Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 77. dzień rosyjskiej inwazji. Płoną zakłady Azowstal

Trwa 77. dzień wojny na Ukrainie. Według najnowszych informacji Institute for the Study of War, wojskom ukraińskim udało się wyprzeć Rosjan z Charkowa. Kontrofensywa Ukraińców miała zbliżyć się na odległość 10 kilometrów do granicy z Rosją.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.58 - Pożar pawilonu handlowego w Mikołajowie

godz. 22.47 - W obwodach donieckim i ługańskim odparto 9 ataków Rosjan

W obwodach donieckim i ługańskim ukraińskie wojsko odparło dziewięć ataków Rosjan - poinformował na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających w Donbasie. "W dniu dzisiejszym, 11 maja, wojska zgrupowania Sił Połączonych skutecznie odparły dziewięć ataków wroga. (...) W szczególności ukraińscy obrońcy zniszczyli osiem czołgów, sześć bojowych wozów opancerzonych, pięć pojazdów kołowych i jeden system obrony przeciwlotniczej. Jednostki obrony przeciwlotniczej zestrzeliły cztery (rosyjskie) bezzałogowce Orłan-10" - czytamy w komunikacie.

godz. 22.41 - Zakłady Azowstal pod ostrzałem

godz. 21.58 - Pożar w obwodzie charkowskim

godz. 21.00 - Po ostrzale rosyjskich wojsk przekraczających rzekę na wschodzie Ukrainy

godz. 19.51 - "Rosyjscy okupanci w Ukrainie uszkodzili około 600 szpitali, z czego ponad 100 zostało zniszczonych. Międzynarodowe prawo humanitarne zabrania ataków na personel medyczny i obiekty podczas konfliktów zbrojnych. Rosji to nie obchodzi. Upewnimy się, że stanie w obliczu sprawiedliwości" - przekazała wiceszefowa ukraińskiego MSZ Emine Dżaparowa

godz. 19.37 - Armia ukraińska wyzwoliła miejscowość Pytomnyk, leżącą około 20 km na północ od Charkowa - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Jak dodano, w obwodzie charkowskim oddziały rosyjskie przeszły teraz do obrony.

godz. 19.31 - Rosyjskie ataki na ukraińskie magazyny ropy spowodowały straty w wysokości 227 mln dolarów 

- poinformował w środę portal Ukraińska Prawda, powołując się na dane Kijowskiej Szkoły Ekonomii (KSE). Według stanu na 10 maja łączna wartość bezpośrednich szkód wyrządzonych na Ukrainie przez Rosję przekroczyła 94 mld dolarów.

godz. 18.57 - Armia ukraińska wyzwoliła miejscowość Pytomnyk, leżącą około 20 km na północ od Charkowa

- poinformował w środę sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. W komunikacie ocenił, że w obwodzie charkowskim oddziały rosyjskie przeszły teraz do obrony. "Oddziały okupantów przeszły do obrony w celu spowolnienia tempa natarcia naszych wojsk"

godz. 18.12 - Polska ambasada w Moskwie ofblana farbą

Nagranie ze zdarzeń krąży w mediach społecznościowych.

Rosyjska "Gazieta" pisze o "nieznanych sprawcach".

godz. 18.00 - Absolutnie katastrofalna rosyjska próba przeprawy przez Doniec Siewierski w obwodzie donieckim. Klęska 17. Oddzielnej Brygady Pancernej Ukrainy

godz. 17.49 - Kraje Unii gotowe do negocjacji z PE ws. obowiązkowego magazynowania gazu

Unijne kraje gotowe do negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie przepisów dotyczących obowiązkowego magazynowania gazu. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że tak zwany mandat do negocjacji uzgodnili dziś przedstawiciele 27 krajów. W czasie rosyjskiej napaści na Ukrainę, wstrzymywania dostaw błękitnego paliwa przez Moskwę i stosowania szantażu wobec swoich odbiorców w Europie przepisy mają tym bardziej kluczowe znaczenie.

Rokowania przedstawicieli krajów członkowskich i europosłów w sprawie ostatecznego kształtu przepisów zaplanowano w najbliższy poniedziałek. Na czele grupy negocjacyjnej Europarlamentu stoi były premier Jerzy Buzek, jest w niej także drugi Polak - Zdzisław Krasnodębski. Pod koniec marca Komisja Europejska zaproponowała obowiązkowe wypełnienie magazynów gazu w 80 procentach do najbliższej zimy. W kolejnych latach ma to być 90 procent. Polska wypada najlepiej - ma magazyny wypełnione w 84 procentach. Natomiast w niektórych krajach stan zapełnienia magazynów nie przekracza jednej trzeciej, najgorzej jest w Bułgarii, Austrii i Niemczech. Dodatkowo na przykład w Niemczech, rezerwy gazowe nie są utrzymywane przez państwo, ale przez Gazprom a rosyjski monopolista w tym sezonie utrzymywał bardzo niskie rezerwy, co przyczyniło się do kryzysu gazowego. W propozycjach Komisji jest zapisana również certyfikacja i zobowiązania nakładane na dostawców z krajów spoza Unii, czyli nowe przepisy będą też dotyczyć Gazpromu.

godz. 17.17 - Dym nad zakładami Azowstal w Mariupolu

godz. 17.10 - Według hakerów z Anonimowych RuTube, rosyjskie odpowiednik YouTube'a, „zniknął na zawsze”. Portal został zaatakowany, gdy Rosja obchodziła Dzień Zwycięstwa

godz. 16.40 - Prezydent Czech Milosz Zeman zezwolił 103 obywatelom swego kraju na wstąpienie do armii ukraińskiej

Głowa państwa popiera wszelkie formy pomocy dla Ukrainy stojącej w obliczu rosyjskiej agresji - poinformował w środę rzecznik głowy państwa Jirzi Ovczaczek. Decyzja wymaga jeszcze kontrasygnaty premiera Petra Fiali.

godz. 16.25 - Ukraińskie myśliwce w okolicach Charkowa zniszczyły cztery nowe rosyjskie czołgi T-72B3

godz. 16.20 - Pułk Azow informował dziś, że w ostatniej miało miejsce 38 nalotów bombowych na Azowstal

godz. 16.02 - Moment uderzenia rosyjskiego pocisku

godz. 14.00 - "Deklaracja solidarności" Szwecji i Wielkiej Brytanii

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oraz premier Szwecji Magdalena Andersson podpisali w środę w Harpsund, 120 km na zachód od Sztokholmu, "polityczną deklarację solidarności". Porozumienie oznacza obietnicę brytyjskiego wsparcia Szwecji w przypadku agresji ze strony Rosji. 

godz. 13.55 - Samozwańcza Doniecka Republika Ludowa zablokowała dostęp do Facebooka i Instagrama

Ministerstwo Telekomunikacji zwanej „republiki” stwierdziło, że Meta w swoich platformach społecznościowych pozwoliła na umieszczanie w sieciach społecznościowych, wyzwań do grona wobec rosyjskojęzycznych użytkowników”.

godz. 13.50 - Ostrzał w wykonaniu ukraińskich sił

godz. 13.30 - Okupanci blokują dostawy gazu z Ukrainy do obwodów ługańskiego i donieckiego

godz. 13.17 - Jak wygląda sytuacja na froncie? Oto mapa z najnowszymi aktualizacjami:

godz. 13.13 - Mieszkańcy Chersonia zaczęli znikać, dziesiątki ludzi szuka swoich bliskich

Jak donosi portal TPYXA, w okupowanym Chersoniu (południowo-wschodnia Ukraina) mieszkańcy miasta zaczęli znikać. - Dziesiątki osób wciąż szuka swoich bliskich. Czasami ludzie są porywani prosto z ulicy - dodaje portal.

godz. 13.11 - Coraz więcej ofiar wojny wśród dzieci

- Od początku wojny na Ukrainie, 226 dzieci zginęło, a więcej niż 417 zostało rannych - poinformowało Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy, cytowane przez portal NEXTA.

godz. 13.08 - Rzecznik Kremla o włączeniu obwodu chersońskiego do Rosji

Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow oświadczył, że "mieszkańcy regionu powinni decydować o przynależności terytorialnej do danego państwa". - Ta kwestia powinna być dokładnie oceniona przez prawników, ponieważ oczywiście takie brzemienne w skutki decyzje muszą mieć absolutnie jasne tło prawne, prawne uzasadnienie, być absolutnie uzasadnione, jak to miało miejsce w przypadku Krymu - oświadczył.

godz. 13.05 - W sieci pojawiło się szokujące nagranie z frontu

godz. 13.00 - Polski ambasador wezwany do rosyjskiego MSZ

Ambasador Polski w Moskwie został wezwany do rosyjskiego MSZ, poinformował szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, odnosząc się do incydentu z udziałem rosyjskiego ambasadora, który miał miejsce w poniedziałek w Warszawie.

- W kwestii naszych relacji z Federacją Rosyjską, wiemy, że ambasador Polski w Moskwie został wezwany do rosyjskiego MSZ i nie będę uprzedzał tutaj faktów. W stosunkach międzynarodowych zawsze obowiązuje zasada wzajemności - powiedział szef polskiej dyplomacji, odpowiadając na pytania podczas konferencji prasowej zorganizowanej podczas odbywającej się w Łodzi 33. sesji Konferencji Regionalnej FAO 2022 dla Europy i Azji Środkowej.

godz. 10.26 - Finlandia i Szwecja chcą złożyć wniosek o przystąpienie do NATO w tym samym czasie

Jak informuje portal NEXTA, taka decyzja ze strony obu krajów może zapaść najwcześniej w przyszłym tygodniu.

godz. 10.24 - Straż Graniczna: Ponad 18 tysięcy osób odprawionych na granicy polsko-ukraińskiej

Dziś do godziny 7 Straż Graniczna odprawiła 5,7 tys. osób, wjeżdżających do Polski z Ukrainy. Wczoraj granicę z Polską przekroczyło 18100 obywateli Ukrainy - jest to wzrost w porównaniu z poprzednim dniem o 6,6 procent. Od 24 lutego, czyli od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, Straż Graniczna odprawiła 3,296 mln. osób przybywających do Polski z zaatakowanego kraju.

Wczoraj z Polski na Ukrainę wyjechało 21,8 tys. osób, a od początku wojny - milion 160 tysięcy.

godz. 10.14 - Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą roboczą na Słowacji

godz. 09.49 - Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: "Rosja straciła ponad 26 tysięcy żołnierzy od początku inwazji"

Rosyjskie straty w czasie inwazji na Ukrainę sięgnęły już 26 350 żołnierzy - podaje w środę sztab generalny armii ukraińskiej. W ciągu doby przeciwnik miał stracić kolejnych 350 żołnierzy, 17 czołgów, prawie 50 wozów opancerzonych i dziewięć systemów artyleryjskich.

Całkowite straty bojowe Rosjan do tej pory to według strony ukraińskiej 26 350 żołnierzy, a także 1187 czołgów, 2856 pojazdów opancerzonych, 528 systemów artyleryjskich, 185 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 87 systemów obrony przeciwlotniczej, 199 samolotów, 160 śmigłowców, 1997 pojazdów bojowych i cystern, 12 jednostek pływających, 390 dronów i 94 pociski manewrujące.

godz. 08.38 - Brytyjskie ministerstwo obrony: "Zacięta walka o Wyspę Węży"

Trwa zacięta walka o Wyspę Węży. Ukraina z powodzeniem zaatakowała rosyjską obronę przeciwlotniczą i statki zaopatrzeniowe za pomocą dronów Bayraktar, napisało w raporcie wywiadowczym brytyjskie ministerstwo obrony.

- Jeśli Rosja umocni swoją pozycję w okolicach Wyspy Wężowej dzięki strategicznej obronie powietrznej i rakietom manewrującym obrony wybrzeża, może zdominować północno-zachodnią część Morza Czarnego - ostrzega brytyjski wywiad.

godz. 08.37 - Wciąż trwa bombardowanie zakładów Azowstal w Mariupolu

godz. 08.12 - Dodatkowa pomoc finansowa dla Ukrainy zatwierdzona przez Izbę Reprezentantów USA

- Dziękuję przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi oraz wszystkim przyjaciołom Ukrainy za szybkie zatwierdzenie dodatkowej pomocy finansowej dla naszego państwa zainicjowanej przez prezydenta USA Joe Bidena. Czekamy teraz na rozpatrzenie tego ważnego dla nas dokumentu przez Senat - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

godz. 07.49 - Rosjanie mają dwa tygodnie opóźnienia w realizacji planów w Donbasie

Wojska Putina mają dwutygodniowe opóźnienie w realizacji planów w Donbasie i południowej Ukrainie. Wysoki urzędnik Departamentu Obrony USA powiedział podczas zamkniętego briefingu prasowego, że aktualna pozycja wojsk rosyjskich wskazuje na ok. dwutygodniowe opóźnienie, patrząc na to, "co Putin chciałby widzeć" - podaje The Kyiv Independent.

godz. 07.37 - Obwód ługański bez prądu, wody i kontaktu ze światem zewnętrznym

W wyniku działań wojennych obwód ługański został pozbawiony łączności: w wolnych osiedlach nie ma elektryczności, wody, gazu ani telefonii komórkowej. Poinformował o tym szef Ługańskiej OVA Serhij Haidai.

- Obwód Ługański żyje bez żadnej komunikacji. W wolnych osiedlach nie ma światła, wody, gazu ani komunikacji mobilnej - napisał szef OVA.

Dodał, że Rosjanie nadal ostrzeliwują drogę Łysychańsk-Bachmut. Walki toczą się również wokół Popasnej, gorącej w Belogorovce. Według Gajdai obrońcy nadal ścigają Rosjan, którzy przekroczyli Doniec Siewierski – przeczesywanie trwa.

W Rubiżnym i Wojwodiwce nadal toczą się walki, „ale nasza obrona jest stabilna” – dodał szef OVA.

Lokalna administracja ma nadzieję, że w ciągu kilku dni spróbuje dostarczyć pomoc humanitarną dla pozostałych 40 tys. mieszkańców.

godz. 07.28 - Prezydent Ukrainy: "Okupanci stopniowo odsuwani od Charkowa"

W najnowszym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Rosjanie są stopniowo odsuwani od Charkowa. - Odbyłem rozmowy z ministrami spraw zagranicznych Niemiec i Holandii. Rozmawialiśmy o wzmocnieniu Ukrainy, o szybszym zakończeniu tej wojny. Omówiliśmy też szczegóły dotyczące tego, jak nasi przyjaciele mogą włączyć się w powojenną odbudowę Ukrainy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Głowa państwa ukraińskiego podkreśliła, że jest wdzięczna wszystkim obrońcom, którzy "demonstrują prawdziwie nadludzką siłę, aby przepędzić armię najeźdźców". - Kiedyś była to druga najpotężniejsza armia na świecie. Ale chcę też wezwać wszystkich naszych rodaków, a zwłaszcza tych na tyłach frontu, aby nie ulegali nadmiernym emocjom. Nie powinniśmy tworzyć atmosfery presji moralnej, przez którą codziennie oczekuje się zwycięstw.

 

godz. 07.23 - Kontrofensywa Ukraińców w Charkowie

Ukraińska kontrofensywa w północnym Charkowie zajęła dalsze tereny i prawdopodobnie zbliżyła się na odległość 10 km do granicy z Rosją - informują analitycy Institute for the Study of War (ISW).

Na podstawie dostępnych informacji, eksperci z instytutu byli w stanie ocenić, że rosyjskie działania wokół Iziumu utknęły w martwym punkcie. - Doniecka Republika Ludowa i siły rosyjskie kontynuują działania mające na celu umocnienie kontroli nad ruinami Mariupola. Mają również próbować ponownie otworzyć huty stali, aby wykorzystać je do produkcji sprzętu wojskowego - czytamy w raporcie.

RELACJĘ Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies