Logo Radio Łódź
Ostrzeżenie
Strona zawiera materiały przeznaczone wy­łącz­nie dla osób dorosłych powyżej 18 roku życia.
Treści tych nie należy udostępniać osobom poniżej 18 roku życia.
Nie jestem pełnoletni, wracam na stronę główną

Jestem pełnoletni, przechodzę o artykułu

Potwierdzenie pełnoletności jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na zapoznanie się z publikacją.

Wojna na Ukrainie. 45. dzień rosyjskiej inwazji. Rośnie liczba ofiar ataku na dworzec kolejowy w Kramatorsku

Kolejny dzień wojny na Ukrainie. Śledzimy w mediach społecznościowych i międzynarodowych serwisach najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - ODŚWIEŻ

godz. 22.57 -  Biegacz długodystansowy Oz Pearlman pobił rekord świata w liczbie przejechanych kilometrów wokół Central Parku w ramach zbiórki pieniędzy dla Ukrainy

godz. 22.49 -  Były premier Włoch Silvio Berlusconi „głęboko rozczarowany i zasmucony” przez Putina

godz. 22.38 -  Na anektowanym Krymie rosyjscy szabrownicy sprzedają skradzione na Ukrainie samochody i różnego rodzaju sprzęt

 Na anektowanym Krymie rosyjscy szabrownicy sprzedają skradzione na Ukrainie samochody i różnego rodzaju sprzęt#wieszwięcej #wojna #Ukraina https://t.co/d74nMDe28Q

godz. 22.29 -  Kibice Legii podczas meczu z Lechem Poznań przygotowali bardzo kontrowersyjną oprawę, przedstawiającą Putina na szubienicy

godz. 22.17 -  Zełenski: Rosja nie poprzestanie na atakowaniu Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że zapewnienie bezpieczeństwa Ukrainie oraz demokracji i wolności krajom Europy Wschodniej to moralny obowiązek oraz strategia obrony własnej każdego cywilizowanego kraju.

W wieczornym wystąpieniu polityk podkreślił, że - aby przywrócić pokój na Ukrainie i zakończyć stosowanie przez Rosję prawa siły - należy naciskać na Kreml tak mocno, jak się da. W przeciwnym razie - mówił ukraiński przywódca - rosyjska agresja uderzy dalej. "Celem Federacji Rosyjskiej nie było poprzestanie na atakowaniu Ukrainy, zrujnowaniu naszej wolności i naszego życia. Na celowniku Rosji jest cały projekt europejski" - dodał Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że przywrócenie bezpieczeństwa, pokoju i sprawiedliwości w jego kraju powinno być celem międzynarodowej antywojennej koalicji.

godz. 21.46 - W obawie o los dzieci, matki zamieszczają na karteczkach ich dane

godz. 21.26 - Burmistrz Charkowa, Igor Terechow, poinformował, że rosyjscy najeźdźcy zrzucali na miasto bomby ze spadochronów i ostrzegł ludzi, aby nie zbliżali się do takich pocisków

godz. 20.58 - Ochotnicy z Holandii walczą razem z Ukraińcami

godz. 20.27 - Wielka Brytania przekaże Ukrainie 120 pojazdów opancerzonych i nowe pociski przeciwokrętowe

Poinformował o tym premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podczas wizyty w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim. Będzie to pomoc niezależna od zapowiedzianego wczoraj brytyjskiego wsparcia wojskowego o wartości 100 milionów funtów.

godz. 19.56 - Ukraina i Rosja wymieniły jeńców. Dwunastu ukraińskich żołnierzy i 14 cywilów wraca do domu - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na facebooku. Jest to trzecia wymiana więźniów od początku wojny

godz. 19.23 - Żołnierze Pułku Azowskiego skutecznie ostrzelali Rosjan z moździerzy. Zniszczyli między innymi wojskowy samochód ciężarowy

godz. 18.59 - Wielka Brytania przedstawia nowy pakiet finansowej pomocy wojskowej dla Ukrainy

Brytyjski premier Boris Johnson nazwał wcześniej ogłoszony pakiet 130 milionów dolarów świadectwem zaangażowania Wielkiej Brytanii w walkę Ukrainy „przeciwko barbarzyńskiej kampanii Rosji”.

godz. 18.27 - ONZ o stratach wśród ludności cywilnej na Ukrainie

Biuro wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka poinformowało, że w wyniku rosyjskiej agresji zginęło do tej pory 1766 ukraińskich cywilów, a 2383 zostało rannych.

Jak podaje biuro, największe straty wśród ludności cywilnej powoduje ostrzał z ciężkiej artylerii oraz ataki rakietowe i lotnicze. W komunikacie biuro podkreśla, że ofiar śmiertelnych i rannych może być więcej, bo jest problem z przepływem informacji z regionów, gdzie toczą się ciężkie walki. Chodzi m.in. o Mariupol. Weryfikowane są też raporty dotyczące masowych ofiar wśród ludności cywilnej, m.in. z Borodzianki pod Kijowem.

Biuro wysokiego komisarza NZ ds. Praw Człowieka przytacza też dane z raportu Prokuratora Generalnego Ukrainy, z którego wynika, że od początku wojny zginęło 176 dzieci, a przynajmniej 324 zostały ranne.

godz. 18.13 - Demonstracja w nowojorskim Washington Square Park, aby okazać wsparcie dla kobiet i dzieci cierpiących z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę 

godz. 17.41 - Zdobyty rosyjski wóz bojowy BTR-82A wykorzystywany przez ukraińską armię

godz. 17.19 - Jałmużnik papieski, kardynał Konrad Krajewski jutro udaje się z kolejną misją na Ukrainę

Kardynał Konrad Krajewski przekaże w Kijowie tamtejszej służbie zdrowia kolejną karetkę pogotowia. Jak poinformowano w komunikacie Urzędu Dobroczynności Apostolskiej, kierujący nim kardynał Krajewski w imieniu papieża przekaże karetkę w Wielki Czwartek. Dzień ten wybrano nieprzypadkowo. Przypomina on bowiem gest bliskości i służenia bliźnim, który wykonał Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy, umywając nogi swoim uczniom.

W dokumencie czytamy, że, przekazując swój dar, papież chciał pochylić się przed mieszkańcami Ukrainy, zranionej wojną, by w ten sposób wyrazić im swoją bliskość i symbolicznie umyć i ucałować ich stopy. Kardynał Krajewski spędzi na Ukrainie Triduum Paschalne, odprawiając nabożeństwa dla wspólnot chrześcijańskich. W komunikacie zawarto apel do całego Kościoła o podobne gesty dobroczynności i miłosierdzia.

godz. 16.47 - W #Estonia anulowano wizy cudzoziemcom, u których ujawniono między innymi swastykę z literą Z

godz. 16.25 - Wojska rosyjskie zniszczyły na Ukrainie 307 szpitali

O liczbie zniszczonych placówek poinformował ukraiński minister zdrowia Wiktor Liaszko, który dodał, że 21 z nich nie nadaje się do odbudowy. Wśród zniszczonych szpitali są placówki podstawowej opieki zdrowotnej.

Minister Liaszko powiedział, że chorzy z obwodu donieckiego i ługańskiego zostali ewakuowani w bezpieczne miejsca. Dodał, że w zachodniej części Ukrainy trzeba będzie utworzyć szpitale polowe dla osób przewiezionych z terenów walk. Tam bowiem można im udzielić tylko pierwszej pomocy.

godz. 16.05 - Boris Johnson w Kijowie na spotkaniu z Wołodymirem Zełenskim

godz. 15.45 - Rosjanie niezadowoleni, że Ukraina używa dronów Bayraktar

godz. 15.30 - Tak wygląda szkoła w Borodziance po „wyzwoleniu” przez rosyjskich najeźdźców

godz. 15.00 - W Warszawie, w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich, rozpoczęło się spotkanie darczyńców na rzecz Ukrainy "Stand Up for Ukraine". Otworzyła je minuta ciszy ku czci ofiar wojny.

W spotkaniu uczestniczy prezydent Andrzej Duda i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz zdalnie premier Kanady Justin Trudeau. Z Warszawą połączy się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

godz. 14.40 - Kraje Unii Europejskiej wstrzymały przejazd samochodów zarejestrowanych w Rosji i Białorusi - twierdzi Federalna Służba Celna Federacji Rosyjskiej - podaje NEXTA. 

godz. 14.20 - W Buczy pod Kijowem w wyniku masakry przeprowadzonej przez rosyjskie wojsko zginęło co najmniej 360 cywilów, w tym 10 dzieci.

Kadyrowcy mieli torturować ludzi - oświadczyła ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Do makabrycznych wydarzeń dochodzi też w Mariupolu, gdzie najeźdźcy palą ciała cywilów w mobilnych krematoriach, aby nie zostawić śladów popełnianych zbrodni. 

godz. 13.55 - To właśnie Rosja pozostawiła w Czernihowie - pokazuje Ukraińska Prawda. 

godz. 13.33 - Unia Europejska znowu otwiera swoje przedstawicielstwo w Kijowie - poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Po rozpoczęciu rosyjskiej napaści na Ukrainę 24 lutego Delegacja Unii Europejskiej w Kijowie została tymczasowo przeniesiona do Rzeszowa.

Właśnie z Rzeszowa unijny dyplomaci starali się w ostatnich tygodniach koordynować europejskie i międzynarodowe wsparcie dla Ukrainy. Teraz, po ponad miesiącu, do Kijowa wrócił szef unijnej misji Matti Maasikas, by ponownie otworzyć przedstawicielstwo i ocenić możliwości powrotu wszystkich dyplomatów i pracowników. W opublikowanym oświadczeniu Josep Borrell podkreślił, że administracja ukraińska jest w stanie zapewnić sprawne funkcjonowanie struktur państwowych i rządowych choć w trudnych warunkach. "Powrót naszej Delegacji do Kijowa zapewni jeszcze lepszą współpracę z rządem i większe wsparcie dla obywateli Ukrainy" - dodał szef unijnej dyplomacji.

gody. 13.15 - Wołodymyr Zełenski wita kanclerza Austrii Karla Nehammera.

godz. 13.10 - Zdjęcie szafki kuchennej ze zniszczonego doszczętnie domu w Borodziance koło Kijowa stała się symbolem Ukraińskiego oporu i wytrwałości. 

"Weź przykład z szafki" - napisał autor zdjęcia, umieszczając je w mediach społecznościowych.

godz. 13.00 - Kanclerz Austrii Karl Nehammer przybył z wizytą do Kijowa.

Ma się tam spotkać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem i merem miasta, Witalijem Kliczką. Kanclerz Austrii odwiedzi też Buczę, gdzie rosyjscy żołnierze zamordowali ponad 300 ukraińskich cywilów.

Jak poinformowało biuro kanclerza Nehammera, celem wizyty jest wyrażenie solidarności z narodem i władzami Ukrainy, a także wsparcie jej niezależności. 

godz. 12.40 - Sąd w Sankt Petersburgu skazał na grzywnę 30 tys. rubli mężczyznę, który w miejscu publicznym trzymał kartkę z antywojennym cytatem. 

Na kartce napisał: "Wojna przyniosła tyle żalu, że nie sposób o niej zapomnieć. Nie ma przebaczenia dla tych, którzy ponownie budują agresywne plany". Sąd nie zwrócił uwagi na to, że jest to fragment jednego z przemówień Władimira Putina.

godz. 12.30 - Węgry twierdzą, że płacenie za rosyjski gaz w rublach nie naruszy unijnych sankcji - pisze Ukraińska Prawda.

Węgry przekonują, że płacenie rublami za rosyjski gaz nie oznacza obchodzenia międzynarodowych sankcji. O tym powiedział w rozmowie z CNN przedstawiciel węgierskiego rządu Zoltan Kovacs, donosi "Europejska prawda". Nie ma jednej procedury zamówień publicznych na zakup gazu i ropy dla Unii Europejskiej, więc Węgry trzymają się kontraktów na gaz i ropę z Rosją, według tych umów jest to kwestia techniczna, za którą płacimy, brak polityki sankcji. nie odchodźcie - powiedział Kovacs.

godz. 12.20 - W rozmowie z niemiecką telewizją ARD premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że skutki zachodnich sankcji wobec Rosji są dotąd mało widoczne. Jego zdaniem sankcje powinny zostać zaostrzone. Szef polskiego rządu wskazał na konieczność nałożenia embarga na gaz i ropę z Rosji.

godz.12.00 - Google zablokował kanał rosyjskiej Dumy Państwowej na YouTube.

godz. 11.30 - Spotkanie z członkami rządu, kierownictwem organów ścigania oraz z Radą Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Wierzymy w siłę naszej armii. Prowadzimy negocjacje z zagranicznymi przywódcami w sprawie dostaw broni do naszego kraju. Wzmacniamy międzynarodowe wsparcie Ukrainy. Pracujemy codziennie - czytamy w mediach społecznościowych prezydenta Zełenskiego. 

godz. 11.20 - Kijowianie długo będą słyszeć odgłosy wybuchów - trwa rozminowywanie regionu.

- Dzisiaj trwają prace nad rozminowaniem obwodu kijowskiego. 17 grup 87 specjalistów, 31 jednostek sprzętu z całej Ukrainy. Pracuj od rana do wieczora, jeśli pozwalają na to lokalne warunki, aby jak najszybciej rozminować osiedla i drogi oraz zapewnić bezpieczeństwo ludziom - powiedział szef Kijowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Pawliu.k

godz. 11.00 - Departament Obrony USA potwierdził, że rakieta Tochka-U została wystrzelona przez Rosję w stronę stacji kolejowej Kramatorsk.

Według agencji Rosja planuje sprowadzić 18. Dywizję Strzelców Zmotoryzowanych do ataku na Kramatorsk.

godz. 10.35 -  W Niemczech zaczęto wzmacniać schrony w piwnicach i gromadzić zapasy rozmaitych produktów na wypadek wojny - podał w sobotę tygodnik „Welt am Sonntag”.

Niemiecki rząd rozważa też unowoczesnienie systemu publicznych schronów i zwiększenie wydatków na obronę cywilną. Obecnie u naszych zachodnich sąsiadów jest 599 publicznych schronów.

godz. 10.25 - Zdaniem USA Rosja stara się zrekrutować ponad 60 000 rezerwistów.

Rosja zaczęła mobilizować rezerwistów, ale nie jest jasne, jak udany będzie ten wysiłek - podał Reuters.

godz. 10.10 - Ostrzał na całym terytorium ługańskim.

- Ostrzeliwane są wszystkie miejscowości, sytuacja jest bardzo trudna - przekazał szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Najgorzej sytuacja wygląda w Rubiżnym, Popasnej i gminie Hirske, które są ostrzeliwane od rana do nocy, bez przerwy, ze wszystkich rodzajów uzbrojenia.

- W Popasnej i Rubiżnym trwają walki, wróg nie może się przebić, ma straty, ale ciągle napiera - czytamy w komunikacie na Telegramie. 

godz. 9.40 - Najnowsze dane o stratach rosyjskiego wojska. 

Wojsko rosyjskie straciło już m.in. 

  • 19,1 tys. żołnierzy
  • 705 czołgów
  • 335 systemów artyleryjskich
  • 151 samolotów 
  • 136 śmigłowców

godz. 9.22 - Nagranie z Makiejewki niedaleko Doniecka. 

godz. 9.15 - Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski wjechało z tego kraju 2,6 mln uchodźców.

Straż Graniczna podaje, że wczoraj funkcjonariusze odprawili 27 tysięcy 400 osób. To o 17% więcej niż dzień wcześniej. Dziś do 7 rano do naszego kraju wjechało 6 i pół tysiąca uchodźców. Od 24 lutego na Ukrainę wróciło z Polski 16 tysięcy 600 osób.

godz. 8.50 - 176 dzieci zginęło, a ponad 324 zostało rannych na Ukrainie, z powodu agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej - podaje biuro ukraińskiego prokuratora generalnego.

W wyniku piątkowego ataku rakietą Toczką-U na dworzec w Kramatorsku, na którym byli ewakuujący się cywile zginęło pięcioro dzieci, a 16 zostało rannych. Także pod Hostomlem w obwodzie kijowskim znaleziono samochód z zastrzeloną całą rodziną - w tym około rocznym dzieckiem.

godz. 8.30 - Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że na sobotę 9 kwietnia z Rosją uzgodnionych zostało 10 korytarzy humanitarnych. Obejmują one tereny okupowane przez wojska rosyjskie.

W obwodzie donieckim cywile, transportem własnym, będą mogli przejechać z Mariupola do Zaporoża. Ewakuacja odbędzie się też w samym obwodzie zaporoskim, a Ukraińcy będą mieli do dyspozycji także autobusy - do Zaporoża dotrą cywile z Berdiańska, Tomkaku, Energodaru oraz Melitopola.

W obwodzie ługańskim docelowym miejscem ewakuacji będzie Bachmut. Tam dotrą cywile z miast Siewierodonieck, Lisiczańsk, Popasna, Hirśke i Rubiżne. 8 kwietnia korytarzami humanitarnymi ewakuowano blisko 7 tysięcy osób.

godz. 8.25 - Tak wygląda rosyjski precyzyjnie naprowadzany pocisk Tornado-S MLRS 9M544 znaleziony w rejonie Dniepropietrowska.

godz. 8.15 - Prezydent USA Joe Biden podziękował rządowi Słowacji za dostarczenie Ukrainie systemu obrony powietrznej S-300. Amerykański prezydent poinformował w oświadczeniu, że transfer odbył się przy współudziale Stanów Zjednoczonych i że Pentagon przeniesie na Słowację system obrony powietrznej Patriot.

godz. 7.50 - W Chabarowsku w Rosji pojedyncze osoby protestują przeciwko wojnie. Doszło do aresztowań. 

godz. 7.30 - Japońska firma energetyczna Kyushu Electric Power odmawia zakupu węgla z Rosji z powodu wojny na Ukrainie.

.#Japanese energy company #Kyushu Electric Power is refusing to buy #Russian coal amid tougher sanctions against #Russia due to the war in #Ukrainepic.twitter.com/UnC3fVM4Gc

godz. 7.20 - Rosyjska rakieta typu Toczka wystrzelona z terytorium Białorusi została zestrzelona w obwodzie czernihowskim.

- Takie rakiety poleciały na dworzec w Kramatorsku. Zginęło 52 cywilów, w tym dzieci, a ponad 100 zostało rannych - napisał w nocy z piątku na sobotę na Facebooku Andrej Kudabekow, jeden z obrońców Czernihow.

godz. 7.15 - Szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow, cytowany w nocy z piątku na sobotę przez stację CNN uważa, że Rosjanie przegrupowują siły. 

 - Rosyjskie wojska przegrupowują się na wschodzie Ukrainy i planują przypuszczenie ofensywy na Charków. Będą się starali wykończyć Mariupol, a dopiero potem mogą spróbować ofensywy na Kijów - powiedział Budanow. 

godz. 7.00 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że rosyjski atak rakietowy na dworzec kolejowy w Kramatorsku musi zostać osądzony przez trybunał, podobnie jak zbrodnie w Buczy. Są nowe dane. Zginęło tam już 52 cywilów, wśród nich 5 dzieci. 109 osób zostało rannych.

Wołodymyr Zełenski zaapelował o surowsze sankcje wobec Rosji, gdyż obecne nie są wystarczające. "Trzeba wprowadzić embargo na ropę i gaz, właśnie eksport energetyczny zapewnia ogromny przychód Rosji, pozwalając jej wierzyć we własną bezkarność, ale Rosja poniesie odpowiedzialność za zbrodnie wojenne. Nie dopuścimy bezkarności" - powiedział prezydent Ukrainy.

Szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko potwierdził informacje o liczbie ofiar i rannych. 

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies