Gelsenkirchen kończy współpracę z rosyjskim Gazpromem. Wcześniej inny niemiecki klub, Borussia Dortmund, zapowiedział, że jeśli dojdzie do zerwania umowy Schalke z rosyjską firmą, wówczas klub z Gelsenkirchen może liczyć na finansową pomoc.

godz. 11.38 - Atak artyleryjski na Charków

godz. 11.35 - Władze Mariupola: w szpitalach leży 76 cywili

W szpitalach Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, przebywało w poniedziałek rano 76 cywili – poinformowały władze tego miasta. W ciągu minionej doby przybyło nowych 16 rannych w wyniku rosyjskiej inwazji – podano.

Agencja Ukrinform pisze, że rano miasto znajdowało się pod kontrolą sił ukraińskich. Rosjanie ostrzeliwują okoliczne wsie oraz niektóre dzielnice Mariupola.

godz. 11.34 - Kreml: sankcje znacząco zmieniły rzeczywistość gospodarczą w Rosji

Wcześniej pojawiły się informacje, że nie zostanie otwarta dzisiaj (28 lutego) moskiewska giełda.

godz. 11.32 - Zniszczenia w Charkowie

godz. 11.31 - MSZ Włoch: zalecamy obywatelom Włoch, by opuścili Rosję

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Włoch zaleciło w poniedziałek obywatelom tego kraju, by opuścili Rosję. W wydanym komunikacie podkreślono, że jest to "stanowcza" rekomendacja dla Włochów. Według resortu Rosję powinni opuścić jak najszybciej turyści, studenci, osoby przebywające w podróży służbowej i wszystkie pozostałe.

Podobne zalecenia otrzymali także wcześniej obywatele USA, Niemiec i Francji.

godz. 11.28 - Rozpoczęły się negocjacje między Ukrainą i Rosją

godz. 11.26 - Wielki pożar w Czernihowie

godz. 11.07 - Ochtyrka zrównana z ziemią, ale nie zdobyta

Rosjanie niemal zrównali z ziemią Ochtyrkę, miasto położone nad Worsklą. Nie udało im się jednak zdobyć miasta.

godz. 11.01 - Morawiecki: Wszyscy jesteśmy celem agresywnej polityki Putina

Premier Mateusz Morawiecki powiedział dziennikowi “Corriere della Sera”, że „skończyła się era pokoju i międzynarodowego porządku”. Wyraził opinię, że wydatki wojskowe w Unii Europejskiej powinny wzrosnąć do 500-600 mld euro.

Zdaniem polskiego premiera w obliczu wydarzeń na Ukrainie odpowiedź Zachodu powinna być „mocna i odpowiednia”, przy zastosowaniu „bardzo ostrych sankcji” oraz wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i UE.

“Wszyscy jesteśmy celem agresywnej polityki Putina” - podkreślił Morawiecki. - Stoimy przed sprawdzianem dla Zachodu, a sposób, w jaki będziemy umieli zareagować, zdeterminuje naszą przyszłość na następne dziesięciolecia - dodał.

Według premiera prezydent Rosji Władimir Putin “może przyspieszyć swoją politykę agresji”. - Zaczął w Gruzji, teraz przyszła kolej na Ukrainę, a następnymi celami mogą być państwa bałtyckie, Polska, Finlandia i inne (kraje) na wschodzie (Europy). To jasne, że Putin zdecydował odbudować imperium rosyjskie - oświadczył szef polskiego rządu.

Zarazem zaznaczył, że nie wierzy w to, aby w Europie mogła wybuchnąć wojna na wielką skalę.

godz. 10.55 - Intensywne walki w okolicy Charkowa

godz. 10.51 - Więźniowie będą walczyć za Ukrainę

Kijowski dziennikarz, Illia Ponomarenko poinformował, że "ukraińscy więźniowie z doświadczeniem bojowym mają zostać wypuszczeni na wolność i walczyć o wolność kraju - napisał na Twitterze. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia tych doniesień.

godz. 10.48 - UE: odbędzie się debata na temat członkostwa Ukrainy

Jak poinformowała agencja Reutera, cytując Charlesa Michela, przewodniczącego Rady Europejskiej, odbędzie się debata na temat członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

godz. 10.44 - Luksemburg wyśle broń przeciwpancerną na Ukrainę

godz. 10.42 - NATO: rakiety przeciwlotnicze i broń przeciwpancerna w ramach zwiększonego wsparcia dla Ukrainy

Sojusznicy w NATO zwiększają wsparcie dla Ukrainy w postaci rakiet przeciwlotniczych i broni przeciwpancernej, a także pomocy humanitarnej i finansowej - zadeklarował w poniedziałek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. "Właśnie rozmawiałem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wyraziłem uznanie dla odwagi ludzi i sił zbrojnych Ukrainy. Sojusznicy NATO zwiększają wsparcie w postaci rakiet przeciwlotniczych, broni przeciwpancernej, a także pomocy humanitarnej i finansowej dla Ukrainy - napisał Stoltenberg na Twitterze.

godz. 10.41 - Długie kolejki przy wjeździe do Lwowa

Długie kolejki utworzyły się przy wjeździe do Lwowa. Ostatnia noc minęła w mieście spokojnie, nie ma problemów z dostawą wody, prądu i gazu – poinformował w poniedziałek mer Lwowa Andrij Sadowy w komunikatorze Telegram.

Sadowy powiedział, że miasto patroluje ponad 3 tys. lwowian wraz z policją i siłami obrony terytorialnej.

godz. 10.39 - Gruzja nie dołączy się do sankcji przeciwko Rosji

Premier Gruzji potwierdził, że jego kraj nie przyłączy się do sankcji przeciwko Rosji. Tymczasem Gruzini wychodzą na wielotysięczne wiece w obronie Ukrainy i domagają się od rządu podjęcia działań przeciwko Rosji.

godz. 10.36 - CNN: Ukraina zażądała natychmiastowego zawieszenia broni i wycofania wojsk rosyjskich

Z informacji przekazanych przez korespondenta CNN wynika, że podczas rozmów negocjacyjnych na granicy ukraińsko-białoruskiej Ukraina zażądała „natychmiastowego zawieszenia broni i wycofania wojsk rosyjskich”.

godz. 10.33 - Prezydent Ukrainy: dotąd zginęło 4,5 tys. rosyjskich żołnierzy

godz. 10.30 - Władze Kijowa: Rosjanie atakują ze wszystkich stron, ale miasto nie jest zablokowane

Kijów jest atakowany przez Rosjan ze wszystkich stron, ale nie został zablokowany – poinformował w poniedziałek wiceszef kijowskiej administracji miejskiej Mykoła Poworoznyk.

Przez cały weekend trwały ataki rakietowe na ukraińską stolicę. Poworoznyk zapewnił jednak, że sytuacja w mieście jest spokojna, nie ma paniki i wszystko działa w sposób zorganizowany.

godz. 10.26 - ONZ: Podczas wojny na Ukrainie zginęło 102 cywilów, w tym 7 dzieci

Jak donosi agencja AFP, szef ONZ ds. praw człowieka, przekazał, że dotąd w wyniku agresji Rosji na Ukrainę zginęły 102 osoby, w tym 7 dzieci. - Prawdziwe liczby są prawdopodobnie znacznie wyższe - dodał.

godz. 10.22 - Łotewski parlament zezwolił swoim obywatelom na walkę na Ukrainie

Łotewski parlament zezwolił swoim obywatelom na walkę na Ukrainie. Wczoraj ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że jego kraj tworzy legion cudzoziemski i wezwał obcokrajowców, aby przyłączyli się do walki.

Jak czytamy w komunikacie łotewskiego Sejmu, dotychczasowa ustawa o bezpieczeństwie narodowym nie pozwalała, poza pewnymi wyjątkami, na służbę łotewskim obywatelom w siłach zbrojnych i organizacjach militarnych innych państw.

- Nasi obywatele, którzy chcą wesprzeć Ukrainę i zgłaszają się do służby w obronie jej niepodległości i naszego wspólnego bezpieczeństwa, muszą mieć możliwość, żeby to zrobić - powiedział cytowany przez łotewski parlament, szef komisji zajmującej się przygotowaniem odpowiednich przepisów Juris Rancans. Osoby, które zdecydują się na wyjazd, aby wesprzeć Ukraińców, będą musiały wcześniej się zarejestrować.

Nowe przepisy nie dotyczą obywateli Łotwy, którzy wezmą udział w działaniach zbrojnych na rzecz Rosji. Gdyby doszło do takiej sytuacji, będą oni musieli liczyć się z odpowiedzialnością karną.

godz. 10.15 - MSZ Chin: apel o spokój i sprzeciw wobec sankcji

Wang Wenbin, rzecznik chińskiego MSZ, zaapelował o spokój, komentując postawienie rosyjskich sił nuklearnych w stan gotowości. Ponownie podkreślił też żądania Rosji wobec NATO i skrytykował nakładane na nią sankcje dotyczące systemu SWIFT.

godz. 10.13 - Singapur nałoży sankcje na Rosję

Z informacji agencji Reutera wynika, że Singapur będzie kolejnym krajem, który nałoży sankcje na Rosję. Mają dotyczyć m.in. transakcji bankowych.

godz. 10.11 - Ukraina w Unii Europejskiej?

Jak informuje agencja AFP, prezydent Ukrainy domaga się, by jego kraj w trybie natychmiastowym został członkiem Unii Europejskiej.

godz. 10.09 - Singapur wstrzymuje loty do Moskwy

Jak informuje Rosyjska Agencja Informacyjna, od 28 lutego Singapore Airlines wstrzymują loty do stolicy Rosji.

godz. 10.08 - W Berdiańsku rosyjski żołnierz zastrzelił mieszkańca

W okupowanym przez siły rosyjskie Berdiańsku nad Morzem Azowskim rosyjski żołnierz zastrzelił mieszkańca, który odmówił oddania mu telefonu - poinformowały władze obwodu zaporoskiego. Tymczasem rosyjskie lotnictwo atakuje miejscowość Sartana w obwodzie donieckim – podała agencja Ukrinform.

godz. 10.02 - Ukraina prosi UE o odłączenie rosyjskich operatorów od roamingu w Europie

Jak donosi agencja Interfax, Ukraina zwróciła się z prośbą do Unii Europejskiej o odłączenie rosyjskich operatorów od roamingu w Europie.

godz. 9.56 - Rozmowy pokojowe na białorusko-ukraińskiej granicy

Jak informuje Nexta, ukraińska delegacja przybyła na granicę, aby wziąć udział w rozmowach pokojowych. Wśród delegatów jest szef MON Ukrainy, Ołeksij Reznikow.

godz. 9.09 - Bilans strat rosyjskiej armii

Rosyjska armia przez cztery pierwsze dni inwazji na Ukrainę straciła m.in. 191 czołgów, 29 samolotów, 29 śmigłowców, trzy bezzałogowe statki powietrzne i pięć systemów obrony przeciwlotniczej - poinformowała  wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar. Straty w ludziach po stronie rosyjskiej wyniosły 5300 osób.

W ciągu czterech dni konfliktu agresor stracił 816 bojowych wozów opancerzonych, 291 pojazdów wojskowych, 60 cystern, dwie jednostki pływające, 74 działa, jeden system kierowanych rakiet ziemia–powietrze Buk oraz 21 wyrzutni rakietowych Grad. - Dane mają charakter orientacyjny i być może zostaną doprecyzowane, ponieważ niezwykle trudno jest je uzyskać po bitwie. Dowódcy skupiają się przede wszystkim na walce" - podała Anna Malar.

 

godz. 8.49 - Stingery  z Łotwy już na Ukrainie

Łotwa dostarczyła Ukrainie systemy rakiet przeciwlotniczych „Stinger” w celu wzmocnienia zdolności obrony powietrznej Sił Zbrojnych Ukrainy i ochrony ludności przed rosyjską agresją.

godz. 8.37 - Rekordowo niski poziom rubla wobec dolara

Rosyjski bank centralny podniósł główną stopę procentową z 9 i pół do 20 procent. Decyzję w tej sprawie podjęła rada dyrektorów banku. Jej powodem były sankcje, nałożone na Rosję przez kraje zachodnie po ataku na Ukrainę. Kurs rubla do dolara spadł o 30 procent i osiągnął rekordowo niski poziom.

Przedwczoraj centralny bank Rosji zaapelował do obywateli o zachowanie spokoju, aby zapobiec panice na rynku.

godz. 8.25 - Przeciwnicy wojny tworzą komitet w Rosji

Grupa rosyjskich opozycjonistów i naukowców utworzyła Antywojenny Komitet Rosji w celu walki z „agresywną dyktaturą Putina”, która rozpętała wojnę na Ukrainie – informuje portal Insider.

W skład Komitetu wchodzą m.in. Michaił Chodorkowski, szachowy mistrz świata Garri Kasparow, ekonomiści, historycy, przedsiębiorcy, pisarz Wiktor Szenderowicz i krytyczny wobec Kremla polityk Dmitrij Gudkow.

Komitet zaapelował do rządów państw świata o zajęcie zdecydowanego stanowiska wobec osób odpowiedzialnych za łamanie prawa międzynarodowego, a „wszystkich prawdziwych patriotów Rosji” wezwał do zjednoczenia się w walce z „agresywną dyktaturą Putina” niezależnie od politycznych sporów czy osobistych sympatii.

Członkowie Komitetu napisali w oświadczeniu, że jako obywatele Federacji Rosyjskiej wbrew swojej woli stali się odpowiedzialni za złamanie międzynarodowego prawa, agresję wojenną i masową śmierć ludzi. Podkreślają, że uczestników agresji – opracowujących plany generałów i polityczne kierownictwo Rosji - należy nazwać przestępcami wojennymi.

godz. 8.10 - Grecja zamyka przestrzeń dla rosyjskich samolotów

Władze Grecji zamknęły przestrzeń powietrzną kraju dla wszystkich rosyjskich samolotów - poinformował urząd lotnictwa cywilnego w Atenach. Na podstawie decyzji greckich władz, możliwe będą jedynie loty humanitarne i w sytuacjach awaryjnych. Takie regulacje będą obowiązywały przez trzy miesiące. Podobne zawiadomienie wydał tego samego dnia Cypr.

Duża część Europy zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. W odpowiedzi Moskwa zabroniła liniom lotniczym z tych krajów wchodzenia w rosyjską przestrzeń powietrzną

godz. 7.50 - Korea Płdn. włącza się w sankcje wobec Rosji

Rząd Korei Płd. podjął decyzję o zakazie eksportu strategicznych materiałów do Rosji i przyłączeniu się do inicjatywy odcięcia niektórych rosyjskich banków od systemu SWIFT w ramach sankcji za napaść na Ukrainę – ogłosiło w poniedziałek MSZ w Seulu. „Rząd koreański potępił zbrojną inwazję Rosji na Ukrainę i jako odpowiedzialny członek społeczności międzynarodowej zdecydował się aktywnie uczestniczyć w jej wysiłkach, w tym w sankcjach gospodarczych, na rzecz pokojowego rozwiązania sytuacji” - napisano w komunikacie.

Kontrole eksportu obejmą elektronikę, półprzewodniki, komputery, sprzęt telekomunikacyjny, czujniki, lasery, przyrządy nawigacyjne, pokładowe urządzenia lotnicze, morskie i kosmiczne. Seul będzie promował uwalnianie strategicznych rezerw paliwowych w celu stabilizacji międzynarodowego rynku energetycznego oraz rozważy inne środki, w tym odsprzedaż gazu LNG do Europy. Zwiększy też pomoc humanitarną dla Ukrainy – napisano.

godz. 7.40 - Rosyjska telewizja znika z kablówek w Kanadzie

Dwaj najwięksi kanadyjscy operatorzy telekomunikacyjni poinformowali o usunięciu ze swojej oferty rosyjskiej telewizji propagandowej RT, dawniej Russia Today. Bell przekazał w komunikacie, że od niedzieli RT jest niedostępna w jego ofercie telewizyjnej. Nieco później Rogers opublikował na Twitterze informację po podjęciu decyzji, „że od jutra Russia Today nie będzie dłużej dostępna w ofercie kanałów telewizyjnych”.

Bell i Rogers są największymi firmami telekomunikacyjnymi w Kanadzie. RT, która zaczęło działalność w 2005 roku jako Russia Today, jest nadawanym w wielu językach kanałem informacyjnym finansowanym przez rząd Rosji.

godz. 7.25 - Berdiańsk, port nad Morzem Azowskim zajęty przez Rosjan

Rosyjskie wojska w nocy zajęły Berdiańsk, port położony nad Morzem Azowskim, na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował doradca administracji prezydenckiej Ołeksij Arestowycz, a także władze lokalne na Facebooku. "Berdiańsk jest okupowany przez wroga. Nie ma tam naszych wojsk. Miasto zostało zajęte przez zgrupowanie nacierające z Melitopola. Teraz oni (tj. Rosjanie - PAP) tam są" - powiedział Arestowycz, cytowany przez portal RBK.

Z kolei lokalna ukraińska administracja poinformowała na Facebooku, że miejscowa policja "została rozwiązana, a władze miasta odmówiły współpracy z okupantem". Podczas zdobywania miasta jedna osoba zginęła, a inna została ranna. Berdiańsk liczy około 100 tys. mieszkańców 

godz. 7.15 - Duńczycy dołączają do oddziału zagranicznych ochotników na Ukrainie

Dania staje się pierwszym krajem europejskim, z którego wolontariusze dołączają do zagranicznej brygady na Ukrainie.

godz. 7.07 - W Francji legia cudzoziemska zwalnia Ukraińców aby udali się na Ukrainę 

Francuska legia cudzoziemska pozwoli wchodzącym w skład swojej jednostki Ukraińcom w pełnym rynsztunku bojowym udać się na Ukrainę, by bronić swojej ojczyzny - podało w poniedziałek Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. "Ukraińcy z francuskiej legii cudzoziemskiej będą mogli udać się na Ukrainę w pełnym ekwipunku bojowym" - podano w oświadczeniu.

Francuska legia cudzoziemska jest elitarną jednostką bojową, w której formalnie służyć mogą wyłącznie obywatele obcych państw. W niedzielę doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz poinformował o powołaniu oddziału zagranicznych ochotników chcących wziąć udział w obronie kraju przed rosyjską agresją. Arestowycz wskazał, że chętnych "starczy na dwa oddziały".

godz. 6.58 - Japonia rozważa sankcje dla białoruskich urzędników 

Władze Japonii rozważają objęcie sankcjami wysokich rangą białoruskich urzędników - poinformował szef japońskiej dyplomacji. Premier Japonii zapowiedział, że decyzja w tej sprawie zapadnie tak szybko jak będzie to możliwe.

W weekend premier Fumio Kishida zapowiedział, że Japonia dołączy do blokady części rosyjskich banków polegającej na wykluczeniu z międzynarodowego systemu płatności SWIFT. Do wcześniej ogłoszonych sankcji wobec Rosji dołączono zamrożenie aktywów należących do Władimira Putina i innych wysokich rangą przedstawicieli rosyjskiej administracji. Szef japońskiego gabinetu podkreślił, że relacje społeczności międzynarodowej z Rosją nie mogą być takie same jak przed rosyjską agresją na Ukrainę.

Władze Japonii potępiły rosyjską inwazję na Ukrainę jako pogwałcenie międzynarodowego prawa i zagrożenie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - podała japońska agencja Kyodo. Japonia przekaże Ukrainie pomoc humanitarną o wartości 100 milionów dolarów amerykańskich.

godz. 6.52 - Rosyjska giełda opóźniona

Bank Centralny Rosji przesunął o 5 i pół godziny otwarcie moskiewskiej giełdy. Jak napisało radio Echo Moskwy, w związku z sytuacją na Ukrainie i zachodnimi sankcjami spodziewana jest duży spadek wartości rubla oraz rosyjskich papierów wartościowych.

Bank Centralny Rosji już w niedzielę podjął decyzję o zakazie przyjmowania przez rosyjskich brokerów zleceń giełdowych od zagranicznych klientów. Jak informuje radio Echo Moskwy, od rana regulator finansowy opóźnia otwarcie giełdy. Unia Europejska zamroziła zagraniczne aktywa Banku Centralnego i zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Analitycy giełdowi spodziewają się, znacznego spadku wartości wartości rubla w stosunku do euro i dolara, oraz innych walut.

godz. 6.37 - Rozkaz: zabić Załeńskiego

Brytyjski dziennik „The Times” donosi, że w Kijowie przebywa ponad 400 wagnerian, którym Kreml nakazał zamordować prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i członków rządu ukraińskiego oraz przygotować grunt pod przejęcie władzy przez Rosję. 

Grupa Wagnera, prywatna firma wojskowa prowadzona przez jednego z najbliższych sojuszników prezydenta Putina, oligarchę Jewgienija Prigogine'a, wysłała najemników z Afryki pięć tygodni temu z misją zabicia rządu Zełenskiego w zamian za wysoką opłatę. The Times

Z doniesień wynika, że informacja o planie wagnerian dotarła do ukraińskiego rządu w sobotę rano iw ciągu kilku godzin Kijów ogłosił 36-godzinną „ciężką” godzinę policyjną, aby oczyścić miasto z rosyjskich dywersantów.

Władze miasta ostrzegły ludność cywilną, że każdy, kto wyjdzie na ulicę w czasie godziny policyjnej, będzie traktowany jak agent Kremla i może zostać wyeliminowany.

godz. 6.13 - Podsumowanie ostatnich wydarzeń

 • Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał swojemu dowództwu wojskowemu postawić siły odstraszania nuklearnego w stan najwyższej gotowości w odpowiedzi na to, co nazwał „agresywnymi oświadczeniami” państw NATO. Stany Zjednoczone potępiły ten rozkaz i powiedziały, że Putin „wytwarza nieistniejące groźby, aby usprawiedliwić dalszą agresję”.
 • Oczekuje się, że wartość rubla spadnie o co najmniej 25% w wyniku paniki, gdy rynki zostaną otwarte w poniedziałek, odzwierciedlając bezprecedensowe sankcje ogłoszone w weekend przez USA i Unię Europejską. Europejski Bank Centralny poinformował w poniedziałek rano, że Sbierbank Europe, spółka zależna należąca w całości do Sbierbanku Rosja, który z kolei w większości należy do państwa rosyjskiego, upada lub prawdopodobnie upadnie.
 • Białoruś podobno zatwierdziła w referendum nową konstytucję zrzekającą się statusu kraju nieatomowego w czasie, gdy kraj ten stał się wyrzutnią dla rosyjskich wojsk atakujących Ukrainę, podają rosyjskie agencje prasowe. Posunięcie to mogłoby teoretycznie pozwolić Rosji na umieszczenie broni jądrowej na białoruskiej ziemi po raz pierwszy od czasu, gdy kraj z niej zrezygnował po upadku Związku Radzieckiego. Pakiet reform konstytucyjnych przedłużył także rządy przywódcy Aleksandra Łukaszenki.
 • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy twierdzi, że podczas rosyjskiej inwazji zginęło 352 ukraińskich cywilów, w tym 14 dzieci. Mówi się, że rannych zostało dodatkowo 1684 osób, w tym 116 dzieci. Ministerstwo nie podało żadnych informacji o ofiarach wśród ukraińskich sił zbrojnych. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar stwierdziła, że rosyjskie siły straciły około 4300 żołnierzy, czego nie można było niezależnie zweryfikować.
 • Zdjęcia satelitarne wykonane w niedzielę pokazały duże rozmieszczenie rosyjskich sił naziemnych, w tym czołgi, poruszające się w kierunku stolicy Kijowa z odległości około 40 mil (64 km). Miasto pozostaje w rękach ukraińskich. Zdjęcia opublikowane przez Maxar Technologies pokazały rozmieszczenie obejmujące setki pojazdów wojskowych i rozciągające się na ponad 3,25 mili (5 km), podała firma. Konwój zawierał pojazdy paliwowe, logistyczne i opancerzone, w tym czołgi, bojowe wozy piechoty i artylerię samobieżną.
 • Ukraina zgodziła się na rozmowy pokojowe z Rosją „bez warunków” , poinformowało biuro Wołodymyra Zełenskiego. Ukraiński prezydent powiedział, że nie jest przekonany, że nastąpią jakiekolwiek postępy, ale „spróbujmy, aby żaden obywatel Ukrainy nie miał wątpliwości, że ja jako prezydent starałem się zatrzymać wojnę, kiedy była choćby szansa”.
 • Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że zadzwonił do ukraińskiego prezydenta, który powiedział, że uważa, że najbliższe 24 godziny będą „kluczowym okresem” dla Ukrainy. Johnson powiedział, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić pomoc obronną ze strony Wielkiej Brytanii i sojuszników dotarła do Ukrainy.
 • Unia Europejska kupi broń dla Ukrainy. Wiele krajów europejskich oferuje Ukrainie pomoc militarną, w tym Szwecja, która nie wysłała broni do kraju w konflikcie zbrojnym od czasu inwazji Związku Radzieckiego na Finlandię w 1939 roku.
 • UE planuje zamknąć swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów, w tym prywatnych odrzutowców rosyjskich oligarchów . Blok zakaże również wspieranych przez państwo rosyjskie kanałów telewizyjnych RT i Sputnik.
 • Wyjątkowa nadzwyczajna sesja specjalna Zgromadzenia Ogólnego ONZ ma się odbyć w poniedziałek w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, po raz pierwszy od 40 lat, kiedy rada bezpieczeństwa wystąpiła z takim żądaniem.
 • Agencja ONZ ds. uchodźców poinformowała, że ponad 368 000 osób uciekło z Ukrainy do sąsiednich krajów. ONZ poinformowało, że nawet 4 miliony ludzi mogą zostać uchodźcami, jeśli sytuacja będzie się dalej pogarszać.
 • Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że tysiące istnień ludzkich jest zagrożonych spadkiem dostaw tlenu na Ukrainie .
 • Rosyjscy miliarderzy Michaił Fridman i Oleg Deripaska wypowiadzieli się przeciwko inwazji Putina. Fridman powiedział: „Jestem głęboko przywiązany do narodów ukraińskiego i rosyjskiego i postrzegam obecny konflikt jako tragedię dla nich obu”. Deripaska wezwał do rozpoczęcia rozmów pokojowych „jak najszybciej” .
 • Papież Franciszek powiedział, że wojna „złamała mu serce” i wydaje się, że celował bezpośrednio w Putina , potępiając ludzi, którzy „ufają diabolicznej i przewrotnej logice broni”.
 • Wielka Brytania wyśle dodatkowe 40 milionów funtów pomocy humanitarnej na Ukrainę, podczas gdy Stany Zjednoczone poinformowały, że wysyłają prawie 54 miliony dolarów (40 milionów funtów) nowej pomocy humanitarnej
 • Rosyjska policja zatrzymała w niedzielę ponad 1400 osób podczas antywojennych protestów, podała niezależna organizacja monitorująca, podnosząc liczbę aresztowań do ponad 4000.

godz. 5.27 - Atak na Kijów ponownie odparty

W nocy z niedzieli na poniedziałek, piątego dnia wojny, wojska rosyjskie kontynuowały próby przebicia się przez obronę Kijowa. Nieskutecznie. Stolica jest pod kontrolą Ukraińców.

godz. 5.16 - Białoruś przedłużeniem Kremla

Według doniesień Białoruś przygotowuje się do wysłania żołnierzy na Ukrainę w celu wsparcia rosyjskiej inwazji. The Washington Post rozmawiał z anonimowym urzędnikiem administracji USA w niedzielę wieczorem, który powiedział, że rozmieszczenie może rozpocząć się już w poniedziałek.

godz. 4.48 - Australia nakłada sankcje na Putina i jego bliskich

Weszły w życie sankcje nałożone przez Australię na rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i jego otoczenie podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Sankcje, oprócz Putina, dotyczą premiera Rosji Michaiła Miszustina, ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, ministra obrony Siergieja Szojgu i ministra spraw wewnętrznych Władimira Kołokolcewa. 

godz. 3.46 - Rakieta uderzyła w budynek mieszkalny w centrum Czernihowa

Jak donosi SES „Ukraińska Prawda”, pocisk trafił w fundamenty pięciopiętrowej kamienicy. Zapaliły się dwa mieszkania na pierwszym i drugim piętrze. Według Ołeksandra Iwczenki, rzecznika Państwowego Pogotowia Ratunkowego w regionie, jedna kobieta została ranna w pożarze. Według niego obrażenia kobiety są nieznaczne, ogień został ugaszony.

godz. 2.43 - Przewodniczący Komisji Europejskiej: Chcemy, żeby Ukraina była w UE

Według przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen Ukraina jest „jednym z nas i chcemy, aby była w Unii Europejskiej”. Nie określiła jednak szans Ukrainy na wejście do UE, zwłaszcza w ramach programu przyspieszonego.

godz. 2.11 - Barbarzyństwo...

We wsi Iwanków na północy obwodu kijowskiego spłonęło lokalne muzeum historyczne, w którym znajdują się prace słynnej ukraińskiej artystki ludowej Marii Pryimachenko.

godz. 1.45 - Kolejna porażka Rosjan

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że rosyjscy najeźdźcy kontynuują powietrzno-lądową operację ofensywną przeciwko Ukrainie. Kolejna próba okupanta zdobycia miasta Irpin zakończyła się niepowodzeniem.

godz. 1.33 - Białoruś przeprowadziła „referendum” poparcia zmian w konstytucji

Białoruś przeprowadziła w niedzielę 27 lutego referendum w sprawie zmiany konstytucji – i podobno większość obywateli poparła zmianę konstytucji. Informację podało białoruskie Radio Wolność. Białorusinów zapytano: „Czy akceptujesz zmiany i uzupełnienia Konstytucji Republiki Białoruś?”.

Centralna Komisja Wyborcza opublikowała już wstępne dane z „referendum”. Według jego szacunków głosowało 78,63% Białorusinów.

Według CKW Białorusi za zmianą konstytucji opowiedziało się 65,16% obywateli, a 10,07% było przeciw. Nie podaje się, co zrobiono z kolejnymi 3,4% głosów.

Projekt zmian w konstytucji przewiduje szczególne gwarancje bezpieczeństwa dla byłych prezydentów Republiki Białoruś - nie mogą być ścigani za działania podejmowane w ramach wykonywania swoich obowiązków, mają zagwarantowaną siedzibę delegata BPR i dożywotnie członkostwo w Radzie Republiki.

Jednocześnie nikt – poza Ołeksandrem Łukaszenką – nie może jednocześnie piastować kilku stanowisk. Łukaszenka ma prawo pozostać zarówno przewodniczącym, jak i przewodniczącym zgromadzenia.

Ewentualni kandydaci na prezydenta muszą mieszkać na Białorusi przez ostatnich 20 lat i nie mieć pozwolenia na pobyt za granicą: taki wymóg pozbawia szansy na kandydowanie wielu opozycjonistów, którzy opuścili kraj z powodu groźby represji.

27 lutego - niedziela

godz. 22.57 - Prezydent Andrzej Duda po kolejnej rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim: "Morale obrońców Ukrainy jest bardzo wysokie"

godz. 22.44 - "Jedna bomba zrzucona na elektrownię w Bełchatowie wyłączyłaby prąd dla połowy kraju"

- Wystarczyłaby jedna bomba celnie zrzucona na elektrownię w Bełchatowie, aby wyłączyć prąd w połowie kraju - napisał dla portalu Onet.pl Marcin Korolec, dyrektor Instytutu Zielonej Gospodarki oraz minister środowiska w latach 2011-2013.

Według byłego ministra środowiska, postawienie na masowy rozwój energii wiatrowej i słonecznej byłoby najlepszym gwarantem polskiego bezpieczeństwa energetycznego. - W imię bezpieczeństwa naszego kraju powinniśmy się też domagać przyspieszonego rozwoju odnawialnych źródeł energii, w tym natychmiastowego zniesienia ograniczeń energetyki wiatrowej na lądzie - dodał Marcin Korolec.

godz. 22.36 - Czesi i Szwedzi nie zmieniają swojej decyzji w sprawie odmowy rozegrania baraży z Rosją, podaje agencja AFP

godz. 22.34 - Aeroflot wstrzymuje loty do Europy od poniedziałku, 28 lutego

godz. 22.30 - Maxar opublikował kolejne zdjęcia z satelity, m. in. z lotniska Antonov w Hostomelu

Firma Maxar opublikowała zdjęcia satelitarne lotniska Antonov, o które toczyły się zażarte walki. Na zdjęciach widać zniszczenia spowodowane przez ostatnie ataki lotnicze oraz walki na lotnisku i w jego pobliżu. W jednym z hangarów stał największy samolot świata Antonov, który uległ zniszczeniu podczas walk.

godz. 22.20 - Szwajcaria może zamrozić rosyjskie aktywa, powiedział prezydent Ignazio Cassis

Szwajcarski prezydent Ignazio Cassis powiedział, że neutralna Szwajcaria bardzo prawdopodobnie pójdzie w ślady Unii Europejskiej i nałoży sankcje na Rosję, zamrażając jednocześnie rosyjskie aktywa przechowywane w kraju.

W wywiadzie dla francuskojęzycznej telewizji państwowej RTS, prezydent Cassis powiedział, że w poniedziałek 28 lutego zbierze się 7-osobowa Rada Federalna, która wysłucha rekomendacji departamentów finansów i ekonomii.

- Zamrożenie rosyjskich aktywów w Szwajcarii jest bardzo prawdopodobne. Możliwe, że w poniedziałek rząd podejmie taką decyzję, ale ja nie mogę zapowiadać czegoś, co jeszcze nie zostało potwierdzone - powiedział prezydent.

Ignazio Cassis podkreślił, że neutralność Szwajcarii musi zostać zachowana. Kraj jest gotowy zaoferować się jako miejsce dyplomacji, jeśli rozmowy między ukraińskimi i rosyjskimi delegacjami nie przyniosą rezultatów, takich jak rozejm.

- Jednakże to nie przeszkadza nam w nazywaniu rzeczy po imieniu - dodał prezydent Szwajcarii.

godz. 22.05 - Negocjacje rozpoczną się rano, twierdzi agencja TASS

Agencja TASS poinformowała, że rozmowy między Rosją a Ukrainą rozpoczną się rano. Taką samą informację podały rosyjskie media państwowe. Trudno stwierdzić, czy ten komunikat jest prawdziwy. Na razie nie ma potwierdzenia tej informacji przez ukraińską stronę. 

godz. 22.04 - Potężna eksplozja w Palance, w centrum Ukrainy - to mógł być wybuch składu z amunicją, podaje BNO News

godz. 21.57 - "Dzisiejsza noc znów będzie ciężka"

Mer Kijowa Witalij Kliczko przestrzegł mieszkańców Kijowa, że przed nimi kolejna, trudna noc. - Nasi obrońcy przygotowują się do obrony stolicy. Namawiam mieszkańców Kijowa do spędzenia tej nocy w schronach. Bo wróg dostaje szału. Strzela do budynków cywilnych. Do naszej infrastruktury, chociaż sam ponosi duże straty zarówno w ludziach, jak i sprzęcie wojskowym. Wydaje się, że Rosjanie nie spodziewali się takiego oporu i takiego ducha ze strony narodu ukraińskiego, zarówno wojskowych, jak i cywili.

Mer Kijowa podkreślił bohaterską postawę wojsk ukraińskich, walczących z okupantami w całym kraju. - Horda próbuje wedrzeć się do Kijowa. Ale nasi mieszkańcy szykują się do odparcia agresora. Dziś byłem przy umocnieniach, które mieszkańcy Kijowa pomagają budować z żołnierzami obrony terytorialnej. Żeby wrogie wojsko nie dostało się do naszego miasta - dodał mer.

Witalij Kliczko przypomniał mieszkańcom, że od poniedziałku godzina policyjna w stolicy Ukrainy będzie obowiązywać od godziny 22 do godziny 7. Ci, którzy pojawią się wtedy na ulicach, będą uważani z założenia za "członków grup dywersyjnych".

Źródło: onet.pl

godz. 21.51 - Zgromadzenie Generalne ONZ w ciągu najbliższych 24 godzin?

Jak poinformował na swoim profilu twitterowym portal NEXTA, Rada Bezpieczeństwa ONZ zawnioskowała o zwołanie nadzwyczajnej sesji zgromadzenia ogólnego w sprawie ostatnich wydarzeń na Ukrainie.

godz. 21.46 - Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wzywa do rozejmu na czas ewakuacji mieszkańców Kijowa

Przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wezwał obie strony konfliktu do czasowego wstrzymania ognia, aby umożliwić ludności cywilnej Kijowa ewakuację z miasta.

godz. 21.34 - Jest odpowiedź prezesa PZPN Cezarego Kuleszy: "Decyzja FIFA nie do zaakceptowania"

godz. 21.28 - Coraz więcej nagrań ataków w sieci

W Czerkasach jeden z kierowców zarejestrował uderzenie rakiety.

godz. 21.26 - Szef MSZ Ukrainy do Rosjan: "Rubel spadł, na wakacje nie polecicie, kartą nie zapłacicie - my chcemy żyć w pokoju"

- Spadł rubel, nie polecisz na wakacje, nie zapłacisz kartą - minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zwrócił się do Rosjan

godz. 21.23 - Władze ukraińskie: do tej pory zginęło 352 cywilów, w tym 14 dzieci

Władze Ukrainy poinformowały, że do tej pory w wyniku wojny rosyjsko-ukraińskiej zginęło 352 cywilów, w tym 14 dzieci. Rannych zostało 1684 osoby, w tym 116 dzieci.

godz. 21.09 - Obrazy z satelity pokazują duże zgromadzenie rosyjskich wojsk ponad 60 km od Kijowa

godz. 21.02 - Szef dyplomacji UE Josep Borrel: "Wyłączamy część rosyjskich banków z systemu SWIFT"

godz. 20.49 - Sekretarz mera Kijowa dementuje: Kijów nie jest otoczony!

Stolica Ukrainy nie jest otoczona, powiedział sekretarz mera Kijowa. - Do Kijowa wciąż można się dostać. Mer Kijowa podkreślał, że wciąż toczą się walki w mieście oraz że miasto nie zostało odcięte. Jednakże, ludność cywilna nie może opuścić Kijowa ze względu na godzinę policyjną - podaje dziennikarz niemieckiego Bild Johannes Boie.

godz. 20.34 - Ranni żołnierze rosyjscy są transportowani do szpitali w Homelu i Mozyrze na Białorusi, podaje NEXTA

godz. 20.31 - Komentarz Donalda Tuska na Twitterze

godz. 20.25 - Siły Zbrojne Ukrainy wzywają do zorganizowanego oporu ludności cywilnej

Na oficjalnym profilu facebookowym, wojsko ukraińskie zwróciło się do ludności cywilnej o zorganizowanie oporu:

1. Włączcie monitoring, aby zobaczyć ruch na drogach.
2. Po otrzymaniu informacji o kierunku poruszania się wojsk, zablokujcie im drogę w jakikolwiek sposób.
3. Wysadźcie most lub zablokujcie ruch towarowy.
4. Kiedy kolumna się zatrzyma - rzućcie w nią koktajlami mołotowa i strzelajcie do nich z pistoletu.
5. Pojmanych żołnierzy nagrajcie na wideo. To demoralizuje okupantów. Albo idź na żywo w mediach społecznościowych wspierając swoich braci.
6. Na drodze ruchu kolumn zamieśćcie napisy: "Czeka was tu tylko śmierć" i inne grożące treści.
7. Nie bójcie się - oni bardziej boją się was.
8. Wygramy.

godz. 20.14 - FIFA: "Rosjanie będą mogli zagrać jako "RFU" bez flagi i hymnu. Wykluczenie z rozgrywek wciąż możliwe"

Międzynarodowa federacja piłkarska odniosła się po raz pierwszy do sytuacji z barażami do Mistrzostw Świata w Katarze. Jeżeli Rosjanie zostaną dopuszczeni do gry w barażach, to będą musieli wystąpić w barwach Rosyjskiej Unii Piłkarskiej, czyli bez flagi oraz hymnu Rosji. Jak dodaje FIFA, drużyna RFU wciąż może być wykluczona z baraży.

Takiego rozwiązania sprawy domagają się m. in. mistrzowie świata z 2018 roku Francuzi. Wcześniej, wszystkie trzy zespoły z "rosyjskiej" drabinki barażowej, czyli Polska, Szwecja i Czechy zapowiedziały, że nie mają zamiaru zagrać z Rosją o awans do tegorocznego mundialu.

godz. 20.08 - Kolejne nagranie z uderzenia TB2 na siły rosyjskie

godz. 19.53 - Węgry wysłały 100 tysięcy ton paliwa i 28 ton jedzenia na Ukrainę, portal NEXTA

godz. 19.44 - Mer Kijowa Witalij Kliczko: 9 osób zostało dotychczas zabitych w Kijowie, w tym jedno dziecko

Mer Kijowa przedstawił stan stolicy Ukrainy po czterech dniach wojny między Rosją a Ukrainą:

 • 9 osób zostało zabitych, w tym jedno dziecko
 • mieszkańcy Kijowa są na skraju humanitarnej katastrofy
 • infrastruktura miasta jest zniszczona, co utrudnia transport jedzenia i leków
 • miasto jest otoczone (INFORMACJA ZDEMENTOWANA - przyp.red.), a drogi wyjazdowe z Kijowa są zablokowane

(źródło: Hanna Liubakowa)

godz. 19.41 - Rosyjskie wojska w odwrocie taktycznym, poinformowało Biuro Prezydenta Ukrainy

- Teraz w całym kraju panuje względna cisza, z wyjątkiem Wołnowacha, które ponownie zostało zajęte przez nasze ukraińskie wojska potężnym kontratakiem, i północno-zachodnich przedmieść Kijowa, gdzie wróg próbował posuwać się naprzód w oddzielnych grupach, ale padł pod ostrzałem naszych samolotów i artylerii - powiedział podczas odprawy doradca szefa urzędu prezydenta Ukrainy Aleksiej Arestowicz.

godz. 19.34 - Rosyjskie wojska w Berdiansku, w sieci dostępne nagrania

godz. 19.30 - Rakieta uderzyła w prywatny dom w kijowskiej Sofijiwskiej Borszczagowce

godz. 19.25 - "Bajraktary w pracy. Bójcie się, wrogowie!"

Bezzałogowy samolot Bajraktar zniszczył rosyjskie rakiety buk w rejonie Żytomierza. Całą operacje nagrano, a wideo opublikowały Siły Zbrojne Ukrainy. - Bójcie się, wrogowie! Nie będzie dla was spokoju na naszej ziemi! - napisano na Twitterze.

godz. 19.22 - Węgry odmówiły dostarczenia broni Ukrainie, podaje portal NEXTA

godz. 19.15 - Kolejne walki w Kijowie

godz. 19.09 - 100 tysięcy osób wstąpiło do ukraińskiej armii w ciągu dwóch dni, podaje dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy

- Sprzeciwia się nam jedna z największych armii na świecie. Ale jesteśmy silniejsi! Nasze szeregi z każdym dniem stają się coraz silniejsze - napisał naczelny dowódca wojsk rosyjskich Walery Załużny.

godz. 19.05 - Uchodźcy z Ukrainy także na Słowacji

- Tysiące osób zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów przez bombardowania. Uchodźcy muszą teraz iść w nieznane, razem ze swoimi małymi dziećmi - napisał portal NEXTA.

godz. 19.00 - Ponad 7 milionów ludzi będzie opuścić swoje domy, jeśli wojna będzie trwać, podaje UE

godz. 18.55 - Historyczny budynek kina w Czernihowie zniszczony przez Rosjan

godz. 18.52 - syreny przeciwlotnicze zawyły w wielu miastach, w tym we Lwowie

godz. 18.24 - Czernihów pod ostrzałem, podaje deputowana Lesia Wasylenko

- Czernihów pod ostrzałem. Rosjanie strzelają do cywili, na tę chwilę potwierdzono 16 zabitych - napisała na Twitterze ukraińska deputowana Lesia Wasylenko.

godz. 18.07 - Kamera monitoringu uchwyciła moment wybuchu rakiety Iskander na żytomierskim lotnisku

godz. 17.53 - Prezydent i minister obrony Ukrainy: Nie oddamy stolicy, Ukraina już wygrywa

- 85 godzin obrony. Zastraszanie Ukrainy - bezużyteczne. Złamać naszych obrońców i obrońców – nie wyjdzie. Zmusić nas do przekazania władzy – tym bardziej. Niezwykle trudne godziny, ale to minie. Pojutrze – już wiosna. Ukraina wygrywa. Już wygrywa! - 

godz. 17.40 - Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła kolejne sankcje nałożone przez UE

- Dodatkowo, ukarzemy również innego agresora w tej wojnie, czyli reżim Łukaszenki. Zrobimy to, wdrażając nowy pakiet sankcji, który uderzy w najważniejsze sektory gospodarcze reżimu - powiedziała Ursula von der Leyen.

godz. 17.33 - Wojska rosyjskie wkroczyły do Berdiańska, miasta portowego na Zaporożu, podaje dziennikarz The Kyiv Independent

godz. 17.30 - Prezydent Ukrainy: Podczas rozmowy telefonicznej z Łukaszenką powiedziałem, że rakiety nie powinny być wystrzeliwane z Białorusi na Ukrainę

W czasie swojej wypowiedzi dla mediów, Wołodymyr Zełenski przyznał, że nie wierzy w pozytywny wynik negocjacji z Rosją. – Ale niech spróbują, żeby żaden obywatel Ukrainy nie wątpił, że ja jako prezydent nie próbowałem zatrzymać wojny, kiedy była jeszcze szansa, choćby mała.

Wczoraj przygotowywaliśmy się do pożegnania starego świata, ale teraz będziemy budować nowy - dodał prezydent Ukrainy.

godz. 17.21 - Wojskowy samolot spadł na dom w obwodzie kijowskim

Według naocznego świadka samolot wojskowy przeleciał bardzo nisko w kierunku Kijowa, zaczął skręcać, po czym eksplodował i spadł na budynek mieszkalny. 

Dach domu został uszkodzony, wybuchł pożar. Ponadto, według wstępnych danych, pali się jeszcze kilka domów. W wyniku katastrofy zginął pilot - ukraiński oficer. Przy ciele znaleziono jego dowód osobisty.

godz. 17.18 - Negocjacje rozpoczną się za kilka godzin, delegacja ukraińska zmieniła trasę, mówi Fiodor Wenisławski

godz. 17.03 - Głośne eksplozje w Żytomierzu, blisko lotniska

Ukraińskie media poinformowały o mocnych eksplozjach w Żytomierzu. Prawdopodobnie były to rakiety Iskander wystrzelone z miejscowości Mozyrza na Białorusi.

godz. 17.00 - Turcja zamyka Bosfor dla rosyjskiej floty

- Na Ukrainie, sytuacja zamieniła się w wojnę. Turcja zachowa się zgodnie z Konwencją z Montreux. - powiedział szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu.

godz. 16.57 - Rosja wystrzeliła z terytorium Białorusi rakiety Iskander w kierunku Ukrainy, podaje Reuters

 

godz. 16.49 - Pociski rosyjskich wojsk spadły na miasto Włodzimierz, ok. 15 km od granicy z Polską

godz. 16.41 - Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg: "To niebezpieczna retoryka"

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potępił zachowania Władimira Putina, który rozkazał postawić nuklearne siły odstraszające w "specjalny stan służby". - To niebezpieczna retoryka. To jest zachowanie, które jest nieodpowiedzialne. I oczywiście, kiedy połączy się tę retorykę z tym, co Rosjanie robią w terenie, w Ukrainie – prowadzą wojnę z niezależnym, suwerennym narodem - powiedział Stoltenberg dla CNN.

godz. 16.35 - Wojska rosyjskie znów wkroczyły do Charkowa, podaje Reuters za ukraińskim urzędnikiem

godz. 16.09 - Negocjacje między Ukrainą a Rosją już się rozpoczęły, mówi deputowany Fiodor Wenisławski

Informację deputowanego potwierdza agencja prasowa Reuters.

Jak podają media, stronę ukraińską w negocjacjach mają reprezentować urzędnicy Kancelarii Prezydenta Ukrainy oraz MSZ.

godz. 16.00 - Turcja może zamknąć cieśniny dla rosyjskich statków wojennych

Dziennikarz turecki Ragıp Soylu z Middle East Eye podaje, że Turcja może zamknąć rosyjskiej flocie przejście przez cieśniny, z wyjątkiem Floty Czarnomorskiej. - To, co się dzieje na Ukrainie, może być w świetle Konwencji z Montreux uznane za wojnę. Zachowamy się stosownie do sytuacji - powiedział minister spraw zagranicznych Turcji.

godz. 15.53 - Rzeczniczka Białego Domu: "Jesteśmy w stanie siebie bronić"

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki odniosła się do decyzji Władimira Putina o postawieniu nuklearnych sił odstraszających w "specjalny tryb służby". W komentarzu podanym przez korespondenta agencji prasowej Reuters, Psaki powiedziała, że zachowanie Rosji "jest częścią wzoru, który polega na stosowaniu gróźb, aby usprawiedliwić agresję. - Jesteśmy w stanie siebie bronić - dodała.

godz. 15.34 - Szef ukraińskiego MSZ: Fakt, że Rosja zgodziła się na spotkanie bez wstępnych warunków, już jest zwycięstwem

Podczas swojego wystąpienia, minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba stwierdził, że uzgodnienie spotkania z rosyjską delegacją bez wstępnych warunków już jest zwycięstwem. - Pojedziemy tam, żeby usłyszeć to, co Rosja chce nam powiedzieć - powiedział szef ukraińskiego MSZ.

Ukraiński dyplomata podkreśla, że, mimo zgody na spotkanie z rosyjską delegacją na ukraińsko-białoruskiej granicy, Ukraina się nie podda. - Nie poddamy się, nie skapitulujemy. Nie oddamy nawet skrawka naszego terytorium.

godz. 15.26 - Największy samolot świata Antonov An-225 Mriya zniszczony podczas rosyjskiego ataku na lotnisko Antonov

godz. 15.20 - Władze Charkowa: zdemoralizowani rosyjscy żołnierze poddają się w mieście

- Działania Putina są jak działania Hitlera. Rosja nie osiągnęła ani jednego ze swoich celów. Chcieli blitzkriegu, ale zawiedli. Zadajemy wrogowi katastrofalne straty - skomentował ostatnie wydarzenia minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

godz. 15.05 - "Rosjanie używają cywilów jako żywych tarcz"

- To się dzieje teraz! W Buczy, niedaleko lotniska Antonov Rosjanie zmuszają cywilów do wsiadania do autobusów (pod przykrywką ewakuacji). Te autobusy mają później jechać przed rosyjskimi kolumnami, które zbliżają się do Kijowa - ostrzega dziennikarz Roman Motyczak.

Tę informację podaje również portal NEXTA. - Anton Geraszczenko mówi, że wojska rosyjskie namawiają ludzi do ewakuacji. TO NIEPRAWDA. Te busy wypełnione ludźmi mogą być użyte jako żywe tarcze podczas ataku czołgów na Kijów.

godz. 14.58 - Mer Kijowa Witalij Kliczko: "W mieście nie ma wojsk rosyjskich, wciąż walczymy z dywersantami"

godz. 14.52 - Rosyjskie siły odstraszania nuklearnego w "specjalnym trybie służby"

Prezydent Rosji Władimir Putin rozkazał swoim nuklearnym siłom odstraszania nuklearnego przejść w "specjalny tryb służby". To odpowiedź na coraz bardziej zaostrzone sankcje zachodnie wobec Rosji, która zaatakowała Ukrainę.

godz. 14.45 - WAŻNE: będzie spotkanie delegacji ukrańskiej z rosyjską na granicy ukraińsko-białoruskiej, blisko rzeki Prypeć

Jak podaje portal NEXTA, prezydent Białorusi Alaksander Łukaszenko oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uzgodnili, że dojdzie do spotkania delegacji ukraińskiej z rosyjską na granicy ukraińsko-białoruskiej. - Łukaszenko wziął odpowiedzialność za to, żeby podczas podróży, negocjacji oraz powrotu delegacji z Kijowa, wszystkie samoloty, helikoptery oraz pociski rozmieszczone na Białorusi pozostaną na ziemi - informuje portal NEXTA.

godz. 14.27 - Duża kolumna rosyjskich pojazdów opancerzonych wjeżdża do Kijowa

godz. 14.05 - Rozbita kolumna rosyjskich wojsk w Buczy, w obwodzie kijowskim

godz. 13.46 - Gwardia Narodowa Ukrainy: oto, co znaczą rosyjskie oznaczenia

godz. 13.41 - Prezydent Ukrainy: "To początek rosyjskiej wojny przeciwko Europie"

Podczas kolejnego wystąpienia, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał wszystkich zainteresowanych wstąpieniem do międzynarodowej brygady do skontaktowania się z attache wojskowym w ich najbliższej ukraińskiej ambasadzie.

- To nie jest tylko rosyjska inwazja na Ukrainę, to początek rosyjskiej wojny przeciwko Europie - ostrzegł prezydent Zełenski.

godz. 13.31 - Dwa rosyjskie helikoptery zestrzelone przez obronę przeciwlotniczą na północ od Kijowa

godz. 13.21 - Prezydent Andrzej Duda: "Dzisiejsze wystąpienie Olafa Scholza to ważny krok w stronę powstrzymania rosyjskiej agresji" 

Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze, że dzisiejsze wystąpienie kanclerza Niemiec w Bundestagu oraz decyzje zarówno o pomocy dla Ukrainy, jak i o blokadzie systemu SWIFT dla rosyjskich banków "to ważny krok w stronę powstrzymania rosyjskiej agresji". - Tylko poprzez wspólne działanie jesteśmy w stanie zatrzymać imperialne ambicje Putina oraz wojnę - dodał prezydent.

godz. 13.15 - WAŻNE: Charków pod pełną kontrolą wojsk ukraińskich!

Jak podaje były ukraiński dyplomata, Charków jest pod pełną kontrolą wojsk ukraińskich. - Kilku najeźdżców próbuje uciekać pieszo. Niech rozpocznie się safari! - skomentował Oleksander Szerba.

godz. 13.07 - Antywojenna manifestacja w Mińsku - policja aresztuje uczestników demonstracji

Mieszkańcy stolicy Białorusi manifestują swój sprzeciw wobec inwazji Rosji na Ukrainę oraz współudziału władz białoruskich w ataku. Protesty w Mińsku mają miejsce podczas referendum w Białorusi dotyczącego zmian w konstytucji.

W wielu lokalach wyborczych służby porządkowe aresztują biorących udział w demonstracji. W sieci krążą krótkie filmy oraz zdjęcia m. in. oddziału prewencji próbującego aresztować demonstranta z ukraińską flagą.

godz. 12.55 - WAŻNE: Białoruś przygotowuje atak lotniczy na Ukrainę!

Jak podaje Euromaidan Press, zaufane źródła białoruskich dziennikarzy opozycyjnych informują o planowanym ataku spadochroniarzy z białoruskich sił specjalnych w kierunku Kijowa i Żytomierza.

- Tym samym, Białoruś rozpoczyna własną inwazję na Ukrainę - dodaje Euromaidan Press.

Niezależny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan poinformował na Twitterze, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zakończył rozmowę telefoniczną z białoruskim prezydentem Alaksandrem Łukaszenką. Szczegóły rozmowy nie są znane.

- Łukaszenka działa w ostatnich tygodniach jako drugi rzecznik Kremla - skomentował dziennikarz.

godz. 12.48 - Rzecznik rządu Piotr Mueller: "Cieszymy się z wczorajszych i dzisiejszych decyzji"

godz. 12.01 - Ukraina złożyła zawiadomienie przeciwko Rosji do haskiego Trybunału Sprawiedliwości

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował na Twitterze, że Ukraina złożyła zawiadomienie przeciwko Rosji do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. - Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za manipulowanie pojęciem ludobójstwa w celu usprawiedliwienia agresji. Żądamy pilnej decyzji nakazującej Rosji zaprzestanie działalności wojskowej teraz i oczekujemy, że procesy rozpoczną się w przyszłym tygodniu - dodaje głowa państwa ukraińskiego.

godz. 11.55 - za chwilę konferencja szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka, rzecznika rządu Piotra Muellera, sekretarza stanu oraz podsekretarza stanu w MSZ

godz. 11.47 - Kanclerz Niemiec Olaf Scholz: "Wyłączamy wszystkie rosyjskie banki z systemu SWIFT"

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział zebranym w Bundestagu parlamentarzystom, że Niemcy zgodziły się na wyłączenie wszystkich rosyjskich banków z systemu SWIFT. Dodatkowo, szef niemieckiego rządu zapowiedział wzmocnienie obrony poprzez wydawanie minimum 2% PKB na obronność.

- Musimy postawić się Putinowi, będziemy wysyłać broń do Ukrainy. Świat znalazł się w nowej erze - dodał kanclerz.

godz. 11.29 - Czesi również nie zamierzają zagrać z Rosją w barażach o mundial w Katarze

Czeska federacja piłkarska poinformowała, że nie zamierza zagrać z Rosją w marcowych barażach o miejsce na Mistrzostwach Świata w Katarze, które mają odbyć się w listopadzie.

Tym samym Czesi dołączyli do Polski i Szwecji, które w sobotę zbojkotowały baraże z udziałem reprezentacji Rosji.

godz. 11.25 - Wiceminister obrony Ukrainy: Rosja straciła około 4 300 żołnierzy od początku inwazji

Od początku inwazji wojska rosyjskie straciło ok. 4 300 żołnierzy, 146 czołgów, 27 samolotów, 36 śmigłowców, 46 wyrzutni oraz 706 wozów bojowych - twierdzi wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar.

godz. 11.21 - Irpień odbity przez Ukrainców

Miasto Irpień, leżące na północny zachód od Kijowa, zostało odbite przez wojska ukraińskie, poinformował dziennikarz The Kyiv Independent Illia Ponomarenko.

godz. 11.15 - Francuskie myśliwce patrolują przestrzeń powietrzną nad Polską

- Francuskie myśliwce wyleciały wczoraj wieczorem na misję obrony przeciwlotniczej nad terytorium Polski. To jest solidarność strategiczna NATO - poinformowało wojsko francuskie.

godz. 9.28 - Podsumowanie ostatnich wydarzeń

 • Rosyjskie wojska weszły do Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy około godziny 7 rano (czasu polskiego) w niedzielę. To drugie co do wielkości miasto na Ukrainie
 • Armia ukraińska zestrzeliła dziś rano „skrzydlatą rakietę” wystrzeloną na Kijów z białoruskiego samolotu Tu-22.
 • Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił dziś rano krótkie przemówienie telewizyjne, będące pierwszymi publicznymi wystąpieniami od piątku. Putin określił rosyjską inwazję na Ukrainę jako „specjalną operację udzielenia pomocy republikom ludowym Donbasu” i dziękował za „bohaterstwo” rosyjskich sił specjalnych walczących na Ukrainie.
 • Rosyjska delegacja jest „gotowa do rozmów” z Ukraińcami na Białorusi, powiedział dziennikarzom rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow, według rosyjskiej agencji prasowej RIA Nowosti. Zełenski odrzucił twierdzenia.
 • Google wstrzymał monetyzację rosyjskich mediów finansowanych przez państwo i zakazał placówkom wyświetlania reklam w swoich usługach.
 • Zachodni sojusznicy zgodzili się zablokować dostęp Rosji do międzynarodowego bankowego systemu płatności Swift . Stany Zjednoczone, Kanada i kluczowe kraje europejskie, w tym Niemcy, zgodziły się na usunięcie „wybranych rosyjskich banków” z systemu płatności Swift, ogłosiły w sobotę kraje.
 • Pożar gazociągu w Charkowie po rosyjskim ataku. Rząd ostrzegł, że dym z wybuchu w Charkowie może spowodować „katastrofę ekologiczną” i zalecił zasłonięcie okien.
 • Według ukraińskich urzędników 13 ukraińskich żołnierzy, którzy podobno zginęli podczas obrony wyspy na Morzu Czarnym przed bombardowaniem z powietrza i morza – podobno mówiący rosyjskiemu okrętowi marynarki wojennej, aby „odpierdolił się”, gdy zostanie poproszony o poddanie się – może nadal żyć.
 • Wielka Brytania przygotowuje „top listę” rosyjskich oligarchów, którzy mają być celem sankcji w nadchodzących miesiącach.
 • Półki barowe w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie pozbawiane rosyjskiej wódki - ma to być kolejne uderzenie w eksportowe produkty Rosji
 • Japoński miliarder Hiroshi „Mickey” Mikitani powiedział, że przekaże rządowi Ukrainy 8,7 miliona dolarów, nazywając rosyjską inwazję „wyzwaniem dla demokracji”. Założyciel giganta e-commerce Rakuten powiedział w liście skierowanym do Wołodymyra Zełenskiego, że darowizna w wysokości 1 mld jenów (8,7 mln USD) zostanie przeznaczona na „działania humanitarne mające na celu pomoc ludziom na Ukrainie, którzy są ofiarami przemocy”.
 • Ukraińska firma odpowiedzialna za budowę i utrzymanie dróg poinformowała, że usuwa wszystkie znaki drogowe, które mogłyby zostać wykorzystane przez siły rosyjskie do odnalezienia drogi w kraju.”

godz. 9.01 - Na Ukrainie zginęło 10 cywilów z Grecji

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis potwierdził, że 10 etnicznych Greków było wśród zabitych podczas ostrzału Mariupola przez wojska rosyjskie.

„Dzisiaj w nalocie pod Mariupola zginęło 10 niewinnych cywilów greckiego pochodzenia. Natychmiast przerwać ostrzał!” 

godz. 8.52 - Rosjanie zbombardowali cywilny wieżowiec w Buczy

Według ukraińskich sił pocisk uderzył w dziewięciopiętrowy budynek mieszkalny na ulicy Stacja 101 o 7.20. Budynek się zapalił. Na razie nie ma informacji o ofiarach

godz. 8.23 - Międzynarodowy Legion Obrony Terytorialnej Ukrainy

Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział utworzenie nowej jednostki – Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy, która będzie składać się z cudzoziemców gotowych wspólnie z Ukraińcami walczyć z rosyjskim okupantem.

godz. 7.57 - Pocisk manewrujący z Białorusi

Ukraińskie Siły Powietrzne zestrzeliły pocisk manewrujący wystrzelony na Kijów z terytorium Białorusi. Pocisk został wystrzelony z samolotu TU-22

godz. 6.41 - Finlandia razem z UE

Finlandia poinformowała o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów. W tej sytuacji Rosja może swoje samoloty wysyłać tylko na wschód.

godz. 6.09 - W Kijowie sabotażyści zastrzelili rodzinę z trójką dzieci

W stolicy Ukrainy rosyjska grupa dywersyjno-rozpoznawcza zastrzeliła rodzinę z trojgiem dzieci, zginęli rodzice i dziewczynka. Jej rodzeństwo zostało przewiezione do szpitala. Informacje potwierdził Sekretarz Rady Miasta Kijowa Wołodymyr Bondarenko na Facebooku

Nazywała się Polina. Była w czwartej klasie 24 szkoły w Kijowie. Ona i jej rodzice zostali zastrzeleni przez rosyjską grupę DRG. Wołodymyr Bondarenko

godz. 4.03 - Szybkie wdrożenie

Międzynarodowy system płatności bankowych SWIFT poinformował, że przygotowuje się do szybkiego wdrożenia nowych sankcji wymierzonych w niektóre rosyjskie banki w nadchodzących dniach po tym, jak zachodni sojusznicy zgodzili się zablokować dostęp Rosji do usługi.

godz. 3.50 - Google nakłada sankcje na Rosję

Informatyczny, światowy gigant Google poinformował, że blokuje mediom finansowanym przez rząd rosyjski możliwości wyświetlania reklam Google w swoich usługach.

Rosyjskie państwowe media RT i inne kanały zostaną pozbawione możliwości zarabiania na reklamach na swoich stronach internetowych, w aplikacjach i filmach na YouTube. Podobnie wcześniej postąpił Facebook po inwazji na Ukrainę. Powołując się na „nadzwyczajne okoliczności”, dział YouTube firmy Google powiedział, że „wstrzymuje zdolność wielu kanałów do zarabiania w YouTube”.

godz. 1.26 - Dywersanci wysadzili gazociąg w Charkowie

Chwilę po wybuchu słup ognia przypominał charakterystyczny grzyb, jaki powstaje przy wybuchu jądrowym, dlatego służby ukraińskie natychmiast prostowały, że nie ma mowy o ataku jądrowym.

godz. 1.04 - Intensywne bombardowania

Rosyjskie wojska bombardują Kijów i Charków. W obu miastach słychać potężne eksplozje, wyją też syreny alarmowe. W ostatnich godzinach ukraińscy politycy ostrzegali, że Rosja może rozpocząć bardzo intensywny ostrzał stolicy kraju

godz. 0.50 - Polowanie na pieniądze oligarchów

Stany Zjednoczone zapowiedziały powołanie grupy zadaniowej do identyfikacji i zamrożenia aktywów sankcjonowanych rosyjskich oligarchów.

„W tym tygodniu uruchomimy wielostronną transatlantycką grupę zadaniową, aby zidentyfikować, wyszukać i zamrozić aktywa objętych sankcjami rosyjskich firm i oligarchów – ich jachty, ich rezydencje i wszelkie inne nielegalne dochody, które możemy znaleźć i zamrozić zgodnie z prawem” – napisano w oświadczeniu. Białego Domu.

godz. 0.07 - Jesteście zabójcami dzieci

Dowódca ukraińskiego statku przekazał wiadomości w trzech językach za pośrednictwem kanału łączności i bezpieczeństwa Międzynarodowej Częstotliwości Morskiej (156,8 MHz).

„Ja, dowódca okrętu Państwowej Służby Granicznej Ukrainy. Do wiadomości dowódców rosyjskich okrętów wojennych. Nadal dokonujecie aktów zbrojnej agresji przeciwko suwerennemu państwu Ukrainy.

Krew niewinnych obywateli Ukrainy jest na twoich rękach. Jesteście zabójcami dzieci. Wszystkie twoje zbrodnicze działania przeciwko ludzkości są udokumentowane. Jako zbrodniarze wojenni będziecie ścigani przez trybunał międzynarodowy. Twoje zbrodnie nie mają przedawnienia.

Żądamy natychmiastowego zakończenia agresji na państwo Ukrainy, a także łamania międzynarodowego prawa morskiego - powiedział dowódca statku, zwracając się najpierw do rosyjskich okrętów."

godz. 0.03 - Płonie skład ropy

Po rosyjskim uderzeniu rakietowym na przedmieścia Wasilkowa w składowisku ropy wybuchł ogromny pożar.

(Fot. Siły zbrojne Ukrainy)

Wcześniejsze wydarzenia - W RELACJI LIVE TUTAJ

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies