Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. Siódmy dzień rosyjskiej inwazji. Kolejne ataki na Charków [NA ŻYWO]

Trwa siódmy dzień inwazji Rosji na Ukrainę - Charków ponownie pod ostrzałem, kolejne sankcje USA na Rosję i Białoruś, Chersoń zdobyty przez wojska Putina.

Nowsze informacje znajdziesz: TUTAJ

2 marca - środa

godz. 23.59 - Międzynarodowy Trybunał Karny wszczyna śledztwo

Aż 39 państw skierowało do MTK wnioski o rozpoczęcie śledztwa przeciwko Federacji Rosyjskiej i jej prezydentowi w związku z możliwością popełniania zbrodni przeciwko ludzkości. Karim AA Khan QC, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze wydał specjalne oświadczenie:

28 lutego ogłosiłem swoją decyzję o zwróceniu się o zezwolenie na wszczęcie śledztwa w sprawie sytuacji na Ukrainie, na podstawie wcześniejszych wniosków mojego Kancelarii, wynikających z jego wstępnego badania i obejmującego wszelkie nowe zarzucane przestępstwa podlegające jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego.

W tym samym oświadczeniu wskazałem, że aktywne dochodzenia prowadzone przez mój Urząd byłyby znacznie przyspieszone, gdyby Państwo-Strona Statutu Rzymskiego („Ukraina”) przekazało sytuację mojemu Urzędowi, zgodnie z art. 14 Statutu MTK. Jednak kilka chwil temu powiadomiłem Prezydium MTK o natychmiastowym rozpoczęciu aktywnego dochodzenia w tej sytuacji. Nasza praca nad zbieraniem dowodów właśnie się rozpoczęła.

godz. 22.56 - MON Hiszpanii: broń ofensywna dla Ukrainy trafi w piątek do Polski

Uzbrojenie ofensywne, które Hiszpania przekaże walczącej z rosyjską inwazją Ukrainie, zostanie wysłane w piątek - poinformowała minister obrony Margarita Robles. Zaznaczyła, że broń zostanie skierowana do bazy na terenie Polski.

Występując w telewizji Antena3 minister Robles sprecyzowała, że broń zostanie przetransportowana dwoma samolotami hiszpańskich sił zbrojnych do miejsca w pobliżu polsko-ukraińskiej granicy.

Według zapowiedzi szefowej resortu obrony wśród uzbrojenia dla walczących z rosyjską inwazją Ukraińców znajdzie się m.in. 1370 granatników, a także 700 tys. sztuk amunicji do lekkich karabinów oraz broni maszynowej.

godz. 22.50 - Rosyjskie wojsko zajęło Chersoń

Rosyjskie wojska zajęły Chersoń, miasto leżące nad Morzem Czarnym pomiędzy Odessą a Krymem. Mer Chersonia Igor Kołuchajew poinformował, że rosyjscy żołnierze pojawili się na ulicach oraz weszli do budynku rady miasta. To pierwsze duże miasto, które zostało zajęte od chwili rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę tydzień temu.

Mer Chersonia powiedział rosyjskim żołnierzom, żeby nie otwierali ognia do ludności cywilnej, a mieszkańcom miasta polecił, aby poruszali się po mieście tylko za dnia maksymalnie w dwie osoby. "W mieście nie ma wojska ukraińskiego, są tylko cywile, którzy chcą tu żyć" - powiedział w oświadczeniu.

godz. 22.35 - Petersburg: reżim Putina aresztował rosyjską bohaterkę II wojny światowej

W czasie manifestacji przeciwko wojnie Rosji z Ukrainą policja aresztowała Jelenę Osipową. Starszą kobietę, która w czasie II wojny światowej przeżyła oblężenie Leningradu.

godz. 22.31 - Od początku wojny na Ukrainie zginęło 227 cywilów

Jak informuje Biuro Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka od początku wojny, tj. 24 lutego, na Ukrainie zginęło 227 cywilów. 525 osób zostało rannych.

godz. 22.30 - Forbes: niemieckie władze skonfiskowały jacht Aliszera Usmanowa

Jak informuje Nexta, powołując się na magazyn Forbes, niemieckie władze skonfiskowały 156-metrowy jacht należący do Aliszera Usmanowa. Rosyjski oligarcha stracił tym samym jacht o wartości około 600 mln dolarów.

godz. 22.00 - Ataki na Charków nie ustają

godz. 21.56 - Rzecznik Pentagonu: Rosjanie nacierają na Kijów i Charków; atakują też Ukrainę od południa, z Krymu

Widzimy trzy główne kierunki inwazji Rosji na Ukrainę: na Kijów, Charków i marsz na północ z Krymu - powiedział rzecznik prasowy Pentagonu John Kirby. Nie znamy dokładnie planów Putina, ale ruchy wojsk wskazują na to, że celem Rosjan jest zdobycie Kijowa; mogą też dążyć do otoczenia jednostek ukraińskich na wschodzie kraju.

Wojska rosyjskie idą na Kijów od strony Białorusi (z kierunku północno-zachodniego) oraz od strony Rosji (kierunek północno-wschodni) - wyjaśnił Kirby.

Drugi kierunek natarcia, na Charków, który jest dużym miastem i sam w sobie istotnym celem, może również oznaczać dalszy marsz na Kijów - dodał.

Również na południowym kierunku natarcia, od strony Krymu, marsz wojsk rosyjskich rozwija się w dwóch kierunkach, na północny zachód i północny wschód - doprecyzował Kirby podczas konferencji prasowej.

godz. 21.54 - MSW Ukrainy: przy kijowskim dworcu spadły odłamki zestrzelonego rosyjskiego pocisku manewrującego

Przy kijowskim dworcu spadły w środę wieczorem odłamki zestrzelonego rosyjskiego pocisku manewrującego - przekazał doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Wcześniej informowano, że w pobliżu dworca spadła rakieta. "Nasz bohaterski system obrony przeciwlotniczej zestrzelił pocisk manewrujący rosyjskich faszystów, który był wycelowany w jedno z centrów dowodzenia" - napisał Heraszczenko w komunikatorze Telegram.

Odłamki zestrzelonej rakiety uszkodziły magistralę cieplną. Heraszczenko zapewnił, że zostanie naprawiona do jutra. Wcześniej ostrzegał, że ogrzewania może być pozbawiona część Kijowa. "Jeśli ta rakieta trafiłaby w cel gdzieś w centrum Kijowa, ofiary i zniszczenia byłyby koszmarne" - podkreślił.

Nie ma informacji o rannych ani zabitych.

godz. 21.51 - Naloty na fabrykę Szewczenki w Charkowie

godz. 21.48 - Nagranie z wybuchu w pobliżu kijowskiego dworca

godz. 21.44 - Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy: na ostrzelanym statku z Bangladeszu znaleziono martwą osobę

Jak informuje Interfax-Ukraina, powołując się na MON Ukrainy, na statku Banglar Samriddhi zaatakowanym przez rosyjską rakietę znaleziono martwą osobę.

godz. 21.32 - EA Sports FIFA usunie Rosję i kluby rosyjskie z gier

EA Sports FIFA ogłasza, że usunie reprezentację Rosji i wszystkie rosyjskie kluby piłkarskie z gier FIFA 22, Fifa Mobile i FIFA Online.

godz. 21.30 - Rzecznik Pentagonu: rosyjska kolumna kierująca się na Kijów przez ostatnie 24-36 godz. nie posunęła się do przodu

Duża rosyjska kolumna wojskowa, która zmierza do Kijowa od północnego zachodu praktycznie nie posunęła się do przodu w ciągu ostatnich 24-36 godzin - powiedział rzecznik prasowy Pentagonu John Kirby.

Możemy to tłumaczyć przegrupowaniem sił rosyjskich, ich problemami z logistyką i oczywiście oporem wojsk ukraińskich - wyjaśnił.

godz. 21.18 - Po wybuchu w Kijowie. Rozerwana została duża magistrala ciepłownicza

Jak informują ukraińskie media, cytowane przez serwis Nexta, po uderzeniu rosyjskich rakiet w pobliżu kijowskiego dworca, rozerwana została duża magistrala ciepłownicza.

godz. 21.10 - Walki w Lisyczańsku

godz. 20.58 - Blinken zapowiedział wizytę w Polsce, Brukseli, Mołdawii i w państwach bałtyckich

Szef dyplomacji USA Antony Blinken zapowiedział, że uda się z wizytą do Europy, odwiedzając Brukselę, Polskę, Mołdawię i państwa bałtyckie. Jak stwierdził, celem jest dalsza koordynacja ws. odpowiedzi na rosyjską agresję oraz wsparcie wschodniej flanki państw NATO.

Blinken powiedział, że będzie konsultował się z europejskimi sojusznikami w sprawie kolejnych kroków wobec rosyjskiej agresji, omówi kwestię uchodźców w Polsce i podkreśli zobowiązanie USA do obrony zbiorowej NATO.

godz. 20.50 - Sekretarz stanu USA: nowe sankcje na Rosję i Białoruś

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił kolejne sankcje na Rosję i Białoruś, w tym ograniczenie eksportu wysokich technologii dla Białorusi oraz sankcje blokujące nałożone na 22 firmy zbrojeniowe i rosyjskie rafinerie.

Blinken stwierdził, że nowe sankcje mają na celu "zablokowanie zdolności do rozwoju technologii używanych do wsparcia wojny", zapowiadając, że konsekwencje dla obu krajów będą wzrastać.

godz. 20.40 - Prezydent Francji: nadchodzące dni będą prawdopodobnie jeszcze trudniejsze

Nadchodzące dni będą prawdopodobnie jeszcze trudniejsze - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron w telewizyjnym orędziu do narodu, potępiając agresję militarną Rosji na Ukrainę. Nikt oprócz Rosji nie chciał tej wojny - podkreślił.

„Te wydarzenia będą miały nie tylko natychmiastowe konsekwencje, ale są sygnałem zmiany epoki. Wojna w Europie nie należy już do podręczników historii, rozgrywa się na naszych oczach. Demokracja jest kwestionowana na naszych oczach” – powiedział Macron.

„To nie konflikt między NATO a Rosją, ani między UE i Francją a Rosją, to Rosja jest agresorem” – podkreślił prezydent.

godz. 20.36 - Zniszczona szkoła w miejscowości Wasylków w okolicach Kijowa

godz. 20.28 - Mer Charkowa: miasto jest pod nieustannym ostrzałem Rosjan

Sytuacja w Charkowie jest bardzo niebezpieczna, toczą się ciężkie walki, miasto jest pod nieustannym ostrzałem Rosjan, są duże straty wśród ludności cywilnej - powiedział stacji BBC mer miasta Ihor Terechow. Dodał, że mieszkańcy Charkowa są zjednoczeni i nie poddadzą się.

"Rosjanie rzucili na Charków wszystkie siły, jakie tylko można sobie wyobrazić, do miasta zbliża się olbrzymia liczba czołgów" - przekazał Terechow. Rosyjskie ataki nigdy nie ustają, cały czas pod ostrzałem znajdują się dzielnice mieszkalne, otrzymałem informację o tym, że siły rosyjskie użyły w śródmieściu Charkowa broni termobarycznej - relacjonował mer.

Dodał, że oddziały ukraińskie walczą z "grupami dywersyjnymi" w Charkowie i wezwał świat do tego, by "zrobił wszystko, by powstrzymać agresora". "Charków się utrzyma, dzisiaj Charków jest zjednoczony jak nigdy wcześniej. Nastroje w mieście są poważne, każdy jest skupiony, miasto jest zjednoczone i będzie stać niewzruszone" - podkreślił Terechow.

godz. 20.22 - Cztery rosyjskie myśliwce naruszyły przestrzeń powietrzną Szwecji

godz. 20.19 - Zniszczony rosyjski konwój w okolicach Chersonia

godz. 20.18 - Prezydent RP: Jesteśmy adwokatem Ukrainy w jej staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej

 

godz. 20.10 - Władze Ukrainy: jeszcze dziś odbędzie się druga tura negocjacji rosyjsko-ukraińskich

godz. 20.06 - Ostrzał prawosławnej katedry w Charkowie

Rosjanie ostrzelali Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Charkowie. W kościele schroniły się kobiety i dzieci. Na szczęście nikt nie został ranny - informuje Nexta.

godz. 20.04 - Mikołajów: rosyjski pocisk trafił w statek z Bangladeszu

Z informacji agencji Ukrinform wynika, że w stojący w porcie Mikołajów statek z Bangladeszu trafił rosyjski pocisk.

godz. 20.01 - Silny wybuch na dworcu w Kijowie

Jak donosi agencja Interfax-Ukraina, świadkowie mówią o silnym wybuchu na kijowskim dworcu.

godz. 19.55 - W. Zełeński: prezydent Kazachstanu jest otwarty na współpracę w kwestiach humanitarnych

Prezydent Ukrainy napisał na Twitterze, że zakończył rozmowę z prezydentem Kazachstanu. "Omówiliśmy trudną sytuację bezpieczeństwa w regionie. Zgodziliśmy się współpracować w kwestiach humanitarnych. Jesteśmy w kontakcie".

godz. 19.51 - Żytomierz: po rosyjskich nalotach został uszkodzony gazociąg

Jak donosi agencja Ukrinform, w wyniku rosyjskich nalotów na Żytomierz uszkodzony został tamtejszy gazociąg.

godz. 19.45 - Roman Abramowicz sprzedaje Chelsea

Rosyjski właściciel londyńskiego klubu poinformował, że pieniądze ze sprzedaży Chelsea przekaże na fundusz charytatywny dla ofiar wojny na Ukrainie - informuje Nexta na Twitterze.

godz. 19.31 - Stany Zjednoczone zamykają niebo dla Rosji

godz. 19.24 - Kolejne negocjacje w czwartek rano?

Jak donosi korespondent agencji Reutera, powołując się na rosyjskie agencje prasowe, rosyjscy negocjatorzy oczekują, że ukraińscy urzędnicy przybędą na Białoruś w celu rozpoczęcia kolejnej rundy rozmów pokojowych w czwartek rano. Ukraiński doradca prezydencki podaje w wątpliwość ten plan.

godz. 19.22 - Siły ukraińskie ponoszą ciężkie straty w Donbasie

Na opublikowanych w Internecie zdjęciach widać zniszczone pojazdy ukraińskiego batalionu "Aidar". To efekt walk o Wołnowachę. Strona ukraińska straciła co najmniej 3 ciężarówki towarowe, a 2 czołgi T-64BV zostały całkowicie zniszczone.

godz. 19.19 - ONZ: od początku wojny Ukrainę opuściło prawie 836 tys. osób

Jak informuje agencja Ukrinform, powołując się na ONZ, od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy wyjechało prawie 836 tys. osób.

godz. 19.12 - W Petersburgu zatrzymano 20 osób za protesty antywojenne

Policja w Petersburgu zatrzymała w środę 20 osób podczas protestu w centrum miasta przeciwko wojnie z Ukrainą - poinformował petersburski portal Fontanka.ru.

Na demonstrację przyszło 300-400 osób. Pierwsi zatrzymani zostali młodzi ludzie z plakatami antywojennymi. Policja zatrzymała następnie malarkę Jelenę Osipową.

Demonstracje odbywają się w Rosji od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego. Do tej pory zatrzymano na nich ponad 2 tysiące osób.

Protesty nie są masowe, co eksperci tłumaczą skalą represji, jaką władze odpowiadały w ostatnim czasie na wszelkie wystąpienia społeczne.

godz. 18.55 - Mieszkańcy Energodaru blokują wjazd Rosjan do elektrowni atomowej

Mieszkańcy ukraińskiego Energodaru blokują wjazd Rosjan do miasta. Znajduje się w nim jedna z ukraińskich elektrowni atomowych. Rosjanie otworzyli ogień do protestujących. Jak poinformowały władze 50-tysięcznego miasta w obwodzie zaporoskim, mieszkańcy zgromadzili się na drodze dojazdowej do miasta.

Kilka tysięcy osób stworzyło blokadę i nie wpuszcza rosyjskich oddziałów w pobliże Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Zbudowali zapory na jezdni. Według doradcy szefa MSW Antona Heraszczenki rosyjskie wojsko użyło wobec protestujących Ukraińców granatów.

W Internecie pojawiły się nagrania pokazujące, jak Rosjanie strzelają do tłumu, a w pobliżu protestujących eksplodują ładunki wybuchowe. Są informacje o osobach rannych. Zaporoska Elektrownia posiada 6 reaktorów jądrowych.

godz. 18.45 - Rosyjski sprzęt wojskowy w rękach ukraińskich żołnierzy

Szef obwodowej administracji państwowej w Mikołajowie udostępnił zdjęcia przechwyconego przez ukraińskich żołnierzy rosyjskiego sprzętu wojskowego.

godz. 18.37 - Ogólne ONZ potępiło rosyjską inwazję na Ukrainę

Zgromadzenie ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych potępiło inwazję Rosji na Ukrainę i wezwało do natychmiastowego wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy. Przedstawiciele krajów członkowskich zaapelowali też o zakończenie nalotów i bombardowań terytorium Ukrainy.

Za rezolucją uchwaloną podczas nadzwyczajnego posiedzenia opowiedziało się 141 krajów spośród 193 członków ONZ. Wstrzymało sie 35 krajów, w tym Chiny.

W rezolucji potępiono też decyzję rosyjskiego prezydenta Władimira Putina o postawieniu w stan gotowości rosyjskich sił nuklearnych.

godz. 18.35 - Rosjanin złożył broń, cywile poczęstowali go jedzeniem

W sieci krąży film, który pokazuje rosyjskiego żołnierza, który poddał się i został poczęstowany jedzeniem. 

godz. 18.27 - Dowódca sił zbrojnych Ukrainy: odbiliśmy miejscowość Makarów

Ukraińskie siły odbiły zajętą wcześniej przez Rosjan miejscowość Makarów w obwodzie kijowskim i umocniły się tam - poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

Jak pisze ukraińska redakcja Radia Swoboda, 27 lutego nadeszły doniesienia o pojawieniu się rosyjskiej kolumny wojskowej, w tym czołgów, w miasteczku Makarów. Kolumna miała próbować przedostać się w kierunku Kijowa.

godz. 18.25 - Reuters: Rosja dotąd wystrzeliła ponad 450 pocisków

Jak informuje korespondent agencji Reutera, powołując się na amerykańskich urzędników, Rosja wystrzeliła do tej pory ponad 450 pocisków przeciw ukraińskim celom.

godz. 18.23 - Rosja po raz pierwszy podaje informacje o zabitych i rannych

Rosyjskie ministerstwo obrony po raz pierwszy podało dane o stratach poniesionych w wojnie z Ukrainą. Według Moskwy, w starciach zginęło 498 rosyjskich żołnierzy, a 1597 zostało rannych.

Inne dane przekazuje ukraińskie ministerstwo obrony. Według Kijowa, ukraińska armia zlikwidowała w wojnie obronnej od 5700 do 6000 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Wcześniej Moskwa zapewniała, że nie ma żadnych strat w ludziach, a później informowała o pojedynczych przypadkach.

Jako pierwsi informacje na ten temat publikowali przedstawiciele regionalnych administracji, donosząc o śmierci żołnierzy pochodzących z zarządzanych przez nich regionów.

godz. 18.14 - Atak rakietowy na browar w Lisiczańsku

godz. 17.55 - Zniszczona hala koszykarska w Kijowie

W Internecie pojawiają się kolejne filmy pokazujące Kijów po rosyjskich atakach. Na jednym z nich zaprezentowana jest zniszczona hala koszykarska Avangard.

 

godz. 17.42 - Doradca prezydenta: w Rosji może być wprowadzony stan wojenny

W Rosji 4 marca może być wprowadzony stan wojenny - pisze doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak. Ukraińskie media podkreślają, że miałoby to na celu m.in. zdławienie społecznych protestów, które mogą się aktywizować w związku z oddziaływaniem sankcji.

Podolak poinformował, że 4 marca obie izby rosyjskiego parlamentu zbiorą się na nadzwyczajnym posiedzeniu. Według niego mają zająć się prewencyjnym wprowadzeniem stanu wojennego w Rosji.

Obejmowałby on całkowity zakaz wszelkich demonstracji, zamknięcie łączności z zewnętrznym światem, ograniczenia żywnościowe i finansowe.

godz. 17.38 - Alarm przeciwlotniczy w Żytomierzu i Winnicy

godz. 17.36 - Wysadzenie mostu w okolicach Baryszówki

godz. 17.28 - Gruzja zamierza ubiegać się o członkostwo w UE

Jak informuje Nexta, jutro przedstawiciele Gruzji zamierzają ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej. Wcześniej chęć dołączenia do Wspólnoty wyraziła także Ukraina.

godz. 17.15 - PGE Skra Bełchatów solidarna z Ukrainą

Podczas dzisiejszego meczu 1/2 finału Pucharu CEV bełchatowscy libero zagrają w niebiesko-żółtych strojach, a pozostali siatkarze będą rozgrzewali się ze wstążkami w tych samych kolorach.

godz. 17.14 - Doradca Zełenskiego: Chersoń jeszcze się broni

Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zapewnił w środę, że Chersoń wciąż stawia opór wojskom rosyjskim, wewnątrz miasta i naokoło niego. Rosjanie ogłosili, że opanowali Chersoń. "Informacje o tym, że Chersoń padł nie są prawdą. Nasza armia i miejscowi obrońcy nadal stawiają opór w mieście i naokoło niego" - powiedział Arestowycz, cytowany przez agencję Reutera. Według niego "trwają walki na ulicach".

Przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko opublikował w środę wideo, które opisał jako nagranie z Chersonia, gdzie mieszkańcy "obronili flagę, którą okupanci próbowali zabrać". Na nagraniu widać ludzi podchodzących do czołgu i zabierających z niego flagi, które potem wznoszą do góry.

godz. 17.05 - Prezydent USA: decyzja o stałych bazach wojskowych USA w Polsce zależy od Sojuszu

godz. 16.57 - Niemiecka broń przeciwpancerna dotarła na Ukrainę

Broń wysłana przez Niemcy została w środę dostarczona do Ukrainy – informuje dpa, powołując się na informacje z kręgów rządowych. Kolejni dodatkowi żołnierze Bundeswehry dołączają do jednostki NATO na Litwie. W sobotę rząd federalny ogłosił, że wesprze ukraińskie siły zbrojne, wysyłając Ukrainie 500 rakietowych systemów przeciwlotniczych Stinger i 1000 sztuk broni przeciwpancernej. Broń ta dotarła do Ukrainy w środę.

„Atak Rosji oznacza punkt zwrotny. Naszym obowiązkiem jest zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby wesprzeć Ukrainę w jej obronie przed najeźdźcą – armią Putina” – uzasadniał kanclerz Olaf Scholz decyzję rządu.

Także w środę dodatkowe siły Bundeswehry dołączyły do grupy bojowej NATO, stacjonującej na Litwie.

godz. 16.55 - Alarmy przeciwlotnicze w Czernihowie, Tarnopolu, Lwowie i Wołyniu

godz. 16.50 - Atak na ludność cywilną w Energodarze. "To jest ten rosyjski pokój"

W Energodarze Rosjanie użyli granatów ogłuszających przeciwko ludności cywilnej. - To jest ten rosyjski pokój - mówi autor opublikowanego w Internecie filmu.

godz. 16.45 - Podczas wojny na Ukrainie zginęło dotąd 21 dzieci

Jak informuje ukraińska agencja Interfax, cytując Ludmyłę Denisową, ukraińską rzeczniczkę praw obywatelskich, przez pierwsze 6 dni rosyjskiego ataku zginęło 21 dzieci.

godz. 16.38 - WHO: pilnie potrzeba otworzyć korytarz humanitarny w Kijowie

Szef WHO opowiedział się za pilnym otwarciem korytarza humanitarnego w Kijowie.

godz. 16.31 - Po rosyjskich atakach mieszkańcy Izium bez gazu

Jak podaje ukraińska agencja Ukrinform, z powodu ataku samolotów rosyjskich mieszkańcy miejscowości Izium, w obwodzie charkowskim, zostali odcięci od gazu.

godz. 16.14 - ONZ zagłosuje w środę nad rezolucją żądającą wycofania rosyjskich wojsk z Ukrainy

Zgromadzenie Ogólne ONZ głosuje w środę nad niewiążącą rezolucją, która potępia Rosję za akty przemocy na Ukrainie. Dokument żąda natychmiastowego wycofania rosyjskich wojsk z tego kraju.

W trakcie rozpoczętej w poniedziałek "nadzwyczajnej sesji specjalnej" Zgromadzenia Ogólnego, pierwszej tego rodzaju od 1982 roku, dotychczas 94 państwa członkowskie ONZ poparły rezolucję. Obserwatorzy podkreślają, że z pewnością będzie to przeważające głosowanie przeciwko Rosji, która jest członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Według wcześniejszych doniesień w nowojorskiej debacie miało przemawiać ok. stu, z 193 przedstawicieli państw członkowskich ONZ.

Rezolucja "żąda, by Federacja Rosyjska natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo wycofała wszystkie swoje siły wojskowe z terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową". Wyrażono w niej również "poważne zaniepokojenie doniesieniami o atakach na obiekty cywilne, takie jak domy mieszkalne, szkoły i szpitale, oraz o ofiarach wśród ludności cywilnej, w tym kobiet, osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci".

godz. 16.06 - Korosteń: w wyniku nalotu zginęły 4 osoby

Ukraińska agencja Interfax, powołując się na doniesienia medialne, informuje, że w wyniku nalotu na Korosteń, zginęły 4 osoby, a 5 zostało rannych.

godz. 16.01 - Premier Johnson zarzucił reżimowi Putina popełnianie zbrodni wojennych

Brytyjski premier Boris Johnson zarzucił reżimowi prezydenta Rosji Władimira Putina popełnianie zbrodni wojennych na Ukrainie. Ponownie potępił rosyjską napaść na Ukrainę nazywając ją "odrażającym atakiem".

"To, co już widzieliśmy ze strony reżimu Władimira Putina - użycie amunicji, którą zrzucają na niewinnych cywilów - moim zdaniem w pełni kwalifikuje się jako zbrodnia wojenna. Wiem, że prokurator MTK już prowadzi dochodzenie w tej sprawie i jestem pewien, że cała Izba to poprze" - powiedział Johnson w Izbie Gmin podczas cotygodniowej sesji poselskich pytań do premiera.

Poprzedziła ją trwająca niemal minutę owacja na stojąco dla obecnego w galerii dla publiczności ambasadora Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadyma Prystajki, choć jak zwrócił uwagę spiker Izby Gmin Lindsay Hoyle owacje zasadniczo nie są dopuszczane na sali. "Myślę jednak, że w tej sytuacji słuszne jest, że Izba chce zademonstrować nasz szacunek i wsparcie dla pańskiego kraju i jego obywateli w tym najtrudniejszym czasie" - powiedział Hoyle

godz. 15.55 - Kolejny film po ostrzale Charkowa

godz. 15.43 - USA zamknie przestrzeń powietrzną dla Rosji o 3.00

Nakaz blokujący rosyjskim samolotom i liniom lotniczym możliwość wchodzenia i korzystania z całej przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych wejdzie w życie o 3.00 czasu obowiązującego w Polsce - poinformowały amerykański departament transportu i Federalna Administracja Lotnictwa.

Blokada obejmuje loty pasażerskie i towarowe oraz loty regularne i czarterowe. Blokadę ogłosił prezydent Joe Biden podczas wygłaszania przed połączonymi izbami Kongresu dorocznego orędzia o stanie państwa.

godz. 15.37 - Cudem przeżył rosyjski atak rakietowy

Na jednym z opublikowanych filmów widać, jak relację mężczyzny przerywa atak rakietowy na budynek, w którym ten się znajduje. Autor materiału cudem uszedł z życiem.

godz. 15.33 - Ostrzał szkoły w Charkowie

Po kolejnych atakach na Charków w Internecie pojawia się coraz więcej materiałów. Na jednym z nich widać zniszczoną szkołę w Charkowie.

godz. 15.32 - Walki w Mariupolu

godz. 15.29 - Ciężkie walki o Wozniesieńsk

Jak informuje Nexta, miasto znajdujące się na południu Ukrainy, w obwodzie mikołajowskim, znajduje się pod ciężkim ostrzałem artyleryjskim. ostrzeliwana ciężka artyleria. Most jest podminowany, miasto się broni.

godz. 15.27 - Papież wysyła pierwszą partię pomocy na Ukrainę

Papież Franciszek wysyła pierwszą partię pomocy na Ukrainę. Portal Vatican News poinformował w środę, że papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski przekazał transport darów koordynującej ich zbiórkę rzymskiej bazylice św. Zofii, która jest siedzibą Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Watykański portal ogłosił, że to odpowiedź na apel wspólnoty ukraińskiej we Włoszech, która poprosiła między innymi o środki sanitarne i medyczne.

Kardynał Krajewski zawiózł do bazyliki transport strzykawek, plastrów, środków do dezynfekcji i innych. To pierwsza część pomocy; po niej przekazane zostaną lekarstwa - wyjaśniono. Rzymska świątynia greckokatolicka prowadzi też zbiórkę żywności.

Środa jest ogłoszonym przez papieża dniem modlitw i postu w intencji pokoju na Ukrainie.

godz. 15.21 - MSW Ukrainy: dzieci z Iwano-Frankiwska wzywają do pokoju

Na Twitterze MSW Ukrainy opublikowano rysunki dzieci z Iwano-Frankiwska. Nie chcemy wojny: dzieci wzywają do pokoju. Takie rysunki są symbolem wiary w zwycięstwo i długo wyczekiwany pokój na ziemi ukraińskiej.

godz. 15.20 - Atak rakietowy na Charków

Jak informuje ukraińska agencja Ukrinform, Rosjanie zaatakowali rakietami centrum Charkowa.

godz. 15.18 - Kłęby dymu nad Charkowem

godz. 15.07 - Policja zatrzymała rosyjskich sabotażystów w ukraińskim metrze

Kijów, stolica Ukrainy, mierzy się z działalnością dywersantów rosyjskich. Policja kontrolująca metro zatrzymała sabotażystów, którzy chowali pociski w pluszowym misiu - wynika ze zdjęć, które w środę zostały opublikowane na Twitterze kanału NEXTA.

"Policja zatrzymała w kijowskim metrze sabotażystów. Chowali pociski w pluszowej zabawce" - opisano dwie fotografie widniejące na profilu NEXTY. Na jednej z nich widać czwórkę mężczyzn stojących twarzami do ściany i pilnowanych przez uzbrojonego funkcjonariusza; ręce trzech z nich są skute kajdanami. Kolejne zdjęcie przedstawia rozprutego pluszowego misia obok którego leży kilkanaście nabojów. Inni rosyjscy dywersanci zaatakowali w niedzielę rodzinę z trojgiem dzieci - rodzice i córka zmarli a dwójka pozostałych dzieci została ciężko ranna. metrze

Wcześniejsze wydarzenia - W RELACJI LIVE TUTAJ

 

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies