Logo Radio Łódź

Łódzkie: co się zmieni dzięki finansowaniu z Polskiego Ładu?

W Łódzkiem ogłoszono wyniki drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu. Co się zmieni dzięki finansowaniu?

Region łódzki dostał prawie 65 mln zł na zakup taboru kolejowego i 30 mln na poprawę bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich w ramach drugiej edycji Rządowego Programu Polski Ład.

Marszałek województwa Grzegorz Schreiber informuje, że dzięki tym środkom na kolej uda się powiększyć bazę kolejową i zakupić cztery trzyczłonowe, szynowe zestawy elektryczne. Za pozyskane fundusze w 150 miejscach powstaną chodniki, przejścia dla pieszych, sygnalizacje świetlne. W planie jest modernizacja ok. 40 km dróg praktycznie w każdej gminie województwa.

Zobacz również: Poprawa bezpieczeństwa na drogach w Łódzkiem

Na poprawę bezpieczeństwa na drogach samorząd pozyskał prawie 30 mln zł, dzięki temu w 150 miejscach powstaną chodniki, przejścia dla pieszych, sygnalizacje świetlne.

Kutno

(Fot. Damian Grosicki, Artur Wolski)

W Starostwie Powiatowym w Kutnie ogłoszono wyniki drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu. Powiat kutnowski otrzymał ponad 145 mln złotych.

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaznaczyła, jak ważny dla rozwoju samorządów są bezzwrotne dofinansowania na zrealizowanie projektów.

- To program dający wielkie możliwości samorządowcom w całym kraju do prowadzenia inwestycji, o których wcześniej mogli tyko marzyć. Polski Ład dał narzędzia na realizację inwestycji, na które do tej pory nie było sposobu na finansowanie - dodała posłanka. 

Rekordowe pieniądze dla powiatu kutnowskiego 

Wicestarosta powiatu kutnowskiego Magdalena Krupińska-Kotulska nie ukrywa, że rekordowe pieniądze otrzymane przez kutnowski powiat pozwolą na realizację zadań, które w przyszłości wygenerują oszczędności.

- Wniosek, który przeszedł daje zielone światło dla powiatu na zielone inwestycje - przekonuje wicestarosta Krupińska-Kotulska. Chodzi m.in. o 11 instalacji fotowoltaicznych na 9 szkołach i 2 domach opieki pomocy społecznej.

W całym kraju trwa podsumowanie drugiej edycji Polskiego Ładu. Na ten cel przyznano 30 mld złotych dla samorządów.

Rozdysponowanie środków:

 • Powiat Kutnowski – 2 660 000 złotych (Budowa instalacji fotowoltaicznych w: ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr 3, I LO, II LO, SOSW nr 1, Bursie nr 1 w Kutnie, ZS i MOS w Żychlinie, DPS przy ul. Oporowskiej i ul. Krzywoustego) oraz 12 844 000 złotych (Modernizacja dróg nr: 2142E, 2140E, 2133E, 2134E)
 • Gmina Bedlno – 7 695 000 złotych (Modernizacja sieci dróg gminnych w Gminie Bedlno)
 • Miasto Kutno – 23 512 500 złotych (Budowa i przebudowa sieci dróg publicznych w mieście Kutno wraz z infrastrukturą) oraz 4 999 500 złotych (Przebudowa przyszkolnego kompleksu sportowego na terenie SP nr 9 w Kutnie)
 • Gmina Łanięta – 11 305 000 złotych (Przebudowa dróg gminnych na terenie gminy Łanięta)
 • Gmina Krzyżanów – 2 250 000 złotych (Modernizacja oświetlenia ulicznego w gminie Krzyżanów) oraz 4 745 249 złotych (Modernizacja infrastruktury drogowej w gminie Krzyżanów)
 • Gmina Dąbrowice – 9 500 000 złotych (Remont dróg gminnych na terenie Gminy Dąbrowice)
 • Gmina Kutno – 10 450 000 złotych (Budowa kanalizacji sanitarnej z odgałęzieniami w sołectwie Gołębiewek Nowy i Gołębiewek Stary, gm. Kutno – etap II)
 • Gmina Krośniewice – 11 400 000 złotych (Budowa stacji uzdatniania wody w m. Krośniewice)
 • Gmina Nowe Ostrowy – 6 080 000 złotych (Budowa kanalizacji sanitarnej w msc. Nowe Ostrowy, Wołodrza i Grodno oraz sieci wodociągowej w msc. Nowe Ostrowy – etap II wraz z modernizacją Oczyszczalni Ścieków) oraz 5 000 000 złotych (Przebudowa, modernizacja i remont dróg w miejscowości Nowe Ostrowy)
 • Gmina Oporów – 4 740 500 złotych (Remont dróg gminnych na terenie gminy Oporów) oraz 4 740 500 złotych (Modernizacja systemu uzdatniania i dystrybucji wody na terenie gminy Oporów)
 • Gmina Strzelce – 4 275 000 złotych (Wymiana wodomierzy i hydrantów na terenie Gminy Strzelce)– Związek Gmin Regionu Kutnowskiego – 8 000 000 złotych (Rozwój infrastruktury drogowej w Związku Gmin Regionu Kutnowskiego – etap II)
 • Gmina Żychlina – 6 400 000 złotych (Przebudowa dróg na terenie Gminy i Miasta Żychlin z uwzględnieniem wykonania niezbędnych rowów, chodników i przejść dla pieszych) oraz 4 455 000 złotych (Budowa hali sportowej wraz z zapleczem sportowym i socjalnym przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Żychlinie)

Aleksandrów Łódzki

(Fot. Patryk Lewy)

Znamy wyniki naboru projektów do II edycji Funduszu Polski Ład w Aleksandrowie Łódzkim. Gmina otrzyma łącznie 26 milionów złotych.

Powstanie m.in. wodny plac zabaw na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz rozbudowane zostaną dwie szkoły podstawowe. - Szkoła, która potrzebuje rozbudowy, która przepełniona. Kilkadziesiąt uczniów to są osoby z niepełnosprawnościami. Szkoła zyska sześć sal lekcyjnych, dwie sale informatyczne, dodatkowe zaplecze socjalne, pokoje, gabinety terapeutyczne, windę - mówi radny Prawa i Sprawiedliwości w Aleksandrowie Łódzkim Tomasz Dominowski.

Czytaj także: "Spotkanie z polskimi serialami" - piknik na łódzkim osiedlu Złotno [ZDJĘCIA]

Jak dodaje wicedyrektor szkoły podstawowej w Rudzie Bugaj, Marzena Sobczak - inwestycja jest bardzo potrzebna. - To jest spełnienie naszego marzenia, które trwa od jakiegoś czasu. Mamy bardzo trudną sytuację lokalową i rozbudowa szkoły to jest to, co jest nam najbardziej w tej chwili potrzebne, więc się cieszymy.

W pierwszej edycji Polskiego Ładu gmina otrzymała 4 miliony złotych na budowę ronda u zbiegu ulic Konstantynowskiej i Pabianickiej.

Sieradz

(Fot. Marzena Grzelak-Plewińska)

Ponad 10 mln złotych więcej niż w pierwszym rozdaniu, wpłynie do samorządowych kas powiatu sieradzkiego z drugiej edycji programu rządowego Polski Ład. Dziś (30 maja) poinformowano o pozytywnym rozpatrzeniu wniosków opiewających na ponad 138 mln złotych.

Najwięcej, bo blisko 30 mln złotych może przeznaczyć na inwestycje samorząd miasta Sieradza. Dzięki temu za 2-3 lata największe zmiany odczują mieszkańcy dwóch osiedli. - Na takich ulicach jak m.in. Andersa, Sikorskiego, Daszyńskiego będzie kompleksowa przebudowa każdej części naszego miasta, łącznie z kawałkiem ulicy Armii Krajowej - informuje prezydent Paweł Osiewała.

Posłuchaj relacji z Łódzkiego i dowiedz się więcej:

Burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu sieradzkiego odebrali dziś (30 maja) promesy na dofinansowania inwestycji. Niektórzy otrzymają jeszcze dodatkowe wsparcie. - Dziś ten podstawowy Polski Ład, druga część będzie ogłoszona za miesiąc - informuje poseł PiS Piotr Polak.

Poseł Polak dodaje, że w planach jest już kolejna edycja programu Polski Ład dedykowana samorządom lokalnym.

Łowicz

Dobre wiadomości przekazał Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego podczas konferencji prasowej zorganizowanej dziś (30 maja) w miejscowości Wrzeczko w powiecie łowickim.

Miejsce spotkania z mediami nie było przypadkowe. To właśnie tam - dzięki pieniądzom z Polskiego Ładu - zrealizowane zostanie jedno z zadań, wzdłuż 2,5-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 704 powstanie chodnik. To niezwykle ważna dla lokalnej społeczności inwestycja, bo droga jest na tym odcinku wyjątkowo ruchliwa.

- Na samym początku wypada powiedzieć „dziękujemy”. Myślę, że mogę to powiedzieć w imieniu wszystkich samorządowców, adresując te słowa do rządu Prawa i Sprawiedliwości, dzięki któremu olbrzymie środki finansowe trafiają ponownie do województwa łódzkiego – mówił dziś marszałek Schreiber. – Jesteśmy w miejscu szczególnym, wybranym właśnie po to, byśmy wszyscy zobaczyli, jak bardzo potrzebujemy poprawy warunków bezpieczeństwa na drogach. Tutaj, jak na dłoni widzimy, jak trudno dzieciom docierać do szkoły, jak trudno poruszać się po tego typu miejscowościach.

W spotkaniu uczestniczyli również samorządowcy z powiatu łowickiego, którzy również pozyskali dotacje z Polskiego Ładu. Podczas konferencji marszałek wręczył im symboliczne czeki. Gminy będą mogły inwestować w infrastrukturę - rozbudować sieć wodociągową, budować sale gimnastyczne czy modernizować oczyszczalnie ścieków.

Piotrków Trybunalski

Powiat piotrkowski otrzymał niemal 178 milionów złotych rządowego wsparcia. Mówił o tym podczas spotkania z dziennikarzami poseł Antoni Macierewicz. - Nigdy dotychczas samorządy nie otrzymały tak wielkich pieniędzy, jak to stało się w ramach programu rządowego Polski Ład. Do 95% procent z tych finansów jest w istocie inwestycją ze strony państwa polskiego. 

Jednym z beneficjantów jest miasto i gmina Sulejów. Jak podkreśla burmistrz Wojciech Ostrowski, za pieniądze przekazane w ramach rządowego programu, wyremontowanych będzie kilka lokalnych dróg. - Gmina Sulejów mogłaby przeznaczyć z własnych pieniędzy na drogi ok. 2 mln zł rocznie. My nagle dostajemy 10 mln zł na ulice, umowa będzie podpisana 6 czerwca, natomiast dziś otrzymujemy na drogi kolejne 10 mln zł. To są dla nas wirtualne pieniądze. 

W sumie powiat piotrkowski otrzymał niemal 178 milionów złotych, za które zrealizowane będzie 28 projektów. Województwo Łódzkie otrzyma ponad 2 miliardy 308 milionów złotych.

(Fot. Jarosław Krak)

Powiat piotrkowski

Niemal 4 mln zł z II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych trafi do piotrkowskiego starostwa. Wsparcie pozwoli dokończyć budowę Powiatowego Centrum Przesiadkowego. Prace rozpoczęły się w marcu tego roku. Do tej pory całkowicie przebudowano plac manewrowy, a dzięki dotacji rządowej, będzie można przeprowadzić gruntowną modernizację budynku poczekalni byłego dworca PKS.

- To miejsce jest w pewien sposób symboliczne. Starostwo powiatowe realizuje bardzo ważną inwestycję nie tylko dla Piotrkowa Trybunalskiego, ale i całego powiatu piotrkowskiego. Nowy dworzec w mieście to niezmiernie ważna inwestycja. Została zauważona przez premiera Mateusza Morawieckiego. Będziemy mieli wspaniały budynek przy tak pięknym centrum przesiadkowym - mówi Grzegorz Lorek, poseł PiS.

Jak zaznacza Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski, urzędnicy powiatu z nadzieją oczekiwali na dobre wiadomości ze strony kancelarii premiera. - Pierwszy etap prac zbliża się ku końcowi. W sierpniu mam nadzieję, że na ten teren wjadą busy i autobusy. Realizujemy tę inwestycję z myślą o mieszkańcach. 4 tys. młodych ludzi z powiatu piotrkowskiego codziennie pobiera naukę w Piotrkowie Trybunalskim. Chcieliśmy im stworzyć odpowiednie warunki - dodaje.

Powiatowe Centrum Przesiadkowe, to nie tylko przystanek autobusowy i budynek dworca. Powstanie w nim Centrum Handlu Detalicznego, w którym będzie można zakupić produkty spożywcze bezpośrednio od rolników.

Z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, gminy powiatu piotrkowskiego otrzymały niemal 178 mln zł.

(Fot. Jarosław Krak)

Wieluń

W Wieluniu wyniki II naboru w ramach Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład ogłosił poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Rychlik. Samorządowcom miast, gmin i powiatu wieluńskiego, w formie symbolicznych czeków przekazał łącznie ponad 120 milionów złotych. Zapewnił, że kwoty widoczne na czekach, przeznaczone zwykle na remonty dróg, szkół, przedszkoli oraz infrastruktury wodnokanalizacyjnej i sportowej, nie są bez pokrycia i na pewno trafią do samorządów.

- Dzisiaj, odbierając te pieniądze czy uzyskując decyzję komisji konkursowej Polskiego Ładu, jest to jednoznaczne z tym, że te środki wpłyną na państwa konto i zostaną przeznaczone na inwestycje - mówił Rychlik. 

Starosta wieluński Marek Kieler wyraził przekonanie, że z pozyskanych przez powiat pieniędzy, skorzysta każdy mieszkaniec.

Posłuchaj:

Spośród ościennych powiatów: 84 miliony dostał wieruszowski, 86 milionów pajęczański a 130 milionów powiat sieradzki. Paweł Rychlik wspomniał również, że już w czerwcu, specjalnego wsparcia z Polskiego Ładu doczekają się także gminy po PGR. 

Łask

(Fot. Gmina Łask)

Powiat łaski natomiast dostanie 17 mln zł na inwestycje. W ramach II edycji Funduszu Polski Ład gmina otrzymała dofinansowanie na inwestycje drogowe oraz kompleksową modernizację oświetlania.

Powiat Zduńskowolski

Polski Ład zagościł także w powiecie zduńskowolskim. Tamtejsze samorządy otrzymały łącznie blisko 55 mln zł. Pieniądze przeznaczone będą głównie na przebudowy i remonty dróg, modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz poprawę infrastruktury oświatowej. Symbolicznie wręczył je samorządowcom poseł Paweł Rychlik. - Samorządy otrzymują pieniądze bezzwrotnie, zostaną przeznaczone na inwestycje w samorządach - dodał poseł.

Ponad 9 mln zł dostała gmina Zapolice. Prawie tyle samo gmina Zduńska Wola - 12 mln zł odebrało miasto, a blisko 15 mln zł – powiat. Ponad 9 mln złotych trafiło do gminy Szadek, która wyda je głównie na poprawę infrastruktury drogowej. - Myślę, że te pieniądze zostaną dobrze wykorzystane. Będzie to 17 projektów w 17 miejscowościach - mówi Artur Ławniczak, burmistrz Szadku.

Także w Zduńskiej Woli poseł Paweł Rychlik potwierdził, że obecny drugi nabór rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych nie jest ostatnim w tym roku.

(Fot. Sławomir Cybulski)

Damian Grosicki, Katarzyna Grabowska, Kamila Litman, Patryk Lewy, Marzena Grzelak-Plewińska, Sławomir Cybulski, Jarosław Krak

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z KUTNA 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI Z KUTNA". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies