Logo Radio Łódź
Ostrzeżenie
Strona zawiera materiały przeznaczone wy­łącz­nie dla osób dorosłych powyżej 18 roku życia.
Treści tych nie należy udostępniać osobom poniżej 18 roku życia.
Nie jestem pełnoletni, wracam na stronę główną

Jestem pełnoletni, przechodzę o artykułu

Potwierdzenie pełnoletności jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na zapoznanie się z publikacją.

Wojna na Ukrainie. 50. dzień rosyjskiej inwazji. Mieszkańcy Kijowa wracają do miasta

To już 50. dzień walk na Ukrainie. Według informacji przekazanych przez mera Kijowa, większość mieszkańców ukraińskiej stolicy, która wyjechała z miasta, uciekając przed wojną, teraz do niego wraca. Nadal jest to niebezpieczne, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo ataku rakietowego ze strony Rosji.

godz. 22.51 - Antywojenny protest w Wiedniu

godz. 22.41 - Krążownik "Moskwa" zatonął podczas holowania

MON Rosji podało, że krążownik "Moskwa" zatonął podczas holowania w czasie sztormu. Krążownik został ostrzelany przez ukraińskie wojsko. A wcześniej "zasłynął" tym, że zrównał z ziemią Wyspę Węży.

godz. 22.03 - Prezydent USA: jestem gotów pojechać na Ukrainę

Joe Biden wyraził gotowość do odwiedzenia Ukrainy. Według mediów Biały Dom planuje wysłanie do Kijowa szefa Pentagonu Lloyda Austina lub szefa dyplomacji Antony'ego Blinkena. Biden był pytany przez dziennikarzy przed odlotem do Karoliny Północnej, czy wyśle wysokich rangą przedstawicieli administracji z wizytą na Ukrainę. "Podejmujemy tę decyzję w tej chwili" - odparł. Pytany, czy on sam byłby gotowy polecieć, odpowiedział twierdząco. Według ustaleń stacji CNN wizyta Bidena w Kijowie nie jest obecnie rozważana, jednak w grę wchodzi wysłanie szefa Pentagonu Lloyda Austina lub sekretarza stanu Blinkena. Biden kilkakrotnie wyrażał w ostatnich dniach i tygodniach wolę odwiedzenia Ukrainy, ale sugerował, że nie pozwalają mu na to chroniące go służby.

godz. 21.45 - To już 50. dzień wojny na Ukrainie

godz. 21.27 - Ukraina zastąpi Rosję na siatkarskim mundialu

Drużyna Ukrainy zastąpi zawieszoną drużynę Rosji na Mistrzostwach Świata w Piłce Siatkowej, które odbędą się w 2022 roku w Polsce i Słowenii.

godz. 21.25 - Dwoje dzieci i kobieta ranni w ostrzale w obwodzie charkowskim

Dwoje dzieci i kobieta odnieśli obrażenia na skutek ostrzelania przez siły rosyjskie wioski Ołeksandriwka w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy – poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na władze obwodu.

Ranne dzieci są w wieku 9 i 11 lat. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały także budynki mieszkalne i sieć ogrzewania gazowego.

Także mer Charkowa Ihor Terechow poinformował, że w mieście ponownie doszło do ostrzałów i płoną garaże. „Trafiono w budynek mieszkalny. Sytuacja jest napięta” – oznajmił

godz. 20.37 - Prokurator MTK: dostajemy informacje o nowych zbrodniach

Sytuacja na Ukrainie się nie poprawia i Międzynarodowy Trybunał Karny otrzymuje informacje o kolejnych zbrodniach – oświadczył prokurator MTK Karim Khan na wspólnej konferencji prasowej z prokurator generalną Ukrainy Iryną Wenediktową.

„Widzimy, że sytuacja się nie poprawia. Otrzymujemy informacje o popełnianiu nowych zbrodni. Nasze zadanie polega na sprawdzeniu wiarygodności tych zgłoszeń i ocenie z profesjonalnego punktu widzenia, czy odpowiadają one standardom dopuszczalności” – powiedział.

2 marca MTK na wniosek 39 państw, w tym Polski, wszczął śledztwo w sprawie "zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości lub ludobójstwa", które miały być popełnione na Ukrainie.

Khan powiedział, że obecnie wnioski złożyły już 42 państwa. „Naszym zadaniem jest przyjmowanie i przechowywanie wszelkich możliwych dowodów, jakie można zebrać. Nie będę spekulować, co będzie dalej. Dowody mówią same za siebie” – powiedział dodając, że te zbrodnie są realne i to nie fejk.

Dodał, że dokłada starań, by nawiązać kontakt z Rosją, i będzie nadal współpracować z ukraińskimi obrońcami praw człowieka. Podkreślił, że był w Buczy i Borodziance w obwodzie kijowskim. „Zrobimy wszystko, co możliwe, by stało się zadość sprawiedliwości i by (sprawcy) ponieśli odpowiedzialność” – zaznaczył.

Trybunał ma uprawnienia do rozpoznawania przypadków zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych na terytorium ponad 120 krajów, które przyjęły ustanawiający ten sąd Statut Rzymski. W 2016 r. ze Statutu Rzymskiego wycofała się Rosja. Ukraina również nie jest stroną tej umowy, jednak dwukrotnie zadeklarowała, że zaakceptuje jurysdykcję MTK w odniesieniu do zbrodni popełnionych na jej terytorium, jeśli Trybunał zdecyduje się je zbadać.

godz. 19.35 - W Hostomelu przedłużono godzinę policyjną do 20 kwietnia

godz. 19.12 - Turcja nie pomogła Rosjanom z "Moskwy"

Strona turecka dementuje informacje jakoby miała pomagać w ewakuacji rosyjskich żołnierzy z krążkownika "Moskwa".

godz. 18.35 - Zdjęcia po rosyjskim ostrzale w obwodzie czernihowskim

godz. 18.15 - Mariupol "wczoraj" i "dziś"

godz. 17.45 - Ostrzał Wielkiej Pisarewki w obwodzie sumskim

Po raz pierwszy od 10 dni rosyjskie wojsko ostrzelało ze swojego terytorium miejscowości graniczne w obwodzie sumskim na Ukrainie – poinformował szef władz obwodowych Dmytro Żywycki.

„Kilka godzin temu doszło do ostrzału z artylerii i moździerzy. Uszkodzone zostały domy prywatne” – powiedział Żywycki na antenie ukraińskiej telewizji. Cytuje go ukraińska redakcja Radia Swoboda

godz. 16.45 - Od początku wojny Rosjanie uszkodzili 324 ukraińskie szpitale

Od początku wojny 324 szpitale zostały uszkodzone, w tym 24 całkowicie zniszczone. Dane te zostały upublicznione przez ukraińskie Ministerstwo Zdrowia. Jednocześnie na terenach wyzwolonych rozpoczynają się prace nad odbudową placówek służby zdrowia.

godz. 15.58 - Borussia Dortmund pomoże odbudować stadion w Czernihowie

Niemiecki rząd oraz klub z Bundesligi mogą pomóc w odbudowie zniszczonego rosyjskimi bombami stadionu piłkarskiego w Czernihowie - taką informację przekazał minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko.

godz. 15.28 - Ukraina: wymiana więźniów z Rosją

Wymiana więźniów między Rosją a Ukrainą. Jak poinformowała na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, jeszcze dziś do ojczyzny powróci 30 jej rodaków, w tym 22 żołnierzy i 8 cywilów. To czwarta wymiana więźniów między Ukrainą a Rosją od początku rosyjskiej inwazji.

godz. 14.55 - Macron mówi, że użycie słowa „ludobójstwo” nie pomaga Ukrainie - pisze Europejska Prawda. 

Prezydent Francji Emmanuel Macron uzasadnił w czwartek swoją decyzję o nieużywaniu słowa „ludobójstwo” wobec działań Rosji, mówiąc, że „słowna eskalacja” nie „pomoże Ukrainie”.

Poinformował o tym Le Point, donosi European Truth. - Słowo ludobójstwo oznacza i powinno być określane przez prawników, a nie polityków - powiedział Macron podczas wizyty w Le Havre w czasie trwającej kampanii wyborczej. Według niego „państwa, które uważają to za ludobójstwo, muszą interweniować w ramach międzynarodowych konwencji.

- Czy tego chcą ludzie? Nie sądzę - powiedział Macron, dodając, że taka interwencja zamieniłaby ich w walczące strony. - Każdy powinien wiedzieć, jak zachować zdrowy rozsądek, słowna eskalacja nie pomaga Ukrainie - dodał.

godz. 14.19 -  Rosyjski krążownik rakietowy Moskwa, poważnie uszkodzony w wyniku ostrzału sił ukraińskich na Morzu Czarnym - miał zostać dwukrotnie trafiony rakietami - przewrócił się i zaczął tonąć - podała agencja Ukrinform, cytując komunikat służb prasowych ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe.

- Na obszarze operacyjnym Morza Czarnego okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, krążownik Moskwa, został trafiony rakietą przeciwokrętową Neptun i poważnie uszkodzony. Wybuchł pożar. Inne okręty chciały udzielić pomocy, ale sztorm i potężna eksplozja amunicji przewróciła okręt i zaczął on tonąć - napisano.

Rosyjskie media informowały wcześniej w czwartek o ewakuacji załogi krążownika Moskwa z powodu pożaru i wybuchu amunicji. Strona rosyjska twierdzi, że przyczyny pożaru nie są znane, a okręt „utrzymuje się na powierzchni” - przekazała stacja CNN.

Eksperci oceniali, że strata krążownika Moskwa, który uczestniczył m.in. w ataku na ukraińską Wyspę Węży, byłaby olbrzymim ciosem dla rosyjskiej marynarki wojennej, zarówno pod względem militarnym, jak i wizerunkowym.

Obecna sytuacja operacyjna na południu Ukrainy:

godz. 14.00 - Wewnętrzny dokument Komisji Europejskiej, do którego dotarły media, określa, że przejście na ruble w płatnościach za gaz sprowadzany z Rosji, będzie złamaniem unijnych sankcji.

Chodzi o wstępną notatkę o charakterze technicznym, opartą na nieoficjalnym tłumaczeniu rosyjskiego dekretu z 31 marca, nakazującego zagranicznym importerom utworzenie rachunków rublowych w rosyjskich bankach. To za ich pomocą miałyby się odbywać transakcje dotyczące zakupu gazu.

Według notatki Komisji Europejskiej, dekret nakłada dodatkowe zobowiązania na unijnych importerów gazu pozbawiając ich możliwości skutecznego przeprowadzania transakcji ze stroną rosyjską.

Dokument stwierdza, że zastosowanie się do dekretu będzie oznaczać złamanie ustanowionych do tej pory sankcji nałożonych na rosyjskie podmioty, w tym między innymi Bank Centralny Rosji.

godz. 13.45 - 16-letnia Karyna z Buczy została zgwałcona przez rosyjskich żołnierzy, a następnie zabita strzałem w głowę; poszukiwania dziewczyny zakończyły się odnalezieniem jej ciała - poinformowała na Twitterze deputowana do ukraińskiego parlamentu Łesia Wasyłenko.

Posłanka dołączyła do wpisu wcześniejszy komunikat matki Karyny z prośbą o pomoc w poszukiwaniu córki. Według rodziny zamordowanej 16-latki, dziewczyna miała zaginąć 10 marca 

godz. 13.30 - Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w Kijowie. 

godz. 13.25 - Z tych miejsc pochodzą odpowiedzialni za masakrę w Buczy

godz. 13.21 - Unia Europejska zamknęła lukę, która pozwoliła rządom państw członkowskich na eksport broni do Rosji, pomimo embarga, które weszło w życie w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję - poinformował o tym Reuters, donosi Europejska prawda.

Według najnowszych danych Komisji Europejskiej kraje UE sprzedały w zeszłym roku broń i amunicję o wartości 39 mln euro, co oznacza wzrost o 50% w porównaniu z 2020 r., kiedy sprzedaż wyniosła 25 mln euro.

UE zakazała eksportu broni do Moskwy w lipcu 2014 roku, ale klauzula w sankcjach zezwalała na sprzedaż w ramach kontraktów podpisanych przed sierpniem 2014 roku.

Wśród największych eksporterów znalazły się kraje z dużym przemysłem obronnym, takie jak Francja i Niemcy.

godz. 13.05 - Ministerstwo Oborny Rosji twierdzi, że krążownik Moskwa nadal unosi się na powierzchni. 

Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow powiedział, że Władimir Putin został poinformowany o pożarze moskiewskiego krążownika rakietowego, ale odmówił podania reakcji rosyjskiego przywódcy na tę wiadomość.

- Nic wam nie mogę powiedzieć. Raporty wojskowe są regularnie przesyłane do Naczelnego Wodza - powiedział Pieskow.

Nie odpowiadał również na pytania dziennikarzy o to, co wydarzyło się na statku. - To jest temat Ministerstwa Obrony - powiedział Pieskow. Według Ukraińców statek został dwukrotnie trafiony rakietami i najprawdopodobniej zatonął. 

godz. 12.55 - Groźby Rosji dotyczące zwiększenia obecności wojskowej w regionie, to nic nowego - przypomniała premier Litwy Ingrida Šimonyte. W ten sposób skomentowała rosyjskie zapowiedzi rozmieszczenia broni atomowej, jeśli Szwecja i Finlandia przystąpią do NATO.

godz. 12.15 - Mistrzostwa świata w siatkówce odbędą się w Polsce i Słowenii. Zawody miały odbyć się w Rosji, ale FIVB przeniosła je do Polski ze względu na napaść Rosji na Ukrainę.  

godz. 12.12 - Rosyjscy hakerzy rozpowszechniają na Ukrainie domniemane rejestry osób wyznaczonych do mobilizacji wojskowej.

Dokumenty .xls zawierają złośliwe oprogramowanie przechwytujące dane osobowe - ostrzegła w czwartek na Telegramie Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji.

godz. 12.00 - Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nazywa wydarzenia na Ukrainie ludobójstwem. 

godz. 11.45 - W wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa zginęły dziś 4 osoby cywilne, a 10 zostało rannych. Poinformował o tym gubernator obwodu charkowskiego Oleg Siniegubow. Jednocześnie wezwał mieszkańców niektórych miejscowości do ewakuacji w związku z przewidywanymi tam działaniami zbrojnymi.

godz. 11.33 - Komisja Europejska nie powinna przyspieszać procedury przystąpienia “skorumpowanej" Ukrainy do UE - napisał w czwartek holenderski dziennik “De Volkskrant”. Gazeta wskazuje, że nie tylko premier Holandii Mark Rutte jest temu przeciwny, ale także większość partii politycznych.

Podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Kijowie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen obiecała Ukrainie przyspieszoną procedurę przystąpienie do UE.

godz. 11.30 - Delegacja polskiego Senatu po godz. 10 dotarła do Kijowa. 

godz. 11.00 - Traktorzysta z obwodu czernihowskiego zginął w wyniku najechania na minę przeciwczołgową podłożoną przez rosyjskie wojska - podaje w czwartek agencja Interfax-Ukraina.

godz. 10.50 - Sztab Generalny Ukrainy informuje o aktualnych stratach wroga. Według ich danych zginęło już 19,9 tys. rosyjskich żołnierzy. 

Do tego: 753 czołgi, 1968 pojazdów opancerzonych, 160 samolotów i 144 śmigłowce, 366 systemów artyleryjskich, 122 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 64 systemy przeciwlotnicze, 1437 samochodów, siedem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 134 bezzałogowe statki powietrzne i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu. 

Dotkliwą stratą jest także zatopienie krążownika Moskwa niedaleko Odessy.

godz. 10.27 - Liczba dzieci zabitych w ataku rakietowym na Kramatorsk wzrosła do siedmiu.

godz. 10.23 - Brytyjski wywiad ostrzega, że Rosjanie mogą zbombardować Kramatorsk i Konstantynówkę w ramach przygotowań do ataku na Donbas. Brytyjczycy twierdzą, że rosyjska armia przygotowuje się do ofensywy. 

Podobne informacje przekazywał już wywiad amerykański i Sztab Generalny Ukrainy. 

godz. 10.21 - Wciąż dramatyczna sytuacja jest w Mariupolu, gdzie trwa ostrzał. Zdjęcie pokazuje dom, który przetrwał dwie wojny. Teraz jednak został zniszczony. 

godz. 10.03 - Najprawdopodobniej duma rosyjskiej marynarki - krążownik Moskwa został zatopiony, po tym jak trafiły go dwie ukraińskie rakiety - podają zagraniczni korespondenci. Statek brał udział m.in. w słynnym ataku na Wyspę Węży. 

godz. 10.00 - 14 kwietnia 2022 roku uzgodniono 9 korytarzy humanitarnych - podała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

📌 Z mostów Mariupola, Berdiańska, Tokmaka i Energodaru do Zaporoża własnym transportem.
📌 Sewerodoneck - Bakhmut (miejsce spotkania - Aleja Chemikív, 28).
📌 Lisičans ʹk - Bakhmut (Miejsce spotkania - RTI, 40 lat zwycięstwa, ul. Sosuri, 324).
📌 Popasna - Bakhmut (miejsce spotkania - ul. 1 maja, 42).
📌 s. Girske - Bakhmut (miejsce spotkania - ul. Gagarina, 13).
📌 Śmieci - Bakhmut
Korytarze humanitarne w obwodzie Ługańskim będą działać pod warunkiem zaprzestania ostrzału przez wojska.

godz. 9.50 - Nazwa stacji kijowskiego metra „Mińska” może zostać zmieniona na „Warszawska”.

Władze ukraińskiej stolicy zamierzają zmienić nazwy związane z rosyjskimi i białoruskimi patronami. Powodem jest zaangażowanie Rosji i Białorusi w wojnę przeciwko Ukrainie.
Zmianę nazw popiera mer Kijowa Witalij Kliczko. Władze stolicy zajmą się tym na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta.

Mer wyjaśnił, że nazwy stacji kolei podziemnej powinny przypominać kijowianom tych, którzy są prawdziwymi przyjaciółmi Ukraińców, a nie tych, którzy przysyłają do ich kraju śmierć. 

godz. 9.43 - Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy skonfiskowało majątek prorosyjskiego polityka ukraińskiego Wiktora Medwedczuka, który został zatrzymany 13 kwietnia. 

Wśród jego aktywów znajdowało się: 30 działek, 32 mieszkania, 23 domy, 17 parkingów, jacht i flota 26 luksusowych samochodów

godz. 9.15 - Iwan Żdanow powiązany z opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym pokazał zdjęcie dokumentu z pieczątką mówiącą o jego niechęci do służby wojskowej. Mówi ona, że obywatel jest "skłonny do zdrady, kłamstwa i oszustwa. Odmówił wzięcia udziału w specjalnej operacji wojennej.

Taka pieczątka w karcie jest lepsza niż kula w czoło z powodu starej marazmy. Prawda? - pyta Żdanow w mediach społecznościowych. 

godz. 9.08 - Przynajmniej 197 dzieci zginęło, a 351 odniosło obrażenia w wyniku działań zbrojnych od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę - poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna.

godz. 8.50 - 13 kwietnia z Ukrainy do Polski wjechało prawie 25 tysięcy osób - informuje Straż Graniczna.

W porównaniu z poprzednim dniem liczba uchodźców była wyższa o trzy procent. Dziś do godziny 7 rano strażnicy graniczni odprawili na przejściach z Ukrainą 6 tysięcy osób. Liczba przyjezdnych była o 10 procent większa niż wczoraj.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski przyjechało 2 miliony 730 tysięcy osób uciekających przed wojną.
Straż Graniczna poinformowała także, że z Polski do Ukrainy wyjechało wczoraj 20 tysięcy osób. Od początku wojny z Polski wyjechało 629 tysięcy osób. 

godz. 8.35 - Ukraińskie ministerstwo do spraw reintegracji terenów, tymczasowo okupowanych przez Rosjan, uruchomiło sms-owy serwis, ostrzegający obywateli przed minami.

Mieszkańcy wyzwolonych terenów będą otrzymywali na swe komórki informacje, gdzie na ich obszarze znaleziono miny, niewypały i niewybuchy. Będą także ostrzegani przed różnego rodzaju pirotechnicznymi pułapkami, pozostawionymi przez rosyjskich żołnierzy.

godz. 8.25 - Pierwsze zdjęcia uzbrojenia, które rząd polski dostarcza armii ukraińskiej. 

godz. 8.20 - Zdjęcia ostrzelania parku Gorkiego w Charkowie.

godz. 8.00 - Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w drodze do Kijowa. 

godz. 7.54 - Japonia po raz pierwszy od 75 lat wyśle sprzęt wojskowy. 

Japońskie Siły Samoobrony są podobno w końcowej fazie przygotowania dużej dostawy sprzętu wojskowego do Ukrainy i innych krajów sojuszniczych w regionie. Będzie to pierwszy transport materiałów wojskowych wysłany z Japonii od 75 lat.

godz. 7.44 - Prezydent Andrzej Duda wrócił z Kijowa. 

- Wierzę, że Ukraina zwycięży i pozostanie wolnym, suwerennym krajem. Ukrainie potrzebna jest pomoc militarna, tam są gorące serca, które chcą bronić Ojczyzny za wszelką cenę - powiedział polski prezydent. O godz. 14. odbędzie się spotkanie z dziennikarzami. 

godz. 7.34 - Grupa SSO Ukrainy wysadziła most z technologią wroga zmierzający do Izumu. Rosjanie wpadli w zasadzkę. 

- Kilka dni temu nasi żołnierze odkryli sprzęt wroga w obwodzie charkowskim. To był samochód opancerzony "Tygrys", Kamaz i trzy Urale, jadące, aby wzmocnić swoją grupę w obwodzie charkowskim... .Most wraz z rosyjskim sprzętem wysadzono zgodnie z określoną koncepcją, niszcząc całą kolumnę wroga - informuje Dowództwo Sił Operacji Specjalnych.
 

godz. 7.25 - Rosja wzmacnia grupy lotnicze i artyleryjskie w pobliżu wschodniej granicy Ukrainy. Poprawia także systemy dowodzenia i pracy zwiadowczej - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

- Okupanci nadal prowadzą systematyczne ataki rakietowo-bombowe na obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej w obwodzie charkowskim, donieckim i zaporoskim - czytamy w komunikacie. 

Nadal blokowany i ostrzeliwany jest Charków. Wróg prowadził działania bojowe w rejonach Słowiańska, Popasnej i Kurachowego oraz szturmował Mariupol. W obwodzie chersońskim, który sąsiaduje z anektowanym Krymem, wojska rosyjskie prowadziły działania bojowe w rejonie wsi Osokoriwka.

Według informacji Sztabu Generalnego - na terytorium tzw. republik ludowych w Donbasie prowadzone są działania w zakresie przymusowej mobilizacji. - Ustalono, że dowództwo rosyjskie nakazało zmobilizowanie 60-70 tys. osób na terytorium tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, jednak udało się to w 20 procentach.

godz. 7.10 - Kolejny jacht rosyjskiego oligarchy zatrzymany, tym razem na wyspach Fidżi należący do senatora Suleimana Kerimova. 

 Police arrested the yacht of #Putin's oligarch and senator Suleiman #Kerimov on #Fiji islands. pic.twitter.com/1X5VNJQI63

godz. 7.05 - Polscy dyplomaci, którzy zostali wydaleni z Rosji są już poza terytorium Federacji. 

Obyło się bez żadnych incydentów. - Mam nadzieję, że ci, którzy pozostali w Rosji również będą bezpieczni - powiedział ambasador Polski w Moskwie Krzysztof Krajewski.

godz. 7.00 - Szef regionalnej administracji Odessy Maxim Marczenko potwierdza informację, że rosyjski krążownik rakietowy „Moskwa” został zaatakowany przez pociski przeciwokrętowe „Neptun” i został poważnie uszkodzony.

godz. 7.00 - Już 2/3 mieszkańców Kijowa, która opuściła to miasta w wyniku wojny wróciła do domów - twierdzi mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

Kliczko zaznacza jednak, że powrót do Kijowa nadal jest niebezpieczny. Władze wojskowe ostrzegają przed groźbą rosyjskich ataków rakietowych na miasto. Wciąż nie działa też komunikacja miejska. Wprowadzono też punkty kontrolne, a część okolicznych terenów jest zaminowana.  

Witalij Kliczko poinformował także, że w Kijowie zarejestrowano dotychczas około 10 tys. osób przesiedlonych z innych miejscowości obwodu kijowskiego: Irpienia, Buczy i Hostomelu.

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies