Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 84. dzień rosyjskiej inwazji. Kolejny alarm powietrzny - syreny zawyły niemal w całej Ukrainie

Trwa 84. dzień wojny na Ukrainie. Jak informują ukraińskie siły zbrojne, w rejonie Bachmutu i Siewierodoniecka na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie rozmieściły 15 śmigłowców dla wsparcia ofensywy naziemnej. Zachęcamy do śledzenia naszej relacji na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.51 - Nagranie z Horliwki pod Donieckiem

godz. 22.30 - Jehoriwka, obwód doniecki. Rosyjski czołg T-80BVM rozpadł się na dwie części po ukraińskim trafieniu

godz. 22.00 - Dziesięć osób, w tym dwoje dzieci, zginęło w środę w wyniku ostrzałów rosyjskich

Do zdarzenia doszło w miejscowościach obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy; siedem osób zostało rannych – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

godz. 21.10 - Pierwsze 80 dni wojny. Animowana mapa autorstwa instytutów Critical Threats i The Study of War

godz. 20.57 - Rosyjski wóz bojowy piechoty zniszczony przez zrzuconą z drona bombę. Zdarzenie miało miejsce w obwodzie zaporoskim

godz. 20.41 - Eksplozje były słyszane także w obwodzie kijowskim - donosi telewizja ICTV Fakty. Nadal w Ukrainie trwa alarm powietrzy na terenie całego kraju

godz. 20.13 - Rosjanie ostrzelali miasto Bachmut w obwodzie donieckim. W ostrzale zginęło pięć osób, w tym dziecko - podaje "Ukraińska Prawda"

godz. 19.50 - Na terytorium całej Ukrainy, poza kontrolowanym przez Rosjan obwodem chersońskim, ogłoszono alarm powietrzny

godz. 19.28 - Ambasada USA w Ukrainie wznowiła pracę w Kijowie po trzymiesięcznej przerwie

godz. 19.23 - Ukraiński konwój w obwodzie charkowskim. A w nim czołgi T-72M1s ofiarowane niedawno przez Polskę

godz. 18.52 - Olbrzymi lej po rosyjskiej bombie na terenie Azowstalu w Mariupolu. Film pochodzi chyba sprzed kilku tygodni

godz. 18.25 - Siły Zbrojne rozpoczęły ofensywę i wyzwoliły kolejny region charkowski

godz. 18.20 - Rosjanie atakują w obwodzie ługańskim

Rosjanie nie rezygnują ze zdobycia obwodu ługańskiego. Obecnie kontrolują przeważające terytoria tej części Donbasu. Główne ataki kierują na miasto Siewierodonieck. W obwodzie trwają intensywne walki.

Rosjanie dokonują ataków, mimo niedawnej porażki przy forsowaniu rzeki Doniec w okolicach Biłohoriwki. Tam Rosja straciła około 70 pojazdów - czołgów i transporterów opancerzonych, oraz kilkuset żołnierzy. Rosjanie jednak nie dają za wygraną, a ich celem jest zdobycie Siewierodoniecka i całości obwodu ługańskiego - wyjaśnia szef obwodu Serhij Hajdaj. Jak dodaje, Rosjanie skoncentrowali tam poważne siły: ogromną liczbę techniki - kilka tysięcy pojazdów, ale też bardzo dużo składu osobowego i kilkadziesiąt helikopterów.
Szef wojskowo cywilnej administracji Siewierodoniecka Ołeksandr Struk wyjaśnia, że sytuacja w mieście jest bardzo trudna. Jak zaznacza, ostrzały trwają bez przerwy. Rosjanie po raz kolejny ostrzelali miejscowy szpital. Ostrzeliwana jest centralna część miasta i budynki cywilne.

Ostrzelano też zakłady Azot. Ołeksandr Struk podkreśla, że jest to o tyle niebezpieczne, że może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Ostatniej doby w Siewierodoniecku Rosjanie dokonali 17 ataków artyleryjskich.

godz. 18.10 - Czechy: rząd zatwierdził wnioski Szwecji i Finlandii ws. przystąpienia do NATO

Czeski rząd zatwierdził wnioski Szwecji i Finlandii w sprawie przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Decyzję muszą ratyfikować jeszcze obie izby czeskiego parlamentu.

Premier Czech Petr Fiala stwierdził, że nie spodziewa się żadnych komplikacji w związku z głosowaniami w parlamencie. "Wstąpienie tych państw do NATO uznajemy jednoznacznie za wzmocnienie Sojuszu. Republika Czeska jest gotowa ratyfikować tę decyzję najszybciej, jak będzie to możliwe" - powiedział Petr Fiala.

Po dzisiejszym posiedzeniu czeskiego rządu minister obrony Jana Czernochova poinformowała, że Czechy otrzymają od Niemiec piętnaście czołgów Leopard starszego typu. Jak zaznaczyła, sprzęt ten będzie gotowy do działań bojowych. "Jest to uznanie dla Republiki Czeskiej, która od początku rosyjskiej inwazji intensywnie wspiera Ukrainę" - powiedziała Jana Czernochova.

Praga przekazała Ukrainie między innymi poradzieckie czołgi T-72. Niemieckie Leopardy mają trafić do Czech jeszcze w tym roku i w przyszłości mogłyby zostać zmodernizowane. Czesi rozpoczęli też rozmowy o zakupie kolejnych pięćdziesięciu Leopardów w najnowszej wersji.

godz. 17.20 - Istnieje ryzyko katastrofy ekologicznej na Morzu Azowskim w związku z bombardowaniem Azowstalu

- ostrzega mer Mariupola Wadim Bojczenko. Zniszczenie Azowstalu może spowodować uszkodzenie obiektu technicznego, który zatrzymuje dziesiątki tysięcy ton stężonego roztworu siarkowodoru - mówi. - Wyciek tej substancji może doszczętnie zniszczyć florę i faunę Morza Azowskiego - dodaje.

godz. 16.50 - Artyleria Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczyła stanowisko dowodzenia 810. samodzielnej brygady morskiej Floty Czarnomorskiej

godz. 16.30 - Rosyjscy żołnierze z 61. Brygady Piechoty Morskiej Floty Północnej sfilomowali jak montują swojego drona z zamocowanym granatem odłamkowym RGD-5. Wedle opisu walczą w rejonie Awidijiwki w obwodzie donieckim

godz. 16.10 - Ukraińska Prawda informuje: "W okupowanym przez Rosjan Melitopolu ruch oporu próbował wysadzić pociąg pancerny składający się z 10 wagonów. Wybuchł pod nim ładunek umieszczony przez Ukraińców"

godz. 15.50 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odznacza żołnierzy, którzy przyczynili się bohatersko do obrony kraju

godz. 14.50 - Sekretarz generalny NATO przyjął wnioski Finlandii i Szwecji o przyjęcie do sojuszu

godz. 13.56 - Tragiczny bilans po nalotach w obwodzie czernihowskim - 11 osób zginęło, 14 zostało rannych

godz. 13.33 - Prezydent Zełenski zwrócił się do parlamentu w sprawie przedłużenia stanu wojennego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Rady Najwyższej z wnioskiem o przedłużenie stanu wojennego na Ukrainie, obowiązującego od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej agresji na ten kraj - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

Tekst dokumentu nie jest jeszcze dostępny na stronie Rady Najwyższej.

Podpisany przez prezydenta dekret "O wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie" został przyjęty 24 lutego przy poparciu 300 deputowanych do parlamentu i miał pozostać w mocy przez 30 dni. 15 marca, a następnie 21 kwietnia Rada Najwyższa, na wniosek prezydenta, podejmowała decyzje o przedłużeniu stanu wojennego o kolejnych 30 dni. Poprzednia wersja dekretu, przyjęta w kwietniu, obowiązuje do 25 maja.

godz. 12.59 - Kadyrow zapowiada wysłanie kolejnych 200 Czeczenów na Ukrainę

godz. 12.33 - Puszylin: zakład Azowstal zostanie zburzony

Dienis Puszylin, lider Donieckiej Republiki Ludowej, przekazał, że zakład Azowstal zostanie zburzony.

godz. 11.02 - Kadyrow: Ukraina zostanie wyzwolona od diabłów

Czeczeński przywódca w rozmowie z telewizją "Rossija 24" przekazał, że na Ukrainie wszystko idzie zgodnie z planem i kraj ten wkrótce zostanie wyzwolony od "szatanów" (diabłów). Dodał również, że obecne walki nie są toczone z Ukrainą, tylko z państwami NATO.

godz. 10.55 - Rosjanie ostrzelali terytorium przy granicy w obwodzie sumskim

O kolejnych ostrzałach obwodu sumskiego z terytorium Rosji poinformował szef władz obwodowych Dmytro Żywicki.

Wieczorem we wtorek Rosjanie ostrzeliwali rejon sumski z artylerii i moździerzy, a wcześnie rano w środę wieś Dmytriwka w rejonie ochtyrskim. Zniszczone zostały cywilne zabudowania – powiadomił Żywicki.

Straż graniczna i władze lokalne w ostatnich dniach informują o nasileniu rosyjskich ostrzałów w strefie przygranicznej w obwodach czernihowskim i sumskim, z których siły rosyjskie wycofały się na początku kwietnia.

Według doniesień władz na terytorium obwodu sumskiego próbowały się przedrzeć rosyjskie grupy dywersyjne.

godz. 10.00 - Rosjanie ostrzelali szkołę w obwodzie donieckim

godz. 9.12 - W wyniku działań ruchu oporu w Melitopolu zginęli wysocy rangą wojskowi z Rosji

Ruch oporu w Melitopolu w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy wyeliminował wysokich rangą wojskowych z Rosji - powiadomiły władze tego regionu. Poinformowano również, że pod Zaporożem powstały dwie linie fortyfikacji w celu obrony miasta przed spodziewanym szturmem rosyjskich sił.

"Według wielu wskazań Rosja przygotowuje się do długotrwałej operacji militarnej. Eksperci są zdania, że wojna wkracza w fazę przewlekłego konfliktu. W obwodzie zaporoskim okupanci prowadzą aktywne prace inżynieryjne - budują umocnienia, aby w razie potrzeby przejść do obrony" - napisano w komunikacie regionalnej administracji.

Obwodowe władze przekazały także doniesienia, że według stanu na wtorek wieczorem odnotowano dotąd 280 przypadków uprowadzeń cywilów przez rosyjskie wojska. W niewoli wroga ma wciąż przebywać 117 mieszkańców regionu.

godz. 8.46 - Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO - poinformował w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Wnioski przekazali na jego ręce ambasadorzy obu krajów w głównej siedzibie NATO w Brukseli.

Agencje komentują, że decyzja o dołączeniu do NATO tych dwóch północnoeuropejskich krajów jest związana z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Wniosek ma teraz zostać rozpatrzony przez 30 krajów członkowskich Sojuszu. Może to zająć około dwóch tygodni, jednak cały proces akcesyjny zwykle trwa do roku - wyjaśnia agencja Reutera.

godz. 8.02 - Poranny atak w okolicach Mikołajowa. Pożar budynku mieszkalnego

godz. 7.36 - Rosjanie ostrzelali Dniepr

Rosyjskie wojsko atakuje pozycje ukraińskiej armii w Donbasie. Dokonuje też ataków rakietowych na tereny oddalone od linii frontu. W nocy Rosjanie ostrzelali miasto Dniepr.

godz. 7.15 - Mariupol "wczoraj" i "dziś"

godz. 7.10 - Rosjanie atakują w Donbasie

W rejonie Bachmutu i Siewierodoniecka na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie rozmieściły 15 śmigłowców dla wsparcia ofensywy naziemnej – informuje sztab generalny armii ukraińskiej. Pod Charkowem Rosjanie koncentrują wysiłki na utrzymaniu swoich pozycji i prowadzą ostrzał artyleryjski miejscowości Cyrkuny, Ruskie Tyszki, Czerkaskie Tyszki i Pytomnyk. Miejscowość Dowhenke wojska rosyjskie atakują przy wsparciu artylerii.

W Donbasie Rosjanie prowadzą działania ofensywne w rejonie Łymanu, Siewierodoniecka, Bachmutu, Awdijiwki i Kurachowego. W Mariupolu trwa rosyjska blokada oddziałów ukraińskich w zakładach metalurgicznych Azowstal oraz ostrzał artyleryjski i lotniczy tego obiektu. Na południu Rosjanie przygotowują się do ofensywy na Połohy i Orichiw w obwodzie zaporoskim. W tym celu wzmacniają zgrupowanie w tym regionie.

W rejonie Mikołajowa w celu atakowania wojsk ukraińskich siły rosyjskie umieściły do 10 baterii wyrzutni rakietowych i do ośmiu baterii artylerii lufowej. W ciągu ostatniej doby siły ukraińskie zestrzeliły 11 bezzałogowców i cztery rakiety manewrujące. W obwodach donieckim i ługańskim w ciągu doby siły ukraińskie odparły 12 ataków przeciwnika, niszcząc trzy czołgi, trzy zestawy artyleryjskie, sześć wozów opancerzonych i siedem samochodów wojskowych.

godz. 7.08 - Ofiara śmiertelna i ciężko ranne dziecko po ostrzale budynków mieszkalnych w Bachmucie

godz. 7.00 - Wkrótce zakaz wjazdu do Kanady dla Putina i tysiąca innych Rosjan

Kanada zakaże wjazdu na swoje terytorium ponad tysiącowi osób odpowiedzialnych za wojnę na Ukrainie, w tym Putinowi. Projekt ustawy został złożony w parlamencie we wtorek i jest już po pierwszym czytaniu. „Wobec brutalnego ataku ze strony reżimu Putina, Kanada stoi po stronie Ukrainy – pociągniemy Rosję do odpowiedzialności za jej zbrodnie. Dlatego właśnie ogłosiliśmy, że wprowadzamy zakaz wjazdu do Kanady dla ok. tysiąca Rosjan, w tym dla Putina i jego wspólników” - napisał we wtorek na Twitterze minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino.

Nowelizacja ustawy o imigracji i ochronie uchodźców da kanadyjskim służbom granicznym możliwość zatrzymania na granicy osób objętych sankcjami, zaś ministerstwu imigracji - możliwość odmowy wydania takim osobom wizy. Nowe przepisy będą odnosić się do wszystkich cudzoziemców objętych sankcjami oraz podróżujących z nimi członków rodzin. Projekt ustawy trafił najpierw to Senatu, m.in. ze względu na kalendarz posiedzeń Senatu i Izby Gmin. Media cytowały opinie urzędników, że spodziewane jest szybkie przyjęcie nowelizacji.

Dotychczas Kanada objęła sankcjami związanymi z udziałem w wojnie na Ukrainie ponad 1000 osób i podmiotów z Rosji, Białorusi i Ukrainy, głównie z Rosji. Pod koniec kwietnia br. Rosja zakazała wjazdu ok. 600 Kanadyjczykom, w tym premierowi Justinowi Trudeau, za „wrogie działania”. W komentarzach kanadyjscy politycy poczytywali to sobie za zaszczyt.

RELACJĘ Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies