Logo Radio Łódź
Ostrzeżenie
Strona zawiera materiały przeznaczone wy­łącz­nie dla osób dorosłych powyżej 18 roku życia.
Treści tych nie należy udostępniać osobom poniżej 18 roku życia.
Nie jestem pełnoletni, wracam na stronę główną

Jestem pełnoletni, przechodzę o artykułu

Potwierdzenie pełnoletności jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na zapoznanie się z publikacją.

Wojna na Ukrainie - 18. dzień rosyjskiej inwazji. Pociski uderzyły w Jaworów - niecałe 30 km od Polski

To już 18. dzień wojny na Ukrainie. W nocy wojska rosyjskie przypuściły atak lotniczy na Międzynarodowe Centrum Utrzymania Pokoju i Bezpieczeństwa w Jaworowie, niedaleko Lwowa. Zginęło 35 osób, a 134 zostało rannych.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 23.55 - Netblocks potwierdza blokadę Instagrama

godz. 23.25 - Negocjacje z Rosją jutro o 10:30 za pośrednictwem łącza wideo - informuje David Arahamia, członek ukraińskiego zespołu negocjacyjnego

godz. 22.27 - Chorwaccy kibice Dynama z Zagrzebia poparli Ukrainę

godz. 22.05 - Chiny przeciw eskalacji na Ukrainie - oświadczenie ambasady Chin w USA

Priorytetem Chin jest zapobieżenie eskalacji na Ukrainie - poinformował Lyu Pengyu rzecznik prasowy ambasady Chin w Stanach Zjednoczonych. "Obecna sytuacja na Ukrainie jest niepokojąca. Nie chcielibyśmy, żeby wymknęła się spod kontroli" - napisano w oświadczeniu.

Wcześniej media podały, że Rosja zwróciła się do Chin o przekazanie broni. 

godz. 21.34 - Rosja prosi Chiny o wsparcie militarne i gospodarcze

Rosja poprosiła Chiny o wsparcie militarne i gospodarcze, po tym, jak Putin rozpoczął swoją inwazję na Ukrainę na pełną skalę, mówią amerykańscy urzędnicy. Jake Sullivan planuje spotkać się w poniedziałek z Yang Jiechi w Rzymie, aby omówić wojnę i rolę Chin.

godz. 21.17 - Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy w szpitalu wojskowym w Kijowie

godz. 21.01 - Eksplozja w Charkowie na Prospekcie Moskiewskim

godz. 20.51 - Fotografka Anna Negoda uchwyciła okropności wojny, z którą musiała się zmierzyć ona i tysiące cywilów

godz. 20.28 - Boris Johnson: będziemy szukać sposobów na wzmocnienie terytorialnej obrony Ukrainy

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że jego kraj będzie szukać sposobów na wzmocnienie terytorialnej obrony Ukrainy. Do telefonicznej rozmowy dwóch przywódców doszło po południu.

Brytyjski premier zapowiedział, że temat wzmacniania Ukrainy poruszy na wtorkowym spotkaniu z przedstawicielami Połączonych Sił Ekspedycyjnych Zjednoczonego Królestwa
Przywódcy obu krajów potępili zamordowanie amerykańskiego dziennikarza Brenta Reynauda, który zginął z rak rosyjskich żołnierzy w Irpieniu pod Kijowem oraz uprowadzenie merów miast Dniprorudne oraz Melitopol na południu Ukrainy.

Boris Johnson podkreślił, że "barbarzyńskie" działania Putina "wystawiają na próbę nie tylko Ukrainę, ale i całą ludzkość"

godz. 20.07 - Minister Zbigniew Rau z wizytą w Nowym Jorku

Tematami rozmów szefa MSZ z przedstawicielami Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku będą: rosyjska agresja wobec Ukrainy i sytuacja humanitarna związana z uchodźstwem z tego kraju.

godz. 19.49 - Ministerstwo Zdrowia o przekazywaniu pacjentów z Ukrainy do szpitali w innych krajach UE

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że rozpoczęło proces przekazywania pacjentów z Ukrainy leczonych w Polsce do szpitali w innych państwach Unii Europejskiej. Jak napisano na Facebooku, w drodze do Włoch jest już pierwsza trójka małych pacjentów.

"Nasze zabiegi i wsparcie europejskiej komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności Steli Kiriakidu, przyniosły pierwsze rezultaty. Polska nie pozostanie sama w opiece nad pacjentami z Ukrainy. Czas na solidarność europejską"- napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował wcześniej, że w polskich szpitalach jest leczonych 1759 obywateli Ukrainy, w tym prawie 900 dzieci. Dodał, że w ciągu ostatnich trzech liczba uchodźców wymagających hospitalizacji wzrosła o niemal 600 osób.

Wiceminister Waldemar Kraska zapewnił, że Ukraińcy wymagający leczenia mogą korzystać bezpłatnie z polskiej służby zdrowia na takich samych zasadach jak Polacy.
Według wstępnych szacunków NFZ w przypadku miliona uchodźców z Ukrainy, ich koszt leczenia wyniesie około 200 milionów złotych miesięcznie.

 

godz. 19.35 - Rosyjscy żołnierze rabują sklepy na okupowanych terenach Ukrainy

godz. 19.19 - Biały Dom ostrzega Moskwę przed uderzeniem w Polskę

Doradca prezydenta Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oświadczył, że w przypadku ataku na Polskę NATO odpowie z pełną mocą.

W wywiadzie dla telewizji CBS Jake Sullivan został zapytany jaka będzie reakcja USA jeśli dojdzie do ataku na terytorium Polski. „Prezydent wielokrotnie jasno deklarował, że Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami będą bronić każdego cala terytorium NATO, dosłownie każdego cala. Gdyby doszło do ataku militarnego na terytorium NATO, spowodowałoby to uruchomienie artykułu 5 i odpowiedzielibyśmy na to pełną mocą sojuszu” - powiedział Sullivan.

Doradca amerykańskiego prezydenta zastrzegł, że Stany Zjednoczone nie będą się bezpośrednio angażować militarnie na terytorium Ukrainy. Zapowiedział jednak kontynuowanie dostaw uzbrojenia oraz zaostrzanie sankcji wobec Rosji.

godz. 18.57 - W czarnobylskiej elektrowni atomowej wznowiono dostawy prądu.

Do ich przerwania doszło w środę. Uszkodzona została linia energetyczna doprowadzająca energię elektryczną do obiektu. Ukraińskie władze ostrzegały, ze na terenie elektrowni przechowywane jest wypalone paliwo jądrowe, które potrzebuje stałego chłodzenia Jest ono możliwe właśnie dzięki dostawom prądu.

"W elektrowni jądrowej w Czarnobylu przywrócono zasilanie - teraz systemy chłodzenia wypalonych zestawów jądrowych będą znów działać w normalnym trybie, a nie z wykorzystaniem zasilania awaryjnego" - poinformował minister energetyki Herman Hałuszczenko.

"Dzisiaj, dzięki niewiarygodnemu wysiłkowi specjalistów NEK Ukrenergo, naszych specjalistów jądrowych i elektryków, udało się przywrócić zasilanie elektrowni jądrowej w Czarnobylu, która została zajęta przez rosyjskich okupantów" - dodał we wpisie na Telegramie. Wyraził również uznanie wszystkim bohaterskim specjalistom, którzy "ryzykując własnym zdrowiem i życiem" starali się zapobiec katastrofie zagrażającej całej Europie.

godz. 18.39 - Dużą kolumnę sprzętu wojskowego zaobserwowano niedaleko Homla na Białorusi 

godz. 18.19 - Antywojenna demonstracja w Berlinie

godz. 17.56 - Turcja prosi Rosję o pomoc w ewakuacji obywateli tureckich z Mariupola 

godz. 17.29 - Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba: najemnicy walczący po stronie Rosji są zbrodniarzami

Ukraina - Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba ostrzegł w niedzielę na Twitterze obywateli państw trzecich, którzy chcieliby przyłączyć się do walki po stronie rosyjskiej, by tego nie robili. Nawet jeśli przeżyjecie, czeka was trybunał - zapowiedział.

"Rosja prowadzi agresję na Ukrainę. Ostrzegam cudzoziemców, którzy mogą chcieć przyłączyć się do rosyjskich sił prowadzących inwazję - nie róbcie tego. Uruchomiliśmy już sprawy w sądach międzynarodowych. Nawet jeśli przeżyjecie, będziecie zbrodniarzami wojennymi. Nie jest to warte pieniędzy ani czegokolwiek innego" - napisał Kułeba.

godz. 17.16 - Irlandia przyjmie 5,5 tys. uchodźców z Ukrainy

godz. 16.57 - Atak na szkołę w Mikołajewie

W Obwodzie Mikołajewskim, na południu Ukrainy, rosyjska artyleria ostrzelała budynek szkoły. Pod gruzami znajdują się ludzie. Według szefa lokalnej administracji w szkole przebywały osoby, które chroniły się przed bombardowaniem lotniczym. "Jakim trzeba być moralnym potworem, żeby dawać i wypełniać takie rozkazy" - napisał Witalij Kim.
Liczba ewentualnych ofiar nie jest dotąd znana.

W samym tylko Mikołajowie, w wyniku ataków lotniczych zginęło 9 osób. Tymczasem w pobliskim Chersonie przeciwko rosyjskiej okupacji protestowały tysiące osób.Miasto zostało zajęte na początku marca. Demonstranci zgromadzili się w centrum miasta, głośno wyrażali sprzeciw wobec obecności w ich mieście rosyjskich okupacyjnych wojsk. Skandowano: „Chersoń to Ukraina!”, "Do domu, do domu, dopóki jeszcze żywi!". Według świadków rosyjscy żołnierze mieli otworzyć ogień.

godz. 16.39 - Zapowiedź kolejnych sankcji wobec Rosji

Francuski minister spraw zagranicznych powiedział, że nowy pakiet sankcji wejdzie w życie w najbliższej przyszłości. Sankcje dotkną importu żelaza i stali z Rosji oraz eksportu dóbr luksusowych. Będzie zakaz wszelkich inwestycji w sektorze naftowym i nowa lista sankcyjna oligarchów.

godz. 16.17 - Papież wystąpił z kolejnym apelem o wstrzymanie masakry na Ukrainie

Papież Franciszek w niedzielę gorąco apelował o zakończenie „masakry” na Ukrainie, mówiąc, że ataki na ludność cywilną nie mają uzasadnienia

Franciszek spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański na placu świętego Piotra. Po modlitwie papież przypomniał o tragedii Mariupola na Ukrainie, gdzie w wyniku rosyjskiego ostrzału poległo bardzo wielu cywili.

"Barbarzyńskie zabijanie dzieci, niewinnych i bezbronnych ludzi, nie ma żadnego uzasadnienia strategicznego. Trzeba przerwać tę agresję zbrojną, zanim zamieni miasta w cmentarze. W imię Boga proszę, wstrzymajcie tę masakrę".

Franciszek zaapelował o przyjmowanie ukraińskich uchodźców, w których obecny jest Chrystus i podziękował wszystkim, którzy to czynią, tworząc wielką sieć solidarności. Po raz kolejny wezwał do negocjacji i utworzenia bezpiecznych korytarzy humanitarnych dla ludności cywilnej. Wezwał diecezje i wspólnoty religijne do intensywnej modlitwy o pokój.

godz. 15.58 - Rosja oskarżona o użycie bomb fosforowych

Szef policji w Popasnej, w regionie ługańskim, Oleksij Biłoszycki oskarżył siły rosyjskie o użycie bomb fosforowych. Prawo międzynarodowe zabrania używania pocisków z białego fosforu na gęsto zaludnionych obszarach cywilnych, ale pozwala na używanie ich na otwartych przestrzeniach jako osłony dla żołnierzy.

"Amunicja fosforowa. Niszcząca, destrukcyjna, demolująca siła. Ją właśnie naziści nazywali „Brennende Zwiebel” (Płonąca cebula). Taką właśnie rasiści spuszczają na nasze miasta. Niesamowite cierpienie, pożary" - napisał na swoim profilu społecznościowym Oleksij Biłoszycki. "Wyzwoliciele w całej okazałości. Bydło, nie ludzie" - dodał.

Wcześniej dowódca wojskowy Pawło Kirilenko poinformował, ze w nocy doszło do ostrzału pociągu ewakuującego ludzi z Donbasu do zachodniego Lwowa. Jedna osoba zginęła.

godz. 15.37 - Ponad 2000 ofiar w Mariupolu od 24 lutego

Ponad 2100 mieszkańców oblężonego ukraińskiego miasta portowego Mariupol zostało zabitych od początku działań wojennych, poinformowały w niedzielę lokalne władze

godz. 15.19 - Demonstracja z ukraińskimi flagami w Berdiańsku

W Berdiańsku, okupowanym przez Rosjan mieście na południu Ukrainy nad Morzem Azowskim, wielu ludzi uczestniczyło w niedzielę w proukraińskiej demonstracji - podał portal Ukraińska Prawda.

Portal opublikował nagranie, na którym widać ludzi wznoszących hasła: "Berdiańsk - to Ukraina!", "Kto my? - Ukraińcy!". Ludzie, którzy idą ulicami, niosą ze sobą ukraińskie flagi państwowe.

Liczbę demonstrujących Ukraińska Prawda ocenia na "setki bądź tysiące", nie podając konkretnych danych.

godz. 14.54 - Ukraiński sztab generalny: "Rosja sprowadza wojowników z Syrii, Serbii i Górnego Karabachu na Ukrainę"

- Rosja przegrupowuje swoje wojska na ofensywę - przestrzega sztab generalny wojsk ukraińskich.

godz. 14.32 - New York Times: "Jesteśmy głęboko zasmuceni wiadomością o śmierci Brenta Renauda"

Redakcja The New York Times wydała krótkie oświadczenie w sprawie śmierci reportera Brenta Renauda. - Brent był utalentowanym filmowcem, który współtworzył The Times przez wiele lat - czytamy w oświadczeniu.

Amerykańska redakcja zdementowała jednak informację, jakoby zastrzelony dziennikarz został wysłany na Ukrainę przez NYT. - Wcześniejsze relacje mediów o tym, że Brent pracował dla The Times, sugerowały się faktem znalezienia przy zmarłym legitymacji prasowej wydanej przez NYT wiele lat wcześniej.

godz. 14.31 - Atak rakietowy w okolicach wsi Kutuzowka w obwodzie charkowskim

godz. 14.02 - Ranny dziennikarz NYTimes: "Nagle zaczęli do nas strzelać"

W sieci pojawiło się nagranie dziennikarza, który zostały ranny po ostrzale wojsk rosyjskich. Jego kolega, Brent Renoud zginął na miejscu.

- Przechodziliśmy przez pierwszy most w Irpieniu, chcieliśmy nagrać uciekających uchodźców - opowiada ranny dziennnikarz. - Ktoś zaoferował nam przejazd samochodem przez drugi most, więc wsiedliśmy. Kiedy mijaliśmy punkt kontrolny, nagle zaczęli do nas strzelać. Kierowca zawrócił, próbując uciec. Oni wciąż do nas strzelali. Mój kolega Brent został postrzelony w szyję. Rozdzielono nas, mnie wrzucono do ambulansu.

godz. 13.53 - Nie żyje dziennikarz The New York Times Brent Renoud

- 51-letni korespondent Brent Renaud zginął po ostrzale wojsk rosyjskich. Inny dziennikarz jest ranny - informuje KyivPost. Tę informację potwierdziły inne agencje prasowe.

godz. 13.36 - Rosjanie oddali strzały ostrzegawcze do tłumu demonstrantów w Chersoniu

godz. 13.10 - Najnowsze wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego

godz. 12.49 - Mieszkańcy okupowanego Melitopola nie kryją swoich odczuć do nałożonego "zakazu demonstracji"

- Rosyjscy okupanci w Melitopolu ogłosili, że "demonstracje są zabronione". Ukraińcy się z tym nie zgadzają - relacjonuje portal UkraineWorld.

godz. 12.45 - "Berdiańsk to Ukraina!" - protesty przeciw rosyjskiej inwazji

- Mieszkańcy Berdiańska na Ukrainie wyszli na ulice, by protestować przeciwko rosyjskiej inwazji. Krzyczą: "Berdiańsk to Ukraina!" - relacjonuje dziennikarka Telewizji Biełsat Hanna Liubakowa.

godz. 12.38 - Izrael i Turcja mediatorami rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą, informuje Myhajlo Podoljak

Ukraina współpracuje z Izraelem i Turcją, którzy mają prowadzić mediacje. Trwają prace nad lokalizacją i ramami rozmów pokojowych z Rosją - informuje doradca prezydenta Ukrainy i negocjator Myhajlo Podoljak, cytowany przez agencję Reutera.

godz. 12.30 - Wołodymyr Zełenski po rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Bułgarii Kiryłem Petkowem

- Odbyłem rozmowy z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i premierem Bułgarii Kiryłem Petkowem. Poinformowałem o przebiegu ukraińskiej obrony oraz o zbrodniach rosyjskiego agresora. Doceniamy zaoferowaną pomoc i wsparcie Unii Europejskiej dla ukraińskiej intergracji - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

godz. 11.57 - Liczba ofiar ataku niedaleko Lwowa wzrosła do 35, podaje gubernator obwodu lwowskiego

Gubernator obwodu lwowskiego Maksym Kozycki poinformował o kolejnych ofiarach ataku lotniczego na Międzynarodowe Centrum Utrzymywania Pokoju i Bezpieczeństwa w Jaworowie. - Zginęło 35 osób, a 134 zostały ranne. Strażacy ugasili pożar, co umożliwiło im później wejście na teren zbombardowanego centrum - powiedział gubernator Kozycki.

godz. 10.55 - Prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie dla BBC: "Użycie broni masowego rażenia może zmusić NATO do interwencji"

Użycie broni masowego rażenia przez Rosję na Ukrainie może zmusić NATO do interwencji militarnej, powiedział polski prezydent.

W rozmowie z BBC, zapytano Andrzeja Dudę o to, czy Władimir Putin może szykować się do użycia broni chemicznej. - To jest coś, czego świat nie widzał na taką skalę od czasów II wojny światowej. Myślę, że Putin może teraz użyć wszystkiego, szczególnie jak jest w tak trudnej sytuacji. Politycznie, on już tę wojnę przegrał, a militarnie - Putin również nie wygrywa - twierdzi prezydent Duda.

Reporterka BBC spytała prezydenta, czy użycie broni masowego rażenia może doprowadzić do interwencji NATO. - Oczywiście, wszyscy mają nadzieję, że Putin się nie odważy. Ale... jeżeli użyje broni masowego rażenia, to to by zmieniło sytuację diametralnie. Na pewno Sojusz Północnoatlantycki musiałby usiąść przy stole i poważnie przemyśleć, co zrobić dalej, bo to byłaby groźna sytuacja nie tylko dla Europy, ale też dla świata.

godz. 10.43 - Wiadomość do losowego Rosjanina - programiści Squad3o3 w walce z rosyjską propagandą

Użytkownicy z całego świata używają strony http://1920.in do wysłania wiadomości do różnych Rosjan o wojnie na Ukrainie. Witryna została opracowana przez zespół programistów Squad 3o3, którzy są w posiadaniu ponad 20 milionów numerów telefonicznych oraz prawie blisko 140 milionów adresów e-mail należących do Rosjan.

Strona losowo generuje numery i adresy e-mail z bazy danych i pozwala każdemu człowiekowi na świecie do wysłania wiadomości. Można napisać swoją lub użyć uprzednio przygotowanej. Wszystko w jednym celu - ominąć kremlowską cenzurę i poznać prawdę o inwazji na Ukrainę.

godz. 09.45 - MSWiA: "Prawie 80 tysięcy osób osób odprawionych przez Straż Graniczną"

godz. 09.38 - 9 osób zginęło podczas nalotu bombowego na Jaworów, niedaleko Lwowa.

- W wyniku ataku lotniczego na centrum utrzymania pokoju i bezpieczeństwa w Jaworowie zginęło 9 osób, a 57 osób zostało rannych - poinformował gubernator obwodu lwowskiego Maksym Kozytski.

Według informacji gubernatora, na centrum w Jaworowie uderzyło co najmniej 30 pocisków.

godz. 09.33 - Konduktor nie żyje po ataku Rosjan na pociąg ewakuacyjny w obwodzie donieckim

- Pociąg ewakuacyjny uderzony przez szrapnel pocisku w obwodzie donieckim. Jeden konduktor pociągu został zabity, a drugi jest ranny - relacjonuje The Kyiv Independent.

godz. 09.27 - Mer Dniprorudnego porwany, informuje gubernator obwodu zaporoskiego

- Gubernator obwodu zaporoskiego informuje, że mer miasta Dniprorudne został porwany. Wcześniej, okupanci porwali mera Melitopola i torturowali go za odmowę wspólpracy - relacjonuje portal NEXTA.

godz. 09.12 - Rosjanie stracili ponad 12 tysięcy żołnierzy od początku inwazji, podaje sztab generalny wojsk ukraińskich

 

Według szacunków sił ukraińskich, Rosjanie stracili 74 samoloty i 86 śmigłowców, a także ponad 12 tys. żołnierzy. Oprócz tego siły ukraińskie zniszczyły 374 czołgi, 1226 pojazdów opancerzonych, 140 systemów artyleryjskich, 62 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 34 systemy obrony przeciwlotniczej, 600 samochodów, 3 okręty, 60 cystern z paliwem oraz 7 samolotów bezzałogowych.

godz. 09.06 - Krajobraz po bombardowaniu Basztanki w obwodzie mikołajowskim

- Służby ratownicze wyciągały ludzi z gruzów zawalonych budynków - relacjonuje portal NEXTA.

godz. 08.59 - Rosyjskie ataki "precyzyjnie trafiają w cele cywilne"

W sieci pojawiło się kolejne nagranie z miejsca nalotu bombowego w Czernihowie. - Rosyjskie ataki bardzo precyzyjnie uderzają w cele cywilne - napisał jeden z dziennikarzy.

godz. 08.55 - Minister obrony Ukrainy: "To nowy atak terrorystyczny na pokój i bezpieczeństwo przy granicy z UE i NATO"

- Rosja zaatakowała Międzynarodowe Centrum Utrzymania Pokoju i Bezpieczeńśtwa, niedaleko Lwowa. Pracują tam zagraniczni instruktorzy. Informacje o ofiarach wciąż są weryfikowane. To jest nowy atak terrorystyczny na pokój i bezpieczeństwo przy granicy z UE i NATO. Trzeba podjąć działania, by to zatrzymać. Zamknijcie niebo! - domaga się szef ukraińskiego MON na Twitterze.

godz. 08.48 - Jedna osoba nie żyje, siedem zostało rannych po uderzeniu pocisku w czernihowski blok mieszkalny

- Nalot uderzył dziś rano w blok mieszkalny w Czernihowie. Większość budynku zawaliła się, zabijając jedną osobę i raniąc siedem (prawdopodobnie dlatego, że w budynku nie było ludzi) - napisał jeden z dziennikarzy.

godz. 08.40 - Czwarta runda negocjacji możliwa: "Odbędą się po wypracowaniu prawnych formatów"

- Czwarta runda negocjacji między Ukrainą a Rosją odbędzie się po wypracowaniu "prawnych formatów" - powiedział w jednym z wywiadów doradca szefa kancelarii prezydenta Zełenskiego Myhajlo Podoljak.

godz. 08.38 - Ponad 1,6 mln osób przyjechało do Polski z Ukrainy od początku wojny, podaje Straż Graniczna

godz. 08.28 - Brytyjskie ministerstwo obrony: "Rosjanie płacą wysoką cenę za każdy swój atak dzięki oporowi wojsk ukraińskich"

Rosjanie płacą wysoką cenę za każdy swój atak, twierdzi brytyjskie ministerstwo obrony w najnowszym raporcie wywiadowczym. - Ukraińskie siły zbrojne wciąż stawiają zagorzały opór w całym kraju. 

Według informacji pozyskanych przez brytyjski wywiad, wojska rosyjskie próbują zamknąć siły ukraińskie na wschodzie kraju poprzez natarcie w kierunku Charkowa na północy oraz Mariupola na południu.

Oddziały inwazyjne z Krymu próbują ominąć Mikołajów i przesunąć się na zachód w kierunku Odessy.

godz. 08.20 - Zdjęcia zniszczonego międzynarodowego centrum w Jaworowie, niedaleko Lwowa

godz. 08.16 - Doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Myhajlo Podoljak: "Wszelkie inicjatywy "referendów" absolutnie bez znaczenia"

- Wszelkie inicjatywy organizowania „referendów”, fikcyjne sesje rad lokalnych, dystrybucja paszportów w okupowanych miastach południowej Ukrainy – Chersoniu, Kachowce, Heniczesku – są absolutnie bez znaczenia. Wojska rosyjskie opuszczą terytorium Ukrainy, kolaboranci będą ścigani - zapewnił na Twitterze doradca szefa kancelarii prezydenta Zełenskiego Myhajlo Podoljak.

godz. 08.10 - Kolejny rosyjski Su-34 zestrzelony przez Ukraińców

- Siły ukraińskie zestrzeliły rosyjskiego Su-34 poza wschodnim miasta Izium, oboje piloci mieli siebie wystrzelić z płonącego samolotu. Teraz są poszukiwani - podaje jeden z reporterów.

godz. 07.53 - Rosjanie użyli zabronionych pocisków fosforowych, podaje zastępca komendanta policji w Popasnej (obwód ługański)

Wojska rosyjskie zastosowały w Popasnej w obwodzie ługańskim na Ukrainie pocisków fosforowych, które są zabronione - podaje w niedzielę portal Ukrainska Prawda, cytując zastępcę komendanta miejscowej policji Ołeksija Biłoszyckiego.

- Użycie amunicji fosforowej. Destruktywna, rujnująca, potworna siła. To jest to, co faszyści nazywali "Brennende Zwiebel". Oto, co teraz rasiści wypuszczają w naszych miastach. Niesamowite cierpienie i pożary. Oswobodziciele w całej okazałości - napisał na Facebooku Biłoszycki.

Zgodnie z zapisami konwencji genewskiej, stosowanie broni fosforowej na terenach zaludnionych jest zabronione.

godz. 07.30 - Ostrzał Czernihowa i innych miast, przemówienie prezydenta Ukrainy - podsumowanie nocnych wydarzeń

  • Wojska rosyjskie zintensyfikowały ataki lotnicze na ukraińskie miasta. W Czernihowie pociski trafiły w hotel Ukraina. Jak widać na zdjęciach opublikowanych w mediach społecznościowych, budynek został doszczętnie zniszczony.
  • Ponad 60% budynków (głównie domów i bloków mieszkalnych) zostało uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku nalotu na Siewierodonieck i Rubiżne w obwodzie ługańskim.
  • Po godzinie 2.00 (3.00 czasu polskiego) w innych, większych miastach na Ukrainie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Mieszkańcy m. in. Kijowa, Lwowa i Połtawy musieli udać się do schronów.

  • Celem rosyjskich ataków stała się miejscowość Jaworów w obwodzie lwowskim. To siedziba Międzynarodowego Centrum Utrzymania Pokoju i Bezpieczeństwa, oddalona o 29 km od granicy z Polską. Miało tam spaść co najmniej osiem rakiet. Nie ma informacji o ewentualnych ofiar nalotu.

  • W przemówieniu opublikowanym w nocy z soboty na niedzielę, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił, że Rosjanie nie są w stanie podbić Ukrainy. - Wszędzie, dokąd wkracza Rosja, umierają marzenia i zaczyna się walka o przetrwanie. Rosyjscy okupanci nie mają takiej siły ani takiego ducha, jak my - powiedział.

    Jak dodał prezydent Ukrainy, Rosja "jest organicznie niezdolna do normalnego funkcjonowania, napadając na Ukrainę, sama siebie postawiła w jednym szeregu z LNR i DNR (samozwańczymi ludowymi republikami, które Rosja uznała za niepodległe w przeddzień wojny - red.)". - Rosja stała się ogromną, odizolowaną od całego świata zoną, gdzie panuje nędza, gdzie wszystko naznaczone jest przemocą i skąd ludzie starają się uciec, gdzie się tylko da - zaznaczył.

    - Walczymy o nasze prawo do bycia wolnym, o prawo, by żyć na swej własnej ziemi tak, jak uważamy za stosowne, a nie tak, jak ktoś chciałby za nas i wbrew naszej naturze, byśmy żyli" - oświadczył ukraiński lider w przesłaniu opublikowanym na Facebooku.

Wcześniejsze wydarzenia - W RELACJI LIVE - TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

(Fot. Michael A. Horowitz)
Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies