Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 23. dzień rosyjskiej inwazji. Wydobyto ranną osobę spod gruzów teatru w Mariupolu

Trwa 23. dzień wojny na Ukrainie. Trwa akcja ratunkowa w Mariupolu - pod gruzami zbombardowanego teatru wciąż może przebywać ponad 1 300 osób.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.39 - Szef ukraińskiego MSZ: "Istotnym jest wzmocnienie możliwości obronnych Ukrainy"

- Rozmawiałem z Sekretarzem Stanu USA Anthonym Blinkenem o wysiłkach prowadzących do zakończenia brutalnej wojny przeciwko Ukrainie oraz wielu zbrodni wojennych. Aby osiągnąć jest cel, istotnym jest wzmocnienie możliwości obronnych Ukrainy, wywrzeć większy nacisk na Rosję i użyć wszelkich narzędzi dyplomatycznych - napisał szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.

godz. 21.50 - NATO wzmacnia wschodnią flankę

- Zmierzamy się z nową rzeczywistością bezpieczeństwa z powodu nielegalnej inwazji Rosji na Ukrainę. W odpowiedzi, NATO wzmocniło swoją obecność obronną we wschodniej części sojuszu, wysyłając więcej żołnierzy, samolotów i statków - napisano w tweecie na oficjalnym profilu NATO.

godz. 21.41 - Rosja posłała prawie 1 110 rakiet na Ukrainę

Według Departamentu Obrony USA, od początku inwazji rosyjscy okupanci wystrzelili na terytorium Ukrainy 1080 pocisków, podaje BBC, powołując się na anonimowego urzędnika Pentagonu.

Amerykański wywiad dostrzegł, że ofensywa sił rosyjskich zatrzymała się we wszystkich kierunkach. USA nie widzi przemieszczania się rosyjskich jednostek ani na północ i północny zachód od Kijowa, ani na wschód, gdzie wojska rosyjskie znajdują się 30 km od stolicy Ukrainy.

- Pentagon nie widzi wojsk rosyjskich zbliżających się w ten sposób do Charkowa, mimo prób przebicia się. Czernihów i Mariupol są oblężone, ale oddają hołd zaciekłemu oporowi Ukraińców - podaje urzędnik z Pentagonu.

Amerykański urzędnik podkreślił, że Ukraińcy utrzymują większość swoich samolotów w dobrym stanie, mimo wzmożonych ataków rakietowych przez Rosjan na lotniska. Ponadto, systemy obrony powietrznej nadal zestrzeliwują rosyjskie myśliwce i pociski. Z tego powodu przestrzeń powietrzna nad Ukrainą nie jest w pełni kontrolowana przez Rosjan.

Według Stanów Zjednoczonych, Rosja zaangażowała około 90% wojsk zgromadzonych przed inwazją.

godz. 21.12 - Premier Ukrainy: "Nie możemy dopuścić do tego, by Ukraińcy zostali bez jedzenia"

Jak zapowiedział w przemówieniu premier Ukrainy Denys Szmyhal, państwo będzie kupować u ukraińskich producentów kluczowe artykuły spożywcze i rozdawać je bezpłatnie w miastach leżących na linii działań bojowych.

- Powstała lista kluczowych artykułów, obejmująca m.in. kaszę, konserwy czy olej, a ministerstwo rozwoju będzie codziennie tworzyć spis miast, do których mają one danego dnia trafić. O potrzebach będą informować przedstawiciele miejscowej administracji - zapowiedział Szmyhal. - Nie możemy dopuścić do tego, by Ukraińcy zostali bez jedzenia. Koleje państwowe będę rozwozić artykuły żywnościowe po kraju, a jeśli chodzi o tereny okupowane przez wojska rosyjskie, to w operacje dostarczania jedzenia mają być zaangażowane międzynarodowe organizacje humanitarne.

godz. 20.55 - Sekretarz Rady Miasta Nowej Kachowki porwany i torturowany przez Rosjan

Rosjanie pojmali sekretarza nowokachowskiej rady miasta Dmytro Wasiljewa. Jest przetrzymywany w więzieniu i torturowany, podaje Ukraińska Prawda, cytując żonę sekretarza Ludmiłę Wasiljewą.

- Kiedy to się stało, mnie i moich dzieci nie było już w mieście. Nieustannie byliśmy w kontakcie, ale później nie było już połączenia. Po pewnym czasie zadzwoniono do mnie i powiedziano mi, że został porwany. To miało się stać w środę, 16 marca o godzinie 3 nad ranem (2.00 czasu polskiego). Zaczęłam go szukać. Jedyne, co wiedziałam, to że jest podobno przetrzymywany w piwnicy budynku policji, który został zajęty przez wojska rosyjskie. Byłam w stanie wysłać mu paczkę, ale nie wiem, czy do niego dotarła.

Jak dodała żona sekretarza, Rosjanie chcą, by Wasiljew przestał być lojalny wobec Ukrainy i wsparł rosyjską okupację. Sekretarz ma być poddawany fizycznym i psychicznym torturom.

godz. 20.37 - Zdjęcia zniszczonego Mariupola z satelity

- Nowe ujęcia z satelity pokazują jeszcze więcej zniszczeń spowodowanych przez rosyjskie bombardowanie. Ogromne części domów zmiecionych z powierzchni ziemi. Chmura zakrywa widok na zniszczony teatr. Trzecie zdjęcie pokazuje linię aut z ludźmi, którzy ewakuują się z miasta - napisał Christopher Miller na Twitterze.

godz. 20.24 - Joe Biden z ostrzeżeniem dla prezydenta Chin Xi Jinpinga

 - Prezydent Biden przedstawił Xi konsekwencje, jakie poniosą Chiny, jeśli dostarczą materialną pomoc Rosji prowadzącej brutalne ataki na ukraińskie miasta i ludność cywilną - podała dziennikarka CNN Natasha Bertrand, cytując podsumowanie rozmowy przywódców USA i Chin.

Strona chińska również opublikowała własne podsumowanie. - Chiny nie zmieniły swojego stanowiska w tej sprawie. Xi nie zasugerował roli, jaką rolę jego państwo mogłoby pełnić w zakończeniu wojny. Prezydent Chin miał użyć swojego ulubionego powiedzenia, które zrzuca winę na Amerykę: "Niech zdejmie dzwonek ten, kto zawiązał go na szyi tygrysa” - napisał korespondent New York Times Edward Wong.

Jak dodał Wong, chiński odczyt twierdzi, że USA i NATO powinny porozmawiać z Rosją, by rozwiązać kryzys i odnieść się do niepokojów w zakresie bezpieczeństwa Rosji i Ukrainy.

godz. 20.21 - Walki w Donbasie - armia ukraińska opublikowała nagranie z ataku na rosyjskie oddziały

godz. 19.36 - Prezydent Francji Emmanuel Macron po rozmowie z Władimirem Putinem

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał przez telefon z Władimirem Putinem, m.in. o sytuacji w Mariupolu oraz pogarszającej się sytuacji humanitarnej na Ukrainie, podał Pałac Elizejski.

Macron powiedział Putinowi, że Federacja Rosyjska łamie międzynarodowe prawo w zakresie pomocy humanitarnej. Putin z kolei oskarżył stronę ukraińską o popełnione zbrodnie wojenne. Rozmowa obu liderów trwała ponad godzinę.

- Reagując na obawy wyrażone przez Emmanuela Macrona, rosyjski prezydent podkreślił, że rosyjskie siły zbrojne biorące udział w specjalnej operacji wojskowej robią wszystko, co możliwe, aby ratować życie cywilów - czytamy w komunikacie wydanym przez Kreml, cytowanym przez agencję Reutera.

godz. 19.25 - Prezydent Ukrainy po rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej

- Rozmawiałem z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles Michel o dalszym wsparciu dla Ukrainy w odpowiedzi na rosyjską agresję, o wzmacnianiu antywojennej koalicji i perspektywy na przywrócenie pokoju. Szczególną uwagę poświęciliśmy naszej inicjatywie do członkostwa w Unii Europejskiej - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

godz. 19.10 - 130 osób uratowanych spod gruzów mariupolskiego teatru, wciąż trwa akcja ratunkowa

Jak podały lokalne władze, wydobyto jedną osobę spod gruzów ostrzelanego przez wojska rosyjskie teatru w Mariupolu. Na razie nie ma ofiar śmiertelnych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział wcześniej, że udało się uratować spod z gruzów teatru ponad 130 osób, ale nadal trwa akcja ratunkowa.

Według danych rzeczniczki praw obywatelskich Ludmyły Denysowej, w schronie, w podziemiach teatru, może być jeszcze ponad 1 300 osób.

Do ataku bombowego na Teatr Dramatyczny doszło w środę wieczorem. Wysiłki ratowników są spowalniane przez rosyjski ostrzał.

godz. 18.54 - Pięciu rannych i zabity strażak po podwójnym uderzeniu we wsi Nataliwka koło Zaporoża

godz. 18.50 - Ukraiński Barkom Każany Lwów zagra w PlusLidze sezonu 2022/2023

Rada Nadzorcza Polskiej Ligi Siatkówki spotkała się Olegiem Baranem – z prezesem ukraińskiego klubu Barkom Każany Lwów, który od wielu miesięcy aplikuje do Ligi Mistrzów Świata. Po specjalnej wideokonferencji obie strony podtrzymały chęć dołączenia ukraińskiego zespołu do PlusLigi w następnym sezonie rozgrywkowym.

Właściciel i główny sponsor ukraińskiej drużyny przedstawił szczegółową analizę sytuacji klubu, wraz z gotowymi propozycjami organizacyjnymi na najbliższy sezon Ligi Mistrzów Świata. Rada Nadzorcza PLS postanowiła, że proces przyjmowania Barkomu Każany Lwów do PlusLigi będzie kontynuowany.

– Mamy wyjątkowy czas, wspólnie uznaliśmy że nasi ukraińscy przyjaciele spełniają wymogi i jednocześnie zasługują na nasze wsparcie oraz solidarność – podkreśla Artur Popko, prezes zarządu Polskiej Ligi Siatkówki. – Także ze względu na wojnę na Ukrainie i napaść Rosji na naszych wschodnich sąsiadów nie powinniśmy odbierać im, i nam, szans na rozwój naszych ligowych rozgrywek. W najbliższych miesiącach będziemy kontynuowali proces przyjmowania Barkomu do PlusLigi, został do spełnienia jeszcze szereg formalności wynikających z zapisów naszego regulaminu. Wspólna decyzja Rady oznacza jednak, że jesteśmy gotowi na to wyzwanie i nowy rozdział w historii naszej zawodowej ligi. O szczegółach będziemy stopniowo informować w następnych miesiącach, pragnę jednak już teraz zapewnić, że przyjęte warianty gwarantują pełne bezpieczeństwo naszym drużynom.

godz. 18.43 - Od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 2 mln 12 tys. 906 osób 

godz. 18.34 - Nowa Zelandia przyjęła pierwszy pakiet sankcji przeciwko Rosji

Na liście osób objętych restrykcjami znaleźli się m.in. prezydent Władimir Putin, szef MSZ Siergiej Ławrow i minister obrony Siergiej Szojgu.

godz. 18.30 -Putin oskarża Ukrainę o "zbrodnie wojenne" w rozmowie z prezydentem Francji - podaje agencja AFP

godz. 17.59 - Siły Zbrojne Ukrainy wzmacniają trzecią linię obrony Kijowa

Poinformował o tym zastępca szefa sztabu Dowództwa Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Hruzewycz.

godz. 17.25 - Grecja odbuduje szpital położniczy w Mariupolu

Premier Grecji Kyriakos Micotakis oznajmił w piątek, że jego kraj odbuduje szpital położniczy w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, który został zniszczony przez wojska rosyjskie. 

"To drogie naszemu sercu miasto stało się symbolem barbarzyństwa wojny" - napisał na Twitterze szef greckiego rządu.

godz. 17.01 - Stany Zjednoczone przekażą prawie 48 mln dolarów na wsparcie ukraińskich uchodźców w Polsce - przekazał ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński

godz. 16.30 - Pożar w mieście Sumy

W wyniku ostrzału zapalił się duży magazyn farb w mieście Sumy. Przybliżona powierzchnia pożaru: 6000 m2. Na miejscu pracują strażacy.

godz. 16.20 - Dzisiejszy poranek w Kijowie

godz. 16.07 - W. Zełenski: pod gruzami teatru w Mariupolu są wciąż setki ludzi

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że spod gruzów zbombardowanego przez rosyjską armię teatru w Mariupolu udało się dotąd uratować ponad 130 osób. Jednak setki ludzi są wciąż uwięzione. Trwa akcja ratunkowa - mimo ciągłego ostrzału.

Rosjanie zbombardowali Teatr Dramatyczny w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy dwa dni temu. Ukrywało się w nim około tysiąca osób, które straciły swoje domy. Schron w podziemiach teatru przetrwał bombardowanie, jednak budynek teatru został całkowicie zniszczony.

godz. 16.01 - W pobliżu Trościanca, w regionie Sumy, nasze siły zniszczyły kolumnę sprzętu wroga. Witamy w piekle! - podały Siły Zbrojne Ukrainy

godz. 15.35 - Prezydent Chin powiedział prezydentowi Bidenowi podczas wideorozmowy, że konflikty między państwami nie są "w niczyim interesie"

godz. 15.18 - Rzeznikow: Ukraina będzie bronić siebie i wartości demokratycznego świata

"Ukraińcy nigdy nie zapomną Waszego nieocenionego wsparcia. Nie boimy się. Ukraina będzie bronić siebie i wartości demokratycznego świata" - przekazał ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, kierując swoje słowa do szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Polski Mariusza Błaszczaka.

godz. 15.10 - W Donbasie walki mają już głównie charakter pozycyjny

Ofensywa prowadzona jest z południa w stronę łuku Dniepru. Na Krzywy Róg jednostki agresora nacierają od południa trzema drogami, na każdej z nich tocząc boje z siłami ukraińskimi i notując postęp do kilkunastu kilometrów dziennie - dodają.

godz. 15.05 - Niemcy: kanclerz O. Scholz rozmawiał z W. Putinem

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przeprowadził telefoniczną rozmowę z Władimirem Putinem. Szef rządu federalnego wezwał prezydenta Rosji do natychmiastowego przerwania działań wojennych na Ukrainie.

W kilkudziesięciominutowej rozmowie Olaf Scholz zażądał od Władimira Putina zawieszenia broni, powrotu do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu i umożliwienia poszkodowanym Ukraińcom dostępu do pomocy humanitarnej.

Prezydent Rosji miał uparcie powtarzać, że działania wojenne nie są wymierzone w ukraińską ludność cywilną. Miał też zapewnić, że rosyjskie władze nie będą przeszkadzać w uruchomieniu korytarzy humanitarnych z obszarów dotkniętych wojną.

Według niemieckich mediów, Władimir Putin wyraził gotowość do negocjacji o uznaniu "neutralnego statusu" Ukrainy. Zastrzegł jednak, że najpierw Kijów i zachodnie państwa musiałyby zaakceptować aneksję Krymu oraz proklamację autonomii samozwańczych republik Donieckiej i Ługańskiej.

godz. 14.50 - Nowe przemówienie Zełenskiego: "Wiem, że - atakując nas - najeźdźcy zniszczą wszystko, co Rosja osiągnęła w ciągu 25 lat"

Jestem pewien, że atakując nas najeźdźcy zniszczą wszystko, co rosyjskie społeczeństwo osiągnęło w ciągu ostatnich 25 lat. I wrócą tam, gdzie kiedyś zaczęli wznosić się - w "złych 90-tych". Tylko już bez wolności.

godz. 14.37 - Konsulat Federacji Rosyjskiej w Pradze został oblany czerwoną farbą. To symbol Ukraińców zamordowanych przez rosyjską armię

godz. 14.30 - Rozpoczęła się rozmowa telefoniczna prezydentów Joe Bidena i Xi Jinpinga

Informacje podaje agencja Reuters. Głównym tematem ma być postawa Chin wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jak zapowiadał w czwartek szef dyplomacji USA Antony Blinken, podczas rozmowy Biden ma przestrzec Xi, że Chiny odpowiedzą za "jakiekolwiek działania podjęte, by wesprzeć agresję Rosji", a USA nie zawahają się przed nałożeniem kosztów na ChRL.

godz. 14.24 - Pod Czernihowem ukraińskie wojska zniszczyły rosyjski punkt dowodzenia i stację rozpoznania radioelektronicznego Torn - podało dowództwo operacyjne Północ

W komunikacie podano również, że w ciągu minionej doby obrońcy Czernihowa udaremnili dwie próby marszu rosyjskich wojsk, zniszczyli rosyjskie bojowe wozy piechoty i transporter opancerzony Tigr, a także skutecznie ostrzeliwały siły rosyjskie z artylerii, zadając mu straty osobowe i sprzętowe.

godz. 14.15 - Lotnisko w Mariupolu przejęte przez siły separatystów z Doniecka

Rosyjska agencja RIA Novosti informuje, że lotnisko w Mariupolu zostało całkowicie przejęte przez siły separatystów z Doniecka.

godz. 13.43 - Biden zamierza poprosić Xi Jinpinga o wpłynięcie na Putina w celu zakończenia wojny z Ukrainą

Informacje podaje Bloomberg cytowany przez TPYXA.

godz. 13.28 - Andrzej Duda: Bardzo cieszę się, że jesteśmy od 1999 r. w NATO

- Dzisiaj 10 tys. amerykańskich żołnierzy, żołnierze kanadyjscy, niemieccy, rumuńscy. Gwarantują w tym sensie fizycznym, że artykuł 5, który gwarantuje, że sojusznicy podchodzą do sprawy odpowiedzialnie - powiedział Duda. - Powinniśmy o własne bezpieczeństwa zadbać sami - powiedział Andrzej Duda. - To obecność polskich żołnierzy na wschodnich terenach RP zapewniają bezpieczeństwo - dodał prezydent.

- Dziękuję za lawinowy wzrost nakładów polskiej armii - powiedział Duda. Przed nim głos zabrał Jarosław Kaczyński. 

godz. 13.20 - Rosji nadal nie udało się osiągnąć celów

Rosji wciąż nie udało się osiągnąć strategicznych wojskowych celów związanych z pokonaniem Sił Zbrojnych Ukrainy, uzyskaniem dostępu do granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego oraz przejęciem kontroli nad lewobrzeżną Ukrainą - podał w piątek w komunikacie na swoim profilu w serwisie Facebook ukraiński sztab generalny.

godz. 12.42 - Od początku wojny w Ukrainie uciekły z niej ponad 3 mln ludzi

UE w rekordowym czasie uruchomiła dyrektywę w sprawie tymczasowej ochrony. Dziś przedstawiamy wytyczne, które pomogą państwom członkowskim ją stosować.

godz. 12.25 - Wspólne posiedzenie online Komitetów Spraw Zagranicznych Ukrainy i Niemiec

Parlamentarzyści rozmawiali o bezpieczeństwie i sytuacji humanitarnej w Ukrainie oraz o perspektywach integracji europejskiej Ukrainy. Wezwali niemieckich kolegów do nałożenia szerokiego pakietu sankcji.

godz. 12.10 - Piąty pakiet sankcji na Rosję

"Omówiłem z szefem dyplomacji Unii Europejskiej Josepem Borrellem przygotowywanie piątego pakietu sankcji UE na Rosję" - przekazał w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Kułeba dodał, że presja będzie rosła tak długo, jak jest to potrzebne, by zatrzymać rosyjskie barbarzyństwo. "Rozmawialiśmy również o ochronie i pomocy dla Ukraińców, którzy uciekli do UE przed rosyjskimi bombami" - napisał Kułeba na Twitterze.

godz. 12.00 - Puste wózki na głównym placu Lwowa symbolizują wszystkie zabite do tej pory dzieci w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę

(Fot. Jarosław Kosmatka)

godz. 11.57 - Ukraina otrzyma dziś od UE kolejne 300 mln euro pomocy

Wiceprzewodniczący UE Valdis Dombrovskis powiedział, że UE nadal udziela Ukrainie pomocy politycznej, finansowej i humanitarnej.

godz. 11.37 - Reporter Radia Łódź we Lwowie: Rakiety uderzyły w Państwowe Zakłady Naprawy Samolotów

Z Łodzi podwodnej z Morza Czarnego wystrzelonych zostało 6 rakiet manewrujących. Wszystkie poleciały w kierunku Międzynarodowego Portu Lotniczego we Lwowie. To poradzieckie rakiety X-555 samo manewrujące dalekiego zasięgu. Mogą przelecieć nawet ponad 2,5 tys. kilometrów. Jedna tylko rakieta ma masę ponad 1,7 tony.

Jak informuje reporter Radia Łódź, rakiety rosyjskie mają własny system nawigacyjny, dlatego tak trudno je zestrzelić obronie przeciwlotniczej, mimo to ukraińskie siły trafiły i unieszkodliwiły dwa pociski. Cztery niestety doleciały. 

Rakiety uderzyły w Państwowe Zakłady Naprawy Samolotów, na szczęście zakład od kilkunastu godzin już nie pracował. Ranna została jedna osoba, natomiast straty są ogromne.

Szef wojskowego obwodu lwowskiego apelował rano do wszystkich dziennikarzy o odpowiedzialną pracę i nieujawnianie lokalizacji posterunków, umocnień wojskowych, a także miejsc ostrzelanych przez Rosjan.

Okazuje się, że wczoraj jedna z redakcji opublikowała zdjęcia samolotu, który opuszczał po naprawie zaatakowane dziś zakłady remontowe. To mogło stać się pretekstem do porannego ataku rakietowego.

godz. 11.19 - Putin spotka się z rosyjską Radą Bezpieczeństwa

Dmitrij Pieskow przekazał, że Władimir Putin odbędzie dziś spotkanie operacyjne ze stałymi członkami rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa

godz. 10.43 - Telewizja RT, dawniej Russia Today, nie może nadawać w Zjednoczonym Królestwie. Brytyjski regulator cofnął stacji koncesję na nadawanie.

godz. 10.19 - W dzisiejszym ataku na Kijów zginęła jedna osoba, a 19 zostało rannych, w tym czworo dzieci

godz. 10.11 - Odessa przygotowana na rosyjski atak

 VIDEO: Odessa transforms into a fortress in preparation for Russian attack.

godz. 10.01 - Braki artykułów spożywczych w rosyjskich sklepach

W sklepach w Rosji zaczyna brakować podstawowych towarów - poinformował niezależny dziennik „Nowaja Gazieta”. Po trzech tygodniach od wprowadzenia zachodnich sankcji rosyjski rynek zaczyna odczuwać skutki wycofania się zagranicznych kontrahentów i logistyczny chaos. Zdaniem części rosyjskich komentatorów niezależnych, taka sytuacja może wpłynąć na nastroje społeczne, które doprowadzą do przełamania strachu przed krytykowaniem działań Kremla.

Nowaja Gazieta rozmawiała z prawie 2 tysiącami Rosjan, mieszkających w różnych regionach kraju. 1130 osób stwierdziło, że w sklepach na Syberii, rosyjskim Dalekim Wschodzie, ale również w Kazaniu i Moskwie brakuje na sklepowych półkach cukru. 22 procent uczestników sondażu Nowej Gaziety poskarżyło się na brak kasz i makaronów. Rosjanie wskazują także na ograniczenie asortymentu kawy, herbaty, tłuszczów, owoców i warzyw. Nowaja Gazieta zauważa, że systematycznie rosną ceny podstawowych produktów. Najszybciej drożeją owoce i warzywa, cukier, kasze i produkty mączne.

godz. 09.51 - Straż Graniczna: ponad 2 miliony uchodźców z Ukrainy przekroczyło granicę z Polską

 #Pomagamy🇺🇦

godz. 09.38 - Na dziś uzgodniono na Ukrainie dziewięć korytarzy humanitarnych w obwodach sumskim, charkowskim i z Mariupola 

O korytarzach humanitarnych poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

Planuje się zabrać mieszkańców Mariupola z Berdiańska do Zaporoża. Z miejscowości Manhusz mają być zabrani uciekinierzy z Mariupola, którzy dotarli tam piechotą. Mieszkańcy Sum, Trościańca, Łebedyna, Konotopu oraz wsi Krasnopilia i Wielika Pisariwka na wschodzie Ukrainy mają być ewakuowani do Połtawy.

W obwodzie charkowskim ma zostać dostarczona pomoc humanitarna do miast Izium i Bałaklija. Zorganizowano specjalną linię telefoniczną z informacjami o korytarzach humanitarnych.

godz. 09.27 - Po ataku rakietowym na Lwów

W dzisiejszym powietrznym ataku rakietowym jedna osoba została ranna. Pociski wystrzelone z łodzi podwodnej trafiły w budynek zakładów lotniczych we Lwowie

 godz. 09.19 - Od początku wojny na Ukrainie Rosjanie stracili 14 tysięcy 200 żołnierzy

Takie dane podaje sztab generalny ukraińskiej armii. Wedlug sztabu, armia rosyjska straciła też 450 czołgów, 1448 pojazdów opancerzonych, 205 systemów artyleryjskich, 93 samoloty, 112 śmigłowców i 879 samochodów.

 godz. 09.13 - Dania jest gotowa wysłać na Ukrainę żołnierzy w ramach misji pokojowej 

godz. 08.53 - Od początku wojny zginęło na Ukrainie 109-cioro dzieci. Poinformowała o tym ukraińska prokuratura generalna

Przeszło 130-cioro dzieci zostało rannych. Według prokuratury generalnej najwięcej, bo 55. dzieci, zginęło w obwodzie kijowskim, 34. w charkowskim i 26. w donieckim. Z ustaleń prokuratury wynika także, że wskutek rosyjskich bombardowań i ostrzałów ucierpiało ponad 439 placówek oświatowych. 63 z nich zostało całkowicie zniszczonych.

godz. 08.45 - Agencja @SPGlobal obniżyła rating kredytowy Rosji do kategorii „bardziej niż prawdopodobne #default ”

Rating został obniżony z „CCC” do „CC”. Oznacza to, że nie doszło jeszcze do niewykonania zobowiązania, ale jest to bardziej niż prawdopodobne. 

godz. 08.33 - Policja we Lwowie zamknęła okolice lotniska. Służby nie wpuszczają nikogo w obrębie 2 km 

godz. 08.21 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedza pacjentów w szpitalu w Worzelu w obwodzie kijowskim, który znalazł się pod ostrzałem podczas ewakuacji

godz. 08.11 - Mer Lwowa Andriej Sadowy komentuje wybuchy we Lwowie 

godz. 08.05 - To nie Ukraina rozpoczęła tę wojnę mówi Arnold Schwarzenegger gubernator Kaliforni i były aktor 

godz. 07.50 - na Lwów wystrzelono 6 pocisków manewrujących 

Według wstępnych danych z Morza Czarnego wystrzelono 6 pocisków manewrujących, prawdopodobnie X-555. Dwie rakiety zostały zniszczone przez pociski przeciwlotnicze Zachodniego Dowództwa Powietrznego.

godz. 07.40 - Co najmniej trzy rakiety spadły od rana na Lwów

Powietrzny atak na Lwów. Rakiety spadły na dzielnicę Skniłów w płd.zach. części miasta niedaleko lotniska.

godz. 07.30 - Atak rakietowy na Lwów

Kilka rakiet trafiło w zakład naprawy samolotów. Na szczęście nie ma ofiar. 

godz. 07.19 - Kanada nowy program Imigracyjny dla Ukraińców

Kanada utworzyła nowy program imigracyjny, który pozwoli uchodźcom z Ukrainy uzyskać tymczasowe pozwolenie na pobyt w tym kraju. Jak poinformował kanadyjski minister do spraw imigracji Sean Fraser, Kanada gotowa jest przyjąć miliony uchodźców.

Kanadyjski Departament Imigracyjny przenosi już personel, i sprzęt do Europy, aby ułatwić uchodźcom składanie wniosków online- informuje kanadyjski dziennik Global News. Ci, którzy zdecydują się na wyjazd do Kanady otrzymują na 3 lata, pozwolenie na pracę i studia. Mogą również osiedlić się w Kanadzie na stałe.
Ukraińcy, którzy przebywają w Kanadzie na wizach turystycznych lub są nielegalnie zostali również objęci tym programem. Program ten obejmuje też uchodźców z innych krajów, którzy mieszkali na Ukrainie podczas ataku Rosji.

Jak poinformował kanadyjski minister do spraw ds. imigracji Sean Fraser, rząd przygotowuje również dla uchodźców czarterowe loty z Europy.

godz. 07.09 - Wybuchy we Lwowie

Świadkowie informują, że co najmniej trzy duże eksplozje były słyszane nad ranem we Lwowie. Taką informację podała w mediach społecznościowych ukraińska telewizja Ukraine24. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną wybuchów

Wcześniejsze relacje znajdziesz TUTAJ

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies