Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 52. dzień rosyjskiej inwazji. Przygotowania Rosjan do nowej ofensywy

Trwa 52. dzień wojny na Ukrainie. Wojska rosyjskie szykują się do nowej ofensywy na wschodzie Ukrainy, ostrzega wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar. Z terenu Białorusi będą prowadzone ostrzały rakietowe, dodaje ukraiński resort.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.45 - W strefie ochrony środowiska  zniszczono 15 czołgów

W strefie ochrony środowiska żołnierze ukraińscy odparli dziesięć ataków Rosjan i zniszczyli 15 czołgów.

godz. 21.58 - Wojska rosyjskie ostrzelały Charków

Wojska rosyjskie po raz drugi dziś ostrzelały Charków. Burmistrz Ihor Terechow poinformował, że w ataku zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. Dodał, że Rosjanie celowo kierują ogień w cywilów, aby ich zastraszyć.

godz. 21.08 - Rosyjscy dziennikarze krytykujący atak na Ukrainę atakowani przez hackerów

Nieznane osoby próbowały włamać się do telefonów, na konta internetowe i bankowe grupy dziennikarzy, którzy krytykują działania rosyjskiej armii w Ukrainie. W Rosji niezależne media są blokowane, a dziennikarze zmuszani represjami do emigracji.

godz. 20.03 - Blisko połowa mieszkańców opuściła Ochtyrkę

Z powodu wojny blisko połowa mieszkańców opuściła Ochtyrkę. Burmistrz miasta prosi, by mieszkańcy jeszcze nie wracali do miasta. 

godz. 19.57 - 1449 osób ewakuowano dziś w Ukrainie korytarzami humanitarnym

Z okupowanych lub obleganych przez wojska rosyjskie ukraińskich miast ewakuowano dziś 1449 osób. Poinformował o tym Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura prezydenta Ukrainy. Dodał, że to mniej niż wczoraj, kiedy udało się ewakuować 2864 osób.

godz. 18.16 - Kolejny rosyjski generał zginął na Ukrainie

Zginął zastępca dowódcy rosyjskiej 8. Armii operującej na południu Ukrainy. Poinformowały o tym lokalne władze w Petersburgu, gdzie dziś odbył się jego pogrzeb oficera.
Generał dywizji Władimir Pietrowicz Frołow to ósmy rosyjski wojskowy tak wysokiego stopnia, który zginął w trakcie agresji na Ukrainę. 

godz. 16.33 - Rosyjskie statki od jutra nie mogą wpływać do włoskich portów

Włochy są kolejnym państwem, które ogłosiło zakaz zawijania do ich portów rosyjskich statków. Zakaz będzie obowiązywał od jutra. Rosyjskim statkom znajdującym się obecnie we włoskich portach nakazano opuszczenie ich w trybie natychmiastowym po zakończeniu rozładunku. Zakaz dotyczy również tych rosyjskich statków, które po 24 lutego zmieniły banderę. 

godz. 16.23 - Rosja ostrzelała centrum Łysychańska

Rosjanie otworzyli ogień w centrum Łysychańska. Zabili jedną osobę.

godz. 13.46 - Rafineria w Łysychańsku ponownie ostrzelana przez Rosjan

Szef ługańskiej regionalnej administracji państwowej Siergiej Hajdaj poinformował, że Rosja ponownie ostrzelała rafinerię w Łysychańsku, podaje portal NEXTA.

godz. 13.43 - Stacja kolejowa w Mariupolu - przed wojną i teraz

godz. 13.41 - Jedna osoba nie żyje po ataku rakietowym na Kijów, podaje Ukraińska Prawda

godz. 12.56 - Aktualna mapa wojny na Ukrainie

godz. 12.54 - "Ruski mir" w okupowanych terenach Mariupola

- W Mariupolu wojska rosyjskie mówią miejscowym, że całkowicie zamkną miasto, zakażą poruszania się po nim, aby odnaleźć 100 proc. męskiej populacji. Część mężczyzn ma zostać zmuszona do wstąpienia do oddziałów armii rosyjskiej, część do odgruzowania miasta, a pozostali mają zostać zatrzymani - przekazał doradca burmistrza Mariupola Petro Andryjszczenko

godz. 11.40 - Rumunia wprowadza zakaz wstępu do swoich portów dla statków z rosyjskimi banderami

- Od jutra (niedziela, 16 kwietnia - red.), Rumunia wprowadzi zakaz wstępu do swoich portów dla statków z rosyjskimi banderami - podaje portal NEXTA.

godz. 11.36 - Rosja nałożyła na premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona zakaz wkraczania na rosyjskie terytorium

Rosja nałożyła zakaz wstępu do kraju dla premiera Johnsona oraz wysokich urzędników brytyjskich, podaje rosyjski MSZ. Ma to być odpowiedź na nałożone przez Wielką Brytanię sankcję.

godz. 11.29 - Są zabici i ranni po ataku rakietowym na lotnisko w Aleksnadrij w obwodzie kirowogradzkim

- Późnym wieczorem pociski wroga dotarły do Aleksandrji. Wycelowały w infrastrukturę lotniska. Są zabici i ranni - napisał w poście na komunikatorze Telegram szef Kirowohradzkiej Obwodowej Administracji Państwowej Andrij Rajkowicz. - Pożar został ugaszony. Trwają prace awaryjne i naprawcze.

Jak podał Ukrinform, rosyjskie wojsko rozpoczęło atak rakietowy na lotnisko w Aleksandrii o godzinie 22:26 w piątek, 15 kwietnia.

godz. 11.27 - Niespokojnie w pobliżu okupowanego Sewastopola na Krymie

- W pobliżu okupowanego Sewastopola zgromadziło się 39 okrętów wojennych i łodzi rosyjskich - podaje Ukraińska Prawda.

godz. 10.44 - Ponad 300 osób ewakuowanych z Mariupola, podaje ministerstwo reintegracji czasowo okupowanych terytoriów Ukrainy

- Na sobotę, 16 kwietnia 2022 r. uzgodniono 9 korytarzy humanitarnych - poinformowała we wpisie na komunikatorze Telegram wicepremier - minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk.

Według danych tego resortu, w sobotę ewakuowano 2864 osoby, z czego ponad 300 osób pochodziło z Mariupola. Ewakuacja ma być przeprowadzona również w Mariupolu, Berdiańsku, Tokmaku i Energodarze. Przesiedleńcy będą kierowani do Zaporoża.

Według przedstawiciela rządu, ze względu na warunki pogodowe, autobusy ewakuacyjne nadal nie mogą przejechać tą trasą - droga na odcinku między Zaporożem a miastem Wasylówka jest uszkodzona.

Wereszczuk dodała, że korytarze humanitarne w obwodzie ługańskim zadziałają, jeśli ustaną ostrzały wojsk okupacyjnych.

godz. 10.41 - Siły Zbrojne Ukrainy: Rosjanie stracili ponad 20 tysięcy żołnierzy oraz 762 czołgi

godz. 10.31 - 824 nowe groby na chersońskim cmentarzu

- Od 28 lutego do 15 kwietnia na cmentarzu w Chersoniu pojawiło się co najmniej 824 nowych grobów, informuje brytyjskie Center for Information Resilience. Chersoń jest pod okupacją rosyjską od 3 marca - podaje portal NEXTA.

godz. 09.40 - Coraz więcej dzieci wśród ofiar wojny na Ukrainie

Według danych ukraińskiej rzeczniczki praw człowieka Ludmyły Denisowej, w wyniku wojny na Ukrainie zginęło już 200 dzieci, a 360 zostało rannych - podała w sobotę agencja Ukrinform.

godz. 09.38 - Najnowsze dane Straży Granicznej

godz. 09.36 - Sytuacja na froncie - Rosjanie próbują przebić się przez rzekę Doniec

Przez ostatnie 120 godz. siły rosyjskie próbowały przebić się przez linię rzeki Doniec. W Mariupolu siły rosyjskie osiągnęły wiele sukcesów, ukraińska obrona nadal utrzymuje południowo-zachodnią i centralną część miasta.

godz. 09.14 - Wybuchy w rejonie darnyckim w Kijowie

Rosjanie ostrzelali czterema rakietami obwód lwowski. Pociski zostały wystrzelone z samolotu SU-35. Obrona powietrzna zestrzeliła wszystkie rakiety wroga.

godz. 08.27 - Wybuchy w rejonie darnyckim w Kijowie, potwierdza mer Witalij Kliczko

Według burmistrza Kijowa Witalija Kliczki pojawiły się informacje o wybuchach w rejonie darnyckim w lewobrzeżnej części Kijowa. Nie ma jeszcze informacji o ofiarach. Kliczko ponownie zaapelował mieszkańców do wstrzymania się z powrotami do ukraińskiej stolicy z powodu zagrożenia bombowego

godz. 08.21 - Rosjanie zapowiedzieli deportację Ukraińców z Izium w obwodzie charkowskim na terytorium Rosji

godz. 08.19 - Trzy osoby zginęły w wyniku rosyjskiego bombardowania Połtawy, Sewerodoniecka i Łysychańska

Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haidai poinformował, że jedna osoba zginęła, trzy zostały ranne, oraz doszło do pęknięcia gazociągu w wyniku nocnego ostrzału przez Rosjan w Siewierodoniecku i Łysychańsku

godz. 08.17 - Eksplozja w Kijowie, duże kłęby dymu nad jedną z dzielnic

godz. 08.11 - Najnowszy raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy

Wojska rosyjskie najbardziej skupiły się na kierunkach słobozańskim i donieckim, czytamy w raporcie. -Wróg koncentruje się na przegrupowaniu i wzmocnieniu wojsk, kontynuuje również częściową blokadę Charkowa i jego ostrzał artyleryjski.

W rejonie miasta Izium Rosjanie skoncentrowali do 22 batalionowych grup taktycznych. Główne wysiłki przeciwnika koncentrują się na utrzymaniu wcześniej zajętych pozycji, dodają wojskowi. - Na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego w ciągu ostatniego dnia odparto dziesięć ataków rosyjskiego wroga, zniszczono trzy czołgi, jeden transporter opancerzony, jedną jednostkę sprzętu specjalnego, dwa samochody i trzy systemy artyleryjskie przeciwnika. Zdobyto jeden transporter opancerzony najeźdźców - wyliczają ukraińscy wojskowi.

W ciągu ostatniej doby siły powietrzne armii ukraińskiej trafiły siedem celów powietrznych: jeden samolot, jeden śmigłowiec, trzy drony i dwa pociski manewrujące.

 

godz. 08.09 - Sewerodonieck zniszczony w 70%, podaje szef lokalnej cywilno-wojskowej administracji

Szef cywilno-wojskowej administracji Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim Ołeksandr Striuk powiedział, że miasto jest pod ciężkim ostrzałem wojsk rosyjskich i że pozostaje w nim tylko około 20 tys. mieszkańców. Przed wojną miasto liczyło 135 tys. osób.

godz. 08.04 - Nawet 3 tysiące ukraińskich żołnierzy zginęło od początku wojny

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez agencję Reuters, powiedział, że w ciągu siedmiu tygodni wojny z Rosją 2,5 - 3 tysiące żołnierzy zginęło, a ok. 10 tysięcy zostało rannych.

godz. 07.50 - Podsumowanie nocnych wydarzeń

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał swoich sojuszników do nałożenia embarga na rosyjską ropę naftową podczas swojego nocnego wystąpienia. - Oczywiście słyszę te różne przepowiednie. Mam znacznie więcej różnych informacji niż niektóre media o zamiarach i możliwościach armii rosyjskiej. O potencjale rosyjskiej gospodarki. O stanie emocjonalnym społeczeństwa w Rosji. To wszystko trzeba wziąć pod uwagę, zanim powiemy, jak długo potrwa wojna. Dlatego musimy liczyć się ze skutecznością instrumentów wpływu na Rosję, którymi posługuje się Ukraina i cała nasza koalicja antywojenna przeciwko rosyjskiej agresji  - dodał prezydent Ukrainy.
  • Papież przewodniczył Drodze Krzyżowej w Koloseum. Tegoroczne rozważania należały do rodzin. Były wśród nich rodziny wielodzietne, bezdzietne, wdowa z dziećmi i młode małżeństwo. Autorkami opublikowanych wcześniej dramatycznych rozważań przy XIII stacji „Jezus umiera na Krzyżu”, odnoszących się do wojny, były zaprzyjaźnione ze sobą Rosjanka i Ukrainka, które wraz rodzinami razem niosły krzyż. Środowiska ukraińskie uznały, że ten gest zrównuje ofiary ze sprawcą ukraińskiej tragedii. Być może dlatego długie, emocjonalne rozważania zastąpiono zdaniem: „Wobec śmierci, cisza jest bardziej wymowna od słów, Każdy niech modli się o pokój na świecie”. Papież na zakończenie modlił się o powstrzymanie przemocy i o to, by tam gdzie jest nienawiść zakwitła zgoda.

  • Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała media, że prezydent USA Joe Biden nie szykuje się do wizyty w Kijowie, ale rozważa wizytę w Kijowie wysokiego rangą urzędnika administracji. W czwartek Biden wyraził gotowość do odwiedzenia Ukrainy, ale sugerował, że nie pozwalają mu na to chroniące go służby. Według amerykańskich mediów, Biały Dom planuje wysłanie do Kijowa szefa Pentagonu Lloyda Austina lub szefa dyplomacji Antony'ego Blinkena. 

RELACJE LIVE Z WOJNY NA UKRAINIE ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies