Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 10. dzień rosyjskiej inwazji. Mariupol okrążony. Rosjanie nie dotrzymują warunków zawieszenia broni

Trwa 10. dzień wojny na Ukrainie. W nocy rosyjskie wojska całkowicie zablokowały Mariupol, odcinając miasto od wody i elektryczności. Mer miasta Wadym Bojczenko informuje o bezlitosnych atakach na miasto. Rosjanie zapowiedzieli utworzenie korytarza humanitarnego

Godzina 22.57 - Przygotowania do obrony Kijowa

 #Kyiv is ready for defense💪 pic.twitter.com/cEsTYRiGjB

Godzina 22.35 - Premier Izraela poleciał do Berlina na spotkanie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem

W Moskwie premier Izraela Naftali Benett rozmawiał na Kremlu z Władimirem Putinem.  Szczegółów rozmowy nie podano. Jak pisze agencja Reutera, Naftali Bennett dotąd nie dołączył do innych zagranicznych przywódców i nie potępił rosyjskiej ofensywy, podkreślając silne związki Izraela zarówno z Moskwą, jak i Kijowem. Ukraina wcześniej zwróciła się do Bennetta o mediację.

W oświadczeniu kancelarii premiera Bennetta czytamy, że rozmowa na Kremlu trwała trzy godziny. Podkreślono, że Naftali Bennett jest religijnym Żydem, który nie prowadzi oficjalnej działalności w sobotę, czyli w żydowski szabat - z wyjątkiem nadzwyczajnych okoliczności.

Godzina 22.15 - Kolejne orędzie Prezydenta Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że upór i waleczność Ukraińców broniących swojego kraju przed rosyjskim okupantem daje wiarę w zwycięstwo i odbudowanie państwa.

Ukraiński przywódca - zwracając się do rodaków - zaznaczył, że mieszkańcy wielu miast wypędzają okupantów ze swojego terytorium. "Na placu Wolności w Chersoniu, na ulicach Konotopu miejscowi krzyczą do okupantów: tu jest Ukraina - Ukraina, którą znamy i kochamy, której bronimy. To wyjątkowy heroizm - protestować, kiedy twoje miasto jest okupowane - nawet tymczasowo. Jeśli nie masz broni, strzelają do ciebie, a ty nie uciekasz. Jeśli jesteś bezbronny, a jedzie na ciebie wóz opancerzony. Właśnie dlatego okupacja jest tylko tymczasowa" - zaznaczył.

Prezydent Zełenski zaapelował też po rosyjsku do wszystkich obywateli mieszkających na terenach okupowanych przez prorosyjskie siły od 2014 roku. "Donbasie, to jest ten czas. Zwracamy się do wszystkich mieszkańców czasowo okupowanych terytoriów, do wszystkich, do tych, komu nie skasowano pamięci propagandą, nie zamknięto oczu strachem i nie zniszczono duszy cynizmem: walczcie o swoje prawa, o swoją wolność, o Ukrainę. Razem z Chersoniem, Berdiańskiem, Kijowem i wszystkimi ukraińskimi miastami, które szanują życie" - wezwał.

Wołodymyr Zełenski zaapelował do mieszkańców Donbasu, by nie wierzyli propagandzie kremlowskiej telewizji, która nieustannie grozi, że ukraińskie władze niszczą miasta regionu. "Porównajcie, jak wygląda Donieck po ośmiu latach konfliktu, a jak Charków po dziesięciu dniach wojny z Rosją" - mówił prezydent Ukrainy.

Godzina 21.55 - apelują do społeczeństwa i rządu Włoch o bojkot rosyjskich produktów

Ambasadorowie Polski, Litwy i Ukrainy we Włoszech opublikowali list otwarty, w którym apelują do społeczeństwa i rządu Włoch o bojkot rosyjskich produktów. Argumentują, że tylko zdecydowanymi sankcjami można powstrzymać machinę wojenną prezydenta Władimira Putina.

Ambasadorowie Anna Maria Anders, Ricardas Slepavicius i Jaroslaw Melnyk piszą, że dla całej Europy nadeszła godzina próby. Podkreślają, że stawką jest suwerenność narodów i wolność obywateli. Zaznaczają, że tylko solidarne narody Europy mogą skutecznie stawić czoło imperialnym ambicjom rosyjskiego prezydenta. Apelują do Włochów o bojkot rosyjskich towarów tłumacząc, że uderzy to w potężne przedsiębiorstwa rosyjskie, których właściciele i udziałowcy wspierają reżim Władimira Putina. Przekonują, że rosyjski atak na Ukrainę jest atakiem na całą Europę, która powinna rozmawiać z Rosją mocnym, wspólnym głosem.

W liście znalazły się też podziękowania za zdecydowanie działania włoskiego rządu wobec Rosji i pomoc, jakiej Włosi udzielają Ukrainie i Ukraińcom.

Godzina 21.43 - Na jednym z przejść granicznych Rau i Blinken spotkali się z szefem ukraińskiego MSZ

Minister spraw zagranicznych Ukrainy powiedział amerykańskiemu sekretarzowi stanu, że jego kraj potrzebuje myśliwców i systemów obrony przeciwlotniczej. Odmowę wprowadzenia przez NATO strefy zakazu lotów nad Ukrainą Dmytro Kułeba nazwał "oznaką słabości". Według niego, skutkiem braku takiej strefy będzie rosnąca liczba ofiar wśród cywilów. Kułeba i Antony Blinken spotkali się na granicy polsko-ukraińskiej.

"Nie jest tajemnicą, że największe zapotrzebowanie, jakie mamy, dotyczy myśliwców, samolotów szturmowych i systemów obrony przeciwlotniczej" - powiedział szef ukraińskiego MSZ po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem stanu. Wyraził nadzieję, że wkrótce na Rosję zostaną nałożone jeszcze ostrzejsze sankcje.

Godzina 21.25 - Departament Stanu USA radzi Amerykanom przebywającym w Rosji natychmiastowe opuszczenie tego kraju 

Godzina 21.13 - Włoskie media wycofują z Rosji swoich korespondentów i wysłanników

To reakcja na przyjęte wczoraj przez rosyjską Dumę poprawki do kodeksu karnego, zgodnie z którymi za rozpowszechnianie rzekomo fałszywych informacji o wojnie na Ukrainie grozi do 15 lat więzienia.

Jak poinformowała publiczna telewizja RAI, decyzję tę podjęto w trosce o bezpieczeństwo dziennikarzy, a także w proteście przeciwko ograniczeniu prawa do przekazywania informacji. Rosyjskie władze zakazały używania słowa "wojna" w odniesieniu do konfliktu na Ukrainie wyjaśniając, że jest to "operacja specjalna".

Telewizja RAI wycofuje z Rosji wszystkich 6 wysłanników, w tym głównego korespondenta Marka Innaro, który od kilku dni jest oskarżany przez włoskich polityków i komentatorów o tendencyjne, prorosyjskie doniesienia z Moskwy. Opuszczają Rosję korespondenci głównej agencji prasowej ANSA i koncernu medialnego Mediaset, należącego do rodziny Berlusconich.

Wczoraj o wycofaniu swoich dziennikarzy z Rosji poinformowały BBC, CNN oraz niemieckie stacje ARD i ZDF.

Godzina 20.57 - Protest w Tel Awiwie przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę

Godzina 20.43 - Tajne spotkanie Wołodymyra Zełenskiego w Senacie USA

Godzina 20.19 - Ograniczenia w sklepach działających w Rosji dużych sieci handlowych

Godzina 20.07 - Ostatniej doby Ukraina zestrzeliła 9 rosyjskich samolotów i śmigłowców 

Godzina 19.47 - Zniszczenia w Irpen 

Godzina 19.32 - Rosja wzywa do zaprzestania wysyłania broni na Ukrainę

Godzina 19.15 - Rosjanie wyjeżdżają z kraju do Finlandii

Na Vaalimaa, fińskim przejściu granicznym z Rosją - 120 mil na wschód od Helsinek - rosyjskie autobusy i samochody zatrzymują się do odprawy paszportowej i celnej. To nie są Ukraińcy, ale Rosjanie i chociaż natężenie ruchu nie jest duże, to jest stałe. Po wstrzymaniu lotów do Europy z kraju można się wydostać jedynie samochodem lub pociągiem.

Godzina 18.55 - Ursula von der Leyen: UE musi się uniezależnić od gazu z Rosji

„Unia Europejska musi całkowicie pozbyć się zależności od gazu, ropy i węgla z Federacji Rosyjskiej poprzez dywersyfikację, efektywność energetyczną i transformację energetyczną” - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Godzina 18.45 - Pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wyruszył w drogę do Przemyśla po uchodźców

Po kilkuset uchodźców z przejścia granicznego w Przemyślu wysłano z Łodzi pociąg. Przedsięwzięcie zorganizowano w kilka godzin, a koordynuje je marszałek województwa Grzegorz Schreiber.

Godzina 18.37 - Premier Izraela Naftali Benet spotkał się w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem

Premier Izraela Naftali Benet rozmawiał w sobotę w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o "kryzysie na Ukrainie" - przekazał rzecznik szefa rządu izraelskiego.

To pierwsze spotkanie zachodniego przywódcy z prezydentem Rosji od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę - komentuje dziennik "Jerusalem Post". Spotkanie rozpoczęło się w sobotę po południu i trwało ponad dwie i pół godziny.

Benet opuścił Izrael w sobotę rano, pomimo szabatu. Jak poinformował rzecznik premiera, naruszenie żydowskiego prawa o zakazie podróży w czasie szabatu jest usprawiedliwione, jeśli celem podróży jest ochrona życia ludzkiego.

Benetowi towarzyszył urodzony w Charkowie, na wschodzie Ukrainy, minister budownictwa Zeew Elkin, który od ponad 10 lat pełni także rolę tłumacza izraelskich premierów. Ponadto do Rosji poleciał doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Ejal Hulata i doradczyni w sprawach międzynarodowych Szimrit Meir.

W środę Benet rozmawiał przez telefon z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a kilka godzin później z Putinem. Izrael od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę proponuje swoje pośrednictwo w kontaktach między Moskwą a Kijowem - przypomina agencja Reutera 

Godzina 18.17 - Witalij Kliczko apeluje do światowych przywódców religijnych

Mer Kijowa Witalij Kliczko wezwał światowych przywódców religijnych, aby przybyli do stolicy Ukrainy w geście solidarności z jej mieszkańcami.

W nagraniu zamieszczonym na Twitterze Witalij Kliczko powiedział, że wojna na Ukrainie dotyka serca każdego, kto kocha sprawiedliwość i ludzkie wartości. Zaapelował do przywódców religijnych, w tym papieża Franciszka i Dalajlamy, aby "przybyli do Kijowa pokazać solidarność z narodem ukraińskim, pokazać współczucie i cieszyć się razem w duchu harmonii, której potrzebuje mój kraj i cały świat. Uczyńmy Kijów stolicą człowieczeństwa, duchowości i pokoju" - zakończył Witalij Kliczko.

Godzina 17.55 - Firma Puma ogłosiła zakończenie dostaw produktów do Rosji i zawieszenie pracy swoich sklepów na terenie Federacji Rosyjskiej

Godzina 17.40 - Stephen King zapowiada, że nie podpisze nowych kontraktów z rosyjskimi wydawcami

Pisarz dodaje, że zwykle nie publikuje swoich fotografii, ale to wyjątkowa sytuacja.

Godzina 17.15 - Kolejny zestrzelony rosyjski samolot

Godzina 16.55 - Brytyjscy dokerzy odmówili rozładunku rosyjskiej ropy 

Brytyjscy dokerzy zrzeszeni w związku zawodowym, odmówili rozładunku rosyjskiej ropy z tankowca w brytyjskiej rafinerii w Stanlow koło Liverpoolu. To trzeci taki przypadek w ostatnich dniach.

Do stoczni wpłynął tankowiec Seacod pod niemiecką banderą, omijając brytyjskie sankcje, które zakazują wpływania do portu rosyjskim statkom. Dokerzy ze Stanlow odmówili rozładunku i wezwali rząd w Londynie do załatania luki prawnej. "Z powodu wojny na Ukrainie, związkowcy Unite w rafinerii w żadnym wypadku nie będą uczestniczyć w rozładunku rosyjskiej ropy, niezależnie od tego z jakiego kraju pochodzi tankowiec" - mówiła sekretarz generalna związku zawodowego Unite, Sharon Graham.

Wczoraj Brytyjczycy zablokowali wejście do portu Isle of Grain dwóch gazowców pod cypryjską banderą. Oba przewoziły rosyjski gaz skroplony.

Godzina 16.39 - Manifestacje i pikiety poparcia dla Ukrainy

Godzina 16.19 - Rosyjski samolot zestrzelony nad Nikołajewem. Pilot został schwytany

 Władimir Putin powiedział w sobotę, że każdy kraj, który starałby się narzucić Ukrainie strefę zakazu lotów, zostanie uznany przez Moskwę za wchodzący w konflikt.

Godzina 15.55 - Putin: strefa zakazu lotów nad Ukrainą to wejście w konflikt

 Władimir Putin powiedział w sobotę, że każdy kraj, który starałby się narzucić Ukrainie strefę zakazu lotów, zostanie uznany przez Moskwę za wchodzący w konflikt.

Godzina 15.35 - Czerwony Krzyż: ewakuacja z Mariupola nie odbędzie się dzisiaj (5 marca)

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) przekazał, że według jego informacji ewakuacja ludności cywilnej z oblężonych przez wojska rosyjskie ukraińskich miast Mariupol i Wołnowacha nie będzie mogła rozpocząć się w sobotę. "Prowadzimy dialog ze stronami dotyczący bezpiecznego przejścia ludności cywilnej z różnych miast dotkniętych konfliktem" - podał MKCK w komunikacie. "Dzisiejsze wydarzenia w Mariupolu i innych miastach rozdzierają serce. Każda inicjatywa stron konfliktu, która dałaby cywilom wytchnienie od przemocy i pozwoliłaby im dobrowolnie wyjechać na bezpieczniejsze tereny jest mile widziana" - dodano.

Godzina 15.25 - Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan zapewnia o wysiłkach na rzecz pokoju między Rosją i Ukrainą

Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan powiedział przewodniczącemu Rady Europejskiej Charles'owi Michelowi, że jego kraj będzie kontynuował wysiłki na rzecz osiągnięcia pokoju między Rosją i Ukrainą.

Turcja, która jest członkiem NATO, ma granicę morską na Morzu Czarnym zarówno z Ukrainą, jak i z Rosją, i dobre stosunki z oboma krajami. Po zaatakowaniu Ukrainy przez Rosję, władze w Ankarze nazwały inwazję "niedopuszczalną". Zaproponowały, że mogą być gospodarzem rozmów pokojowych. Sprzeciwiają się jednak nakładaniu ostrych sankcji na Rosję.

Rzecznik Erdogana zapowiedział, że prezydent Turcji będzie jutro rozmawiał z prezydentem Władimirem Putinem.

Godzina 15.05 - Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało ulotkę w języku ukraińskim

W ulotce jest szereg informacji o tym z jakiej pomocy mogą korzystać ofiary rosyjskiej agresji.

Godzina 14.50 - Włoska telewizja RAI zawiesza relacje z Rosji 

Włoski kanał telewizji publicznej RAI ogłosił w sobotę natychmiastowe zawieszenie relacji z Rosji po tym, jak Moskwa poparła nałożenie kary więzienia na media publikujące „fałszywe informacje” na temat wojska

Godzina 14.29 - Rosjanie próbowali nagrać propagandowy materiał w okupowanym Chersoniu

Godzina 14.09 - Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu Antony Blinkenem szefem amerykańskiej dyplomacji 

 🎥 Premier @MorawieckiM: Zakończyłem spotkanie z sekretarzem stanu @SecBlinken. Rozmawialiśmy o tym, aby sankcje były szczelne, to znaczy, żeby nie było banków, które by nie podlegały na przykład wyłączeniu z systemu SWIFT, aby zamrożenie aktywów było możliwie szerokie. pic.twitter.com/fIdAgWlTEU

Godzina 13.57 - Spotkanie ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z szefem amerykańskiej dyplomacji Antony Blinkenem

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zapowiedział, że Polska będzie domagała się ścigania zbrodni wojennych, popełnionych na Ukrainie. Zbigniew Rau spotkał się w Rzeszowie z szefem amerykańskiej dyplomacji Antony Blinkenem. 

Zbigniew Rau zapowiedział w Rzeszowie, że Polska nigdy nie uzna ewentualnych zmian terytorialnych, jakie Rosja może wprowadzić na Ukrainie. Szef MSZ, który jest jednocześnie przewodniczącym OBWE wezwał Rosję, by wstrzymała działania wojenne i terroryzowanie ludności. "Ostrzeliwanie dzielnic mieszkalnych, elektrowni nuklearnych czy cywilnych pojazdów jest według prawa międzynarodowego zbrodnią wojenną i nie podlega wyjątkom w prawie. Będzie to z całą determinacją ścigane" - powiedział Zbigniew Rau.

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken, który przyleciał do Rzeszowa z krótką wizytą, mówił, że Polska już teraz udzieliła ogromnego wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Zapowiedział też amerykańską pomoc.
"Administracja prezydenta Bidena poprosiła Kongres o 2,75 miliarda dolarów na pomoc humanitarną. To będą środki zarówno na pomoc ludziom w samej Ukrainie jak i wsparcie uchodźców, także tych w Polsce” - dodał.
Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken poinformował też, że w ostatnich tygodniach USA podwoiły liczbę swoich żołnierzy w Polsce. Jest ich obecnie ponad 10 tysięcy.

Godzina 13.46 - Ukraińcy w Chersoniu protestują przeciwko okupacji - twituje Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba 

Odważny Chersoń inspiruje Ukrainę i świat! Tysiące pokojowo nastawionych Ukraińców protestuje przeciwko rosyjskiej okupacji na oczach uzbrojonych żołnierzy rosyjskich. Co za duch. Wzywam wszystkich na całym świecie: wyrażajcie swoje wsparcie dla nieustraszonych Ukraińców w Chersoniu! - pisze Dmytro Kuleba. 

Godzina 13.38 - Kolejna firma rezygnuje z rynku w Rosji

Właściciel firmy odzieżowej ZARA zapowiada zawieszenie działalności w Rosji

Godzina 13.30 - Czernihów: trzy bomby lotnicze wśród zabudowań

Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy informuje, że na podwórkach pod Czernihowem znaleziono trzy bomby lotnicze FAB-500 Według wstępnych danych pojawiły się one w wyniku katastrofy samolotu okupantów.

Godzina 13:20 - Aeroflot odwołuje loty zagraniczne do 8 marca

Rosja mierzy się z falą zachodnich sankcji 

Godzina 12:55 - Pilot zestrzelonego samolotu niedaleko Czenihowa katapultował się. Ukraińcy podejrzewają, że mógł wcześniej bombardować Syrię.

Godzina 12.30 - Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem

Rozmowy dotyczyły przede wszystkim sankcji nałożonych na Rosję. - Rozmawialiśmy o tym, aby sankcje były szczelne, tzn. żeby nie było banków, które by nie podlegały wyłączeniu z systemu SWIFT, aby zamrożenie aktywów było możliwie szerokie - powiedział premier.

Godzina 11:45 - Rosjanie nie dotrzymali warunków zawieszenia broni i utworzenia korytarzy humanitarnych. Władze obwodu donieckiego wstrzymały więc ewakuację ludności cywilnej z Mariupola.

Szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko przekazał informację w mediach społecznościowych. Mieszkańcy mają udać się do schronów i czekać na kolejne instrukcje. 

Godzina 11.30 - Nexta informuje o trafieniu rosyjskiego samolotu niedaleko Czenihowa w północnej Ukrainie. 

Godzina 11.30 - Sekretarz stanu USA Antony Blinken w Polsce. Powitany przez ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Marka Brzezinskiego.

Godzina 11.00 Prawie 800 tys. uchodźców z Ukrainy trafiło już do Polski. 

Dane przedstawił  wiceminister spraw wewnętrznych i administracji - Paweł Szefernaker. W sumie z Ukrainy wyjechało już 1,2 mln osób - poinformowało biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Godzina 11:00 - Rosjanie wykorzystują zawieszenie broni do posuwania swoich wojsk naprzód.

- Korzystając z zawieszenia broni w obwodzie donieckim, które ma służyć ewakuacji ludności, rosyjskie wojska posuwają się naprzód - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Przypomnijmy Rosja ogłosiła zawieszenie broni od godz. 9 rano czasu moskiewskiego do 16, aby umożliwić ludności cywilnej opuszczenie m.in. Mariupola i Wołnowacha.

Jednak zdaniem szefa władz obwodu donieckiego Pawła Kyryłenki wciąż trwają walki w obwodzie zaporoskim, czyli na trasie ewakuacji cywilów z Mariupola.

Korytarze humanitarne przebiegają na trasie Mariupol-Nikolśke-Roziwka-Połohy-Orichiw-Zaporoże, a także Wołnowacha-Wałerianiwka-Nowoandrijiwka-Kiryływka-Pokrowsk/Wuhłedar - Zaporoże.

Godzina 10.40 - Rosyjskie ataki lotnicze na zakłady zbrojeniowe w Żytomierzu. Informacje przekazał szef administracji obwodowej w Żytomierzu Witalij Buneczko. 

Godzina 10.35 - Są najnowsze dane o stratach wojska rosyjskiego. W walkach od 24 lutego zginęło ponad 10 tys. żołnierzy rosyjskich - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dane potwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Straty w sprzęcie:  269 czołgów, 945 wozów bojowych, 105 systemów artyleryjskich, 50 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 19 systemów obrony przeciwlotniczej, 39 samolotów, 40 śmigłowców, 409 samochodów, 2 kutry, 60 cystern, 3 bezzałogowe statki powietrzne.

Godzina 10.30 - Rosyjscy żołnierze wysadzili tory pod Irpieniem niedaleko Kijowa - informują ukraińskie koleje państwowe. 

Trasa miała zostać wykorzystana do ewakuacji ludzi. Wykoleiły się dwa wagony, w którym na szczęście nie było jeszcze pasażerów. Ukraińcy zmuszeni są organizować ewakuację z innego miejsca.  

Godzina 10.00 - W Chersoniu ludność cywilna wyszła na miejski plac by protestować przeciwko wojnie

Rosyjscy żołnierze oddają strzały w powietrze by rozgonić manifestantów. 

Godzina 9.50 - Szef obwodu donieckiego Pawlo Kyrylenko poinformował, że rozpoczęła się ewakuacja ludności cywilnej i rannych z Mariupola.

Miasto jest oblężone i bombardowane od kilku dni przez Rosjan. Pociski zniszczyły wiele obiektów cywilnych, co przełożyło się na śmierć niewinnych ludzi. Pawlo Kyrylenko napisał, że przez 7 godzin obowiązywać będzie wstrzymanie ognia. Ewakuowani wydostaną się z miasta w specjalnej kolumnie autobusowej lub własnym transportem. Kyrylenko zapowiedział, że kolejnych dniach nastąpią kolejne etapy ewakuacji. 

Godzina 9.00 - Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski w rozmowie z Programem 1. Polskiego Radia poinformował, że polska gospodarka może przetrwać bez rosyjskiego gazu i ropy.

Obecnie około 60 procent ropy w Polsce pochodzi z Rosji, ale istnieje możliwość kupowania jej w innych źródłach. 

Rząd zabezpiecza się na każdą ewentualność - informuje Naimski. - Polska gospodarka to przetrzyma, będziemy pracowali w stanie kryzysu, ale jesteśmy w stanie sobie z tą sytuacją poradzić - dodaje. 

Godzina 8.35 - Rosjanie zapowiadają otwarcie korytarza humanitarnego - informuje rosyjski agencja informacyjna RIA Novosti. Zawieszenie broni potrwa od godz. 9 do 16 czasu kijowskiego.

Rosja ogłasza zawieszenie broni od godz. 9 rano czasu moskiewskiego, aby umożliwić ludności cywilnej opuszczenie Mariupola i Wołnowacha.

Godzina 7.50 - W dzielnicy Bucza pod Kijowem Rosjanie ostrzelali samochód z cywilami. Zginęły dwie osoby, w tym 17-letnia dziewczynka, a cztery inne zostały ranne.

Prokuratura w obwodzie kijowskim wszczęła postępowanie karne - informuje The Kyiv Independent.

Godzina 7.30 - W nocy krwawe walki w Mariupolu i  Sumach

To już 10. doba wojny na Ukrainie. W nocy wojska rosyjskie okrążyły Mariupol. Miasto jest odcięte od prądu i wody. Mer miasta informuje, że agresorzy nie chcą pozwolić na utworzenie korytarza humanitarnego. W Mariupolu wciąż trwają krwawe walki.

- Czekamy tylko na rozwiązanie problemu humanitarnego i uwolnienie Mariupola od rosyjskiej blokady - napisał Wadym Bojczenko. Zajęcie niemal półmilionowego miasta jest ważnym celem strategicznym Rosji. Zajęcie Mariupola, który leży nad Morzem Azowskim dałby rosyjskim oddziałom możliwość połączenia się z oddziałami idącymi od strony Krymu, które zajęły m.in. kluczowe miasta: Berdiańsk i Chersoń oraz siłami od strony Donbasu.

Podobna sytuacja jest w Sumach, gdzie w nocy dochodziło do walk ulicznych. Około godz. 5 w mieście słychać było wybuchy w różnych jego częściach. Władze miasta apelują do mieszkańców by pozostali w domach. 

Walki trwają także w Charkowie, Konotopie, Kijowie i koło Zaporoża

Nexta informuje, że "ukraińskie siły zbrojne nadal utrzymują granice, a w niektórych kierunkach kontratakują i zmuszają wroga do odwrotu ze stratami, zakłócają też komunikację z tyłu i zadają miażdżące ciosy".

Wsparcie dla Ukrainy po raz kolejny wyraził Elon Musk, który wcześniej przekazał na Ukrainę terminale internetowe Starlink. 

Wcześniejsze wydarzenia - W RELACJI LIVE TUTAJ

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies