Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 41. dzień rosyjskiej inwazji. Od początku wojny zginęło 165 dzieci

Trwa 41. dzień wojny na Ukrainie. Po ujawnieniu informacji o masakrze ludności cywilnej w Buczy ponad 200 europosłów, w tym także z Polski, podpisało się pod apelem o nałożenie najbardziej surowych sankcji wobec Rosji. W nocy Rosjanie zaatakowali szkołę w Kramatorsku, a ukraińska rzeczniczka praw człowieka przekazała, że od początku wojny zginęło już 165 dzieci. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.54 - W obwodzie lwowskim słychać wybuchy. Wcześniej słychać było syreny alarmowe.

godz. 22.50 - Stany Zjednoczone dostarczają Ukrainie ratujący życie sprzęt ochronny, który mógłby zostać wykorzystany, gdyby Rosja użyła broni chemicznej i biologicznej - powiedział we wtorek urzędnik administracji prezydenta Joe Bidena, cytowany przez agencję Reutera.


godz. 22.20 - Czechy wysyłają na Ukrainę dziesiątki czołgów T-72, pojazdów piechoty - pisze The Kyiv Independent. 

Według czeskich mediów Echo24, czeski rząd zgodził się na wysyłanie czołgów produkcji sowieckiej i czechosłowackich bojowych wozów piechoty BMP-1.

godz. 22.10 - Mapa aktualnej sytuacji na Ukrainie

godz. 21.32 - UE może nałożyć sankcje na córki Wladimira Putina - pisze Ukraińska Prawda

godz. 21.30 - Ponad 3,8 tys. ewakuowano dzisiaj korytarzami humanitarnymi. Prawie połowa z nich z pochodzi z Mariupola - informuje Ukraińska Prawda 

godz. 21.20 - Tak wygląda Borodianka w obwodzie kijowskim

godz. 20.55 - Z oblężonego Mariupola ludzie mogą się wydostać się tylko samochodem lub piechotą, ponieważ nie udało się przeprowadzić ewakuacji autobusami - powiedziała we wtorek w telewizji publicznej wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk

W mieście pozostało około 120 tys. mieszkańców, którzy od ponad 30 dni nie mają ogrzewania, wody ani żywności. Leżący nad Morzem Azowskim Mariupol, który od początku inwazji jest pod ciężkim ostrzałem, został zamieniony w ruinę. 

godz. 20.35 - Na terenach Ukrainy dotychczas okupowanych przez Rosjan odnajdywane są miejsca masowych pochówków ludności cywilnej. Jednym z takich miejsc jest wieś Motyżyn w obwodzie kijowskim, gdzie znaleziono ciała torturowanych i zamordowanych cywilów

Ciała czterech osób leżały w pobliżu dołu, w którym najprawdopodobniej okupanci nie zdążyli ich pogrzebać, kolejne zwłoki odkryto na środku gospodarstwa obok studni. Według świadków zabici to naczelnik wsi Olga Suchenko i jej rodzina, którzy wcześniej zostali porwani przez rosyjskich żołnierzy.

Według doradcy ukraińskiego szefa MSW Antona Geraszczenki Rosjanie zamordowali rodzinę, ponieważ uznali, że ludzie ci pomagali ukraińskiej armii.

godz. 20.03 - Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zamieścił film pokazujący rosyjskie zbrodnie na Ukrainie z przesłaniem dla Rosjan 

- Wasz prezydent jest oskarżony o zbrodnie wojenne, ale nie mogę uwierzyć, by działał w waszym imieniu - powiedział do Rosjan brytyjski premier. Boris Johnson nagrał przesłanie wideo, które zamieścił w mediach społecznościowych.

godz. 19.51 - 12 cywilów zabitych, 41 rannych w ostrzałach Mikołajowa. Rosjanie ostrzelali miasto amunicją kasetową - informuje Biuro Prokuratora Generalnego

godz. 19.40 - Kolejne wydalenia rosyjskich dyplomatów. 33 ze Słowenii i 10 z Rumunii i Portugalii 

godz. 19.25 - Najwyższy rangą amerykański wojskowy, generał Mark Milley, opowiedział się we wtorek za utworzeniem na wschodniej flance NATO stałych baz sił USA. Jak wyjaśnił, żołnierze stacjonujący w bazach mogliby tam przebywać na zasadzie rotacji - informuje PAP 

- Moją radą byłoby: stwórzmy stałe bazy, ale nie stacjonujmy (wojsk) na stałe, a efekt stałości można mieć poprzez rotacyjne siły przechodzące przez stałe bazy - powiedział przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów podczas wysłuchania w komisji ds. sił zbrojnych Izby Reprezentantów. Milley odpowiedział tak na pytanie republikańskiego kongresmena Mike'a Rogersa na temat stworzenia baz w państwach wschodniej flanki NATO, m.in. w Polsce i Rumunii.

Jak tłumaczył generał, proponowane przez niego rozwiązanie będzie oszczędniejsze, dając jednocześnie efekt stałej obecności USA w regionie.

godz. 19.08 - Państwa zachodnie wesprą Republikę Mołdawii kwotą prawie 700 milionów euro. Poinformowała o tym w Berlinie szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock. Mołdawia zmaga się z problemami gospodarczymi, które nasiliły się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Mołdawia jest niemal całkowicie uzależniona od rosyjskiego gazu. Ceny poszły do góry, a inflacja wynosi tam 18 procent. W niespełna trzymilionowej republice przebywa poza tym ponad 100 tysięcy ukraińskich uchodźców, którzy liczą na powrót do swojej ojczyzny. Przyznane dziś Mołdawii kredyty w wysokości 695 milionów euro mają też wzmocnić odporność jej infrastruktury krytycznej na zagrożenia ze strony Rosji.

godz. 18.55 - W masowym grobie przy cerkwi w Buczy może być pochowanych od 150 do 300 osób - powiedziała we wtorek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa - cytuje Reuters

- Ciała są gromadzone przez śledczych w celu przeprowadzenia odpowiednich badań - dodała Denisowa.

W położonej na północny zachód od Kijowa Buczy pochowano już ciała około 330-350 cywilów - przekazały w poniedziałek służby pogrzebowe miasta.

godz. 18.36 - Wstrząsające zdjęcie 6-letniego chłopca stojącego nad grobem mamy, zamordowanej przez Rosjan w obwodzie kijowskim 

godz. 18.05 - Biełsat publikuje rozmowę rosyjskiego żołnierza

godz. 18.00 - 19 pracowników z misji Rosji przy Unii Europejskiej w Brukseli zostało uznanych za osoby niepożądane. Decyzję podjął szef unijnej dyplomacji.

W opublikowanym oświadczeniu Josep Borrell poinformował, że działania 19 Rosjan były niezgodne z ich statusem dyplomatycznym

godz. 17.35 - Słowenia wydala 33 rosyjskich dyplomatów. Wcześniej tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych Słowenii wezwało ambasadora Rosji w Słowenii Timura Eyvazova, by wyrazić sprzeciw wobec popełnionych zbrodni wojennych na ludności cywilnej w ukraińskiej Buczy.

- Wraz z partnerami, sojusznikami i Międzynarodowym Trybunałem Karnym Słowenia dołoży wszelkich starań, aby pociągnąć sprawców do odpowiedzialności za te przerażające zbrodnie" - napisano w komunikacie.

godz. 17.25 - Dmytro Kuleba - ukraiński minister spraw zagranicznych o rozmowie z prezydentem Niemiec.

Z zadowoleniem przyjmuję szczere słowa niemieckiego prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera, przyznającego się do błędów w polityce niemieckiej wobec Rosji z przeszłości. Wzywam Niemcy i inne państwa UE, aby teraz je naprawiły szybkimi i zdecydowanymi działaniami. broń i sankcje. Nie mamy już czasu.

godz. 17.15 - Rosyjski opozycjonista Giennadij Gudkow proponuje deportację z Niemiec uczestników haniebnego wiecu poparcia dla agresji Putina.

Oficjalnie zwracam się do władz niemieckich z prośbą o deportację z kraju organizatorów tego haniebnego nazistowskiego widowiska! Aby reszta zastanowiła się, gdzie chcą mieszkać: w wolnych Niemczech czy w Federacji Rosyjskiej Putina! Dziennikarze, pomóżcie skierować prośbę do władz niemieckich - napisał Gudkow.

godz. 17.03 - Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock potwierdziła, że unijni przywódcy przygotowują harmonogram stopniowego odchodzenia od rosyjskich paliw kopalnych. Nie podała jednak konkretnych terminów. Wcześniej polityk Zielonych wykluczyła embargo na rosyjski gaz.

Annalena Baerbock stwierdziła, że odpowiedzią na okrucieństwa inspirowane przez reżim w Moskwie będzie kolejny pakiet sankcyjny, który jeszcze bardziej sparaliżuje krwiobieg gospodarki rosyjskiej. Dodała, że rządy państw Unii Europejskiej pracują intensywnie nad zmniejszeniem zależności od energii z Rosji. - Wszyscy chcemy odejść od rosyjskich paliw kopalnych, ale przejście na alternatywne źródła energii wymaga czasu i środków. Plan jest jednak jasny - zrezygnujemy najpierw z węgla, potem ropy, a następnie z gazu - zapewniła.

godz. 16.50 - Polska kupuje 250 czołgów Abrams

godz. 16.48 - Szef MSZ Zbigniew Rau wezwał do izolowania Rosji na arenie międzynarodowej. Polska stanowczo opowiada się również za zaostrzeniem sankcji wymierzonych w Moskwę

W Warszawie polski minister spraw zagranicznych spotkał się z szefową brytyjskiej dyplomacji Liz Truss. - Rosja utraciła całkowicie wszelką wiarygodność. Kraj, który dopuszcza się zbrodni wojennych winien być wyizolowany na arenie międzynarodowej, ukarany i rozliczony. Opowiadamy się za ostrymi sankcjami wobec Rosji - powiedział Zbigniew Rau.

Minister spraw zagranicznych wezwał również do wzmocnienia wschodniej flanki NATO i zapowiedział, że ten postulat będzie podnosił podczas rozpoczynającego się jutro spotkania szefów dyplomacji krajów Sojuszu w Brukseli.

godz. 16.42 - Kolejne trzy zniszczone rosyjskie czołgi - informuje Ukraińska Prawda

godz. 16.25 - Rosja stara się przegrupować i skupić siły na wschodzie Ukrainy. W najbliższych tygodniach spodziewamy się dużej ofensywy wojsk rosyjskich, której celem będzie zajęcie całego Donbasu - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

- Obserwujemy znaczące ruchy wojsk rosyjskich z dala od Kijowa, których celem jest przegrupowanie, dozbrojenie i uzupełnienie zapasów oraz przeniesienie się na wschód - zaznaczył Stoltenberg.

godz. 16.00 - Estonia wydala z kraju 14 rosyjskich dyplomatów. Zamyka konsulat w Narwie i ambasadę w Tartu

godz. 15.50 - Białoruscy sabotażyści zatrzymują pociągi z rosyjskim sprzętem wojskowym, jadącym na wojnę z Ukrainą. Dziennik regionalny "Kurier Lubelski" informuje, że od początku wojny miało miejsce co najmniej 10 udanych ataków na białoruską kolej

Zmusiły one rosyjskie pociągi do postoju na stacjach na od kilku dni do kilku tygodni. Białoruscy partyzanci zablokowali także siedem odcinków tras kolejowych, uniemożliwiając Rosjanom transport.

godz. 15.25 - Ukraińcy po raz pierwszy używają przeciwko Rosjanom TOS-1 - rosyjskiego systemu artylerii rakietowej. Poinformował o tym sekretarz prasowy administracji - Odessy Siergiej Braczuk

godz. 15.15 -  - Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Rosjanie chcą odwrócić uwagę od Buczy, która pokazała ślady rosyjskich zbrodni na cywilach i „stała się szokiem dla całego świata”. Dlatego według SBU przygotowywane są fake newsy na temat oblężonego Mariupola

„Przygotowane są już scenariusze nowych fake newsów” – poinformowano w oświadczeniu, które cytuje agencja Interfax-Ukraina. Według SBU "do przestrzeni informacyjne już są wpuszczane kłamstwa na temat rzekomych zbrodni ukraińskich obrońców Mariupola”.

godz. 14.52 - UE: wprowadzimy zakaz importu węgla z Rosji o wartości 4 mld euro rocznie

O wprowadzeniu zakazu importu węgla z Rosji poinformowała Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.

godz. 14.50 - Rosjanie zbombardowali autobus, którym jechali uchodźcy

Swiatosław Wakarczuk, lider ukraińskiego zespołu Okean Elzy, opublikował na Twitterze nagranie z miejsca zbombardowania autobusu z uchodźcami, którzy byli ewakuowani z Charkowa do Kramatorska. „Ten autobus był pełen uchodźców, ale był zmiażdżony przez rosyjską bombę lotniczą. Bomba zabiła ludzi i zniszczyła autobus. Właśnie tutaj, na środku drogi” – mówi na nagraniu Wakarczuk. Na nagraniu widać zniszczony autobus. Wakarczuk napisał, że „w autobusie były kobiety i dzieci… część z nich jest teraz martwa”. Wakarczuk to popularny muzyk, a także polityk i aktywista. Od początku wojny jest cały czas na Ukrainie i odwiedza różne regiony kraju, jeżdżąc także tam, gdzie blisko jest linia frontu i trwają ostrzały, działa jako wolontariusz.

godz. 14.20 - Szef NATO: Rosja nie zrezygnowała z ambicji wobec Ukrainy

"Rosja nie zrezygnowała z ambicji wobec Ukrainy" - powiedział sekretarz generalny NATO. Jens Stoltenberg podkreślił, że w najbliższych dniach sojuszniczy spodziewają się dalszego rosyjskiego natarcia Rosjan na kierunku wschodnim.

Celem ma być zajęcie Donbasu. "To kluczowa faza wojny" - dodał szef NATO.

godz. 13.50 - Irpień: znaleziono ciała dzieci poniżej 10 roku życia ze śladami gwałtu i tortur

W Irpieniu znaleziono ciała dzieci poniżej 10 roku życia ze śladami gwałtu i tortur - napisała na Facebooku ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. "Niezliczone przypadki tortur na cywilach są odnotowywane na obszarach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji" - dodała Denisowa. Liczący przed wojną 62 tys. mieszkańców Irpień znajdujący się w obwodzie kijowskim został odbity przez Ukraińców w piątek.

godz. 13.28 - Rubiżne: Rosjanie trafili pociskiem w cysternę z kwasem azotowym

godz. 13.25 - Szwecja wzorem Danii i Włoch wydaliła rosyjskich dyplomatów

Szwecja podobnie jak Dania i Włochy wydaliła 3 rosyjskich dyplomatów. Informację przekazała Ann Linde, szefowa MSZ Szwecji.

godz. 12.45 - Prezydent Ukrainy: umowa pokojowa z Rosją nie zagwarantuje w pełni bezpieczeństwa

Ewentualna umowa pokojowa z Rosją nie zapewni w pełni bezpieczeństwa Ukrainy - uważa ukraiński prezydent. Wołodymyr Zełeński na spotkaniu z ukraińskimi dziennikarzami opowiedział o toczącym się procesie negocjacji pokojowych. Jak mówił - to sami Ukraińcy i ich wojsko są najlepszym gwarantem bezpieczeństwa. Jak ocenił, obecnie Rosja przygotowuje się do kolejnej ofensywy w Donbasie.

Ukraina nie zgodzi się na ultimatum Rosji dotyczące demilitaryzacji - podkreślał ukraiński prezydent. Jak dodał, to ukraińska armia jest najlepszym gwarantem bezpieczeństwa jego kraju. Jak mówił, powinna ona być taka, jak obecnie - zdolna do obrony państwa. Jak zaznaczył, takie jest stanowisko władz cywilnych i wojskowych Ukrainy. Wynika to, jak dodał, ze świadomości, że jeśli Ukraina podpisze najmocniejszą nawet umowę pokojową, Rosja w ciągu dwóch lat może powrócić z wojną.

W rozmowach pokojowych Ukraina rozważa możliwość przyjęcia statusu neutralności. Jak zaznaczył Wołodymyr Zełeński - Ukraina zgodzi się nań, pod warunkiem uzyskania od szeregu krajów - m.in. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Turcji, ale też Polski gwarancji bezpieczeństwa.

Jak podkreślił, na razie trwają prace nad uzyskaniem takich gwarancji. Ukraiński prezydent zaznaczył, że Ukraina nie potrzebuje, jak to określił, gwarancji 40 krajów świata gotowych wojować za Ukrainę. „Potrzebujemy poważnych graczy - grupy państw, które w ciągu 24 godzin gotowe są dostarczyć nam wszelkie rodzaje uzbrojenia. Potrzebujemy też poszczególnych krajów, od których zależy rzeczywista polityka sankcji.” - podkreślił.

Zdaniem Wołodymyra Zełenskiego Rosja obecnie, po wycofaniu się spod Kijowa będzie atakować na wschodzie i południu kraju. Jak mówił, Rosyjska Federacja nie ma żadnej wielkiej strategii. Jak dodał, nie udało im się zająć ziem wokół Kijowa, dlatego zajmują Donbas, a także południe Ukrainy: korytarz do Krymu, obwody chersoński i zaporoski. Po to, żeby im się udało, jak zaznaczył, będą wojować by opanować Donbas i Mariupol.

„Dla nas Mariupol to żywe miasto, a dla nich to jedynie okazja, aby zdobyć medal.” - mówił ukraiński prezydent.

Jednocześnie zaznaczył, że zabójstwa cywilów odkryte w Buczy, Irpieniu i Hostomelu to nie koniec rosyjskich zbrodni. Jako kolejne miejscowości, w których dochodzi najprawdopodobniej do przestępstw wojennych Wołodymyr Zełenski wymienił m.in. Izium, Melitopol, Berdiańsk i inne miejscowości okupowane przez Rosjan.

godz. 11.30 - Makarów po wyzwoleniu miasta z rąk rosyjskich okupantów

godz. 11.20 - Ukraińcy próbują odholować zestrzelony rosyjski samolot

godz. 11.15 - Cywilny statek ostrzelany przez Rosjan

Jak informuje Ukraińska Prawda, w porcie Mariupol tonie cywilny statek, który został ostrzelany przez Rosjan.

godz. 10.55 - Rosyjski propagandysta o masakrze w Buczy: to dzieło brytyjskich specjalistów

Władimir Sołowjow, rosyjski propagandysta, prezenter kanałów Rossija 1 i Rossija 24, uważa, że masakra w Buczy jest dziełem specjalistów z Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem słowa "Bucza" i rzeźnik (ang. butcher) brzmią podobnie.

godz. 10.34 - Rosjanie zniszczyli nagrobki na cmentarzu pod Mariupolem

Rosyjscy żołnierze kilkukrotnie przejechali czołgami cmentarz znajdujący się we wsi Stary Krym pod Mariupolem, który jest uważany za jeden z największych w Europie - informuje agencja Unian

Między 10 a 12 marca wojska rosyjskie wkroczyły do Starego Krymu i zaczęły stacjonować w pobliżu cmentarza.

Rosjanie połamali krzyże i wielokrotnie przejechali czołgami po grobach, doszczętnie je niszcząc. Lokalna ludność była świadkami tych wydarzeń, które zostały określone świętokradztwem w miejscowej gazecie.

godz. 10.20 - Na ulicach Buczy znajdowane są niewybuchy

Na ulicach Buczy pod Kijowem znajdowane są liczne pozostawione przez wojska rosyjskie pociski, które nie eksplodowały. Trwa rozminowywanie miasta - powiadomiła Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

"Codziennie pirotechnicy oczyszczają terytoria, drogi, budynki i obiekty infrastruktury z amunicji pozostawionej przez okupanta" - poinformowała DSNS.

godz. 10.00 - Sztab Generalny Ukrainy: Od początku inwazji wojska rosyjskie straciły około 18,5 tys. żołnierzy

Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 5 kwietnia to według ukraińskich danych:

 • około 18,5 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli),
 • 676 czołgów,
 • 1858 bojowych pojazdów opancerzonych,
 • 332 systemy artyleryjskie,
 • 107 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych,
 • 55 systemów obrony przeciwlotniczej,
 • 150 samolotów,
 • 134 śmigłowce,
 • 1322 pojazdy kołowe,
 • 7 jednostek pływających,
 • 76 cystern,
 • 94 bezzałogowce,
 • 4 systemy rakietowych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.

Jak zaznaczono, dane są doprecyzowywane, a dokładne obliczenia komplikuje duża intensywność działań wojennych na Ukrainie.

godz. 9.45 - Rodzice na Ukrainie piszą dane kontaktowe na ciałach swoich dzieci

Rodzice na Ukrainie piszą dane kontaktowe na ciałach swoich dzieci, na wypadek gdyby rodzice zginęli, a ich dzieci przeżyły.

godz. 9.35 - Rosjanie zaatakowali szkołę w Kramatorsku

Jak informuje agencja Ukrinform, w nocy wojska rosyjskie wystrzeliły rakiety na Kramatorsk. Zniszczyli jedną z miejscowych szkół.

godz. 9.30 - Rosjanie zamordowali co najmniej trzech cywilów w okolicach Konotopu w obwodzie sumskim

W rejonie konotopskim obwodu sumskiego na północy Ukrainy znaleziono ciała co najmniej trzech cywilów, zamordowanych przez rosyjskich żołnierzy podczas okupacji tych terenów - poinformował szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki.

Regionalne władze potwierdziły również, że rosyjskie siły niemal całkowicie wycofały się z obwodu sumskiego, ale wciąż utrzymuje się zagrożenie ze strony pojedynczych żołnierzy wroga. "Przywykliśmy już do tego, że okupanci porzucają ciała swoich poległych. Obecnie pozostawiają też jednak żywych. Dlatego zwracam się z prośbą do ludności cywilnej - bądźcie ostrożni na drogach, poza zamieszkanymi obszarami" - zaapelował Żywycki.

"Wsie, które najbardziej ucierpiały w wyniku rosyjskiej okupacji, otrzymują w pierwszej kolejności pomoc humanitarną, materiały budowlane, leki. Odwiedzam te miejsca osobiście, obserwuję sytuację. To, co zrobili tam najeźdźcy, wykracza poza granice zdrowego rozsądku" - relacjonował przewodniczący władz obwodu.

Rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły odwrót z okolic Sum w minioną sobotę (2 kwietnia). W poniedziałek Żywycki przekazał na antenie jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych, że okupacyjne wojska nie kontrolują już ani jednej miejscowości w obwodzie sumskim.

godz. 8.53 - Samotny protest w Moskwie przeciwko zbrodniom w Buczy

godz. 8.45 - Od początku wojny na Ukrainie zginęło 165 dzieci

Od początku wojny na Ukrainie zginęło 165 dzieci, a 266 zostało rannych - podała rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. "Na dzień 5 kwietnia 2022 r. według rejestru śledztw, a także innych źródeł wymagających potwierdzenia, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 165 dzieci, a 266 dzieci zostało rannych" – napisała Denisowa. Dodała, że dane te nie są ostateczne, ponieważ nie ma możliwości prowadzenia śledztw w miejscach aktywnych działań wojennych i na terytoriach tymczasowo okupowanych.

godz. 8.04 - Szef MSZ Ukrainy: zakończenie wojny leży w interesie Kijowa i Pekinu

Wyrażam wdzięczność Chinom za ich postawę w obliczu doniesień o cywilnych ofiarach wojny na Ukrainie; zakończenie tej wojny leży w naszym wspólnym interesie - stwierdził na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba po rozmowie telefonicznej z szefem dyplomacji Chin Wangiem Yi. "Każda wojna kiedyś się kończy.

Kluczowe znaczenie ma wypracowanie zrównoważonego, skutecznego i trwałego mechanizmu bezpieczeństwa w Europie" - ocenił Wang Yi, cytowany przez agencję Reutera. Minister zaapelował o kontynuowanie ukraińsko-rosyjskich negocjacji pokojowych i dodał, że Chiny są gotowe "odegrać konstruktywną rolę" na rzecz poszukiwania dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. W ocenie Kułeby, zakończenie wojny miałoby pozytywny wpływ również na "bezpieczeństwo żywnościowe w ujęciu globalnym i handel międzynarodowy".

Według Pekinu, rozmowa miała miejsce na prośbę strony ukraińskiej. Była to pierwsza próba konsultacji stanowisk Ukrainy i Chin na tak wysokim szczeblu od 1 marca - wówczas szef ukraińskiego MSZ wezwał Chiny do wywarcia nacisku na Kreml w celu powstrzymania dalszej rosyjskiej agresji. Władze ChRL nie potępiły agresji Rosji na Ukrainę, sprzeciwiają się nazywaniu jej inwazją i wypowiadają się przeciwko „nielegalnym i jednostronnym” sankcjom nakładanym na Moskwę.

godz. 7.15 - The New York Times: ciała w Buczy leżały na ulicach od połowy marca

Dziennikarze amerykańskiego dziennika "The New York Times" przestudiowali zdjęcia satelitarne z Buczy i odkryli, że niektóre ciała leżały na ulicach od tygodni, już od połowy marca. Rosyjski MON oficjalnie stwierdza, że rosyjscy żołnierze opuścili Buczę 30 marca.

godz. 7.10 - Ponad 200 europosłów z apelem o nałożenie najostrzejszych sankcji wobec Rosji

Ponad dwustu europosłów, w tym także z Polski, podpisało się pod apelem o nałożenie najbardziej surowych sankcji wobec Rosji po ujawnieniu informacji o masakrze ludności cywilnej w Buczy.

List w tej sprawie został wysłany do przewodniczących Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej oraz do szefa unijnej dyplomacji.

Całkowite embargo na import z Rosji ropy, gazu i węgla, zamknięcie wszystkich portów dla rosyjskich statków i towarów, odłączenie wszystkich rosyjskich banków od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT i objęcie sankcjami kolejnych oligarchów i przedstawicieli władz - tego domagają się europosłowie.

W poniedziałek (4 kwietnia), na rozpoczęciu sesji plenarnej w Strasburgu o konieczności nałożenia najostrzejszych sankcji mówiła też przewodnicząca Europarlamentu Roberta Metsola. „Musimy uderzyć w finansowanie wojny Putina, by ta nielegalna inwazja była najbardziej kosztownym błędem Kremla” - dodała szefowa Parlamentu Europejskiego.

W liście deputowanych do liderów unijnych instytucji jest także apel o pilne i znaczne dozbrojenie Ukrainy.

godz. 7.05 - Ranni i zniszczenia po silnym ostrzale w Donbasie

Ostatniej nocy rosyjskie wojska kontynuowały ciężki ostrzał w Donbasie. Ostrzelali infrastrukturę cywilną i fabrykę chemiczną w obwodzie donieckim. Lokalne władze informują o rannych.

Pod silnym ostrzałem znalazły się miejscowości Nowosilka, Georgiiwka i Toreck. Ranne zostały co najmniej 4 osoby. Sześć budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych.

Siedem pocisków spadło w zakład, produkujący fenol i smary. Uszkodziły część urządzeń , w tym kolumny rektyfikacyjne, rurociągi i cysternę z gotowym produktem. Władze zapewniają, że nie doszło do skażenia środowiska.

Ponadto w wyniku ciężkiego ostrzału Siewierodoniecka zostały uszkodzone budynki mieszkalne, a także infrastruktura miejska. Wybuchy rozerwały lokalny gazociąg. Mieszkańcy 36 miejscowości zostali pozbawieni gazu. W wyniku ostrzału przez rosyjskie siły okupacyjne 95 938 konsumentów pozostało bez prądu. Wody nie ma Rubiżnym, Popasnej, Siewierodoniecku i Łysychańsku.

WCZEŚNIEJSZE RELACJE LIVE ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies