Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 12. dzień rosyjskiej inwazji. Zakończona trzecia tura negocjacji

Trwa 12. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wojska rosyjskie kontynuują ataki rakietowe i bombowe na ukraińskie miejscowości i miasta. Śledź naszą relację na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.51 - Rosyjski generał zlikwidowany niedaleko Charkowa, podaje portal NEXTA

Major Generał Witalij Gerasimow, który brał udział w drugiej wojnie czeczeńskiej, w wojnie w Syrii oraz w aneksji Krymu, został zabity w czasie bitew niedaleko Charkowa, podaje portal NEXTA.

godz. 22.38 - Nowe przemówienie prezydenta Zełenskiego: "Zostaję w Kijowie. Nie chowam się. Nikogo się nie boję"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się po raz kolejny do swoich obywateli. Opublikowane przez niego wideo zaczyna się od nagrania prezydenta, który uwiecznił gdzie obecnie znajduje się głowa państwa ukraińskiego. - Zostaję w Kijowie. Nie chowam się. Nikogo się nie boję - zapewnił Wołodymyr Zełenski.

- Na terenie naszego kraju pojawił się silny duch narodowy, przejaw ukraińskości, jakiej nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Dla Rosji jest to jak koszmar. Oni zapomnieli, że my się nie boimy. Dla nas najważniejsza jest prawda. Zostanę tu na tyle, ile będzie trzeba, będę tutaj, bo tu są nasi walczący - powiedział prezydent Ukrainy.

W swoim przemówieniu Zełenski dodał także, że w poniedziałek, 7 marca odznaczył 96 bohaterów.

godz. 22.35 - Wszyscy ukraińscy żołnierze na misjach pokojowych mają wrócić do kraju, by obronić Ukrainę przed rosyjską agresją - prezydent Ukrainy wydał stosowny dekret

godz. 22.22 - W piątek, 11 marca posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem sekretarza generalnego NATO Jensem Stoltenbergiem. Przewidziane również wystąpienia prezydenta USA Joe Bidena

godz. 22.20 - Rzecznik Białego Domu Jen Psaki: "Nie jesteśmy przeciwko wysłaniu przez Polskę samolotów na Ukrainę"

- Nie jesteśmy przeciwko wysłaniu przez Polskę myśliwców na Ukrainę, ale na przeszkodzie stoją skomplikowane problemy logistyczne - podkreśliła rzecznik Białego Domu Jen Psaki. - To jest suwerenna decyzja Polski; my w żadnym stopniu nie jesteśmy przeciwni, by Polska przekazała samoloty Ukrainie (...) ale istnieje wiele praktycznych problemów, w tym na przykład, w jaki sposób te samoloty miałyby zostać przekazane - powiedziała Psaki podczas konferencji prasowej.

godz. 22.10 - Krytyczna sytuacja w Mariupolu - nie ma prądu, wody i komunikacji

Doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko powiedział, że Mariupol znajduje się obecnie w krytycznej sytuacji. - Brakuje wielu rzeczy, a co najgorsze – są ogromne problemy z prądem, wodociągiem, komunikacją, bo miasto cały czas jest pod ostrzałem. Dlatego w rzeczywistości ten humanitarny korytarz był niezwykle ważny dla obywateli - powiedział Denysenko.

Przypomniał, że wcześniej mówił o „pryncypialnym” stanowisku Rosji, która nie dopuszcza żadnych korytarzy humanitarnych, uważając, że w ten sposób zmusi Ukraińców do zwrócenia się do Rosjan o pewne ustępstwa. - Oznacza to, że wierzą, że katastrofy humanitarne mogą nas złamać - powiedział.

Mówiąc o sytuacji w stolicy Ukrainy, Denisenko powiedział, że wróg przygotowuje atak na Kijów. - Rozumiemy, że głównym kierunkiem rosyjskiego szturmu jest miasto Kijów. Dlatego przygotowujemy się do ataku - powiedział doradca ministra spraw wewnętrznych.

godz. 22.01 - Nagranie z zestrzelenia samolotu niedaleko Kijowa

godz. 21.49 - Używali słowa "wojna" w swoich materiałach, teraz ich redakcja została zamknięta przez rosyjskie władze

Wiktor Musznik, redaktor naczelny TV2 z Tomska życzy swoim kolegom powodzenia. Jego zespół przestaje pracować po tym, jak rosyjskie władze nałożyły na nich zakaz publikacji. - Nie możemy iść drogą, jaką my uważamy za konieczną; nie będziemy iść drogą, jaką chcą władze Rosji. - powiedział szef redakcji TV2.

godz. 21.43 - Rzecznik Białego Domu Jen Psaki: "Nie ma jeszcze decyzji o embargu na rosyjską ropę"

godz. 21.37 - Nagranie z uderzenia rakiety w terminal naftowy w obwodzie żytomierskim

godz. 21.07 - Trwa powietrzna bitwa o Kijów - zestrzelono dwa rosyjskie samoloty bojowe, podają Siły Zbrojne Ukrainy

Informację dziennikarza potwierdziły Siły Zbrojne Ukrainy, które zestrzeliły dwa rosyjskie samoloty - jeden o godz. 20.30 czasu kijowskiego (19.30 czasu polskiego) i drugi ok. 21.10 (20.10 czasu polskiego).

godz. 20.48 - Sanah i Igor Herbut dla Ukrainy - utwór "Mamo tyś płakała" stylizowany na kompozycję Stanisława Moniuszki "Prząśniczka"

Kolejny znak solidarności polskich artystów z Ukrainą. W poniedziałek wieczorem w internecie pojawiła się najnowsza piosenka w wykonaniu Sanah i Igora Herbuta pt. "Mamo tyś płakała". Jest to utwór stylizowany na kompozycję Stanisława Moniuszki "Prząśniczka", który jest również hejnałem Łodzi.

- 100% z tej piosenki będzie przekazane stowarzyszeniu SIEMACHA. Jest to organizacja zaangażowana w pomoc ofiarom konfliktu, a w szczególności dzieciom. Wszelkie informacje znajdziecie na stronie:https://www.siemacha.org.pl/. Ukraino, jestem z Tobą całym sercem - napisała artystka w opisie piosenki w serwisie YouTube.

godz. 20.47 - Zniszczone zabytkowe kościoły w obwodzie kijowskim i żytomierskim

W obwodach żytomierskim i kijowskim, rosyjskie wojska zniszczyły trzy XIX-wieczne kościoły, podała ukraińska telewizja internetowa.

godz. 20.40 - Gehenna mieszkańców Charkowa wciąż trwa - osiedla mieszkaniowe celem rosyjskich ataków

godz. 20.37 - Rosjanie wysadzili terminal naftowy w Czernihovie (obwód żytomierski)

godz. 20.21 - Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson: "Nie możemy zrezygnować z rosyjskiej ropy i gazu z dnia na dzień"

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wezwał do stopniowego odchodzenia z zależności od rosyjskiej ropy i gazu. Po rozmowie z kanadyjskim premierem oraz szefem holenderskiego rządu, Johnson powiedział. że kraje muszą pracować wspólnie tak, aby zabezpieczyć alternatywne wyjścia z tej sytuacji.

Kanadyjski premier Justin Trudeau podkreślił, że Europa nie chce powtórzyć błędu w postaci nadmiernej zależności od Rosji. Jednak premier Holandii Mark Rutte ostrzegł, że wprowadzenie bojkotu na rosyjskie surowce miałoby ogromne konsekwencje.

Podejście holenderskiego premiera podziela także kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który ostrzegał przed całkowitą rezygnacją z rosyjskiej ropy i gazu.

godz. 20.12 - Rosyjska policja aresztowała 12-letniego chłopca, miał dyskutować z nauczycielem o wojnie na Ukrainie

Jak podaje portal NEXTA, w Moskwie policja aresztowała 12-letniego chłopca, który w czasie lekcji dyskutował z nauczycielem o wydarzeniach na Ukrainie, a później krzyknął "Sława Ukrainie!" na korytarzu. Zgodnie z raportem portalu, funkcjonariusze wdarli się do mieszkania, kiedy chłopiec był sam. - Wyważyli drzwi, a następnie wyłączyli prąd w mieszkaniu, po czym wyszli - dodał portal NEXTA. Tę informację potwierdziła niezależna "Nowaja Gazieta".

Zgodnie z nowo obowiązującym prawem, w Rosji zakazane jest pisanie o "wojnie" czy "inwazji".

godz. 20.04 - Deputowany Jewhen Szewczenko zatrzymany przez służby ukraińskie 

Deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Jewhen Szewczenko został zatrzymany, podczas gdy próbował opuścić kraj wbrew dekretowi o mobilizacji, który zakazuje mężczyznom w wieku poborowym opuszczania Ukrainy.

- Szewczenko był jednym z deputowanych, który jeździł do Łukaszenki na spotkania, co dało mu rozpoznawalność - przypomina portal NEXTA.

godz. 19.57 - Rosja zużyła prawie 100% sił inwazyjnych zgromadzonych blisko ukraińskiej granicy i w Białorusi

Rosja wykorzystała prawie 100% sił inwazyjnych, które zgromadziły się blisko ukraińskiej granicy i w Białorusi, podaje CNN za rzecznikiem Pentagonu. 

godz. 19.45 - Rosjanie otrzymali rozkaz strzelania do cywili na Ukrainie, podaje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

Żołnierze rosyjscy otrzymali rozkaz strzelania do cywili na Ukrainie, zeznał zatrzymany żołnierz rosyjski w czasie przesłuchania przez SBU.

Jak powiedział rosyjski jeniec, pierwszego dnia wojny jego kolumna otrzymała rozkaz okrążenia Charkowa i rozstrzelania wszystkich cywilów, którzy próbowali uciec. - Kiedy ukraińskie siły zbliżyły się na miejsce zdarzenia i doszło do strzelaniny bójka, dwóch Rosjan rzuciło się na pomoc rannej kobiecie. Ich koledzy nie docenili takiej manifestacji człowieczeństwa i sami otworzyli ogień. Zginęła kobieta i oficer, a żołnierz pokazany w filmie został ranny w nogi. Przeżył, bo zabrała go córka zamordowanej Ukrainki. Teraz jest ważnym świadkiem okrucieństw najeźdźców, które zostały udokumentowane przez śledczych SBU i zostaną postawione przed sądem! - napisała SBU na Twitterze.

godz. 19.30 - "Rosjanie nie są nawet blisko okrążenia Kijowa" - stan działań wojennych w obwodzie kijowskim

- Bitwa o Kijów, stan na 7 marca. Jako świadek tych wydarzeń, mogę potwierdzić precyzyjność mapy - napisał na Twitterze dziennikarz The Kyiv Independent Illia Ponomarenko. - Jak widać, Rosjanie nie są nawet blisko okrążenia Kijowa, Nie rozumiem też, na co liczą, biorąc pod uwagę ich dotkliwe straty w ludziach i niezwykle wolne tempo ich działań.

godz. 19.23 - Departament Obrony USA: "Rosja nie przygotowuje się do wysłania większych sił na Ukrainę"

- Pentagon nie ma danych, które wskazywałyby na to, że Rosja planuje wysłać większe siły na Ukrainę, oprócz tych, które już biorą udział w wojnie - podaje Departament Obrony USA, cytowany przez portal NEXTA.

godz. 19.14 - Koniec trzeciej rundy negocjacji: "Są małe, pozytywne zmiany"

- Trzecia runda negocjacji zakończyła się. Są małe, pozytywne zmiany w poprawie logistyki korytarzy humanitarnych - napisał doradca prezydenta Zełenskiego Myhajlo Podoljak. - Trwają intensywne konsultacje dotyczące podstawowych regulacji politycznych, włącznie z zawieszeniem broni i gwarancjami bezpieczeństwa.

godz. 19.11 - Raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy: "Podstępność okupantów przejawia się w terrorze przeciw cywilom"

- Podstępność okupantów przejawia się w taktyce terroru przeciwko ludności cywilnej, ostrzelaniu konwojów humanitarnych organizowanych przez władze ukraińskie, organizacji konwojów propagandowych i próbach legalizacji władz okupacyjnych na niektórych terytoriach okupowanych - pisze w raporcie sztab generalny.

godz. 18.54 - Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy ukraińskim uchodźcom

(Fot. KPRM)

Rząd zaakceptował projekt ustawy, która ma ułatwić i zabezpieczyć uchodźcom z Ukrainy pobyt w Polsce na czas działań wojennych.

Najważniejsze rozwiązania projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy: 

 • Legalny pobyt na terenie Polski

Według projektu, obywatele Ukrainy, którzy na skutek rosyjskiej agresji opuścili swoją ojczyznę, będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. Będzie to dotyczyć osób, które przybyły do Polski bezpośrednio z Ukrainy i zadeklarowały zamiar pozostania na terytorium naszego kraju.

Przewidziano także ścieżkę dalszej legalizacji pobytu obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Osobom, którym pobyt na terytorium Polski jest lub był uznawany za legalny, będzie udzielane zezwolenie na pobyt czasowy. Będzie ono udzielne jednorazowo na okres 3 lat, licząc od dnia wydania decyzji.

 • Dostęp do polskiego rynku pracy

Projekt ustawy ma zagwarantować dostęp obywatelom Ukrainy do polskiego rynku pracy oraz rejestrację w powiatowym urzędzie pracy. Obywatele Ukrainy będą mogli również skorzystać z usług w postaci m.in. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń - na takich samych zasadach, jak Polacy.

 • Udzielanie pomocy – świadczenia społeczne

- Nie zostawiamy samych sobie również samorządów. Otrzymają one wsparcie budżetowe potrzebne do realizacji wszelkich dodatkowych zadań w zakresie dostępu dzieci i młodzieży do systemu edukacji czy w kontekście służby zdrowia - mówił premier.

Obywatele Ukrainy, którzy uciekają przed wojną, będą mieli prawo do świadczeń społecznych czy dofinansowania dotyczącego obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Przewidziano pomoc obywatelom Ukrainy udzielaną przez wojewodów i samorządy. Może ona polegać m.in. na zakwaterowaniu czy zapewnieniu całodziennego wyżywienia zbiorowego.

Utworzony zostanie Fundusz Pomocy. Środki będą przeznaczone na finansowanie lub dofinansowanie zadań związanych z pomocą udzielaną obywatelom Ukrainy przez samorządy.

 • Jednorazowe wsparcie na utrzymanie

Obywatele Ukrainy będą mogli ubiegać się o pomoc w postaci jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę w rodzinie. Będzie ono dotyczyło w szczególności wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe.

 • Opieka zdrowotna

Każdy obywatel Ukrainy będzie miał zagwarantowany dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia, na tych samych zasadach, co obywatele Polscy.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każde świadczenie medyczne dla obywatela Ukrainy w publicznej służbie zdrowia. Finansowanie tych świadczeń jest zagwarantowane z budżetu państwa.

 • Oświata i wychowanie

Specustawa wprowadza także regulacje dotyczące kształcenia, wychowania i opieki dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy, w tym wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w realizacji dodatkowych zadań oświatowych w tym zakresie. Rząd przeznaczy dodatkowe środki z budżetu państwa na kształcenie uczniów z Ukrainy.

Ukraińscy studenci, którzy uciekli przed wojną, będą mogli kontynuować naukę na polskich uczelniach.

godz. 18.50 - Premier Mateusz Morawiecki z apelem dla UE: "Ukraina walczy nie tylko za siebie, ale również za całą Europę"

godz. 18.38 - Chwila zestrzelenia rosyjskiego samolotu z perspektywy ukraińskich lotników

godz. 18.22 - KRRiT zakazuje nadawania białoruskiemu "Biełaruś-24" i rosyjskiemu "Pierwyj kanał" na terenie Polski

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zakazała nadawania sygnału na terenie Polski białoruskiego kanału "Biełaruś-24" i rosyjskiego kanału pierwszego państwowej telewizji. KRRiT podjęła taką decyzję, z powodu "prezentowanych treści, które zagrażają bezpieczeństwu i obronności Polski". 

godz. 17.41 - Obrońcy Mariupola zniszczyli rosyjską kolumnę czołgów

- Ukraińscy obrońcy nadal mocno bronią Mariupola - napisano na oficjalnym profilu wojska ukraińskiego na Twitterze. - Rosyjscy okupanci ponoszą ogromne straty w bitwie o "Miasto Bohaterów Ukrainy". Dziś piechota morska i żołnierze Pułku Azowskiego zniszczyli całą kompanię czołgów rosyjskich, a także 6 bojowych wozów opancerzonych i ok. 40 żołnierzy najeźdzców.

godz. 17.33 - "Trudna sytuacja pod Kijowem, trwa kryzys humanitarny", podaje ukraińskie MSW

- Trwają walki, obserwowany jest kryzys humanitarny. Podczas ostrzału Makarowa ucierpiała szkoła, przedszkole, piekarnia i domy mieszkalne - czytamy w komunikacie ministerstwa. Jak podaje ukraińskie MSW, nadzwyczaj trudna sytuacja panuje w Buczy, Irpieniu i Dmytrowce (wszystkie miejscowości w obwodzie kijowskim).

MSW zapewniło też o pełnej gotowości policji do pomocy w kontekście tzw. maruderów, okradających domy prywatne w Browarach i rejonie fastiwskim.

godz. 17.31 - Unia Europejska zgadza się na rozpoczęcie rozpatrywania wniosków Ukrainy, Gruzji i Mołdawii o wstąpienie do wspólnoty (agencja AFP)

godz. 17.28 - Minister zdrowia Adam Niedzielski po spotkaniu z komisarz UE ds. zdrowia Stellą Kyriakides

godz. 17.21 - Do okrążenia Kijowa "jeszcze daleka droga", przekonuje ukraiński dziennikarz

Dziennikarz The Kyiv Independent Illia Ponomarenko zaprzeczył informacjom podawanym przez "niektóre redakcje zachodnie", jakoby stolica Ukrainy była oblężona. - Rosjanie kontrolują tylko 30% terytorium miasta Irpin. Ich logistyka oraz zapasy paliwa są problematyczne. Rosjanie mają jeszcze bardzo daleką drogę do okrążenia całego Kijowa.

godz. 17.19 - Nie żyje dziennikarz wojenny WIktor Dudar, zginął podczas walk pod Mikołajowem

godz. 17.05 - Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczyna śledztwo przeciwko rosyjskiemu pilotowi, który bombardował ukraińskie osiedla

Portal NEXTA poinformował o wszczęciu śledztwa przeciwko rosyjskiemu pilotowi, który bombardował mieszkania i osiedla na Ukrainie. - Taki sam los czeka też drugiego pilota, któremu udało się uciec - dodaje NEXTA.

Opublikowano również fragment rozmowy z pojmanym rosyjskim pilotem. Na pytanie: "Dlaczego bombardował Pan ukraińskie dzieci? W czym one wam zawiniły?" pilot odpowiedział: "Wykonywałem rozkaz".

godz. 17.00 - Samochód ciężarowy staranował bramę wjazdową do rosyjskiej ambasady w Dublinie

Ambasada Rosji była celem protestujących przeciw inwazji na Ukrainę. Wcześniej, placówka dyplomatyczna została obrzucona farbą. Demonstranci domagają się wydalenia ambasadora Jurija Filatowa oraz innych rosyjskich dyplomatów.

godz. 16.48 - Ukraiński MSZ: "Rosja musi przestać łamać postanowienia zawieszenia broni"

W najnowszym oświadczeniu ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Ukraina wezwała Rosję do zaprzestania działań niezgodnych z postanowieniami ustalonego przez obie strony zawieszenia broni. - Rosja po raz kolejny udaremniła otwarcie korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludności cywilnej z okrążonych miast w obwodach kijowskim, charkowskim, donieckim i chersońskim. Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej kontynuują ataki rakietowe i bombardowanie Kijowa, Mariupola, Wołnowachy, Sumy, Mikołajowa, Charkowa i innych miejscowości, co uniemożliwia bezpieczny wyjazd konwojów humanitarnych z obywatelami Ukrainy i innych krajów, jak również dostawę leków i żywności.


godz. 16.45 - Niemal cały oddział prewencji ukraińskiej policji w Charkowie został zabity, podaje portal Tpyxa

godz. 16.39 - Premier Kanady Justin Trudeau ogłosił nałożenie sankcji na 10 wpływowych Rosjan

Kanada nałożyła nowe sankcję przeciwko 10 osobom, które biorą udział w nieusprawiedliwionej inwazji na Ukrainę. Premier Justin Trudeau powiedział, że wśród ukaranych znaleźli się byli i obecni urzędnicy państwowi, oligarchowie oraz wspierający władze rosyjskie.

Jak dodał Trudeau, 10 osób, na których nałożono sankcje, zostało wybranych z listy sporządzonej przez lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.

godz. 16.34 - Kolejny rosyjski śmigłowiec wojskowy zestrzelony przez wojska ukraińskie

Nad Wyszogrodem, niedaleko Kijowa, ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski śmigłowiec wojskowy, podały wojska lądowe sił zbrojnych Ukrainy na swoim Facebooku. - Wyszogród. O jeden wrogi samolot mniej. Razem do zwycięstwa - czytamy w poście wojsk lądowych. Według szacunków ukraińskich, siły inwazyjne straciły do tej pory 290 czołgów, 46 samolotów i 68 śmigłowców.

godz. 16.31 - Wschodnia flanka NATO patrolowana przez dwa samoloty bojowe - brytyjski i amerykański

Brytyjski Boeing RC-135W Airseeker R.1 patroluje przestrzeń powietrzną nad Polską w okolicach granicy z Ukrainą. Amerykański Boeing RC-135W Rivet Joint JAKE11 krąży nad Rumunią.

godz. 16.19 - Rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę - zauważone pociski lecą w stronę Kijowa

Portal Tpyxa opublikował nagrania pokazujące wystrzelone rakiety, które mają zmierzać w kierunku Kijowa. Pociski zauważono w Żytomierzu, Swietlowodsku, Wasilkowie oraz w Białej Cerkwi.

Niektóre z tych rakiet już trafiły w cele w obwodzie kijowskim. W Makarowie pocisk trafił w piekarnię - Ukraińskie służby medyczne znalazły ciała 13 zmarłych osób pod gruzami. Nalot przeżyło pięć osób.

godz. 16.18 - Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides w Rzeszowie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim

godz. 16.09 - Ochotnicy z Portugalii i Brazylii walczą o wolność Ukrainy

godz. 16.05 - Zdjęcia z negocjacji w Puszczy Białowieskiej - rozpoczęła się trzecia runda rozmów

godz. 16.02 - Siły rosyjskie przygotowują się do szturmu na Kijów, ostrzega portal Tpyxa

- Rosja zaczyna kumulować siły na szturm Kijowa - twierdzi portal Tpyxa na Twitterze. - Pentagon ocenia, że 95% rosyjskich wojsk zgromadzonych przy granicy już wkroczyły na Ukrainę. Rosjanie nie osiągnęli swoich planów, które miały zapewnić Rosji dominację w powietrzu.

godz. 15.56 - Kanclerz Niemiec Olaf Scholz: Nie będzie sankcji przeciwko rosyjskim dostawcom energii, nie możemy znaleźć alternatywy"

- Niemiecki kanclerz powiedział, że sankcje przeciwko rosyjskim dostawcom energii nie będą wprowadzone z powodu niemożności znalezienia alternatywy - napisał na Twitterze portal Tpyxa.

godz. 15.40 - Ukraina odrzuciła rosyjską propozycję stworzenia humanitarnych korytarzy, które zakończyłyby się na terenie Rosji lub Białorusi

Ukraina odrzuciła propozycję Rosjan, aby utworzyć humanitarne korytarze do ewakuacji bombardowanych miast ukraińskich, takich jak Charków, Kijów, Mariupol czy Sumy. - Okazało się, że drogi wyjścia zaprowadziłyby uchodźców do Rosji lub Białorusi - podaje agencja AFP.

godz. 15.33 - Trwa atak na odbite przez Ukraińców lotnisko w Mikołajowie

 

Rosjanie ponownie atakują międzynarodowe lotnisko w Mikołajowie, podaje szef administracji obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. To samo miejsce zostało wcześniej odbite przez wojska ukraińskie. - W pobliżu lotniska rosyjskie transportery opancerzone strzelają do cywilnych samochodów. Na lotnisko kierują się czołgi, unikajcie tych okolic - ostrzega Kim.

godz. 15.31 - Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki wprowadza dokumenty medyczne w języku ukraińskim

godz. 15.21 - Trzecia tura negocjacji między Rosją a Ukrainą rozpoczęta

Jak podaje Interfax, negocjacje między rosyjskimi a ukraińskimi delegacjami już się rozpoczęły. Na kilka minut przed spotkaniem doradca prezydenta Zełenskiego Myhaljo Podoljak opublikował wideo na Twitterze, w którym padły zapewnienia o niezłomności Ukrainy.

-.Za kilka minut zaczniemy rozmawiać z przedstawicielami kraju, który poważnie uważa, że przemoc na dużą skalę wobec ludności cywilnej jest argumentem. Udowodnimy, że tak nie jest. Nie zwracajcie uwagi na różne toksyczne nazwiska, takie jak Janukowycz, Bojko, Murajev, których traktujemy jako głupich Rosjan.

godz. 15.07 - "Chersoń jest ukraiński!" Mieszkańcy konfrontują się z rosyjskimi siłami

Mieszkańcy największego miasta zdobytego przez Rosjan w czasie inwazji - Chersonia po raz kolejny wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko rosyjskiej okupacji.

- Ludzie konfrontują się z rosyjskimi siłami inwazyjnymi, skandując "Chersoń jest ukraiński!" - napisał na Twitterze Thomas van Linge.

godz. 14.55 - ONZ: od początku wojny zginęło lub zostało rannych co najmniej 1207 cywilów

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych informuje, że od początku wojny na Ukrainie (24 lutego) zabitych lub rannych zostało co najmniej 1207 cywilów.

godz. 14.50 - WHO potwierdza 9 ataków na ukraińskie placówki ochrony zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała w mailu przesłanym agencji Reutera, że od początku rosyjskiej inwazji doszło do dziewięciu ataków na placówki zdrowia na Ukrainie, w tym siedem uznano za "potwierdzone", a dwa za bardzo prawdopodobne.

WHO nie podaje informacji na temat sprawców ataków, ponieważ jego system monitorowania nie ma uprawnień do zbierania takich danych - wyjaśnia agencja.

godz. 14.43 - Zniszczona galeria handlowa w Chersoniu

Tak obecnie wygląda obecnie największa galeria handlowa w Chersoniu.

godz. 14.32 - Wzruszające pożegnania przed wyjazdem z Odessy

godz. 14.30 - Media: strona ukraińska przybyła na negocjacje do Puszczy Białowieskiej

Trzecia tura negocjacyjnych rozmów pomiędzy Rosją a Ukrainą ma się rozpocząć o godz. 15 (czasu polskiego).

godz. 14.27 - Doradca prezydenta Ukrainy: Rosjanie zniszczyli 202 szkoły i 34 szpitale

Wskutek rosyjskich ataków na Ukrainie ponad 900 osiedli jest całkowicie pozbawionych dostępu do prądu i wody. Ponadto zniszczono lub uszkodzono 202 szkoły, 34 szpitale i ponad 1500 budynków mieszkalnych - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Rosjanie to "barbarzyńcy XXI wieku" - podkreślił w opublikowanym na Twitterze wpisie Podolak.

"Rosyjska armia nie wie, jak walczyć przeciwko innym armiom. Ale jest bardzo dobra w zabijaniu cywilów" - napisał prezydencki doradca. Według ukraińskiego ministerstwa energetyki na całej Ukrainie 646 tys. osób jest pozbawionych dostaw prądu, a 130 tys. gazu - informuje agencja Reutera.

godz. 14.25 - Szef Rady Europejskiej rozmawiał z Putinem

Charles Michel, szef Rady Europejskiej rozmawiał z prezydentem Rosji i wezwał do natychmiastowego zakończenia wojny. Charles Michel poinformował o rozmowie z Władimirem Putinem na Twitterze.

Powtórzył, że UE ostro potępia rosyjską napaść na Ukrainę. Wezwał do zagwarantowania dostępu do pomocy humanitarnej. Podkreślił potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa obiektów jądrowych. Poinformował też o możliwych kolejnych rozmowach w przyszłości.

godz. 14.13 - Najważniejsze rozwiązania projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

godz. 14.05 - Ponad 70 tys. osób w obwodzie ługańskim nie ma prądu

W obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, 70 251 osób w 36 miejscowościach częściowo lub całkowicie jest pozbawionych energii elektrycznej w związku z działaniami wojennymi - poinformował na Facebooku szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Całkowicie pozbawione prądu są 22 miejscowości, a kolejne 14 częściowo - przekazał Hajdaj.

Z tego powodu w niektórych miejscach występują problemy z zaopatrzeniem w wodę.  

godz. 13.55 - Czerwony Krzyż: droga ewakuacyjna z Mariupola została zaminowana

Kilku pracowników Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża próbowało wydostać się w niedzielę z Mariupola wskazaną drogą ewakuacyjną, jednak okazało się, że została ona zaminowana - powiedział w poniedziałek w rozmowie z BBC dyrektor operacyjny MKCK Dominik Stillhart.

Przedstawiciel organizacji zaznaczył, że rozmowy ze stronami konfliktu, Rosją i Ukrainą, trwają "od kilku dni", problemem pozostaje jednak uzgodnienie szczegółów zawieszenia broni, mającego umożliwić ewakuację cywilów.

"Wyzwaniem jest osiągnięcie porozumienia, które będzie konkretne, precyzyjne i umożliwiające działanie" - powiedział Stillhart. "Dotąd udało się uzgodnić jedynie ogólne zasady porozumienia, jednak ze względu na brak szczegółów uzgodnienia upadły" - dodał.

godz. 13.54 - Prezydent Francji krytykuje Putina

Prezydent Francji Emmanuel Macron zarzucił prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi "hipokryzję i cynizm". Wcześniej, na prośbę Paryża, Moskwa zapowiedziała, że otworzy korytarze humanitarne, aby umożliwić ewakuację ludności cywilnej z kilku ukraińskich miast - ale tylko do Rosji lub na Białoruś.

"Wszystko to nie jest poważne. To moralny i polityczny cynizm, który uważam za nie do zaakceptowania" - powiedział prezydent Macron w wywiadzie dla jednej z francuskich stacji telewizyjnych. Dodał, że obietnica ochrony ludności cywilnej z jednoczesnym umożliwieniem jej ucieczki jedynie do Rosji lub na Białoruś, to czysta hipokryzja.

godz. 13.50 - Rząd przyjął projekt specustawy ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy

Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że specustawa gwarantuje wsparcie finansowe dla Polaków przyjmujących rodziny z Ukrainy - 40 zł na dzień przez dwa miesiące.

Obywatele Ukrainy będą legalnie przebywać w Polsce 18 miesięcy.

godz. 13.46 - Mikołajów: trwa rosyjski ostrzał dzielnic mieszkalnych

godz. 13.43 - UE: we wtorek kolejne sankcje dla Rosji i Białorusi

Unia Europejska zapowiada, że jutro (8 marca) ogłosi nowe sankcje przeciwko Rosji. W zaktualizowanym wykazie prawdopodobnie zostaną uwzględnione także białoruskie podmioty fizyczne i prawne - przekazuje Nexta.

godz. 13.41 - Siły ukraińskie odbiły lotnisko międzynarodowe w Mikołajowie

Informację w wystąpieniu telewizyjnym przekazał Witalij Kim, szef administracji obwodu mikołajowskiego, na południu Ukrainy. Jego wypowiedź przytacza agencja Reutera.

„Drogi są otwarte, kontrolujemy mosty, można bezpiecznie opuszczać Mikołajów i inne miasta” – powiedział Kim.

Wcześniej szef administracji obwodu mikołajowskiego informował, że rosyjscy żołnierze weszli na teren lotniska, ale pododdziały obrony miasta przechodzą do natarcia i chcą wyprzeć wroga z obiektu.

godz. 13.35 - Rosja przedstawia warunki zakończenia wojny na Ukrainie

Rzecznik Kremla przekazał, że rosyjska operacja militarna może zatrzymać się "w tej chwili”, jeśli Ukraina spełni warunki:

 • przyjmie status państwa neutralnego,
 • uzna Krym za terytorium Rosji, a separatystyczne republiki Doniecka i Ługańska za niezależne terytoria.

Dimitrij Pieskow dodał, że Ukraina "powinna wprowadzić poprawki do konstytucji, zgodnie z którymi odrzuciłaby wszelkie dążenia do wejścia do jakiegokolwiek bloku.

godz. 13.30 - Prezydent RP: jesteśmy częścią NATO i wspieramy Ukrainę

Na spotkaniu z dziennikarzami w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda mówił m.in., że "tuż za naszą granicą toczy się wojna, w której nie jesteśmy neutralni - jesteśmy częścią NATO i wspieramy Ukrainę". - Możemy spodziewać się tego, że już jesteśmy i nadal będziemy poddawani atakom propagandowej machiny rosyjskiej. Obserwujemy już próby odwracania sytuacji na granicy i sugerowania, że uchodźcy stają się ofiarami rasizmu - dodał.

godz. 13.18 - Ewakuacja mieszkańców Buczy

Trwa ewakuacja mieszkańców dzielnicy Bucza. Ratownicy wraz z wolontariuszami i Czerwonym Krzyżem udzielają pomocy medycznej i psychologicznej na miejscu zbiórki w Kijowie oraz organizują ich dalszą logistykę i wsparcie.

godz. 13.15 - Ochotnicy z Portugalii i Brazylii wstąpili do Międzynarodowego Legionu Obrony Ukrainy

godz. 13.12 - Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji spotkają się w Turcji 10 marca

Jak donosi kijowska prasa, ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba i rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zgodzili się spotkać w nadmorskiej prowincji Antalya. Gazeta The Kiev Post powołuje się na tureckiego szefa MSZ, Mevluta Cavusoglu.

godz. 13.10 - Szef Bellingcat: poradnik rosyjskiego oficera informuje, że armia Rosji broni świat przed „szatańskim nowym porządkiem” 

W oficjalnym poradniku rosyjskiego oficera znalazło się stwierdzenie, że „rosyjska armia jest ostatnim bastionem przeciwko szatańskiemu nowemu porządkowi światowemu” – podał na Twitterze szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew. Grozew opublikował zdjęcia takiego dokumentu, przechwyconego przez ukraiński wywiad wojskowy. Jego zdaniem wygląda on na autentyczny.

godz. 13.08 - Jeden zabity, siedmiu rannych podczas proukraińskiego wiecu w Nowej Kachowce

Jedna osoba zginęła, a siedem zostało rannych podczas ostrzelanego przez rosyjski żołnierzy proukraińskiego wiecu w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim - poinformowało biuro prasowe Prokuratury Generalnej Ukrainy.

Rosyjscy żołnierze zaczęli strzelać do nieuzbrojonych ludzi zgromadzonych w poniedziałek na wiecu - podano.

Jak informuje Prokuratura Generalna, wszczęto śledztwo w sprawie łamania prawodawstwa oraz zasad prowadzenia wojny, a także zabójstwa z premedytacją.

godz. 13.02 - Doradca prezydenta Ukrainy: armia rosyjska nie jest silna, ale długa - zjemy ją powoli, jak salami

Siły Zbrojne Ukrainy pokonały ogromną liczbę Rosjan, mających udać się do Kijowa - powiedział doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz, dodając: "Rosyjska armia nie jest silna, ale długa - zjemy ją powoli, jak salami".

Między Charkowem a Sumami na wschodzie Ukrainy uformowała się ogromna grupa rosyjskich wojsk, która miała udać się do Kijowa; już jej nie ma - powiedział Arestowycz, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Doradca prezydenta Ukrainy wskazał, że "Rosjanie prawie nie posunęli się naprzód w ciągu ostatniej doby".

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych podał w poniedziałek, że w ciągu 11 dni wojny na Ukrainie zginęło ponad 11 tys. rosyjskich żołnierzy.

godz. 13.00 - Ostrzelane przedszkole w Charkowie

W Internecie publikowane są kolejne filmy pokazujące skutki ostrzałów Charkowa. Jeden z materiałów opatrzono komentarzem "Oczywiście, przedszkole jest bardzo ważnym objektem infrastruktury wojskowej"

godz. 12.55 - Ursula von der Leyen: jutro przedstawimy propozycję, jak uniezależnić się od rosyjskich paliw

Szefowa Komisji Europejskiej poinformowała, że jutro (8 marca) KE przedstawi propozycje, jak szybko pozbyć się zależności od rosyjskich dostaw paliw. Wśród propozycji mają znaleźć się następujące punkty:

 • dywersyfikacja dostawców, przejście na LNG i gaz rurociągowy,
 • wzmocnienie UE poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii,
 • poprawa efektywności energetycznej.

godz. 12.51 - Telefoniczne dyżury dla uchodźców z Ukrainy

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę i napływem uchodźców do Polski - rzecznik praw dziecka uruchomił dodatkowe dyżury specjalistów, z którymi można porozmawiać, dzwoniąc na bezpłatny Dziecięcy Telefon Zaufania - 800 12 12 12.

W wybrane dni, między godz 15 a 22 - pod tym numerem dyżuruje psycholog, biegle mówiący językiem ukraińskim.

W każdy poniedziałek, począwszy od dziś - od godz. 18 do 20 pod tym numerem - 800 12 12 12 - dyżurował będzie prawnik - specjalista do spraw uchodźców i cudzoziemców.

Więcej informacji na ten temat  - TUTAJ.

godz. 12.47 - Węgry wydały dekret zakazujący dostaw broni na Ukrainę

Rząd Węgier wydał dekret zakazujący dostaw broni na Ukrainę - poinformował Viktor Orban, premier Węgier.

godz. 12.41 - CNN: kraje NATO wysłały Ukrainie już prawie 20 tys. pocisków przeciwpancernych i przeciwlotniczych

USA i inne kraje NATO wysłały Ukrainie już 17 tys. pocisków przeciwpancernych i 2 tys. pocisków przeciwlotniczych typu Stinger – podała stacja CNN, powołując się na anonimowego urzędnika amerykańskiego.

Już przed inwazją Rosji na Ukrainę nad Europą latały wojskowe samoloty transportowe USA i innych krajów, które przesuwały żołnierzy na wschodniej flance NATO i przewoziły broń do punktów przeładunkowych, skąd mogły być dostarczane Ukrainie; teraz tempo tych lotów wzrosło – podała amerykańska stacja.

Po rozpoczęciu inwazji 14 krajów przekazało Ukrainie pomoc związaną z obronnością, są wśród nich państwa, które w przeszłości rzadko przekazywały takie wyposażenie – powiedział wcześniej CNN urzędnik z amerykańskiego ministerstwa obrony. Według niego na Ukrainę trafiła już znaczna większość wartego 350 mln dolarów amerykańskiego pakietu pomocy obronnej, w ciągu tygodnia od zatwierdzenia go przez Biały Dom.

godz. 12.39 - Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy: trzecia tura rozmów z Rosją o godz. 15.00

Trzecia tura rosyjsko-ukraińskich negocjacji ma się rozpocząć o 15.00 polskiego czasu. Poinformował o tym doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak. Jak dodał, skład ukraińskiej delegacji nie zmieni się w porównaniu z drugą turą negocjacji.

Wcześniej strona rosyjska podała, że przybyła już na miejsce pertraktacji.

godz. 12.27 - Rosjanie wskazują nieprzyjaciół

Rząd Federacji Rosyjskiej zatwierdził listę nieprzyjaznych krajów i terytoriów. Obejmuje: Stany Zjednoczone, państwa Unii Europejskiej, Wielką Brytanię, Ukrainę, Japonię oraz szereg innych państw, które wyraziły niezadowolenie z działań władz rosyjskich.

godz. 12.11 - Tragiczna historia rodziny z Marchaliwki

Na poniższym zdjęciu 54-letni Igor Mazhayev przegląda ruiny swojego domu. W rosyjskich atakach na Marchaliwkę w obwodzie kijowskim stracił żonę, 12-letnią córkę, dwóch zięciów i teściową.

godz. 12.08 - Wojna na Ukrainie oczami dziecka

Na Twitterze Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych opublikowano filmik, który opatrzono komentarzem "Nie jestem obiektem wojskowym. (...) Nasze dzieci chcą żyć w pokoju!

godz. 12.04 - Wiece antywojenne w Kachowce i Chersoniu

Mieszkańcy Chersonia i Kachowki na południu Ukrainy po raz kolejny wyszli na wiece, by zaprotestować przeciwko okupacji ich miast przez wojska rosyjskie – poinformowały ukraińskie media. Filmy z wiecu w Kachowce zamieścił na Facebooku dziennikarz Ołeh Baturin. Widać na nich, jak mieszkańcy niosą flagi Ukrainy i Unii Europejskiej, i skandują m.in. „Chwała Ukrainie!”.

O wiecu w Chersoniu powiadomiła natomiast agencja Ukrinform, powołując się na informację uzyskaną od uczestników.

Mieszkańcy także tu byli owinięci w ukraińskie flagi lub trzymali je w rękach, a także wznosili patriotyczne okrzyki. Antyrosyjskie wiece w obwodzie chersońskim odbywają się od kilku dni.

 

godz. 11.52 - Trwa ewakuacja mieszkańców Irpienia

godz. 11.48 - Ukrinform: negocjacje ukraińsko-rosyjskie mogą się zacząć o godz. 13 czasu polskiego

Negocjacje między Ukrainą a Rosją mogą się zacząć w poniedziałek o godz. 14 (godz. 13 w Polsce), ale możliwe, że będą przełożone „z powodu problemów logistycznych delegacji ukraińskiej” – podała agencja Ukrinform.

Według tych doniesień delegacja rosyjska wyruszyła już w drogę na Białoruś. Kolejna runda negocjacji ma się odbyć w Puszczy Białowieskiej, tam gdzie poprzednia – podał Ukrinform.

godz. 11.42 - Francja wyśle na Ukrainę leki i tabletki z jodem

Francja wyśle na Ukrainę leki i tabletki z jodem chroniące przed promieniowaniem radioaktywnym - poinformowało francuskie ministerstwo spraw zagranicznych. Wczoraj w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził głębokie zaniepokojenie z powodu zagrożenia dla bezpieczeństwa ukraińskich elektrowni jądrowych.

Minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian poinformował, że Francja przekazuje ukraińskim władzom leki i sprzęt medyczny od kilku dni. Tabletki z jodem zostaną wysłane na Ukrainę w przyszłym tygodniu. Ambasador Francji na Ukrainie Etienne de Poncins podkreślił, że jest to odpowiedź na prośbę rządu w Kijowie. "Za kilka dni przekażemy dwa i pół miliona dawek jodu, aby zaradzić ewentualnemu zagrożeniu nuklearnemu i pomóc" - powiedział stacji BFM TV francuski ambasador na Ukrainie.

Od kilku dni Francja apeluje o zachowanie szczególnej czujności w sprawie bezpieczeństwa reaktorów jądrowych na Ukrainie. Podczas wczorajszej rozmowy telefonicznej z prezydentem Francji, Władimir Putin miał zgodzić się na przestrzeganie standardów bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i na zorganizowanie w najbliższych dniach spotkania w tej sprawie z udziałem przedstawicieli ukraińskich władz.

godz. 11.33 - Trwa ewakuacja z oblężonego przez Rosjan miasta Wołnowacha

Trwa ewakuacja z oblężonego przez siły rosyjskie miasta Wołnowacha w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy. W niedzielę udało się ewakuować kolejnych 261 osób – poinformował szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko na Facebooku.

Kyryłenko opublikował listę nazwisk ewakuowanych osób. Do tej pory z miasta udało się wydostać ponad 650 osobom. 

Z okolic Wołnowachy planowano ewakuować ponad 15 tys. osób, jednak w godzinach południowych w sobotę armia rosyjska rozpoczęła ostrzał miasta. "Rosja naruszyła umowę. Nawet przy mediacji Czerwonego Krzyża nie wypełnia swoich zobowiązań i ostrzeliwuje miasto" – oznajmił Kyryłenko.

godz. 11.20 - Prezydent Ukrainy: na naszej fladze nie ma krwi

Na naszej fladze nie ma krwi, pod tą flagą nigdy nie napadaliśmy, nie zajmowaliśmy cudzej ziemi, nie zabijaliśmy cywilów z innych narodów – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„Nasza flaga to ziemia – pokojowa, urodzajna, złota – bez czołgów. Nasza flaga to niebo – pokojowe, czyste, bez rakiet” – powiedział Zełenski.

„Trzeba walczyć przeciwko nieludzkiej sile, która chce zrujnować ludzkość. Sukces naszej armii, wola naszego narodu i pryncypialność sankcji międzynarodowych – to jest droga do pokoju” - wskazał.

Zełenski ponownie zaapelował do Zachodu o zamknięcie nieba nad Ukrainą lub o pomoc w zakresie obrony przeciwlotniczej, by Ukraina mogła się bronić.

„Ile jeszcze trzeba zgonów i strat, by zabezpieczyć niebo nad Ukrainą? Czym cywile w Charkowie czy Mikołajowie różnią się od cywilów Hamburga czy Wiednia?” – pytał ukraiński lider.

Zapowiedział również uruchomienie rządowego pakietu wsparcia i ulg dla biznesu.

godz. 11.12 - Wicepremier Ukrainy: korytarze humanitarne nadal nie są otwarte

Wicepremier Ukrainy informuje, że strona ukraińska odmówiła otwarcia korytarzy humanitarnych proponowanych przez Rosję. Rzecznik prezydenta Ukrainy zaznacza, że korytarze, które miałyby prowadzić cywilów na Białoruś lub do Rosji, to "niemoralna propozycja".

godz. 10.46 - Złożyli hołd poległym w walkach o elektrownię atomową w Energodarze

Dziś w Energodarze odbywa się ceremonia pożegnania ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli w obronie elektrowni jądrowej.

godz. 10.43 - Trybunał w Hadze rozpoczął przesłuchania ws. inwazji Rosji na Ukrainę

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze rozpoczął wstępne przesłuchania w sprawie ataku Rosji na Ukrainę. Przedstawiciele Rosji nie stawili się na posiedzenie. Pozew złożyły władze w Kijowie, domagając się zakwalifikowania ataku jako zbrodni ludobójstwa i odrzucenia rosyjskich oskarżeń o to, że ukraińskie oddziały dopuszczały się zbrodni przeciwko rosyjskiej mniejszości.

Dziś przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości będą występować przedstawiciele Ukrainy, jutro mieli się stawić przedstawiciele Rosji. Prezydent Wołodymyr Zełenski we wniosku do Trybunału napisał, że domaga się pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zmanipulowanie pojęcia ludobójstwa w celu usprawiedliwienia agresji. Zwrócił się też do Trybunału o pilne nakazanie Rosji zakończenia działań wojennych.

godz. 10.40 - Prezydent Litwy: jeśli chcemy uniknąć III wojny światowej, musimy powtrzymać Rosję

Agresja militarna Rosji na Ukrainę i zagrożenia dla bezpieczeństwa państw bałtyckich były tematami rozmów amerykańskiego sekretarza stanu Antoniego Blinkena i prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy. Szef dyplomacji Stanów Zjednoczonych przebywa z wizytą na Litwie.

Gitanas Nauseda cytowany w komunikacie litewskiego Pałacu Prezydenckiego podkreślił, że nieuzasadnione działania Moskwy podważają pokój w Europie i muszą zostać powstrzymane zbiorowymi wysiłkami Zachodu. Jego zdaniem, należy pomóc Ukrainie wszelkimi, dostępnymi środkami.

"Jeśli chcemy uniknąć III wojny światowej, musimy zrobić to teraz" - uważa Gitanas Nauseda.

Rosja jest długotrwałym zagrożeniem dla sojuszników NATO i bezpieczeństwa całej Europy. Zagrożenie to pozostanie, niezależnie od zakończenia inwazji militarnej Rosji na Ukrainę. Musimy poważnie przygotować się do obrony" - zaznaczył prezydent Nauseda.

Podczas spotkania z Antony'm Blinkenem omówiono potrzebę zwiększenia zdolności obronnych w regionie, w tym obrony przeciwlotniczej. Podkreślone zostało też znaczenie wzmocnienia amerykańskiej obecności w krajach bałtyckich. Zdaniem litewskiego przywódcy, strategia skutecznego odstraszania nie jest już wystarczająca i trzeba ją zastąpić strategią pełnej gotowości do obrony. Gitanas Nauseda podkreślił, że Litwa jest gotowa na przyjęcie na stałe amerykańskich żołnierzy.

Po południu Antony Blinken złoży wizytę na Łotwie.

godz. 10.27 - Siły Zbrojne Ukrainy o stratach rosyjskiego wojska

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał informację na temat strat rosyjskiego wojska podczas wojny na Ukrainie. Po 11. dniach walk Rosjanie stracili:

 • 11 tyś. żołnierzy,
 • 290 czołgów,
 • 999 opancerzonych wozów bojowych,
 • 46 samolotów,
 • 68 śmigłowców.

godz. 10.21 - Winnica: spod gruzów lotniska wydobyto 9 ciał

Dziewięć ciał wydobyto spod gruzów zbombardowanego przez siły rosyjskie lotniska w Winnicy, w środkowej części Ukrainy – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie winnickim.

„Nadal trwają poszukiwania ludzi pod gruzami na terytorium lotniska (…). Według stanu z godz. 7 w poniedziałek spod gruzów na terenie lotniska Winnica wydostano 15 osób, w tym dziewięć martwych (pięciu cywilów, czterech wojskowych)” – poinformowały służby ds. sytuacji nadzwyczajnych na Facebooku.

Lotnisko w Winnicy zostało zniszczone ośmioma rakietami wystrzelonymi z Morza Czarnego, w wyniku czego wybuchł pożar w magazynach i zniszczeniu uległ budynek administracyjny lotniska.

 

godz. 10.08 - Obwód charkowski: Od początku agresji zginęło 133 cywilów, w tym pięcioro dzieci

Od 24 lutego w wyniku rosyjskich ostrzałów i działań bojowych w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy zginęło 133 cywilów, w tym pięcioro dzieci; rannych jest 319 osób cywilnych – poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na dane policji.

Ogółem, wraz z wojskowymi, zabitych na terenie obwodu jest 209, a rannych – 443.

godz. 10.00 - Josep Borrell: 5 mln Ukraińców może opuścić ojczyznę

Szef unijnej dyplomacji alarmuje, że w związku z wojną Ukrainę może opuścić nawet 5 milionów obywateli. Josep Borrell zaapelował o mobilizację, by pomóc krajom, do których przybędą uchodźcy. Josep Borrell mówił we francuskim Montpellier, że trzeba będzie przygotować dla uchodźców więcej szkół, więcej punktów recepcyjnych i "więcej wszystkiego".

Od inwazji, czyli od 24 lutego, tylko do Polski przybyło z Ukrainy ponad milion ludzi. Szef unijnej dyplomacji zaapelował też o "większą wstrzemięźliwość" w przyznawaniu unijnej pomocy krajom, które wspierają dyplomatycznie Moskwę lub powstrzymują się od krytyki rosyjskiej inwazji.

godz. 9.55 - MON Rosji: na Ukrainie tworzy się 6 korytarzy humanitarnych

Z raportu Ministerstwa Obrony Narodowej Rosji wynika, że na terenie Ukrainy otwiera się sześć korytarzy humanitarnych. - Od godz. 9 (czasu kijowskiego) wprowadzony zostanie również zakaz strzelania.

godz. 9.51 - Pentagon: 64-kilometrowa kolumna rosyjskich wojsk wciąż stoi pod Kijowem

Z informacji przekazanych przez Pentagon wynika, że 64-kilometrowa rosyjska kolumna wojskowa, podobnie jak w ostatnich dniach stoi i nie zbliża się do Kijowa.

godz. 9.37 - Chiny za rozmowami pokojowymi między Rosją a Ukrainą

Chiny opowiadają się za rozmowami pokojowymi Rosji i Ukrainy - oświadczył podczas sesji chińskiego parlamentu minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi. Dodał, że Chiński Czerwony Krzyż przekaże Ukrainie pomoc humanitarną. Jednocześnie zapewnił, że relacje Chin i Rosji pozostają "twarde jak skała". Wang Yi wyraził tez nadzieję, że Unia Europejska dołączy do Chin w sprzeciwie wobec nowej "zimnej wojny" .

godz. 9.36 - Samorząd Berlina ma coraz większe problemy z zapewnieniem schronienia ukraińskim uchodźcom

Burmistrz niemieckiej stolicy Franziska Giffey poprosiła rząd federalny o udzielenie pomocy w rozlokowywaniu osób uciekających przed rosyjskim agresorem.

Ukraińcy przyjeżdżają do Niemiec głównie pociągami, ale też autokarami i własnymi samochodami. Przeważnie trafiają najpierw do Berlina, gdyż własnie tu kończą się połączenia z Warszawy lub graniczącego z Polską Frankfurtu nad Odrą. Włodarze stolicy mówią o "dynamicznej sytuacji", wymagającej wysiłku wszystkich organów władzy i administracji państwowej.

"Robimy, co możemy, ale dyspozycyjne ośrodki, hostele i schroniska zaczynają pękać w szwach" - przyznała burmistrz Berlina Franziska Giffey, apelując do rządu federalnego i władz krajów związkowych o większe wsparcie.

W ciągu ostatnich dni liczba osób uciekających przed rosyjską agresją gwałtownie wzrosła. Dotąd dotarło do Niemiec około 40 tysięcy ukraińskich uchodźców. Niemieckie MSW spodziewa się, że schronienia za Odrą szukać będzie około 225 tysięcy ludzi.

godz. 9.20 - Ukraina: 6 miast zajętych przez rosyjskie wojska w obwodzie zaporoskim

Sześć miast zostało zajętych przez wojska rosyjskie w obwodzie zaporoskim Ukrainy: Połohy, Wasylówka, Tokmak, Berdiańsk i Melitopol – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na władze obwodu.

Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą działania obronne w pobliżu miast Hulajpołe, Orichiw oraz w kierunku Wasylówki i Bałabynego – podały władze obwodu.

Władze obwodu apelują do mieszkańców o zapisywanie się do obrony terytorialnej, pobieranie broni i kopanie okopów.

godz. 9.15 - Ukraińcy niszczą kolejne rosyjskie czołgi

godz. 9.03 - Masowy ostrzał osiedli w Mikołajowie

Rano w poniedziałek (7 marca) w Mikołajowie odbywa się masowy ostrzał osiedli mieszkaniowych z „tornad” - czytamy na Twitterze Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

godz. 9.01 - Droższy gaz w Europie

Ceny gazu w Europie szybko rosną, przekraczając po raz pierwszy w historii 3000 dolarów za 1000 metrów sześciennych. To wzrost o ponad 38 proc. - podaje białoruska Nexta.

godz. 8.58 - Rosyjski atak na pracowników poczty

Rosyjscy żołnierze ostrzelali samochód ukraińskiej poczty w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy; zginęły dwie osoby - poinformował w poniedziałek szef władz tego regionu Ołeksandr Staruch. W sobotę pracownicy poczty rozwozili emerytury i korespondencję. Między miejscowościami Jehorowka i Nowosełowka samochód Ukrposzty usiłował wyminąć się z nadjeżdżającym rosyjskim czołgiem.

"W odpowiedzi rosyjscy żołnierze otworzyli ogień do cywilnego pojazdu, a następnie najechali na niego. Zginęli kobieta i mężczyzna" - przekazał szef obwodu zaporoskiego Według Starucha pracownikom Ukrposzty, którzy w niedzielę przyjechali na miejsce śmierci swoich kolegów, nie udało się zabrać ciał ze względu na obecność rosyjskich czołgów. Zrobili jedynie fotografie.

godz. 8.46 - W rosyjskim ataku lotniczym na Malin zginęła jedna osoba, trzy są ranne

W wyniku rosyjskiego ataku lotniczego na miejscowość Malin w obwodzie żytomierskim zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne - poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. "6 marca (w niedzielę) około godz. 21 (godz. 20 w Polsce) dokonano ataków lotniczych na miasto Malin, w wyniku których zniszczony został jednopiętrowy budynek i trzy samochody osobowe. Według wstępnych informacji zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne" - podano w komunikacie.

Wcześniej informowano o atakach lotniczych na miasta Korosteń i Owrucz w obwodzie żytomierskim; dwie osoby zostały ranne.

godz. 8.31 - Nowa Zelandia nałożyła sankcje na ponad 100 rosyjskich polityków i biznesmenów

Nowa Zelandia nałożyła sankcje na ponad 100 Rosjan. Wśród nich są politycy, biznesmeni, a także ich bliscy. W tym gronie znaleźli się m.in. Putin i Szojgu.

godz. 8.29 - Wójt Hostomla zastrzelony podczas rozdawania chleba i leków

Wójt Hostomla pod Kijowem Jurij Pryłypko zginął w poniedziałek, rozdając chleb i leki – poinformowała gmina Hostomel na Facebooku. „Mówiono na niego Illicz. Mógł posyłać ludzi na cztery litery, ale nikomu, nigdy nie odmówił pomocy. Nikt go nie zmuszał iść pod kule okupantów. Mógł jak setki innych przesiedzieć w piwnicy. Ale na niego czekano. I dokonał wyboru” – napisano na Facebooku.

Przedstawiciele gminy dodali, że Pryłypko nie dożył chwili, o której tak marzył: że Hostomel stanie się miastem. Za mężną obronę przed rosyjskim atakiem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nadal w poniedziałek Hostomlowi tytuł miasta-bohatera. Z uwagi na trwającą wojnę nie można zorganizować wójtowi pogrzebu, gmina prosi więc, by po prostu go wspomnieć i pomodlić się w jego intencji. Wraz z wójtem zginęły dwie inne osoby.

godz. 8.05 - Tragiczny bilans w Mariupolu

Władze Mariupola przekazały że w pierwszych pięciu dniach wojny rannych i zabitych w Mariupolu liczono w dziesiątkach, ósmego dnia w setkach, a teraz już w tysiącach. Jak dodano, trudno jest ustalić liczbę zabitych osób, ponieważ wciąż trwają naloty.

godz. 8.03 - Płonie baza naftowa w Ługańsku

godz. 7.45 - W obleganych Irpieniu i Buczy brak wody, prądu i żywności

Oblegane przez siły rosyjskie miasta Irpień i Bucza w okolicach Kijowa są pozbawione wody, prądu i żywności – poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oraz mieszkańców.

Sztab podkreślił, że w Irpieniu już ponad trzy doby nie ma światła, wody i ogrzewania, a także dostaw wody i żywności. Jednocześnie żołnierze rosyjscy zabronili mieszkańcom wychodzić z domów.

Podobna sytuacja panuje w Buczy, która jest ostrzeliwana niemal od początku wojny. Ludzie chowają się przed ostrzałem w piwnicach i prawie nie ma z nimi kontaktu z powodu braku prądu.

Władze próbują uzgodnić utworzenie korytarzy humanitarnych, ale na razie ewakuacja jest niemożliwa.

godz. 7.33 - Ukraińcy zestrzelili kolejny rosyjski helikopter

godz. 7.32 - Co najmniej 8 ofiar po nocnym ostrzale Charkowa [+18]

Jednym z miast, które wojska rosyjskie ostrzelały w nocy był Charków. Jak informuje Nexta, po kolejnych atakach zginęło co najmniej 8 osób.

godz. 7.30 - Nocny ostrzał Mikołajowa

W nocy Rosjanie dokonali ostrzału Mikołajowa na południu Ukrainy. Rosyjskie pociski spadały też na inne ukraińskie miejscowości. Już 12 dzień trwa rosyjska agresja na Ukrainę. Rosjanie nad ranem ostrzelali niemal półmilionowy Mikołajów za pomocą wyrzutni rakietowych „Smiercz”. Pociski spadły na dzielnice mieszkalne miasta. Na razie brak informacji o stratach wśród cywili, ale uszkodzonych zostało wiele domów mieszkalnych.

Cywilne zabudowania były również celem nocnego rosyjskiego bombardowania Owrucza w obwodzie Żytomierskim. Tam miejscowe władze donoszą o lotniczym ataku na miasto. Rosyjskie pociski spadały też na Korosteń w obwodzie żytomierskim. Rosjanie w nocy prowadzili także artyleryjski ostrzał dzielnic mieszkalnych w drugim co do wielkości ukraińskim mieście - Charkowie. Rosjanie ostrzelali tam dwa targowiska. Trwają ostrzały Mariupola nad Morzem Azowskim. Rosjanie uniemożliwiają tam utworzenie korytarza humanitarnego do ewakuacji ludności.

godz. 7.26 - Sztab Generalny Ukrainy: siły rosyjskie kontynuują ataki rakietowe i bombowe

W dwunastym dniu inwazji wojska rosyjskie kontynuują ataki rakietowe i bombowe na ukraińskie miejscowości – poinformował w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wykorzystywane są lotniska na terytorium Białorusi.

Sztab wskazał, że Irpień pod Kijowem od trzech dni jest odcięty od świata i dostaw żywności, bez światła, wody i ciepła, a Rosjanie „zakazali mieszkańcom wychodzenia z domów”.

Sytuacja w Irpieniu należy do najdramatyczniejszych na Ukrainie. W niedzielę informowano, że pomimo ciągłego ostrzału zdesperowani mieszkańcy próbują pieszo i autobusami ewakuować się z miasta. Rosyjscy żołnierze strzelali do ludzi, zabili co najmniej osiem osób, w tym dzieci.

„Okupanci, łamiąc międzynarodowe prawo humanitarne, ostrzeliwują cywili, +zielone korytarze+, biorą jako zakładników kobiety i dzieci, rozmieszczają uzbrojenie w dzielnicach mieszkalnych, celowo tworzą kryzys humanitarnych w zajętych miejscowościach” – podkreślono w komunikacie Sztabu Generalnego.

Zwrócono też uwagę, że strona rosyjska przygotowuje „inscenizowane reportaże” dla swoich mediów, w których pokazuje „rzekomą humanitarność napastników”, a ukraińskie wojsko w negatywnym świetle.

„Siły ukraińskie kontynuują obronę na wszystkich kierunkach ataku przeciwnika” – zapewnił Sztab Generalny.

Wcześniejsze wydarzenia - W RELACJI LIVE - TUTAJ

(Fot. War in Ukraine (Twitter), Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, Siły Zbrojne Ukrainy)
Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies