Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 13 dzień rosyjskiej inwazji. Naruszono zawieszenie broni

To już 13. dzień wojny na Ukrainie. W nocy zbombardowane zostały miasta Sumy i Ochtyrka - są zabici i ranni, wśród ofiar są dzieci. Siły ukraińskie zestrzeliły trzy myśliwce armii Putina: nad Kijowem i Charkowem. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że wróg się przegrupował, by zorganizować szturm na Kijów. Śledź naszą relację na żywo.

Najnowsze informacje dot. wojny na Ukrainie znajdziesz TUTAJ

godz. 22.46 - Konwój ewakuowanych cywilów z miasta Sumy dotarł do Połtawy

Pierwszy konwój wiozący cywilów z miasta Sumy na północy Ukrainy przybył korytarzem humanitarnym do położonej w centralnej części kraju Połtawy - poinformowała strona ukraińska.

Kolumna składała się z 22 autobusów. Drugi konwój dotarł już do obwodu połtawskiego. Z korytarza humanitarnego korzystają także kierowcy pojazdów cywilnych.

W mieście Sumy położonym 350 kilometrów na wschód od Kijowa, w ostatnich dniach toczyły się ciężkie walki. W nalotach na oblężone miasto zginęło wczoraj 21 osób, w tym 2 dzieci - informują Ukraińcy.

godz. 22.27 - Amerykanie zaskoczeni informacją o gotowości przekazania Migów-29 przez Polskę

godz. 22.07 -  Wiceminister obrony Ukrainy apeluje do społeczeństwa o niepodawanie informacji o przekazywanej broni

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar zaapelowała we wtorek do ukraińskiego społeczeństwa, aby nie rozpowszechniać na portalach społecznościowych informacji o broni i sprzęcie, które mają być lub zostały przekazane na Ukrainę.

"Drodzy Rodacy, to wielka prośba, aby nie rozpowszechniać informacji o broni i sprzęcie, który ma być dostarczony na Ukrainę lub został już nam przekazany. Nie potrzebujemy takich radosnych postów! Wojna to inna rzeczywistość. To bardzo drażliwe tematy i nie macie o nich wiarygodnych informacji, ponieważ są tajne. Takimi postami szkodzicie państwu. Po prostu weźcie się w garść i nie piszcie" - napisała na Facebooku Malar.

Podkreśliła, że w razie potrzeby prawo do wypowiadania się na ten temat mają tylko urzędnicy państwowi i władze kraju.

godz. 22.48 -  Ukraińska łódź patrolowa "Słowiańsk" została zatopiona przez Rosjan

Jak informuje na Facebooku marynarka wojenna Ukrainy, "podczas kolejnej misji bojowej statek został zaatakowany z powietrza". "W czasie bitwy jednostka doznała zniszczeń i zatonęła. Ekipa dzielnie stawiała opór do końca. Podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczej udało się uratować część załogi. Niestety nie wszystkich"- poinformowano.

"Nigdy nie zapomnimy i nie wybaczymy!"- głosi wpis marynarki wojennej Ukrainy na Facebooku.

 Ukraiński okręt Słowiańsk zatopiony przez Rosjan. "Załoga walczyła do końca" https://t.co/yQ30CxNnLw

godz. 21.29 - W Sejmie prace nad projektem ustawy w sprawie pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych rozpatruje rządowy projekt ustawy w sprawie pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Umożliwia ona obywatelom tego kraju uciekającym przed wojną m. in. podjęcie pracy w Polsce, dostęp do edukacji czy zapewnienie opieki zdrowotnej.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik mówił podczas posiedzenia komisji, że rząd zgadza się na objęcie ustawą także małżonków uchodźców, którzy nie są obywatelami Ukrainy. "Jeżeli jest małżeństwo mieszane, to małżonek też ma prawo korzystania z dobrodziejstw tej ustawy" - podkreślił wiceszef MSWiA. Maciej Wąsik dodał, że pozostałe osoby przybywające do Polski z Ukrainy mogą korzystać z ochrony czasowej, którą gwarantują przepisy Unii Europejskiej.

Zgodnie z projektem, ukraińscy uchodźcy po potwierdzeniu tożsamości będą mogli otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Przedłożone przepisy przewidują też wsparcie dla osób, które zapewnią zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. Otrzymają oni świadczenie w wysokości 40 złotych dziennie, czyli około 1200 złotych miesięcznie. Będzie ono wypłacane maksymalnie przez 60 dni.

Drugie czytanie projektu w Sejmie, a następnie głosowanie nad jego całością ma się odbyć jutro. 

godz. 21.15 - Walkower dla Rosji w barażach o awans do tegorocznych mistrzostw świata w Katarze

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) podjęła decyzję o ukaraniu reprezentacji Rosji walkowerem w półfinałowym meczu barażowym z Polską o awans do tegorocznych mistrzostw świata w Katarze. Tym samym polska reprezentacja awansowała do finałów baraży.

29 marca Polacy zagrają o 20.45 w Chorzowie ze zwycięzcą pary Szwecja - Czechy.

Zadowolenie z decyzji FIFA wyraził we wpisie na Twitterze prezes PZPN Cezary Kulesza. "FIFA ukarała dziś Rosję walkowerem. I bardzo dobrze! W wyniku wojny na Ukrainie, odpowiedzialność musi ponieść także rosyjski futbol. Zero tolerancji dla kraju, który bestialsko zabija cywilów. A my pokazaliśmy, że piłkarska solidarność ma sens! I dalej wspieramy Ukrainę"- napisał Cezary Kulesza.

Dwa dni po inwazji Rosji na Ukrainę prezes PZPN poinformował, że Polska nie zagra z Rosją w barażach.

"Koniec ze słowami, czas na czyny! W związku z eskalacją agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, reprezentacja Polski nie zamierza rozegrać barażowego meczu z reprezentacją Rosji. To jedyna słuszna decyzja. Prowadzimy rozmowy z federacjami Szwecji i Czech, aby przedstawić FIFA wspólne stanowisko" - poinformował. Jego stanowisko poparli piłkarze reprezentacji.

FIFA i UEFA zawiesiły po kilku dniach reprezentację Rosji i klubów z tego kraju we wszystkich rozgrywkach pod ich egidą. Rosjanie złożyli dzisiaj protest w tej sprawie do Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu w Lozannie. Zaskarżył m.in.PZPN i wszystkie inne federacje, które poparły ruch PZPN. 

godz. 20.51 - Rośnie liczba ukraińskich uchodźców w Polsce 

Jak przekazała Straż Graniczna, we wtorek do godz. 15.00 na granicy z Ukrainą odprawiono 78,5 tys. osób. Do Polski przybyło 1,25 mln uchodźców z zaatakowanego przez Rosję kraju.

godz. 20.27 - Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi Joe Bidenowi 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi Joe Bidenowi za ogłoszenie embarga na import rosyjskiej ropy i gazu do USA. "Jestem bardzo wdzięczny Stanom Zjednoczonym i prezydentowi Joe Bidenowi za osobiste przywództwo w uderzeniu w serce machiny wojennej Putina i zakaz importu ropy naftowej, gazu i węgla z Rosji na rynek amerykański. Zachęcam inne państwa i ich liderów do pójścia tym śladem" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił dzisiaj, że jego kraj nie będzie importował rosyjskiej ropy, gazu i węgla. Podpisał już dekret w tej sprawie. To kolejny krok w sankcjach wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę. Joe Biden zapowiedział też, że Stany Zjednoczone poniosą część kosztów związanych z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy. Tej kwestii będzie poświęcona rozpoczynająca się jutro wizyta wiceprezydent Kamali Harris w Polsce i Rumunii.

 Дякую США і @POTUS за особисте лідерство та рішучий удар у серце військової машини Путіна, зокрема за заборону російської нафти, газу й вугілля на американському ринку. Закликаю інші країни наслідувати цей приклад.

godz. 20.13 - Charków pod kontrolą ukraińskiego wojska 

Charków jest pod pełną kontrolą ukraińskiego wojska - poinformował szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Cywilnej i Wojskowej Ołeh Synehubow.

Według niego rosyjski agresor nie podejmuje aktywnej ofensywy z wyjątkiem okazyjnych ostrzałów obrzeży miasta. W mieście nie odnotowano regularnych oddziałów wroga ani grup dywersyjnych i rozpoznawczych. Poszczególni sabotażyści są szybko identyfikowani i eliminowani - zaznaczył na Telegramie Ołeh Synehubow.

Wczoraj, jak wynika z danych policji, w Charkowie zginęło 27 osób. Tymczasem z miasta Sumy w północno-wschodniej Ukrainie udało się ewakuować do tej pory prawie trzy i pół tysiąca osób.

godz. 19.59 - Rosjanie w ukraińskiej niewoli 

Rosyjscy jeńcy wojenni, wzięci do niewoli podczas inwazji Rosji na Ukrainę, będą traktowani zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego, a później będą pracować na rzecz odbudowy ukraińskiej gospodarki - powiedział we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin.

"To nas odróżnia od rosyjskiego agresora, który strzela do cywilów, przeprowadza ataki rakietowe i bombowe na domy. I nie mówię o traktowaniu naszych żołnierzy" - powiedział Jenin i dodał, że Ukraina wykorzysta wszystkie możliwości, jakie mogą zostać zastosowane wobec jeńców zgodnie z Konwencją Genewską.

"Wykorzystamy wszystkie możliwości, jakie daje nam Konwencja Genewska w tym zakresie. To znaczy wykorzystanie siły roboczej itp. Wszyscy ci ludzie będą później pracować nad odbudową gospodarki Ukrainy" – powiedział wiceminister. 

godz. 19.43 - Polska jest gotowa przekazać samoloty MIG-29

 

"Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach prezydenta i rządu, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Rammstein w Niemczech i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki" - informuje w komunikacie polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn. Rząd Polski zwraca się też do innych państw NATO - posiadaczy samolotów MIG-29 - o podobne działanie" - napisano w oświadczeniu szefa MSZ.

W niedzielę Antony Blinken Sekretarz stanu USA powiedział, że Stany Zjednoczone rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeśli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie.

godz. 19.43 - Polska jest gotowa przekazać samoloty MIG-29

"Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach prezydenta i rządu, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Rammstein w Niemczech i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki" - informuje w komunikacie polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn. Rząd Polski zwraca się też do innych państw NATO - posiadaczy samolotów MIG-29 - o podobne działanie" - napisano w oświadczeniu szefa MSZ.

W niedzielę Antony Blinken Sekretarz stanu USA powiedział, że Stany Zjednoczone rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeśli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie. 

godz. 19.29 - Sieć McDonald's zamyka 850 restauracji w Rosji

Tym samym firma dołącza do coraz większej liczby przedsiębiorstw wycofujących się z tego kraju po inwazji Kremla na Ukrainę. "Nie możemy być obojętni wobec niepotrzebnego ludzkiego cierpienia na Ukrainie" - napisano w oświadczeniu firmy. "McDonald's zdecydował o czasowym zamknięciu wszystkich restauracji w Rosji i wstrzymaniu wszelkich operacji na rynku" - dodano.

Sieć fast foodów zapowiedziała, że nadal będzie wypłacać pensje 62 tysiącom pracowników w Rosji.

godz. 19.18 - Rosjanie ostrzelani z drona Bayraktar

godz. 19.07 - Wojenny ślub w Kijowie

godz. 18.59 - W Kazachstanie  mieszkańcy reagują na samochody z literą "Z" - rosyjskim symbolem najazdu na Ukrainę

godz. 18.47 - W Rydze na budynku Muzeum Medycyny pojawił się ogromny plakat Władimira Putina

Muzeum znajduje się bezpośrednio przed ambasadą Rosji

godz. 18.39 - Zestrzelony helikopter rosyjskiej armii w regionie Nikołajewa

 Video of the downed #Russian army helicopter in the #Nikolayev region pic.twitter.com/MzKbXC3b2Y

godz. 18.25 - Chcą przeznaczyć zamrożone majątki rosyjskich oligarchów i polityków na odbudowę Ukrainy

Grupa europosłów apeluje, by zamrożone majątki rosyjskich oligarchów i polityków przeznaczyć na odbudowę Ukrainy po wojnie. Pod listem do przewodniczących Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej i szefa unijnej dyplomacji podpisało się ponad 40 deputowanych z kilkunastu krajów, w tym najliczniejsza grupa Polaków.

Europosłowie napisali o tysiącach ofiar rosyjskiej napaści, milionach uchodźców oraz zniszczonej ukraińskiej gospodarce, bombardowanych mostach, szpitalach, przedszkolach, infrastrukturze krytycznej. Podkreślili, że Ukraina zasługuje na pełną solidarność i pomoc w odbudowie.

"Przede wszystkim agresor musi zapłacić za zbrodnie" - napisali deputowani podkreślając, że Federacja Rosyjska powinna być pociągnięta do odpowiedzialności i naprawić wszelkie szkody wyrządzone w czasie wojny. Przeznaczone na to powinny być - jak czytamy w liście - pieniądze agresora i osób, które czerpały korzyści będąc częścią kremlowskiego systemu. "Dlatego wzywamy, by wszystkie zamrożone rosyjskie majątki były wykorzystane na przyszłe reparacje wojenne i odbudowę Ukrainy po jej zwycięstwie i by nie wróciły w ręce osób, które są winne zbrodni i wyrządzonych ogromnych szkód" - napisali europosłowie.

godz. 18.17 - Shell zamierza wycofać się z rosyjskiego rynku ropy i gazu

Pierwszym krokiem koncernu naftowego ma być natychmiastowe wstrzymanie wszystkich transakcji spotowych ropy z Rosji. Shell przeprosił za zakup rosyjskiej ropy naftowej w zeszłym tygodniu i powiedział, że wycofa swoje zaangażowanie we wszystkie rosyjskie węglowodory, od ropy po gaz ziemny . 

godz. 18.08 - Analitycy Google'a mówią o hakerskich atakach na wysokich oficerów Wojska Polskiego i armii ukraińskiej 

Analitycy Google'a oceniają, że białoruscy hakerzy przeprowadzili szeroko zakrojone ataki na wysoko postawionych oficerów Wojska Polskiego i armii ukraińskiej. Według informacji internetowego giganta wszystkie próby zakończyły się niepowodzeniem.

Grupy hakerów stojące za próbami wyłudzenia haseł i łamania zabezpieczeń są prawdopodobnie powiązane z białoruskimi i rosyjskimi służbami specjalnymi. Ataki miały być częścią operacji związanej z rosyjską inwazją na terytorium Ukrainy oraz próbami destabilizacji w cyberprzestrzeni.

Podczas ostatnich prób ataków hakerzy wykorzystali niedawno utworzone strony w domenie Blogspot, które kierowały do witryn używanych do próby wyłudzenia haseł. "Wszystkie konta używane przez hakerów zostały zablokowane" - czytamy w oświadczeniu Google'a.

Zdaniem analityków firmy, grupy hakerskie związane z białoruskimi służbami prowadzą również kampanię dezinformacyjną skierowaną przeciwko państwom Unii Europejskiej. Polska, jako kraj przyjmujący ukraińskich uchodźców, jest jednym z głównych celów tej kampanii.

godz. 17.48 - Telewizja RT (dawniej Russia Today) złożyła skargę do Sądu UE na zakaz nadawania

Telewizja RT (dawniej Russia Today) złożyła skargę do Sądu Unii Europejskiej w Luksemburgu na decyzję krajów członkowskich o zawieszeniu działalności we Wspólnocie.

Decyzja o zakazie machiny propagandowej na terenie Unii zapadła przed tygodniem w reakcji na atak Rosji na Ukrainę. Zablokowana została telewizja RT, a także Sputnik. Zakaz nadawania dotyczy telewizji kablowej i satelitarnej platform streamingowych i aplikacji.

"Nie będzie zgody na wylewanie toksycznych kłamstw usprawiedliwiających wojnę Putina ani na sianie podziałów w Unii" - tak wtedy komentowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Propozycję Komisji w tej sprawie bardzo szybko zaakceptowały państw członkowskie.

godz. 17.37 - Prezydent Wołodymir Zełenski przemawiał w brytyjskim parlamencie

"Sprawcie, by nasze niebo było bezpieczne" - to apel ukraińskiego prezydenta do brytyjskich parlamentarzystów. Wołodymyr Zełenski przemawiał zdalnie w Izbie Gmin. Wyraził żal, że sojusznikom z NATO nie udało się wprowadzić strefy zakazu lotów nad jego krajem.

"Znajdźcie sposób, by sprawić, aby nasze niebo stało się bezpieczne. Zróbcie to, co w waszej mocy, to, co powinniście zrobić. To, do czego zobowiązuje wielkość waszego kraju i narodu - mówił przywódca Ukrainy. Na koniec dodał "niech żyje wielka Ukraina, niech żyje Wielka Brytania".

Przywódcy NATO tłumaczą, że wprowadzenie strefy zakazu lotów wiązałoby się z ryzykiem bezpośredniej konfrontacji między pilotami NATO i Rosji i możliwością wybuchu wojny światowej.
Przemowa ukraińskiego prezydenta była wydarzeniem historycznym. W Izbie Gmin nie rozbrzmiewały dotąd słowa żadnego przywódcy obcego państwa.

godz. 17.29 - Prezydent USA Joe Biden zapowiedział też pomoc krajom przyjmującym uchodźców 

Stany Zjednoczone wezmą na siebie część odpowiedzialności za opiekę nad uchodźcami, tak, by koszty nie spadły w całości na sąsiadów Ukrainy - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden. Zapewnił też, że USA dotrzymają swojego zobowiązania obrony państw wschodniej flanki NATO.

"Jasno mówiłem, że Stany Zjednoczone podzielą się odpowiedzialnością za opiekę nad uchodźcami, tak by koszty nie spadały w całości na państwa europejskie, które graniczą z Ukrainą" - powiedział Biden podczas przemówienia w Białym Domu.

Dodał, że wysłał m.in. do Polski szefa dyplomacji Antony'ego Blinkena oraz wiceprezydent Kamalę Harris, by zapewnić o wsparciu USA i dowiedzieć się o sytuacji na granicy. 

godz. 17.09 - Prezydent USA Joe Biden ogłosił zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej do USA

Prezydent Biden powiedział też, że inwazja na Ukrainę nie zakończy się zwycięstwem Rosji. Putin nie jest w stanie wziąć całego kraju - mówił

godz. 16.50 - Brytyjski rząd zakaże importu rosyjskiej ropy

Media na Wyspach, między innymi Sky News i Politico informują, że brytyjski rząd zakaże importu rosyjskiej ropy -  Ale nie od razu - zakaz ma zacząć działać do końca roku. W ten sposób Brytyjczycy, którzy już teraz w niewielkim stopniu polegają na dostawach z Rosji, będą mogli zapewnić sobie dostawy z innych źródeł, np. z Bliskiego Wschodu.

godz. 16.29 - Departament Obrony USA szacuje, że w inwazji Moskwy na Ukrainę zginęło od 2000 do 4000 rosyjskich żołnierzy 

godz. 16.17 - Ewakuacja ludności cywilnej z Irpen pokazana kamerą z drona

godz. 15.57 - Papież Franciszek: na Ukrainie trwa wojna, a nie operacja militarna

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin przekazał szefowi rosyjskiej dyplomacji Siergiejowi Ławrowowi, że papież jest zaniepokojony wojną na Ukrainie i prosi o przerwanie walk. Poinformował o tym dyrektor watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni.

Matteo Bruni rozesłał dziennikarzom informację, że rano kardynał Parolin zadzwonił do Siergieja Ławrowa. Powtórzył mu to, co papież powiedział wiernym w niedzielę na placu św. Piotra po południowej modlitwie Anioł Pański. Franciszek podkreślił, że na Ukrainie trwa wojna, a nie operacja militarna - jak twierdzi rosyjska propaganda. W Rosji za użycie w tym kontekście słowa "wojna" grozi 15 lat więzienia. Papież - wyrażając swój niepokój i ból - powiedział, że na Ukrainie płyną rzeki łez i krwi. Zaapelował o przerwanie walk, przystąpienie do negocjacji i otworzenie korytarzy humanitarnych dla mieszkańców w strefach, gdzie toczą się walki.

Kardynał Parolin potwierdził, że Watykan gotów jest zrobić wszystko, by pomóc zbudować pokój na Ukrainie. 

godz. 15.39 - Premier Estonii Kaja Kallas apeluje o uszczelnienie zachodnich sankcji wobec Rosji

Premier Estonii Kaja Kallas wezwała do zlikwidowania luk w zachodnich sankcjach wobec Rosji. Powiedziała to na konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem w Tallinie, według "European Truth" w odniesieniu do The Guardian.

Kallas powiedziała, że kraje zachodnie muszą ograniczyć kryptowaluty, aby zamknąć luki w sankcjach. Wezwała również do całkowitego wyłączenia Rosji i jej sojusznika Białorusi z międzynarodowego systemu SWIFT.

Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała również, że nowa sytuacja wymaga szybkich zmian w europejskim bezpieczeństwie, w tym w obronie Estonii.

godz. 15.26 - Czesi będą walczyć Legionie Cudzoziemskim na Ukrainie 

Dziennik "Mlada Fronta Dnes" pisze o Czechach gotowych do wyjazdu na Ukrainę i walki w Legionie Cudzoziemskim. Jak podaje gazeta, zdecydowanych na wyjazd jest obecnie około 50 osób.

"Mamy świadomość, że możemy nie wrócić. Nie możemy jednak tylko siedzieć i patrzeć, jak zabijani są cywile. Nie chcę, aby kiedyś moje dzieci musiały walczyć z okupantami, dlatego pojadę, zaciągnę się do Legionu Cudzoziemskiego i już teraz postawię się złu" - tłumaczy dziennikarzom 37-letni weteran wojny w Afganistanie.

Do walki po stronie ukraińskiej gotowych jest około 50 osób, które mogą wyjechać na początku przyszłego tygodnia. Większość z nich to byli wojskowi, którzy zgłosili się do ukraińskiej ambasady.
Grupę chętnych do walki po stronie ukraińskiej zebrał Michal Sochor, były oficer 19. dywizji zmechanizowanej z Pilzna. "Potrzebni są doświadczeni żołnierze znający się na technice wojskowej. Ukraińcy używają posowieckiego sprzętu, który potrafimy obsługiwać i naprawiać" - mówi Sochor.

Służba w obcej armii jest w Czechach zakazana. W ubiegłym tygodniu prezydent i premier Czech zadeklarowali jednak, że obywatele Czech walczący po stronie ukraińskiej zostaną objęci abolicją i nie będą odpowiadać karnie.

godz. 15.17 - Lider włoskiej Ligi Północnej Matteo Salvini z Włoch zmienia zdanie. Polityk zobowiązuje się do pomocy uchodźcom z Ukrainy

godz. 15.09 - Ponad dwa miliony ludzi uciekło z Ukrainy, odkąd 24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na pełną skalę, według najnowszych danych ONZ

godz. 14.57 - Human Rights Watch ponownie oskarża Rosję o złamanie prawa międzynarodowego na Ukrainie

Human Rights Watch, że w niedzielę rosyjskie wojsko celowo atakowało cywilów, którzy starali się uciec z oblężonego miasta Irpień niedaleko Kijowa.

W opublikowanym raporcie Human Rights Watch pisze, że rosyjskie wojska przez wiele godzin bombardowały w niedzielę główne skrzyżowanie w Irpieniu, przez które mieszkańcy usiłowali wydostać się z miasta. Według organizacji ataki te prowadzone były celowo, co jest złamaniem prawa międzynarodowego. W czasie konfliktu zbrojnego bowiem wszystkie jego strony są obowiązane robić wszystko, by uniknąć strat wśród ludności cywilnej.
Ze śledztwa Human Rights Watch wynika, że Rosjanie umyślnie celowali w cywilów. Na skrzyżowaniu stały dwa ukraińskie pojazdy wojskowe, ale armia ukraińska ostrzeliwała Rosjan z pojazdów znajdujących się niemal 200 metrów dalej. Na samym skrzyżowaniu żołnierze jedynie pomagali cywilom w ucieczce

Według organizacji w niedzielnym ostrzale w Irpieniu zginęło co najmniej osiem osób.

To nie pierwsze takie oskarżenia pod adresem Rosji. Zarówno organizacje praw człowieka, media, jak i eksperci wojskowi kilkakrotnie wskazywali, że rosyjska armia bombarduje lub ostrzeliwuje cele cywilne, jak na przykład osiedla mieszkaniowe w Charkowie i Mariupolu. NATO oraz Human Rights Watch dodatkowo oskarżyły Rosję o użycie w Charkowie zakazanych międzynarodowymi traktatami pocisków kasetowych.

Zarówno Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, jak i Międzynarodowy Trybunał Karny, wszczęły dochodzenia w związku z wojną na Ukrainie.

godz. 14.45 - Trwa spotkanie Grupy Wyszehradzkiej w Londynie

godz. 14.41 - Giełda kryptowalut Binance nie będzie przeprowadzać transakcji kartami Mastercard i VISA wydanymi w Rosji od 9 marca

godz. 14.31 - USA wprowadza zakaz importu rosyjskich surowców

Administracja Joego Bidena już dziś wprowadzi zakaz importu do USA rosyjskiej ropy, gazu i węgla - podaje Bloomberg. Europejscy sojusznicy nie przyłączą się, ale decyzja została podjęta w porozumieniu z Europą, która w znacznie większym stopniu niż USA polega na rosyjskiej energii.

godz. 14.20 - Spacery informacyjne dla uchodźców w Łodzi

Jak kupić bilet, czy można bezpłatnie skorzystać z porady medycznej? Dom Literatury w Łodzi i ukraińscy studenci organizują dla uchodźców z Ukrainy spacery informacyjne. Pierwszy z nich zgromadził kilkadziesiąt osób. Chcemy pomóc w najprostszych sprawach mówi dyrektor Mateusz Sidor.

W kolejnych spotkaniach organizatorzy chcą pokazać jak sprawnie poruszać się komunikacją miejską, gdzie można tanio zrobić zakupy czy szukać pracy.

Kolejne spotkania, spacery w środę i sobotę o piętnastej w Domu Literatury przy Roosevelta 17.

godz. 14.17 - "Nie przyjeżdżajcie tutaj!"

"Za żadne pieniądze nie przyjeżdżajcie tutaj. Życie jest ważniejsze. Trzeba żyć w pokoju" - mówi jeden z przesłuchiwanych mężczyzn na nagraniu zamieszczonym przez SBU w sieci. Opisuje też chaos panujący w rosyjskiej armii. 

godz. 14.00 - Sieć sklepów budowlano-sprzętowych OBI przestaje działać w Rosji

godz. 13.42 - Do Charkowa przybyła dostawa wyrzutni przeciwpancernych pocisków NLAW od krajów NATO

godz. 13.40 - Jednostka specjalna policji "KORD" ratuje rodzinę przed ostrzałem w Makarowie

godz. 13.37 - Irpień. Udało się ewakuować prawie trzy tysiące osób.

godz. 13.26 - Protest w obwodzie chersońskim przeciw rosyjskiej okupacji

godz. 13.06 - Niemcy: Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie rosyjskich zbrodni na Ukrainie

Prokuratura Federalna zainicjowała śledztwo w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie - poinformował dziś niemiecki minister sprawiedliwości Marco Buschmann. Polityk FDP dodał, że na razie zbierane są dowody, mające w przyszłości doprowadzić do postawienia przed sądem pojedynczych sprawców.

W wywiadzie z dziennikiem "Passauer Neue Presse" szef resortu poinformował o uruchomieniu pierwszych procedur związanych ze śledztwem. "Już pierwsze dni inwazji na Ukrainę dały nam niezliczone dowody na zbrodnie wojenne, popełnione przez Rosję" - powiedział Marco Buschmann.

Minister sprawiedliwości przyznał, że obawa przed rosnącą brutalnością rosyjskiego agresora kazała mu wszcząć śledztwo, sprowadzające się na razie do zbierania dowodów na okoliczność przyszłego postępowania. "W przyszłości będzie nam wtedy łatwiej pociągnąć konkretne osoby do odpowiedzialności karnej" - podkreślił.

W tym kontekście bawarski dziennik przypomina, że Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze rozpoczął wczoraj przesłuchania w sprawie ataku Rosji na Ukrainę. Na rozprawie nie było przedstawicieli strony rosyjskiej.

godz. 12.54 - Premier w Wielkiej Brytanii

W Londynie premier Wielkiej Brytanii powitał premiera Mateusza Morawieckiego. 

godz. 12.46 - Liczba cywilów zabitych i rannych na Ukrainie wciąż rośnie

Ponad 800 tys. osób jest wewnętrznie przesiedlonych, jeszcze więcej próbuje uciec, ale nie mogą. Słyszymy o ostrzałach korytarzy humanitarnych. Wzywamy Rosję do przestrzegania prawa. Będziemy bronić każdego cala terytorium Sojuszu. Nasze zobowiązanie dla art. 5 jest nienaruszalne - atak na jednego byłby atakiem na wszystkich - powiedział Antony Blinken, sekretarz Stanu USA.

godz. 12.35 - Chiński Xi wzywa do „maksymalnej powściągliwości” na Ukrainie

Informację przekazuje agencja Reuters. 

godz. 12.30 - Rozpoczęła się ewakuacja cywilów z Sum i Irpienia

Rozpoczęła się ewakuacja cywilów z dwóch ukraińskich miast. Chodzi o Sumy na wschodzie kraju i Irpień niedaleko Kijowa. Wcześniej Ukraina i Rosja uzgodniły trasy korytarzy humanitarnych.

To pierwsze od początku trwającej 13 dni wojny korytarze humanitarne, które zaczęły działać po uzgodnieniach między przedstawicielami Rosji i Ukrainy. Wcześniejsze próby wyprowadzenia cywilów z Mariupola nie powiodły się, bo Rosja zaczęła strzelać do uciekinierów.

Miasto Sumy jeszcze w nocy było bombardowane przez Rosjan. Nad ranem wyjechały stamtąd pierwsze autobusy. Mieszkańcom umożliwiono też ucieczkę z Irpienia niedaleko Kijowa, gdzie również trwa oblężenie wojsk rosyjskich. “Jedziemy na dworzec. Nie wiemy, co będzie potem. Na razie po prostu uciekamy” - mówiła jedna ze starszych mieszkanek Irpienia.

Najcięższa dla cywilów sytuacja jest teraz w Mariupolu, gdzie 200 tysięcy osób jest odciętych od wody, prądu i ogrzewania. Według prezydenta Ukrainy, z odwodnienia zmarło tam niedawno ukraińskie dziecko.

Dzisiaj też miało dojść do kolejnej rundy negocjacji Ukrainy i Rosji w sprawie korytarzy humanitarnych. ONZ ocenia, że od początku rosyjskiej napaści z Ukrainy wyjechało już co najmniej 1.7 miliona osób. Większość przyjechała do Polski.

godz. 12.26 - Kijów: miasto szykuje się do obrony

Władze Kijowa zapewniają, że są przygotowane do ewentualnego rosyjskiego ataku. "Każdy budynek, każda ulica, każdy punkt kontrolny będzie prawdziwą twierdzą" - powiedział mer miasta Witalij Kliczko.

„Sytuacja jest pod kontrolą. Teraz doposażane są wszystkie punkty kontrolne oraz pierwsza i druga obwodnica wokół Kijowa. Wiemy, że Kijów jest celem agresora. Wróg nie przejdzie. Będziemy bronić naszego miasta, naszych domów, naszego kraju " - powiedział Kliczko.

Polityk zaapelował do mieszkańców miasta, by bez potrzeby nie opuszczali domów oraz, by nie ulegali dezinformacji. Ukraińska Agencja Informacyjna informuje, ze noc z poniedziałku na wtorek minęła w mieście spokojnie.

godz. 12.00 - Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wizytę w Wielkiej Brytanii

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wizytę w Wielkiej Brytanii.

W Londynie wspólnie z przywódcami krajów grupy Wyszehradzkiej spotka się z brytyjskim premierem, Borisem Johnsonem. Politycy mają rozmawiać o wojnie na Ukrainie, o współpracy obronnej a także o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Zaplanowana jest też rozmowa w cztery oczy między premierami Polski i Wielkiej Brytanii.

Po spotkaniu w Londynie szef polskiego rządu poleci do Oslo - o sytuacji na Ukrainie będzie tam rozmawiał z norweskim premierem Jonasem Gahrem Store.

godz. 11.57 - Naruszono zawieszenie broni! 

Siły rosyjskie ostrzeliwują teraz korytarz humanitarny z Zaporoża do Mariupola. 8 ciężarówek + 30 autobusów gotowych do dostarczenia pomocy humanitarnej do Mariupola i do ewakuacji ludności cywilnej.

godz. 11.45 - Rosja przetrzymuje 300 tys. cywilów jako zakładników w Mariupolu

Rosja uniemożliwia również humanitarną ewakuację pomimo porozumień z Czerwonym Krzyżem.

"Jedno dziecko zmarło wczoraj z powodu odwodnienia!. Zbrodnie wojenne są częścią przemyślanej strategii Rosji. Wzywam wszystkie państwa, aby publicznie domagały się od Rosji, aby uwolniła ludzi" - pisze Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

godz. 11.42 - Drugi korytarz humanitarny został uruchomiony na odcinku Mariupol-Zaporoże

Poinformowała o tym wicepremier Ukrainy Iryna Wierieszczuk.

godz. 11.34 - Zełenski: Okupant znów bombarduje Sumy

- To miasto, które nigdy w swojej historii nie zagrażało Rosji. Okupanci świadomie blokują drogi i wyłączają elektryczności. Usłyszcie mnie dzisiaj drodzy partnerzy. Od odwodnienia zmarło dziecko. Walczymy już 13 dzień. Setki rosyjskich rakiet, samolotów, śmigłowców. Tak, jesteśmy w stanie je zniszczyć. Rosja przez ostatnie 30 lat nie straciła tyle sprzętu latającego ile przez 13 dni na Ukrainie, ale mają jeszcze wystarczająco dużo na kolejne morderstwa. Wystarczy rakiet dla terroru, ich półtonowych bomb, żeby je zrzucać na głowy zwykłych ludzi - powiedział Zełenski. 

godz. 10.54 - Kolumna humanitarna dla Mariupola już jest w drodze

Informacje podają ukraińskie media.

godz. 10.27 - Ukraińska armia: białoruscy wolontariusze ruszają do walki o Ukrainę

godz. 10.15 - Najtrudniejsza sytuacja w w rejonie buczańskim w obwodzie kijowskim

Jak podają ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych, aktualnie najtrudniej jest w rejonie buczańskim w obwodzie kijowskim. Rosyjscy żołnierze dokonują zabójstw i kradzieży. "Sytuacja w miejscowościach rejonu buczańskiego nie jest kontrolowana przez ukraińskie władze, okupanci spowodowali humanitarną katastrofę" - twierdzą służby, cytowane przez BBC.

godz. 9.59 - Sumy. Rozpoczął się pierwszy etap ewakuacji - poifnormował wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Kyrylo Tymoszenko

godz. 9. 55 - Wołodymyr Zełenski został odznaczony najwyższym odznaczeniem państwowym, Orderem Białego Lwa

Oznaczenie ogłosił prezydent Czech Milos Zeman - podaje NEXTA.

godz. 9.38 - Premier Morawiecki weźmie udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej

Premier Morawiecki jest w drodze do Londynu, gdzie weźmie udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej z premierem Wielkiej Brytanii.

godz. 9.36 - Rosyjski MON: zawieszenie broni na Ukrainie i korytarz humanitarny dla 5 miast

Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że na Ukrainie od 8.00 rano trwa zawieszenie broni, a dla pięciu miast, w tym dla Kijowa, zostały otwarte korytarze humanitarne. Informację za MON podała rosyjska agencja Interfax.

Pozostałe miasta, z których będą mogli wyjechać cywile, to Czernichów, Sumy, Charków i Mariupol. Wcześniej wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że dla Sum korytarz humanitarny ma się otworzyć o 9:00 naszego czasu. Wtedy z miasta ma wyjechać pierwszy konwój - ogłosiła w orędziu telewizyjnym. Tuż za nim mają wyjeżdżać mieszkańcy prywatnymi samochodami.

godz. 9.20 - Rosyjskie bombardowania Sum i innych ukraińskich miast

Rosjanie kontynuują ataki na miasta Ukrainy. W nocy zbombardowali ponad 200 tysięczne Sumy. Walki trwają m.in. na przedmieściach Kijowa.

Do ataku na cywilne dzielnice Sum doszło w nocy. Rosyjskie samoloty zrzucały bomby na mieszkalne dzielnice miasta. Uszkodzono szereg budynków cywilnych. Są straty wśród ludności cywilnej. Rosjanie atakowali też miasto Ochtyrka w obwodzie sumskim. Tam do ostrzałów użyli artylerii. Władze podkijowskiej Buczy alarmują o coraz gorszej sytuacji ludności cywilnej. Po walkach z ukraińską armią Rosjanie znów przejęli miasto i okopują się wśród cywilnych zabudowań. Cywile od wielu dni chronią się w piwnicach.

Tymczasem, według ukraińskiej armii Rosjanie przegrupowują swoje siły i przygotowują się do ataku na Kijów. Jak czytamy - planują do niego użyć oddziały prorosyjskich Czeczenów - tzw. Kadyrowców, ale też najemników, którzy wcześniej walczyli w tzw. grupie Wagnera zaangażowanej m.in. w walki w Syrii.

godz. 9.11 - Kijów nie jest odcięty, ale z dostawami nie jest dobrze

Kijów nie jest odcięty, ale z dostawami nie jest dobrze. W dużych sklepach jest problem z warzywami, po mięso stoją kolejki. Jest problem z lekami, bo od jakiegoś czasu nie widziałem otwartej apteki – powiedział we wtorek ambasador RP w Ukrainie Bartosz Cichocki.

We wtorek ambasador Cichocki był gościem "Sygnałów dnia" w Programie I Polskiego Radia. Powiedział, że noc w Kijowie minęła spokojnie, w nocy było słychać "pojedyncze eksplozje z oddali".

godz. 8.46 - KE przedstawi plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw gazu z Rosji

Komisja Europejska ma dziś przedstawić plan jak najszybszego uniezależnia się Unii od rosyjskich dostaw gazu. Rosyjska napaść na Ukrainę sprowokowała do dyskusji o bezpieczeństwie energetycznym i zrewidowania strategii.

Publikację planu zapowiedziała wczoraj przewodnicząca Komisji Europejskiej. "Musimy pozbyć się zależności od rosyjskich dostaw gazu, ropy i węgla" - mówiła Ursula von der Leyen. Ponad 40 procent gazu i około 10 procent ropy sprowadzanych do Unii pochodzi z Rosji. Zgodnie z planem Komisji, uzależnienie od rosyjskich dostaw błękitnego paliwa ma być zmniejszone o trzy czwarte.

Plan zakłada między innymi zróżnicowanie dostaw i umowy z wiarygodnymi dostawcami, kładzie nacisk na LNG, mówi o inwestycjach w odnawialne źródła energii i o poprawie efektywności energetycznej. Przygotowując się na ewentualny odwet sankcyjny ze strony Rosji i przyszłą zimę Komisja ma też wyznaczyć na 80 procent minimalny poziom zapasów gazu w magazynach do końca września.

godz. 8.39 - Spotkanie premiera Morawieckiego z Blinkenem

Spotkałem się z polskim premierem Morawieckim, aby omówić silne więzi polsko-amerykańskie i nasze niezłomne wsparcie dla Ukrainy i narodu ukraińskiego, z których wielu jest szczodrze przyjmowanych przez naszych polskich sojuszników - napisał na swoim Twitterze Antony Blinken, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych.

godz. 8.35 - Tło promieniowania w obwodzie zaporoskim niezmienione

Tło promieniowania w obwodzie zaporoskim pozostaje niezmienione i nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia ludności - uspokaja  Obwodowe Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Ministerstwa Zdrowia Ukrainy.

godz. 8.33 - "Kobiety są wojowniczkami"

Zamiast bukietów kwiatów - chwyciły za broń. Nie przerażały ich strzały, wybuchy, krew i zimno. Życzenia z okazji Dnia Kobiet składa Gwardia Narodowa Ukrainy.

godz. 8.30 - Od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 1,2 mln osób

Informację podała we wtorek rano Straż Graniczna. Strażnicy graniczni poinformowali również, że w poniedziałek funkcjonariusze SG odprawili 141,5 tys. podróżnych z Ukrainy. To mniej niż dzień wcześniej.

Natomiast we wtorek do godz. 7 z Ukrainy przyjechało 35,3 tys. osób - to również mniej niż wczoraj o 16 proc. - dodano.

godz. 8.00 - Żołnierze ukraińscy w obwodzie mikołajowskim niszczą sprzęt rosyjskiej armii

godz. 7.57 - Przegrupowanie Rosjan

Jak przekazał w nocnym raporcie sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie przegrupowali się, "by zorganizować szturm na Kijów". Sztab informuje, że rosyjscy żołnierze planują wysłać do stolicy najbardziej brutalne jednostki armii rosyjskiej, a także grupy Wagnera i Kadyrowców.

godz. 7.53 - Wolontariusz ze Szkocji wstąpił do Legii Międzynarodowej

godz. 7.46 - Ochtyrka po nocnym bombardowaniu

godz. 7.43 - Przetrzymywania w Czarnobylu 

Ponad 100 pracowników i około 200 ukraińskich ochroniarzy jest przetrzymywanych przez Rosjan na terenie czarnobylskiej elektrowni atomowej - podaje BBC. Na miejscu jest ograniczony dostęp do leków i jedzenia.

godz. 7.40 - Małżeństwa możliwe w czasie wojny

Ukraiński rząd wprowadził dekret, który stanowi, że w czasie wojny wydziały stanu cywilnego mogą rejestrować małżeństwa bez osobistej obecności pana młodego lub panny młodej.

godz. 7.35 - Turecki dron niszczy rosyjskie pojazdy 

Siły Zbrojne Ukrainy opublikowały kolejne nagranie, na którym widać, jak turecki dron Bayraktar niszczy rosyjskie pojazdy.

godz. 7.20 - Trzynasty dzień walk

"Rozpoczął się trzynasty dzień heroicznej konfrontacji narodu ukraińskiego z rosyjską inwazją wojskową. Wróg kontynuuje ofensywę, ale tempo posuwania się jego wojsk znacznie zwolniło" - informują ukraińskie Siły Zbrojne na Facebooku.

godz. 7.15 - Ukraińska wieża telewizyjna kontrolowana przez Rosję

Jak informuje portal "Ukraińska Prawda", w Melitopolu wieża telewizyjna jest kontrolowana przez rosyjskie wojsko.

godz. 6.55 - Japonia wprowadza kolejne sankcje

Jak informuje agencja Reuters, Japonia zamraża majątki kolejnych 32 rosyjskich i białoruskich urzędników i oligarchów.

Rosyjskie samoloty zbombardowały w nocy z poniedziałku na wtorek miasta Sumy i Ochtyrka zabijając co najmniej 14 osób i wyrządzając znaczne zniszczenia. Wśród ofiar są dzieci - przekazały miejscowe władze.

Wcześniejsze wydarzenia - W RELACJI LIVE - TUTAJ

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies