Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 70. dzień rosyjskiej inwazji. Ukraińcy szykują dalszą ewakuację cywilów z Mariupola

Trwa 70 dzień wojny na Ukrainie. Wciąż największe walki trwają na wschodzie kraju. Ukraińcy szykują ewakuację cywilów z Mariupola. Publikowane są kolejne dowody rosyjskich zbrodni wojennych. UE omówi dzisiaj kolejny pakiet sankcji dla Rosji.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.56 - Dwa razy więcej ofiar w zbombardowanym teatrze w Mariupolu

Według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press podczas marcowego bombardowania teatru w Mariupolu przez Rosjan mogło zginąć  nawet 600 osób. To dwa razy więcej niż podawały ukraińskie władze. 

godz. 22.18 - Haubice ze Stanów dotarły już na Ukrainę

Ponad 90 procent obiecanych przez Stany Zjednoczone haubic jest już na Ukrainie.

godz. 22.14 - Zełenski rozmawiał z ONZ o dalszej ewakuacji z zakładów Azowstal

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem o dalszej ewakuacji ludności z oblężonych zakładów Azowstal w Mariupolu. W tym tygodniu, dzięki czasowemu zawieszeniu broni, udało się wywieźć stamtąd część cywilów. Obecnie trwają rosyjskie ostrzały i szturm na zakłady.

godz. 21.38 - Trwa ostrzał Dniepru

Podczas ostrzału Dniepru (obwód dniepropetrowski ) pocisk trafił w infrastrukturę kolejową.

godz. 20.16 - Rosjanie na terenie zakładów Azowstal

 Ukraińskie władze potwierdziły, że Rosjanie wdarli się na teren zakładów Azowstal. Rosjanie oblegają i bombardują fabrykę od kilku tygodni. Był to ostatni bastion obrony ukraińskich wojsk w Mariupolu nad Morzem Azowskim. W piwnicach fabryki znajduje się kilkuset cywilów.

godz. 19.44 - Rosja zintensyfikuje ofensywę na Mikołajów i Krzywy Róg 

Rosja przygotowuje się do zintensyfikowania ofensywy na Mikołajów (obwód mikołajowski) i Krzywy Róg (obwód dniepropetrowski)

godz. 18.22 -  Już 186 ataków na ukraińskie szpitale

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o ataku Rosjan na co najmniej 186 szpitali i placówek służby zdrowia od początku inwazji na Ukrainę. WHO zaapelowała też do rosyjskich władz, by umożliwiły ewakuację cywilów z oblężonego Mariupola.

godz. 16.43 - Kolejna ewakuacja cywilów z Mariupola

Rozpoczęła się kolejna ewakuacja cywilów z Mariupola. O jej rozpoczęciu poinformował miejscowy gubernator. Pawlo Kyrylenko oświadczył jedynie, że autobusy z cywilami wyruszyły na północ. Wiadomo też, że wśród ewakuowanych nie ma osób, które chroniły się w hucie Azowstal. 

godz. 14.40 - Niemiecki rząd popiera unijne embargo na rosyjską ropę. Resort gospodarki ostrzega, że odcięcie dostaw z Rosji może wywołać zakłócenie w dostawach i wzrost cen surowca.

Na temat kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji członkowie rządu kanclerza Olafa Scholza rozmawiali na zamkniętym posiedzeniu gabinetu w Mesebergu pod Berlinem. Po spotkaniu minister Habeck powiedział dziennikarzom, że okres przejściowy zaproponowany przez Komisję Europejską jest wystarczający dla niemieckiej gospodarki. W jego ocenie do końca roku Niemcom uda się znaleźć alternatywne dla rosyjskich źródła dostaw tego surowca.

godz. 14.12 - W wyniku ostrzału Huliaipil przez Rosjan jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne.

godz. 14.05 - Brytyjczycy wprowadzają kolejne sankcje przeciwko Rosji. Na celowniku są kolejni dziennikarze. Rosjanie nie będą też mogli korzystać z części usług oferowanych np. przez biura zajmujące się budową pozytywnego wizerunku.

"Robienie interesów z reżimem Putina to moralne bankructwo" - przekonuje w oświadczeniu szefowa brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Liz Truss.

godz. 13.46 - Dane o mobilizacji i wypowiedzeniu wojny przez Rosję 9 maja, na Kremlu nazwane „bzdurami”.

godz. 13.36 - Rosjanie przełamali opór i weszli do zakładu Azovstal w Mariupolu - podaje Ukraińska Prawda.

godz. 13.25 - Rosyjska ropa z syberyjskich złóż płynie tankowcem do Zatoki Perskiej. Jak informuje Reuters, tankowiec wypełniony 740 tysiącami baryłek ropy wydobywanej na Syberii wypłynął wczoraj z naftoportu Kozmino w pobliżu Władywostoku i kieruje się do Fudżajry w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Kupcem ropy i organizatorem jej transportu jest holenderska firma Vitol - największa na świecie firma handlująca ropą. Już wcześniej niektórzy kupcy rosyjskiej ropy, korzystając z bardzo dużych rabatów wobec cen światowych oferowanych przez rosyjskie firmy, decydowali się na sprowadzanie surowca i następnie mieszanie go z ropą pochodzącą z innych źródeł. Dzięki temu taka ropa może być sprzedawana na rynku bez etykiety mówiącej o pochodzeniu z Rosji.

godz. 12.49 - Centralna Agencja Wywiadowcza Ministerstwa Obrony Ukrainy stwierdziła, że Rosjanie celowo mówią o swojej zawyżonej liczbie wojsk w Naddniestrzu, aby wykorzystać ją jako atak psychologiczny na Ukrainę i szukają sposobów na rozproszenie ukraińskiej armii - czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Ukrainy w Telegramie, pisze Europejska Prawda.

Świadome braku znaczących sukcesów w tzw. „operacji specjalnej” przeciwko Ukrainie i skuteczności jednostek ukraińskich, dowództwo okupacyjne stara się stworzyć strefy niestabilności w pobliżu granicy z Ukrainą i widoczności rosyjskich i prorosyjskich sił zbrojnych z Naddniestrza.

Rosja przygotowuje się do ewakuacji rodzin rosyjskich oficerów z Naddniestrza - Sztab Generalny Sił Zbrojnych. Według ekspertów liczba pełnosprawnych i zmotywowanych członków Rosyjskiego Zespołu Zadaniowego w regionie naddniestrzańskim Republiki Mołdawii nie przekracza 300, której zadaniem jest ochrona składów amunicji we wsi Kowbasna.

godz. 12.40 - Krótki film pokazujący jak Rosjanie przygotowują Mariupol  do „parady” 9 maja, demontując gruz, w szczególności zbombardowany Teatr Dramatyczny - opublikował doradca burmistrza Mariupola Petra Andryuszczenki.

godz. 12.15 - Nie można sobie wyobrazić piekła, jakie przeszliśmy – powiedziała dziennikowi „Wall Street Journal” 54-letnia Elina Cybułenko, której udało się ewakuować po tygodniach spędzonych w bunkrach pod fabrykami Azowstalu w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy.

Ewakuowani stamtąd cywile jechali przez dwa dni poprzez okupowane przez Rosjan terytorium w autobusach nadzorowanych przez ONZ i Czerwony Krzyż. Wkrótce po ich wyjeździe wojska rosyjskie wznowiły niemal bezustanne bombardowanie fabryki.

godz. 11.55 - Węgry oceniają, że plan unijnego embarga na rosyjską ropę i produkty naftowe nie zapewnia im bezpieczeństwa energetycznego. Komisja Europejska przedstawiła założenia szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. To między innymi embargo na rosyjską ropę i produkty naftowe, które ma zacząć obowiązywać do końca roku. O rok dłużej z rosyjskiej ropy mają móc korzystać najbardziej uzależnione od niej kraje - Słowacja i Węgry.

godz. 11.40 - Ursula von der Leyen o pomocy UE dla Ukrainy.

 Pakiet naprawczy dla Ukrainy przyniesie stabilność i pewność potrzebną do uczynienia tego kraju atrakcyjnym miejscem dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. I ostatecznie utoruje drogę dla przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej.

godz. 11.36 - Ukraiński wywiad podaje, że Rosjanie przygotowują paradę w Mariupolu. W tym celu pilnie usuwają gruz i oczyszczają ulice z niewybuchów i ciał.

godz. 11.15 - Po wczorajszych atakach rakietowych na Lwów, w mieście przywrócono zasilanie prądem - informuje CNN.

godz. 10.51 - Trzy rosyjskie media - Rossija 24, Rossija RTR i TV Centr International mają być objęte unijnymi sankcjami - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Szósty pakiet restrykcji ogłosiła na sesji plenarnej Europarlamentu w Strasburgu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Mówiła między innymi o sankcjach uderzających w kanały telewizyjne, ale nie wymieniła z nazwy, o jakie chodzi.

godz. 10.38 - 9 maja, gdy w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, prezydent Władimir Putin może formalnie wypowiedzieć wojnę Ukrainie lub ogłosić powszechną mobilizację, by nasilić ofensywę - podaje CNN, powołując się na zachodnich urzędników i analityków.

godz. 10.35 - Hakerzy z Federacji Rosyjskiej najbardziej interesują się logistyką, transportem, energią - twierdzą ukraińskie Państwowe Służby Specjalne.

godz. 10.25 - Rozpoczął się nowy etap ewakuacji z Mariupola - autobusy odjechały w kierunku Zaporoża.

godz. 10.06 - Ostatniej doby Rosjanie 12 razy szturmowali pozycje ukraińskiej armii w Donbasie. Według raportu ukraińskiego Sztabu Generalnego rosyjskie wojsko ciągle ostrzeliwuje ukraińską armię z artylerii. Atakuje też w obwodach charkowskim, chersońskim i zaporoskim. Wczoraj Rosjanie ostrzelali rakietami szereg miast na terenie niemal całej Ukrainy.

Ukraiński Sztab Generalny informuje, że w obwodzie donieckim Rosjanie prowadzą szturm w kierunku miejscowości Szandryhołowe. W Mariupolu kontynuują ostrzał artyleryjski i bombardowania fabryki Azowstal. Z kolei w obwodzie ługańskim trwają ataki w kierunku Popasnej. W obwodzie chersońskim Rosjanie atakowali w okolicach Tomynej Bałki. W obwodzie zaporoskim bezskutecznie szturmowali w kierunku Orichowa. Trwają ostrzały artyleryjskie Charkowa.

Według danych brytyjskiego wywiadu Rosja pod strategicznie ważnym miastem Izium w obwodzie charkowskim skoncentrowała 22 batalionowe grupy taktyczne i nasili ataki w kierunku Kramatorska i Siewierodoniecka. Ukraińska armia zestrzeliła ostatniej doby osiem rosyjskich rakiet. Mimo to część pocisków trafiła w cele - głównie infrastrukturę transportową w ośmiu obwodach Ukrainy. Rakiety spadły m.in. na Lwów.

godz. 9.55 - W obwodzie charkowskim żołnierze ukraińscy zniszczyli rosyjski wóz bojowy BMP-3.

godz. 9.45 - UE proponuje sankcjonowanie głowy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Komisja Europejska proponuje nałożenie sankcji na Władimira Gundiajewa, znanego jako patriarcha Cyryl, który jest zdeklarowanym zwolennikiem wojny Rosji z Ukrainą - pisze The Kyiv independent za agrncją AFP. 

godz. 9.40 - Kolejne nagranie z pożaru w Makiejewce.

godz. 9.20 - Straż Graniczna podaje najnowsze dane dotyczące przejść granicznych między Polską a Ukrainą.

godz. 9.16 - Unia Europejska chce w ciągu pół roku odejść od rosyjskiej ropy, wspólnota zapowiada też kolejne sankcji przeciwko rosyjskim bankom i mediom. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w Strasburgu szczegółowe informacje w sprawie szóstego pakietu unijnych sankcji przeciwko Rosji.

Wspólnota zamierzy wykluczyć z systemu SWIFT trzy rosyjskie banki, w tym ten największy - Sbierbank. Unia zablokuje też działalność trzech dużych rosyjskich nadawców, by przeciwdziałać szerzeniu propagandy. Najważniejsze sankcje obejmują jednak paliwa z Rosji - Ursula von der Leyen zapowiedziała, że wspólnota chce w ciągu sześciu miesięcy zrezygnować z rosyjskiej ropy, a do końca roku - z produktów ropopochodnych.

W ramach szóstego pakiety sankcji na unijną "czarną listę" wpisani mają też dostać wojskowi i inne osoby odpowiedzialne za zbrodnie wojenne w Buczy. Szósty pakiet sankcji muszą teraz jednomyślnie zatwierdzić państwa członkowskie.

godz. 9.15 - Pożar w składach ropy naftowej w Makiejewce w obwodzie donieckim.

godz. 9:00 - Rosjanie informują o śladach "czarnej magii" znalezionych rzekomo w kwaterze ukraińskiej armii - podała rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti.

godz. 8.47 - Ewakuacja: korytarz od Energodar jest otwarty 4 maja. 

godz. 8.44 - Od początku rosyjskiej inwazji Ukraina otrzymała 4,5 mld euro pomocy finansowej i ponad 300 tys. ton pomocy humanitarnej z zagranicy - pisze Ukrinform.

godz. 8.30 - Sztab Generalny Ukrainy podaje najnowsze dane dotyczące rosyjskich strat. Nie żyje 24,5 tys. żołnierzy wroga.  

godz. 8.15 - Kreml jest zaniepokojony rosnącą liczbą znanych artystów, którzy sprzeciwiają się wojnie z Ukrainą - napisał portal Meduza. W Rosji obowiązuje "cenzura wojskowa". Blokowany jest dostęp do niezależnych źródeł informacji.

Według Meduzy otoczenie prezydenta Rosji zdaje sobie sprawę, że artyści mają duży wpływ na stanowisko swoich sympatyków, do których docierają, omijając kremlowską propagandę. Wśród artystów, którzy potępili działania rosyjskiej armii na Ukrainie, są między innymi: piosenkarz i prezenter Maksim Gałkin, raper Face, piosenkarki Monetoczka i Wiera Breżniewa oraz komicy Aleksandr Dołgopołow i Daniła Popieriecznyj.

Portal Meduza napisał, że kremlowska propaganda próbuje przedstawiać te osoby jako tchórzliwe, takie, które wyjechały z Rosji i są pozbawione uczuć patriotycznych. Rosyjskie niezależne media przypominają, że część artystów, intelektualistów, niezależnych dziennikarzy i działaczy opozycji wyemigrowała z kraju i poza jego granicami próbuje przeciwdziałać kremlowskiej propagandzie.

godz. 8.13 - W siłach zbrojnych Białorusi rozpoczęła się nagła inspekcja sił reagowania. Białoruski resort obrony przekazał, że "ćwiczenia nie są zagrożeniem dla sąsiadów ani wspólnoty europejskiej".

Jednostki i pododdziały wojskowe będą działać na nieznanych terenach w zmieniającym się środowisku. Skład sił biorących udział w ćwiczeniach będzie stopniowo zwiększany, co ma pozwolić na sprawdzenie ich zdolność do przeciwdziałania zagrożeniom militarnym na ziemi i w powietrzu.

godz. 7.57 - Ataki rakietowe Rosjanw obwodach dniepropietrowskim, kirowohradzkim, lwowskim, winnickim, kijowskim, zakarpackim, odeskim i donieckim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

godz. 7.45 - Brytyjski wywiad o najnowszych poczynaniach wojska rosyjskiego. 

Rosja pomimo trudności w przełamaniu ukraińskiej obrony najprawdopodobniej zamierza kontynuować działania, aby zdobyć miasta Kramatorsk i Siewerodonieck. W pobliżu Izium Rosja rozmieściła 22 batalionowe grupy taktyczne.

godz. 7.25 - Ambasadorowie krajów członkowskich UE omówią dziś szósty pakiet sankcji wobec Rosji, który Komisja Europejska rozesłała w nocy do unijnych stolic. Szczegóły restrykcji ma przedstawić po 8:30 przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen podczas wystąpienia na sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Nieoficjalnie wiadomo, jakie mogą być to propozycje. Potwierdzają się nieoficjalne informacje o embargu na ropę i objęciu sankcjami największego rosyjskiego banku.

Embargo na import ropy ma być wprowadzone w ciągu sześciu miesięcy, a zakupy produktów ropopochodnych mają być wstrzymane do końcu roku. Dwa kraje - Węgry i Słowacja, które są najbardziej uzależnione od rosyjskich dostaw, mają otrzymać więcej czasu na dostosowanie się do sankcji. Jeśli państwa członkowskie jednomyślnie zaakceptują propozycję Komisji, będzie to drugie uderzenie w surowce energetyczne sprowadzane z Rosji.

Wcześniej Unia uzgodniła wstrzymanie od sierpnia importu węgla. Nadal jednak, mimo apeli Polski i krajów bałtyckich, nie ma na liście sankcyjnej embarga na import gazu. Jeśli chodzi o sektor finansowy, to kolejne rosyjskie banki mają być odłączone od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Dotyczy to także największe banku - Sberbanku, ale trzeci co do wielkości Gazprombank nie zostanie objęty sankcjami.

godz. 7.20 - Opublikowano zdjęcia ofiar pracowników koksowni w regionie w Awdijiwce, w obwodzie donieckim. Wojska rosyjskie uderzyły w grupę pracowników, którzy po zakończeniu zmiany wsiadali do autobusu. Zginęło co najmniej 10 osób.

godz. 7.15 - Sukces ukraińskiej armii w obwodzie charkowskim. Zlikwidowany konwój z bronią i paliwem.

godz. 7.12 - Tak wygląda sytuacja dotycząca przemieszczania się wojsk w Donbasie. 

godz. 7.10 - Straty materialne Ukrainy spowodowane wojną wynoszą około 92 mld dolarów, ale dane są niepełne. 

Podczas rosyjskiej inwazji Ukraińcy stracili prawie 90 tys. amochodów.

godz. 7.00 -  W środę możliwa jest dalsza ewakuacja cywilów z opanowanego niemal całkowicie przez Rosjan portowego miasta Mariupol na południowym wschodzie kraju - przekazał w nocy z wtorku na środę szef administracji obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch na Telegramie.

Na miejsce zbiórki wyznaczono centrum handlowe w zachodniej części Mariupola, oddalone jednak wiele kilometrów od kombinatu metalurgicznego Azowstal, który jest ostatnim bastionem ukraińskiego oporu w mieście i gdzie ukrywa się jeszcze wielu cywilów.

We wtorek, z pomocą ONZ i Czerwonego Krzyża, udało się ewakuować z zakładów Azowstal i samego Mariupola 156 cywilów - kobiet, dzieci i osób starszych. Zostali oni przewiezieni autobusami do Zaporoża. Uratowanie tych ludzi z ogromną ulgą przyjął prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Wreszcie są całkowicie bezpieczni" - powiedział Zełenski w nagraniu wideo wyemitowanym we wtorek wieczorem.

Mer Mariupola Wadym Bojczenko poinformował, że w mieście, które przed rosyjską agresją liczyło około 400 tys. mieszkańców, wciąż znajduje się około 100 tys. cywilów.

godz. 7.00 - Do 27 osób wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zderzenia cysterny przewożącej paliwo, autobusu oraz samochodu osobowego w pobliżu ukraińskiej miejscowości Sitne na drodze łączącej Kijów i Chop. 12 osób jest rannych.

Jak podała policja, po zderzeniu pojazdy stanęły w płomieniach. Na miejscu pracują służby ratunkowe oraz prokuratura.

RELACJĘ Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies