Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 109. dzień rosyjskiej inwazji. Atak rakietowy na zachodnią Ukrainę

To już 109. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosyjski ostrzał zakładów chemicznych Azot w Siewierodoniecku spowodował wybuch potężnego pożaru. W mieście trwają zacięte walki. Tymczasem do eksplozji w wyniku ataku rakietowego doszło również w obwodzie tarnopolskim w zachodniej Ukrainie. Śledź relację na żywo!

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

TO WSZYSTKO W DZISIEJSZEJ RELACJI. KOLEJNA JUTRO OD GODZ. 7.

godz. 22.33 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował ponownie o dostawy nowoczesnych systemów obrony przeciwrakietowej, które pomogą w odparciu ataków wojsk rosyjskich. W swoim wystąpieniu opublikowanym w internecie podkreślił, że Rosjanie nadal ostrzeliwują ukraińskie miasta rakietami i pociskami manewrującymi.

Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że rosyjskie siły inwazyjne wciąż próbują przejąć kontrolę nad najważniejszymi miastami w Donbasie. "Kluczowy cel taktyczny okupantów nie zmienił się. W Siewierodniecku nadal trwają walki o każdy metr. Armia rosyjska próbuje przerzucić do Donbasu siły rezerwowe. Wskutek tej decyzji na front trafią słabo wyszkoleni poborowi z przeprowadzonej po cichu mobilizacji, a to oznacza, że jeszcze w czerwcu łączne straty Rosjan mogą przekroczyć 40 tysięcy żołnierzy" - powiedział.

Ukraiński przywódca zaapelował również do parlamentów krajów unijnych o wsparcie wniosku o przyznanie Ukrainie statusu kraju kandydackiego. Zaznaczył, że jego kraj zrobi wszystko, by osiągnąć cel jakim jest członkostwo w Unii Europejskiej.

godz. 22.20 - Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w niedzielę, że państwa członkowskie UE stoją przed „historyczną decyzją” o przyznaniu Ukrainie członkostwa w UE.

godz. 21.42 - Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnik oczekuje, że kanclerz Scholz spełni swoje obietnice dotyczące dostaw broni na Ukrainę i jej wejścia do UE.

godz. 21.15 - Kolejka, która ustawiła się na ulicy Twerskiej w Moskwie - w miejscu pierwszego McDonaldsa, dziś została otwarta rosyjska restauracja Vkusno & Tochka.

godz. 20.32 - Brytyjska firma zbrojeniowa QinetiQ przekaże Ukrainie 10 robotów saperskich TALON służących do oczyszczenia zaminowanego przez Rosjan terytorium - poinformował  Ukrinform za ukraińską policją.

"TALON wyruszy rozminować Ukrainę. To robot saperski, który nie tylko określa lokalizację +prezentów+, ale także je neutralizuje. Przed wojną mieliśmy ich już ponad 12, teraz QinetiQ przekaże jeszcze 10" - napisano.

godz. 20.05 - Właściwie dla Niemców oczywiste powinno być opowiedzenie się po stronie ukraińskiego prezydenta Zełenskiego i jego kraju. Paradoksalnie jednak agresor zyskuje więcej współczucia niż ofiara. Niemiecka empatia dla Ukrainy i dla Zełenskiego jest ograniczona - uważa autor tekstu opublikowanego przez tygodnik "Spiegel".

"Niedawno usłyszałem coś dziwnego od dalekiej znajomej, która wie o moim zainteresowaniu Rosją i Ukrainą. Odezwała się do mnie, a ja zrozumiałem, że szuka odpowiednich słów: "Zełenski tak wiele od nas wymaga" - powiedziała. A potem dodała: +Ale na wszystko pracowaliśmy przecież własnymi rękami.(...) Kilka dni później pewien starszy pan o liberalnych poglądach wyjaśnił mi prawie to samo, ale innymi słowami" - pisze Christian Neef, autor tekstu opublikowanego w "Spieglu".

godz. 18.55 - Rosyjscy najeźdźcy ostrzeliwali dziecięcy obóz zdrowia w obwodzie charkowskim - podaje agencja Interfax. 

godz.18.25 - Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, którzy przebywa z wizytą w Finlandii, powiedział, że decyzja podjęta przez Finlandię i Szwecję o ubieganie się o członkostwo w NATO, jest historyczna.

Szef NATO spotkał się w Helsinkach z prezydentem Finlandii Saulim Niinistö. Podczas wspólnej konferencji prasowej podkreślił, że członkostwo tych państw w NATO będzie miało wpływ na wspólne bezpieczeństwo.

godz. 18.08 - Rosjanie ostrzelali z artylerii dwa miasta w obwodzie dnepropetrowskim - Synelnykowe i Krzywy Róg. Zginęła kobieta. Poinformował na Telegramie Walentyn Reznichenko, szef Dniepropietrowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

Jak podaje Ukraińska Prawda w Synelnykowe pod gruzami domu zginęła kobieta. Z kolei w Krzywym Rogu w wyniku ostrzału rakietowego w parku miejskim wybuchł pożar. Na szczęście nikt nie został ranny. Pożar już ugaszono.

godz. 17.20 - W Rosji obchodzone jest dziś święto państwowe. Z tej okazji minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs życzy Rosjanom porażki w wojnie z Ukrainą.

Szef łotewskiej dyplomacji odniósł się na Twitterze do obchodzonego dzisiaj Dnia Rosji - rosyjskiego święta narodowego. "Życzę klęski w agresywnej wojnie przeciw Ukrainie, porzucenia imperialnych ambicji i ostatecznie stworzenia nowoczesnego i demokratycznego państwa" - napisał minister.

godz. 16.41 - Ciała 220 obrońców Mariupola na południu Ukrainy dostarczono do Kijowa w wyniku dwóch wymian – poinformował w niedzielę były dowódca pułku Azow Maksym Żorin.

godz. 16.20 - Ukraińskie zabytki są namierzane i wywożone z kraju do Rosji przez wyspecjalizowany gang - uważają międzynarodowi specjaliści, którzy zauważyli specyficzny wzór działania w przypadku kradzieży wartościowych eksponatów na Ukrainie - można przeczytać w dzienniku "The Guardian".

- Istnieje obecnie bardzo mocny materiał dowodowy na to, że to celowe rosyjskie działanie, a konkretne obrazy i ozdoby są wywożone do Rosj - powiedział Brian Daniels, antropolog współpracujący z grupą archeologów, historyków i specjalistów zajmujących się obrazowaniem cyfrowym.

Eksperci monitorowali z laboratorium w amerykańskim stanie Wirginia plądrowanie i niszczenie obiektów kultury od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym, odkrywając pewne wzorce działania. Jak przekazali, kradzieże skupiają się głównie na drogocennym złocie Scytów. Są to bardzo wartościowe, starożytne, drobne przedmioty, często przedstawiające zwierzęta. Tworzyły je ludy zamieszkujące niegdyś obszar środkowej Azji i Europy wschodniej.

godz. 16.05 - Obywatel brytyjski zginął w bitwach o Siewierodonieck.

godz. 15.35 - Tak wyglądają konsekwencje niedzielnego ostrzału Czortkowa.

godz. 15.15 - Minister rolnictwa Niemiec Cem Ozdemir obiecał w niedzielę wydzielenie funduszy na stworzenie w Izmaile w obwodzie odeskim lepszych warunków do wywożenia ukraińskiego zboża Dunajem  

godz. 14.10 - Służby "zestrzeliły śmigłowiec Ka-52 z 17 rosyjskimi żołnierzami, w tym kapitanem Aleksandrem Aleksandrowem" - podaje ukraiński portal

godz. 13.56 - "Podjęto próbę wysadzenia ropociągu w rejonie Briańska w Rosji" - informuje portal Nexta

godz. 13.20 - Donieck, dzielnica Pietrowski dziś rano

godz. 13.00 - Nagranie z zajętego Chersonia. Na Dniu Rosji nie pojawił się nikt, oprócz okupantów. Wideo z miasta opublikował portal Nexta

godz. 12.02 - "W rejonie Chersonia rolnicy nie bali się i strzelali do wrogów, którzy próbowali ukraść kombajn. Zginęło dwóch okupantów. »Byli w mundurach wojskowych, powiedzieli, że wywożą sprzęt na potrzeby wojska. Czekamy na nowe wizyty«, powiedział rolnik" - podaje ukraiński portal

godz. 11.30 - W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego w Czortkowie w obwodzie tarnopolskim, na zachodzie Ukrainy, zniszczona została część obiektu wojskowego. 22 osoby są ranne - poinformował w niedzielę szef władz obwodu tarnopolskiego Wołodymyr Trusz

O szczegółach ataku rakietowego, dokonanego w sobotę późnym wieczorem, władze regionu poinformowały na briefingu dla prasy. Przekazano, że w ostrzale rannych zostało 21 osób dorosłych i 12-letnie dziecko. "Zrujnowano część obiektu wojskowego. Uszkodzone zostały cztery cywilne budynki pięciokondygnacyjne" - powiedział Trusz.

godz. 10.40 - Od 24 lutego Rosjanie stracili na Ukrainie ok. 32150 żołnierzy, 1430 czołgów, w tym 11 w ciągu ostatniej doby i blisko 3,5 tys. pojazdów opancerzonych - 18 z nich w ciągu ostatnich 24 godzin – podał w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Zeszłej doby Rosja straciła też trzy zestawy artyleryjskie i cztery wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe – powiadomił sztab w zestawieniu opublikowanym na Facebooku.

godz. 9.30 - Dzisiejszy poranek i eksplozje w Berdiańsku

godz. 8.55 -W Ługańsku pojawiły się propagandowe bilbordy z hasłami "Za świat bez nazizmu" i "Jesteśmy Rosjanami! Bóg jest z nami!"

godz. 8.00 - "Rosyjska flota na Morzu Czarnym powiększa się do czterech okrętów desantowych" - podaje Dowództwo Operacyjne Południe. "40 pocisków manewrujących przewożonych przez flotę stanowi dodatkowe zagrożenie" - czytamy

godz. 7.50 - "Komisja ONZ przybędzie do Ukrain, aby zbadać rosyjskie zbrodnie wojenne. Niezależna Międzynarodowa Komisja Śledcza zbierze dowody i przekaże je Radzie Praw Człowieka ONZ. Przedstawią również sprawozdanie na 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ" - podaje Euromaidan Press

godz. 7,45 - "Prezydent Niemiec Olaf Scholz chce przyjechać do Kijowa z przywódcami Francji i Włoch" - pisze European Prawda, powołując się na niemieckiego "Bilda"

"Kanclerz planuje wspólną podróż z Emmanuelem Macronem i Mario Draghim przed szczytem G7 pod koniec czerwca. Paryż i Berlin od jakiegoś czasu negocjują wspólną wizytę w Kijowie. Należy zauważyć, że Macron zgodził się na wizytę dopiero po wyborach parlamentarnych we Francji, które odbędą się 12 czerwca. Pomysł zaangażowania szefa włoskiego rządu przez osobę trzecią wyszedł z Francji" - czytamy.

godz. 7.15 - "Ukraina twierdzi, że nadal kontroluje fabrykę w Siewierodoniecku, w której schroniło się setki osób" - podaje agencja Reuters

godz. 7.05 - Wywiad ukraiński ocenia, że armia rosyjska rozszerza swoje plany prowadzenia dłuższej wojny, choć rezerwy rosyjskie prawdopodobnie pozostają na niskim poziomie - ocenia w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW)

RELACJE Z POPRZEDNICH DNI ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies