Logo Radio Łódź
Ostrzeżenie
Strona zawiera materiały przeznaczone wy­łącz­nie dla osób dorosłych powyżej 18 roku życia.
Treści tych nie należy udostępniać osobom poniżej 18 roku życia.
Nie jestem pełnoletni, wracam na stronę główną

Jestem pełnoletni, przechodzę o artykułu

Potwierdzenie pełnoletności jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na zapoznanie się z publikacją.

Wojna na Ukrainie. 101. dzień rosyjskiej inwazji. Rosja straciła już ponad 31 tys. żołnierzy

Trwa 101. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wojska ukraińskie odzyskały 20% terytorium Siewierodoniecka, który był zajęty przez Rosjan, poinformował szef administracji na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. Jak dodaje doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Mychajlo Podoljak, siły ukraińskie szykują się do intensywnej kontrofensywy.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.40 - Niemcy zapowiadały dostarczenie haubic Panzerhaubitze 2000, ale do 1 czerwca ta broń jeszcze na Ukrainę nie dotarła

Na początku czerwca media w Belgii podały, że załamały się rozmowy o przekazaniu na Ukrainę haubic M109A4BE, czyli wersji haubic M109 używanej przez Belgię.

godz. 22.16 - W wyniku ostrzelania centrum Doniecka rannych zostało 10 osób, w tym dziecko

godz. 21.40 - Arestowycz wskazał możliwy termin szerokiej ukraińskiej kontrofensywy. Jego zdaniem mogłoby to nastąpić w drugiej połowie lipca lub w sierpniu

- Dojdzie do tego dopiero wtedy, gdy otrzymamy wystarczającą ilość zachodniego uzbrojenia. To warunek, żebyśmy sformowali przynajmniej cztery lub pięć pełnowartościowych brygad, zdolnych przejść do natarcia - zadeklarował przedstawiciel ukraińskich władz.

Jak ocenił, wielu polityków na Zachodzie "nie może wyobrazić sobie wojskowej porażki Rosji".

godz. 20.40 - Oddziały ukraińskie broniące miasta Siewierodonieck w obwodzie ługańskim zdołały się przegrupować i zbudować linię obrony - poinformował mer Ołeksandr Striuk. W mieście trwają walki uliczne i ciągłe ostrzały artyleryjskie - dodał

Striuk powiedział w ukraińskiej telewizji publicznej, że nie można nazwać Siewierodoniecka miastem okupowanym. Rosjanom "udało się przejąć dość znaczną część" miasta i "niemal podzielić je na pół" - opisywał. - Jednak naszym żołnierzom udało się przegrupować, zbudować linię obrony - dodał.

godz. 18.30 - Rosja rozpoczęła atak rakietowy na prywatny port Nika-Tera w Mikołajowie w Ukrainie. Jest właścicielem oligarchy Dmytro Firtasza. Na terenie znajduje się terminal zbożowy

godz. 17.40 - Ukraina i Rosja dokonały wymiany ciał poległych żołnierzy

Ukraina i Rosja dokonały wymiany ciał zabitych żołnierzy - informują ukraińskie władze. Wymiana odbyła się 2 czerwca na linii frontu w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy.

"W wyniku negocjacji strony ustaliły wymianę według formuły 160 na 160" - napisało w komunikacie ukraińskie ministerstwo do spraw reintegracji terytoriów okupowanych. W operacji wymiany brał udział również Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i wywiad wojskowy.

Strona ukraińska podaje, że od początku wojny na Ukrainie zginęło ponad 31 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Z danych ONZ wynika z kolei, że w konflikcie zginęło dotychczas ponad cztery tysiące cywilów. Organizacja zastrzega jednocześnie, że informacje te mogą być dalece niepełne.

godz. 17.00 - W negocjacjach między Ukrainą i Rosją nastąpiła przerwa, bo Moskwa wciąż stawia na siłowe rozwiązanie sytuacji na wschodzie Ukrainy, gdzie zgromadziła wielkie siły - powiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego

Ocenił, że Rosja traktuje swoich żołnierzy jako zasoby do eksploatowania i dąży do osiągnięcia "sytuacyjnych zwycięstw", tak aby "później prowadzić rozmowy z pozycji siły". Podolak tłumaczył, że Ukraina rozumie taktykę rosyjską i z tego powodu uważa, że rozmowy nie mają sensu, póki Kijów nie otrzyma uzbrojenia i nie odsunie Rosjan do granic państwa.

godz. 15.20 - Słowacja przekazała Ukrainie swoje haubice Zuzana 2

Słowackie wojsko czekało na nie od 2018 r. Mimo to haubice trafiły do armii ukraińskiej, a nie słowackiej. – Jeśli Ukraina poprosi o więcej, będziemy to traktować priorytetowo – powiedziała rzeczniczka słowackiego MON.

godz. 14.53 - Kraje UE będą mogły przeznaczyć środki z Funduszu Odbudowy na infrastrukturę gazową

Unijny komisarz do spraw gospodarki Paolo Gentiloni powiedział, że kraje Unii Europejskiej będą mogły przeznaczyć środki z Funduszu Odbudowy na rozwój infrastruktury gazowej. Takie rozwiązanie ma przyspieszyć uniezależnienie się Unii od importu gazu z Rosji.

Komisarz Gentiloni mówił o unijnej strategii w zakresie importu gazu skroplonego na Festiwalu Ekonomii we włoskim Trydencie. W swoim wystąpieniu przypomniał, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Unia Europejska zmniejsza zależność od gazu z Rosji. Zapowiedział też, że państwa członkowskie UE będą mogły wykorzystywać pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy, aby zwiększyć swoje możliwości w zakresie pozyskiwania skroplonego gazu ziemnego LNG. Dodał, że budowa nowej infrastruktury do importu skroplonego gazu jest częścią strategii UE.

Wczoraj wszedł w życie szósty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. Wprowadza on między innymi częściowe embargo na import rosyjskiego węgla. Unijne sankcje nie obejmują jednak importu gazu z Rosji, czego domaga się między innymi Polska.

godz. 14.23 - Papież Franciszek planuje podróż na Ukrainę

Jak podają włoskie media, papież zamierza udać się na Ukrainę. Będzie w tej sprawie rozmawiał w przyszłym tygodniu z członkami ukraińskiego rządu.

Papież przyjął dziś na audiencji grupę 160 niepełnosprawnych dzieci, w tym uchodźców z Ukrainy. Pytany przez ukraińskie dziecko czy odwiedzi Kijów, Franciszek powiedział, że to trudna decyzja, a wizyta może uczynić więcej złego niż dobrego. Ujawnił, że w przyszłym tygodniu spotka się w Watykanie z przedstawicielami ukraińskiego rządu i poruszy temat wizyty w Kijowie. Zakończył: „Zobaczymy jak będzie”. Papież zapewnił, że często myśli o losie ukraińskich dzieci i o Ukrainie. Dlatego - powiedział papież - wysłałem tam moich kardynałów.

Watykan wydał srebrną monetę przedstawiającą ukraińskich uciekinierów ze zniszczonego miasta z napisem „pokój” po łacinie i po ukraińsku. Na rewersie znajduje się gołąbek pokoju.

godz. 14.19 - Wyjątkowa flaga Ukrainy trafiła do Muzeum Historii Ukrainy w II wojnie światowej

- Flaga Ukrainy, która powiewała nad kombinatem metalurgicznym Azowstal, została przetransportowana do Muzeum Historii Ukrainy w II wojnie światowej - podaje stacja telewizyjna U24.

godz. 13.00 - Prezydent Francji Emmanuel Macron: "Ważne, żeby Rosja nie była poniżana"

Prezydent Francji powiedział, że ważne jest, aby Rosja nie była poniżana, a w sprawie wojny na Ukrainie można znaleźć dyplomatyczne rozwiązanie. Emmanuel Macron dodał, że wierzy w to, że Paryż odegra kluczową rolę w mediacjach dotyczących konfliktu

Emmanuel Macron podtrzymuje wolę utrzymania dialogu z Rosjanami od początku inwazji na Ukrainę. Jego stanowisko było wielokrotnie krytykowane przez niektórych przedstawicieli krajów Europy Wschodniej i Krajów Bałtyckich. Większość Europy uznaje, że słowa Macrona to podważenie wysiłków większości krajów aby zmusić Putina do wstrzymania wojny na Ukrainie.

- Nie możemy poniżać Rosji, aby doprowadzić do ustania walk. Trzeba zbudować odpowiedni grunt do rozwiązań dyplomatycznych - powiedział Macron w wywiadzie dla regionalnej gazety. „Jestem przekonany, że to rola Francji może być kluczowa - podkreślił francuski prezydent.

Macron wielokrotnie rozmawiał z Putinem od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Tematem rozmów były kwestie zawieszenia broni i rozpoczęcie negocjacji między Kijowem a Moskwą. - Myślę, i powiedziałem mu to, że robi historyczny i podstawowy błąd, który ma znaczenie dla jego narodu, dla niego samego i dla historii - powiedział Macron.

Francja udzieliła wsparcia militarnego i finansowego Ukrainie, ale sam Emmanuel Macron od początku inwazji Rosji na Ukrainę nie był w Kijowie, by oferować symboliczne wsparcie polityczne, jak inni przywódcy UE.

Paryż wysyła na Ukrainę broń ofensywną, w tym haubicę Cezar.

godz. 12.55 - Pali się zabytkowy drewniany kościół w obwodzie ługańskim

- Drewniany Kościół Wszystkich Świętych w Ławrze Świętogórskiej (obwód ługański) stoi w płomieniach. Nic nie jest święte dla rosyjskich barbarzyńców - napisał doradca w resorcie spraw zagranicznych Ukrainy Anton Geraszczenko.

godz. 12.50 - Mychajlo Podolak: "Rosja musi przejść przez demilitaryzację, denazyfikację i depropagandyzację"

- Aby zapewnić bezpieczeństwo na świecie, Rosja musi przejść przez demilitaryzację (pozbyć się pocisków manewrujących), denazyfikację (zakazać ideologię "Z"), depropagandyzację (sprywatyzować telewizję) oraz trafić przed międzynarodowe trybunały. Innej drogi po prostu nie ma - napisał na Twitterze doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Mychajlo Podolak.

godz. 12.45 - Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosja straciła ponad 31 tysięcy żołnierzy od początku inwazji

Podczas inwazji na Ukrainę zginęło już 31 050 rosyjskich żołnierzy, poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według tych szacunków, rosyjska armia straciła m. in. 1 376 rosyjskich czołgów, 3 379 wozów opancerzonych, 210 samolotów, 175 śmigłowców oraz 13 okrętów i łodzi.

godz. 12.43 - Pożar w siedzibie Rosgwardii w Komsomolsku

godz. 12.37 - Jak wygląda sytuacja na froncie?

Według powyższej mapy, największy obszar odzyskanego przez wojska ukraińskie terytorium znajduje się na północy, gdzie jeszcze w marcu Rosjanie podchodzili na przedmieścia stolicy. Obecnie armia Putina znajduje się ok. 400 km od Kijowa.

godz. 10.52 - Ponad 100 dni wojny w krótkim podsumowaniu: "Odważni zawsze będą wolni" (UWAGA: niektóre kadry są drastyczne)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował na mediach społecznościowych krótki film przedstawiający ostatnie 100 dni wojny. - Odważni zawsze będą wolni - napisał na Facebooku Zełenski.

godz. 10.46 - Brytyjskie ministerstwo obrony: Rosjanie wciąż pozostają aktywni w powietrzu

Rosyjska aktywność lotnicza w Donbasie pozostaje wysoka, a rosyjskie samoloty przeprowadzają ataki z użyciem zarówno kierowanej, jak i niekierowanej amunicji, podaje brytyjskie ministerstwo obrony w najnowszym raporcie wywiadowczym.

- Połączone użycie ataków lotniczych i artyleryjskich było kluczowym czynnikiem ostatnich sukcesów taktycznych Rosji w regionie - informuje brytyjski wywiad.

godz. 10.44 - Skutki dzisiejszego ataku rakietowego w okolice Odessy

godz. 09.09 - USA, Unia Europejska oraz Wielka Brytania omawiają warunki zawieszenia broni na Ukrainie

godz. 09.00 - Pięć dużych rosyjskich okrętów desantowych wyprowadzone na Morze Czarne

Rosja wyprowadziła na Morze Czarne pięć dużych okrętów desantowych z trzech flot, informuje portal Krym Realii. Na Morzu Czarnym oprócz tego - według strony ukraińskiej - zadania bojowe wykonują trzy okręty rakietowe i jeden okręt podwodny.

3 czerwca rosyjska agencja TASS poinformowała, że na Morzu Czarnym znajduje się 12 jednostek desantowych. Portal Krym Realii podkreśla, że okręty zostały wyprowadzone na morze w lutym, jak podano, w celu udziału w manewrach.

godz. 08.50 - Wojna na Ukrainie może się skończyć w każdej chwili, twierdzi Mychajlo Podolak

- W Rosji trwa konflikt wewnętrzny, który może doprowadzić do zaprzestania działań wojennych - dodał doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Mychajlo Podolak.

godz. 08.46 - Straż Graniczna: prawie 4 mln osób odprawionych na granicy polsko-ukraińskiej

godz. 08.44 - Mariupol: ruiny domów stały się grobami dla całych rodzin

godz. 07.59 - Atak rakietowy na obwód odeski. Są ranni

Dwie osoby zostały ranne w sobotę rano w rosyjskim ataku rakietowym na obwód odeski na południu Ukrainy - poinformowało ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

Rano w obwodzie odeskim przeprowadzono atak pociskiem manewrującym powietrznego bazowania - czytamy w komunikacie.

Pocisk został odpalony z samolotu rosyjskiego lotnictwa strategicznego. Trafiono w magazyny przedsiębiorstwa rolniczego. Wskutek ostrzału wybuchł pożar. Ze wstępnych ustaleń wynika, że dwie osoby zostały ranne.

godz. 07.57 - Zniszczony most na rzece Doniec na autostradzie Słowiańk-Łyman

godz. 07.51 - Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosjanie nie zaprzestają działań ofensywnych na wschodzie kraju

Armia rosyjska prowadzi działania szturmowe i wzmocniła siły swe w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim, w mieście trwają walki - informuje w sobotę rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. - Rosyjscy okupanci nie zaprzestają działań ofensywnych we Wschodniej Strefie Operacyjnej i kontynuują ataki rakietowe i powietrzne na obiekty infrastruktury wojskowej i cywilne.

Trwają działania bojowe na kierunku słobodzkim (obszar północno-wschodniej Ukrainy, na północ od Donbasu i na wschód od Kijowa). Zaobserwowano kolumnę sprzętu z paliwem i amunicją przemieszczającą się w kierunku miejscowości Szypuwate. W odwrotnym kierunku trwa ewakuacja uszkodzonego sprzętu i uzbrojenia (do 100 jednostek).

Siły rosyjskie ostrzeliwują pozycje ukraińskich wojsk wzdłuż całej linii frontu na kierunku donieckim z moździerzy i artylerii, wykorzystywane jest też lotnictwo - podaje sztab. Główne wysiłki rosyjska armia skoncentrowała na kierunku Siewierodoniecka i Bachmutu w obwodzie donieckim.

- Przy wsparciu artylerii wróg prowadzi szturmowe działania w mieście Siewierodonieck, wzmocniono siły mobilizacyjną rezerwą 2. korpusu armijnego, w mieście trwają walki" - czytamy w raporcie. "Na kierunku bachmuckim przy wsparciu artylerii wróg prowadzi ofensywę, nie odnosi sukcesu, wskutek ogniowego uderzenia ze strony ukraińskich sił wycofał się - czytamy w komunikacie sztabu.

godz. 07.36 - Rosyjski helikopter wyłowiony ze Zbiornika Kijowskiego

- Helikopter został wyłowiony ze Zbiornika Kijowskiego. Według wstępnych ustaleń rosyjska maszyna została zestrzelona pierwszego dnia wojny. Dwóch żołnierzy rosyjskich zginęło w wyniku zestrzelenia - dodaje Andrej Nebitow, szef policji regionu kijowskiego, cytowany przez stację U24.

godz. 07.30 - Obronił swój dyplom online na froncie

- Ukraiński student obronił swój dyplom online, będąc w strefie działań wojennych. Otrzymał 4, relacjonuje wykładowca z Instytutu Handlu i Ekonomii w Winnicy - podaje portal NEXTA.

godz. 07.21 - Szef ukraińskiego MSZ: Ukraina gotowa do wznowienia eksportów z portu w Odessie

- Ukraina jest gotowa stworzyć warunki konieczne do wznowienia eksportu z portu w Odessie. Pytanie brzmi, jak zapewnić, aby Rosja nie wykorzystała tego szlaku handlowego do ataku na Odessę. Obecnie nie ma gwarancji ze strony Rosji. Szukamy rozwiązań razem z ONZ i naszymi partnerami - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.

godz. 07.17 - Mychajlo Podolak: Wojsko ukraińskie niedługo przejdzie do intensywnej ofensywy

Doradca szefa biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak poinformował w programie telewizyjnym "Telemaraton", że siły zbrojne wkrótce otrzymają broń i rozpocznie się intensywna kontrofensywa.

- Kiedy otrzymamy odpowiednią ilość broni? W najbliższym czasie. I zobaczycie to, gdy tylko rozpocznie się bardziej intensywna kontrofensywa z naszej strony. Dziś mamy też osobne kontrataki. Ale jak tylko otrzymamy to, co potrzebne, zostanie to zintensyfikowane. I siły zbrojne w końcu będą mogły pokazać Federacji Rosyjskiej, że "druga armia" (druga siła militarna na świecie - red.) znajduje się w innym geograficznym punkcie planety - powiedział Podolak.

Mychajło Podolak wyjaśnił, że Ukraina już zaczęła dostawać broń od partnerów. - Ale kwestią jest czas. My chcieliśmy wszystko otrzymać miesiąc temu, by zmniejszyć liczbę poległych - powiedział.

RELACJĘ Z POPRZEDNICH DNI ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies