Logo Radio Łódź

Auto czy pociąg? Czym lepiej jechać na wakacje? Sprawdziliśmy, ile kosztuje podróż

Wakacje - czas wyjazdów. Trzeba pomyśleć, gdzie odpocząć. Polski Bałtyk, polskie góry, polskie jeziora, polskie lasy, a może gdzieś dalej? Na to pytanie odpowiedź każdy powinien sobie znaleźć. Ale czym jechać? Samochodem, pociągiem, autobusem, a może autostopem.

(Fot. PKP Intercity, Izabella Berkowska, pixabay)

Ustka - pociągiem taniej o 50 zł 

Autostopem trudno podróżować rodzinnie, bo znalezienie 3 czy 4 wolnych miejsc w jednym samochodzie jest mało spotykane. W takim razie wybór pada na własny samochód. Ile może kosztować taka podróż? Zakładamy, że jedziemy w cztery osoby, czyli dwie dorosłe i dwójka dzieci. Kierunek - polskie morze, a dokładnie Ustka. Dystans, jaki trzeba pokonać z Łodzi to 441 km. Czas przejazdu 5 godzin 40 minut.

Czas podliczyć koszty przy 450 km. Ile wydamy na paliwo? Jeśli przyjmiemy, że samochód spala na trasie 8 litrów na każde 100 km, to razem mamy 36 litrów. Za bezołowiową 95. na stacji trzeba zapłacić około 8 zł. Czyli koszt paliwa to 288 zł.

To jednak nie wszystko. Trzeba doliczyć autostradę, którą będziemy jechać od Torunia do Kopytkowa. Później zjedziemy już na drogę lokalną. Autostrada to wydatek niecałych 20 zł. Zatem razem za paliwo i autostradę na trasie Łódź-Ustka zapłacimy 308 zł. I jeszcze powrót - drugie 308 zł. Razem 616 zł.

Może jednak pociąg będzie tańszy? Załóżmy, że jedziemy ze stacji Łódź Widzew do Ustki. Termin - 2 lipca (sobota). Bezpośrednia podróż trwa 8 godzin i 5 minut, czyli o 2 i pół godziny dłużej niż samochodem. Skoro dłużej, to może taniej? Faktycznie o 25 zł taniej, bo koszt biletów w jedną stronę to 283 zł. Jeśli podróż zaplanujemy dwa tygodnie później, ale w niedzielę, cena biletów powrotnych będzie taka sama. Zatem w obie strony daje nam to 50 zł oszczędności. Pytanie czy dla tej kwoty warto jechać 2,5 godziny dłużej w każdą stronę. 

Sopot - autem o 6 zł taniej

Warto sprawdzić inne kierunki. Tym razem wybór pada na Sopot. Samochodem 358 km, podróż około 4 godzin. Koszt - 224 zł za paliwo plus 30 zł autostrada, czyli w obie strony 508 zł. A pociąg? 257 zł w jedną stronę. Czyli w obie o 6 zł drożej niż samochodem i o półtrorej godziny dłużej.

Świnoujście - samochodem o 500 zł drożej

Sprawdzamy jeszcze Świnoujście. Samochodem do pokonania 550 km i ponad 6 godzin jazdy. Paliwo 352 zł w jedną stronę plus autostrada 93 zł od Strykowa do Jordanowa. Razem w obie strony 886 zł. A bilety na pociąg dla czterech osób? I tu ciekawostka. Nocnym, bezpośrednim pociągiem, bilet w pierwszej klasie jest tańszy niż w drugiej. Cztery osoby w pierwszej klasie mogą podróżować za 380 zł w jedną stronę, czyli 760 zł w obie. A w drugiej klasie? W obie strony niecałe 380 zł. Zatem różnica to aż 500 zł. Za to czas podróży wynosi 8,5 godziny i w drodze powrotnej trzeba się przesiąść na stacji Skierniewice.

Zakopane - pociągiem taniej o 168 zł, ale dłużej o półtorej godziny

To jeszcze popularne Zakopane. Do pokonania autem 380 km, czyli około i 5 godzin jazdy. Na paliwo w obie strony wydamy 500 zł plus przejazd autostradą A4 - 48 zł. Razem 548 zł. A ile kosztuje podróż pociągiem?  W obie strony bezpośrednimi pociągami prawie 380 zł, ale za to podróż trwa półtorej godziny dłużej niż samochodem. Jeśli oczywiście na Zakopiance nie będzie korków.

Posłuchaj:

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Czy koleją jest taniej? Może jak mieszkam przy stacji Łódź Widzew i jadę do Ustki i będę mieszkał w pobliżu stacji Ustka. To te obliczenia może mają sens. Jeśli jednak nie jest to Łódź Widzew a Aleksandrów Łódzki i docelowo Rowy to z dziećmi, życzę miłej podróży. A kosztów i czasu po stronie transportu publicznego nie będę liczył. Każdy przewoźnik to nowy bilet, czasami nie do kupienia w miejscu rozpoczęcia podróży tylko w miejscu przesiadki.
Przedstawione w artykule zestawienia to może 1 % wszystkich tegorocznych wyjazdów licząc inne tego typu opcje. 99% wyjeżdżających aby wybrać kolej musi dojechać do stacji (czas i koszta), a potem ze stacji końcowej dotrzeć do miejsca docelowego (czas i koszta).
Mój tegoroczny wyjazd 250 km w jedną stronę, samochodem 4 godziny z postojem tak średnia 70 km/h. Koleją nie mam szans, albo podróż z 4 przesiadkami i 12 godzinami podróży przy cenie przejazdu jednej osoby w kosztach samochodu. Wybiorę samochód, szczególnie, że jedzie jeszcze 6 letnie dziecko. wychodzi 2 razy taniej niż kolej i 3 razy szybciej dodatkowo nie jestem zależy i mogę planować zwiedzanie dalszej i bliższej okolicy.

Tanio na LPG

A teraz przyjmijmy spalanie 9 l LPG na 100 km, w zawyżonej obecnie cenie 3,50 zł / l i podróż autem wychodzi taniej i szybciej w każdym przypadku.

Obliczenia cen biletów są bardzo niedokładne! Praktycznie dla każdego z przejazdów wybrano inną promocje.
Obecnie w IC obowiązuje tzw taryfa dynamiczna, co oznacza że w przypadku wszystkich przejazdów przy odpowiednio wcześnie zakupionym bilecie można uzyskać zniżkę nawet 50%, czego autor zupełnie nie uwzględnia. Nawet jeśli dane bilety nie załapią się na promocję, to zawsze można skorzystać ze zniżki rodzinnej, czyli 30% ulgi dla wszystkich podróżujących. I tak np. podróż do Sopotu staję się o ok.120zł tańsza od samochodu (w obie strony) - przy skorzystaniu ze zniżki rodzinnej.
Szkoda, że tak ciekawy temat podjął ktoś kto ewidentnie nie jeździ pociągiem i nie zna zasad obowiązujących zniżek/ promocji.

Tanio pociągiem

Witam,
Kalkulacja kosztu jazdy pociągiem jest przeszacowana. Podane ceny za przejazd 2 dorosłych osób i 2 dzieci nie uwzględnia taryfy "Bilet rodzinny". Dla grupy od 2 do 5 osób wystarczy wybrać taryfę Bilet rodzinny (jak autor artykułu rezerwował bilet) i wtedy cena przejazdu 17.07 z Ustki do Łodzi W. wynosi 231,42 zl czyli ok. 77 zł mniej niż samochodem, czyli ponad 150 zł w obie strony.
Z taryfy Bilet rodzinny może skorzystać grupa od 2 do 5 osób pod warunkiem że w grupie jest 1 dziecko w wieku szkolnym.

Jeszcze jeszcze taryfa Duża rodzina ( dla osób posiadających Kartę dużej rodziny) . W tym przypadku cena biletu dla 4 osób wyniesie 153.48 zl. (Warunek -rodzice maja 3 dzieci i wyrobili sobie karte duzej rodziny . w tym przypadku jadą tylko z 2 dzieci i bo trzecie - student już z nimi nie jedzie).

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies