Logo Radio Łódź
Ostrzeżenie
Strona zawiera materiały przeznaczone wy­łącz­nie dla osób dorosłych powyżej 18 roku życia.
Treści tych nie należy udostępniać osobom poniżej 18 roku życia.
Nie jestem pełnoletni, wracam na stronę główną

Jestem pełnoletni, przechodzę o artykułu

Potwierdzenie pełnoletności jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na zapoznanie się z publikacją.

Wojna na Ukrainie. 15. dzień rosyjskiej inwazji. Kolejne ataki w obwodzie charkowskim, trudna sytuacja w Mariupolu

To już 15. dzień wojny na Ukrainie. W nocy Rosjanie przeprowadzili naloty na ukraińskie miasta. W Ochtyrce zginęło troje cywilów, dwie kobiety i 13-letni chłopiec. Rosjanie przeprowadzają kolejne ataki na infrastrukturę cywilną. Tymczasem w tureckiej Antalyi doszło do spotkania szefów MSZ Ukrainy i Rosji. Śledź naszą relację na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.50 - Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price: "Kreml zaciekle atakuje dziennikarzy, siejąc dezinformację"

- Kreml zaciekle atakuje dziennikarzy i zasypuje Internet i fale radiowe dezinformacją, zarówno na całym świecie, jak i w kraju. Wielu ludzi w Rosji nie ma pojęcia, co ich rząd robi teraz w Ukrainie - powiedział rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Ned Price.

godz. 22.46 - Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen: "Musimy zająć się wysokimi cenami energii i przygotować się na zimę"

godz. 22.44 - Szef ukraińskiego MSZ: "Maniakalna obsesja Rosji jest głęboko niepokojąca"

- Maniakalna obsesja, z jaką różni rosyjscy urzędnicy fantazjują o nieistniejącej broni biologicznej lub chemicznej albo o zagrożeniach na Ukrainie, jest głęboko niepokojąca i może wskazywać na to, że Rosja przygotowuje kolejną przerażającą operację fałszywej flagi - napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

godz. 22.33 - Nieżyn kolejną ofiarą rosyjskich bombardowań. Dwie osoby nie żyją

Rosjanie skierowali swoje pociski Hurricane na Nieżyn w obwodzie czernihowskim. Osiem osób zostało rannych a dwie zginęły na miejscu, powiedział mer Nieżyna Oleksandr Kodola.

godz. 22.23 - Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie tzw. "Tarczy Antyputinowskiej"

Podczas szczytu liderów UE w Wersalu premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zapowiadana przez niego "Tarcza Antyputinowska" będzie dotyczyła tych sfer życia gospodarczego, które ucierpiały na skutek inwazji Rosji na Ukrainę. - Pracujemy nad tymi rozwiązaniami. One będą się składały z różnych elementów, a o jednym z nich dyskutowaliśmy już teraz, czyli o tym, żeby Unia Europejska pokrywała część różnicy kosztów gazu, który dzisiaj wystrzelił w górę i przemysł europejski, gospodarstwa domowe w Europie, są z tego tytułu bardzo poszkodowane. Dlatego chcemy, żeby była pewna maksymalna cena - powiedział mediom szef polskiego rządu.

Jak dodał premier, w najbliższych dniach szef rządu uda się na Bliski Wschód w celu poszukiwania innego źródła ropy. - Chcemy zastąpić te rosyjskie surowce naturalne, bo Rosja okazała się zbójeckim, barbarzyńskim państwem. Oczywiście Rosja rządzona przez Putina, przez tę postkomunistyczną mafię - zauważył Morawiecki.

godz. 22.09 - Walt Disney wycofuje się z Rosji - wstrzymuje wszystkie swoje inwestycje w Rosji w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę

godz. 21.56 - Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy: "Ponad 280 szkół ucierpiało lub zostało zniszczonych przez bombardowania"

Rosyjskie wojska zbombardowały ponad 280 szkół od początku wojny, powiedział minister edukacji i nauki Sergij Szkarlet. - Rosjanie zniszczyli bądź uszkodzili ponad 280 instytucji edukacyjnych poprzez bombardowania.

godz. 21.51 - Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder zamierza porozmawiać z Władimirem Putinem, informuje gazeta BILD.

Według informacji gazety BILD, były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder chce porozmawiać z rosyjskim prezydentem na prośbę władz ukraińskich. Tematem rozmowy ma być zakończenie wojny na Ukrainie. Schroeder przebywa w Moskwie od czwartku.

Jak podaje BILD, spotkanie miało być przygotowywane od poniedziałku w Stambule, gdzie delegacja z Ukrainy miała przekonać byłego kanclerza do wizyty w Moskwie. Dla Schroedera to ma być ostatnia szansa na pozbycie się reputacji wysoko opłacanego kremlowskiego menedżera i marionetki Putina, napisał BILD.

godz. 21.43 - Brytyjskie ministerstwo obrony: "Silny opór ukraiński spowalnia postępy Rosjan"

W najnowszym raporcie wywiadowczym, brytyjskie ministerstwo obrony zwróciło uwagę na spowolnione postępy wojsk rosyjskich. - Silny opór ukraiński wymaga od Rosji zaangażowania większej liczby żołnierzy do okrążenia kluczowych miast, co jeszcze bardziej spowalnia ich postępy w innych miejscach - napisano w raporcie.

Jak podkreślono, przez cały tydzień w miastach znajdujących się pod kontrolą Rosji - Chersoniu, Melitopolu i Berdiańsku - odnotowywano protesty przeciwko rosyjskiej okupacji. - W obwodzie chersońskim wojska rosyjskie zatrzymały 400 protestujących.

godz. 21.40 - Prezydent Zełenski o nuklearnych groźbach Putina: "To blef"

W wywiadzie dla niemieckiej gazety Die Zeit, prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że użycie broni nuklearnej przez Putina jest mało prawdopobodne. - Bycie zabójcą to jedno, ale bycie samobójcą - to drugie - dodał Zełenski.

godz. 21.27 - Ambasador Polski w USA: "Nie wykluczamy dyplomatycznego rozwiązania tej wojny. Rosja przegrywa tę batalię, może militarna porażka będzie rozwiązaniem"

- Nie wykluczamy dyplomatycznego rozwiązania tej wojny, ale piłka jest teraz po stronie Rosji. I to Rosjanie nie chcą negocjować, to oni nie wydają się skłonni do zmniejszenia swoich oczekiwań i żądań, z których wiele jest po prostu dziwacznych - powiedział polski ambasador w Stanach Zjednoczonych Marek Magierowski w wywiadzie dla CNN.

- Rosja przegrywa tę wojnę nie tylko propagandowo, lecz i militarnie, i być może jej porażka będzie sposobem na wyjście z obecnego kryzysu - dodał Magierowski.

godz. 21.21 - Przewodnicząca Komisji Europejskiej: "Musimy wyzbyć się zależności UE od rosyjskich paliw kopalnych"

Ursula von der Leyen wezwała wspólnotę europejską do wyzbycia się zależności Unii Europejskiej od rosyjskich paliw kopalnych. - Musimy zrealizować masywne inwestycje w energię odnawialną. Unia powinna przestać wykorzystywać rosyjskie paliwa kopalne do 2027 r. W połowie maja Komisja zaproponuje plan, jak to zrobić - dodała przewodnicząca von der Leyen.

godz. 21.01 - Premier Mateusz Morawiecki po pierwszych rozmowach w Wersalu: "Będę apelował o jeszcze mocniejsze sankcje"

Szef polskiego rządu podczas rozmowy z mediami po pierwszym spotkaniu dwudniowego nieoficjalnego szczytu Rady Europejskiej podkreślił, że Polska będzie zabiegać o jeszcze mocniejsze sankcje wobec Rosji. - Nie może być tak, że tam ludzie giną, a są premierzy, którzy chcą zamknąć drzwi dla ludzi uciekających przed wojną. Do nich będę apelował: dzisiaj Ukraina walczy także o was. Bomby rosyjskie spadły na kolejne szpitale, żłobki. To już nie jest zwyczajna wojna, to jest rzeź. Mamy ze sobą liczne dowody zbrodni.

godz. 20.52 - Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price: "Plan Putina poniósł porażkę, więc teraz przeszedł do wyniszczenia"

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price wezwał Rosję do zaprzestania zakłóceń w opuszczaniu okupowanych miast przez ludność cywilną. - USA będą wspierać Ukrainę poprzez nakładanie kolejnych sankcji na Putina i jego klakierów. Wysyłamy jasny sygnał Moskwie, że będzie płacić coraz większą cenę - dodał.

- Plan Putina, żeby szybko zająć Kijów, poniósł porażkę. Teraz przeszedł do wyniszczenia. - powiedział Price.- Rubel szoruje po dnie, giełda rosyjska pozostaje zamknięta. Putin może chcieć redukować straty poprzez próbę negocjacji. Prezydent Zełenski wyraził zainteresowanie.

godz. 20.44 - "Strażnik Mikołajowa" zlikwidował wrogiego snajpera, podają Siły Zbrojne Ukrainy

- Strażnik Nikołajewa zniszczył wrogiego snajpera, który od pierwszego dnia wojny nie dawał odpocząć ukraińskim żołnierzom - napisały na oficjalnym profilu facebookowym Siły Zbrojne Ukrainy.

godz. 20.34 - Moskwa otworzy dzienny korytarz humanitarny z Ukrainy do Rosji, podaje agencja AFP

godz. 20.28 - Rosyjska giełda znów się nie otworzy - przynajmniej do 14 marca

godz. 20.22 - Wojska rosyjskie zaatakowały samochód cywilny w obwodzie chersońskim, zginęła kobieta

Jak podaje The Kyiv Independent, we wsi Dariwka w obwodzie chersońskim rosyjskie wojska otworzyły ogień do cywilnego samochodu, który doszczętnie się spalił, zabijając kierowcę, poinformowała prokuratura obwodowa.

godz. 20.19 - Ukraińscy żołnierze jadą pociągami w kierunku Kijowa - we Lwowie żegnają ich najbliżsi

godz. 20.17 - Ponad 400 tysięcy osób zostało ewakuowanych z terenów Ukrainy atakowanych przez Rosjan

Ponad 400 tys. osób zostało dotąd ewakuowanych z terenów Ukrainy atakowanych przez Rosjan, podał szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski.

godz. 20.10 - Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy: "Nie spodziewaliśmy się ataku z terytorium Białorusi"

W rozmowie z Radiem Swoboda, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow oświadczył, że Ukraina zaczęła przygotowywać się do rosyjskiej inwazji w listopadzie, ale nie spodziewała się, że atak zostanie przeprowadzony także z terytorium Białorusi.

- Takiego ciosu od tyłu się nie spodziewaliśmy. Nie spodziewaliśmy się, że pójdą po wszystkich frontach. To było zaskoczenie - powiedział.

Przekazał, że Ukraina przygotowywała się do zaostrzenia sytuacji bezpieczeństwa na kierunku charkowskim, sumskim, ługańskim i krymskim. - Nie mogliśmy powiedzieć społeczeństwu, że będzie wojna. To było niedopuszczalne, bo to była jedna z taktyk Rosji, by tutaj zaczął się chaos - dodał Daniłow.

godz. 19.57 - Mike Pence na granicy polsko-ukraińskiej: "Rosyjska inwazja uderzyła w te rodziny"

- Rosyjska inwazja uderzyła w te rodziny w bolesny sposób, potrzeba wsparcia jest wielka - napisał na Twitterze były wiceprezydent USA Mike Pence po wizycie na polsko-ukraińskiej granicy.

godz. 19.49 - Jak wygląda sytuacja w Kijowie?

Dziennikarz The Kyiv Independent Illia Ponomarenko opublikował najnowszą mapę przedstawiającą stan walk o Kijów. - Brak szczególnych zmian, z wyjątkiem kontynuowania ewakuacji cywilów z północno-zachodniej części miasta. Rosjanom wciąż jest niesamowicie trudno posunąć się na południe, aby zdobyć punkt zaczepienia na zachód od Kijowa. Na wschód od Kijowa Rosjanie nie są nawet blisko sukcesu - napisał Ponomarenko.

godz. 19.43 - Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen: "Musimy pokazać siłę naszych demokracji"

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen bierze udział w dwudniowym nieoficjalnym szczycie Rady Europejskiej w podparyskim Wersalu. Tematem spotkania jest bezpieczeństwo i obronność Unii Europejskiej w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki.

godz. 19.38 - Rosyjscy żołnierze okradający sklep w pobliżu Mikołajowa - uchwyciły to kamery monitoringu

godz. 19.37 - Kolejny atak lotniczy na Mariupol - powstał wielki krater w miejsce upadku bomby

godz. 19.28 - Prezydent Francji: Nie wierzę, że rozpatrzenie wniosku Ukrainy o wstąpienie do UE jest teraz możliwe

Podczas nieoficjalnego szczytu Rady Europejskiej w pałacu wersalskim, prezydent Francji Emmanuel Macron przyznał, że nie wierzy w pozytywne rozpatrzenie wniosku Ukrainy o wstąpienie do wspólnoty europejskiej w czasie konfliktu. Prezydent Macron zapowiedział również wznowienie negocjacji z Władimirem Putinem w ciągu najbliższych 48 godzin.

godz. 19.24 - Stany Zjednoczone nie widzą zmian w konfiguracji nuklearnych sił rosyjskich, powiedziała dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Hayne

godz. 19.13 - Kolejna akcja Anonymous - organizacja wykradła ponad 360 tysięcy plików Roskomnadzoru

Grupa Anonymous, która zaangażowała się w wojnę przeciwko Rosji, poinformowała o pozyskaniu około 360 tys. plików z Roskomnadzoru. To rosyjska Federalna Służba Nadzoru Komunikacji, Informatyki i Mediów. Ta instytucja jest odpowiedzialna m. in. za cenzurę treści w rosyjskiej przestrzeni internetowej.

godz. 19.06 - Rosjanie zbombardowali miasto Izium w obwodzie charkowskim - wtedy trwała ewakuacja

Wojska rosyjskie zbombardowały miasto Izium w obwodzie charkowskim, w tym samym czasie trwała ewakuacja cywilów, poinformowała policja tego obwodu. Szczęśliwie, nikomu nic się nie stało. Z miasta udało się wywieźć około 2 tys. mieszkańców.

godz. 19.01 - Nagrania z ukraińskich kontrataków trafiły do sieci - tu uchwycono wymianę ognia w obwodzie kijowskim

godz. 18.55 - Wojska ukraińskie zestrzeliły kolejny rosyjski samolot Su-25

Kolejny rosyjski samolot szturmowy Su-25 został zestrzelony przez ukraińskie siły zbrojne, poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej Ukrainy. - Kolejny zestrzelony rosyjski samolot Su-25 zdobi żyzne ukraińskie tereny. Chwała Ukrainie! - napisano na stronach internetowych ministerstwa.

godz. 18.37 - Uniwersytet Łódzki zawiesił współpracę z Gabinetem Języka Rosyjskiego i Kultury Fundacji Russkiy Mir

- W odpowiedzi na agresywne działania wojenne prowadzone przez Rosję w Ukrainie zawieszamy działalność Gabinetu Języka Rosyjskiego i Kultury Fundacji Russkiy Mir przy Instytucie Rusycystki UŁ - poinformowała łódzka uczelnia w stosownym komunikacie.

- Zawieszenie działalności Gabinetu Języka Rosyjskiego i Kultury Fundacji Russkiy Mir przez Instytut Rusycystyki Uniwersytetu Łódzkiego jest wyłącznie skutkiem agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i prowadzeniem tam działań wojennych. Dotychczasowa współpraca była prowadzona tylko w obszarze dydaktyki języka rosyjskiego (książki, albumy, podręczniki). Nie miało też miejsca jakiekolwiek finansowanie tej jednostki ze strony rosyjskiej. Możliwe, że podobne kroki, w obszarze współpracy naukowej z Rosją i Białorusią, zostaną podjęte w skali całej Uczelni - napisał rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego Paweł Śpiechowicz dla portalu Onet.pl

Fundacja Russkiy Mir funkcjonuje od 2007 r., kiedy to rosyjski prezydent Władimir Putin powołał ją do życia. Do Uniwersytetu Łódzkiego Russkiy Mir zawitał w listopadzie 2014 roku. - Gabinet powstał na mocy podpisanej umowy między Instytutem Rusycystyki UŁ a Fundacją Russkiy Mir w Moskwie. Strona rosyjska zaopatrzyła Gabinet w najnowszą literaturę naukową, dydaktyczną oraz metodyczną, a także w materiały poglądowe, audiowizualne i multimedialne na zasadach darowizny - napisała wtedy uczelnia w komunikacie opublikowanym na swoich mediach społecznościowych.

godz. 18.31 - "Dobry wieczór, jesteśmy z Ukrainy" - ukraiński minister obrony ze słowami wsparcia

- Dobry wieczór, jesteśmy z Ukrainy - napisał na Twitterze Oleksij Reznikow. - Prezydent, władze państwowe, członkowie rządu, wszyscy pracują na swoich stanowiskach. Wiemy, jakie to smutne dla Rosji. Radzę, by każdy rosyjski żołnierz postąpił tak, jak rosyjski statek, zanim będzie za późno.

Ukraina przyjmie rosyjską kapitulację ze zrozumieniem, dodał minister obrony Ukrainy.

godz. 18.26 - Trzech cywilów zginęło po nocnych nalotach bombowych w Korosteniu, w obwodzie żytomierskim

Jak podaje The Kyiv Independent, trzech cywilów zginęło po nocnych nalotach bombowych na Korosteń w obwodzie żytomierskim. Wśród ofiar dwóch obywateli Białorusi.

Według mera miasta, samoloty, które zaatakowały Korosteń, wystartowały z lotnisk na terenie Białorusi.

godz. 18.21 - Rosjanie uszkodzili gazociąg pod wysokim ciśnieniem niedaleko Świtlodarska

godz. 18.17 - Kraje G7 wzywają do zwiększenia wydobycia ropy i gazu

Jak podaje agencja AFP, kraje G7 szukają rozwiązań, które zatrzymałyby drastyczny wzrost cen. We wspólnym oświadczeniu wezwano producentów ropy i gazu do zwiększenia dostaw.

godz. 18.07 - Wojska rosyjskie oskarżają Ukrainę o zorganizowanie prowokacji przy bombardowaniu szpitala w Mariupolu

Wojska rosyjskie uważają atak na szpital w Mariupolu, który zabił trzy osoby, w tym jedno dziecko, za prowokację zorganizowaną przez Ukrainę, podaje agencja AFP.

godz. 18.05 - Rosjanie rozważają wysadzenie magazynów amoniaku w obwodzie charkowskim

Jak przestrzega Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, wojska rosyjskie rozważają wysadzenie magazynów amoniaku w obwodzie charkowskim, by następnie oskarżyć o to armię ukraińską. - Rosjanie produkują fake newsy, by usprawiedliwić swoje okrucieństwa i oskarżyć o nie Ukrainę.

godz. 17.57 - Nie będzie "szybszej ścieżki" do członkostwa Ukrainy w UE, mówią szefowie państw wspólnoty

W jednej z wypowiedzi premier Holandii Mark Rutte przestrzegł Ukrainę, że sprawa członkostwa w Unii Europejskiej nie będzie rozwiązana poprzez "szybszą ścieżkę". - Stanowisko liderów UE przygasiło nadzieje Kijowa, który musi bronić się przed rosyjskim atakiem - napisała agencja AFP.

godz. 17.53 - "Berdiańsk to Ukraina!"

- Miejscowi, mimo okupacji rosyjskiej, nie boją się przeciwstawić najeźdźcom - skomentował portal Ukraińska Prawda.

godz. 17.43 - Tak zmieniały się zdobycze terytorialne Rosji na Ukrainie od początku wojny (źródło: agencja AFP)

godz. 17.40 - Rosyjska ambasada w Wilnie przy ulicy... Ukraińskich Bohaterów

Wileńska ulica, przy której mieści się rosyjska ambasada, zmieniła nazwę - od teraz nosi imię Ukraińskich Bohaterów.

godz. 17.33 - Premier Kanady Justin Trudeau po rozmowie z prezydentem RP: "Putin popełnił ogromny błąd i przegra tę wojnę"

- Władimir Putin popełnił ogromny błąd - powiedział premier Kanady Justin Trudeau podczas konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą w Warszawie. - On przegra tę wojnę, ponieważ zaciętość, siła i zdecydowanie narodu ukraińskiego w obronie własnego terytorium inspiruje nas wszystkich.

godz. 17.26 - Władze ukraińskie prowadzą 38 śledztw dot. ukraińskich urzędników i funkcjonariuszy, którzy mieli pomagać rosyjskim okupantom, podaje The Kyiv Independent

godz. 17.13 - Rozpoczyna się nieoficjalny szczyt szefów państw UE w Wersalu - tematem rozmów bezpieczeństwo i obronność krajów wspólnoty w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę

godz. 17.02 - Formuła 1 nie będzie transmitować swoich wyścigów do Rosji

Rosyjskie kanały telewizyjne nie będą mogły transmitować wyścigów nadchodzącego sezonu Formuły 1, poinformowała Międzynarodowa Federacja Samochodowa. Władze jednego z najbardziej popularnych wyścigów na świecie zerwały kontrakt z rosyjską terewizją "Match TV" na tydzień przed rozpoczęciem nowego sezonu. Oprócz tego, postanowiono pozbawić Rosji dostępu do internetowego serwisu F1 TV Pro.

godz. 16.46 - Mer Kijowa Witalij Kliczko: "Życie miasta wciąż trwa, ale stolica nadal jest zagrożona"

W swoim przemówieniu do mieszkańców, mer Kijowa Witalij Kliczko zapewnił, że władze miasta kontynuują prace mające na celu utrzymanie życia w mieście. - Kanalizacja działa, a ciepło, światło oraz internet są dostępne. Większość aptek i sklepów spożywczych jest otwarta.

Jak podkreśla Kliczko, stolica Ukrainy wciąż jest zagrożona rosyjskimi atakami. - Razem z wojskiem kontynuujemy wzmacnianie kijowskich fortyfikacji. Zapewniamy obrońcom żywność i sprzęt, który przychodzi od naszych przyjaciół w Kijowie i na Ukrainie.

godz. 16.39 - "Sankcje wobec Rosji mogą spowodować wzrost cen żywności na świecie", ostrzega Putin

godz. 16.34 - Po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Kanady Justinem Trudeau

godz. 16.27 - Doradca ekonomiczny prezydenta Ukrainy: "Europejczycy wciąż płacą temu potworowi"

Doradca ekonomiczny prezydenta Zełenskiego Oleg Ustenko wezwał Europę do bojkotu rosyjskiej ropy i gazu, po tym jak rosyjska inwazja wyrządziła szkody infrastrukturze Ukrainy szacowane na 100 miliardów dolarów. - Europejczycy wciąż płacą temu potworowi, żeby ten mógł zabijać naszych niewinnych obywateli - skomentował.

godz. 16.24 - Western Union zawiesza swoją działalność w Rosji i Białorusi

Firma zajmująca się transferami pieniędzy na całym świecie postanowiła zawiesić swoją działalność w Rosji i Białorusi po "obszernym dialogu" zarządu z udziałowcami spółki.

godz. 16.21 - Rosja wciąż eksportuje ropę i gaz, przekonuje Władimir Putin

Jak powiedział rosyjski prezydent Władimir Putin, Moskwa kontynuuje eksport ropy i gazu, również przez Ukrainę, która od trzech tygodni jest atakowana przez siły rosyjskie.

godz. 16.17 - Rosyjska inwazja zniszczyła ukraińską infrastrukturę wartą aż 100 miliardów dolarów

Jak powiedział jeden z urzędników państwowych cytowany przez agencję AFP, rosyjska inwazja do tej pory zniszczyła ukraińską infrastrukturę wartą ok. 100 miliardów dolarów, wliczając w tę sumę zniszczone drogi, mosty oraz firmy na Ukrainie.

godz. 16.13 - Nagranie po bitwie o miejscowość Browary w obwodzie kijowskim

Portal TPYXA opublikował nagranie pozostawionych czołgów rozbitej poddywizji wojsk rosyjskich.

godz. 16.11  - Okładka nowego wydania magazynu "The Economist": "Stalinizacja Rosji"

godz. 16.06 - Rosja planuje zmienić zasady poboru do wojska, informuje NEXTA

Rosja zamierza zmienić zasady poboru do wojska, informuje NEXTA. Według propozycji, wezwanie do wojska mogłoby zostać wysłane listem poleconym.

Nieotrzymanie listu oraz niestawienie się do biura poborowego będzie uznawane za przestępstwo.

godz. 15.58 - Tragiczna sytuacja humanitarna w Mariupolu: "Ludzie zaczynają umierać z braku wody pitnej"

W Mariupolu na wschodzie Ukrainy zabrakło jedzenia, a miasto jest odcięte od prądu i ogrzewania. Ludzie zaczynają umierać z braku wody pitnej, informują lokalne władze. Według wstępnych ustaleń w ostrzeliwanym przez Rosjan mieście zmarło ponad 1200 osób. Na cmentarzu wykopano zbiorową mogiłę. W mieście nie ustają walki, miasto jest ostrzeliwane dniem i nocą, podaje Radio Swoboda.

Niezależna rozgłośnia dotarła do wolontariusza z Mariupola, który opisał rozpaczliwą sytuację mieszkańców. - Kończy się jedzenie, ludzie nie mają leków, żywności, wody. Z tego, co wiem od tych, którzy zdołali się dodzwonić do bliskich, to piją oni wodę z kałuż. Miasto jest praktycznie przetrzymywane jako zakładnik. Miasto jest blokowane i ostrzeliwane z dwóch stron.  To powtórka II wojny światowej - powiedział wolontariusz z Mariupola.

Anna Romanowa, dziennikarka, której udało się opuścić miasto, relacjonuje, że nie ma tam już ani jednej ulicy, na której nie byłoby zniszczonych budynków. - We wtorek, 8 marca ostrzał był przez pewien czas wstrzymany, więc ciała ofiar zaczęto zbierać i chować w zbiorowych grobach na terenie starego cmentarza. Trudno te zwłoki identyfikować, nie wie się, kto jest chowany. To wielka katastrofa - mówiła.

godz. 15.49 - "Europejski Bank Centralny rozważa narzędzia monetarne, które wsparłyby Ukrainę"

Przewodnicząca Europejskego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała, że instytucja rozważa narzędzia monetarne, które wsparłyby Ukrainę. Wśród proponowanych rozwiązań byłoby między innymi wprowadzenie lepszych umów wymiany cudzych walut, aby uchronić społeczeństwo od finansowych skutków rosyjskiej inwazji.

godz. 15.46 - Dziś przekroczymy liczbę 1,5 miliona uchodźców z Ukrainy, informuje szef polskiego MSW Mariusz Kamiński

 

godz. 15.43 - Rosyjski bank centralny zawieszony przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych

Jak podaje agencja prasowa AFP, Bank Rozrachunków Międzynarodowych, uznawany za bank centralny wszystkich banków centralnych, ogłosił zawieszenie Banku Rosji. - To pogłębi finansową izolację Moskwy po tym, jak Rosja napadła na Ukrainę - dodaje agencja AFP.

godz. 15.40 - Pocisk Kalibr uderzył na lotnisko w Lozuwatka koło Krzywego Rogu

godz. 15.26 - Chelsea chce rozmów z brytyjskim rządem po ogłoszonych sankcjach na rosyjskich oligarchów, w tym na Romana Abramowicza

Obrońca tytułu Ligi Mistrzów oraz czołowy klub angielskiej Premier League Chelsea namawia rząd Wielkiej Brytanii do rozmów, po tym jak właściciel klubu oraz rosyjski miliarder Roman Abramowicz znalazł się na liście osób, w których władze brytyjskie uderzyły sankcjami.

Zgodnie z zapowiedziami, aktywa Rosjanina w Wielkiej Brytanii zostały zamrożone, a Abramowicz otrzymał zakaz podróżowania.

Konsekwencje rosyjskiej agresji nie ominęły także londyńskiego klubu - na Chelsea nałożono zakaz sprzedaży biletów (z wyjątkiem posiadaczy opłaconych karnetów), zakaz sprzedaży i kupna piłkarzy, w tym przedłużania ich kontraktów z klubem; oraz zakaz sprzedaży gadżetów klubowych.

Dodatkowo, na angielski klub nałożono limity finansowe - Chelsea nie może wydać więcej niż 20 tysięcy funtów na podróże oraz więcej niż 500 tysięcy funtów na ochronę, stewardów i catering.

Takiego obrotu spraw chciał uniknąć Roman Abramowicz, który wcześniej wystawił klub na sprzedaż. Z powodu wprowadzonych sankcji, proces sprzedaży został wstrzymany.

godz. 15.21 - Wcześniej czołg, teraz działo przeciwlotnicze - Romowie z Chersonia pozbawili Rosjan kolejnego sprzętu

s

godz. 15.12 - Przewodnicząca Europejskiego Banku Centralnego: "Wojna na Ukrainie negatywnie wpłynie na całą strefę Euro"

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała zwiększenie ryzyka dla ekonomii strefy Euro i będzie miała negatywny wpływ na rozwój, ostrzegła przewodnicząca Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

godz. 14.55 - Prezydent Zełeński podpisał ustawę o przejmowaniu rosyjskiego mienia

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zezwalającą na przejmowanie w kraju mienia i aktywów należących do państwa rosyjskiego i obywateli Rosji - poinformowała Rada Najwyższa Ukrainy.

"Biorąc pod uwagę pełnowymiarową agresywną wojnę, którą Rosja wypowiedziała i prowadzi przeciwko Ukrainie i ukraińskiemu narodowi", przejmowanie mienia Rosji i jej obywateli zgodnie z podpisaną ustawą ma odbywać się bez jakiejkolwiek rekompensaty - czytamy.

Decyzję w sprawie przejęcia aktywów ma podejmować Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

godz. 14.53 - Ukraina: od początku wojny ostrzelano 63 szpitale, zginęło pięciu pracowników medycznych

Od początku wojny Rosjanie ostrzelali 63 ukraińskie szpitale, pięciu pracowników medycznych zginęło, a ponad 10 zostało rannych - poinformował minister ochrony zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.

"Rosyjscy terroryści ostrzelali 63 szpitale. Niestety straciliśmy pięciu pracowników medycznych, ponad 10 medyków zostało ciężko rannych i nie może pracować" - powiedział minister, cytowany przez Interfax-Ukraina.

Zapewnił, że poza strefą działań zbrojnych pomoc medyczna jest świadczona w pełnym zakresie, do potrzebujących wyjeżdża pogotowie.

godz. 14.27 - Złoczów: w wyniku ostrzału zginęła jedna osoba, dwie zostały ranne

W wyniku ostrzału artyleryjskiego w m. Złoczów, w obwodzie charkowskim, zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

godz. 14.25 - Premier Słowenii: Rosja popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie

Rosja popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie - oświadczył premier Słowenii Janez Jansa podczas zjazdu Europejskiej Partii Ludowej w Paryżu. "Wszyscy widzą, że to jest wbrew wszelkim konwencjom" - stwierdził szef słoweńskiego rządu. Jak przypomina agencja Reutera, ukraińskie władze w środę informowały o przypadku zbombardowania szpitala dziecięcego w Mariupolu.

Według gubernatora tego regionu w skutek ataku 17 osób zostało rannych. W czwartek Rada Miejska Mariupola podała, że w nalocie zginęły jednak trzy osoby, w tym dziecko. Rosja zaprzecza wszelkim zarzutom, by popełniała jakiekolwiek zbrodnie na Ukrainie. Kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na sąsiada, premier Słowenii zadeklarował swoje poparcie dla przyspieszenia procedury przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej.

godz. 14.10 - Niesamowite nagranie z walk w mieście Browary

godz. 14.07 - Prezydent RP: Polska wraz z sojusznikami z NATO stoi po stronie Ukrainy

Prezydent rozmawiał z Belwederze z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris. Andrzej Duda mówił po spotkaniu, że świat zachodni jest zdeterminowany, by obronić Ukrainę. - Razem ze Stanami Zjednoczonymi i naszymi pozostałymi sojusznikami w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i całym wolnym, uczciwym światem, stoimy po stronie Ukrainy i będziemy się starali uczynić wszystko, aby w jak największym stopniu Ukrainę obronić - deklarował prezydent.

Andrzej Duda potępił też - jak się wyraził - barbarzyńską agresję Rosji, w tym ataki na cele cywilne. Z kolei wiceprezydent USA Kamala Harris podziękowała Polakom za pomoc wojennym uchodźcom z Ukrainy. Dodała, że dziś Polacy reprezentują to co najlepsze w człowieczeństwie i okazywali "niezwykłą wielkoduszność i życzliwość" "Dlatego w imieniu prezydenta Joe Bidena i Amerykanów dziękuję panu, panie prezydencie i wszystkim Polakom, za to, co robicie każdego dnia" - mówiła wiceprezydent.

W programie wiceprezydent Stanów Zjednoczonych w Warszawie są także spotkania z: premierem Kanady, uchodźcami z Ukrainy, pracownikami amerykańskiej ambasady w Warszawie oraz amerykańskimi dyplomatami ewakuowanymi z Kijowa.

godz. 14.00 - Drony Bayraktar sieją postrach wśród rosyjskiego wojska

Na ich cześć powstała już piosenka. Tureckie drony Bayraktar w dalszym ciągu są skuteczną bronią do walki z wojskami Putina. W Internecie właśnie opublikowano materiał, na którym widać, jak niszczony jest kolejny system rakiet przeciwlotniczych.

godz. 13.58 - Od początku wojny na Ukrainie zginęło 71 dzieci

Jak informuje Ludmiła Denisowa, rzecznik prawa obywatelskich, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zginęło 71 dzieci, a ponad 100 zostało rannych.

godz. 13.50 - Mer Kijowa: co drugi mieszkaniec wyjechał ze stolicy

W Kijowie zostało około 2 miliony mieszkańców, co oznacza, że co drugi kijowianin wyjechał – poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko w telewizji. Jak powiedział, w tej chwili miasto przeobraziło się w fortecę. „Każda ulica, każdy budynek jest umacniany, przyłącza się obrona terytorialna. Nawet ludzie, którzy nigdy w życiu nie chcieli zmieniać wyglądu, teraz noszą mundury i mają automaty w rękach. I muzycy, i aktorzy, przedstawiciele różnych profesji” – oznajmił. Dodał, że „miasto stało i będzie stać; ludzie go nie poddadzą i wróg nie przejdzie”.

godz. 13.37 - Brytyjczycy nakładają sankcje na Romana Abramowicza, przyszłość Chelsea pod znakiem zapytania

Brytyjczycy uderzają sankcjami w Romana Abramowicza, słynnego rosyjskiego oligarchę i właściciela londyńskiego klubu piłkarskiego Chelsea. To między innymi zakaz wjazdu do kraju i zamrożenie aktywów.

Przyszłość słynnej Chelsea pod znakiem zapytania. Rosjanin nie zdążył się jej pozbyć. Wystawił klub na sprzedaż, ale teraz jest już za późno. Wkracza rząd, blokuje wszystkie transakcje.

Chelsea nie może teraz sprzedawać biletów na mecz, ani kupować nowych graczy. Co więcej, nie może negocjować nowych kontraktów z graczami, którzy już mają z klubem kontrakty. Sklep z pamiątkami - zamknięty na głucho. Co więcej, na klub nałożony będzie limit wydatków związanych z meczami wyjazdowymi: 20 tysięcy funtów. To może być problem w przypadku spotkań Ligi Mistrzów i wyjazdów zagranicznych.

Wartość brytyjskich nieruchomości Abramowicza to mniej więcej 150 milionów funtów. Uderzenie w bogaczy zbliżonych do Kremla uważana jest przez ekspertów za jedną z najbardziej skutecznych taktyk.

Lista osób objętych sankcjami jest dłuższa. Liczy siedem osób. Są też na niej biznesmen Oleg Deripaska, Andriej Kostin, stojący na czele banku VTB oraz Igor Sieczin, szef koncernu gazowego Rosnieft.

godz. 13.16 - Prezydent Pabianic spotkał się z obywatelami Ukrainy

Prezydent Grzegorz Mackiewicz zaprosił wczoraj (9 marca) do MOK-u na spotkanie informacyjne obywateli Ukrainy przebywających w Pabianicach i osoby, które udzieliły im schronienia. Przyszło ok. 100 osób. Omawiane zagadnienia podzielono tematycznie: zakwaterowanie, pomoc rzeczowa, sprawy meldunkowe, dostęp do edukacji, ochrony zdrowia, pracy i czas wolny. Była mowa o tym gdzie, co i jak załatwić oraz jak zorganizowane jest bieżące wsparcie.

W holu pracownicy MCPS wypełniali formularze rejestracyjne dla obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę od 24 lutego i nie zarejestrowali się w żadnym punkcie recepcyjnym.

Obecni na spotkaniu otrzymali mapy Pabianic z zaznaczeniem urzędów, placówek medycznych i słowniczkiem przydatnych zwrotów, informatory o pracy i pomocy medycznej.

godz. 13.10 - Siły Zbrojne Ukrainy: wróg został zatrzymany na wszystkich kierunkach

Siły Zbrojne Ukrainy zatrzymały wroga na wszystkich kierunkach. Nieprzyjaciel próbuje utrzymać swoje pozycje - podał sztab generalny ukraińskiego wojska. "Wróg został zatrzymany na wszystkich kierunkach; (...) nie odnosi sukcesów; próbuje utrzymać zajęte pozycje" - czytamy w podsumowaniu operacyjnym.

Według sztabu generalnego, na kierunku poleskim (północnym) Rosjanie nadal utrzymują miejscowości Poliśke, Borodzianka, Andrijiwka, Motyżyn, Horenicze, Buczę i Demidów. Starają się przywrócić sprawność bojową jednostek, które poniosły znaczne straty, przegrupowują się i nie rezygnują z planu blokowania Kijowa od zachodu i południowego zachodu. Poinformowano również, że siły ukraińskie udaremniły próbę sforsowania przez Rosjan rzeki Irpień w pobliżu wsi Moszczun.

Ukraiński sztab generalny nie wyklucza, że grupy dywersyjne nieprzyjaciela będą próbowały przedostać się do Kijowa, udając mieszkańców ewakuowanych

 

godz. 12.52 - Prezydent Ukrainy: nasza armia odpiera ataki w kluczowych obszarach

W kolejnym opublikowanym przemówieniu Wołodymyr Zełeński, prezydent Ukrainy, przekazał, że"bronimy nasze państwo już 15 dni. Wytrwaliśmy. Armia ukraińska odpiera ataki w kluczowych obszarach. Dzięki naszemu wojsku, Gwardii Narodowej, straży granicznej, policji, terrorystom i wszystkim, którzy przyłączyli się do obrony, nie staliśmy się niewolnikami".

godz. 12.45 - Trudna sytuacja w Mariupolu

godz. 12.30 - MON Ukrainy: koło miasta Browary zlikwidowano dowódcę pułku czołgów

Koło podkijowskiego miasta browary armia ukraińska zabiła dowódcę rosyjskiego pułku czołgów Andrieja Zacharowa - podało w czwartek ministerstw obrony Ukrainy na Twitterze. "Dzisiaj, 10 marca 2022 r., pod Browarami zlikwidowano dowódcę pułku czołgów armii okupacyjnej Andrieja Zacharowa" - czytamy we wpisie.

godz. 12.26 - Lubotyn: wojska Putina zbombardowały infrastrukturę cywilną

Rosjanie zbombardowali Lubotyn, miasto w obwodzie charkowskim. Z relacji świadków wynika, że wojska Putina użyły pocisków kasetowych. Spadły na bloki mieszkalne i szkolne podwórko.

godz. 12.23 - Prezydent Finlandii będzie rozmawiał z Putinem

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto będzie rozmawiał przez telefon z rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem. Prezydent Finlandii poinformował o tym po spotkaniu z członkami parlamentu, na którym dyskutowano o możliwościach zwiększenia bezpieczeństwa tego kraju.

Finlandia nie należy obecnie do NATO. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę zmieniają się jednak nastroje społeczeństwa. Podczas referendum większość Finów uznała przystąpienie do Sojuszu za słuszne. Szczególnie po słowach Putina, który oznajmił, że Rosja będzie nalegać na podpisanie ze Stanami Zjednoczonymi i NATO porozumienia, które wykluczałoby dalsze rozszerzenie Sojuszu na wschód.

godz. 11.55 - Ławrow: nie wierzę i nie chcę wierzyć, że może wybuchnąć wojna nuklearna

Szef rosyjskiej dyplomacji po spotkaniu w Turcji z Dmytro Kułebą, szefem MSZ Ukrainy, powiedział na konferencji prasowej, że "nie wierzy i nie chce wierzyć, że może wybuchnąć wojna nuklearna".

godz. 11.29 - Kułeba po spotkaniu z Ławrowem: nie możemy zatrzymać wojny, jeśli nie zgadza się na to kraj, który ją rozpoczął

Szef MSZ Ukrainy przekazał, że po rozmowie ze swoim odpowiednikiem z Rosji nie ma postępu w sprawie zawieszenia broni. - Nie możemy zatrzymać wojny, jeśli nie zgadza się na to kraj, który ją rozpoczął. Ukraina się nie podda. Rosyjski plan okazał się błędem - mówi Dmytro Kułeba. Jak dodał, 24-godzinne zawieszenie broni to jeden z celów Ukrainy. - Drugim jest organizacja korytarzy humanitarnych z Mariupola.

Szef rosyjskiej dyplomacji zapytany, czy Rosja zaatakuje inne państwa, odpowiedział, że "Rosja nie planuje atakować innych krajów, nie zaatakowała też Ukrainy".

godz. 11.00 - ONZ: 2,3 mln osób wyjechało już z Ukrainy

Działająca w ramach ONZ Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji poinformowała, że do 10 marca już 2 miliony 300 tysięcy osób wyjechało z Ukrainy. Ponad 112 tysięcy uciekających to obywatele krajów trzecich.

Według danych Straży Granicznej, łącznie od 24 lutego, czyli od dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę, do Polski przybyło prawie półtora miliona uchodźców.

godz. 10.38 - Zniszczony hostel w Charkowie

godz.10.31 - Ukraińska straż graniczna: od wybuchu wojny do kraju wróciło 215 tys. osób - większość to mężczyźni

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do kraju wróciło 215 tys. Ukraińców z zagranicy, w większości mężczyzn - poinformował rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

"Z zagranicy wróciło już 215 tys. Ukraińców. W większości, około 80 proc., to mężczyźni" - powiedział Demczenko.

Rzecznik wymienił też trzy kategorie mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat, którzy mają prawo opuścić obecnie terytorium Ukrainy: ci, którzy mają co najmniej troje dzieci w wieku poniżej 18 lat; ci, którzy nie są zdatni do służby wojskowej i posiadają odpowiednie dokumenty wojskowej komisji lekarskiej; ci, którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi.

godz. 10.25 - Krajobraz po bombardowaniu Czuhijewa

W Internecie publikowane są materiały po atakach na Czuhijew, w obwodzie charkowskim.

godz. 10.22 - Czesi chcą zrównać rosyjski symbol wojny "Z" z nazistowską swastyką

godz. 10.15 - Głos Ameryki: ofiary z Mariupola są grzebane w zbiorowej mogile

Ludzie zabici w wyniku ataków sił rosyjskich oraz zmarli z przyczyn naturalnych w Mariupolu nad Morzem Czarnym są chowani w zbiorowych mogiłach, bo jest ich tak wielu, że brakuje czasu i personelu na ceremonie pogrzebowe – informuje Głos Ameryki.

Służby miejskie umieszczają w zbiorowej mogile zarówno ofiary cywilne, jak i żołnierzy. Decyzję o takim szybkim pochówku podjęto, ponieważ kostnice w Mariupolu były zapełnione ciałami, których nikt nie chciał odbierać. Na starym cmentarzu w centrum miasta wykopano rów długości 25 metrów i są do niego wkładane ciała zwożone z kostnic i domów prywatnych w całym Mariupolu.

Pracownicy, którzy wykonują to zadanie, powiedzieli, że we wtorek otrzymali 40 ciał, a w środę 30. Jak informuje Głos Ameryki, liczba ciał w zbiorowej mogile szybko rośnie i nie sposób już jej dokładnie określić. Procedura chowania ciał odbywa się bardzo szybko, by zminimalizować ryzyko kolejnych ofiar w sytuacji ciągłego ostrzału. We wtorek na teren cmentarza, w pobliżu zbiorowej mogiły spadł i eksplodował pocisk.

Według szefa administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenki od początku wojny w mieście zginęło ponad 1200 cywilów. W środę trzy osoby zginęły, a kilkanaście zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku lotniczego na szpital położniczy w Mariupolu. 

godz. 9.55 - Siły Zbrojne Ukrainy: dotychczas na wojnie Rosjanie stracili ponad 12 tys. żołnierzy

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły 12 tys. żołnierzy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Całkowite straty bojowe Rosjan, według ukraińskich danych, na dzień 10 marca to:

 • ponad 12 tys. ludzi;
 • 335 czołgów;
 • 1105 bojowych pojazdów opancerzonych;
 • 123 systemy artyleryjskie;
 • 56 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych;
 • 29 systemów obrony przeciwlotniczej;
 • 49 samolotów;
 • 81 śmigłowców;
 • 526 pojazdów kołowych;
 • 3 jednostki pływające;
 • 60 cystern;
 • 7 bezzałogowców.

Jak zaznaczono, dane są doprecyzowywane, a dokładne obliczenia komplikuje duża intensywność działań wojennych.

 

godz. 9.37 - Antalya: rozpoczęło się spotkanie szefów MSZ Ukrainy i Rosji

Spotkanie ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeby z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem zorganizowano w tureckiej Antalyi. Postulaty strony ukraińskiej to natychmiastowe zawieszenie broni, poprawa sytuacji humanitarnej w Mariupolu, Charkowie, Sumach, Wołnowasze i innych miastach oraz wycofanie rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy.

godz. 8.53 - Mariupol: 3 zabitych w środowym ataku na szpital

Trzy osoby, w tym jedno dziecko, zginęły w wyniku środowego ataku sił rosyjskich na szpital dziecięcy w Mariupolu – poinformował ukraińskojęzyczny serwis BBC, powołując się na Radę Miejską Mariupola.

Władze obleganego od ponad tygodnia Mariupola podawały w środę wieczorem, że w wyniku nalotu na kompleks szpitalny rannych zostało co najmniej 17 osób: dzieci, matek i lekarzy.

Szef władz obwodowych informował, że od początku rosyjskiej inwazji w Mariupolu zginęło już co najmniej 1207 cywilów.

godz. 8.29 - Skuteczny ukraiński kontratak

godz. 8.25 - Sumy: ewakuowano ponad 43 tys. osób

Ponad 43 tys. osób ewakuowano w środę z Sum na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko na Telegramie.

„Wszystkie ewakuowane z Sum osoby przybyły do Łubni i wyruszyły dalej na Zachód kraju” – napisał Tymoszenko.

godz. 8.08 - Ostrzał Charkowa i innych miast obwodu. 4 osoby zabite we wsi Słobożanske

Intensywny ostrzał i bombardowanie różnych obiektów cywilnych Charkowa oraz innych miast obwodu charkowskiego trwały w nocy ze środy na czwartek. W wiosce Słobożanske zginęły 4 osoby – podały służby ratunkowe.

Pocisk trafił w dom mieszkalny. „Pod gruzami zginęły 4 osoby: 2 kobiety i dwoje dzieci. 5-letnia dziewczynka przeżyła, ale odniosła obrażenia” – poinformowały służby ratunkowe.

Późnym wieczorem w środę pocisk trafił w centrum handlowe Nikolsky w centrum Charkowa. Budynek został zniszczony i zapaliły się elementy konstrukcyjne. Pożar ugaszono około godz. 3 w nocy.

godz. 7.50 - MSW Ukrainy: armia ukraińska przeprowadziła kontratak pod Kijowem i zniszczyła 5 czołgów wroga

Siły zbrojne Ukrainy wykonały w nocy ze środy na czwartek kontratak pod Kijowem i zniszczyły pięć rosyjskich czołgów - powiedział doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

"Noc była dość trudna, ale generalnie można powiedzieć, że armia ukraińska wykonała kontratak pod Kijowem. Pokonaliśmy pięć czołgów. Rano w Kijowie słychać było odgłosy bitwy artyleryjskiej na zachodnich obrzeżach. Rozumiemy, że teraz toczą się tam walki. Jednak nie są jeszcze dostępne żadne dalsze informacje" - stwierdził Denysenko

godz. 7.30 - Film z nocnego ataku na Ochtyrkę

Żołnierze Putina dokonali dwóch nalotów na Ochtyrkę. Zrzucili bomby na hipermarket i elektrownię. Podczas nalotów zginęło troje cywilów - dwie kobiety i 13-letni chłopiec.

godz. 7.25 - Marchaliwka: Rosjanie zabili mu rodzinę, w gruzach domu odnalazł ukochanego kota

W Internecie opublikowane zdjęcie chwytające za serce. Widać na nim mężczyznę, który po niszczycielskim ataku Rosjan na jego rodzinne miasto Marchaliwka, w obwodzie kijowskim, stracił żonę, córkę, dwóch zięciów i teściową. Dom Ukraińca został całkowicie zniszczony. W gruzach udało mu się jednak odnaleźć ukochanego kota.

godz. 7.17 - Ochtyrka: podczas nocnego ostrzału zginęły dwie kobiety i 13-latek

Podczas nocnego ostrzału Ochtyrki zginęło troje cywilów - dwie kobiety i 13-letni chłopiec - informuje Nexta.

7.16 - Ukraina: ponad 30 tysięcy cywilów wywieziono w korytarzach humanitarnych

Dzięki korytarzom humanitarnym, wczoraj z oblężonych przez Rosjan miast wywieziono ponad 30 tysięcy cywilów. Poinformował o tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Według umowy z Rosjanami otwartych miało być 6 takich korytarzy, a udało się utworzyć 3.

Wołodymyr Zełenski poinformował, że z Sum, Enerhodaru i niektórych miast obwodu kijowskiego łącznie wywieziono około 35 tysięcy osób. Według wcześniejszych informacji najwięcej cywilów ewakuowano z Sum. Natomiast z Mariupola, Wołnowachy, Iziumu, oraz podkijowskich miast - między innymi Buczy nie wywożono konwojów cywilów z powodu ostrzałów Rosjan. Według słów prezydenta Zełenskiego dziś także są plany, aby otworzyć 6 korytarzy.

7.15 - UNICEF: ponad milion dzieci uciekło z Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji

W ciągu niespełna dwóch tygodni od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę ponad milion dzieci uciekło z terenów objętych konfliktem do krajów sąsiednich - poinformowała szefowa Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) Catherine Russell.

"Od początku inwazji zginęło na Ukrainie co najmniej 37 dzieci, 50 zostało rannych, a ponad milion uciekło do sąsiednich krajów" - oświadczyła w środę Russell.

Szefowa UNICEF stwierdziła, że jest przerażona doniesieniami o rosyjskim nalocie na szpital położniczo-pediatryczny w ukraińskim mieście Mariupol.

"Dzieci na Ukrainie rozpaczliwie potrzebują pokoju" - podkreśliła Russell.

godz. 7.14 - Biały Dom: Musimy uważać na rosyjskie ataki chemiczne lub biologiczne

Powinniśmy uważać na możliwe użycie przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, komentując rosyjskie twierdzenia na temat rzekomych amerykańskich laboratoriów broni biologicznej na Ukrainie.

"Teraz, gdy Rosja wysunęła te fałszywe twierdzenia, a Chiny, jak się wydaje, poparły tę propagandę, wszyscy powinniśmy uważać na możliwe użycie przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie, lub na operację pod fałszywą flagą z jej użyciem. To jasny schemat" - napisała na Twitterze rzeczniczka. Odniosła się w ten sposób do wysuwanych przez rosyjskie władze twierdzeniach o tym, że na Ukrainie znajdują się ośrodki pracujące nad bronią biologiczną.

Psaki oświadczyła, że twierdzenia Rosji są dezinformacją i sianiem spiskowych teorii oraz próbą tworzenia fałszywych pretekstów do agresji na Ukrainę. Dodała, że USA nie posiadają i nie prowadzą prac nad bronią biologiczną i chemiczną, w przeciwieństwie do Rosji, która użyła takiej broni m.in. przeciwko Aleksiejowi Nawalnemu.

"To wszystko jest oczywistą próbą Rosji, by usprawiedliwić jej zaplanowany, niesprowokowany i nieuzasadniony atak na Ukrainę" - dodała Psaki.

We wtorek podsekretarz stanu USA Victoria Nuland stwierdziła w wystąpieniu w komisji spraw zagranicznych Senatu, że na Ukrainie istnieją "ośrodki badań biologicznych" i że USA starają się zapobiec, by trafiły w ręce Rosjan, którzy mogą wykorzystać je do celów propagandowych i prowokacji.

Wcześniejsze wydarzenia - W RELACJI LIVE - TUTAJ

(Fot. Nexta, Siły Zbrojne Ukrainy)

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies