Ojciec Stefan Miecznikowski
Wystawę upamiętniającą o. Stefana Miecznikowskiego, wybitnego kapłana i duszpasterza, ojca duchowego łodzian można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi.

Ojciec Stefan Miecznikowski przyjeżdżając do Łodzi miał 46 lat, starannie ukończone studia humanistyczne i zakonne, doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i środowiskiem akademickim. Znany był z głębokiej wiary, miłości do Ojczyzny, ogromnej wrażliwości na krzywdę ludzką. Taką postawę wyniósł z przedwojennego harcerstwa, które go ukształtowało. Nasiąkł jego ideałami – umiłowaniem wolności, patriotyzmem, służbą dla społeczeństwa.
Wychowany w 20-leciu międzywojennym, sprawę Polski, sprawę narodu, sprawę wspólną, traktował jako szczególnie ważną. Ideały te wpajał swoim wychowankom z Duszpasterstwa Akademickiego. Z kościołem przy Sienkiewicza 60 związani byli nie tylko studenci, ale również liczne grono asystentów i profesorów łódzkich uczelni oraz wiele barwnych postaci ze świata kultury. Wychowankowie i współpracownicy Ojca Stefana wspominają swego duszpasterza nadzwyczaj serdecznie i z olbrzymim szacunkiem. Podkreślają jego wielką kulturę osobistą, bogactwo intelektualne, charyzmę. Opowiadają, że był człowiekiem autentycznie wierzącym, o wielkiej wyrozumiałości, otwartym na wszystkich ludzi, że oddziaływał swoją osobowością, stanowił nieczęste połączenie mądrości i dobroci. Miał poczucie humoru, posługiwał się piękną polszczyzną, był świetnym mówcą, potrafił też słuchać.
Ojciec Miecznikowski zmarł 27 grudnia 2004 r. Został pochowany w kwaterze oo. jezuitów na cmentarzu na Dołach w Łodzi. Na Jego grobie często pojawiają się świeże kwiaty.
Wystawa otwarta 7 listopada, w związku z przypadającą w tym roku dziesiątą rocznicą śmierci Ojca Stefana Miecznikowskiego prezentowana będzie do marca 2015 r. Wystawie towarzyszy katalog oraz bogaty program wydarzeń adresowanych do szerokiego kręgu odbiorców, w tym zajęcia edukacyjne dla szkół, spotkania wspomnieniowe z udziałem byłych wychowanków i współpracowników o. Stefana, a także sesja popularno-naukowa.
Wystawa objęta honorowym patronatem przez Prezydent Miasta Łodzi Hannę Zdanowską i Metropolitę Łódzkiego ks. abpa Marka Jędraszewskiego przygotowana została przez Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi.