Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 22. dzień rosyjskiej inwazji. Atak na cywilów w Czernihowie

Trwa 22. dzień wojny na Ukrainie. W Kijowie ukraińskie siły zbrojne zniszczyły dwa rosyjskie myśliwce. Słychać było też wybuchy w różnych miejscach na terenie Białorusi.

(Fot. twitter. com / @DefenceU)

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.58 - Arnold Schwarzenegger do Rosjan: Denazyfikacja Ukrainy? To nieprawda

Arnold Schwarzenegger zwrócił się do Rosjan w filmie opublikowanym w mediach społecznościowych, aby "powiedzieć im prawdę o wojnie na Ukrainie”. Były gubernator Kalifornii i odtwórca roli Terminatora potępił "propagandę i dezinformację" Kremla. "Wiem, że wasz rząd powiedział wam, że to wojna o denazyfikację Ukrainy. Denazyfikacja Ukrainy? To nieprawda" - oświadczył Schwarzenegger, podkreślając, że ciągle ma szacunek dla narodu rosyjskiego.

Zwracając się do rosyjskich żołnierzy Schwarzenegger opowiada historię swojego ojca, żołnierza nazistowskich Niemiec podczas II wojny światowej, który został "podjudzony kłamstwami swojego rządu". Były aktor i polityk opowiada, jak jego ojciec wrócił z Leningradu jako człowiek "załamany fizycznie i psychicznie", nie tylko z powodu odniesionych ran, ale także z powodu poczucia winy. "Nie chcę, żebyście skończyli złamani jak mój ojciec" - podkreśla Schwarzenegger i dodaje, że "to nie jest wojna w obronie Rosji, jaką prowadzili wasi dziadowie lub pradziadowie".

Gwiazdor Hollywood wysłał także wiadomość do "władców na Kremlu", pytając ich "dlaczego poświęcają tych młodych mężczyzn dla własnych ambicji". Do prezydenta Władimira Putina zwraca się: "Ty zacząłeś tę wojnę. Prowadzisz tę wojnę. Możesz zatrzymać tę wojnę". Schwarzenegger kończy swoje przemówienie przesłaniem poparcia dla obywateli Rosji, którzy demonstrowali przeciwko wojnie na ulicach rosyjskich miasta. "Świat widział waszą odwagę. Wiemy, że ponieśliście konsekwencje tej odwagi (...). Jesteście nowymi bohaterami" – mówi.

godz. 22.55 - Szef NATO: Putin popełnił straszny błąd atakując Ukrainę

Władimir "Putin popełnił straszny błąd. To jest wojna Putina i jest to jego największy błąd" - powiedział o rosyjskiej inwazji na Ukrainę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w kanale telewizyjnym niemieckiego dziennika "Bild", BILD Live.

Jak powiedział Stoltenberg, błąd rosyjskiego prezydenta polega na tym, że "absolutnie nie docenił siły i odwagi ukraińskiej armii, ukraińskiego kierownictwa, prezydenta (Wołodymyra) Zełenskiego i ukraińskiego narodu". Putin nie spodziewał się też tak solidarnej reakcji ze strony zachodniego sojuszu obronnego. "Wspieramy Ukrainę finansowo, humanitarnie, a także militarnie" - podkreślił Stoltenberg. "I sprawimy, że Rosja zapłaci wysoką cenę za tę brutalną i bezsensowną wojnę" - dodał szef NATO.

Stoltenberg po raz kolejny oznajmił, że "żadne samoloty NATO nie zostaną wysłane w ukraińską przestrzeń powietrzną (...), aby uniknąć eskalacji" konfliktu. 

godz. 22.25 - Wołodymyr Zełeński nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

Jak donoszą media, grupa europejskich polityków wyszła z inicjatywą, by prezydent Ukrainy, a także ukraiński naród zostali nominowani do Pokojowej Nagrody Nobla.

godz. 22.08 - Zniszczenia po ostrzale obwodu mikołajowskiego

godz. 21.46 - WHO: Na Ukrainie 43 ataki ma placówki medyczne

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że od początku wojny na Ukrainie, czyli od 24 lutego doszło do 43 ataków na placówki medyczne w tym kraju. W wyniku tych ataków zginęło 12 osób, kilkadziesiąt zostało rannych, wśród nich medycy.

"W każdym konflikcie zbrojnym ataki na obiekty medyczne są pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego"- powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, występując w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Według najnowszych danych Biura Praw Człowieka ONZ, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zginęło tam 780 cywilów, w tym 58 dzieci. Ranne zostały 1252 osoby. Większość z nich to ofiary nalotów z powietrza.

godz. 21.35 - Ukraina: w czwartek udało się ewakuować 3810 cywilów

3810 cywilów udało się ewakuować w czwartek korytarzami humanitarnymi – poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Rząd w Kijowie ogłosił utworzenie narodowego biura informacyjnego ds. zabitych, jeńców wojennych i zaginionych.

Dwa tysiące mieszkańców Mariupola zdołało dojechać do Zaporoża. Ewakuowano również 1810 mieszkańców podkijowskich miejscowości Worzel, Bucza, Hostomel, Szewczenkowe i Borodzianka - poinformował Tymoszenko.

Według niego do miejscowości w obwodzie kijowskim udało się dostarczyć ok. 40 ton żywności i leków.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała z kolei podczas wieczornego briefingu, że z Mariupola wyjechało w czwartek 800 samochodów prywatnych. Część mieszkańców ucieka z oblężonego miasta piechotą.

Wereszczuk, podsumowując czwartkowe działania w ramach ewakuacji cywilów z zablokowanych miejscowości, powiedziała, że z planowanych dziewięciu korytarzy humanitarnych nie zadziałał jeden – z Charkowa do Wołczanska.

Wicepremier ogłosiła także, że zgodnie z przepisami międzynarodowego prawa humanitarnego Ukraina uruchamia Narodowe Biuro Informacyjne, które będzie zbierać dane o ukraińskich zabitych, jeńcach i zaginionych żołnierzach i cywilach.

Ukraina zaapelowała także do Rosji o zainteresowanie się losem jej zabitych żołnierzy i jeńców, a także do wymiany informacji, a w perspektywie wymiany jeńców, w tym przy pośrednictwie Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

godz. 21.20 - Ukraińskie media: z powodu ostrzałów niemożliwe jest oczyszczanie z gruzu teatru w Mariupolu

Rosjanie kontynuują ostrzały, uniemożliwiając oczyszczanie z gruzu teatru w Mariupolu, w piwnicy którego skryło się ok. 800 ludzi - pisze portal Ukraińska Prawda, powołując się na pułk Azow i świadka wydarzeń. Na teatr Rosjanie zrzucili dwie ciężkie bomy.

"Pracownicy SBU (Służby Bezpieczeństwa Ukrainy), którzy próbowali wydostać ludzi spod gruzów zniszczonego przez okupantów mariupolskiego teatru dramatycznego, trafili pod wrogi ostrzał" - przekazał Azow.

"Mało tego, że Rosjanie zrzucili dwie bardzo silne bomby na budynek, w którym chowali się cywile, to jeszcze nie pozwalają udzielać pomocy ludziom, którzy zostali pod gruzami" - dodano.

Kobieta, która gotowała jedzenie dla ludzi kryjących się w teatrze, powiedziała, że w schronie było ok. 800 osób. Według niej ok. 100 osób uciekło, a reszta jest pod gruzami.

Jak dodała, ludzie chowali się w piwnicy pod sceną, w którą trafiła bomba.

godz. 21.08 - ONZ potwierdza śmierć 780 ukraińskich cywilów od początku wojny

Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało w czwartek, że zweryfikowało na Ukrainie śmierć 780 cywilów od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj, w tym 58 dzieci. 1252 osoby zostały ranne.

Według ONZ większość ofiar śmiertelnych została zabita przez broń wybuchową o szerokim obszarze rażenia, taką jak ostrzał ciężkiej artylerii, systemy rakietowe wielostrzałowe oraz naloty rakietowe i powietrzne.

Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że stwierdziła 43 ataki na zakłady opieki zdrowotnej na Ukrainie, w których zginęło 12 osób, a dziesiątki zostały ranne, w tym pracownicy służby zdrowia.

"W każdym konflikcie ataki na opiekę zdrowotną są pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego” – powiedział w Radzie Bezpieczeństwa ONZ dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

godz. 20.35 - Sztab Generalny Ukrainy: Rosjanie wytracają tempo i atakują cywilów

Wojska okupanta utraciły „potencjał ofensywny” i zostały zatrzymane na wszystkich kierunkach – podaje sztab generalny wojsk ukraińskich. Rosja używa na Ukrainie pocisków niekierowanych, strzela do cywilów, zastrasza ludność na zajętych terenach.

„Przeciwnik ma istotne problemy z logistyką, nadal ponosi straty. Na niektórych kierunkach siły rosyjskie blokują oddziały sił zbrojnych Ukrainy” – podano w komunikacie sztabu w 22. dniu rosyjskiej agresji. Komunikat dotyczy sytuacji na godzinę 17 czasu polskiego.

„W związku z tym, że wróg w ciągu pierwszych dwudziestu dni wykorzystał już niemal cały komplet rakiet Kalibr i Iskander, kontynuuje on ataki rakietowe i bombowe na obiekty infrastruktury i dzielnice mieszkalne dużych miast, wykorzystując pociski niekierowane” – podano w komunikacie.

Poinformowano także, że Rosjanie, łamiąc prawo humanitarne, atakują i zabijają cywili, strzelają do ich samochodów, uniemożliwiają ruch kolumn ewakuacyjnych „uzgodnionymi korytarzami humanitarnymi”, rozmieszczają uzbrojenie przy obiektach cywilnych.

Dodano, że Rosjanie zastraszają ludność na kontrolowanych przez siebie terenach, porywając przedstawicieli lokalnych władz. W obwodzie chersońskim oprócz wojska działa także rosyjska policja z Kraju Krasnodarskiego i okupowanego Krymu, a także Federalna Służba Bezpieczeństwa.

Sztab poinformował, że duże straty poniósł 960. pułk lotnictwa szturmowego 4. Armii Lotniczej Rosji, a także 252. gwardyjski pułk zmechanizowany Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji. Ten ostatni miał utracić ok. 30 proc. składu osobowego i sprzętu w walkach wokół Charkowa i Iziumu. Poinformowano również o „zlikwidowaniu” dowódcy trzeciej dywizji zmechanizowanej pułkownika Igora Nikołajewa.

godz. 20.00 - Pentagon: obserwujemy spadek morale rosyjskich żołnierzy

Obserwujemy spadek morale w niektórych rosyjskich jednostkach wojskowych na Ukrainie, częściowo ze względu na opór sił ukraińskich i złe dowództwo - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. "Zauważamy ewidentne sygnały, że w pewnych jednostkach morale nie jest wysokie" - poinformował przedstawiciel resortu obrony w rozmowie z dziennikarzami.

"To zjawisko częściowo jest pochodną złego zarządzania, braku informacji na temat tego, jaką misję realizują żołnierze i jakie są jej cele i, jak sądzę, rozczarowania faktem, że (Ukraińcy) stawiają tak zaciekły opór" - dodał.

godz. 19.40 - Order Odwagi III Stopnia dla mera Melitopola

Wołodymyr Zełeński, prezydent Ukrainy, odznaczył Orderem Odwagi III Stopnia Iwana Fiodorowa, wypuszczonego z niewoli mera Melitopola. Wcześniej poinformowano, że został on wymieniony na 9 rosyjskich jeńców wojennych.

godz. 19.05 - Kłęby dymu nad Wyszogrodem

godz. 18.55 - Joe Biden: Putin to krwawy dyktator

Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych, nazwał Putina krwawym dyktatorem i purystycznym zbirem. - To, co robi Władimir Putin i rosyjskie wojska na Ukrainie jest nieludzkie - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas wirtualnego spotkania z premierem Irlandii Michealem Martinem. Irlandzki przywódca zgodził się, że działania Rosji są "barbarzyńskie"

"Spotykamy się w momencie, kiedy (...) musimy być zjednoczeni i z pewnością tacy jesteśmy. Ale brutalność Putina i to, co robią jego wojska, jest po prostu nieludzkie" - powiedział Biden, rozpoczynając spotkanie z Martinem w dzień św. Patryka. Biden zacytował przy tym irlandzkiego poetę Williama Butlera Yeatsa: "Wszystko się zmieniło, zmieniło całkowicie. Straszne piękno się narodziło".

Jak dodał, choć wiersz odnosił się do powstania wielkanocnego w Irlandii z 1916 roku, pasuje do obecnej sytuacji i zwiastuje zmianę na lepsze. Martin podziękował Bidenowi za przywództwo i zgodził się, że działania Rosji są "barbarzyńskie", dodając że Irlandia popiera "jak najszersze" sankcje na Rosję, by doprowadzić do końca wojny.

Mimo że Martin przebywa w Waszyngtonie, spotkanie przywódców miało charakter wirtualny, ze względu na pozytywny wynik testu premiera na Covid-19 potwierdzony tuż przed planowaną wizytą w Białym Domu.

godz. 18.35 - Od początku wojny na Ukrainę wróciło 320 tys. osób, głównie mężczyźni

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do kraju powróciło ponad 320 tys. obywateli, większość to mężczyźni – poinformowała wukraińska straż graniczna. W związku z trwającą obecnie wojną mężczyźni w wieku 18-60 lat nie mogą wyjeżdżać z Ukrainy.

godz. 18.26 - Włochy są gotowe odbudować teatr w Mariupolu

"Włochy są gotowe odbudować teatr w Mariupolu", na południowym wschodzie Ukrainie, zbombardowany w środę przez Rosjan - oświadczył minister kultury Dario Franceschini. Wojska rosyjskie zrzuciły ciężką bombę na budynek teatru, w którym ukrywali się cywile. Liczba ofiar śmiertelnych ataku nie jest znana.

Po czwartkowych obradach włoskiego rządu szef resortu kultury poinformował na Twitterze, że zaaprobowana została jego propozycja zaoferowania Ukrainie sprzętu i środków na to, aby jak najszybciej odbudować teatr w Mariupolu.

"Teatry w każdym kraju należą do całej ludzkości" - dodał minister Franceschini.

godz. 18.10 - Kijów: co najmniej 2 osoby zginęły po ostrzale rejony swiatoszyńskiego

W wyniku ostrzału rejonu swiatoszyńskiego w Kijowie zniszczono magazyn i kilka samochodów. Zginęły co najmniej dwie osoby - podaje Nexta.

godz. 17.40 - Rosjanie uprowadzili kolejnego przedstawiciela władz lokalnych

Rosjanie uprowadzili szefa władz wełykoburłyckiej hromady w obwodzie charkowskim Wiktora Tereszczenkę - poinformował gubernator tego regionu Ołeh Syniehubow.

"Rosjanie przegrywają wojnę. Z bezsilności przeprowadzają zbrodnie na cywilnych mieszkańcach" - napisał Syniehubow w serwisie Telegram. Jak dodał, w czwartek Rosjanie "kontynuowali swój terror wobec cywilnych Ukraińców i wzięli do niewoli szefa władz wełykoburłyckiej hromady Wiktora Tereszczenkę". Urzędnik został uprowadzony z miejsca pracy - przekazał. "To haniebna zbrodnia" - podkreślił gubernator.

godz. 17.32 - Pożar największego rynku w Europie Wschodniej

Po kolejnych rosyjskich atakach w płomieniach stanął rynek Barabaszowa. Jest to największy rynek przemysłowy i odzieżowy w Europie Wschodniej. Strażacy walczą z żywiołem.

godz. 17.30 - Potężna chmura dymu nad Charkowem

godz. 17.25 - Prezydent Francji: nie wykluczam wybuchu wielkiej wojny w Europie

Emmanuel Macron nie wyklucza wielkiej wojny w Europie. - Nasze siły są jedyną pełnoprawną armią na kontynencie europejskim. Musimy przygotować się na możliwy konflikt zbrojny o dużej intensywności i zwiększyć inwestycje w wojsko - podkreśla prezydent Francji.

godz. 17.21 - Mer Czernihowa: liczba zabitych cywilów przekroczyła 200

Liczba zabitych cywilnych mieszkańców atakowanego przez wojska rosyjskie Czernihowa, na północny wschód od Kijowa, przekroczyła 200 – poinformował mer miasta Władysław Atroszenko.

Atroszenko mówi w wywiadzie dla portalu nv.ua o dramatycznej sytuacji w mieście, które jest pod ciągłym ostrzałem rosyjskim. Czernihów jest również bombardowany przez rosyjskie lotnictwo.

Atakowane są cele cywilne, wiele budynków płonie. Codziennie docierają z Czernihowa informacje o kolejnych ofiarach śmiertelnych, są wśród nich dzieci. W środę Rosjanie zabili kilkanaście osób, stojących w kolejce po chleb. W czwartek poinformowano o śmierci pięcioosobowej rodziny, w tym trójki dzieci. Miasto cierpi na brak wody, elektryczności, ciepła, są duże problemy z dostarczaniem pomocy humanitarnej.

godz. 17.11 - Atak Rosjan na dzielnicę mieszkalną w Wyszogrodzie

godz. 17.05 - Reuters: duże rozbieżności w rozmowach pokojowych Ukrainy z Rosją

Ukraina i Rosja traktują poważnie negocjacje pokojowe, ale pomiędzy stronami utrzymują się bardzo znaczące rozbieżności - poinformowała agencja Reutera powołując się na źródła w państwach UE i NATO.

"Słuchając w środę przemówienia prezydenta (Rosji) Władimira Putina do narodu, można było odnieść wrażenie, że Rosja nie jest skłonna do kompromisu" - ocenili rozmówcy agencji Reutera.

Rozmowy pokojowe Ukrainy z Rosją rozpoczęły się 28 lutego, w piątym dniu rosyjskiej inwazji. Dotychczas odbyły się cztery rundy negocjacji, przeprowadzone na terytorium Białorusi w pobliżu granic z Polską i Ukrainą, a także w formacie online.

godz. 16.50 - Prezydent Ukrainy odwiedził w szpitalu rannych z obwodu kijowskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński odwiedził w szpitalu rannych z obwodu kijowskiego – poinformowało biuro szefa państwa ukraińskiego, publikując krótkie nagranie z wizyty.

W szpitalu Zełeński odwiedził m.in. trzyosobową rodzinę, która trafiła pod ostrzał podczas ewakuacji z miejscowości Worzel niedaleko Kijowa, żołnierza Obrony Terytorialnej, kierowcę zabitego w Irpieniu amerykańskiego dziennikarza-dokumentalisty Brenta Renaud i innych rannych.

godz. 16.45 - Merefa: 21 osób zginęło, 25 zostało rannych

Jak informuje prokuratura, w ostrzale Merefy, w obwodzie charkowskim, zginęło 21 osób, a 25 zostało rannych, w tym 10 ciężko.

godz. 16.05 - Pod Pryłukami żołnierze ukraińscy zdobyli wyrzutnię rakiet Uragan

Siły ukraińskie rozbiły pod Pryłukami w obwodzie czernihowski, na północy Ukrainy, rosyjską grupę bojową i zdobyły wyrzutnię rakiet Uragan, a jedną zniszczyły - podało na Facebooku ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ". "Pod Pryłukami nasze siły oporu rozbiły kolejną grupę wroga. Nasi obrońcy uzupełnili nasz park maszyn bojowych następną wyrzutnią Uragan. Kolejna - została zniszczona" - napisało Dowództwo Operacyjne "Północ". BM-27 Uragan to system artylerii rakietowej, służący do wystrzeliwania pocisków rakietowych kalibru 220 mm.

godz. 16.04 - Zdjęcia ze środowego pożaru w Charkowie

godz. 15.55 - Podolak: spotkanie Zełeńskiego z Putinem możliwe w ciągu najbliższych tygodni

Doradca prezydenta Ukrainy, Michajło Podolak, przekazał, że w ciągu najbliższych tygodni możliwe jest spotkanie przywódców Ukrainy i Rosji.

godz. 15.20 - 53 osoby zginęły w ostrzale Czernihowa

godz. 15.14 - W nocnym ostrzale Merefy w obwodzie charkowskim zginęło 15 osób, 25 jest rannych

Co najmniej 15 osób zginęło, a 25 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału miejscowości Merefa w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy – poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na prokuraturę. Rosjanie ostrzeliwali miasto z artylerii ok. godz. 2.30 czasu polskiego w nocy ze środy na czwartek. Zniszczona została szkoła i dom kultury.

„Zginęło 15 osób. 25 zostało rannych, z tego 10 osób jest w stanie ciężkim. Trwa usuwanie gruzów” – podano w komunikacie. Wszczęto postępowanie z artykułu dotyczącego złamania przepisów i obyczajów wojny, połączonego z celowym zabójstwem.

godz. 14.55 - Prezydent USA omówi z przywódcą Chin sytuację na Ukrainie

Jutro prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden będzie rozmawiał prezydentem Chin Xi Jinpingiem o sytuacji na Ukrainie po rosyjskiej inwazji.

Jak zaznaczyła w oświadczeniu rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, przywódcy będą rozmawiać przez telefon o sposobach zarządzania rywalizacją między krajami oraz o wojnie Rosji z Ukrainą i "innych kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania".

Jen Psaki dodała, że rozmowa telefoniczna Joe Bidena z Xi Jinpingiem będzie częścią "nieustających wysiłków na rzecz utrzymania otwartych linii komunikacyjnych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami".
Ostatnia rozmowa przywódców USA i ChRL odbyła się w listopadzie.

godz. 14.50 - Jedna z kamer monitoringu sfilmowała nocne bombardowanie w Kijowie

godz. 14.40 - Dworzec w Ochtyrce, w północnej części Ukrainy, zmieciony z powierzchni ziemi

godz. 14.20 - ONZ ostrzega: z powodu wojny na Ukrainie rosną ceny żywności

Wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu w najbiedniejszych krajach świata - ostrzega Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa ONZ. Skutki konfliktu są już odczuwalne w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie.

W tych regionach znacząco rosną ceny żywności i występują niedobory podstawowych upraw. ONZ obawia się, że wkrótce te same problemy dotkną mieszkańców Półwyspu Somalijskiego. Organizacja przestrzega, że trwająca wojna może pogłębić problem głodu i ubóstwa na świecie. Jak zaznacza, będzie to miało skutki dla światowej stabilności. Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa ONZ przypomina, że ostatni kryzys żywnościowy z lat 2007-2008 przyczynił się do wybuchu tak zwanej arabskiej wiosny.

"Konflikt na Ukrainie będzie również tragedią dla najbiedniejszych ludzi świata, którzy nie będą w stanie kupić podstawowych artykułów spożywczych" - napisano w komunikacie Funduszu Rozwoju Rolnictwa.

W swojej analizie Fundusz przypomina, że jedna czwarta światowego eksportu pszenicy pochodzi z Rosji i Ukrainy. Zwraca także uwagę, że Rosja jest największym na świecie producentem nawozów i wskazuje, że w ubiegłym roku wahania cenowe na tym rynku przyczyniły się do wzrostu cen żywności o około 30 procent. Podkreśla, że 40 procent pszenicy i kukurydzy z Ukrainy trafia na Bliski Wschód i do Afryki, gdzie już występuje problem głodu. Dalsze wzrosty cen żywności - ostrzegają autorzy analizy - wepchną miliony ludzi w ubóstwo.

godz. 13.57 - Atak na cywilów w Czernihowie

Rosjanie w czwartek po raz kolejny przeprowadzili w Czernihowie na północy Ukrainy atak na cywilów, używając ciężkiej artylerii - podała lokalna policja. Są zabici i ranni. Wśród ofiar śmiertelnych jest obywatel USA. Policja dokumentuje skutki wrogiego ostrzału cywilów w centrum Czernihowa - czytamy w komunikacie.

godz. 13.51 - Rosyjskie helikoptery strzelają do Popasny w obwodzie ługańskim

godz. 13.42 - Ukraińskie siły zbrojne wyzwoliły wieś Posad-Pokrowskie w obwodzie chersońskim

Wieś Posad-Pokrowskie znajduje się w połowie drogi między Chersoniem a Mikołajowem.

godz. 13.22 - W ciągu 21 dni trwania wojny na Ukrainie z obwodu ługańskiego ewakuowano ok. 11 tys. osób

Poinformował o tym w czwartek na Facebooku szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

godz. 12.58 -  Mateusz Morawiecki z wizytą w Gruzji

Premier Mateusz Morawiecki jest wizytą w Gruzji, gdzie spotkał się z szefem gruzińskiego rządu Iraklim Garibaszwilim. 

- Polska jest naszym wielkim wsparciem i usłyszałem od pana premiera, że mamy wielkie wsparcie Polski w naszej drodze do Unii Europejskiej - przekazał szef rządu Gruzji Irakli Garibaszwili.

godz. 12.37 - Statki zauważone na Morzu Czarnym w pobliżu Odessy

godz. 12.00 - Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii: Rozlokujemy w Polsce system średniego zasięgu Sky Sabre

- Dodatkowo wyślemy 100 żołnierzy, aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej - przekazał w czwartek sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace.

godz. 11.16 - Strona internetowa Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji została zhakowana

godz. 10.47 - Trwa spotkanie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii Benem Wallacem w Warszawie

Tematem rozmów są m.in. rosyjska agresja na Ukrainę i bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - przekazało w czwartek Ministerstwo Obrony Narodowej. 

godz. 10.23 - Ocalał schron przeciwbombowy Teatru Dramatycznego w Mariupolu

"Ludzie zaczynają wychodzić z tego żywi" - informuje NEXTA.

godz. 9.53 - Mniej uchodźców w Przemyślu

Obserwujemy mniejszy potok uchodźców. Widać to na dworcu kolejowym. Nie ma tłumu przed budynkiem, mniej ludzi jest też w środku - powiedział wiceprezydent Przemyśla Bogusław Świeży.

godz. 9.35 - Air Serbia odwołuje loty do Rosji

Centrum Strategii Transportowych poinformowało 16 marca, że na stronie przewoźnika nie można rezerwować lotów do Rosji. Air Serbia była ostatnią europejską linią lotniczą działającą w Rosji - podaje The Kyiv Independent.

godz. 9.23 - Zestrzelono dwa rosyjskie samoloty

W nocy dwa rosyjskie samoloty zostały zestrzelone nad Dniepropetrowskiem.

godz. 8.47 - Następstwa ataku rakietowego na wieś Marchaliwka w obwodzie kijowskim

godz. 8.41 - 80-90 proc. Mariupola zostało zbombardowane

Informację przekazał zastępca mera Serhij Orłow w rozmowie z Forbes Ukraine. - Nie ma ani jednego budynku, który nie zostałby uszkodzony - dodał Orłow.

godz. 8.25 - Ponad 3 miliony ukraińskich uchodźców uciekło ze swojego kraju

"Mieszkańcy Ukrainy rozpaczliwie potrzebują pokoju. Domagają się go także ludzie na całym świecie. Rosja musi natychmiast przerwać tę wojnę" - napisał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

godz. 08.08 - Burmistrz Melitopola Iwan Fiodorow zwolniony z niewoli rosyjskiej

- Za niego Rosja otrzymała dziewięciu żołnierzy rosyjskich urodzonych w latach 2002-2003. W rzeczywistości są to dzieci. Poborowi, których według rosyjskiego Ministerstwa Obrony nie ma - poinformowała  Daria Zarivna, rzeczniczka Kancelarii Prezydenta.

godz. 7.25 - Premier Czech: "Dziękuję Polsce za to, co robi"

"Nasza wizyta w Kijowie nie byłaby możliwa bez Mateusza Morawieckiego. Dziękuję Polsce za to, co robi w tej chwili, zarówno dla obronności Ukrainy, jak i dla uchodźców. Polska zasługuje na nasze wsparcie!" - napisał wczoraj wieczorem na Twitterze Petr Fiala, premier Czech.

godz. 7.16 - Kanada zamknęła niebo dla Białorusi

Kanada zamknęła swoje niebo dla Białorusi. - Zakazujemy białoruskim samolotom wstępu w kanadyjską przestrzeń powietrzną w odpowiedzi na poparcie przez Białoruś agresji Rosji na Ukrainę - powiedział minister transportu Kanady Omar Algabra.

godz. 7.10 - Za Ukraińcami kolejna ciężka noc

Za Ukrainą kolejna niespokojna noc rosyjskiej inwazji. Po północy czasu polskiego głos zabrał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski który po raz kolejny zaapelował do rosyjskich żołnierzy, aby się poddali. Z kolei jeden z jego doradców stwierdził w wywiadzie, że perspektywa szybkiego zawarcia pokoju z Rosją wcale nie jest pewna.

Ostrzelana szkoła w Charkowie

Wcześniejsze relacje znajdziesz TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies