Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 32. dzień rosyjskiej inwazji. Atak na Łuck, 100 kilometrów od Polski

To już 32. dzień wojny na Ukrainie. W niedzielę wieczorem rosyjskie rakiety uderzyły w magazyn paliw w Łucku (obwód wołyński), 100 kilometrów od granicy z Polską. Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w wielu regionach Ukrainy.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻENIA - KLIKNIJ TUTAJ

godz. 22.50 - Reakcja ukraińskich władz na bombardowanie Łucka, Charkowa, Kijowa i innych miast w Ukrainie

- Ponownie przeprowadzono ataki rakietowe na Ukrainę. Łuck, Charków, Zytomierz, Równe. Każdego dnia więcej i więcej rakiet. Mariupol poddany bombardowaniu dywanowemu. Rosja nie ma już języka, człowieczeństwa, cywilizacji. Tylko rakiety, bomby i próby zmiecenia Ukrainy z powierzchni ziemi. Czy Europie się to naprawdę podoba? - skomentował doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Myhajlo Podoljak.

godz. 22.37 - Silne eksplozje słyszane również w Kijowie

- Silne eksplozje słyszane w Kijowie, Łucku, Charkowie i Żytomierzu podczas alarmu przeciwlotniczego. Eksplozje mogą oznaczać, że rosyjskie pociski uderzyły w cele lub zostały zniszczone przez ukraińską obronę przeciwlotniczą - napisał The Kyiv Independent na Twitterze.

godz. 22.31 - Atak rakietowy na ukraińskie miasta

Wybuchy słyszalne były również w Chersoniu, Żytomierzu, Humaniu, Charkowie i Równem (źródło: zn.ua)

godz. 22.06 - Ukraina domaga się specjalnej misji ONZ do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia

Ukraina domaga się, aby Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła natychmiastowe działania w celu demilitaryzacji Strefy Wykluczenia w Czarnobylu i utworzenia tam specjalnej misji ONZ, podaje portal Ukraińska Prawda, cytując wicepremier Irynę Wierieszczuk.

- W kontekście bezpieczeństwa jądrowego nieodpowiedzialne i nieprofesjonalne działania rosyjskiego wojska stanowią bardzo poważne zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale także dla setek milionów Europejczyków. Dlatego domagamy się, aby Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła natychmiastowe działania w celu demilitaryzacji Strefy Wykluczenia w Czarnobylu i ustanowienia specjalnej misji ONZ, aby wyeliminować ryzyko wypadku w Czarnobylu w wyniku rosyjskich sił okupacyjnych - powiedziała wicepremier Wierieszczuk.

godz. 22.00 - Dwie rakiety uderzyły w Łuck w ciągu 15 minut. Celem magazyn paliw, podaje deputowana Lesia Wasylenko

godz. 21.55 - Zniszczony rosyjski czołg T-72B3

godz. 21.48 - Prezydent Ukrainy: "Niektórych obrońców Wyspy Węży zabito"

- W rozmowie z rosyjskimi dzienikarzami, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ujawnił, co stało się z ukraińskimi obrońcami Wyspy Węży zaatakowaną pierwszego dnia inwazji: "Niektórych zabito, pozostałych pojmano i wymieniono". Wcześniej podawano, że wszyscy żołnierze ukraińscy na wyspie zginęli - napisał The Kyiv Independent na Twitterze.

godz. 21.23 - Wybuchy w Łucku i Charkowie, podaje telewizja Espreso w Telegramie

Jak podaje telewizja Espreso, doszło do wybuchów w Charkowie i w Łucku (miasto w obwodzie wołyńskim). W wielu obwodach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

Informację o wybuchach w Łucku potwierdził mer miasta Ihor Poliszczuk - Proszę nie publikować fotografii i nagrań wybuchów oraz innych informacji - zaapelował mer Łucka, miasta oddalonego o 100 kilometrów od Polski.

godz. 21.17 - Alarm przeciwlotniczy w wielu rejonach Ukrainy

W niedzielę wieczorem zawyły syreny ogłaszające alarm przeciwlotniczy w wielu ukraińskich obwodach, w tym na zachodzie kraju, podaje agencja Ukrinform w komunikatorze Telegram. Alarmy ogłoszono w Kijowie i obwodzie kijowskim oraz m.in. w obwodach rówieńskim, zakarpackim, odeskim, lwowskim, iwano-frankowskim, charkowskim, czerkaskim, winnickim, czernihowskim, połtawskim.

godz. 21.00 - Rosjanie porwali siedem osób z miejscowości Sniwsk, w tym burmistrza

- Żołnierze rosyjscy uprowadzili siedem osób w miejscowości Sniwsk, w obwodzie czernihowskim. Wśród porwanych jest burmistrz Aleksander Miedwiediew, podaje Rada Miejska Sniwska - napisał na Twitterze portal NEXTA.

godz. 20.23 - Prezydent Ukrainy: "Rozważamy kwestię neutralności"

W wywiadzie z rosyjskimi dziennikarzami, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest gotowy zapewnić neutralność jego kraju w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. Jak podkreślił, decyzja będzie należeć do narodu w referendum, które zostanie przeprowadzone po opuszczeniu terytorium Ukrainy przez wojska rosyjskie.

- Ukraina jest przygotowana do omówienia przyjęcia statusu neutralności w ramach umowy pokojowej z Rosją, ale neutralność musiałaby zostać zagwarantowana przez strony trzecie, a sama decyzja podjęta w ramach referendum - podkreślił Zełenski.

godz. 20.16 - Rząd Czech zamroził kapitał rosyjskich biznesmenów poddanych sankcjami

- Władze Czech zamroziły kapitał rosyjskich biznesmenów warty setki milionów koron czeskich - podaje portal NEXTA.

godz. 20.06 - Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosjanie mogą uszkodzić izolację w Czarnobylu"

- Wojska rosyjskie mogą uszkodzić strukturę izolacyjną elektrowni atomowej w Czarnobylu. Według raportów, Rosjanie używają starej amunicji, która może eksplodować nawet podczas transportu. Amunicja jest często przenoszona przez Czarnobylską Strefę Wykluczenia - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, cytowany przez The Kyiv Independent.

godz. 20.02 - Wojna w Ukrainie zabiła co najmniej 1 119 cywilów, podaje ONZ

- Inwazja Rosji na Ukrainę zabiła co najmniej 1 119 cywilów, a zraniła 1 790 osób. Łącznie, w wyniku wojny ucierpiało co najmniej 2 909 cywilów, podaje Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka. Rzeczywiste liczby mogą być większe - napisał portal The Kyiv Independent.

godz. 19.55 - Myhajlo Podoljak o nieludzkiej taktyce wojennej Rosji

- Nieludzka taktyka Rosji... Częściowa lub kompletna blokada korytarzy humanitarnych, blokada okrążonych miast, przymuszony wyjazd obywateli Ukrainy do Rosji, przetrzymywanie siłą w obozach filtracyjnych. Oraz fałszywe filmy z rosyjskimi aktorami o "horrorach obrony przed Ukrainą" - napisał na Twitterze doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Myhajlo Podoljak.

godz. 19.46 - Kreml chciał zastraszyć dziennikarzy, by nie publikowali wywiadu z Zełenskim

Wołodymyr Zełenski rozmawiał między innymi z dziennikarzami zablokowanych w Rosji telewizji „Deszcz” i portalu „Meduza” oraz z korespondentem gazety „Kommiersant”. Współautorzy wywiadu: Iwan Kołpakow, Tichon Dziadko, Michaił Zygar i Władimir Sołowiew otrzymali pisemne ostrzeżenia od rosyjskich władz. Roskomadzor wezwał redakcje, aby zrezygnowały z publikacji wywiadu. Regulator rynku telekomunikacyjnego wszczął także postępowanie wyjaśniające w stosunku do dziennikarzy, którzy rozmawiali z prezydentem Ukrainy. Od 5 marca w Rosji obowiązują drastyczne kary za podawanie informacji, które są sprzeczne z propagandową linią Kremla.

godz. 19.28 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: "Putin powinien spotkać się ze mną, gdziekolwiek poza Rosją, Ukrainą i Białorusią"

W wywiadzie z niezależnymi dziennikarzami rosyjskimi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że celem Ukrainy jest maksymalne zmniejszenie liczby ofiar oraz czasu trwania wojny. Wyraził również chęć spotkania się z Władimirem Putinem na neutralnym gruncie.

- Siły ukraińskie nadal kontrolują część Mariupola. Powiedziałem im, że mogą się wycofać, jeśli znajdą sposób, aby to zrobić i przeżyć, ale żołnierze nalegają, aby pozostać, dopóki nie będą mogli odejść ze swoimi zabitymi i rannymi - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy dodał, że nie rozumie w pełni propozycji polskiego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego wprowadzenia misji pokojowej NATO do Ukrainy. Nie potrzebujemy zamrożonego konfliktu na terytorium naszego państwa. Wyjaśniłem to na spotkaniu z naszymi polskimi kolegami. Na szczęście albo niestety, to wciąż nasz kraj, a ja jestem prezydentem, więc na razie my będziemy decydować, czy będą tu inne siły - podkreślił Zełenski.

Zełenski powiedział, że poinstruował ukraińskich negocjatorów, aby nie podejmowali dyskusji na temat „denazyfikacji” lub „demilitaryzacji”, odrzucając te warunki z góry jako niejasne i nie do przyjęcia.

Ukraiński przywódca popiera bojkot przeciwko rosyjskim sportowcom. -  Oni są instrumentami Kremla, niezależnie od tego, czy o tym wiedzą, czy nie. Rosyjscy sportowcy powinni czuć się nieswojo z powodu działań ich państwa.

Cały wywiad trwa ponad 1,5 godziny.

godz. 18.30 - Burza po słowach prezydenta USA Joe Bidena: "USA nie planuje zmieniać reżimu w Rosji"

- Jak wiecie i jak słyszeliście to, co mówiliśmy wielokrotnie, nie mamy strategii zmiany reżimu w Rosji ani gdziekolwiek indziej - powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken, pytany o słowa prezydenta Bidena podczas przemówienia na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie: "Na litość boską, ten człowiek nie może pozostać u władzy".

- Wypowiadając te słowa, prezydent miał na myśli, że prezydentowi Putinowi nie można pozwolić na prowadzenie wojny przeciwko Ukrainie lub komukolwiek innemu - powiedział Blinken.

Podobnie wypowiedziała się w wywiadzie dla CNN ambasador USA przy NATO Julianne Smith. Wytłumaczyła słowa Bidena jako "moralną ludzką reakcję" na historie, które usłyszał w Warszawie, spotykając się wcześniej z uchodźcami na Stadionie Narodowym.

godz. 18.20 - Prezydent Andrzej Duda do Ukraińców: "Jesteśmy sobie bardzo bliscy od wieków - dobro zwycięży"

- Jesteśmy sobie bardzo bliscy już od wieków, ale dziś łączą nas szczególne więzy, dlatego niesiemy wam pomoc i wsparcie. Imperialna pycha i zbrodnie rosyjskiego agresora muszą być powstrzymane. Dobro zwycięży - powiedział prezydent Andrzej Duda w przesłaniu do Ukraińców. Przemówienie polskiego przywódcy zostało wyemitowane podczas koncertu solidarnościowego "Save Ukraine - #StopTheWar" transmitowany przez TVP.

godz. 18.02 - Mer Kijowa Witalij Kliczko: "Kijów nadal się broni. Żyje i pracuje w czasie stanu wojennego"

Mer Kijowa Witalij Kliczko zapewnił w swoim najnowszym przemówieniu, że stolica Ukrainy wciąż się broni. - Ważna infrastruktura pracuje. Komunikacja miejska z ograniczeniami, ale jeździ. Większość supermarketów i aptek jest otwarta - powiedział Kliczko.

godz. 18.00 - Rosja wystrzeliła w sobotę rekordową liczbę rakiet

Według rosyjskiego portalu Insider, Rosja wystrzeliła w sobotę, 26 marca co najmniej 70 rakiet w kierunku celów w Ukrainie. Tylko 8 uderzyło w swoje cele, reszta została zestrzelona przez ukraińską obronę powietrzną.

godz. 17.53 - Dmytro Kułeba: "Zignorujmy Auchan i wszystkie ich produkty"

- Wygląda na to, że utrata miejsc pracy w Rosji jest ważniejsza od utraty życia na Ukrainie. Jeśli Auchan ignoruje zamordowanie 139 ukraińskich dzieci, zignorujmy Auchan i wszystkie ich produkty. Zbojkotować Auchan, Leroy Merlin oraz Decathlon - napisał na Twitterze szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.

godz. 17.47 - Prezydent USA Joe Biden: "Jesteśmy z wami. Kropka."

- Moje przesłanie do narodu ukraińskiego: Jesteśmy z wami. Kropka - napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden. Te same słowa amerykański przywódca wypowiedział w sobotę podczas swojego przemówienia na placu Zamkowym w Warszawie. Biden zapewnił Ukrainę o nieustającym wsparciu oraz nazwał Władimira Putina 'rzeźnikiem, który nie może pozostać u władzy".

godz. 17.37 - Płonie 10 tysięcy hektarów lasów w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia: "To może grozić skażeniem radioaktywnym"

Jak poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia w pobliżu elektrowni jądrowej płonie 10 tys. hektarów lasów, a zarejestrowano tam już 31 pożarów. - To może grozić skażeniem radioaktywnym Ukrainy, Białorusi oraz krajów europejskich - dodała Ludmyła Denisowa.

godz. 17.33 - Amerykański aktor Sean Penn: "Stopię Oscara, jeżeli prezydent Zełenski nie przemówi na gali"

Amerykański aktor Sean Penn, który jest dwukrotnym zdobywcą Oscara, wezwał uczestników do bojkotu nagród, jeśli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie będzie miał możliwości zabrania głosu podczas ceremonii, i obiecał stopić nagrodę, jeśli tak się stanie. Poinformował o tym Ukrinform, powołując się na wypowiedź aktora przebywającego w Warszawie, opublikowaną przez CNN.

- Nie ma nic lepszego, co akademia filmowa może zrobić niż dać mu (prezydent Zełenski – przyp. red.) możliwość zwrócenia się do nas wszystkich. To człowiek, który rozumie filmy i ma własną bardzo długą i pełną sukcesów karierę… Jeśli tak się nie stanie, będzie to najsmutniejszy moment w historii Hollywood - powiedział Penn.

Aktor uważa, że przemówienie Zełenskiego przed nominowanymi do Oscara i uczestnikami ceremonii wręczenia nagród może i powinno być wyrazem silnego protestu Akademii Amerykańskiej przeciwko działaniom Rosji w Ukrainie.

- Modlę się, żeby to się stało. Jeśli nie, kiedy wrócę, publicznie stopię swoją nagrodę - zapowiedział Penn.

godz. 17.27 - 28 i 29 marca spotkanie delegacji Ukrainy i Rosji w Turcji

- W trakcie kolejnej rundy rozmów przedstawicieli Ukrainy i Rosji przez łącze wideo zapadła decyzja o przeprowadzeniu spotkania dwóch delegacji „na żywo” w Turcji w dniach 28-30 marca – poinformował w niedzielę Dawyd Arachamia, deputowany i jeden z członków ukraińskiej delegacji.

godz. 17.19 - 7 rosyjskich generałów zginęło w czasie walk w Ukrainie

- Podczas jednego miesiąca rosyjskiej inwazji Ukraińcy zlikwidowali 7 generałów wroga - poinformowało ministerstwo obrony Ukrainy na Twitterze.

godz. 17.17 - Szef ukraińskiego MSZ wzywa do bojkotu sieci sklepów Auchan

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał w niedzielę do światowego bojkotu francuskiej sieci sklepów Auchan za kontynuowanie działalności w Rosji. - Wzrasta presja na międzynarodowe marki, aby opuściły rosyjski rynek po inwazji na Ukrainę - podała agencja AFP.

godz. 17.12 - Deputowany Najwyższej Rady Ukrainy Dmitry Gurin: "Czerwony Krzyż to kolaboranci"

Deputowany Najwyższej Rady Ukrainy Dmitry Gurin skrytykował działalność Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i wezwał organizację do zaprzestania działań na terenie Ukrainy - Czerwony Krzyż to kolaboranci - napisał Gurin na Facebooku.

godz. 17.06 - Otoczenie wojsk ukraińskich na południowym wschodzie celem najeźdźców

Głównym celem rosyjskich działań zbrojnych jest otoczenie sił ukraińskich na południowym wschodzie kraju, poinformował w niedzielę doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. Przekazał również, że na niektórych odcinkach wojska ukraińskie przeszły do niewielkich kontrataków.

- Okrążenie naszych sił w strefie Operacji Sił Połączonych, zdobycie Mariupola i utrzymanie obrony w rejonie Chersonia na południu - to obecnie, według Arestowycza, główny cel rosyjskich działań zbrojnych na Ukrainie.

Doradca prezydenta przyznał na briefingu, że oznacza to, iż sytuacja na tym odcinku frontu może się pogorszyć. - Nasze wojska rozpoczęły małe, taktyczne, ale jednak kontrataki w obwodzie sumskim i charkowskim. Kontynuują je w obwodach kijowskim i chersońskim - wskazał także Arestowycz.

- Następny tydzień-dwa będą nierówne. Będą informacje o kontruderzeniach na niektórych odcinkach, ale będą również doniesienia, że na niektórych odcinkach frontu, zwłaszcza na wschodzie, sytuacja jest bardzo trudna - oświadczył.

Arestowycz wskazał, że władze Ukrainy podejmują działania na arenie międzynarodowej, m.in. na rzecz przeprowadzenia ewakuacji z Mariupola i innych miast. Zaapelował także do wojskowych ukraińskich, by w rejonach kontrataków, gdzie pojawi się dużo jeńców, traktowali ich „zgodnie z konwencją genewską”. (PAP)

godz. 17.02 - 300 par butów ku pamięci ofiar bombardowania Teatru Dramatycznego w Mariupolu

Węgrzy umieścili 300 par butów na brzegu Dunaju, niedaleko istniejącego miejsca pamięci ofiar masakry węgierskich Żydów. Pozostawione buty mają upamiętnić tych, którzy stracili swoje życie w bombardowaniu Teatru Dramatycznego w Mariupolu.

godz. 16.57 - Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek: "Jesteśmy i będziemy przy was"

W przesłaniu do narodu ukraińskiego marszałek Witek zapewniła, że Polska będzie domagać się jeszcze mocniejszych sankcji nakładanych na Rosję.

godz. 16.51 - Wieczorem publikacja wywiadu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z niezależnymi dziennikarzami rosyjskimi

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu dziennikarzom rosyjskim, w tym reprezentującym zablokowane przez władze Rosji media niezależne. Wywiad ukaże się bez cenzury w niedzielę wieczorem - zapowiedział portal Meduza (cytat za PAP)

godz. 16.33 - Koncert solidarnościowy z Ukrainą... z rosyjskimi artystami. Ambasador Ukrainy w Niemczech nie przyjdzie na to wydarzenie

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk zapowiedział, że nie przyjmie zaproszenia prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera na zorganizowany w niedzielę koncert solidarnościowy z Ukrainą. - Prezydent federalny zaprosił mnie na Koncert solidarności z Ukrainą. Tylko rosyjscy soliści, żadnych Ukraińców. W samym środku rosyjskiej wojny przeciw ukraińskim cywilom. To afront. Trzymam się z dala, przepraszam” – napisał Melnyk w sobotę na Twitterze.

- Dobry Boże, dlaczego prezydentowi federalnemu tak trudno jest zrozumieć, że dopóki rosyjskie bomby spadają na miasta, a tysiące cywilów jest mordowanych w dzień i w nocy, my, Ukraińcy, nie jesteśmy w nastroju na "wysoką kulturę rosyjską". Basta - dodał ambasador Melnyk.

godz. 15.30 - Charków ostrzelany przez Rosjan 15 razy w nocy z soboty na niedzielę

Szef obwodu charkowskiego Oleh Syniehubow poinformował za pośrednictwem komunikatora Telegram, że Charków został w nocy ostrzelany 15 razy przez wojska rosyjskie. Efekty bombardowania uwieczniono m. in. w miejscowości Barwenkowo, niedaleko miasta obwodowego.

godz. 15.23 - Wojska rosyjskie zajęły dom boksera Ołeksandra Usyka w Worzelu, niedaleko Kijowa

Dom ukraińskiego boksera Ołeksandra Usika w miejscowości Worzel, niedaleko Kijowa został zajęty przez wojska rosyjskie - podaje portal NEXTA, cytując żonę boksera Katerynę Usyk.

godz. 15.18 - Prezydent Francji Emmanuel Macron przestrzega przed słowną "eskalacją"

Francuski prezydent Emmanuel Macron ostrzegł przed słowną "eskalacją" spowodowaną inwazją Rosji na Ukrainę. Słowa francuskiego przywódcy padły po tym, jak prezydent USA Joe Biden podczas swojej wizyty w Polsce nazwał Władimira Putina "rzeźnikiem, który nie może pozostać u władzy" - podaje agencja AFP. 

godz. 15.12 - Kukła Putina przed rosyjską ambasadą w Oslo

To jedna z licznych form protestu przeciw wojnie rozpętanej przez Władimira Putina. W niedzielę rano grupa aktywistów oblała czerwonym płynem, przypominającym krew front budynku ambasady Rosji w Pradze. 

godz. 14.55 - Iryna Wereszczuk domaga się uwolnienia uprowadzonych cywilów

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zażądała od Rosji uwolnienia cywilów uprowadzonych z okupowanych terenów. Jak powiedziała, są wśród nich ochotnicy, dziennikarze, a także działacze organizacji pozarządowych i lokalni urzędnicy.

Jak powiedziała wicepremier, ukraińskie władze przygotowały listę tych osób i zwróciły się do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o określenie ich statusu, nie są bowiem jeńcami wojennymi. Iryna Wereszczuk zażądała od Rosji bezwarunkowego uwolnienia uprowadzonych.

godz. 14.27 - Wołoymir Zełenski: „Cała planeta musi poznać zbrodnie Rosji”

godz. 13.58 - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy informuje, że wojsko rosyjskie użyło zakazanych bomb kasetowych w dzielnicach mieszkaniowych w Krasnogorowce i Doniecku

The Interior Ministry of #Ukraine reports that the #Russian military used prohibited cluster munition container of the type "Tornado-S" on the residential sector of #Krasnogorovka, #Donetsk region. pic.twitter.com/yOVRhLNOcl

godz. 13.39 - Pokojowy wiec w Kachowce 

godz. 13.19 - Dowódca rosyjskiej dywizji szturmowej Władimir Kriwolapow zginął w bitwie o Mariupol 

Kriwolapow dowodził dywizją szturmową 810 Brygady Morskiej Gwardii rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Jego śmierć potwierdził okupacyjny „gubernator” Sewastopola Razvozhaev.

godz. 12.51 - Ukraińskie żołnierki na dworcu kolejowym we Lwowie przed wyjazdem na front

godz. 12.27 - Fotografie wojenne z Ukrainy - wystawa na wileńskim dworcu specjalnie dla Rosjan 

Na wileńskim dworcu kolejowym została otwarta wystawa zdjęć, które przedstawiają to, co dzieje się obecnie na Ukrainie. Została ona przygotowana w taki sposób, aby mogli ją zobaczyć Rosjanie przejeżdżający przez Wilno.

Na wystawę składają się 24 fotografie wojenne. Przedstawione są na nich sceny z zaatakowanych ukraińskich miast. Ekspozycję umieszczono na peronie, przez który przejeżdża pociąg tranzytowy z Moskwy do obwodu kaliningradzkiego. Zdjęcia zawieszono na takiej wysokości, aby mogli je zobaczyć pasażerowie tego składu. "Ukraina walczy o wolność i potrzebuje wsparcia ze strony nas wszystkich. Ta wystawa jest symboliczną częścią tej pomocy" - napisały w komunikacie Koleje Litewskie.

Zdjęcia wybrał Litewski Klub Fotoreporterów Prasowych. Jak napisał prezes tej organizacji Jonas Staselis, ekspozycja ma na celu rozpowszechniania informacji o wojnie, którą rozpętały rosyjskie władze. Dodał również, że fotografie zostały dobrane w taki sposób, aby przedstawić okrutną rzeczywistość z jaką musi się zmierzyć ukraiński naród.

Średnio każdego miesiąca z Moskwy do Kaliningradu i z powrotem przejeżdża około stu pociągów. Władze Litewskich Kolei podały, że planowane jest każdorazowe zatrzymanie składu, aby pasażerowie mieli okazję przyjrzeć się wystawie.

godz. 11.59 - W rejonie Sumy Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły kolejną wioskę z rąk rosyjskich najeźdźców

godz. 11.41 - Mieszkańcy Chersonia ponownie zaprotestowali - Rosjanie otworzyli ogień

godz. 11.27 - Wywiad ukraiński: Rosja spróbuje podzielić Ukrainę na wzór Korei

Generał Kyryło Budanow wyraził opinię, że Rosjanie chcą stworzyć z okupowanych terenów Ukrainy marionetkowe państewko. Dodał, że prezydent Rosji Władimir Putin po tym, jak nie udało mu się zdobyć Kijowa i ustanowić tam posłusznego sobie rządu, zmienił cele strategiczne i skoncentrował się na południu i wschodzie Ukrainy. Pozwala to przypuszczać, że będzie chciał ustanowić linię rozgraniczenia między okupowaną i nieokupowaną częścią kraju.

Generał Budanow podkreślił, że Rosja nie jest w stanie opanować całej Ukrainy i będzie próbowała ją podzielić na wzór Korei. Chce też ustanowić lądowe połączenie z Krymem, co uniemożliwia ukraińska obrona Mariupola. Szef wywiadu dodał, że na okupowanych terenach trwają próby utworzenia prorosyjskich organów władzy i wprowadzenia do obiegu rubla zamiast hrywny.

godz. 10.47 - W sobotę funkcjonariusze SG odprawili ponad 30 tys. podróżnych, w niedzielę do godz. 7 - ponad 5 tys.

Minionej doby przez podkarpackie przejścia graniczne wjechało do Polski prawie 19 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Łącznie od 24 lutego, w tym rejonie granicę naszego kraju przekroczyło ponad milion 200 tysięcy osób. W ciągu ostatniej doby Straż Graniczna odprawiła 125 autokarów i 2 pociągi specjalne.

Uchodźcy przyjeżdżają do Polski ze wszystkich regionów Ukrainy. Jednym udaje się dotrzeć do granicy w ciągu doby, inni przedzierają się przez kilka, a nawet kilkanaście dni. -„Przejechałem przez dwanaście rosyjskich posterunków, dotarłem do Zaporoża, stamtąd do Lwowa i wreszcie przyjechałem tutaj”- opowiada pięćdziesięcioletni mężczyzna. -„Wasyliwka tam gdzie mieszkam jest okupowana. Nie mogę wrócić do domu, bo mnie zabiją” - tłumaczy ponad siedemdziesięcioletni mężczyzna.

Od 24 lutego, gdy rosyjska armia wkroczyła na Ukrainę do Polski wjechało ponad 2,5 miliona ukraińskich uchodźców.

godz. 10.47 - Kijów w poniedziałek wznawia zdalną naukę w szkołach i uczelniach

godz. 10.23 - Ukraińscy obrońcy wyzwolili Wilchówkę pod Charkowem

godz. 10.23 - Ukraińscy żołnierze: Nie pokonają nas! 

godz. 10.03 - Mieszkańcy obwodu kijowskiego zniszczyli koktajlem Mołotowa rosyjski sprzęt wojskowy

godz. 9.37 - W nocy do Polski wjechała grupa ukraińskich uchodźców z terenów bezpośrednio objętych działaniami zbrojnymi

Jak relacjonowali korespondentowi Polskiego Radia - rosyjskie pociski spadają na obiekty cywilne, zabijając ludzi i niszcząc infrastrukturę.

Na przejściu granicznym w Medyce, w punkcie pomocy humanitarnej są uchodźcy z Charkowa, Mikołajewa i Kramatorska. Kobiety z dziećmi i starsi mężczyźni, którzy uciekli, bo nie wytrzymali ciągłego strachu o życie swoje i bliskich. -„Jestem z obwodu mikołajowskiego. Mam 73 lata. Tak nas bombardowali, że ani łączności, ani wody i wszystkie sklepy zamknięte. Rosjanie ostrzeliwują wsie, strzelają gdzie popadnie, nie zwracając uwagi ani na ludzi, ani nawet na dzieci. To jest bardzo bolesne, bardzo” - opowiada jeden z uchodźców.

Według najnowszego raportu bieszczadzkiego oddziału Straży Granicznej, minionej doby na podkarpaciu do naszego kraju wjechało blisko 19 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Łącznie od 24 lutego schronienie w Polsce znalazło ponad 2,5 miliona Ukraińców. 

godz. 9.20 - Finlandia zamknęła kolejowe przejścia graniczne oraz wstrzymała lądowy ruch towarowy z Rosją

‼️ #Finland has closed railway border crossings between #Russia and Finland and stopped land freight traffic between the countries. pic.twitter.com/7y1OKeGd4g

godz. 8.59 - Ukraina rozpoczęła eksport zboża do Europy pociągami towarowymi

Z powodu rosyjskiej inwazji zamknięte pozostają porty morskie w tym kraju, skąd zwykle zboże było wysyłane do krajów europejskich.

W raporcie firmy konsultingowej APK-Inform czytamy, że z Ukrainy wyjechał pierwszy transport z kilkudziesięciu ton zboża zakontraktowanych przez europejskich odbiorców. Pierwsze transporty mają dotrzeć do Polski, krajów bałtyckich i na Słowację.

"Trudności logistyczne nadal utrudniają transport, jednak podaż przewyższa popyt i ceny zaczynają spadać" - czytamy w raporcie.
Ukraińskie firmy oceniają, że pomimo działań wojennych na terytorium kraju, możliwe jest przewiezienie z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej około 600 tysięcy ton zboża miesięcznie.

Ukraina jest jednym z największych na świecie producentów zbóż. Przed wojną kraj ten eksportował około 5 milionów ton tego surowca miesięcznie.

godz. 8.38 - Przez całą noc strażacy we Lwowie likwidowali skutki trafienia rakietą na teren jednego z przemysłowych zakładów magazynowania paliwa

godz. 8.17 - Prezydent Zełenski przyznał tytuł Bohatera Ukrainy 15 żołnierzom. 3 Bohaterów zostało odznaczonych pośmiertnie

godz. 7.48 - We Lwowie zatrzymano dwóch mężczyzn podejrzanych o przekazywanie informacji Rosjanom

godz. 7.32 - Prezydent Zełenski apeluje o dostawy ciężkiej broni na Ukrainę

Prezydent Wołodymyr Zełenski ponownie zaapelował do społeczności międzynarodowej o dostawy ciężkiej broni na Ukrainę. "Ukraina nie może strącać rosyjskich rakiet strzelbami śrutowymi i bronią maszynową" - powiedział Zełenski w opublikowanym w nocy z soboty na niedzielę nagraniu wideo.

"Bez wystarczającej ilości czołgów, ciężkiego sprzętu i samolotów nie uwolnimy oblężonego przez Rosjan portu Mariupol" - podkreślił ukraiński przywódca.

Kancelaria prezydenta Ukrainy poinformowała wcześniej, że prośbę o dostawy ciężkiej broni Zełenski powtórzył także podczas wideokonferencji z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

godz. 7.20 - Media w Stanach Zjednoczonych szeroko relacjonują wizytę Joe Bidena w Polsce

Media w Stanach Zjednoczonych szeroko relacjonują wizytę Joe Bidena w Polsce. Informacje i komentarze o wizycie prezydenta USA w Warszawie i jego przemówieniu na Zamku Królewskim trafiły na pierwsze strony gazet i czołówki programów informacyjnych. Amerykańskie media eksponują mocne słowa Joe Bidena pod adresem Rosji i Władimira Putina.
„To być może najważniejsze przemówienie jego prezydentury” - tak wystąpienie na Zamku Królewskim określił znany prezenter CNN Wolf Blitzer, który wizytę Joe Bidena relacjonował z Warszawy. Dziennikarz wskazał na słowa Bidena, że Putin nie może pozostać u władzy i przypomniał, że tego samego dnia prezydent USA nazwał rosyjskiego przywódcę rzeźnikiem.

Dziennik Washington Post określił wystąpienie prezydenta USA mianem mocnego. Gazeta zauważa jednak, że słów o konieczności odejścia ze stanowiska prezydenta Rosji nie było w przygotowanym tekście przemówienia i że nawet doradcy Joe Bidena byli nimi zaskoczeni. Washington Post ocenił, że było to najbardziej konfrontacyjne i agresywne przemówienie amerykańskiego prezydenta na temat Rosji od czasów Ronalda Reagana.

Dziennik Wall Street Journal zwraca uwagę, że wojnę na Ukrainie Joe Biden przedstawił jako element starcia demokracji z autorytaryzmem.

New Jork Times napisał, że w „płomiennym” przemówieniu Biden zdecydowanie potępił Rosję i nie szczędził ostrych słów pod adresem Putina nazywając działania prezydenta Rosji nieprzyzwoitymi, brutalnymi i cynicznymi a jego uzasadnienie inwazji na Ukrainę kłamstwem.

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies