Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 26. dzień rosyjskiej inwazji. Kolejne rosyjskie czołgi zdobyte przez ukraińskich żołnierzy

Trwa 26. dzień wojny na Ukrainie. W nocy z 20 na 21 marca rosyjskie pociski ponownie spadły na Kijów - w bombardowaniu centrum handlowego zginęło osiem osób. W pobliżu miejscowości Sumy doszło do wycieku amoniaku z zakładów chemicznych.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.55 - Dziś rosyjscy żołnierze otworzyli ogień z broni palnej do pokojowych demonstrantów w Chersoniu

godz. 22.50 - Dramatyczne nagranie z Ukrainy

"Mężczyzna zabiera swoje rzeczy pozostawione w mieszkaniu po ataku rakietowym w Kijowie" - relacjonuje ukraiński resort spraw zagranicznych, apelując o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad krajem.

godz. 22.39 - Kolejny alarm lotniczy w Kijowie

Służby apelują do mieszkańców o pilne udanie się do schronu.

godz. 22.25 - Wołodymyr Zełenski rozmawiał z holenderskim premierem Markiem Rutte

"Poinformowałem go o walce z agresorem, zbrodniach wojennych, ostrzale infrastruktury cywilnej. Podziękowałem za znaczące wsparcie dla ukraińskich obyawteli. Omówiliśmy przebieg procesu pokojowego. Musimy razem powstrzymać wojnę" - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

godz. 21.55 - Rosja atakuje Ukrainę, wykorzystując 40 lotnisk w zachodniej Rosji, Białorusi i anektowanym Krymie

Mapę tych miejsc opublikowało Radio Swoboda - Radio Wolna Europa.

godz. 21.31 -  Oblężony Mariupol

"Ludzie są uwięzieni w piekle. Muszą być ewakuowani, ale Rosja trzyma ich jako zakładników" - czytamy na Twitterze.

godz. 21.10 - UE wyraziła gotowość do nałożenia nowych sankcji na Rosję

- Unia Europejska jest gotowa nałożyć dodatkowe sankcje na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po spotkaniu w Brukseli ministrów spraw zagranicznych krajów UE.

godz. 20.47 - Trzy osoby zginęły, a jedna została ranna, gdy na skutek rosyjskiego ostrzału wybuchł pożar na stacji benzynowej w Mikołajowie na południu Ukrainy

Ofiary śmiertelne to mężczyźni; ranna kobieta została przewieziona do szpitala.

godz. 20.25 - Morawiecki: To jest bardzo ważne, żeby wszystkie kraje były na jednej długości fali, jeśli chodzi o nakładanie kolejnych pakietów sankcji

godz. 19.43 - Rosjanie usunęli samoloty z bazy lotniczej w Chersoniu po tym, jak została zaatakowana przez ukraińską artylerię

godz. 19.13 - Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau uczestniczył w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli

Rzecznik resortu Łukasz Jasina przekazał, że minister wskazał na konieczność dalszych pilnych dostaw uzbrojenia i wyposażenia dla sił zbrojnych Ukrainy. 

Szef polskiej dyplomacji ponownie zaapelował też o jak najszybsze procedowanie wniosku Ukrainy o członkostwo w UE i przyznanie jej statusu państwa kandydującego.

godz. 18.50 - Kolejne rosyjskie czołgi zdobyte przez ukraińskich żołnierzy

godz. 18.08 - Ukraińska armia: "12 kwietnia 2014 r. rosyjski okupant zdobył Kramatorsk, które 5 lipca 2014 wyzwoliła armia ukraińska

Teraz miasto znów znajduje się pod ostrzałem rosyjskiej artylerii. Mieszkańcy i obrońcy miasta bronią się przed wrogiem - czytamy na Twitterze. 

godz. 17.38 - Raszystowskie Ministerstwo Obrony publikuje nagranie ze strajku w kijowskim centrum handlowym

godz. 17.14 - TPYXA: Dzisiejszy materiał filmowy z Mariupola

godz. 16.52 - Trwa spotkanie premiera Morawieckiego z premierem Holandii

godz. 16.41 - Rosyjski sprzęt porzucony pod Mikołajowem

godz. 16.20 - Kolejne obrazy wojny w Ukrainie

godz. 15.52 - Zagrożenie lotnicze. Syreny rozbrzmiewają teraz w prawie wszystkich regionach Ukrainy

godz. 15.31 - Rosyjski sąd zakazał działalności Facebooka i Instagrama na terenie Rosji - podała agencja AFP

Firmę META, do której należą oba serwisy, uznano za organizację ekstremistyczną.

godz. 15.16 - Szczepienia przeciw COVID-19 dla obywateli Ukrainy 

Dla obywateli Ukrainy, którzy otrzymali już PESEL, wystawiliśmy 122 tys. e-skierowań na szczepienie przeciw COVID-19 - przekazało Ministerstwo Zdrowia.

godz. 14.58 - Ukraińscy spadochroniarze wyzwolili wioskę z rąk Rosjan w rejonie Mikołajowa

W rejonie Mikołajowa ukraińscy spadochroniarze wyzwolili wioskę z rąk Rosjan. Oddziały otoczyły wioskę kordonem i stoczyły krótką bitwę, w wyniku której siły wroga zostały zniszczone. Spadochroniarze przejęli broń, sprzęt wojskowy i dokumenty.

godz. 14.51 - Ukraina oskarża Rosję o porywanie dzieci z okupowanego Donbasu

Jak podaje ukraiński MSZ, 2 389 dzieci zostało "nielegalnie deportowanych" do Rosji z okupowanego Donbasu.

godz. 14.45 - Minister Obrony Ukrainy: "Rosjanom wreszcie udało się sfilmować udaną próbę ominięcia ukraińskiego Stingera. Poprzednie 121 nieudanych ujęć zostanie na zawsze na ukraińskiej ziemi"

- 26. dnia wojny, rosyjskiemu ministerstwu "obrony" wreszcie udało się sfilmować rosyjski helikopter, który uniknął uderzenia ukraińskiego Stingera. Poprzednie 121 nieudanych ujęć zostanie na zawsze na ukraińskiej ziemi - napisał na Twitterze szef ukraińskiego MON Oleksij Reznikow.

godz. 14.35 - NIEOFICJALNIE: Rosyjski bombowiec naruszył przestrzeń powietrzną Polski, informuje portal NEXTA

- Rosja prowokuje NATO, w poniedziałek rosyjski bombowiec wkroczył w polską przestrzeń powietrzną. To wydarzyło się tuż po ogłoszeniu przez polskich liderów propozycji wysłania polskich żołnierzy z misją pokojową na Ukrainę - donosi portal NEXTA.

Informacja nie została jeszcze potwierdzona przez polskie władze.

godz. 14.28 - Kolejne pociski spadły na Mikołajów - ucierpiała m. in. lokalna stocznia i pobliskie domy

godz. 14.24 - Miliard euro dla Ukrainy na zakup broni

- Unia Europejska przeznaczy dodatkowy miliard euro dla Ukrainy na zakup broni. Rząd niemiecki przypilnuje, aby producenci broni szybko zrealizowali zamówienia z Kijowa - podaje portal TPYXA.

godz. 14.16 - Rosjanie porywają urzędników i mieszkańców okupowanych terenów Ukrainy, informuje rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denysowa

- Siły rosyjskie na szeroką skalę uprowadzają urzędników i mieszkańców na okupowanych przez siebie terenach Ukrainy; porwali również konwój humanitarny jadący w stronę Wołczańska w obwodzie charkowskim - powiedziała rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denysowa.

godz. 14.13 - Premier Morawiecki wzywa Szwajcarię do zamrożenia kont rosyjskich oligarchów (The Spectator Index)

godz. 14.06 - "Rosjanie! Witamy w piekle" - takie znaki czekają na okupantów przy ukraińskich drogach

godz. 14.00 - Wojska inwazyjne zbezcześciły pomnik bohaterów Niebiańskiej Sotni w Donbasie - ostry sprzeciw protestujących 

- Wnioskując z informacji mediów ukraińskich, wojska inwazyjne napisały na pomniku bohaterów Niebiańskiej Sotni (zabitych podczas protestów na Euromaidanie w 2014 roku - red.) - "Mordercy dzieci Donbasu". Protestujący chcą usunąć bezczeszczący napis, ale Rosjanie odpowiadają na te próby wystrzałami w stronę tłumu - podaje portal NEXTA.

godz. 13.53 - Światowa Organizacja Zdrowia: "W niedzielę, 20 marca zanotowaliśmy sześć ataków na placówki służby zdrowia w Ukrainie"

- Włącznie z poniedziałkiem, 20 marca, zweryfikowaliśmy 52 ataki na służbę zdrowia w ciągu 25 dni wojny. To więcej niż dwa ataki na dzień. To nie do zaakceptowania. Służba zdrowia musi być chroniona - podkreśla ukraińskie biuro WHO na Twitterze. 

godz. 13.46 - Dyrektor amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej William Burns gościem w Pałacu Prezydenckim

godz. 13.42 - Jak wyglądało centrum handlowe w Kijowie przed atakiem i po?

godz. 13.36 - Zbombardowany szpital psychiatryczny w Mikołajewie - pacjenci byli w schronie

W Mikołajewie najeźdźcy rosyjscy zbombardowali szpital psychiatryczny. O tym poinformował na Facebooku szef służby zdrowia obwodowej administracji państwowej Mikołajewa, Maksym Beznosenko.

Opublikował również wideo przedstawiające zniszczenie szpitala. - Nikt nie został ranny, ponieważ wszyscy byli w schronie przeciwbombowym – powiedział Beznosenko.

godz. 13.31 - Kolejne nagranie z Chersonia - słyszalne eksplozje i strzały

godz. 13.23 - Grecki dyplomata po powrocie z Mariupola: "Mam nadzieję, że nikt nigdy nie zobaczy tego, co ja widziałem"

Jak podaje The Kyiv Independent, grecki dyplomata Manolis Androulakis opuścił oblężone miasto 15 marca. - Mariupol dołącza do miejsc znanych ze zniszczeń wojennych, takich jak Guernica, Coventry, Aleppo czy Grozny.

godz. 13.15 - Komentarze po spotkaniu w Kancelarii Premiera

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk wyraził gotowość do współpracy z rządem w sprawie zwiększenia wydatków na wojsko. - Czekałbym na szybkie decyzje. Jeśli chodzi o zmianę konstytucji mam nadzieję, że dostaniemy ją na piśmie. Ja powiedziałem twardo i jednoznacznie - że w sytuacji zagrożenia, w takich kwestiach jak bezpieczeństwo, pieniądze na armię, jesteśmy gotowi do wspólnej pracy. Nie ma tu mowy o jakichkolwiek oszczędnościach, trzeba wszystkiego więcej - powiedział lider PO.

Jednocześnie, były premier "ma wrażenie, że ciągle chodzi bardziej o politykę, niż o rzeczywistą pracę na rzecz ojczyzny". - Postulat natychmiastowego zamrożenia aktywów rosyjskich w Polsce jakoś nie spotkał się z pozytywną opinią premiera, nie wiem dlaczego. Postulat, by nie wpuszczać premiera Węgier Viktora Orbana, a za jego pośrednictwem Rosjan, do naszego przemysłu naftowego, nie spotkał się z akceptacją i został odrzucony przez pana premiera - powiedział Tusk.

godz. 12.54 - Obwód doniecki pod ogniem rosyjskim

Na Awdijiwkę i okolice, w obwodzie donieckim, spadły kolejne pociski. Ataki zostały przeprowadzone za pomocą samolotów bojowych oraz artylerii. Jedna osoba została zabita, a 17 osób zostało rannych, podaje portal TPYXA.

godz. 12.43 - Rosjanie otworzyli ogień w stronę bezbronnych demonstrantów w Chersoniu

- Rosyjscy żołnierze otworzyli ogień na tłumy w Chersoniu, które zebrały się na codzienny protest przeciwko wojskom okupacyjnym. Nieustanny ogień na bezbronnych protestujących. Żołnierze są zdenerwowani, bo wiedzą, że wojsko ukraińskie zbliża się do miasta, by je odbić - napisał na Twitterze dziennikarz Tim White.

godz. 12.36 - Premier Holandii Mark Rutte: "Członkostwo w UE to długi proces"

- Członkostwo w Unii Europejskiej to długi i żmudny proces. Nie ulega wątpliwości, że procedury tej nie można uprościć – powiedział premier Holandii Mark Rutte podczas konferencji prasowej w Wilnie. - Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby Ukraina stała się częścią naszej współpracy w Unii. Mamy układ o stowarzyszeniu, umowę o wolnym handlu. W najbliższym czasie możemy naprawdę wiele zrobić – zaznaczył Rutte.

godz. 12.32 - Kasparow: Zachód wciąż się ugina, Ukraina ugiąć się nie chce

Dyktatorzy zawsze eskalują żądania, a Zachód wciąż się ugina. Ale tym razem mamy problem: Ukraina nie chce się ugiąć. Ukraina nie należy do Putina, przestańcie traktować ją w ten sposób - napisał na Twitterze były szachowy mistrz świata Garri Kasparow.

- W 2014 roku zostałem nazwany podżegaczem wojennym, kiedy mówiłem, że Putin nie zatrzyma się na Krymie i wschodniej Ukrainie. Teraz wszyscy przyznają, że miałem rację, ale chcą powtórzyć ten sam błąd. Pozwolenie Putinowi na zniszczenie Ukrainy zwiększa groźbę większego konfliktu, w tym nuklearnego - ostrzega rosyjski szachista.

Oburza się on, że "Putin bombarduje szpitale, miejsca schronienia i domy opieki na Ukrainie, ale mówi się nam, że wolny świat nie może nic zrobić, by pomóc, chyba że szpitale, schronienia i domy opieki znajdują się na określonych liniach na mapie".

- Tu nie chodzi nawet o NATO. Nie ma traktatu mówiącego, że USA i innym wielkim mocarstwom wolnego świata nie wolno bronić Ukrainy, która ginie, by ich chronić. Jest tylko strach, ten sam strach, który powstrzymywał od działania w 2014 roku i doprowadził nas do miejsca, gdzie teraz jesteśmy - stwierdza gorzko Kasparow.

"Biały Dom Bidena i jego obrońcy w mediach powtarzają argumenty administracji Obamy i jego obrońców w 2014 roku. Heroiczna powściągliwość! Ależ przywództwo! - zauważa prześmiewczo szachista i działacz praw człowieka.

Jego zdaniem "USA i UE chcą wrócić do wygodnej korupcji, kupując rosyjską ropę i gaz, nakładając słabe sankcje, opowiadając frazesy o demokracji, zapraszając Putina na różne szczyty i do Davos".

"Zachód uwielbia przegrywać powoli, przekazywać trudne wybory następnym rządom, przenosić konsekwencje na państwa buforowe. Teraz Ukraina zdemaskowała Zachód, bo ona nie chce przegrywać powoli ani wcale" - przekonuje. - Dajcie im myśliwce, drony i broń dalekiego zasięgu, które pozwolą Ukrainie uderzyć u źródła i chronić jej mieszkańców. (...) Zapowiedzcie z wyprzedzeniem utworzenie korytarzy humanitarnych i obszarów objętych ochroną. Ukraina nie należy do Putina. Przestańcie traktować ją w ten sposób - dodaje Kasparow.

godz. 12.08 - Komunikacja kolejowa między Irpieniem a Kijowem niemożliwa

Ze względu na zniszczony most, którym poruszały się pociągi, komunikacja między Irpieniem a Kijowem jest uniemożliwiona.

godz. 12.02 - Mer Charkowa: w mieście zniszczone blisko 1000 budynków, głównie mieszkalnych

W Charkowie w wyniku ciągłych rosyjskich ostrzałów zniszczone zostały 972 budynki; z tego 778 to domy mieszkalne – poinformował mer Charkowa Ihor Terechow.

Urzędnik, którego cytuje agencja Interfax-Ukraina, wskazał, że w mieście utrzymuje się trudna sytuacja, nieprzerwanie trwają ostrzały dzielnic mieszkalnych. Ratownicy pracują przy usuwaniu gruzów

godz. 11.53 - Spotkanie w Kancelarii Premiera: rozmowa o proponowanych zmianach w Konstytucji w związku z inwazją na Ukrainę (materiał bez dźwięku)

godz. 11.44 - Siły Zbrojne Ukrainy: "Oto, co dzieje się z tymi, którzy idą podbić cudzą ziemię"

godz. 11.34 - Kolejny rosyjski czołg zlikwidowany przez siły ukraińskie

godz. 11.15 - Liczba ofiar bombardowania w Kijowie wzrosła do 8, potwierdza mer Kijowa Witalij Kliczko

godz. 11.12 - Rzecznik Kremla: "Nie będzie zawieszenia broni podczas negocjacji między Rosją a Ukrainą"

godz. 11.10 - Spotkanie premiera Morawieckiego i wicepremiera Kaczyńskiego z przedstawicielami znaczących partii politycznych w Polsce

godz. 11.08 - Zniszczony Mariupol - hekatomba ludności cywilnej

godz. 11.01 - Rosyjscy spadochroniarze z pojazdem BMD-2 okradają stację benzynową - uchwyciły to kamery monitoringu

godz. 11.00 - Nowa godzina policyjna w Kijowie

Jak dodaje korespondent BBC James Waterhouse, każdy, kto zostanie zauważony na ulicy bez specjalnej przepustki lub nie uda się do schronu, zostanie uznany za wroga.

godz. 10.52 - Embargo na import rosyjskiej ropy uderzyłoby we wszystkich, twierdzi Kreml

Embargo na import rosyjskiej ropy, które proponują niektóre kraje europejskie, uderzyłoby we wszyskich, twierdzi Kreml cytowany przez agencję AFP.

godz. 10.46 - Piotr Mueller: Proponujemy zmianę w Konstytucji RP, która umożliwiłaby konfiskatę dóbr oligarchów objętych sankcjami"

godz. 10.41 - Rzecznik Kremla: "Kijów musi odrobić swoją pracę domową"

Dmitrij Peskow, rzecznik Putina, mówi, że "stopień postępu nie jest taki, jakiego byśmy sobie życzyli i jakiego dynamika rozwoju wydarzeń wymaga od strony ukraińskiej". Pieskow dodał, że do bezpośrednich rozmów Putina i Zełenskiego dojdzie tylko wtedy, gdy Kijów "odrobi swoją pracę domową, prowadząc negocjacje i zgadzając się na ich wyniki". "Na razie nie ma żadnych znaczących ruchów. Nie będą mieli żadnych porozumień, do których mogliby się zobowiązać". - relacjonuje na Twitterze Max Seddon, dziennikarz Financial Times.

godz. 10.28 - Ambasada Rosji w Berlinie na... Placu Wołodymyra Zełenskiego? Utworzono petycję w tej sprawie

- Utworzono petycję w sprawie przemianowania adresu rosyjskiej ambasady w Berlinie. Autorzy petycji proponują nadać ambasadzie adres: "Wołodymyra Zełenskiego 1-3". Petycja zostanie skierowana do Izby Deputowanych i Senatu miasta Berlin - podaje portal NEXTA.

godz. 10.20 - Prezydent Ukrainy: "Niemcy, Europo, jesteście silni. Zamknijcie porty, zrezygnujcie z surowców rosyjskich"

- Nasi ludzie czują się opuszczeni, wystraszeni i idą do schronów, żeby się ratować i przeżyć mimo bomb rosyjskich - mówi Wołodymyr Zełenski w najnowszym przemówieniu. Prezydent Ukrainy odtworzył na telefonie przez 20 sekund dźwięk syreny alarmowej przed bombardowaniem. - To było tylko 20 sekund, a Ukraińcy słyszą taki dźwięk każdego dnia, tygodnia.

- Bardzo proszę przestać sponsorować tę machinę wojenną, Rosję. Zamknijcie porty dla nich, zrezygnujcie z surowców rosyjskich. Możecie zrobić wszystko, by Kijów był nowym Berlinem. By na naszych placach i ulicach było tak samo bezpiecznie. Żeby dzieci się bawiły, ale nie w ukryciu - mówi prezydent Ukrainy. - Niemcy, jesteście silni, Europa jest silna. Ma pociski, czołgi. Bez handlu z wami Rosja nie miałaby środków na tę wojnę. I tak samo my chcemy mieć wsparcie.

- Chęć życia, życia w pokoju, życia w wolności. Rosja walczy przeciwko nam. Chcemy być razem z Europą, to jest nasze pragnienie i walczymy o to - dodaje. - Walczymy przeciwko okupantowi, który zabija zwykłych cywili, pali mieszkania. 115 dzieci już zginęło. To od czasów II wojny światowej największe przestępstwo, które obserwujemy - mówi Zełenski.

godz. 10.15 - Prawie 34 tysiące osób zostało odprawionych na polsko-ukraińskiej granicy, podaje MSWiA

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, 33 800 osób zostało odprawionych w niedzielę, 20 marca. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę, do Polski przyjechało 2 miliony 114 tysięcy uchodźców.

godz. 10.10 - Wozy opancerzone w Brześciu - mają wrócić do stałych punktów rozmieszczenia

- Transportery opancerzone przemieszczające się w Brześciu. Dziś rano poinformowano, że żołnierze 38. brygady Sił Zbrojnych Białorusi wracają z zaplanowanych zajęć w terenie do miejsc stałego rozmieszczenia - poinformował jeden z portali na Twitterze.

godz. 10.01 - Szef dyplomacji UE Josep Borrell: "Rosyjski atak na Mariupol to ogromna zbrodnia wojenna"

godz. 09.55 - Mateusz Morawiecki po spotkaniu z prezydentem Szwajcarii: "Trzeba pomóc Ukraińcom obronić ich niepodległość"

- Rosja zaatakowała w sposób niesprowokowany, brutalny sposób Ukrainę. Niszczy miasta, normalne życie i dopuszcza się zbrodni wojenne - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z prezydentem Szwajcarii Ignazio Cassisem. - Trzeba dziś pomóc Ukraińcom obronić ich niepodległość, ale też zapobiegać kolejnym wielkim falom migracyjnym poprzez zaprowadzenie pokoju.

- Musimy doprowadzić do tego, że warunki życia w Ukrainie będę pozwalały na przyjęcie tych ludzi z powrotem - dodaje premier.

Premier Morawiecki namawiał szwajcarskiego prezydenta do kolejnych sankcji wobec rosyjskich oligarchów i ich majątków.

godz. 09.42 - Minister Obrony Ukrainy: "Rosja nie wie już, co mówić swoim obywatelom"

Kreml nie wie już, jak wyjaśnić to, co się dzieje, ponieważ pochowali już więcej żołnierzy w regionach Rosji niż ile podawali oficjalnie, napisał szef ukraińskiego MON Oleksij Reznikow. - Kłamstwa już im nie pomogą, zamiast tego boją się prawdy. Nasi obrońcy prawie całkowicie zmietli z powierzchni ziemi dużą liczbę rosyjskich czołgów, samolotów bojowych, oddziałów inżynieryjnych oraz pozostałych jednostek uznawanych za "elitarne", razem z ich dowódcami.

Od początku inwazji na pełną skalę, żołnierze ukraińscy zestrzelili 100 samolotów, 120 helikopterów, 500 czołgów i 1 500 wozów opancerzonych, dodaje Reznikow. - To dlatego Rosja zbiera najemników z całego świata i próbuje desperacko wepchnąć wojska białoruskie do piekła wojny w Ukrainie. Stanowisko naszej armii jest bardzo jasne: wszyscy najeźdźcy zostaną ostro odprawieni, bez względu na to kim oni czy z skąd pochodzą.

godz. 09.37 - Ukraińskie MON: Rosja straciła ok. 15 tysięcy żołnierzy oraz prawie 500 czołgów

s

godz. 09.33 - Płonący sprzęt okupantów w Mikołajowie

Przewodniczący administracji obwodu mikołajowskiego Witalij Kim opublikował nagranie płonącego sprzętu wojsk inwazyjnych w Mikołajowie.

godz. 09.25 - Zniszczone domy w Odessie po ataku rosyjskiej marynarki wojennej

- W wyniku porannego bombardowania Odessy przez rosyjską artylerię morską. wiele domów zostało zniszczonych - relacjonuje przewodniczący administracji obwodowej Siergej Bratczuk. Nie ma rannych oraz ofiar śmiertelnych, dodaje portal NEXTA. 

godz. 09.21 - Myhajlo Podoljak: "Czy to już nie jest globalna katastrofa humanitarna?"

- Ponad trzy miliony Ukraińców musiało uciec do krajów europejskich. Łącznie, 11-12 milionów przesiedleńców zmuszonych do opuszczenia swoich miast niszczonych przez rosyjską artylerię - napisał na Twitterze doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Myhajlo Podoljak. - Bądźcie świadomi tej liczby. Rosja niszczy życia milionów ludzi. Czy to już nie jest globalna katastrofa humanitarna?

godz. 09.20 - trwa spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Szwajcarii Ignazio Cassisem

godz. 09.15 - Daily Mail: Boris Johnson planuje wizytę w Kijowie

Jak podaje gazeta The Daily Mail, brytyjski premier poprosił swoich doradców o analizę praktyczności i wykonalności wizyty do stolicy Ukrainy. - Szef rządu brytyjskiego planuje porozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - dodaje Daily Mail.

godz. 09.07 - 12 budynków zniszczonych, dwie osoby ranne w wyniku rosyjskich ataków w obwodzie ługańskim, podaje Liveuamap

godz. 09.00 - Wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker: Do piątku, 18 marca wydano ponad 120 tysięcy numerów PESEL dla obywateli Ukrainy

godz. 08.50 - "Polska będzie opowiadać się za silną reakcją Sojuszu", powiedział szef BBN Paweł Soloch przed wylotem prezydenta Dudy do Mołdawii

godz. 08.49 - Rosyjskie pojazdy BTR-82A po wyładowaniu z dużego statku desantowego Orsk w Berdiańsku

godz. 08.45 - Chiński MSZ: Chiny przekażą Ukrainie pomoc humanitarną wartą ponad 1,5 miliona dolarów

godz. 08.37 - Dwa rosyjskie Kamazy z amunicją i żywnością zniszczone przez siły ukraińskie z Czernihowa

- Amunicja i żywność nie dotrą do okupantów. Dwa kamazy mniej. Siły oporu w obwodzie czernihowskim działają - napisało na Facebooku dowództwo operacyjne Północ.

godz. 08.35 - Zniszczone mieszkania w Popasnej, w obwodzie ługańskim

godz. 08.28 - Zdjęcie z wnętrza Retroville: "To są dobrze znane miejsca w moim ukochanym mieście"

- To są obrazy z centrum handlowego Retroville w Kijowie, zniszczonego przez rosyjską rakietę w nocy. To są dobrze znane miejsca w moim ukochanym mieście - napisała na Twitterze dziennikarka Olga Tokariuk.

godz. 08.23 - Ukraińska artyleria ostrzelała rosyjski statek wojenny niedaleko Odessy, twierdzi portal NEXTA

godz. 08.18 - Co najmniej sześć osób zabitych w wyniku nocnego bombardowania centrum handlowego w Kijowie, podaje AFP

Według dziennikarzy AFP. ciała sześciu osób zostały wyłożone przed zaatakowanym centrum handlowym Retroville w północno zachodnim Kijowie.

godz. 07.52 - Trwa ostrzał Odessy - słychać wybuchy pocisków

godz. 07.50 - Rosjanie przerzucają siły na Mariupol

- Litera "Z" przykrywa literę "O". Rezerwy są wycofywane z kierunku Czernihowa i wysyłane do Mariupola - podaje portal NEXTA.

godz. 07.48 - Nagranie przedstawiające ruiny centrum handlowego w Kijowie po ataku rakietowym

godz. 07.47 - Odessa pod ostrzałem, podaje The Spectator Index, powołując się na wiele sygnałów pochodzących z nadmorskiego miasta

godz. 07.35 - Brytyjskie ministerstwo obrony: "Wciąż trwają walki na północ od Kijowa"

Natarcie wojsk rosyjskich na stolicę Ukrainy z północnego wschodu utknęło w martwym punkcie, podaje brytyjski wywiad w kolejnym raporcie o sytuacji w Ukrainie. - Siły atakujące z Hostomelu w kierunku północno-zachodnim zostały odparte przez zaciekły opór wojsk ukraińskich. Większa część sił rosyjskich pozostaje w odległości ponad 25 kilometrów z centrum miasta - napisano w raporcie.

Brytyjczycy przestrzegają jednak, że Rosjanie nie zamierzają zaniechać kolejnych ataków na Kijów. - Pomimo ciągłego braku postępu, stolica Ukrainy pozostaje głównym celem wojskowym. Możliwe, że Rosjanie będą dążyć do okrążenia miasta w najbliższych tygodniach.

godz. 07.15 - Podsumowanie nocnych wydarzeń

  • Cztery osoby zginęły w ostrzale kijowskiego centrum handlowego, podaje agencja Reuters. Wcześniej media mówiły o jednej ofierze śmiertelnej. W mediach krążą zdjęcia pozostałości po zniszczonym centrum oraz nagranie akcji ratunkowej.
  • Doszło do wycieku amoniaku z zakładów chemicznych w obwodzie sumskim (północna Ukraina). Lokalna administracja uspokaja - wyciek amoniaku nie był znaczący, zatem nie stwierdzono potencjalnego zagrożenia dla ludności. W okolicy Sum od początku wojny toczą się ciężkie walki.

  • Biały Dom ujawnił szczegóły podróży prezydenta USA Joe Bidena do Europy. Według podanych informacji, w piątek, 25 marca Biden przyleci do Polski, żeby spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą.
    Jakub Kumoch, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP potwierdził również plany polskiego przywódcy. - Dzisiaj po południu prezydent Andrzej Duda poleci do Mołdawii i spotka się z prezydent Maią Sandu, a stamtąd do Bułgarii i do Rumunii na spotkania jutro z prezydentami Rumenem Radewem i Klausem Iohannisem. Wszystko w ramach konsultacji przed szczytem NATO i rozmową z prezydentem USA - napisał na Twitterze Jakub Kumoch.

  • Ukraina odrzuciła ultimatum postawione przez Rosję. Tym samym Rosji nie uda się zająć Mariupola bez walki. Wcześniej rosyjskie MON proponowało czasowe zawieszenie broni na poniedziałkowe rano, podczas którego z oblężonego miasta będą mogli wyjść nieuzbrojeni ludzie.

Wcześniejsze relacje znajdziesz TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies