Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 66. dzień rosyjskiej inwazji. Trwają walki o Donbas

Trwa 66. dzień wojny na Ukrainie. Wciąż trwają ciężkie wali o Donbas. Przez cały dzień podajemy informacje związane z wojną.

godz. 22.59 - Płonie dom kultury w obwodzie donieckim

Po kolejnym rosyjskim ataku pożar wybuchł w jednym z domów kultury w miejscowości Łyman, w obwodzie donieckim.

godz. 22.37 - Schwytani przez Ukraińców separatyści z rejonu Doniecka

godz. 22.10 - Ukraina odparła 9 rosyjskich ataków

30 kwietnia wojska ukraińskie skutecznie odparły 9 ataków Rosjan.

Zniszczyli:

  • 8 czołgów,
  • 1 system artyleryjski,
  • 24 pojazdy opancerzone,
  • 1 bojowy pojazd specjalny,
  • 5 samochodów,
  • 2 cysterny,
  • 2 samoloty Su-25,
  • 4 bezzałogowe statki powietrzne Orłan-10.

godz. 21.30 - Godzina policyjna w Odessie

godz. 21.12 - Pułk Azow: z zakładów Azowstal przekazano 20 cywilów do ewakuacji

20 cywilów ukrywających się na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy przekazano do ewakuacji do Zaporoża - poinformował zastępca dowódcy pułku Azow Swiatosław Pałamar.

Pałamar przekazał, że całą noc zakłady były ostrzeliwane, co spowodowało nowe zniszczenia i zawalenia.

"Według stanu obecnego obie strony przestrzegają zawieszenia broni. Od 6 rano czekaliśmy na przyjazd ewakuacyjnej kolumny, która przyjechała dopiero o 18.25" - powiedział.

Przed godz. 20 (19 w Polsce) przekazano w umówionym miejscu 20 cywilów, których - jak dodał Pałamar - udało się wydobyć spod gruzów. To kobiety i dzieci.

"Mamy nadzieję, że ci ludzie dojadą do uzgodnionego miejsca, czyli do Zaporoża, na terytorium będące pod kontrolą Ukrainy" - kontynuował.

Poinformował, że trwa wydobywanie cywilów spod gruzów.

godz. 20.25 - Angelina Jolie spotkała się z dziećmi, które przeżyły atak rakietowy na Kramatorsk

godz. 19.32 - Mer Mariupola: Rosjanie w ciągu dwóch miesięcy zabili więcej cywilów niż Niemcy w ciągu dwóch lat okupacji

Wojska rosyjskie w ciągu dwóch miesięcy zabiły więcej cywilnych mieszkańców Mariupola, niż Niemcy podczas dwóch lat okupacji w czasie II wojny światowej - ocenił mer miasta Wadym Bojczenko.

"W ciągu dwóch lat faszyści zabili 10 tys. cywilów w Mariupolu. A rosyjscy najeźdźcy zabili ponad 20 tys. mieszkańców Mariupola w ciągu dwóch miesięcy. Ponad 40 tys. osób zostało przymusowo wywiezionych. To jedno z najstraszniejszych ludobójstw cywilów we współczesnej historii" - powiedział Bojczenko.

godz. 19.15 - Zdjęcia satelitarne z Azowstalu

godz. 18.50 - MON Ukrainy nie wyklucza, że Putin ogłosi powszechną mobilizację w Rosji

To, czy Putin ogłosi powszechną mobilizację, będzie zależało od sytuacji we wschodniej strefie operacyjnej na Ukrainie - powiedział rzecznik ukraińskiego resortu obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez portal informacyjny RBK.

Według przedstawiciela ministerstwa w niektórych regionach Rosji jest już prowadzona skryta mobilizacja. Na wojnę na Ukrainie są też werbowani najemnicy.

"Ale to, czy Rosja ogłosi pełną mobilizację, zależy od działań wojennych, które obecnie toczą się we wschodniej strefie operacyjnej. To znaczy, jeśli wróg nie osiągnie swoich celów, taki scenariusz jest całkiem możliwy, nie wykluczamy go" – powiedział Motuzianyk.

W piątek brytyjski minister obrony Ben Wallace powiedział, że 9 maja Putin może wypowiedzieć nową wojnę światowym "nazistom" i ogłosić powszechną mobilizację.

godz. 18.25 - Atak na lotnisko w Odessie

Władze Odessy poinformowały, że Rosjanie dokonali rakietowego ataku na miasto. Celem miał być pas startowy na lotnisku.

godz. 17.18 - Angelina Jolie podzieliła się z uchodźcami posiłkiem na dworcu kolejowym we Lwowie

Hollywoodzka aktorka przyjechała na Ukrainę z misją humanitarną.

godz. 16.40 - Do Lwowa przyjechała Angelina Jolie

Hollywoodzka aktorka Angelina Jolie przyjechała na Ukrainę, widziano ją w jednej z kawiarni we Lwowie. Wiele wskazuje na to, że aktorka przybyła na Ukrainę z misją humanitarną.

Gwiazda od początku wojny wspierała Ukrainę i apelowała do świata o pomoc dla uchodźców. Pod koniec marca Jolie odwiedziła ukraińskie dzieci w szpitalu pediatrycznym Bambino Gesu w Rzymie.

godz. 16.25 - Rzeczniczka praw człowieka: wbrew wszystkim obietnicom Rosjanie nie pozwalają na ewakuację ludzi z Azowstalu

Mimo wszystkich obietnic Rosjanie nie pozwalają na ewakuację ludzi z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

"Mieszkańcy Mariupola potrzebują pilnej ewakuacji! To nie jest kwestia dni, lecz godzin. Wczoraj na zakład trwały naloty. Operowały czołgi, miały miejsce ataki piechoty. Agresor dosłownie wypala Mariupol. Nie pozostał ani jeden cały budynek" - napisała Denisowa.

Według jej relacji w mieście brakuje żywności, wody i lekarstw.

"W schronach jest dużo kobiet, dzieci, osób starszych. Ich dokładna liczba nie jest znana. Nie da się policzyć schronów, które jeszcze się nie zawaliły i ile jest tam osób. Od ponad 60 dni nie było zawieszenia broni" – przypomniała Denisowa.

godz. 15.40 - 10-letni chłopiec z Ukrainy drugi raz w swoim życiu uciekał przed wojną

10-letni chłopiec z Ukrainy już po raz drugi w swoim życiu musiał uciekać przed wojną. Razem z matką i prababcią dotarł do Nursji we włoskim regionie Umbria.

Agencja Ansa podała, że rodzina z Ukrainy zamieszkała w jednym z domów, przeznaczonych dla osób, które straciły dach nad głową w wyniku trzęsienia ziemi w 2016 roku w tej części Włoch. Wcześniej dotychczasowi mieszkańcy prowizorycznego domu powrócili do swojego odnowionego mieszkania.

„Zburzone domy, jakie tu widziałem, przypominają te zniszczone w bombardowaniach” - powiedział mały Ukrainiec w Nursji. Wyznał, że najbardziej brakuje mu ojca, który pozostał na Ukrainie; rozmawia z nim codziennie.

Chłopiec chodzi już do włoskiej szkoły, jest kibicem piłkarskiego klubu Juventus z Turynu.

Matka dziecka wyjaśniła w rozmowie z włoską agencją, że ich los uchodźców zaczął się osiem lat temu, gdy wybuchł konflikt na wschodzie Ukrainy.

„W 2014 roku, kiedy faktycznie zaczęła się wojna, mieszkaliśmy z mężem w Doniecku i zostaliśmy zmuszeni do ucieczki. Syn był malutki. Przenieśliśmy się do Kramatorska, skąd musieliśmy teraz znów uciekać. Przemierzyliśmy pół Europy” - podkreśliła kobieta.

Dodała: „Ciężko jest uciekać, zostawić rodziców, męża i wszystkich bliskich. Chciałabym, aby wojna szybko się skończyła, żeby można było wrócić do mojego kraju”.

We Włoszech przebywa według danych MSW 104 tysiące uchodźców wojennych z Ukrainy.

godz. 14.55 - W miejscowości Stary Krym pod Mariupolem w niezniszczonych domach ludzi, którzy uciekli z oblężonego miasta kwaterowani są teraz obcy ludzie - pisze agencja Interfax-Ukraina, powołując się na radę miejską Mariupola.

Rada miejska poinformowała, że w przypadku Starego Krymu zezwolenia na zasiedlenie wydaje tamtejsza - nielegalna - rada lokalna, powołana pod szyldem tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Nie są to odosobnione przypadki.

godz. 14.45 - Obwód Doniecki: 7 osób zostało rannych podczas ostrzału okupantów w Dobropillya, w tym troje dzieci.

godz. 14.28 - Kimkolwiek są i gdziekolwiek się ukrywają, znajdziemy ich wszystkich i sprawimy, że poniosą odpowiedzialność - czytamy na Twitterze Ministerstwa Obrony Ukrainy. 

godz. 14.20 - W nocy 30 kwietnia wojsko rosyjskie zaatakowało dzielnice mieszkalne, szpital i strefę przemysłową w rejonie Niemyszlianskim w Charkowie.

godz. 14.00 - Na wniosek Państwowego Biura Śledczego ukraiński są aresztował 51 białoruskich wagonów-cystern. Wagony przekroczyły granicę Ukrainy w obwodzie czernichowskim w przeddzień rosyjskiej agresji.

Biuro podkreśla, ze wagony zabezpieczały zaopatrzenie dla rosyjskich wojsk posuwających się na odcinku Sumy-Czernichów. Cysterny były wypełnione trzema tysiącami ton oleju napędowego.

Po naprawie drobnych uszkodzeń wagony mają zostać przekazane na rzecz państwa. Z kolei Prokurator Generalny Ukrainy informuje, że łącznie od początku wojny aresztowano kilkanaście tysięcy wagonów należących do przedsiębiorstw rosyjskich i białoruskich.

godz. 13.30 - W okupowanej przez Rosję Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim rosyjskie wojsko wznosi na centralnym placu pomnik rewolucjonisty Władimira Lenina.

Sytuację skomentował wicepremier Ukrainy Michaił Fiodorow w Telegramie. - Podczas gdy Ukraina jako pierwsza na świecie wprowadziła paszporty elektroniczne, orkowie odnawiają pomnik Lenina w tymczasowo okupowanej Nowej Kachowce. Trzymajcie się, drodzy, kiedy ci dzicy opuszczą terytorium naszego kraju - będzie upadek Lenina 2.0 - napisał. 

godz. 13.10 - Rosjanie szabrują nie tylko w prywatnych mieszkaniach. Najeźdźcy ukradli respiratory ze szpitali w Mariupolu.

- Urządzenia te są bardzo potrzebne do leczenia ciężko chorych. Tylko w szpitalach Mariupola było 60 respiratorów. Teraz rosyjscy okupanci wywożą ten sprzęt na swoje terytorium. Zamiast rozwijać własną służbę zdrowia, Rosja okrada innych  - przekazała w sobotę stacja Sky News, cytując komunikat rady miejskiej Mariupola.

godz. 12.57 - W nocy najeźdźcy ponownie ostrzelali Charków. Kilka ciosów zadano miastu, słyszalne eksplozje. Następnie w jednej z dzielnic Charkowa wybuchł potężny pożar. Nad miastem wciąż unosi się czarny słup dymu.

godz. 12.40 - Organizatorzy Parady Zwycięstwa zaczynają szukać chętnych do tłumu na 9 maja. Uczestnicy otrzymają 300 rubli (4 dolary) za godzinę.

godz. 12.33 - Rosjanie kradną ukraińskie zboże.

- Rosyjskie wojska ukradły już „kilkaset tysięcy ton” zboża na okupowanych przez siebie terytoriach Ukrainy – poinformował w sobotę w państwowej telewizji ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki, cytowany przez agencję Reutera. Wysocki wyraził obawy, że łupem Rosjan padnie większość z łącznie 1,5 mln ton ziarna przechowywanego na okupowanych terenach.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy w piątek w specjalnym oświadczeniu potępiło "zbrodnicze działania Rosji związane z tzw. „wywłaszczeniem” upraw czyli kradzieżą zboża w obwodzie chersońskim."

godz. 12.15 - Estonia wyśle saperów na Ukrainę. Mają oni pomóc ukraińskim służbom w usuwaniu niewybuchów i min, które pozostawili rosyjscy najeźdźcy.

W planach jest wysłanie pięcioosobowego zespołu wraz z trzema pojazadami - podał wczoraj minister spraw zagranicnzych Estonii Kristian Jaani podczas posiedzenia Rady Obrony Narodowej.

godz. 12.00 - Ukraińskie siły niszczą 30 rosyjskich pojazdów koło Charkowa.

godz. 11.55 - Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem RP Andrzejem Dudą o wejściu polskich firm na ukraiński rynek paliw - pisze Europejska Prawda.

- Polska firma przyjechała do nas, spotkała się z naszym Naftohazem i ministrem energii. Bardzo chcą wejść na nasz rynek stacji benzynowych. Mamy otwartą dużą sieć. Myślę, że to się uda - powiedział.

godz. 11.50 - Sztab Generalny Ukrainy pisze o stratach wroga. 

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już 1008 czołgów, a także około 23,2 tys. żołnierzy, 2445 pojazdów opancerzonych, 190 samolotów i 155 śmigłowców – poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ciągu ostatniej doby Rosja straciła około 200 żołnierzy, 27 pojazdów opancerzonych, 22 czołgi, sześć samochodów, jeden system artyleryjski, cztery systemy przeciwlotnicze, jeden samolot, cztery drony i jedną sztukę sprzętu specjalnego

godz. 11.28 - Komisja Europejska ma dziś i jutro przedstawiać krajom członkowskim wstępne propozycje dotyczące kolejnych sankcji wobec Rosji, w tym plan wprowadzania embarga na import ropy. Konkretne propozycje legislacyjne na piśmie mają być przesłane do stolic w poniedziałek i do 48 godzin powinna zapaść ostateczna decyzja - usłyszała od unijnych dyplomatów brukselska korespondenta Polskiego Radia Beata Płomecka.

godz. 11.05 - Rosyjscy okupanci ostrzelali blok mieszkalny w Charkowie. 

godz. 10.55 - Australijski Komitet Olimpijski zaoferował pomoc ukraińskim sportowcom, którzy chcieliby uzyskać wizę humanitarną i przeprowadzić się do Australii w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

- To bardzo smutne, że młodzi ukraińscy sportowcy muszą zamienić swój sprzęt na broń i walczyć z Rosjanami\. Wielu z nich powróciło do domów, by zamienić rakiety tenisowe i buty do biegania na karabiny i kamizelki kuloodporne - powiedział odchodzący szef Australijskiego Komitetu Olimpijskiego John Coates. Jak dodał, zapadła decyzja, że kierownictwo Komitetu będzie wspierać ukraińskich sportowców przy staraniach o wizę humanitarną w Australii.

godz. 10.43 - Straż Graniczna z Mariupola gratuluje wszystkim dnia straży granicznej.

godz. 10.15 - Ostrzał Rosjan  obwodzie zaporoskim przez Ukraińską 110. Samodzielną Brygadę Obrony Terytorialnej w obwodzie zaporoskim.

godz. 9.58 - Mychajło Puryszew uratował z oblężonego Mariupola 200 osób, przekształcił też swój klub nocny w schron, w którym przed bombardowaniami ukrywały się kobiety i dzieci - podała w sobotę stacja CNN.

Właściciel klubu nocnego wywoził z Mariupola swoim prywatnym vanem ludzi, a w drodze powrotnej przywoził jedzenie. Nie przestał nawet, gdy podczas jednej z takich misji znalazł się pod ostrzałem, a jego pojazd został poważnie uszkodzony.

Puryszew widział w Mariupolu zdesperowanych ludzi, starających się znaleźć jedzenie i wodę. Dostawy pomocy humanitarnej nie wystarczały dla wszystkich.

- Oni wszyscy po prostu walczyli. Podczas jednego wyjazdu prawie przewrócili mojego vana, to była walka o przetrwanie. Patrzyłem na to i rozumiałem, że walka o przetrwanie toczy się w pobliżu naszego vana, który przyjechał z pomocą humanitarną, i to był absolutnie przerażający widok - powiedział CNN Puryszew. 

Mariupol na południu Ukrainy od wielu tygodni jest oblężony i ostrzeliwany przez wojska rosyjskie. W mieście panuje dramatyczna sytuacja humanitarna: brakuje wody i żywości, nie ma prądu ani łączności. Zginęły tysiące cywilów.

godz. 9.43 - Zacięte bitwy pod Huliaipil, nieudane próby „przebicia się” Rosjan w obwodzie donieckim.

godz. 9.33 - Rosja próbuje naprawić problemy, które uwidoczniły się podczas pierwszej fazy inwazji na Ukrainę, ale nadal zmaga się z licznymi wyzwaniami, w tym słabym morale uczestniczących w niej oddziałów - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

- Rosja ma nadzieję naprawić problemy, które wcześniej zatrzymywały jej inwazję, poprzez geograficzną koncentrację sił bojowych, skrócenie linii zaopatrzenia oraz uproszczenie dowodzenia i kontroli. Rosja nadal stoi przed poważnymi wyzwaniami. Została zmuszona do połączenia i przesunięcia wyczerpanych i rozproszonych jednostek uczestniczących w nieudanych działaniach w północno-wschodniej Ukrainie. Wiele z tych jednostek prawdopodobnie cierpi z powodu osłabionego morale. Nadal występują niedociągnięcia w rosyjskiej koordynacji taktycznej. Brak umiejętności na poziomie jednostek i niespójne wsparcie lotnicze sprawiają, że Rosja nie jest w stanie w pełni wykorzystać swojej masy bojowej, mimo lokalnych popraw - napisano.

godz. 9.30 - W obwodzie ługańskim Rosjanie ostrzelali samochód ochotniczy i pojazdy policyjne.

godz. 9.15 - Flagi z napisem „ Swoich nie porzucamy” na spotkaniu prowojennym w Rosji. 

godz. 9.00 - "To walka o nasze życie” - tak prezydent Wołodymyr Zełeński mówi o ukraińskiej obronie Donbasu. Rosyjska armia od kilkunastu dni szturmuje wschodnie rejony Ukrainy. Rosja deklarowała wcześniej, że chce przejąć kontrolę nad obwodami ługańskim i donieckim.

Zachodni specjaliści oceniają, że w walkach w Donbasie zaangażowanych jest teraz kilkadziesiąt tysięcy rosyjskich żołnierzy. Według analityków amerykańskiego Instytutu Studiów Wojennych, Rosjanie mają na koncie tylko niewielkie postępy w zdobywaniu terenu, a na przeszkodzie stoi zaciekła obrona ukraińskiej armii.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński ocenił, że Rosja chce nie tylko zdobyć Donbas, ale doprowadzić także do wyludnienia tego regionu.

“Okupanci robią wszystko, by zniszczyć życie w Donbasie. Ciągłe brutalne bombardowania, ostrzały infrastruktury oraz rejonów mieszkalnych pokazują, że Rosja chce uczynić to miejsce niezdatnym do życia” - mówił Zełeński.
Rosyjskie wojska atakują też pobliski Charków. We wczorajszych ostrzałach miasta miała zginąć jedna osoba.

godz. 8.35 - Amerykańska administracja i Joe Biden wahają się co zrobić ze szczytem G20, na którym spodziewany jest przyjazd Wladimira Putina. 

 Prezydent USA Joe Biden i jego doradcy nadal dyskutują o tym, jak wziąć udział w listopadowym szczycie G20, w którym ma wziąć udział prezydent Rosji Władimir Putin - donosi CNN.

Przed ostatnimi wydarzeniami G20 Joe Biden powiedział, że Rosja powinna zostać wykluczona z tego formatu, a urzędnicy ze Stanów Zjednoczonych i kilku innych krajów zachodnich zbojkotowali wydarzenia z udziałem przedstawicieli Rosji. Podejmowane są także próby prowadzenia rozmów z Indonezją, która w tym roku przewodniczy formatowi, by mocniej potępić tam wojnę Rosji. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała w niedawnym komentarzu, że jest za wcześnie, aby przewidzieć format szczytu, a Biden dał jasno do zrozumienia, że sprzeciwia się obecności Putina.

Urzędnicy twierdzą, że raczej nie podejmą decyzji w najbliższej przyszłości i nadal zastanawiają się, czy udać się na zachód pomimo Putina, czy nie, aby przyjechać i scedować kluczowe role na Rosję i Chiny.

godz. 8.20 - Szef ługańśkiej administracji regionalnej Serhiy Haidai przekazał, że 20 budynków mieszkalnych i dwie szkoły zostały zniszczone w wyniku ostrzału 29 kwietnia.

godz. 8.15 - Zdjęcie 76-letniego Wołodymyra Tychonowa, który otwiera drzwi swojego podziurawionego kulami garażu w Zahaltsi na Ukrainie.

godz. 8.10 - Straż Graniczna podaje dane z przejść granicznych między Polską a Ukrainą. 

godz. 8.05 - Rosyjscy okupanci ostrzeliwali osiedla obwodu dniepropietrowskiego, wyjaśniane są informacje o ofiarach i zniszczeniach - powiedział przewodniczący rady regionalnej Nikołaj Łukaszuk - a podaje Interfax.

Dzisiejsza noc w okolicy była spokojna. A rano otrzymali "cześć" od okupantów: wróg ostrzeliwał przedmieścia Wielkiej Kostromy w obwodzie Krzywego Rogu. Obwody donieckie. Wyjaśniono informacje o zniszczeniach i ofiarach " pisał w kanale telegramowym w sobotę.

godz. 7.50 -  Rosjanie przenoszą jednostki z obwodu Biełgorod do obwodu Izyum. Nieprzyjaciel koncentruje swoje główne wysiłki na utrzymaniu pozycji i uderzenia w siły ukraińskie- informuje Sztab Generalny Ukrainy. 

Nieprzyjaciel przeprowadza ataki powietrzne i rakietowe oraz ostrzeliwuje cele artyleryjskie w głębi Ukrainy, pozycje naszych wojsk na linii kontaktu i na obszarach przygranicznych. Trwa przegrupowanie i wzmocnienie wojsk rosyjskich. Na kierunkach Wołyń wróg nie podjął aktywnych działań, sytuacja jest bez zmian. Na kierunku północnym Rosjanie ostrzeliwali pozycje wojsk ukraińskich w osadach Kindratiwka, Kateryniwka, Swarkowe i Bilokopytowe.

Jednostki rosyjskie próbowały rozpocząć ofensywę w kierunku Suligiwki i Dowgienki, ale bez powodzenia. Aby osłaniać grupy swoich wojsk na kierunkach Charków i Izyum, wróg próbuje rozmieścić siły i środki obrony powietrznej. We Wschodniej Strefie Operacyjnej nieprzyjaciel nadal posuwa się na Łyman(w rejonach Jampil, Ozerne, Łyman), Siewierodonieck, gdzie próbuje dokończyć zdobycie Rubiżnego, Popasniańskiego (w kierunku Kalinowa i Popasny) oraz Kurachów (Oleniwka i Nowomychajłowka). Nie ma sukcesu, walki trwają. Ostrzał artyleryjski jednostek naszych wojsk nie ustaje w kierunku Zaporoża.

W rejonie Bugu Południowego nie było aktywnej ofensywy wroga, są pojedyncze ostrzały naszych pozycji. W kierunku besarabskim bez większych zmian.

Na kierunku Nikołajewa nieprzyjaciel zintensyfikował rozpoznanie lotnicze w głębokości operacyjnej pozycji obronnych ZSU, prawdopodobnie w celu zdemaskowania istnienia i charakteru działań rezerw. Siły Zbrojne uderzyły w 10 celów powietrznych: jeden samolot i dziewięć operacyjno-taktycznych UAV Orlan-10.

Odparto 14 ataków wroga w obwodach donieckim i ługańskim. Zniszczono jedenaście czołgów, siedem systemów artyleryjskich, dwadzieścia osiem pojazdów opancerzonych i czternaście pojazdów.

godz. 7.41 - Minister sprawiedliwości Ukrainy Denys Małyuska stwierdził, że ochrona dyplomatyczna nie pomoże Rosjanom winnym zbrodni wojennych na Ukrainie, ale chodzi o ich aresztowanie - powiedział na antenie narodowego Radia Svoboda.

Szczegóły: Minister jest przekonany, że Ukraina ma wystarczające dowody zbrodni wojennych wojsk rosyjskich, zbrodni agresji i „w pewnych okolicznościach można również stwierdzić istnienie zbrodni ludobójstwa”.

Zarówno ukraińskie sądy narodowe, jak i organy międzynarodowe mogą wydawać wyroki na rosyjskie wojsko i rosyjskie kierownictwo. Należą do nich Międzynarodowy Trybunał Karny, trybunał niedawno utworzony przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, oraz inne sądy.

godz. 7.30 - Ciężkie walki toczą się na wschodzie Ukrainy. Rosyjskie wojska chcą przejąć kontrolę nad Donbasem. Wszystko wskazuje jednak na to, że trwająca od kilkunastu dni ofensywa nie idzie jednak po myśli Rosjan.

W ciągu ostatniej doby Ukraińcy odparli 14 ataków Rosjan, którzy ponoszą duże straty. Ukraińskie wojsko także przyznaje się do strat, ale mają być one mniejsze niż wroga. 

Donbas to teren na wschodzie Ukrainy przy granicy z Rosją. W 2014 roku po aneksji Krymu utworzono tam samozwańcze, prorosyjskie republiki. Tuż przed najnowszą inwazją Rosji prezydent Władimir Putin zdecydował o uznaniu przez Moskwę separatystycznych republik.
Rosjanie zaatakowali Donbas po tym, jak nie udało im się zdobyć Kijowa i podbić całej Ukrainy. Teraz chcą przejąć kontrolę nad wschodem i południem Ukrainy.

godz. 7.10 - Film z okopów żołnierzy ukraińskich. 

godz. 7.10 - Rosyjska okupacja w obwodzie Charkowskim. 

godz. 7.05 - Zakres Parady Zwycięstwa w Moskwie w dniu 9 maja zostanie zmniejszony. Zamiast 191 pojazdów wojskowych w 2021 r. weźmie udział tylko 129 sztuk sprzętu wojskowego. Liczba uczestników zostanie zmniejszona z 12 000 osób do 10 000.

godz. 7.00 - W ostatnich czterech dniach myśliwce NATO były kilkakrotnie podrywane, bo rosyjskie samoloty pojawiły się w pobliżu przestrzeni powietrznej Sojuszu. W akcji wzięły udział maszyny kilku krajów, w tym Polski - poinformowała kwatera główna.

Ta zbiorowa operacja pokazuje gotowość NATO, czujność i zdolność do reagowania - napisano w komunikacie. Od 26 kwietnia Połączone Centra Operacji Powietrznych kilkakrotnie podrywały myśliwce z Polski, Danii, Francji i Hiszpanii, by pilnowały nieba nad Morzem Bałtyckim, natomiast piloci z Rumunii i Wielkiej Brytanii przeprowadzali operacje nad Morzem Czarnym. 

Radary NATO-wskie wykryły bowiem wiele niezidentyfikowanych samolotów w pobliżu przestrzeni powietrznej Sojuszu. Tym razem nie doszło do jej naruszenia. Kwatera główna podkreśliła, że rosyjskie samoloty stanowią zagrożenie, ponieważ bardzo często mają wyłączone transpondery pokładowe, nie informują o planach lotów i nie utrzymują łączności z kontrolerami. "Myśliwce NATO pełnią służbę przez całą dobę i są gotowe do startu w przypadku podejrzanych lotów, by zapewnić bezpieczeństwo sojusznikom" - podkreślono w oświadczeniu.

godz. 7.00 - W wywiadzie dla saudyjskiego kanału telewizyjnego "Al-Arabiya" minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow wyraził pogląd, że Moskwa nie uważa, że jest w stanie wojny z NATO, zdaniem głównego dyplomaty Kremla, to NATO żyje w przekonaniu, że jest w stanie wojny z Rosją.

Szef rosyjskiego MSZ oświadczył, że Rosja nie grozi użyciem broni jądrowej, i dodał, że to zachodnie media przesadzają w tej kwestii.

godz. 7.00 - Minister finansów Niemiec Christian Lindner (FDP) opowiedział się za pozbawieniem byłego kanclerza Gerharda Schroedera wsparcia ze strony państwa z powodu jego powiązań biznesowych z Rosją.

- Byli przedstawiciele najwyższych urzędów, którzy najwyraźniej stoją po stronie zbrodniczych rządów, nie mogą liczyć na poparcie państwa. Nie mogę sobie wyobrazić, że podatnicy zapewniają mu biuro - powiedział polityk.

RELACJE Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies