Władysław "Dziunek" Barański nie żyje. Zagrał m.in. w "Liście Schindlera" i "Quo Vadis"
W poniedziałek (14 marca), w Łodzi, zmarł Władysław "Dziunek" Barański. Współpracownicy nazywali go królem polskich kaskaderów. Zagrał w kilkuset filmach m.in. "Liście Schindlera", czy "Ogniem i mieczem".
Zmarł król polskich kaskaderów
Informację o śmierci Władysława Barańskiego przekazało m.in. Muzeum Kinematografii w Łodzi. Związana z placówką Krystyna Zamysłowska przypomina, że "Dziunek" wziął udział w ponad 400 filmach.
Występował u największych reżyserów, m.in. Stevena Spielberga, Jerzego Hoffmana, Romana Polańskiego, czy Kazimierza Kutza. U ostatniego z wymienionych debiutował. Wykonywał ewolucje kaskaderskie w drugiej części tryptyku śląskiego - "Perła w koronie".
Władysław Barański w swojej filmografii ma również takie tytuły, jak: "Lista Schindlera" Stevena Spielberga, "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana, "Quo Vadis" Jerzego Kawalerowicza, czy "Edi" Piotra Trzaskalskiego. - Nazywają mnie królem kaskaderów, ale ja nie uważam się za gwiazdę. Jestem zwyczajnie fachowcem, takim samym jak szewc czy tokarz. Zadowolony bywam tylko z tego, że nie dublowałem swoich numerów podczas kręcenia filmów — mówił Władysław Barański w wywiadach.
Nie tylko kaskader
Władysław Barański nie ograniczał się tylko do kaskaderki. Zagrał również wiele ról drugoplanowych, a także ciekawych epizodycznych. Jak przypomina Muzeum Kinematografii w Łodzi, w „Trądzie” Andrzeja Trzosa-Rastawickiego wcielił się członka gangu, w polsko-brytyjskim serialu „Sherlock Holmes i doktor Watson” Sheldona Reynoldsa pojawił się w roli służącego, a w „Bożej podszewce” Izabelli Cywińskiej zagrał partyzanta.
"Dziunka" w mediach społecznościowych wspomina też Tomasz Łysiak, scenarzysta. - Smutna wiadomość. Dziunek uczył mnie jazdy konno na oklep i opiekował się kaskadersko w trakcie zdjęć do Cyngi - filmu Leszka Wosiewicza z 1991 roku - wspomina na Facebooku pisarz.
Władysław Barański urodził się 15 marca 1941 roku w Chodarowie k. Lwowa. Zmarł dzień przed swoimi 81. urodzinami.
Czytaj także: Początek obchodów roku Romana Modzelewskiego
WIĘCEJ INFORMACJI O KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |