Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 115. dzień rosyjskiej inwazji. Żołnierze Putina zaatakowali rafinerię w Krzemieńczuku

To już 115. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Od 6 do 8 rosyjskich pocisków uderzyło w rafinerię i inną infrastrukturę w Krzemieńczuku, w obwodzie połtawskim.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

TO WSZYSTKO W DZISIEJSZEJ RELACJI. KOLEJNA JUTRO OD GODZINY 7. 

godz. 22.42 - O potężnym wybuchu w Siewierodoniecku – powiadomił w sobotę wieczorem portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła rosyjskie, które piszą o „kłębach różowego dymu” i sugerują, że mogą płonąć substancje chemiczne. Informację o wybuchu i pożarze potwierdzili portalowi ukraińscy wojskowi.

Ukrainska Prawda przywołuje publikacje rosyjskich mediów, według których nad miastem widać kłęby różowego dymu. W prorosyjskich źródłach pojawiły się sugestie, że przyczyną pożaru mógł być wybuch substancji chemicznych.

„Źrodła Ukrainskiej Prawdy wśród ukraińskich wojskowych potwierdziły, że doszło do wybuchu oraz pożaru” - podał portal.

godz. 22.00 - Dowódca Azowa Denis Prokopenko podał się do dymisji. Prokopenko przekazał swoje obowiązki majorowi Nikicie Nadtocziemu.

Prokopenko jest obecnie w niewoli rosyjskiej. W czasie oblężenia Mariupola był dowódcą drugiego batalionu oddziału specjalnego Azowa. Został ranny na terytorium Azowstalu na początku obrony Mariupola w marcu.Odłamki uderzyły w głowę, obie nogi, brzuch i lewe ramię.

godz. 21.40 - Pełniący obowiązki dowódcy 41 armii płk Oleg Korotkiewicz poprosił mera Nowosybirska Anatolija Łoktia o "zwiększoną pomoc" dla żołnierzy rosyjskich na Ukrainie - informuje Radio Swoboda. Wśród rzeczy, o jakie zawnioskował, są majtki, skarpety, papier toaletowy i papierosy.

Dowódca poprosił o: 5 tys. par skarpet, 2 tys. par majtek, 1,5 tys. rolek papieru toaletowego, 100 kg ciastek i 1 tys. paczek papierosów z filtrem.

Kopię dokumentu datowanego na 14 czerwca opublikował deputowany rady miejskiej Siergiej Bojko - relacjonuje Radio Swoboda.

"Żołnierze bez gaci! Wysyłając armię na wojnę, Putin nie pomyślał, że żołnierze potrzebują majtek, skarpet i papieru toaletowego. 20 lat oszczędzali na szpitalach i szkołach. Jedna trzecia federalnego rosyjskiego budżetu jest przeznaczona na struktury siłowe, a na papier i tak pieniędzy nie ma" - napisał na Twitterze.

Władze Nowosybirska przekierowały prośbę do szefów "organizacji rynku konsumenckiego" w mieście - napisano w kopii innego dokumentu. Ministerstwo obrony Rosji na razie nie skomentowało wiarygodności opublikowanych dokumentów. 

 

godz. 20.54 - Ukraińska sanitariuszka Tyra nagrała pierwszy film po uwolnieniu z niewoli.

godz. 20.40 - Trzy osoby zostały ranne w sobotę w rosyjskim ostrzale w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Wałentyn Rezniczenko. Siły rosyjskie zniszczyły bazę paliwową.

Gubernator przekazał, że trzy rakiety zniszczyły bazę naftową. Na miejscu wybuchł duży pożar. Do ostrzału doszło w okolicach miasta Nowomoskowsk.

godz. 20.22 - Indie w okresie od 27 maja do 15 czerwca zwiększył zakup węgla od Rosji 6-krotnie, a ropy naftowej 31-krotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym - podaje Reuters. 

godz. 19.31 - Białoruska agencja informacyjna "Biełta" poinformowała o rosyjsko-białoruskiej akcji propagandowej na wielką skalę w okolicach Mińska.

Statyści ubrani w mundury Armii Czerwonej z lat 30-40-ch dwudziestego wieku wystąpili na tle dekoracji z drutu kolczastego. Głównym punktem była ogromny czerwony sztandar o rozmiarach 35 na 63 metry, przywieziony z Moskwy, który miał być symbolem "flagi zwycięstwa". Widzowie wymachiwali choragwiami Związku Sowieckiego, Rosji i Białorusi. Za tło posłużył Kopiec Zwycięstwa usypany w okolicach Mińska za czasów Breżniewa.

Podobne wydarzenia z udziałem propagandowych drużyn z Rosji odbywają się w całej Białorusi. Tamtejsze władze nazywają tę kampanię "patriotycznym wychowaniem", demonstracją "braterstwa z narodem rosyjskim" i stwierdzeniem "prawdy historycznej w atmosferze optymizmu społecznego".

godz. 19.05 - Informacja operacyjna z dnia 18.06.2022 w sprawie inwazji rosyjskiej.

godz. 19.02 - Konsekwencje wybuchu w regionie dniepropietrowskim.

godz. 18.38 - Polski generał Stanisław Koziej uważa, że NATO może „zamknąć niebo” nad zachodnimi regionami Ukrainy, powołując się na użycie przez Rosję rakiet podwójnego zastosowania na obszarach w pobliżu granic sojuszników.

- To niedopuszczalne. Rosyjskie rakiety dalekiego zasięgu wystrzeliwane z Morza Czarnego lub przy użyciu samolotów strategicznych i lecące w kierunku granic Sojuszu Północnoatlantyckiego muszą zostać zestrzelone z odpowiedniej odległości. Są to pociski podwójnego zastosowania, ponieważ mogą przenosić głowice nuklearne. Jeśli weźmiemy to pod uwagę, mamy pewne argumenty, aby prewencyjnie reagować na rosyjskie ataki i chronić się. Jeśli nie powstrzymają ataków rakietowych podwójnego zastosowania w kierunku naszych granic (granice NATO-PW), to w pewnym momencie możemy rozmieścić obronę przeciwrakietową na niebie nad zachodnią Ukrainą - powiedział Koziej.

Według generała prezydent Władimir Putin skutecznie szantażuje Zachód swoją „doktryną eskalacji” - możliwością użycia broni jądrowej. Uważa jednak, że przywódcy zachodni powinni także wytyczyć „czerwone linie” i postawić warunki dla Rosji, a nie tylko odpowiadać na jej groźby.

Generał jest przekonany, że nie tylko jedna strona tej wojny powinna mieć inicjatywę użycia broni. Jeśli NATO uruchomi strefę zakazu lotów na niebie nad zachodnimi regionami Ukrainy, Putin będzie musiał rozważyć ryzyko bezpośredniej eskalacji z Sojuszem Północnoatlantyckim.

godz. 18.05 - Główny Dyrektoriat Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy poinfomował, że pięciu ukraińskich cywilów zostało wymienionych na pięciu uwięzionych przez Ukraińców Rosjan. Nie podano czy Rosjanie to wojskowi.

Strona ukraińska poinformowała, że czterech z pięciu ukraińskich cywilów zostało wziętych do niewoli podczas rosyjskiej okupacji części obwodu kijowskiego, skąd wojska rosyjskie wycofały się pod koniec marca. Podano również, że podczas wymiany przekazano ciało ukraińskiego cywila.

godz. 17.30 - Komisja Helsińska USA jest zaniepokojona przeniesieniem lidera opozycji w Rosji Aleksieja Nawalnego do okrytej złą sławą kolonii karnej w Mieliechowie w obwodzie włodzimierskim - poinformowano w komunikacie tej struktury, działającej przy Kongresie Stanów Zjednoczonych.

"Aleksiej Nawalny nigdy nie powinien zostać aresztowany. Jego zniknięcie - bez powiadomienia prawników ani rodziny - jest mrożącym przypomnieniem o niebezpiecznej rzeczywistości bycia więźniem politycznym w putinowskiej Rosji" - podkreślono w dokumencie, podpisanym przez przewodniczącego Komisji senatora Bena Cardina, senatora Rogera Wickera oraz członków Izby Reprezentantów Steve'a Cohena i Joe Wilsona.

"Kolonia karna w Mieliechowie słynie z tortur, dlatego jesteśmy jeszcze bardziej zaniepokojeni tym, co obecnie grozi Aleksiejowi Nawalnemu. Nigdy nie przestaniemy wzywać do uwolnienia jego i wszystkich więźniów sumienia w Rosji, w tym rosyjskiego patrioty Władimira Kara-Murzy" - dodano.

godz. 17.02 - Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził czołowe pozycje wojsk ukraińskich w obwodzie mikołajowskim.

- Nasi dzielni chłopcy i dziewczęta. Każdy z nich jest nauczony do maksimum. Robi wszystko, aby chronić państwo. W ich oczach - zaufanie i wiara w Ukrainę. Na pewno powstaniemy! I na pewno wygramy! - powiedział Zełenski, który wręczył ukraińskim obrońcom odznaczenia państwowe i podziękował im za służbę. Podziękował także ich rodzicom.

godz. 16.43 - Sojusznik Rosji - Kazachstan nie akceptuje polityki Kremla. Prezydent państwa związanego z Moskwą sojuszami gospodarczym i wojskowym publicznie wyraził dezaprobatę dla działań Władimira Putina.

Jeszcze w styczniu Kasym Żomart Tokajew poprosił Rosję i państwa poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym o pomoc w stłumieniu zamieszek. Jednak miesiąc później, gdy Rosja zaatakował Ukrainę odmówił wsparcia wojskowego i moralnego dla działań Kremla.

Prezydent Kazachstanu, nie chcąc zaogniać stosunków z Władimirem Putinem kilka dni temu przyjechał do Petersburga na Międzynarodowe Forum Gospodarcze. Ku zaskoczeniu prezydenta Rosji Kasym Żomart Tokajew skrytykował rosyjską politykę wspierania ruchów separatystycznych i oświadczył, że nie uznaje niepodległości samozwańczych republik Donbasu, a także okupowanych przez rosyjską armię Abchazji i Osetii Południowej. Jak podał portal „Meduza”, prezydent Kazachstanu odmówił też przyjęcia orderu od Władimira Putina. 

godz. 16.20 - Wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy wątpi w skuteczność wnioskowania do sądów krajowych o odszkodowanie od Federacji Rosyjskiej.

godz. 15.50 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski był na pozycjach wojsk ukraińskich na linii frontu w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy - poinformowało w sobotę jego biuro.

Zełenski wysłuchał informacji o sytuacji na froncie, rozmawiał z obrońcami i wręczył im odznaczenia. Wcześniej złożył wizytę w samym Mikołajowie. Także w sobotę biuro ukraińskiego przywódcy poinformowało o jego wizycie w obwodzie odeskim. Tam odznaczył pracowników podlegających MSW. Obecni oddali hołd poległym minutą ciszy.

godz. 15.38 - Rozmowy między Ukrainą a Rosją mogą zostać wznowione pod koniec sierpnia, po kontrataku Ukrainy, powiedział w wywiadzie dla Głosu Ameryki szef ukraińskiego zespołu negocjacyjnego David Arahamia.

Ostatnie spotkanie negocjacyjne odbyło się w Istanbule 29 marca.

godz. 15.15 - Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Turcji. Rosyjska spółka poinformowała w komunikacie, że transport gazu przez obie nitki gazociągu Turkish Stream został tymczasowo wstrzymany z powodu prac konserwacyjnych. Jak czytamy w komunikacie - "wstrzymanie przepływu gazu zostało z góry uzgodnione przez wszystkie zainteresowane strony".

Gazociągiem Turkish Stream płynie przez dno Morza Czarnego gaz z Rosji do Turcji od 2020 roku . Nazywany ,,drugim wcieleniem South Stream'' miał dostarczać gaz do Europy Środkowo-Wschodniej z pominięciem Ukrainy. Turkish Stream ma przepustowość 15,75 mld m sześciennych, przeznaczoną głównie jednak na rynek turecki.

Docelowo ma on przesyłać 31,5 miliarda metrów sześciennych rosyjskiego gazu ziemnego rocznie do zachodnich prowincji Turcji, z czego połowa tego wolumenu miała by być dalej eksportowana na Bałkany i do Europy Środkowej, w tym do Bułgarii, Serbii i Węgier.

W ostatnim czasie o odcięciu dostaw gazu z Rosji informowała między innymi Francja, Niemcy oraz Austria.

godz. 14.58 - Szef MSW Ukrainy: rozminowywanie kraju po wojnie zajmie lata

Już teraz rozminowania wymaga ok. 270 tys. km kw. ukraińskiego terytorium; oczyszczenie wszystkich zagrożonych niewybuchami terenów zajmie lata - przekazał minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

W pierwszej kolejności z min i niewybuchów powinny zostać oczyszczone drogi, tereny zamieszkane i obszary do nich przylegające, ale całkowite rozminowanie wszystkich terenów, w tym lasów i rezerwatów przyrody zajmie lata - podkreślił minister. Dodał jednak, że szybkie, wstępne rozminowywanie zostanie przeprowadzone jeszcze w tym roku.

Monastyrski zaznaczył, że szacowany obszar 270 tys. km kw. obejmuje również tereny Ukrainy okupowane przez siły rosyjskie.

Ostrzegł, że z powodu min niebezpieczne jest pływanie w większości zbiorników wodnych obwodów kijowskiego, charkowskiego, sumskiego i czernihowskiego.

godz. 14.41 - ONZ: od początku wojny z Ukrainy wyjechało ponad 7,5 mln osób

godz. 14.12 - Premier Wielkiej Brytanii nawołuje, by zorganizować Eurowizję 2023 na Ukrainie

Premier Wielkiej Brytanii zachęca, by Eurowizję w przyszłym roku zoganizować na Ukrainie. - Przed nami cały rok. Wszystko będzie dobrze przed startem Eurowizji i mam nadzieję, że Ukraińcy dostaną szansę organizacji tego wydarzenia – powiedział Boris Johnson.

godz. 13.56 - Rosjanie wstrzymują dostawy wody pitnej w Doniecku

godz. 13.00 - Sieradz: w niedzielę troje dzieci z Ukrainy przyjmie chrzest i komunię świętą

Uroczystość odbędzie się w kaplicy Domu Pomocy Społecznej w Sieradzu.

Posłuchaj:

Obecnie w sieradzkim DPS-ie przebywa około 50 uchodźców z Ukrainy. 

godz. 12.39 - Wizyta prezydenta Zełenskiego w Mikołajowie

godz. 11.20 - Rosyjski Su-25 zestrzelony przez "Igłę" w obwodzie donieckim

godz. 10.50 - Ludzie z Mariupola zmuszeni są czerpać wodę z kałuż

Peter Andryushchenko, doradca burmistrza Mariupola, przekazał, że ludzie w okupowanym Mariupolu zmuszeni są czerpać wodę z kałuż.

godz. 10.32 - "W tym roku nie będziemy w stanie odbudować rafinerii w Kremeńczuku"

Jak przekazał Dmitrij Łunin, szef połtawskiej obwodowej administracji wojskowej, ostrzeliwana rafineria w Kremeńczuku, nie zostanie odbudowana w tym roku.

godz. 10.11 - Rozmowy z Rosją mogłyby zostać wznowione pod koniec sierpnia

Negocjacje z Rosją mogą zostać wznowione pod koniec sierpnia po kontrofensywie ukraińskich sił zbrojnych - powiedział szef frakcji parlamentarnej prezydenckiej partii Sługa Narodu i szef grupy na rozmowy pokojowe z Rosją, Dawyd Arachamija, cytowany przez portal informacyjny Ukrainska Prawda.

Jak zasugerował Arachamija, Ukraina będzie mogła wznowić rozmowy pokojowe z Rosją, kiedy wzmocni swoje pozycje na froncie. Negocjator nie doprecyzował jednak swojej wypowiedzi, tłumacząc, że nie chce zdradzać planów ukraińskich władz Rosjanom.

"Koniec sierpnia. Nie chcemy dzielić się naszymi planami z Rosjanami, bo widzą to w otwartych źródłach. Ale myślę, że w niektórych miejscach przeprowadzimy kontrofensywę" - powiedział.

godz. 10.02 - Straty Rosjan na Ukrainie [18 czerwca 2022r.]

Po 115. dniach wojny Rosjanie stracili na Ukrainie:

 • 33350 żołnierzy;
 • 1465 czołgów;
 • 3573 wozy opancerzone;
 • 739 systemów artyleryjskich;
 • 233 wyrzutnie rakietowe;
 • 98 systemów przeciwlotniczych;
 • 216 samolotów;
 • 180 helikopterów;
 • 594 drony;
 • 129 pocisków manewrujących;
 • 14 jednostek pływających;
 • 2513 samochodów i cystern.

godz. 9.54 - Kłęby dymu nad zakładem "Topaz" w Doniecku

godz. 9.03- Ukraińcy próbują wyjść na tyły nieprzyjaciela na kierunku Słowiańska

Siły ukraińskie usiłują przebić się przez linię nieprzyjaciela na kierunku charkowskim, by wyjść na tyły rosyjskich jednostek operujących na kierunku słowiańskim w obwodzie donieckim - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Na kierunku charkowskim Siły Zbrojne Ukrainy próbują przebić się przez obronę wroga i wyjść na tyły rosyjskiej grupy wojsk operującej na kierunku słowiańskim. Wojska rosyjskie próbują temu zapobiec - czytamy w komunikacie na Facebooku.

Uzupełniono, że w tym regionie Rosjanie kładą nowe bocznice kolejowe, by usprawnić swoje linie zaopatrzeniowe. "Trwają walki o Siewierodonieck. W celu poprawy sytuacji taktycznej jednostki wroga próbowały przeprowadzić operacje szturmowe poza miastem, ale bez powodzenia" - dodało ukraińskie dowództwo.

godz. 8.08 - Podczas wojny na Ukrainie zginęło już 323 dzieci

godz. 7.22 - Dwa pociski manewrujące zestrzelone nad Odessą

godz. 7.11 - Łukaszenka: nie możemy pozwolić Polsce nas otaczać

Białoruski dyktator zadeklarował, że jego kraj ochroni zachodnią Ukrainę przed Polską. „Nie możemy w ogóle pozwolić Polakom nas otaczać. To niezapieczona opcja. A ja kiedyś powiedziałem, że jeśli Ukraińcy poproszą nas za pomocą Rosjan, aby pomóc im zachować integralność, zrobimy to” - dodał Łukaszenka. 

godz. 7.05 - Apel o szybszą pomoc Ukrainie

Parlamenty Europy Północnej i krajów bałtyckich wezwały do szybszej pomocy wojskowej dla Ukrainy.

godz. 7.01 - Atak na rafinerię w Krzemieńczuku

„Znowu atak wroga na Krzemieńczuk. Od 6 do 8 rosyjskich pocisków uderzyło w rafinerię i inną infrastrukturę. Szczegóły – później. Groźba ataków pozostaje. Ukrywajcie się!” – napisał Dmytro Łunin szef adminisracji obwodowej w Połtawie, informuje Ukrinform. Informacja została potwierdzona przez Siły Zbrojne Ukrainy.

Podkreślano, że nieprzyjaciel wystrzelił 7 pocisków z okolic Biełgorodu, które mogłyby być skierowane w rafinerię w Krzemieńczuku i inne obiekty infrastrukturalne w obwodzie połtawskim. „Z kolei wróg rozpowszechnia informację, że pociski zostały wystrzelone w kierunku obwodu charkowskiego” – czytamy w oświadczeniu Sił Zbrojnych.

RELACJE Z POPRZEDNICH DNI ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies