Uroczystości przed Pomnikiem Martyrologii Dzieci "Pękniętego Serca" w Łodzi [ZDJĘCIA]
W środę (1 czerwca) z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka przed Pomnikiem Martyrologii Dzieci „Pękniętego Serca” złożono kwiaty oraz zapalono znicze. Monument, znajdujący się w parku im. Szarych Szeregów, upamiętnia tragiczny los dzieci i młodzieży więzionych i mordowanych w czasie II wojny światowej w obozie przy ul. Przemysłowej w Łodzi.
Hołd dla ofiar obozu przy Przemysłowej
Każdego roku, w dniu dziecka, przed pomnikiem "Pękniętego Serca" w Łodzi, przedstawiciele łódzkiego magistratu oraz uczniowie szkół składają kwiaty i zapalają znicze. W ten sposób upamiętniają tragiczny los dzieci i młodzieży z obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi.
W tym roku najmłodsi łodzianie wykonali także piosenkę o swoich prawach.
Posłuchaj:
Pamięć pękniętego serca
Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, podkreślił, że uroczystości przed pomnikiem "Pękniętego Serca" są związane nie tylko ze smutkiem, ale i z radością dzieci. - Z jednej strony może się wydawać, że to najsmutniejszy pomnik w Łodzi. Z drugiej, tego jednego dnia on tętni życiem, radością i uśmiechem dzieci, które przychodzą tutaj z łódzkich szkół - mówił.
Posłuchaj:
Obóz przy Przemysłowej funkcjonował do stycznia 1945 roku. Dokładna liczba małych więźniów i ofiar śmiertelnych nie jest znana. Według szacunków - przez obóz przeszło ponad 3 tys. dzieci, a kilkaset zmarło na skutek chorób, głodu, czy kar cielesnych.
Aby uczcić pamięć dzieci więzionych i zamordowanych w obozie przy ulicy Przemysłowej, 9 maja 1971 roku odsłonięto pomnik "Pękniętego Serca". Ośmiometrowy monument zaprojektowali Jadwiga Janus oraz Ludwik Mackiewicz.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |