Logo Radio Łódź
Ostrzeżenie
Strona zawiera materiały przeznaczone wy­łącz­nie dla osób dorosłych powyżej 18 roku życia.
Treści tych nie należy udostępniać osobom poniżej 18 roku życia.
Nie jestem pełnoletni, wracam na stronę główną

Jestem pełnoletni, przechodzę o artykułu

Potwierdzenie pełnoletności jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na zapoznanie się z publikacją.

Wojna na Ukrainie. 40. dzień rosyjskiej inwazji. Reakcja świata na rosyjskie zbrodnie w Buszy

Trwa 40. dzień wojny na Ukrainie. Świat wciąż nie może uwierzyć w informacje płynące z wyzwolonych terenów na Ukrainie. Zdjęcia zgwałconych kobiet i dzieci, torturowanych i zamordowanych cywilów obiegły opinię publiczną. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.42 - Ukraińscy jeńcy wojenni potwornie traktowani przez Rosjan

Rosja łamie Konwencję Genewską i inne prawa międzynarodowe, dotyczące traktowania jeńców wojennych - oświadczyła ukraińska Rzecznik Praw Człowieka Ludmiła Denisowa.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę kilkakrotnie doszło do wymiany jeńców. Według ukraińskiej obrończyni praw człowieka - ukraińscy żołnierzy po odzyskaniu wolności opowiadają, że byli bici i dręczeni psychicznie. - Trzymali ich w piwnicach, nie dawali jedzenia. Niektórych przetrzymywali w namiotach mimo, że w ostatnich dniach było bardzo zimno. Bardzo marzli, bo rozbierano ich do naga i upokarzano - powiedziała ukraińska rzecznik praw człowieka.

Władze Ukrainy zapewniają, że traktują rosyjskich jeńców zgodnie z międzynarodowymi normami. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie odpowiednich warunków przetrzymywania, w tym zapewnienia ciepłej odzieży, jedzenia i opieki medycznej. 

godz. 22.30 - Niemcy mogą dostarczyć kolejne systemy obronne Ukrainie

Rząd Niemiec rozważa dostarczenie Ukrainie kolejnych systemów obronnych. Przyczyną było ujawnienie rosyjskich zbrodni wojennych w ukraińskim mieście Bucza - powiedziała szefowa MSZ Annalena Baerbock, cytowana przez portal N-TV.

- Po raz kolejny zwiększymy nasze poparcie dla obrony Ukrainy. To sprawa życia i śmierci dla milionów ludzi na Ukrainie - powiedziała Baerbock w poniedziałek. - Dlatego przyglądamy się teraz również systemom uzbrojenia, których nie dostarczaliśmy do tej pory - wyjaśniła. Nie podała, jakie systemy są brane pod uwagę.

godz. 22.16 - 267 ukraińskich żołnierzy piechoty morskiej poddało się Rosjanom, twierdzą źródła w Mariupolu

- Smutne zdjęcia z Mariupola. Mówi się, że 267 ukraińskich żołnierzy piechoty morskiej, u kresu wytrzymałości, prawie bez żywności i amunicji, poddało się dziś rosyjskim agresorom. Obecnie pozostałości miasta bronią głównie gwardziści narodowi z Azowa - napisał na Twitterze dziennikarz Bild Julian Roepcke.

godz. 22.09 - Telefony do bliskich napisane na ciele swojego dziecka

- Ukraińskie matki zapisują na ciałach swoich dzieci kontakty rodzinne na wypadek, gdyby zostały zabite, a dziecko przeżyło - informuje dziennikarka The Kyiv Independent Anastasia Lapatina.

godz. 22.04 - Doradca prezydenta USA: "Zbrodnia w Buczy jest szokująca, ale nie zaskakująca"

Zbrodnie w Buczy są częścią rosyjskiego planu inwazji, o którym Stany Zjednoczone informowały jeszcze przed napaścią - powiedział w poniedziałek doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Jak dodał, wkrótce ogłoszona zostanie dodatkowa pomoc wojskowa dla Ukrainy.

Odnosząc się podczas konferencji prasowej do zbrodni w Buczy, Sullivan ocenił, że są one "szokujące, lecz nie zaskakujące", bo z informacji opublikowanych przez amerykańską administrację jeszcze przed inwazją wynikało, że Rosja planowała brutalne działania wobec cywilów, w tym celowe zabójstwa dysydentów.

- Uważamy, że to jest część planu, który teraz widzimy w akcji w postaci tych okropnych obrazów - powiedział doradca prezydenta USA. Dodał, że mimo to zgromadzone dowody zbrodni nie urastają do rangi ludobójstwa, choć w miarę napływu informacji ta ocena może się zmienić.

godz. 21.42 - Prezydent Zełenski powołał delegację do rozmów z przedstawicielami rosyjskimi

Prezydent Wołodymyr Zełenski powołał delegację do rozmów z Rosją w sprawie przygotowania i zatwierdzenia projektu umowy o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Zgodnie z dekretem na szefa delegacji mianowano Davida Arahamiję. Członkami delegacji zostali Minister Sprawiedliwości Denis Malyuska, doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak, Minister Obrony Ołeksij Reznikow, Wiceminister Spraw Zagranicznych Mykoła Toczycki.

godz. 21.37 - Biały Dom: "Następna faza wojny może trwać miesiącami albo dłużej"

Według danych amerykańskich, druga faza wojny na Ukrainie może trwać miesiącami albo dłużej. Biały Dom ogłosił jednocześnie, że jeszcze w tym tygodniu USA wprowadzi kolejne sankcje na Rosję.

godz. 21.32 - Rosja wycofała się z 40% okupowanych terenów

- Według moich wstępnych szacunków, Rosja wycofała się z prawie 40% (!) terenów, które okupowała w Ukrainie od 24 lutego. W ciągu dwóch lub trzech dni. Całe terytoria obwodów kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego - zauważył dziennikarz The Kyiv Independent Illia Ponomarenko. - Faza pierwsza wojny zakończona druzgocącą klęską Rosji. Teraz zaczyna się faza druga.

godz. 21.26 - Więcej zdjęć satelitarnych z Buczy - masowe groby pojawiły się już 10 marca

Zdjęcia satelitarne opublikowane przez firmę Maxar pokazują okolice kościoła św. Andrzeja w Buczy 10 i 31 marca. Już wtedy Rosjanie wykopali masowy grób dla zabitych cywili ukraińskich. Te obrazy dowodzą, że zbrodnia rosyjska rozpoczęła się jeszcze na długo przed wycofaniem wojsk agresora.

godz. 21.18 - Rosja przegrupowuje się, by skupić uderzenie na wschodnią Ukrainę, podaje Biały Dom

godz. 21.04 - Prezydent Ukrainy: "Wszyscy winni muszą zostać ukarani!"

- Po negocjacjach z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Poinformowałem o nieludzkich zbrodniach agresora na przedmieściach Kijowa. Uzgodniliśmy, że wszyscy winni muszą zostać ukarani! Doceniam gotowość UE do wsparcia finansowego i technicznego - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

godz. 20.41 - Są ofiary bombardowania Mikołajowa

10 osób zginęło, a 46 zostało rannych w wyniku poniedziałkowego bombardowania Mikołajowa, podaje portal Liveuamap.

godz. 20.33 - Bucza: Znaleziono ciała pięciu mężczyzn ze skrępowanymi z tyłu rękami

Jak potwierdziła Prokurator Generalna Ukrainy, policja znalazła "ciała pięciu mężczyzn ze skrępowanymi z tyłu rękami" w piwnicy jednego ze ośrodków zdrowotnych dla dzieci w Buszy.

Ofiary były bite przed śmiercią, dodaje Prokuratura Generalna Ukrainy.

godz. 20.19 - Prezydent Niemiec: "Współpraca ekonomiczna z Rosją była wielkim błędem"

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyznał, że współpraca ekonomiczna z Rosją była wielkim błędem, w szczególności projekt Nord Stream 2, który był wcześniej mocno popierany przez Steinmeiera. - Nie wierzyłem, że Władimir Putin zgodziłby się na kompletny upadek ekonomiczny, polityczny i moralny swojego kraju w imię swojego imperialnego szaleństwa - dodał.

godz. 20.14 - Zamordowani cywile w Motyzhynie, w obwodzie kijowskim

- Ci ludzie byli torturowani w piwnicach obozu dziecięcego, gdzie "orki" (określenie rosyjskich żołnierzy) żyły przez miesiąc - podaje portal TPYXA.

godz. 19.58 - Prokurator Generalna Ukrainy: sytuacja w Borodiance z ofiarami cywilnymi jest jeszcze gorsza od tej w Buszy

godz. 19.55 - Francja wydali 35 rosyjskich dyplomatów, podaje źródło z francuskiego MSZ

godz. 19.53 - Dramatyczne sceny ze zbombardowanego szpitala położniczego w Mariupolu

Associated Press opublikowała dramatyczne nagranie z bombardowanego szpitala położniczego w Mariupolu. Szpital został zbombardowany 9 marca. Strona rosyjska rozpowszechniała fałszywe informacje, jakoby cała sytuacja była w jakiś sposób zainscenizowana przez Kijów.

godz. 19.47 - "Powietrzny cel" zestrzelony przez wojska ukraińskie

Szef Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej (OBA) Jurij Pohulyayko poinformował, że siły ukraińskie  zestrzeliły "powietrzny cel". Wrak spadł na jeden z budynków, ale szczęśliwie nikt nie zginął.

godz. 19.38 - Myhajlo Podoljak: To nie jest błąd wykonawcy. To jest zaplanowane ludobójstwo"

- Rosjanie przyjechali na Ukrainę z bandami wojennymi i kolumnami Rosgwardii. Ale za nimi podążały przenośne krematoria. Po co by ich potrzebowali, jeśli nie wierzą w opór? Teraz wiemy - żeby ukryć zbrodnie wojenne. To nie jest błąd wykonawcy. To jest zaplanowane ludobójstwo - napisał na Twitterze doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Myhajlo Podoljak.

godz. 19.22 - We wtorek, 5 kwietnia spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ - tematem rosyjskie zbrodnie wojenne

Wielka Brytania, która w tym miesiącu przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zwołała na wtorek posiedzenie instytucji w celu omówienia masowych zabójstw w Buczy na Ukrainie. - W ten weekend w przerażających materiałach filmowych i raportach z Buczy widzieliśmy nieuzbrojonych ukraińskich cywilów, którzy zostali zastrzeleni z rękami związanymi za plecami. Ponad 800 ciał pozostawiono na ulicy lub wrzucono do masowych grobów. Kobiety były gwałcone na oczach swoich dzieci – powiedziała Woodward.

Wykorzystamy nasze przewodnictwo (w Radzie Bezpieczeństwa), aby zapewnić przejrzystość, odpowiedzialność i sprawiedliwość – dodała na Twitterze. 

godz. 18.34 - Niemcy uznały 40 rosyjskich dyplomatów za osoby niepożądane

Niemiecki rząd uznał 40 osób związanych z rosyjską dyplomacją za niepożądane, poinformowała szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock. Władze zdecydowały również o zwiększeniu wsparcia dla sił ukraińskich i wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

- Obrazy z Buczy dają świadectwo niewiarygodnej brutalności rosyjskiego przywództwa oraz tych, którzy postępują zgodnie z jego propagandą - czytamy w komunikacie Baerbock. - Rząd federalny zdecydował zatem, że za osoby niepożądane zostaje uznana istotna liczba pracowników rosyjskiej ambasady, którzy tutaj, w Niemczech, działali każdego dnia przeciw naszej wolności i przeciw spójności naszego społeczeństwa.

godz. 17.41 - W obwodzie żytomierskim nie ma już rosyjskich wojsk, informuje gubernator

Gubernator obwodu żytomierskiego Witalij Buneczko powieedział, że na terenie obwodu nie ma już wojsk rosyjskich. - Pozostawione miny wciąż stwarzają zagrożenie, możliwe są również rosyjskie ataki rakietowe - dodał gubernator. 

godz. 17.35 - Alarm lotniczy w wielu ukraińskich obwodach, podaje Ukrinform

Agencja Ukrinform podaje, że w rejonach Lwowa, Równego, Tarnopola, Winnicy, Wołynia, Dniepropietrowska, Czernihówa, Iwano-Frankowska, oraz w rejonie zaporoskim ogłoszono alarm lotniczy.

godz. 17.09 - Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu o masakrze w Buczy

godz. 16.37 - Litwa wydala rosyjskich dyplomatów, z Rosji wraca ambasador Bajarunas

Litwa wydala ambasadora Rosji Aleksieja Isakova - poinformował dziś litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis. Do Wilna wkrótce wróci też litewski ambasador Eitvydas Bajarunas.

Gabrielius Landsbergis przekazał na konferencji prasowej oświadczenie litewskiego rządu. - W odpowiedzi na trwającą rosyjską agresję militarną na suwerenną Ukrainę, okrucieństwo ze strony rosyjskich sił zbrojnych w okupowanych ukraińskich miejscowościach, w tym na masakrę w Buczy, rząd litewski zadecydował o obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych - ambasador Federacji Rosyjskiej będzie zobowiązany opuścić Litwę - oświadczył szef litewskiej dyplomacji.

Jak wskazał, Wilno poinformowało o tym swoich partnerów w Unii Europejskiej i NATO i zachęca ich do podobnego kroku. Landsbergis powiedział też, że Litwa zamknie też rosyjski konsulat generalny w Kłajpedzie.

godz. 16.32 - Tak wygląda Teatr Dramatyczny w Mariupolu po rosyjskich nalotach

godz. 16.18 - UE udokumentuje dowody zbrodni wojennych na ukraińskich cywilach, zapowiada przewodnicząca von der Leyen

- Rozmawiałam z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o okrutnym zabójstwie cywilów w Buszy i w innych miejscach w Ukrainie. Unia Europejska jest gotowa wysłać wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy z Ukrainą w celu gromadzenia dowodów i prowadzenia dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości - zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Zespół śledczy będzie działać w koordynacji z Prokuraturą Generalną Ukrainy. Europol oraz Europejska Jednostka Współpracy Sądowej mają wesprzeć ich prace.

godz. 15.17 - Prezydent Ukrainy w wyzwolonej Buczy: "Popatrzcie, rosyjskie matki, co wasi synowie tutaj zrobili"

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził wyzwolone od rosyjskich agresorów miasto Bucza w obwodzie kijowskim. - To dla nas bardzo ważne, że prasa jest tutaj, są dziennikarze, to jest najważniejsze. Naprawdę chcemy, abyście pokazali światu, co się tutaj dzieje, co robi rosyjskie wojsko, co robi Federacja Rosyjska na spokojnej Ukrainie - powiedział dziennikarzom prezydent Zełenski.

Po wyzwoleniu Kijowa z rąk okupantów po całym świecie rozeszły się wieści o masowych mordach i brutalnych zbrodniach popełnianych na ludności cywilnej przez wojska rosyjskie w zdobytych miastach.

Ukraina zaczęła gromadzić dokumenty potwierdzające ludobójstwo na ludności, zbrodnie przeciwko ludzkości i naruszenia wszelkiego międzynarodowego prawa humanitarnego popełnione przez rosyjskich agresorów oraz wezwała społeczność światową do udziału w śledztwie w sprawie tych zbrodni i postawienia wszystkich rosyjskich przestępców przed wymiarem sprawiedliwości. (źródło: Ukrinform)

godz. 14.12 - Ekipie Międzynarodowego Czerwonego Krzyża nie udało się dotrzeć do ludności Mariupola

Ekipie Międzynarodowego Czerwonego Krzyża nie udało się dotrzeć do Mariupola, oblężonego przez rosyjskie wojska, by ewakuować stamtąd cywilów.

Rzecznik organizacji Jason Straziuso poinformował agencję Reutera, że okazało się to niemożliwe z przyczyn bezpieczeństwa. To kolejna nieudana próba dotarcia do ludności Mariupola, którą podejmują przedstawiciele Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Wjazd pomocy blokują rosyjskie wojska, które ostrzeliwują konwoje humanitarne.

Rano wicepremier Ukrainy Irina Wereszczuk, że do zmagającego się z katastrofą humanitarną Mariupola będzie próbowała dotrzeć delegacja Międzynarodowego Czerwonego Krzyża z 7 autobusami.

godz. 14.00 - Premier Ukrainy o wojennych stratach finansowych

Denys Szmyhal, premier Ukrainy, przekazał, że w wyniku działań wojennych straty ukraińskiego budżetu wynoszą około 67,8 mln dolarów dziennie. Straty infrastruktury kosztują Ukrainę dziennie 4,25 mld dolarów.

godz. 13.45 - Trwa rozminowywanie obwodu kijowskiego

Jak informuje agencja Ukrinform, w obwodzie kijowskim trwa "oczyszczanie i rozminowywanie terenu".

godz. 13.32 - Zniszczony oddział ginekologiczny w Mikołajowie

Aleksandr Senkevich, mer Mikołajowa, opublikował materiał wideo, na którym widać zniszczenia oddziału ginekologicznego w jednym ze szpitali. Są następstwem rosyjskiego rakietowego ostrzału.

godz. 13.05 - Tak po rosyjskich atakach wygląda autostrada w Żytomierzu

godz. 12.45 -  Podczas okupacji w Buczy zginęło co najmniej 400 osób

Co najmniej 400 osób zginęło w Buczy w obwodzie kijowskim podczas rosyjskiej okupacji – poinformował doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w Radiu Swoboda.

„W dalszym ciągu sprawdzamy piwnice, domy. Ludzie chowali zabitych bezpośrednio na terenie przylegającym do budynków, na placach zabaw dla dzieci. Dlatego liczba (zabitych) jest aktualizowana” – powiedział Denysenko.

Zaznaczył, że proces rozminowywania Buczy potrwa kilka dni.

godz. 11.55 - Rosjanie ostrzelali wioskę pod Charkowem

Wojska Putina ostrzelały Kulynychi - wioskę pod Charkowem. Trzy ranne osoby trafiły do szpitala, wydobyto je spod gruzów. Zniszczeniu uległo przedszkole, szpital i około pięciu domów.

godz. 11.30 - MSZ Ukrainy: Rosja zaminowała 80 tys. km2 ukraińskiego terytorium

Wojska rosyjskie zaminowały 80 tys. km kwadratowych terytorium Ukrainy – poinformowało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej oficjalnej stronie internetowej.

„O ile po pierwszej fali rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę w 2014 r. oczyszczenia wymagało blisko 16 tys. kilometrów kwadratowych obwodów ługańskiego i donieckiego, o tyle dziś, według wstępnych danych, jest to już 80 tys. km kw terytorium Ukrainy” – napisano.

Resort podkreślił, że siły rosyjskie masowo wykorzystują zabronione miny-pułapki, a wycofując się minują obiekty spożywcze, prywatne mieszkania i zwłoki ludzi.

„Agresorzy świadomie minują zabawki i błyszczące przedmioty, na które mogą zwrócić uwagę dzieci. Tak chcą zabić naszą przyszłość” – oznajmił resort.

godz. 11.03 - Zniszczony teatr w Mariupolu

godz. 10.21 - Prezydent Francji po masakrze cywilów w okolicach Kijowa: konieczne jest przyjęcie nowego pakietu sankcji

Prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził, że konieczne jest przyjęcie nowego pakietu sankcji przeciwko Rosji po tym, jak na Ukrainie odkryto ślady masakry dokonanej przez rosyjską armię. Wczoraj w podkijowskich miejscowościach Bucza, Hostomel i Irpień, z których kilka godzin wcześniej wycofały się rosyjskie wojska, znaleziono ciała kilkuset ukraińskich cywilów.

Prezydent Francji powiedział w wywiadzie dla stacji France Inter, że wydarzenia w Buczy i innych podkijowskich miastach sprawiają, że konieczne jest podjęcie "jasnych działań" przeciwko Rosji. "Skoordynujemy się z naszymi europejskimi partnerami, w szczególności z Niemcami, ale podejmiemy też dodatkowe indywidualne kroki. Jestem zwolennikiem wprowadzenia nowego pakietu sankcji i podjęcia działań w szczególnie dotkliwych sprawach, jakimi są import ropy i węgla." - stwierdził Emmanuel Macron.

Dodał, że rozmowy w tej sprawie będą prowadzone w przyszłych dniach na europejskim szczeblu. "Musimy wysłać jasny sygnał, że bronimy naszej wspólnej godności i naszych wartości" - powiedział prezydent Francji.

godz. 9.17 - W Buczy pochowano już ciała około 330-350 osób cywilnych

W wyzwolonej przez ukraińskie wojska Buczy na północny zachód od Kijowa pochowano już ciała około 330-350 cywilów - dokładna liczba zamordowanych przez wojska rosyjskie osób wciąż jest ustalana - przekazały służby pogrzebowe tego 36-tysięcznego miasta, cytowane przez gazetę Ukrainska Prawda.

"Nie nadążamy z pracą. Jeszcze jutro musimy sprawdzić co najmniej 20 adresów. Wiele osób zostało pogrzebanych w ogródkach, na podwórkach. Nie możemy określić dokładnej liczby zamordowanych, nie mamy kompletnych list z nazwiskami" - relacjonował jeden z pracowników buczańskich służb pogrzebowych. W sobotę mer Buczy Anatolij Fedoruk przekazał w rozmowie z agencją AFP, że w zbiorowych grobach w Buczy trzeba było pochować blisko 300 osób, zabitych przez rosyjskich najeźdźców.

godz. 8.47 - Od początku wojny na Ukrainie zginęło 161 dzieci

W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainie zginęło 161 dzieci - informuje biuro Prokuratury Generalnej Ukrainy. Ranne zostały 264 nieletnie osoby. Ofiar wśród dzieci może być znacznie więcej, gdyż nie ma jeszcze pełnych danych z miast i regionów, gdzie trwają walki, tych, które są okupowane i które niedawno zostały wyzwolone przez wojska ukraińskie.

Ukraińskie władze zalecają rodzicom ostrożność i niewypuszczanie dzieci samych - w niektórych miastach i miejscowościach rosyjskie wojska zaminowują place zabaw.

godz. 8.20 - Pozostałości po rosyjskiej artylerii w obwodzie kijowskim

godz. 8.05 - Rosyjski atak rakietowy na Mikołajów

Wojska rosyjskie zaatakowały w poniedziałek rano rakietami Mikołajów na południu Ukrainy – poinformował mer tego miasta Ołeksandr Senkewycz. Według mera na Mikołajów spadło kilka rakiet.

godz. 7.55 - Rosjanie przygotowują się do ataku na Donbas

Rosyjska armia wycofała się z obwodu kijowskiego i częściowo czernihowskiego. Koncentruje jednak swoje siły przed ofensywą w Donbasie, gdzie próbuje zdobyć miejscowości kontrolowane przez ukraińskie wojsko. Tam Rosjanie nadal ostrzeliwują obiekty cywilne.

Jak wyjaśnia szef administracji państwowej obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, oczekuje się, że Rosjanie niedługo rozpoczną szeroko zakrojoną ofensywę właśnie na miejscowości Donbasu, w tym w obwodzie ługańskim. Zwraca uwagę, że obecnie Rosjanie koncentrują wojska i jeśli zdecydują, że już mają dostatecznie dużo sił do przeprowadzenia ofensywy, wówczas ją rozpoczną. Rosja wciąż bezskutecznie próbuje zdobyć Rubiżne.

Ukraińskie wojsko utrzymuje obronę również w innych punktach, a Rosjanie ostrzeliwują cały obwód - najbardziej intensywnie Rubiżne, Siewierodonieck, Lisiczańsk i Popasnę.

godz. 7.11 - Po atakach na Odessę

godz. 7.09 - W nocy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Odessę

W nocy z niedzieli na poniedziałek Odessę, na południu Ukrainy, Rosjanie zaatakowali rakietami; trafiony został jeden obiekt – poinformował przedstawiciel władz obwodowych Serhij Bratczuk, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

„Kilka rakiet wystrzelono w jedną z dzielnic, jeden obiekt został trafiony” – powiedział Bratczuk w telewizji ukraińskiej. Informacje na temat ofiar są ustalane.

Rosjanie ostrzelali Odessę również w niedzielę rano – uszkodzono rafinerię i magazyn ropy.

godz. 7.06 - Siły Zbrojne Ukrainy: w Rosji trwa tajna mobilizacja rezerwistów

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w Rosji trwa tajna mobilizacja, a rezerwiści są zachęcani do niej głównie możliwością wzbogacenia się dzięki wojnie. „Główną motywacją dla rezerwistów są zachęty materialne. Wśród ludności rozpowszechniana jest opinia, że uczestnicy wojny z Ukrainą mogą się wzbogacić dzięki trofeom, czyli poprzez grabieże” – podano w komunikacie.

Według strony ukraińskiej dowództwo rosyjskiej armii liczy na zmobilizowanie ok. 60 tys. osób. W komunikacie ukraińskiego Sztabu Generalnego podano w poniedziałek rano, że w obwodach donieckich i ługańskim siły ukraińskie odparły siedem ataków wojsk rosyjskich, niszcząc m.in. dwa pojazdy opancerzone, 43 samochody wojskowe i moździerz.

Siły powietrzne Ukrainy zestrzeliły trzy samoloty, jeden śmigłowiec i dwie rakiety manewrujące. W nocnym raporcie ukraiński Sztab Generalny podał, że „agresor czasowo zrezygnował z blokady i zajęcia Kijowa”, a najaktywniejsze działania siły rosyjskie prowadzą w Donbasie.

WCZEŚNIEJSZE RELACJE LIVE ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies