Logo Radio Łódź
Ostrzeżenie
Strona zawiera materiały przeznaczone wy­łącz­nie dla osób dorosłych powyżej 18 roku życia.
Treści tych nie należy udostępniać osobom poniżej 18 roku życia.
Nie jestem pełnoletni, wracam na stronę główną

Jestem pełnoletni, przechodzę o artykułu

Potwierdzenie pełnoletności jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na zapoznanie się z publikacją.

Wojna na Ukrainie. 16. dzień rosyjskiej inwazji. Białoruś ma zaatakować Ukrainę

To już 16. dzień wojny na Ukrainie. Jak podał portal Ukraińska Prawda, Białoruś ma szykować się do ataku na Ukrainę. Ofensywa ma nastąpić w piątek wieczorem około godziny 21. Śledź naszą relację na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.55 - Premier Mateusz Morawiecki: "Dziękuję całej klasie politycznej za głosowanie ponad podziałami"

- W tym trudnym czasie wojny, która trwa za naszą wschodnią granicą, pośród mrocznych obrazów przemocy przebijają się pokrzepiające przykłady solidarności i wspólnej troski o bezpieczeństwo Polski i całej Europy" - napisał szef rządu na Facebooku. - Dziękuję całej klasie politycznej za głosowanie ponad podziałami i merytoryczną dyskusję.

godz. 22.48 - Warszawa i Kraków nie mogą już przyjąć więcej uchodźców, informuje ukraińska straż graniczna

- Przez ostatnie dwa tygodnie prawie 100 tysięcy Ukraińców przyjechało do Krakowa, a 200 tysięcy do Warszawy. Oba polskie miasta nie są już w stanie przyjąć więcej uchodźców - podaje ukraińska straż graniczna cytowana przez The Kyiv Independent.

godz. 22.44 - Prezydent Andrzej Duda nagrodził polskiego żołnierza za opiekę nad dwoma rodzinami uchodźców

godz. 22.41 - Nieoczekiwany gość spotkania ministrów ds. transportu

Podczas spotkania ministrów transportu Polski, Ukrainy, Austrii, Czech, Francji i Niemiec z komisarzem UE nieoczekiwanie z ukraińskim ministrem pojawił się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

godz. 22.36 - Polska pokazała wagę Sojuszu Północnoatlantyckiego, powiedział senator Rob Portman z okazji 23. rocznicy wstąpienia Polski do NATO

- Polska pokazała wagę sojuszu NATO i przewodzi mu we wspieraniu Ukrainy w jej walce z Rosją - powiedział republikański senator Rob Portman w nagranym przesłaniu do naszego kraju z okazji 23. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- Pokazaliście światu wagę sojuszu NATO, stojąc mocno razem z nami wszystkimi w obliczu brutalnej i nieusprawiedliwionej inwazji na Ukrainę - dodał Portman, który uczestniczy w posiedzeniach komisji amerykańskiego Senatu ds. bezpieczeństwa narodowego.

godz. 22.30 - W sieci pojawiło się nagranie zasadzki ukraińskiej na konwój rosyjskich wojsk

Dramatyczne nagranie, które uchwyciło czwartkową zasadzkę na rosyjski konwój. - Zniszczono czołg T-72 i BTR-82A. Pokazano również detonację niewidzanego jak dotąd rosyjskiego pojazdu - napisał autor tweeta.

godz. 22.20 - Ukrposzta ogłosiła konkurs na serię znaczków pocztowych honorujących obrońców Wyspy Węży

- Jak się okazuje, ukraińska poczta ogłosiła konkurs na zaprojektowanie najlepszej grafiki pod tytułem: "Rosyjski okręcie wojenny, idź się p*****l!". Ta praca zwyciężyła - napisał na Twitterze Illia Ponomarenko.

godz. 22.16 - Deutsche Bank wstrzymuje swoje wszelkie operacje w Rosji

- Jak wielokrotnie podkreślaliśmy, potępiamy rosyjską inwazję na Ukrainę w najmocniejszych możliwych słowach i wspieramy niemiecki rząd i jego sojuszników w obronie demokracji i wolności - napisał w oświadczeniu Deutsche Bank.

godz. 22.10 - Wojska ukraińskie zniszczyły rosyjski punkt dowodzenia nad Kijowem

- Ukraińcy zniszczyli rosyjski punkt dowodzenia nad Kijowem - poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

godz. 22.01 - Rosjanie chcieli z niej zrobić oszustkę. Teraz Marianna może pochwalić się zdrową córką

Marianna z Ukrainy została mamą - w czwartek urodziła dziewczynkę, przekazała dziennikarce jedna z bliskich. - Dziecko waży ponad 3 kg i jest zdrowe. Nazwano ją Weronika - w imię bogini zwycięstwa Nike. Zwycięstwa Ukrainy - napisała dziennikarka Olga Tokariuk.

Przed kilkoma dniami zdjęcia Marianny ze zbombardowanego szpitala w Mariupolu obiegły świat. Wtedy władze rosyjskie chciały zdyskredytować informacje podawane przez ukraińskie media, sugerując, że Marianna była opłacaną aktorką.

godz. 21.53 - duże zgrupowanie samolotów wojskowych na lotnisku w Brześciu - opublikowano zdjęcia z satelity

Na zdjęciach z satelity zauważono 14 samolotów bojowych Su-35S, dwa samoloty A-50U AW&C, jednego IŁ-22M oraz jednego Su-34 należącego do rosyjskich sił powietrznych. Na innych zdjęciach widać 18 samolotów Su-27, 5 maszyn MiG-29 and dwa samoloty Su-24 należące do białoruskich sił powietrznych.

godz. 21.45 - Rosja dostarczy Białorusi najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, podaje Reuters za białoruską agencją informacyjną Biełta

Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka doszli w piątek do porozumienia w kwestii militarnego wsparcia Białorusi przez Moskwę. - Rosja dostarczy w najbliższej przyszłości swojemu mniejszemu sąsiadowi najnowocześniejszy sprzęt wojskowy - podała agencja Reutera, powołując się na państwową białoruską agencję informacyjną Biełta.

godz. 21.43 - Konto bankowe Chelsea zostało zawieszone, poinformował bank Barclays. To pokłosie sankcji rządu brytyjskiego nałożonych na Romana Abramowicza

godz. 21.41 - Ustawa o obronie Ojczyzny uchwalona przez Sejm RP

Sejm RP uchwalił ustawę o obronie Ojczyzny. Za uchwaleniem nowych przepisów głosowało 450 posłów, a 5 wstrzymało się od głosu.

godz. 21.37 - Wciąż trwa bombardowanie Mikołajowa - kolejne nagrania pojawiły się w sieci

godz. 21.11 - Siły powietrzne Ukrainy wygrywają walkę w powietrzu

Ukraińscy dziennikarze podają za przedstawicielami Pentagonu, że siły powietrzne ukraińskiej armii zachowały mimo inwazji rosyjskiej 80% swoich możliwości bojowych.

godz. 20.57 - Trwa bohaterska obrona Mariupola

 Wojskom ukraińskim udało się rozbić prawie wszystkie jednostki rosyjskie atakujące w piątek Mariupol. 102. grupa taktyczna 150 Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej praktycznie przestała istnieć.

godz. 20.42 - Prawie 1 600 cywilów zginęło do tej pory w wyniku inwazji na Ukrainę, podaje szef ukraińskiego MSZ

- Oblężony Mariupol jest teraz największą katastrofą humanitarną, jaką widział świat - napisał na Twitterze szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. - W ciągu 12 dni inwazji zginęło 1 582 cywilów, część z nich została pochowana w masowych grobach, takich jak ten. Putin, który nie jest w stanie pokonać ukraińskiej armii, postanowił zbombardować nieuzbrojonych, zablokować pomoc humanitarną. Potrzebujemy samolotów, by zatrzymać rosyjskie zbrodnie wojenne! - dodał.

godz. 20.36 - Są pierwsze dane o zniszczeniach po nalocie na Mikołajów

- W wyniku ostrzału Mikołajowa w kawiarni przy Nowobugskaja 120 wybuchł pożar. Na ulicach miasta płoną samochody, pociski wlatywały do mieszkań i uderzały m. in. w Kotłownię nr 11. Są ranni cywile - podały lokalne władze.

godz. 20.30 - Dwóch dowódców rosyjskiego wywiadu w areszcie domowym: "Putin nie jest zadowolony z działania FSB na Ukrainie"

Jak podaje dziennikarz Andrej Soldatow, dwóch dowódców rosyjskiego wywiadu zostało aresztowanych. Wśród skierowanych na areszt domowy jest szef wydziału zagranicznego wywiadu FSB Sergiej Beseda oraz jego zastępca Bolukh. - Putin zdaje się być niezadowolony z działań FSB na Ukrainie - napisał Soldatow, powołując się na swoje źródła.

godz. 20.23 - Najwyższa Rada Ukrainy do Białorusi: "Wciąż możecie sprzymierzyć się z Ukrainą!"

Dziennikarz Tim Mak opublikował tekst apelu parlamentu ukraińskiego do Białorusi. Ukraińscy politycy przypominają w tym apelu, że narody ukraińskie i białoruskie są ze sobą mocno związane. - Wciąż możecie sprzymierzyć się z Ukrainą! - napisano w apelu.

godz. 20.21 - Mikołajów po kolejnym ataku rosyjskich sił powietrznych

godz. 20.10 - Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy: "Jesteśmy gotowi na przyłączenie się Białorusi do inwazji"

Ołeksij Daniłow, szef ukraińskiej rady bezpieczeństwa zapewnił, że Ukraina jest gotowa na to, że wojska białoruskie przyłączą się do inwazji przeciwko Ukrainie. - Utrzymujemy sytuację pod kontrolą. Zdajemy sobie sprawę, że dla nas to jest niebezpieczna sytuacja, jeśli Białorusini dołączą się do Rosji, ale jesteśmy na to gotowi - zacytował jego wypowiedź portal RBK-Ukraina.

Daniłow dodał, że ukraińskie wojsko nie organizuje prowokacji przeciw Białorusi, ale dowódcy wojskowi są świadomi, że samoloty wylatywały z białoruskich lotnisk. - Myślimy, że sam "kierownik" Białorusi (tj. Alaksandr Łukaszenka) nie podejmie decyzji . Ale jeśli zrobi choć jeden krok przez naszą granicę, będziemy stawiać opór - zapowiedział.

godz. 20.03 - Przewodnicząca Ursula von der Leyen: "W sobotę, 12 marca wprowadzamy czwarty pakiet sankcji, by jeszcze bardziej odizolować Rosję"

godz. 19.44 - Prezydent USA Joe Biden zapewnia o jedności NATO

- Prezydent Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone odpowiedzą na jakiekolwiek działania ze strony Rosji, które zagroziłyby sojuszowi NATO, nawet jeśli doprowadzi to do III wojny światowej - podał portal NEXTA.

godz. 19.41 - Trwa narada w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem m. in. prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz dowódcami wojskowymi

godz. 19.36 - Kolejne ruchy białoruskich samolotów i wystrzały pocisków zauważone przy granicy z Ukrainą

Profil MotolkoHelp na Twitterze informuje o kolejnych ruchach białoruskich samolotów, które startowały z Lidy, Baranowicz czy Mozyra.

godz. 19.20 - Unia Europejska zakaże eksportu towarów luksusowych ze wspólnoty do Rosji, zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

godz. 19.15 - Nagranie momentu porwania mera Melitopolu Iwana Fiodorowa

Według Antona Gerszczenki, Fiodorow odmówił współpracy z wojskiem rosyjskim, które okupuje miasto. Mer został zatrzymany w siedzibie zarządzania kryzysowego, gdzie odpowiadał za wsparcie życia w mieście - napisał NEXTA.

godz. 19.10 - Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy: Wróg uciekł się do prowokacyjnych działań na terenie Białorusi

- Aby zaangażować Republikę Białorusi w wojnę z Ukrainą, wróg uciekł się do prowokacyjnych działań. Według dostępnych informacji samolot Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej uderzył w osady na terytorium Republiki Białorusi, znajdujące się w pobliżu granicy państwowej Ukrainy. W celu zamaskowania rosyjska federacja przeprowadziła atak z przestrzeni powietrznej Ukrainy - napisało na Facebooku ukraińskie dowództwo.

godz. 19.08 - Sędzia trybunału w Hadze: "Putin stanie przed sądem za zbombardowanie szpitala"

Zdaniem Christine van den Wyngaert, wieloletniej sędzi Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, bombardowanie szpitala w ukraińskim Mariupolu było zbrodnią wojenną i Putin stanie za nią przed sądem. - Sama inwazja na Ukrainę jest największą zbrodnią rosyjskiego prezydenta - dodała.

godz. 19.05 - Wojska ukraińskie strąciły kolejny rosyjski samolot Su-34

- Obrońcy Czernihowa zlikwdowali wrogi samolot! Kolejny  Su-34 nie zaszkodzi już cywilom. Uwierzcie w swoich obrońców! Razem do zwycięstwa! - napisało na Twitterze dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy.

godz. 18.39 - Sześć ciężarówek KamAZ oznaczone literą "V" zauważone wzdłuż obwodnicy Homla na północy

godz. 18.22 - Dwa helikoptery zauważone w białoruskim Homelu w pobliżu granicy z Ukrainą

godz. 18.19 - Pentagon: nie ma dowodów na udział Białorusi w walkach na Ukrainie

Pentagon podtrzymuje swoje stanowisko, że nie ma konkretnych dowodów na udział białoruskich wojsk w walkach na Ukrainie. - Rosjanie mogą starać się stworzyć pretekst do użycia broni biologicznej lub chemicznej, jednak nie ma konkretnych szczegółów na temat sposobu i miejsca ewentualnego ataku - dodaje Pentagon.

godz. 17.55 - Białoruskie ministerstwo obrony: "To jest fake news"

Białoruskie ministerstwo obrony zaprzecza doniesieniom z Ukrainy. - Informację o rosyjskim ataku na białoruskie terytorium nazywają uważają za "fałszywą" - napisał Euromaidan Press.

godz. 17.41 - WAŻNE: Białoruś może zaatakować Ukrainę w piątek wieczorem

Jak podaje portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródło w sztabie generalnym wojsk ukraińskich, Białoruś szykuje się do inwazji na Ukrainę, która ma rozpocząć się w piątek, 11 marca ok. godziny 21.00. - Według wstępnych danych, białoruskie wojska mogą szykować się na inwazję.

Taka informacja pojawiła się tuż po tym, jak prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka oraz Władimir Putin wykonali telefony do swoich podwładnych, kiedy to Łukaszenko był w Moskwie.

Władze ukraińskie uważają, że Putin nakazał swoim wojskom zorganizowanie prowokacji poprzez zbombardowanie terenów przygranicznych z Ukrainą po stronie białoruskiej. Z kolei Łukaszenko miał polecić swoim wojskom przygotowanie ofensywy na Ukrainęm, która ma nastąpić o 21.00.

godz. 17.22 - Koniec zgromadzenia

Zgromadzenie polskich posłów i senatorów dobiegło końca.

godz. 17.10 - Sekretarz generalny NATO: Dziękujemy Polsce za odwagę

Dziękujemy Polsce za odwagę, którą wykazuje się w tych niesamowitych czasach. Podwoiliśmy obecność na wschodniej flance NATO, będziemy bronić każdego cala terytorium Sojuszu. Jesteśmy zjednoczeni bardziej niż kiedykolwiek - mówił przed polskim Zgromadzeniem Narodowym Jens Stoltenberg, Sekretarz generalny NATO. 

godz. 16.55 - Wołodymyr Zełenski rozpoczął przemówienie przed zgromadzeniem polskich posłów i senatorów

-Bracia i siostry Polacy. Gdy zostałem prezydentem, odczuwałem, że czeka nas długa droga, bo było chłodno w naszych relacjach. Gdy jest ktoś, kto bije jak bydlę, trzeba mieć kogoś, na kogo można liczyć. Kto wyciągnie do Ciebie pomocną dłoń. Nad ranem 24 lutego nie miałem wątpliwości, kto będzie taką osobą - mówił Zełenski. 

- Nie zostaliśmy sami z wrogiem. Polscy bracia i siostry są z nami - powiedział prezydent Ukrainy.

Słowa prezydenta Ukrainy spotkały się z aplauzem zgromadzonych posłów i senatorów.

godz. 16.35 - W Sejmie rozpoczęło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów 

W jego trakcie Andrzej Duda wygłosi orędzie. Wystąpienie online wygłosi również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

godz. 16.30 - Rosyjskie samoloty ostrzelały białoruską miejscowość na granicy z Ukrainą

Oceniono, że jest to prowokacja mająca na celu wciągnięcie sił zbrojnych Białorusi w wojnę przeciwko Ukrainie. Informację podaje dowództwo sił powietrznych Ukrainy.

godz. 16.20 - Przedstawiciel MSW Ukrainy: Rosjanie porwali mera miasta Melitopol

godz. 15.58 - Prezydent Andrzej Duda przybył do Sejmu. Wkrótce rozpocznie się uroczyste Zgromadzenie Posłów i Senatorów.

godz. 15.35 - W obwodzie ługańskim trwa naprawianie szkód po rosyjskich atakach

godz. 15.25 - Na północ i na zachód od Kijowa doszło do kontrataku wojsk ukraińskich

Takie same kontrataki miały miejsce na kierunku charkowskim. Nasze lotnictwo wykonało nocą potężne uderzenia na zgrupowania wroga. I to właśnie z zemsty wróg rozpoczął ataki rakietowe na lotniska w Iwano-Frankowsku, Łucku, na obwód kijowski, połtawski, charkowski, na miasto Dniepr i inne miejscowości - powiedział doradca w biurze prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

godz. 14.51 - Kanada nakłada sankcje na rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza - podaje Reuters

godz. 14.41 - Szefowie MSZ Polski i Iranu rozmawiali o rosyjskiej napaści na Ukrainę

Podczas rozmowy zostały omówione kwestie z zakresu problematyki międzynarodowej i "perspektywy politycznego uregulowania konfliktu zbrojnego, wywołanego nieusprawiedliwioną i nieuzasadnioną zbrojną napaścią Rosji na Ukrainę" - czytamy na Twitterze.

godz. 14.34 - Rosja: A. Nawalny wzywa do kontynuowania protestów

Więziony rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny wezwał Rosjan do nieprzerywania protestów przeciwko inwazji Kremla na Ukrainę. Do tej pory w Rosji zatrzymano 13,5 tysiąca protestujących przeciwko działaniom wojennym Kremla.

Odsiadujący 2,5-roczny wyrok więzienia za rzekome oszustwa Aleksiej Nawalny napisał, że w Rosji wzrasta sprzeciw wobec walk na Ukrainie. Zdaniem Nawalnego protesty przeciwko wojnie rosną w siłę i nie powinny być wstrzymywane. W jego opinii antywojenne nastroje w Rosji będą się tylko wzmacniały, bo Kreml już zdesperowany i chce zakończyć walki jak najszybciej.
Wcześniej Aleksiej Nawalny wzywał do codziennych protestów przeciwko wojnie. Według organizacji OWD-Info monitorującej opozycyjne wiece, tylko w ostatni weekend w Rosji zatrzymano pięć tysięcy protestujących przeciwko działaniom wojennym w 60 miastach Rosji. Uczestnikom protestów grozi więzienie za rozprzestrzenianie fake newsów w sprawie rosyjskich wojsk. Część postępowań w tej sprawie już wszczęto.

godz. 14.10 - W rejonie browarskim koło Kijowa toczą się walki z siłami rosyjskimi

Dodatkowo, trzy gminy w rejonie wyszogrodzkim są na skraju katastrofy humanitarnej. Sławutycz, który leży niedaleko Czarnobyla jest całkowicie odizolowany - przekazał w piątek szef administracji obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Kułeba poinformował na Telegramie, że walki toczą się w gminach Baryszówka, Kałyta i Wełyka Dymerka, które należą do rejonu browarskiego.

godz. 14.06 - Zhakowane drukarki w Rosji drukują treść związaną z wojną na Ukrainie

Grupa hakerska GhostSec poinformowała na swoim kanale na Telegramie o akcji wymierzonej w rosyjskie drukarki. Haktywiści przejęli już kontrolę nad ponad 300 urządzeniami i drukują wiadomość skierowaną do Rosjan.

godz. 13.50 - W Mariupolu brakuje gazu. Mieszkańcy muszą korzystać ze świec, by się ogrzać

godz. 13.20 - Zełenski: Już osiągnęliśmy strategiczny przełom. Jesteśmy już w drodze do zwycięstwa

Nowe przemówienie prezydenta Ukrainy można oglądać na jego profilu w mediach społecznościowych. W wystąpieniu Zełenski mówi o przełomie, który doprowadzi Ukrainę do zwycięstwa.

godz. 13.14 - Wielka Brytania nakłada kolejne sankcje

Wielka Brytania ogłosiła sankcje wobec 386 członków rosyjskiego parlamentu, którzy głosowali za uznaniem niepodległości dwóch samozwańczych "republik ludowych" w Ukrainie.

Politycy będą mieli zakaz podróżowania do Wielkiej Brytanii i dostępu do wszelkich aktywów przechowywanych w kraju - informuje "The Guardian"

godz. 12.58 - 29 Rosjan zatrzymaych w Sumie

Dystrykt Romeński w regionie Sumy donosi o 29 schwytanych rosyjskich najeźdźcach.

godz. 12.47 - Trwa spotkanie Władimira Putina z Aleksandrem Łukaszenką w Moskwie

Jak informuje RIA Novosti, Łukaszenko powiedział, że "Ukraina szykowała się do uderzenia nie tylko na Donbas, ale i na Białoruś" i stałoby się tak, gdyby nie "wyprzedzający atak".

Z kolei według The Spectator Index, prezydent Rosji miał powiedzieć, że w rozmowach z Ukrainą można odnotować "pozytywne" zmiany. 

RIA Novosti informuje, że - według Putina - "ZSRR zawsze żył pod sankcjami i odnosił sukcesy".

godz. 12.44 - Marriott zamyka biuro w Moskwie i zawiesza otwieranie nowych hoteli w Rosji 

Informacje podaje NEXTA.

godz. 12:40 - Morawiecki: Dzisiaj ukraina walczy także o nas

- Dzisiaj Ukraina walczy także o was, bo jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, wymorduje tam dziesiątki tysięcy ludzi albo więcej, to potem przyjdzie po kolejne kraje. Dzisiaj Rada Europejska ma szansę zmienić skompromitowaną politykę wobec Rosji - powiedział w Paryżu Mateusz Morawiecki.

godz. 12.30 - Od początku rosyjskiego ataku zginęło 78 dzieci

Od początku rosyjskiego ataku, na Ukrainie zginęło co najmniej 78 dzieci. Poinformowała o tym ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Jak dodała, intensywność walk w rejonie kilku miast, w tym Mariupola i Wołnowachy, sprawia, że nie można ustalić dokładnej liczby ofiar.

Wczoraj Ludmyła Denisowa apelowała: "Ukraina płaci ogromną cenę za rosyjską inwazję militarną na kraj, okrucieństwa rosyjskich agresorów i pogwałcenie przez nich wszystkich konwencji. Płaci życiem dzieci, przyszłością naszego narodu. Nalegam, aby kraje NATO pomogły powstrzymać rosyjski terroryzm - zamknijcie niebo nad Ukrainą".

godz. 12.00 - Mapa działań wojennych na Ukrainie od początku wojny

Grafikę opublikował Instytut The Study of War.

godz. 11.56 - Spotkanie Putina z Zełenskim niewykluczone

"Nikt nie wyklucza spotkania Putina z Zełenskim i, jak uważa Kreml, jest to koncepcyjnie możliwe" - donosi zespół prasowy Kremla.

godz. 11.31 - W Charkowie trwają rosyjskie ataki bombowe

Zniszczonych zostało już 48 szkół - poinformował w piątkowym wywiadzie telewizyjnym mer Charkowa Ihor Terechow.

godz. 11.28 - Wojna w Ukrainie nie powinna przerodzić się w wojnę NATO z Rosją

- Taka sytuacja doprowadziłaby do wielkiej liczby ofiar - powiedział w piątek przed południem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jak dodał, "NATO rozumie frustrację Ukrainy" spowodowaną niechęcią sojuszu do zamknięcia nieba nad krajem objętym wojną, "ale eskalacja doprowadzi do ofiar i cierpienia poza granicami kraju".

godz. 11.08 - Premier M.Morawiecki o przyszłym członkostwie Ukrainy w UE

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wszystkie kraje Unii Europejskiej zgadzają się na wstąpienie Ukrainy do Wspólnoty. Na szczycie Unii w Wersalu pod Paryżem przyjęto deklarację w tej sprawie.

Szef rządu powiedział dziennikarzom po przyjeździe na obrady drugiego dnia szczytu, że Polska jest wśród krajów, które chcą szybszej integracji Kijowa z Brukselą. Z drugiej strony - mówił premier - jest Holandia, która chce spowolnić proces. Jednak - jak podkreślił - z zapisów deklaracji wynika, że wszystkie kraje zgadzają się, by Ukraina przystąpiła do Unii Europejskiej.
Premier poinformował, że podczas szczytu rozmawiano też o uchodźcach z Ukrainy. Szef rządu zapewnił również, że do Polski będą "płynęły szerokim strumieniem" środki pomocowe w związku z napływem ukraińskich uchodźców. Mateusz Morawiecki mówił, że apelował o taką pomoc.

Wczoraj, podczas pierwszego dnia szczytu unijni, liderzy omawiali też kwestię uniezależnienia się Wspólnoty od rosyjskich źródeł energii. Plan Komisji Europejskiej zakłada, że stanie się to do 2027 roku.

godz. 11.02 - Ostrzelano szpital psychiatryczny niedaleko miasta Izium w obwodzie charkowskim

To północny wschód Ukrainy. 

- Okupant ponownie dokonał brutalnego ataku na ludność cywilną. Po zbrodni wojennej w Mariupolu, dziś wróg uderzył bezpośrednio w szpital psychiatryczny - przekazał szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow na Facebooku.

Syniehubow poinformował, że w szpitalu znajdowało się 330 osób, z czego 73 zostały już ewakuowane. 10 osób porusza się na wózkach inwalidzkich.

godz. 10.43 - Psy Hank i Tana służą w szeregach ukraińskiej Gwardii Narodowej

godz. 10.16 - Od początku wojny doszło do 26 ataków na obiekty opieki zdrowotnej na Ukrainie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała na Twitterze, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę doszło do 26 ataków na obiekty opieki zdrowotnej w tym kraju. Zginęło 12 osób, a 34 zostały ranne. Dane zawierają także ofiary ataku na szpital położniczy w Mariupolu.

godz. 10.11 - Trwa spotkanie rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Moskwie

Siergiej Szojgu, minister obrony Federacji Rosyjskiej powiedział Władimirowi Putinowi, że atak na Ukrainę "idzie zgodnie z planem". Szojgu przekazał również, że ponad 16 tys. ochotników z Bliskiego Wschodu jest gotowych wspomóc armię rosyjską.

godz. 9.50 - Nocny atak rakietowy na Baryszówkę na wschód od Kijowa

Jak poinformował w Telegramie Ołeksij Kułeba,szef władz obwodowych - wiadomo o czterech rannych cywilach. Według portalu Hromadske w wyniku ostrzału całkowicie zniszczony został budynek z 60 mieszkaniami, a częściowo - cztery bloki wielopiętrowe i 10 domów.

godz. 9.42 - Trwa doskonalenie umiejętności rzucania koktajli Mołotowa przez obronę terytorialną sił zbrojnych Ukrainy

godz. 9.24 - Około 250 osób ewakuuje się z Enerhodaru

Z Enerhodaru do Zaporoża wyjechała kolumna ewakuacyjna, w której są pojazdy Czerwonego Krzyża i mieszańcy jadący swoimi samochodami – podały władze obwodowe.

O możliwości wyjazdu z miasta w kolumnie razem z Czerwonym Krzyżem, który wcześniej dostarczył tam pomoc humanitarną, poinformowano w czwartek.

W kolumnie jest ok. 50 samochodów osobowych i pięć ciężarówek – podano. W Enerhodarze mieszkają pracownicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

godz. 9.16 - Łukaszenka spotka się z Putinem

Białoruski przywódca wylądował w Moskwie, gdzie ma spotkać się z rosyjskim dyktatorem.

godz. 9.15 - Łuck: 2 ofiary śmiertelne ataku na lotnisko, 6 zostało rannych

Dwie osoby zginęły a sześć zostało rannych w piątkowym ataku bombowym sił rosyjskich na lotnisko w pobliżu Łucka w obwodzie wołyńskim – poinformował szef władz obwodowych Jurij Pohulajko.

Zabici to dwaj wojskowi. Trwa akcja ratunkowa.

godz. 9.10 - Browary: rosyjskie pociski spadły w pobliżu szkoły i na autostradę

W nocy doszło do nalotu na Browary w obwodzie kijowskim. Pociski spadły w pobliżu szkoły i na autostradzie. Według wstępnych ustaleń nie było ofiar.

godz. 8.50 - Premier Węgier: UE nie nałoży sankcji na gaz i ropę z Rosji

Unia Europejska nie nałoży sankcji na gaz ziemny i ropę naftową z Rosji - przekazał premier Węgier Wiktor Orban w nagraniu zamieszczonym na Facebooku. "Najważniejsza dla nas kwestia została rozstrzygnięta korzystnie: nie będzie sankcji, które dotyczyłyby gazu czy ropy, więc dostawy energii na Węgry w najbliższym czasie są zabezpieczone" - powiedział Orban, cytowany przez agencję Reutera. 

Sankcje przeciwko Rosji za jej atak na Ukrainę są jednym z tematów szczytu UE, rozpoczętego w czwartek w Wersalu.

godz. 8.45 - Mer Łucka: wiadomo o jednej ofierze śmiertelnej ataku rakietowego na lotnisko

Mer Łucka Ihor Poliszczuk poinformował w piątek, że w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na lotnisko w tym mieście zginęła jedna osoba. „W lotnisko uderzyły trzy rakiety. Jest zabity. Ustalamy informację o zabitych i rannych” – powiedział Poliszczuk, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. W piątek wcześnie rano rosyjskie lotnictwo zaatakowało lotniska w Łucku i Iwano-Frankowsku na zachodzie Ukrainy.

godz. 8.43 - 4 wybuchy w Łucku

godz. 8.35 - Wicepremier Ukrainy liczy na ewakuację Mariupola

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wyraziła nadzieję, że dzisiaj (11 marca) uda się wreszcie
otworzyć "korytarz humanitarny" dla Mariupola, dzięki czemu cywile będą mogli opuścić to oblężone miasto na południowym wschodzie kraju.

Próby zapewnienia bezpiecznego wyjścia cywilów z Mariupola trwają od blisko tygodnia, dotąd bez efektu. Wczoraj wicepremier Wereszczuk alarmowała, że miasto jest całkowicie zablokowane - nie można do niego dostarczyć leków i jedzenia. W Mariupolu nie ma też wody ani prądu.

Rosyjskie ministerstwo obrony zapowiedziało co prawda, że ogłosi dzisiaj zawieszenie broni i otworzy "korytarze humanitarne" z Mariupola oraz z Kijowa, Sum, Charkowa i Czernihowa, jednak poprzednie tego rodzaju próby nie powiodły się. Obie strony oskarżały się wzajemnie o zrywanie zawieszenia broni.

godz. 8.03 - Zniszczony stadion w Czernihowie

W mieście Czernihów na północy Ukrainy nie ma wody - po tym jak rosyjski nalot uszkodził sieć wodociągową. Informuje o tym firma Chernihiw-wodo-kanał, która podaje też, że zlokalizowano uszkodzenie i że naprawa zajmie od trzech do czterech godzin.
Czernihów, położony 140 kilometrów na północ od Kijowa, jest pod stałym ostrzałem ze strony rosyjskiej artylerii i lotnictwa. W środę informowano, że rosyjskie pociski wywołały pożar dziesięciu domów w okolicznych wsiach oraz uderzyły w główną ulicę Czernihowa, gdzie zabiły jedną osobę i raniły dwie. Z powodu walk w regionie około stu osiedli nie ma prądu.

godz. 8.02 - Pod Kijowem kadyrowcy nie pozwalają na odwrót sił rosyjskich

Pod Kijowem stacjonują kadyrowcy, którzy nie pozwalają na odwrót wojsk rosyjskich - przekazał deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej z prezydenckiej frakcji Sługa Narodu Fiodor Wenisławski cytowany przez Ukrainską Prawdę.

"Mamy informacje, że wśród sił okupantów są tworzone +oddziały zaporowe+, które nie pozwalają żołnierzom na odwrót. Oznacza to, że jest odtwarzany sposób prowadzenia wojny przez Hitlera i Stalina" - skomentował Wenisławski.

Według deputowanego takie oddziały zaporowe kadyrowców, czyli czeczeńskich sił specjalnych, podlegających sterowanemu z Kremla przywódcy Czeczenii Ramzanowi Kadyrowowi, stacjonują w okolicy Kijowa - Zbiornika Kijowskiego, Irpinu, Hostomelu, Buczy. Mają one za zadania uniemożliwiać rosyjskim żołnierzom unikania walki z siłami zbrojnymi Ukrainy.

Wenisławski widzi w tym powód do optymizmu, "ponieważ wróg jest potężny, ale nie niepokonany".

W czasie II wojny światowej oddziały zaporowe wystawiało NKWD.

godz. 7.11 - Wybuchy w wielu częściach Ukrainy

W Internecie pojawiają się kolejne materiały i informacje o eksplozjach w rejonach Dniepru, Łucka, Wołynia i Równego.

godz. 7.09 - Media informują wybuchach w Łucku i Iwano-Frankiwsku na zachodzie kraju

O wybuchach w Łucku i Iwano-Frankiwsku na zachodzie Ukrainy oraz w Dnieprze na wschodzie informują ukraińskie media.

Portal Hromadske podaje, że w Łucku i Dnieprze są to pierwsze ataki od początku rosyjskiej agresji. Piątek jest 16. dniem ataku Rosji na Ukrainę.

W Łucku w obwodzie wołyńskim w wyniku ataków nie działają dwie kotłownie – podała agencja UNIAN.

Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowała, jak dotąd, o jednej ofierze śmiertelnej w Dniprze. W ataku lotniczym, ok. godz. 05.10 czasu polskiego zrzucono trzy bomby.

godz. 7.07 - W czwartek z regionu Sum ewakuowano 20 tys. osób

W czwartek z regionu Sum ewakuowano 20 tys. osób - napisał na Telegramie szef Połtawskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Dmytro Łunin.

"W czwartek 10 marca 20 tys. osób opuściło korytarzem humanitarnym region Sum. Autobusy przyjeżdżają do Łubni, skąd ewakuowani będą podróżować dalej pociągiem na zachód kraju" - napisał Łunin.

Łubnie położone są w graniczącym z obwodem sumskim obwodzie połtawskim.

W czwartek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała o 60 tys. ludzi, których w ciągu dwóch dni przewieziono do Połtawy - stolicy obwodu połtawskiego - z Sum, Trościańca i Krasnopola w obwodzie sumskim.

(Fot. Siły Zbrojne Ukrainy)

Wcześniejsze wydarzenia - W RELACJI LIVE - TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies